☑ Pravila foruma i savjeti

SDA

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

SDA

Post Postao/la ABen » 18 okt 2012 21:06

Zaboravi cestitati SDA'u. Cestitam na pobjedi na lokalnim izborima i da nam se nikad vise nevrate ona govna komunisticka.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: SDA i politika

Post Postao/la amkos » 18 okt 2012 21:09

Takodje..

SDA pobjedila u Novom Gradu, Vitezu, Jajcu, Novom Travniku, Busovaci, Odzaku heheheh :D

Mogao bi i Centar uskoro "pasti"..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 18 okt 2012 21:13

Ovo za Odzak sam bio siguran da cemo uzeti, to sam i na starom forumu ponavljo i ponavljo. I ako ustase imaju vise glasova mi jos ni jednu opcinu koju smo uzeli od njih nismo vise izgubili od njih. :mrgreen:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: SDA i politika

Post Postao/la amkos » 18 okt 2012 21:15

vodi Camil u Srebrenici za oko 900 glasova. 80 % listica obradjeno..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: SDA i politika

Post Postao/la amkos » 18 okt 2012 21:16

steta za bratunac..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 18 okt 2012 21:23

Vijesti.ba su danas prodali ovo u 18:44 sati:
Ćamil Durakovć i definitivno novi načelnik Srebrenice
S. B. 18/10/2012 18:44:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11110 ... enice.html

Sada je i definitivno potvrđeno - Ćamil Duraković novi je načelnik Srebrenice. Iako se još uvijek broje glasovi na redovnim biralištima s glasovima u odsutnosti, putem mobilnih timova, putem pošte i na nepotvrđenim glasačkim listićima Durakovićeva pobjeda neće, niti može biti dovedena u pitanje.

“Čak da od ovog momenta Duraković više ne dobije niti jedan glas od glasova koji još treba da se zbroje, on ima nedostižnu prednost i novi je načelnik Srebrenice“, izjavio je za Vijesti.ba Emir Suljagić koordinator Građanske inicijative "Glasaću za Srebrenicu".
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: SDA i politika

Post Postao/la Roger Wilco » 18 okt 2012 21:39

Samo da ne umisle da im je narod poklonio povjerenje jer su dobri...dobili su glasove jer su manje loši od kriminalnih boljševičkih štetočina i crvenih kmera i to je sve (Bobančare po srednoj Bosni da ne spominjemo).
Ako budu onakvi kakvi su do sada bili eto nama opet neke antibošnjačke varijante, sljedeći put vjerovatno sa okusom one ikebane Željka the Bosanca.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 18 okt 2012 21:45

Roger Wilco je napisao/la:Samo da ne umisle da im je narod poklonio povjerenje jer su dobri...dobili su glasove jer su manje loši od kriminalnih boljševičkih štetočina i crvenih kmera i to je sve (Bobančare po srednoj Bosni da ne spominjemo).
Ako budu onakvi kakvi su do sada bili eto nama opet neke antibošnjačke varijante, sljedeći put vjerovatno sa okusom one ikebane Željka the Bosanca.
Nemamo sad nista bolje i to je tako i svi to znamo.

Sto se tice Zeljka i njegove nove stranke on moze samo da pokupi glasove bosanaca i dobar dio katolika. Bar se tome nadam.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: SDA i politika

Post Postao/la Roger Wilco » 18 okt 2012 21:57

ABen je napisao/la:
Roger Wilco je napisao/la:Samo da ne umisle da im je narod poklonio povjerenje jer su dobri...dobili su glasove jer su manje loši od kriminalnih boljševičkih štetočina i crvenih kmera i to je sve (Bobančare po srednoj Bosni da ne spominjemo).
Ako budu onakvi kakvi su do sada bili eto nama opet neke antibošnjačke varijante, sljedeći put vjerovatno sa okusom one ikebane Željka the Bosanca.
Nemamo sad nista bolje i to je tako i svi to znamo.

Sto se tice Zeljka i njegove nove stranke on moze samo da pokupi glasove bosanaca i dobar dio katolika. Bar se tome nadam.
Mislim da podcjenjuješ političku nepismenost našeg naroda.
Nek Željko malo počne patriotski galamiti okolo eto ti još jednog, samo lijevog, SBB-a.
Ipak nadam se da si u pravo i da su ovi izbori neki nagovještaj našeg sazrjevanja.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 08:20

Mislim da nema pravog Bosnjaka koji ce glasati za njega. Dobit ce glasove od komunjara i ateista (Bosanaca) jos ce dobiti po Bosni glasove katolika.

To bi samo znacilo da na sledecima lokalnim izborima Bosnjacke stranke dobijaju nacelnika u Kiseljaku, Kresevu i Zepcu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 08:22

Zaključci 12. redovne sjednice Glavnog odbora SDA
S. B. 19/10/2012 01:29:00

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11114 ... a-SDA.html

Glavni odbor SDA / vijesti.ba 1. Glavni odbor SDA usvojio je Informaciju o rezultatima izbora 2012.godine uz sljedeće zaključke:a) zadužuje se Predsjedništvo Stranke da, nakon objave konačnih rezultata, sačini i Glavnom odboru dostavi detaljnu analizu rezultata izbora;

b) zadužuju se kantonalni i regionalni odbori SDA da pripreme analizu izbornih rezultata za sve općine sa svog područja i poduzmu odgovarajuće mjere tamo gdje je došlo do znatnog podbačaja u izbornom rezultatu u odnosu na postavljene ciljeve;

c) obavezuju se izabrani načelnici da sačine plan realizacije svojih izbornih programa prevashodno u cilju stvaranja uvjeta za ekonomski razvoj i zapošljavanje.

d) Glavni odbor zadužuje Predsjedništvo Stranke da izvrši normativne pripreme i donese potrebne odluke za formiranje Savjeta načelnika općina.

2. Glavni odbor usvaja Informaciju o poziciji i prioritetima djelovanja SDA u aktualnimpolitičkim prilikama uz sljedeće zaključke:

a) sa izbornim legitimitetom najjače političke stranke u BiH SDA će pružiti puni doprinos konsolidaciji vlasti na svim nivoima u BiH u interesu države, njenih naroda i svih građana;

b)prioriteti djelovanja SDA u narednom periodu su: popis stanovništva, povratak i registracija prognanih, ustavne i druge reforme potrebne za EU integracije BiH, borba protiv kriminala i korupcije.

3. Polazeći od strateškog značaja popisa stanovništva u BiH 2013. godine, Glavni odbor ističe spremnost SDA da maksimalno doprinese zakonitom provođenju popisa. Glavni odbor zadužuje Predsjedništvo Stranke da sačini plan aktivnosti na popisu stanovništva koje će Stranka provoditi u koordinaciji sa drugim političkim strankama i nevladinim organizacijama.

4. Glavni odbor zadužuje nadležne ministre da osiguraju izmjene zakona o zdravstvenoj zaštiti i drugih zakona u cilju ostvarivanja punih prava povratnika u F BiH i kada se vrate u RS.

5. Glavni odbor insistira da nadležni izvrše imenovanje sudija Ustavnog suda FBiH i osiguraju njegov kompletni sastav u skladu sa Ustavom.

6. Glavni odbor podržava prijedlog izmjena Statuta Mostara koji su pravni eksperti uradili za potrebe Kluba Bošnjaka u Gradskom vijeću Grada Mostara.

7. Glavni odbor zadužuje Predsjedništvo Stranke da u roku od 30 dana razmotri inicijativu o sazivanju Konvencije Stranke imajući u vidu predstojeće aktivnosti na popisu stanovništva, registraciji povratnika i ustavnim reformama.

8. Glavni odbor se zahvaljuje svim aktivistima i simpatizerima koji su svojim radom doprinijeli izbornom rezultatu Stranke.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 09:02

SDA je otvorena za sve probosanske stranke

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11114 ... ranke.html

S. B. 19/10/2012 00:23:00
Asim Sarajlić / vijesti.ba Predsjednik SDA Sulejman Tihić kazao je danas, tijekom sjednice Glavnog odbora ove stranke, kako su aktivnosti u pravcu formiranja nove parlamentarne većine, ili prekompozicije postojeće ograničene jasnim stavom SDP-a i SBB-a da ne žele sa SDA.

- Tako da smo mi upućeni da, u interesu države i građana radimo na formiranju parlamentarne većine s onima koji to žele. Obavili smo razgovore s gotovo svim liderima političkih stranaka i očekujemo da će ovo pitanje sljedećeg tjedna biti definitivno rješeno. Imamo i prelimenarne dogovore sa Strankom za BiH oko koalicije na državnoj razini, a konačan dogovor očekujemo početkom sljedećeg tjedna, nakon što se održi njihova sjednica Predsjedništva, rekao je Tihić te dodao da postoje i dogovori s dva HDZ-a koji će ubrzo biti poznati.

Kada je u pitanju pat pozicija u Federaciji BiH, Tihić je, kako prenosi sarajevsko Oslobođenje, istaknuo da će ona trajati izvjesno vrijeme jer je vidljivo da SDP na ovoj razini ne može bez SDA, ali da se također ne može dozvoliti da država postane taoc problema u Federaciji BiH.

I Glavni odbor SDA zaključio je danas da će ova stranka nastaviti aktivnost na konsolidaciji vlasti na svim razinama, uspostavljanjem novih ili prekompozicijom postojećih parlamentarnih većina te da je SDA spremna na kompromise i ustupke.

- Treba pustiti da se svi razgovori završe, jer se iz sata u sat mijenjaju stvari. Treba dozvoliti mogućnost da se razgovori dovedu do kraja, jer dok nije sve dogovoreno – ništa nije dogovoreno. Sve ostalo bi bile špekulacije, napomenuo je predsjednik GOSDA Halid Genjac i dodao da nitko trenutno u BiH ne može odgovoriti kada će biti okončane rekonstrukcije ili prekompozicije na svim razinama.

Kada je u pitanju stanje u Federaciji BiH, Genjac smatra da je odgovornost na stranci koja je bila pobjednik općih izbora u FBiH i koja je godinu dana uspostavljala vlast i platformu, a nakon toga razvalila tako složen mehanizam.

Zamjenik predsjednika SDA Asim Sarajlić kazao je kako zaista vjeruje da će u ponedjeljak smjena ministara iz SDA, na zahtjev lidera SDP-a Zlatka Lagumdžije biti okončana tako što će Dom naroda glasati protiv te smjene, a da ostaje da se vidi što će se događati na Zastupničkom domu u utorak, kada su u pitanju smjene Lagumdžije i Denisa Bećirovića. Napomenuo je da svoj optimizam zasniva na kontaktima koje je predsjednik Tihić, ali i rukovodstvo stranke imalo s predstavnicima srpskih i hrvatskih stranaka.

Na pitanje hoće li, ukoliko dođe do smjene Lagumdžije, Ministarstvo vanjskih poslova pripasti SDA te kako će teći preraspodjela drugih ministarskih mjesta koje trenutno drži SDP, Sarajlić je istakao da će se o tome raspravljati tek nakon sjednice Zastupničkog doma.

- Ipak, mislim da će se to u puno kraćem roku završvati nego što je bio slučaj s formiranjem Vijeća ministara. Mislim da će ovih šest ili pet stranaka koje će biti u poziciji na državnoj razini vrlo brzo naći najbolje rješenje. Naravno da će SDA, ukoliko bude jedini partner s ove strane imati pravo na mjesto ministra vanjskih poslova, ali o tome ćemo razgovarati nakon utorka, istakao je Sarajlić.

Komentirajući izjave dužnosnika Stranke za BiH, prema kojoj eventualno koaliranje te stranke na državnoj razini ovisi od stava SDA kad je u pitanju implementacija presude Ustavnog suda BiH o statusu državne imovine kao i od povlačenja potpisa s Prudskog sporazuma, Sarajlić je kazao kako SBiH nije u poziciji da bilo kako uvjetuje eventualno koaliranje sa SDA.

- SDA je otvorena za sve probosanske stranke. Spremni smo sa SBiH-om raditi na izgradnji države, ali ukoliko to podrazumijeva bilo kakve uvjete i preduvjete, onda to s naše strane ne dolazi u obzir, kazao je Sarajlić.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 09:11

Koji je kreten ovaj Tihic, cuj ciju sve podrsku on ima.
Tihić: Imamo dogovor s dva HDZ-a

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11113 ... -HDZ-.html

S. B. 19/10/2012 00:01:00
Sulejman Tihić i Zlatko Lagumdžija / vijesti.ba Ko će činiti novu parlamentarnu većinu znat će se naredne sedmice.. Nakon sjednice Glavnog odbora SDA je poručeno da smjenu kadrova SDA u Vijeću ministara BiH, koju je tražio SDP, neće podržati ni srpski ni hrvatski delegati u Parlamentu BiH.

Glavni odbor Stranke demokratske akcije odlučio se na političku ofanzivu, izjavio je predsjednik ove stranke Sulejman Tihić.

SDA će raditi na formiranju nove, odnosno promjeni postojeće parlamentarne većine na kantonalnim i državnom nivou.

Tihić se nada da će uz SDA na državnom nivou biti i Stranka za BiH, te u skladu sa već postignutom dogovoru učešće u vlasti imat će i HDZ.

Predsjednik Glavnog odbora SDA-a Halid Genjac na press konferenciji je izjavio da su završeni pregovori i sa SNSD-om u vezi sa promjenom parlamentarne većine.

„Dogovor sa SNSD-om je postignut. Sadržaj tog dogovora se neće objavljivati do ponedjeljka. S obzirom da se nalazimo u specifičnoj situaciji nakon što je SDP odbio našu ponudu da se na najbolji mogući način riješi pitanje funkcionisanja vlasti na svim nivoima, mi smo prinuđeni da razgovaramo sa preostalim strankama. Jednostavno treba pustiti vrijeme da se ti razgovori i pregovori obave i završe - jer iz sata u sat prilike se mijenjaju“, rekao je Genjac.

U narednih sedam dana riješit će se blokada vlasti na državnom nivou, najavio je u intervju za RTRS predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

„Pretpostavljamo da će, ukoliko dođe do smjene Bećirovića i Lagumdžije, SDP otići u opoziciju na nivou zajedničkih institucija. Mislim da će svakako sedmica koja dolazi, od ponedjeljka do srijede, riješiti mnoga pitanja. Mi ćemo nastaviti razgovore gotovo sa svima tražeći najbolju soluciju“, naveo je Dodik.

SDP se neće suprotstaviti formiranju nove parlamentarne većine. Takav stav SDP ima za sve nivoe vlasti u BiH, kaže član Predsjedništva te stranke Damir Mašić.

„Kada svako onaj ko ima kvalifikovanu parlamentarnu većinu, koja podrazumijeva kvalifikovan broj glasova i u Predstavničkom domu i u Domu naroda, na bilo kojem nivou odluči se da fomira tu parlamentarnu većinu, mi nećemo koristiti vitalne nacionalne interese, mi nećemo koristiti procedure da bismo za mjesec, dva ili tri odgodili nešto što će se desiti. Onog momenta kad se deklariše i javno izjasni nova parlamentarna većina, bio u njoj SDP ili ne bio, SDP ako ne bude u njoj naši ministri, naši ljudi na bilo kojem nivou će se sami povući“, rekao je Mašić.

Američki ambasador u BiH Patrick Moon pozvao je u četvrtak političare u Federaciji BiH da što prije "izađu iz ćorsokaka" i da zajedno, što je brže moguće, potraže rješenje i kompromis u pogledu reforme u ovom bh. entitetu.

„Dobra je stvar da su iza nas izbori, da se čini sada da su počeli razgovori o koaliciji na državnom nivou. Meni se čini, prema onome što možemo čuti, da će se naredne sedmice i to riješiti. Dakle, reforme Federacije su jako važna stvar. U ovom trenutku mislim da političari u Federaciji moraju donijeti odluke kako ići dalje. Politički lideri moraju razmišljati o tome šta je svrha federalnih vlasti, a njihova svrha je da pružaju usluge i budu na usluzi građanima. Oni su izabrani od tih građana da služe tim građanima, da budu njima na usluzi. Dakle, oni moraju sjesti, naći kompromis. Kompromisi su i moraju biti mogući. I oni to moraju raditi što je prije moguće. Ovaj ćorsokak jednostavno predugo traje“, poručio je Moon.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 09:16

Pat pozicija u borbi između SDA i SDP
.Maja Rener - Smajović, Almedin Šišić - 19.10.2012 08:00
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Pa ... 63638.html

SARAJEVO, BANJALUKA - Nakon nove runde bilateralnih razgovora lidera stranaka, iz SDA su juče izrazili uvjerenje da partije iz RS te HDZ BiH i HDZ 1990 neće u ponedjeljak podržati smjenu tri njihova ministra u Vijeću ministara BiH.

Istovremeno, iz SDP-a su juče poručili da lider SDA Sulejman Tihić "manipulira informacijama" kada tvrdi da je dogovorio novu većinu u kojoj će biti SDA, ali ne i SDP. O novoj rundi bilateralnih pregovora u SDS-u, kako je to juče "Nezavisnim" kazao lider ove stranke Mladen Bosić, ne znaju ništa "i ti ih razgovori ne obavezuju".

Sve ovo, u najkraćem, upućuje na to da će u narednih nekoliko dana, kada se očekuje i sastanak čelnika SDP-a i SNSD-a, te u ponedjeljak i utorak, na sjednicama oba doma parlamenta BiH, biti izuzetno burno.

Iz SDA su juče uoči sjednice Glavnog odbora (GO) stranke istakli da postoji preliminarni dogovor sa SBiH o koaliciji na državnom nivou te dodali da očekuju da iduće sedmice profunkcioniše nova parlamentarna većina.

Tihić je ponovio da će na federalnom nivou veoma teško biti uspostaviti parlamentarnu većinu bez SDP-a, ali i bez SDA. On smatra da će pat pozicija trajati neko vrijeme, ali da se to ne smije desiti na državom nivou.

Na pitanje imaju li garanciju SBiH da će ući s njima u vlast, Tihić je odgovorio da imaju preliminarni dogovor i da će SBiH tu odluku donijeti u svojim organima.

"O našem dogovoru sa dva HDZ-a i Strankom za BiH sve će biti poznato naredne sedmice. Već smo obavili razgovore sa svim liderima stranaka i očekujemo naredne sedmice da parlamentarna većina profunkcioniše", rekao je Tihić.

Predsjednik GO SDA Halid Genjac nakon sjednice Odbora potvrdio je da je SDA sa SNSD-om postigla dogovor o novoj parlamentarnoj većini "čiji sadržaj neće biti objavljen do ponedjeljka".

"Dogovor će zavisiti i od ostalih stranaka. Treba pustiti da se razgovori obave, jer se iz sata u sat prilike mijenjanju", istakao je Genjac te naglasio da niko u BiH ne može precizno odgovoriti kada će biti kraj rekonstrukcijama vlasti.

“U ponedjeljak ćemo se očitovati o prekompoziciji vlasti na državnom i nižim nivoima”
Potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić, međutim, vjeruje u drugi scenarij.

"Tihić nema nikakve garancije za to što tvrdi, jer da ima neki dogovoren dokument, on bi odmah bio objavljen. Međutim, vrlo brzo ćemo vidjeti da li je nešto obećao što se dopalo Dodiku, da li je u pitanju ozbiljna koncesija na štetu BiH", rekao je Hadžić.

Mehmed Bradarić (SDP), delegat u Domu naroda bh. parlamenta, smatra da još niko ne zna kakav je sastav nove parlamentarne većine.

"Nisam siguran da će se trakavica završiti za sedam dana. Kada je u pitanju smjena Lagumdžije, ako SDA ima parlamentarnu većinu - neka to i uradi. Mi nećemo povlačiti mehanizme kao SDA kada su pokrenuli pitanje vitalnog nacionalnog interesa. Ali, nisam siguran da imaju većinu", istakao je Bradarić.

Da formiranje nove većine ipak neće biti nimalo jednostavno, da se naslutiti i iz stava predsjednika SDS-a Mladena Bosića. On je juče ustvrdio da nikakva rekonstrukcija Vijeća ministara nije prihvatljiva, već samo dogovor o novom.

"Ne znam na osnovu čega Tihić bazira svoje izjave, jer ukoliko postoji neki novi dogovor, on je postignut bez nas i nas to ne obavezuje. Većina ne postoji, ona je rasturena i mi nemamo nikakve nove obaveze ni prema kome", rekao je Bosić, ističući da je SDS ostao pri stavu da podrži smjene ministara SDA, ali i Lagumdžije te Denisa Bećirovića, čija je smjena inicirana upravo od SDS-a.

Amer Jerlagić, predsjednik Stranke za BiH, rekao je da će se Predsjedništvo stranke u ponedjeljak očitovati o prekompoziciji vlasti na držvanom, ali i nižim nivoima.

Veso Vegar, v.d. generalnog sekretara HDZ 1990, ustvrdio je da će se do ponedjeljka iskristalizirati stav u vezi s novom parlamentarnom većinom s obzirom na to da predstoji još bilateralnih sastanaka i telefonskih razgovora s liderima stranaka.

Glasanje o smjeni ministara SDA test
Odluku o smjeni Sadika Ahmetovića, ministra sigurnosti, Muhameda Ibrahimovića, ministra odbrane, i Fuada Kasumovića, zamjenika ministra finansija, trojca iz SDA u Vijeću ministara, donio je Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, a na zahtjev Zlatka Lagumdžije, lidera SDP-a.

Smjenu su u Predstavničkom domu parlamenta BiH već podržali SDP, SBB, dva HDZ-a, kao i SNSD i SDS, ali je ona zapela u Domu naroda, nakon što se SDA pozvala na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa. Nakon što je Ustavni sud BiH ustvrdio da nije bilo povrede nacionalnog interesa, nema više pravnih mehanizama da oni ne budu smijenjeni, u slučaju da bude dovoljno ruku (većina glasova) te da delegati SDA ne napuste sjednicu prije ili u toku glasanja. Međutim, u međuvremenu su se političke okolnosti promijenile i stoga je krajnje neizvjesno šta će se dešavati na sjednici ovog doma u ponedjeljak.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: SDA i politika

Post Postao/la amkos » 19 okt 2012 10:56

eh da je samo umjesto tihica neki drugi covjek, pametniji, mudriji...eh da je..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 11:01

amkos je napisao/la:eh da je samo umjesto tihica neki drugi covjek, pametniji, mudriji...eh da je..
Budala od covjeka, dogovara se sa Dodikom i Covicem. Vidjet ces kad ga ova dvojica zajebu i bice mu ponovo plakanja i kukanja. Stas budala nije nista naucio u 20 godina.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: SDA i politika

Post Postao/la amkos » 19 okt 2012 11:12

pa kad se mjenja predsjednik stranke...koliko je vec tihic godina na celu..dosta vise..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 11:25

amkos je napisao/la:pa kad se mjenja predsjednik stranke...koliko je vec tihic godina na celu..dosta vise..
On ce tu ostati do kraja zivota, isto tako je i kod hodza. Nemozes ga smjeniti da si pita.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA i politika

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 13:21

SDA dostavila zvanični prijedlog za mandatara Vlade Kantona Sarajevo
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/SD ... 63727.html

.Fena - 19.10.2012 12:58
SARAJEVO - Stranka demokratske akcije (SDA) u četvrtak je zvanično dostavila prijedlog za mandatara (Suad Zeljković) za novi saziv Vlade Kantona Sarajevo predsjedavajućoj Skupštine Kantona Sarajevo Mirjani Malić, saznaje Agencija FENA u Kantonu.

Pitanje formiranja nove kantonalne vlade te imenovanja mandatara aktuelno je otkako je u drugoj polovini septembra nova skupštinska većina u Kantonu, predvođena SDA, izglasala nepovjerenje dosadašnjoj vladi koju je predvodio premijer Fikret Musić iz Socijaldemokratske partije (SDP) BiH.

Prema Ustavu Kantona Sarajevo predsjedavajuća Malić bi trebala, uz konsultaciju s dva dopredsjedavajuća Skupštine KS-a, da imenuje predsjednika Vlade Kantona. Nakon toga Zeljković bi, ukoliko bude potvrđen za mandatara, trebao formirati Vladu i dostaviti prijedlog odluke predsjedavajućoj koja taj prijedlog dostavlja Komisiji za izbor i imenovanje.

Komisija potom priprema prijedlog odluke, a taj prijedlog se, 12 dana prije sjednice Skupštine na kojoj će se potvrđivati cjelokupna Vlada, dostavlja zastupnicima.

U Zakonu o Vladi KS-a stoji da ukoliko Skupština KS-a izglasa nepovjerenje Vladi, Vlada podnosi ostavku, a u tom slučaju je upražnjeno mjesto premijera i teče rok od 30 dana do kada se mora izabrati novi premijer.

U ovom konkretnom slučaju nema roka od 30 dana jer na sjednici na kojoj se glasalo o nepovjerenju Vladi, Vlada nije podnijela ostavku, a nije usvojen ni zaključak kojim se propisuje rok od 30 dana.

Na sjednici Predsjedništva Stranke demokratske akcije (SDA) podržan je prijedlog da se za mandatara nove Vlade imenuje Suad Zeljković, dosadašnji direktor KJKP "Toplane Sarajevo".

Osim SDA i druge stranke u Kantonu mogu predložiti mandatara za novi saziv Vlade.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: SDA i politika

Post Postao/la krhan » 19 okt 2012 21:36

ABen je napisao/la:Koji je kreten ovaj Tihic, cuj ciju sve podrsku on ima.
Tihić: Imamo dogovor s dva HDZ-a

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11113 ... -HDZ-.html

S. B. 19/10/2012 00:01:00
Sulejman Tihić i Zlatko Lagumdžija / vijesti.ba Ko će činiti novu parlamentarnu većinu znat će se naredne sedmice.. Nakon sjednice Glavnog odbora SDA je poručeno da smjenu kadrova SDA u Vijeću ministara BiH, koju je tražio SDP, neće podržati ni srpski ni hrvatski delegati u Parlamentu BiH.

Glavni odbor Stranke demokratske akcije odlučio se na političku ofanzivu, izjavio je predsjednik ove stranke Sulejman Tihić.

SDA će raditi na formiranju nove, odnosno promjeni postojeće parlamentarne većine na kantonalnim i državnom nivou.

Tihić se nada da će uz SDA na državnom nivou biti i Stranka za BiH, te u skladu sa već postignutom dogovoru učešće u vlasti imat će i HDZ.

Predsjednik Glavnog odbora SDA-a Halid Genjac na press konferenciji je izjavio da su završeni pregovori i sa SNSD-om u vezi sa promjenom parlamentarne većine.

„Dogovor sa SNSD-om je postignut. Sadržaj tog dogovora se neće objavljivati do ponedjeljka. S obzirom da se nalazimo u specifičnoj situaciji nakon što je SDP odbio našu ponudu da se na najbolji mogući način riješi pitanje funkcionisanja vlasti na svim nivoima, mi smo prinuđeni da razgovaramo sa preostalim strankama. Jednostavno treba pustiti vrijeme da se ti razgovori i pregovori obave i završe - jer iz sata u sat prilike se mijenjaju“, rekao je Genjac.

U narednih sedam dana riješit će se blokada vlasti na državnom nivou, najavio je u intervju za RTRS predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

„Pretpostavljamo da će, ukoliko dođe do smjene Bećirovića i Lagumdžije, SDP otići u opoziciju na nivou zajedničkih institucija. Mislim da će svakako sedmica koja dolazi, od ponedjeljka do srijede, riješiti mnoga pitanja. Mi ćemo nastaviti razgovore gotovo sa svima tražeći najbolju soluciju“, naveo je Dodik.

SDP se neće suprotstaviti formiranju nove parlamentarne većine. Takav stav SDP ima za sve nivoe vlasti u BiH, kaže član Predsjedništva te stranke Damir Mašić.

„Kada svako onaj ko ima kvalifikovanu parlamentarnu većinu, koja podrazumijeva kvalifikovan broj glasova i u Predstavničkom domu i u Domu naroda, na bilo kojem nivou odluči se da fomira tu parlamentarnu većinu, mi nećemo koristiti vitalne nacionalne interese, mi nećemo koristiti procedure da bismo za mjesec, dva ili tri odgodili nešto što će se desiti. Onog momenta kad se deklariše i javno izjasni nova parlamentarna većina, bio u njoj SDP ili ne bio, SDP ako ne bude u njoj naši ministri, naši ljudi na bilo kojem nivou će se sami povući“, rekao je Mašić.

Američki ambasador u BiH Patrick Moon pozvao je u četvrtak političare u Federaciji BiH da što prije "izađu iz ćorsokaka" i da zajedno, što je brže moguće, potraže rješenje i kompromis u pogledu reforme u ovom bh. entitetu.

„Dobra je stvar da su iza nas izbori, da se čini sada da su počeli razgovori o koaliciji na državnom nivou. Meni se čini, prema onome što možemo čuti, da će se naredne sedmice i to riješiti. Dakle, reforme Federacije su jako važna stvar. U ovom trenutku mislim da političari u Federaciji moraju donijeti odluke kako ići dalje. Politički lideri moraju razmišljati o tome šta je svrha federalnih vlasti, a njihova svrha je da pružaju usluge i budu na usluzi građanima. Oni su izabrani od tih građana da služe tim građanima, da budu njima na usluzi. Dakle, oni moraju sjesti, naći kompromis. Kompromisi su i moraju biti mogući. I oni to moraju raditi što je prije moguće. Ovaj ćorsokak jednostavno predugo traje“, poručio je Moon.
Ocekujem uskoro PRUD 2
Sastanak starih jarana Tihic dodik i Covic i eto nam treceg entiteta. Nesto se uvijek najezim kad tihic daje izjave.

I jos nesto bojim se da nije bilo ovo namjestaljka na izborima Vitez nasi uzeli i Odzak. Kao evo vam srednja Bosna i Posavski kanton a daj te vi nama Mostar i da napravimo sebi hrvatsku samoupravu.

Ovo ja onako predpostavljam jer Tihicu i vrhu u SDA ja licno nevjerujem suvise su mi mutni.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Odgovorite