☑ Pravila foruma i savjeti

Paradžematlije u Srbistanu

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 20 okt 2014 23:12

10.05.2014
Jusufspahić priznao da je bio prijatelj s Miloševićem i Šešeljom:
http://www.kurir-info.rs/muftija-jusufs ... ak-1360027
Mi živimo u Srbiji, mi govorimo srpskim jezikom i naša je namera da svi muslimani u Srbiji imaju svoju upravu bez mešanja onih koji nam dolaze iz Ankare ili Sarajeva..

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 27 jan 2015 19:04

Abidaga je napisao/la:Ministar cetnicke sigurnosti: "Zasto bi Islamska zajednica iz Sarajeva upravljala Islamskom zajednicom Srbije?"
rAF5Q6vM3k4
Kebo traži da reis Kavazović kazni Medžlis IZ Velika Kladuša i efendiju Velića:
http://saff.ba/kebo-trazi-da-reis-kavaz ... MfQYSwtHmI
Kebo poslao pismo reisu-l-ulemi Huseinu Kavazoviću u kojem je naveo sljedeće. “Ne mogu, a da Vas ne obavijestim da sam bio neprijatno iznenađen, da ne kažem šokiran, činjenicom da se Medžlis Islamske zajednice Velika Kladuša indirektno usprotivio mojoj posjeti imamu Beganoviću, obrazlažući to činjenicom da sam trebao biti službeno najavljen – navodi Kebo. Napominje da je, prije svega, imama Beganovića posjetio privatno, te da je degutantno da Medžlis smatra da se privatne posjete trebaju najaviti imajući u vidu da bi se isti Medžlis, u skladu s vjerom, trebao pozabaviti zaštitom imama, umjesto kontrolisati posjete i nevrijeđati njegovu ličnost kao čovjeka i potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine.

Također, u istom pismu reisu Kavazoviću, Mirsad Kebo se požalio na efendiju Muhameda Velića, tražeći od reisa da kani efendiju.
“Zato Vas, Vaša Eminencijo, molim da u svoji nastupima imate u vidu i ove probleme koji nisu ni bezopasni ni periferni, jer štete uvaženoj Islamskoj zajednici i ruše joj dignitet. To se posebno odnosi na neprimjerno ponašaje imama Muhameda Velića i neću pretjerati ako kažem da su njegovi istupi na društvenim mrežama zastrašujući, ne za mene, nego za svakoga ko pričita ono što on piše. Jedan imam i vjernik je napisao da se meni i meni sličnim ne traba klanjati dženaza i namaz i neću dalje citirati zastrašujuće poruke koje šalje javnosti. Meni, lično, takve poruke naće naštetiti, koliko hoće Islamskoj zajednici čiji je član i imam vjernik koji ne smije propagirati nasilje. Ovakve stvari ne idu u prilog ni državi ni njenoj reputaciji u regionu i svijetu”, zaključuje Mirsad Kebo.

Da li citirane pritužbe Mirsada Kebe na efendiju Velića otkrivaju ko stoji iza izazivanja incidenta u džamiji na Staroj Breci. Pismom reisu Kavazoviću, Mirsad Kebo se pokušava osvetiti efendiji Veliću za stavove koje je iznosio o njemu. Ne bi nas čidilo da su Mirsad Kebo i njegovi smutljivi saradnici unajmili drogeraša Kršu da izazove incident na džumi kod efendije Velića. Ko je spreman na širenje gnusnih laži spreman je na sve ostalo.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 06 feb 2015 14:59

Abidaga je napisao/la:Nedžad Latić: Još javnost ni ne zna kakvi su planovi srpske politike prema Bošnjacima. Jedan od slijedećih poteza Milorada Dodika bit će formiranje Islamske zajednice RS. To bi Dodik već učinio da ima dovoljno kadrova, što će reći imama, koji bi bili voljni biti finansirani iz budžeta RS-a.. Zato se računa na medresu, odnosno novoosnovani Fakultet islamskih nauka u Beogradu, kojeg finansira srbijanska Vlada, odakle bi se zapošljavali imami u RS-u.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=184

slika
Beogradski "muftija" Jusufspahić: U BiH ima dosta imama, hodža, koji nisu zadovoljni načinom na koji se vodi Islamska zajednica u BiH, kao ni delovanjem reis-ul-uleme Mustafe efendije Cerića.. Znamo to jer smo s njima u najotvorenijim, bratskim i kolegijalnim odnosima, ali ta istina nije transparentno predstavljena u medijima, jer su ti imami u medijskoj blokadi. Nadam se da će doći do prilike da mnogi imami koji žive i rade u BiH mogu da istupe svojim glasovima, da kažu i iznesu ono čime su nezadovoljni..

Govoreći o najavi Turske da u BiH izgradi 100 škola s ciljem obnove otomanskog kulturnog nasljeđa, muftija Jusufspahić kaže da ne vjeruje da bi to bilo dobro.
- Ne verujem da bilo ko misli da bi tako nešto donelo dobro BiH, kao ni ovoj balkanskoj regiji, koje nisu samo muslimanske. Nije osmanlijsko nasleđe presudno za muslimane. Meni kao hodži, kao muslimanu, kao srbijanskom Bošnjaku, koji živi u Srbiji i koju volim i poštujem, takav stav i njegovo iznošenje se ne dopadaju - dodaje on.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijes ... 71584.html

slika


slika
Adem Zilkić potpisao sporazuma s Ministarstvom odbrane Srbije: Posrbljene imame čeka čin oficira u Vojsci Srbije!
http://sandzakpress.net/22125
05/02/2015
Srbija uskoro šalje prvog srpskog ambasadora ambasadora u Saudijsku Arabiju: Najozbiljniji kandidat Jusufspahić

http://www.danas.rs/danasrs/politika/na ... _id=296903

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 02 mar 2015 03:05

g-RIReyuCtY

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 18 mar 2015 18:25

http://www.info-ks.net/vijesti/regija/5 ... i-albanija
Jusufspahić: Neće nama vjeroučitelje i vojne imame postavljat ni Bosna ni Albanija

Muhamed Jusufspahić je izjavio za agenciju Tanjug da država Srbija još nije priznala njegovu paravjersku tvorevinu.

“Neće vjeroučitelja u srbijanskim školama postavljati autoritet vjerskih muslimana u Bosni niti u Albanije nego jedino ovaj ovdje. Zamislite da vam vojnog imama postavlja reis iz Bosne ili Albanije”, rekao je Jusufspahić.


Jusufspahić je izbjegao da komentariše otkuda patrijarhu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi iz Beograda pravo da postavlja vjeroučitelje i vojne sveštenike u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Kosovu?
Budala.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 20 maj 2015 23:36

http://balkans.aljazeera.net/blog/moja- ... i-sestrama
Moja priča iz Bajrakli džamije: Sve najbolje braći i sestrama

U tom trenutku mi se činilo da ceo svet može da nestane, a da bismo mi ostali, da bi nas te zastavice spasile...

Piše: Svetlana Strugarević

U vezi sa predlogom o obnovi Bajrakli džamije, koji je Ministarstvo prosvete i crkvenih dela Srbije uputilo Državnom savetu 10. maja 1868. godine, 18. maja 1868. usledio je ukaz kneza Mihaila Obrenovića (pod brojem 1398) u kome on „po dogovoru sa Državnim savetom rešava da se ministar prosvete i crkvenih dela ovlasti da može od prvog junija ove godine izdavati hodži pri ovdašnjoj Bajrakli-džamiji po 240, a mujezinu po 120 talira godišnje.

Prema ovome da se suma od 18000 - groša poreskih, računajući više navedenu godišnju pomoć od prvog junija do konca ove računske godine, izda iz sume za vanredne troškove celom praviteljstvu određene, a za iduću računsku godinu, da se u budžet stavi.”

Islamska zajednica Srbije od tada (uz prekid tokom srpsko-turskog rata do ponovne obnove Bajrakli džamije 1893. godine) postoji i razvija se do danas. Upravo maja ove godine navršava se 147. godina njenog postojanja. Povodom toga, Islamska zajednica Srbije je organizovala sedmodnevnu manifestacijiu ,,Dani Islamske zajednice“, tokom koje će kulturnim i verskim događajima proslaviti postojanje u svojoj domovini.

***

Posmatram lica koja odaju nepoverljivost jednih prema drugima dok se zakazuju dešavanja i prostori za okupljanje. Svi su sumnjivi i osumnjičeni! Beležim zabrinute i nesigurne poglede dok se prikupljaju dozvole.

Čujem: “Šta se proslavlja? To u Srbiji nije!”, za razliku od Kosova, naravno, po mišljenju iste osobe, ali i: “Šta se proslavlja? To što nam pale džamiju?” Različito. Isto. Stalni strah jednih od drugih mnogo češće obeležava jubileje i mnogo je stariji i moćniji od Islamske zajednice Srbije… i Srbije… moguće i celog sveta! Ova manifestacija je javna, a opet, mislim, nekako usmerena ka džematlijama i, eventualno, poznanicima i prijateljima. Da li će i koliko će policajaca biti potrebno za izlet na Kalemegdanu? Kako će reagovati prolaznici?

***

Slučajno ili sudbinski, i sama sam uvučena u priču o organizovanju manifestacije.

Sedim u dvorištu Bajrakli džamije, posmatram planiranje, dogovore, osećam nemir i paniku koja uvek postoji kada se rokovi približavaju, jer uvek se nešto zaboravi, uvek fali još samo malo vremena, uvek neko nešto zaboravi da uradi ili se planovi promene dok kamere nacionalne televizije snimaju pripremljen govor, ali ne uspevaju da uhvate gotovo prazničnu atmosferu, koja lebdi u vazduhu neki minut ispred 20 časova i početka predavanja profesora Abdullaha Numana.

Miriše Dorćol, kao i uvek u proleće, reporteri razgovaraju sa organizatorima u delu dvorišta naspram ulaza u džamiju, nekoliko nas stoji podalje i čavrlja o travi koju bi valjalo pokositi, macama koje vetar raznosi ovih dana, ljudima koji žive u stanovima okolo i sa svojih prozora posmatraju šta se dešava, o broju džematlija i dogodovštinama koje su se zbile od poslednjeg viđenja. Smeh se pomešao sa ezanom, koji ne odjekuje van dvorišta, i vernici odoše na molitvu, posle koje će uslediti predavanje… A neki od nas su ostali da bi ušli nakon molitve.

Dok sedim sama na terasi i slušam umirujući ton i mudre reči profesora Numana, prepoznajem glasove koji nazivaju selam i pitam se kako li sam se odomaćila toliko. Velika kamena zgrada, visoki minaret, stepenice, beličasti zid koji odvaja komšije, nekoliko klupica i policajac oslonjen na belo-plavi automobil, koji stalno dežura ispred, ne zrače baš toplinom. Institucije i zgrade to, inače, ne rade. Ljudi su toplina, a ja neke od ljudi koje sam tamo upoznala (raznih veroispovesti i verskih ubeđenja) mogu ponosno zvati svojim prijateljima.

Mi se nikad ne rastajemo bez dodatnih sedeljki (ili stajaljki) na kojima se povede razgovor koji se provlači kroz običaje i kulture sveta; slušamo o razlikama i ne osuđujemo, šalimo se i niko se ne ljuti; raspitujemo se o poznanicima i prijateljima koji nisu tu; ovog puta štikliramo i program na plakatu sa: „Dolazim na ovo“ ili ne. Kiša počinje da pada, već je prošla i jacija, a mi pravimo zastavice od čačkalica, kojima će se služiti ratluk na sutrašnjoj svečanosti. Neki mir je zavladao iako nam svaki drugi papirić zadaje muke da ga zalepimo pravilno. U pozadini razgovor i smeh traju. Kao deca dok se igraju.

U tom trenutku mi se činilo da ceo svet može da nestane, a da bismo mi ostali, da bi nas te zastavice spasile i da, dok god ih pravimo, nikakve opasnosti na ovom svetu nema - nema sukoba, nema netrpeljivosti, mržnje, nema svojatanja Boga i teritorija - samo čačkalice i papirići u dve boje sa logom manifestacije. Šta je nacrtano i napisano niko ni ne primećuje pokušavajući da pomiri i skladno spoji ivice… pogreši, mrmlja, odlepi, pa opet… „E, nema veze! Lepa je i ovako.“ Kad bi se duše častile i posluživale ovim čačkalicama zastavicama, svaka gozba bi u miru i raskoši protekla. Gde bi nam bio kraj!

Sve najbolje braći i sestrama.
Ne mogu vjerovati da Al Jazeera objavljuje ovakvu propagandu.

Kao prvo, služi tome da daje legitimitet tkz "Islamskoj zajednici Srbije" kroz nekakvu priču o njenom postojanju od 1868. Drugo, laže o tome kako su srbijanske vlasti kao bile dobre prema muslimanima jer su izdavale neke pare. Mnogo više su oni ukrali od muslimana svih tih godina nego što su ikad dali nazad. Treće, kaže da oni to proslavljaju u "svojoj domovini" kao da im je srbija domovina, što je naravno velikosrpska propaganda. Četvrto, ona navodi da policajac stalno dežura ispred džamije, ali ne kaže zašto. Možda bi ta činjenica zamrljala smišljenu poruku o (ne postoječem) mirnom životu muslimana u Beogradu.

Uz to, članak ignoriše činjenicu da su skoro svi muslimani (Bošnjaci, Turci, itd) očišćeni (ubijeni, protjerani, imovina im ukradena, itd.) tih godina i da su maltene sve džamije uništene po direktivama vlade:
Iseljenjem ”turskog” življa iz Beograda 1867. godine (medu kojima je veliki broj bio slavenskog porijekla sa prezimenima: Bajraktarević, Bošnjak, Smederevac, Kokić, Islamovic i druga) poceo je žalosni nesluceni kraj beogradskih džamija. Kako navodi Felix Kanitz ”gde kad bi noču slucajno eksplodirale mine rušeci džamije koje su ometale regulaciju”.
Batal džamija je srušena 1869-e godine:
”18. maj 1869. godine; juče na noć srušena je Batal-džamija. Kafedžija Panđalo dao je Cincarima 230 dukata da je poruše.”
Više o Bošnjacima u Beograda i historiji tog grada možete naći ovdje; viewtopic.php?f=24&t=492

Na kraju članka imaš neko promovisanje iluzija zbog kojih su mnogi navini Bošnjaci umrli, uz meni sumnjiv izraz o "svojatanja Boga". Kao da je njoj problematično to što se IZuS predstavlja kao jedan i jedini autentični autoritet muslimana u Sandžaku, Vojvodini, Preševu i u Beogradskom Pašaluku.

Jedina pametna rečenica u članku dolazi ne od autorice nego od prisutne osobe koja pita sljedeče; “Šta se proslavlja? To što nam pale džamiju?”.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 27 maj 2015 00:20

Gostujući na Regionalnoj TV pod kontrolu stranke Rasima Ljajića, Bekir Makić najavio je da će ljudi okupljeni oko njega graditi tzv. ‘neutralne’ džamije..

Podsjećamo da je 2007. godine uz pomoć srpskih državnih struktura formirana “paralelna IZ” koja danas u Novom Pazaru kontroliše 8 džamija..

Islamska zajednica BiH kontroliše oko 100 džamija u Sandžaku..

http://sandzakpress.net/treca-iz-gradit ... ne-dzamije

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 01 jun 2015 12:46

"Reis" Zilkić podnijeo tužbu protiv majke Srbije: oštetni zahtjev 2,5 miliona eura
http://www.vijesti.ba/vijesti/regija/27 ... ourgu.html
"Islamska zajednica Srbije" traži nova prava na Evropskom sudu u Strasbourgu
Zilkić je saopštio da je Ustavni sud Srbije izopštio Islamsku zajednicu iz pravnog sistema.. U razgovoru za Anadolu Agency (AA) Zilkić pojašnjava da je do ove situacije došlo zato što su pravosudni organi Srbije na osnovu grešaka državnih organa donijeli odluku na osnovu koje je IZ izbačena iz pravnog poretka.
“Ustavni sud Srbije je odbio treću tužbu IZS-a koja se odnosila na upis Islamske zajednice u registar crkava i vjerskih zajednica, odnosno ispravljanje greške iz 2006. godine, ne unijevši u registar Islamsku zajednicu. Na taj način smo mi iscrpeli sva pravna sredstva pred svim instancama suda i time ostali neupisani”, istakao je Zilkić.

Prema riječima Zilkića, to znači da su i jedna druga upravljačka struktura Islamske zajednice (islamska zajednica Srbije) i Islamska zajednica u Srbiji ostali bez pravnog dejstva.
“To za nas predstavlja kobne posljedice. Ako nemamo IZ kao pravni subjekat ne možemo da počnemo sa restitucijom i vraćanjem vakufske imovine. S druge strane, mi ne uživamo jednakopravna institucionalna prava kao što uživaju pripadnici drugih crkava i vjerskih zajednica”, istakao je Zilkić rekavši da su zbog toga protiv Srbije podnijeli tužbu u Strabsbourgu uz oštetni zahtjev od 2,5 miliona eura.

Upitan kako je danas muslimanima u Srbiji, Zilkić navodi da muslimani deklarativno ostvaruju individualna prava, ali da institucionalno, Islamska zajednica to čini daleko ispod nivoa drugih vjerskih zajednica.
“Ako vi danas u Srbiji, izvan Sandžaka i Preševske doline, ne možete da pravite džamije ili mesdžide, već morate da kupujete kuće pa da ih krišom pretvarate u, nazivajući ih, molitvene prostore ili nekakvim drugačijim neprimjerenim imenom u odnosu na ona koja su primjerena, a to su džamije, mesdžidi i mektebi, onda to govori da nismo jednakopravni”, kazao je on i podvukao da u Srbiji (užoj) ne mogu nigdje da dobiju dozvolu da prave džamiju. Kako je istakao, ako se pridoda da ni jedan centimetar vakufske imovine nije vraćen IZ-u govori da je situacija još lošija nego što to izgleda na prvi pogled.


Govoreći o predstojećim izborima unutar Islamske zajednice Srbije, reisu-l-ulema Zilkić kaže da je tokom priprema za izbore došlo do kršenja Ustava IZ, pa je to usporilo proces. Zilkić kaže i da je uslovno prihvatio da bude ponovo kanditat za reisu-l-ulemu i da će najvjerovatnije povući svoju kanditaturu iz razloga što ne prihvata obnašanja te dužnosti bez korjenitih promjena unutar IZ koje idu, kako je rekao, u pravcu zbližavanja svih muslimana, pogotovo u Sandžaku. Kako je predočio, to podrazaumijeva promjene od Ustava, organizacione strukture i svih unutarnjih institucionalnih i podinstitucionalnih segmenata koji koče razvoj IZ.
“IZ u ovom vremenu mora da bude i fleksibilna, brza, snažna i jedinstvena, a ovakvim unutarnjim ustrojstvom se to sigurno ne može postići”, smatra Zilkić koji je na poziciji "reisa" od 2008. godine, odnosno ponovnim izborom od strane Vrhovnog sabora IZS od 2010.

Na konstataciju da su se muslimanski vjernici u Sandžaku, nakon podjela na dvije islamske zajednice 2007. godine, zbližili i da sada skoro i ne prave razliku u koju džamiju idu i kojoj IZ pripada imam koji ih predvodi u molitvi, Zilkić se slaže da su muslimani Sandžaka prevazišli podjele.
“Moji zahtjevi koje sam dao da bi prihvatio kandidaturu idu u tom pravcu jer su oni najbolje trasirani put za ujedinjenje muslimana u Sandžaku. Posebno kada se tiče unutarnjeg i regionalnog djelovanja, ponudio sam neka rješenja koja se tiču života samih vjernika za koja sam duboko ubijeđen da nemaju alternative. Tokom jedne godine njihove provedbe došlo bi do potpunog ujedinjenja”, zaključio je Zilkić.

Nakon podjela od oktobra 2007. godine u Srbiji djeluju dvije islamske zajednice koje se međusobno ne priznaju, Islamska zajednica Srbije (IZS) i probosanska Islamska zajednica u Srbiji (IZuS).

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 03 jun 2015 21:03

Abidaga je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:Xal8SrqyYd8
UcAeLzz3hmQ
Evo ga opet, sada spasava Fejzica:
w0_ZzcF-Ouc
Bekir kandidat za novog "reisa" Srbije:
http://www.mesihatsandzaka.rs/vijesti/1 ... akica.html
slika

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 05 aug 2015 18:56

Jusufspahić postaje ambasador Srbije u Saudijskoj Arabiji:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/po ... j---Zagreb

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 15 okt 2015 13:14

Abidaga je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:Nedžad Latić: Još javnost ni ne zna kakvi su planovi srpske politike prema Bošnjacima. Jedan od slijedećih poteza Milorada Dodika bit će formiranje Islamske zajednice RS. To bi Dodik već učinio da ima dovoljno kadrova, što će reći imama, koji bi bili voljni biti finansirani iz budžeta RS-a.. Zato se računa na medresu, odnosno novoosnovani Fakultet islamskih nauka u Beogradu, kojeg finansira srbijanska Vlada, odakle bi se zapošljavali imami u RS-u.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=184
8uekSrp-mP8

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 19 okt 2015 00:23

Abidaga je napisao/la:Ministar cetnicke sigurnosti: "Zasto bi Islamska zajednica iz Sarajeva upravljala Islamskom zajednicom Srbije?"
https://www.youtube.com/watch?v=rAF5Q6vM3k4
16.10.2015
Jusufspahić: "Govorimo srpskim jezikom i naša je namera da svi muslimani u Srbiji imaju svoju upravu i, uz dužno poštovanje, bez mešanja onih koji nam dolaze iz Ankare ili Sarajeva.."

http://www.6yka.com/novost/91825/muftij ... pada-alahu

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 20 okt 2015 17:08

http://sandzakpress.net/muftija-dudic-s ... -hostapler
Muftija Dudić: Šejh ili šejtan Imran koji negira genocid nad Bošnjacima je bjelosvjetski hoštapler

Austrija – Na manifestaciji povodom otvaranja isturenog odjeljenja za vanrednu nastavu Medrese Gazi Isa-beg, muftija dr. Mevlud Dudić je između ostaloga govorio o važnosti izvora sa kojega crpimo naše znanje.

On je poručio omladini da znanje uzimaju sa čistog i provjerenog izvora, i da ne slijede samozvane šejhove koji putem interneta pričaju koješta.

„Ovih dana neki samozvani šejh Imran, a ja kažem šejtan Imran, na relaciji Beograd-Banja Luka, hoda i objašnjava kako se nije desio genocid u Srebrenici. Taj bjelosvjetski hoštapler objašnjava kako nije istina da su u Bosni porušene džamije, već ih je vjetar otpuhao. Govori kako one žrtve u Srebrenici, njih 8372, nisu ubijene od strane agresora. Da su sve to muslimani izmislili, i tako redom.“ – kazao je muftija dr. Dudić.

Glavni propagatori ovog samozvanog učenjaka jesu Muhamed Jusufspahić u Beogradu, i Milorad Dodik u Banjoj Luci lično.
:gut:

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 21 okt 2015 20:45

Imran kod Seseljovaca:
7wlnXm8yK8E
i kontraefekt:
IUF6Io1hQvM

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 03 dec 2015 06:58

http://sandzakpress.net/muftija-zukorli ... odni-ljudi
Muftija Zukorlić – Ne optužujem Jusufspahića i Fejzića, oni su neslobodni ljudi

U kakvim ste odnosima sa reisom crnogorskim Rifatom Fejzićem i “beogradskim muftijom” Muhamedom Jusufspahićem?

– Ne slažem se s načinom na koji rade, ali ih i ne optužujem jer su oni neslobodni ljudi. Pristali su da budu potčinjeni u relaciji s vlastima. Kada me Fejzić optuži da sam fašista, a moje saradnike da su ISIL-ovci, znam da je to poruka dijela vlasti u Crnoj Gori. Nije normalno i kada Jusufspahić pokušava da bude veći Srbin od svakog Srbina i veći pravoslavac od svih pravoslavaca. Sada odlazi u ambasadore. To pokazuje da nikada i nije bio muftija već poslušnik. Ne može se muftiluk naslijediti. Sve što rade je lakrdija i zato su neprihvaćeni od muslimana. Ja ne mogu da podnesem poltronski odnos, već koncept saradnje i partnerstva.

Rekli ste jednom: „Ako bude gorio Sandžak, gorjet će i Srbija“. Da li tu Vašu izjavu smatrate pretjeranom?

– To ima svoj kontekst. Ako vam neko šalje 1.500 specijalaca i policija u čizmama ulazi u džamiju, i pored toga što fino pokušavate da riješite problem, onda morate da viknete da bi vas čuli. Tu je riječ o odnosu vatre i požara. Vatra ide nagore. Ako neko pali moj stan u prizemlju zgrade, vatra se širi ka krovu i izgorjet će cijela zgrada. To je logika. Uostalom, zašto mi tada niko nije odgovorio da Sandžak neće gorjeti?

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 08 jan 2016 15:56

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/is ... z-u-srbiji
Islamska zajednica Srbije kritizira IZ u Srbiji

Islamska zajednica Srbije osudila je navode Mešihata rivalske Islamske zajednice u Srbiji i muftije Muamera Zukorlića koji su podržali prijedlog da se vjeronauka ukine kao predmet u osnovnim i srednjim školama u Srbiji.

"Najenergičnije osuđujemo navode iz Zukorlićevog najnovijeg istupa u kojem se traži ukidanje islamske vjeronauke zbog navodnog razočaranja što vjeronauka nije polučila ono što se od nje očekivalo, da kroz vjersku edukaciju unaprijedi vjerska prava, međuvjersko razumijevanje i toleranciju", navodi se u saopćenju Islamske zajednice Srbije.

Islamska zajednica u Srbiji je navela da je „Srpska pravoslavna crkva previše umiješana u izvođenje vjeronauke, pa i u izbor nastavnika za islamsku vjeronauku“, kaže se u saopćenju koje je potpisao Mevlud Dudić.

U saopćenju Islamske zajednice Srbije navodi se da Zukorlić omalovažava legalnu Islamsku zajednicu Srbije, vjeroučitelje, učenike i njihove roditelje i kao netačne odbacuje navode da su na mjesto vjeroučitelja postavljeni ljudi podobni SPC-u.

SPC protiv ministrovog prijedloga

Dodaje se da je 50 posto ljudi koji predaju vjeronauku na tom mjestu još od njenog ponovnog uvođenja i da su mnogi od njih završili Fakultet za islamske studije koji je osnovao Zukorlić.

"Smeta mu SPC koja svojim kapacitetom, jedina, može da djeluje na one faktore koji vjeronauku ne žele u našim školama. Ta činjenica njemu smeta jer je stepen povjerenja među vjerskim zajednicama na najvišem nivou, što je još jedan od razloga da se borimo da odbranimo vjeronauku od svih onih koji žive u svom svijetu, ne primjećujući svoju prolaznost i ništavnost", navodi se u saopćenju.


Eparhija Bačka Srpske pravoslavne crkve saopćila je ranije, u ime svih tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica u Srbiji, da se protivi prijedlogu ministra prosvjete Srđana Verbića da u školama bude reducirana ili ukinuta vjeronauka, naročito zbog toga što se ove godine navršava 15 godina od vraćanja vjeronauke u školski sistem Srbije.

To saopćenje potpisali su beogradski nadbiskup i mitropolit Stanislav Hočevar, takozvani "reis" Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić, biskup Slovačke evangeličke crkve Samuel Vrbovski, superintendent Evangeličke hrišćanske crkve Gabor Dolinski, biskup Reformatske hrišćanske crkve Bela Halas i vrhovni rabin Jevrejske zajednice Srbije Isak Asiel.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Bosni » 17 jan 2016 20:49

http://sandzakpress.net/muftija-dudic-u ... ma-zilkica
Muftija Dudić: „U Srbiji većina paradžemata djeluje pod nadzorom Adema Zilkića“

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović zatražio je od muftija i glavnih imama, na području svih muftiluka u BiH, da obave razgovore sa predstavnicima i organizatorima ovih paradžemata i pozovu ih da se uključe u područne džemate koji djeluju u okviru organizacione strukture Islamske zajednice, a da zatvore objekte u kojima se nelegalno organiziraju vjerski obredi koje ne predvode legalni i legitimni vjerski autoriteti dekretirani od strane Islamske zajednice.

U izjavi za „Novosti“ predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji muftija dr. Mevlud ef. Dudić govorio je o pozivu kojeg je Reisu-l-ulema uputio muftijama, o čemu će se detaljnije raspravljati na najavljenom sastanku u Travniku, nakon čega će imati detaljnija uputstva.

On kaže da u Srbiji postoje paradžemati, a većinu njih okuplja tzv. „Islamska zajednica Srbije“ na čelu sa Ademom Zilkićem. Radi se o nevladinim i humanitarnim organizacijama koje se bave vjerskim djelatnostima.

„Ima i kod nas paradžemata koje nanose štetu islamu. Ukazivali smo na to i ranije. Tražili smo od države da onemogući rad raznih organizacija i udruženja koja se bave vjerskim aktivnostima, međutim nisu nas htjeli poslušati.“ – naglašava muftija Dudić.


U Sandžaku je doskora bila aktualna izgradnja džamija donacijama iz Kuvajta i iz drugih islamskih zemalja, koje je Mešihat kvalificirao mesdžidu-d-dirar – džamijama razjedinjavanja, tj. džamijama koje ne služe prvenstvenoj ulozi okupljanja džemata, i naglašavaju da se njihovom izgradnjom pere novac i zloupotrebljavaju donacije.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la Abidaga » 25 feb 2016 01:12

Abidaga je napisao/la:Nedžad Latić: Još javnost ni ne zna kakvi su planovi srpske politike prema Bošnjacima. Jedan od slijedećih poteza Milorada Dodika bit će formiranje Islamske zajednice RS. To bi Dodik već učinio da ima dovoljno kadrova, što će reći imama, koji bi bili voljni biti finansirani iz budžeta RS-a.. Zato se računa na medresu, odnosno novoosnovani Fakultet islamskih nauka u Beogradu, kojeg finansira srbijanska Vlada, odakle bi se zapošljavali imami u RS-u.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=184

slika
Beogradski "muftija" Jusufspahić: U BiH ima dosta imama, hodža, koji nisu zadovoljni načinom na koji se vodi Islamska zajednica u BiH, kao ni delovanjem reis-ul-uleme.. Znamo to jer smo s njima u najotvorenijim, bratskim i kolegijalnim odnosima, ali ta istina nije transparentno predstavljena u medijima, jer su ti imami u medijskoj blokadi. Nadam se da će doći do prilike da mnogi imami koji žive i rade u BiH mogu da istupe svojim glasovima, da kažu i iznesu ono čime su nezadovoljni..

Govoreći o najavi Turske da u BiH izgradi 100 škola s ciljem obnove otomanskog kulturnog nasljeđa, muftija Jusufspahić kaže da ne vjeruje da bi to bilo dobro.
- Ne verujem da bilo ko misli da bi tako nešto donelo dobro BiH, kao ni ovoj balkanskoj regiji, koje nisu samo muslimanske. Nije osmanlijsko nasleđe presudno za muslimane. Meni kao hodži, kao muslimanu, kao srbijanskom Bošnjaku, koji živi u Srbiji i koju volim i poštujem, takav stav i njegovo iznošenje se ne dopadaju - dodaje on.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijes ... 71584.html

slika
"Paradžemati prave svoju islamsku zajednicu?"
http://dnevni-list.ba/web1/paradzemati- ... zajednicu/
Prema mišljenju dobro upućenih u rad Islamske zajednice, ukoliko bi reis Kavazović prihvatio ovaj zahtjev, legalizirao bi postojanje paralelne islamske zajednice. Neslužbeno, organizacija koja se predstavlja kao Koordinacija nezavisnih džemata već uvelike radi na osnivanju svoje islamske zajednice. Inače, većina pripadnika vehabijskog pokreta ne uvažava Islamsku zajednicu u BiH niti reisa kao njenog vrhovnog poglavara. Kako će se ovaj okršaj okončati, teško je u ovom trenutku kazati. Nelegalni džemati djeluju u privatnim kućama, ima ih oko 60 u dvadesetak općina u Federaciji, nemaju financijskih problema, a ostaje, bar za javnost, tajna kako i odakle im pristiže golem novac s kojim raspolažu. Iz tih džemata na stotine državljana BiH otišlo je u Siriju i Irak gdje ratuju pod zastavom ISIL-a. Prema nekim informacijama, ukoliko paradžemati ne budu zatvoreni do kraja ovog mjeseca, Islamska zajednica u BiH zatražit će od nadležnih državnih organa da urade svoj dio posla.

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la atif » 29 feb 2016 11:45

Masallah odlicno si ovo uocio Abidaga. Evo sad nek pogledaju oni koji zagovaraju paradzemate kuda to vodi?
Sa vasim stavom podrzavate svjesno ili nesvjesno otvaranje genocidne IZ!

Greska je sto IZ ne radi vise na ujedinjenu IZ u crnoj gori u rijaset. Sa time bi se
izbio posljedni adut ovim zatucanim izdajicama da se ne ujedine u jednu IZ.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Fetva protiv SANU poltrona Zilkića

Post Postao/la amkos » 29 feb 2016 12:43

Odmah se znalo da ovdje nešto smrdi. Odmah se moglo uočiti da su ciljevi VIŠI, od onoga što neki misle!!
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Odgovorite