☑ Pravila foruma i savjeti

Bosanske piramide

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 29 jul 2019 23:48

Legendarni bh.glumac, muzičar, scenarista, režiser i šta sve ne još, Branko Đurić Đuro, bio je protekle sedmice gost festivala „Summer Solstice Festival“ i Bosanske doline piramida.

Nakon spektakulatnog nastupa sa Bombaj Štampom, a onda i čuvene „Đurologije“, Đuro i njegova supruga Tanja Ribič, podijelili su impresije o dvodnevnom boravku u Visokom.

- Ja sam stvarno, ako mogu da izaberem jednu riječ koja to najviše opisuje, ja sam frapiran! Sa svakim korakom okolo, sa Semirom sam otkrivao nešto novo, otkrivao se neki novi prostor. Mjesta koja sam uspio da obiđem i vidim, osjetio sam, kada udahnem, da su to ona mjesta iz vremena kada sam bio mali, pa kada odete sa školom na izlet, pa kada udahnete, i lijepo vam je… - pojasnio je Đuro.

U Visokom su sa Đurom bili i supruga Tanja, kao i njihova kćerka, a obišli su Muzej Fondacije, Prahistorijski labirint tunela Ravne, kao i veći dio parka „Ravne 2“.

- Puno sam čula o ovome, maštala sam, i razmišljala i crtala u glavi i ambiciozno sam nacrtala, ali kada sam došla ovamo, moja mašta je bila mala maca za sve ovo. Ovo je ljubav, sreća, arhitektura iz svemira, to je ono – kući si, a nikad nisi bio tu. – pojasnila je svoje impresije Tanja Ribič.

Na kraju i Đuro i Tanja su uputili poziv svima koji nisu bili u Bosanskoj dolini piramida da obavezno posjete sve lokacije.
U petak 20.juna 2019.godine u posjeti Kompleksu Ravne, tačnije Muzeju Fondacije, tunelima Ravne i parku „Ravne 2“, po prvi put je boravio i izuzetno angažirani ambasador naše zemlje u Norveškoj, gospodin Nedim Makarević. Nakon četverosatnog obilaska, napravili smo i intervju sa ambasadorom Makarevićem.

Ovo je Vaša prva posjeta Bosanskoj dolini piramida i Visokom. Obišli ste nekoliko lokacija, pa nas zanimaju Vaši prvi utisci?

Makarević: Ovo sve ovdje izgleda zaista impozantno i dio je jedne velike priče. Ja sam fizički prvi put ovdje, ali pratim rad dr. Osmanagića od 2008.godine, nekada davno sam ga slušao i na predavanju u Tuzli i pošto sam se uvijek interesovao za arheologiju i historiju, bilo mi je jako interesantno i blisko mom pogledu na davnu historiju. Kao broj dva, Osmanagić je čovjek kojem je bitno da BiH prosperira i jako mi je drago da smo na ovaj način napravili i dobru platformu, da što više ljudi sazna za nas, za Visoko i ovaj projekat, i bez obzira na sve priče, jedna stvar stoji i jasna je, turizam se povećao, ljudi dolaze ovamo, troše, i to je jako bitno i za Visoko i za kanton i za cijelu državu.

Jako ste angažirani na promociji BiH u Norveškoj i Skandinaviji. Na koji način ćete kao ambasador i na koji način će naša ambasada u Norveškoj pružiti podršku ovom projektu u Visokom?

Makarević: Prvi korak smo napravili a to je ovaj posjet. Sve se desilo nakon što je dr. Osmanagić imao predavanje u Oslu, gdje sam se pojavio kao posjetilac i gost, upoznao sam pred samo predavanje s dr. Osmanagićem, a onda se obratio Norvežanima, afirmativno se izrazio i pozvao ih u našu zemlju i da se angažiraju u ovom projektu. Upravo danas sam ovdje sreo dvoje ljudi koji su bili na tom predavanju u Oslu, prepoznali su me i porazgovarali smo. Ambasada BiH u Oslu, između ostalog, služi i za takva predavanja, promocije i uvijek smo na usluzi.

Koliko su naši ljudi, ali i Norvežani, upoznati sa samim projektom u Visokom?

Makarević: Nisam zadovoljan našim ljudi, jer se ta tema slabo pominje, a dokaz tome je i pomenuto predavanje na kojem nije bio niko od naših ljudi, što me negativno začudilo. Meni je jasno da se okupe na nekom koncertu, ali na ovakvom predavanju da ih nema, to me zbunilo, tim više jer ima i mnogo intelektualaca. Da li je u pitanju neko osporavanje, to ne znam, ali i ako imaju drugačiji pogled na ideju ovog projekta, opet, bar ja tako mislim, gleda se na BiH i na popularizaciju naše zemlje. Ko god pita o BiH samo su dvije riječi, rat i eventualno, ko prati nogomet, reći će Džeko. Nisam neko ko želi da se priča o ratu zaboravi, daleko od toga, ali mi smo od rata napravili brend. Ovo je dovoljno jaka priča da je se podrži, ako ništa, onda bar u turističkom smislu.

Kao ambasador pripremate i realizirate i brojne druge projekt. Ovih dana u BiH je boravila i visoka delegacija Vlade Norveške, a prisutni su bili i bh.poduzetnici iz Norveške i naše zemlje.

Makarević: Naravno, radimo na brojnim projektima.Upravo smo završili jednu dobru priču, državnu posjetu ministrice vanjskih poslova Norveške sa brojnim saradnicima našoj zemlji. To je bio i moj razlog dolaska, posjetili smo Ministarstvo vanjskih poslova, Predsjedništvo BiH, Parlament i dogovirli brojne stvari. Bitno je pomenuti da sam okupio i naše poduzetnike u Norveškoj, koji djeluju kroz dva udruženja, imali smo biznis forum od pet dana na kojem su bili i poduzetnici iz BiH, a rezultat je bio povećanje izvoza i sklopljeni poslovi. U budućnosti planiramo ponovo organizirati takvo okupljanje, a posebno bih istaknuo činjenicu da norveški zvaničnici ne posjećuju nijednu vladu koja je u tehničkom mandatu, a kod nas se desio izuzetak i na to sam ponosan.

I na kraju, možemo li Vas ponovo očekivati u Visokom i Bosanskoj dolini piramida, možda zajedno sa našim poduzetnicima u nekoj oficijelnoj posjeti?

Makarević: Odlično. To je jako dobra ideja na koju nisam pomislio u ovom momentu, a koju ćemo definitivno realizirati. Nisam pomišljao na tu vezu između platforme naših poduzetnika i biznismena i ovog projekta, ali to je sjajan prijedlog na kojem ćemo u skorijoj budućnosti raditi i sprovesti ga u djel
Infektolog, te nekadašnja profesorica na Medicinskom, Stomatološkom i fakultetu Zdravstvenih studija, prof.dr. Sajma Krkić Dautović, u petak 28.juna, zajedno s nekolicinom gostiju, bila je dio tradicionalnog posjeta lokacijama na kojima radi Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“, a nakon obilaska Muzeja Fondacije, kao i Prahistorijskog podzemnog kompleksa tunela Ravne i park „Ravne 2“, dr. Krkić Dautović je s nama podijelila i svoje impresije o ovom posjetu.

- Iako sam već neko vrijeme u penziji radim u svojoj ordinaciji u kojoj se uglavnom bavim specifičnom bolešću koju prenose krpelji, boreliozom. U Visoko sam došla iz dva razloga. Otkako sam saznala za otkrića piramida 2006.godine i kada sam pročitala prva saznanja i reakcije imala sam želju doći i posjetiti sve ovo, međutim jednom prilikom nam se ispriječilo nevrijeme, a nakon toga nisam uspijevala sve do danas da dođem u Bosansku dolinu piramida. Međutim, pročitavši brojne tekstove, ali i ono o čemu je govorio dr. Osmanagić, apsolutno vjerujem da je ovo ovdje nešto značajno, ne samo za Visoko, već i za cijelu Evropu i svijet. Danas sam imala priliku doći i obići određene lokacije i malo je reći da sam oduševljena! Ne sumnjam da se ovdje radi o piramidama i samo slijep čovjek, koji nema želju da prihvati nešto očigledno, može negirati postojanje piramida. Ovo treba da bude projekat države BiH koji će država apsolutno podržati i razviti u više segmenata. Oduševljena sam onime što sam vidjela i svaka čast onima koji su započeli ovaj projekat, onima koji ga vode i koji ga šire. – kazala nam je dr. Krkić Dautović.

Kako nam je i sama prof.dr. Krkić Dautović potvrdila, nakon obilaska tunela Ravne osjetila je i neka poboljšanja na sebi.

- U posljednje vrijeme sam imala određenih zdravstvenih poteškoća i nevjerovatno je da smo hodali i obilazili lokacije duže od tri sata i da sam izdržala taj tempo obilazaka i hodanja. Osjetila sam nevjerovatnu energiju i u tunelima, ali i u parku, a moj zet koji mi je stalno dodavao ruku, iznenadio se s kojim elanom hodam. Poseban je osjećaj i što sam mogla udahnuti punim plućima, a to nisam mogla duže vrijeme. Zaista sam osjetila tu neku energiju koja se prenosi na ljude sa ovih lokacija i ovog okoliša koji je uređen po mjeri čovjeka. Sve je u duhu prirode i sve ovo što sam vidjela u Visokom preporučila bih svima da moraju doći, vidjeti i doživjeti. Na kraju, definitivno ću se vraćati ovamo, a pomenula bih i jednog svog pacijenta koji je uposlenik Fondacije, i koji dugi niz godina boluje od jedne hronične bolesti. Dio liječenja je završen, a on dvije godine ne dolazi na kontrole, što znači da se dobro osjeća, a što mi je i potvrdio. – ispričala nam je dr. Krkić Dautović.
Osamdesetčetverogodišnja Boegrađanka Mirjana Tinković, koja je dugo živjela u Arizoni (SAD), po prvi put je posjetila Podzemni labirint Ravne u Visokom u junu 2019. Nakon treće posjete misterioznim tunelima Ravne, dala je slijedeću ispovijest:

'Po pvi put sam ovdje. Gluva sam već 25 godina. Koristila sam slušni aparat. Nakon trećeg puta u hodniku (tunelima) sa svojim sinom i prijateljima, kad smo završili, odemo u restoran, ja kažem sinu, mora da su mi baterije oslabile, pa da promenim. Izvadim iz oba uva i čujem njihov razgovor, konverzaciju. Evo, kunem se, ovo je Božja stvar, ovo je pozitivna prirodna sila. Nakon 25 godina ne nosim slušni aparat. Ja sam oduševljena. Svima bih preporučila ko je gluv da proba. I onima s drugim problemima.'

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 29 jul 2019 23:54

Posjetioci tunela Ravne iz Sandžaka koji žive u Njemačkoj dali su interesantno svjedočanstvo. Naime, bračni par je imao problema s disanjem.

'Gušilo me je u grlu, nisam mogao da dišem. Pijem sedam tableta, vodu, ali ništa nije pomagalo. Prvi dan posjete tunelima osjetio sam poboljšanje. Nakon šest dana se osjećam dobro, ne guši me više. Imam snage, popeo sam se na piramidu, dobro spavam. Ostaću još tri dana. Mene je spasilo. Za mjesec opet dolazimo.'

Napomena: Fondacija se ne bavi liječenjem, niti daje zdravstvene garancije, ali dijeli svjedočanstva posjetilaca.
Hajrudin iz Goražda je imao neugodan zdravstveni problem.

'Imao sam problem s lijevom nogom, u koljenu. Nisam mogao da ga savijam. Taj problem sam imao dva mjeseca. Počeo mi se širiti i na desnu nogu. Evo nakon pola sata u tunelima, tih problema više nemam, mogu normalno da savijam nogu u koljenima.'
Lijepo julsko svjedočanstvo dolazi od Zvonimira iz Osijeka:

'Dobr dan. Ja sam Zvonimir is Osijeka. Imam problem s multiplom sklerozom već pet godina. Od dolaska u tunel Ravne prestao sam mucati. Puno lakše hodam, na nogama sam po cijeli dan, a praktički sam bio za invalidska kolica. Veoma sam zadovoljan i sretan. Dva puta dnevno idem u tunele, danas mi je peti dan. Siguran sam, sto posto sam siguran, da su ove promjene na bolje, zbog boravka u tunelima. Šta bi drugo bilo nego tuneli.'
Posjetiteljka Anita iz Sarajeva je podijelila divno iskustvo s uticajem energija iz Podzemnog labirinta Ravne u Visokom na njenu kćerku Gabrijelu.

‘Pozdrav svima. Zovem se Luić Anita. Dolazim iz Sarajeva. Želim da vam ispričam svoje iskustvo iz našeg tunela Ravne. Imam kćer Gabrijelu od 12 godina. Dijagnosticirana joj je bronhijalna astma. Na pumpicama je i lijekovima svake zime od oktobra do marta. Prošle godine smo pet puta zaredom dolazili na piramide i tunele Ravne. Išla je na meditacije i na disanje. Mi smo ovu zimu proveli bez pumpice i ventolina nakon što je put puta ušla u tunele. Velika je zima bila, juni je bio kišan, ona svaku promjenu osjeti. Ovu godinu smo po prvi put to pregrmjeli uz naše tunele i piramide. To je bilo prvi put od njenog rođenja!’
Masalah :gut: :zastava:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 30 jul 2019 00:00

U Visokom i Bosanskoj dolini piramida trenutno boravi četvrta smjena ovogodišnje „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“. U sklopu ovog projekta Fondacije do sada su u Visokom boravile stotine volontera iz cijelog svijeta koji su na svoj način, volonterskim radom, dali podršku najotvorenijem arheološkom projektu u svijetu.

- Kako ulazimo u sezonu tako su i grupe sve brojnije pa u ovoj grupi imamo skoro 40 ljudi iz cijelog svijeta. Tu su volonteri iz Mađarske, Njemačke, Slovenije, Norveške, a neizostavni su volonteri i sa drugih kontinenata pa u ovog grupi imamo ljude iz Australije, Amerike, Kanade i Tajlanda. Ponovo imamo ljude iz cijelog svijeta na jednom mjestu i u projektu koji iz BiH šalje pozitivne slike i ljubav. Tu su različite kulture, priče, ljudi se odlično slažu, upoznaju se, pričaju i sklapaju nova prijateljstva, uz sav trud i rad koji ulažu tokom boravka na našim lokacijama. – kazala nam je arheologinja Amna Agić.

Nakon radova u tunelima Ravne 3, nova grupa koja je stigla u Visoko zadužena je za Bosansku piramidu Sunca, tačnije novu stranu na kojoj su započeti radovi prošle godine.

- Prvog dana smo obišli lokacije na kojima radimo i na kojima ćemo raditi u narednim danima, a to su Piramida Sunca, Piramida Mjeseca, Tumulus u Vratnici, kao i tuneli Ravne i Ravne 3, a trenutno radovi se vrše na istočnoj strani Bosanske piramide Sunca. Otvorili smo i novu sondu gdje očekujemo ponovo da pronađemo blokove, jedna ekipa radi na novoj sondi, dok je druga grupa angažirana na sondi koju smo otvorili prošle godine. Plan rada za ovu grupu je standardni koji praktiricamo ove sezone, dakle radovi na Bosanskoj piramidi Sunca, zatim Bosanskoj piramidi Mjeseca, kao i radovi i tunelima Ravne 3. – pojasnila nam je Agić.
U subotu 20.jula u posjeti Prahistorijskom kompleksu tunela Ravne, kao i parku Ravne 2, boravili su ucenici, profesori, kao i direktor jedne srednje škole iz turskog grada Balikesira. Bila je ovo prilika za kraći posjet lokacijama Fondacije, nakon kojeg smo i razgovarali sa profesorom engleskog jezika, Tanerom Ergulom.

- Mi smo osoblje i učenici srednje, socijalno-naučne škole, nešto poput gimnazije, a proteklih dana smo boravili u Italiji, gdje smo imali i bratimljenje s jednom tamošnjom školom, ali i projekat „Svjetska baština“. Iskoristli smo ovu priliku da u povratku prođemo kroz Bosnu i Hercegovinu, na čiji pomen nama svima srce odreaguje, a htjeli smo ostvariti i saradnju i sa nekom bh.školom. Tako smo došli i do Visokog, ostvarili kontakt sa srednjom školom ovdje, a naravno malo vremena koje nam je ostalo iskoristili smo i za posjet lokacijama na kojima radi Fondacija. – priča Taner.

Učenicima i profesorima je ovo bio prvi posjet lokacijama u Visokom,a Taner je ovdje već drugi put.

- Ovdje sam već jednom bio, kada sam čuo za otkrića piramida, a posebno mi se dopao gradić Visoko, gdje su ljudi srdačni, svi se znaju, pozdravljaju i to me malo vratilo i u djetinjstvo i podsjetilo na moje rodno mjesto. Impresionirani smo svime što smo imali priliku čuti, ali i vidjeti, posebno sam impresioniran jer se i sam bavim fizikom, pa sam mnogo i upoznat s temama i prezentacijom u tunelima Ravne. Nažalost, jako malo ljudi u svijetu zna za ovaj projekat, a krivci su sigurno i zapadni mediji koji ne žele da se previše zna i priča o ovom projektu. Ono što mi možemo obećati jeste da ćemo po povratku u Tursku prenijeti utiske i našim učenicima, ali i našim sugrađanima i prijateljima, jer se današnji život mladih ljudi svodi na društvene mreže, postao je imaginaran, a ovo što imamo u Visokom jeste realnost i o tome treba da se priča, razmišlja i da se radi na ovom projektu. Generalno, kroz historiju ono štu su ljudi pokušavali da sakriju uvijek se pokaže, tako da definitivno o ovim otkrićima treba da se priča i da se zna. – kazao nam je profesor Taner Ergul.

Pored projekta bratimljenja i saradnje sa srednjom školom u Visokom, kao i partnerstva koje imaju sa nevladinim sektorom, gosti iz Turske su nam kazali kako im je želja pobratimiti i neke od općina iz distrikta Balikesir sa Gradom Visoko, jer „definitivno imamo pokazati šta jedni drugima i naučiti mnogo toga jedni od drugih“, - poruka je gostiju iz Turske.
Visoko, Vogošća i Ilijaš će u narednim danima biti domaćini tradicionalnog Međunarodnog festivala muzike i folklora koji se svake godine održava na području Centralne Bosne, a učesnici iz pet zemalja su ove godine smješteni u Visokom, što je bila prilika da obiđu znamenite lokacije u Bosanskoj dolini piramida, zajedno sa svojim visočkim domaćinima.

- Tradicionalno, u ovom dijelu naše zemlje svake godine se održava Međunarodni festival muzike i folklora „Ljeto u Bosni“, a ove godine našu učesnici koji nam dolaze iz pet zemalja, Poljske, Bugarske, Rumunije, Irana i Izraela, smješteni su u Visokom. Cilj ovog festivala je afirmacija Bosne i Hercegovine, naših turističkih kapaciteta i lokacija, ali i da pokažemo kulturno historijske znamenitosti koje imamo, da predstavimo jedni drugima kulturu. Ove godine festival se održava u Ilijašu, Vogošći i Visokom, a mi se trudimo da svake godine za vrijeme ovog događaja sa Fondacijom, s kojom imamo sjajnu saradnju, organizujemo i posjete lokacijama na kojima dugi niz godina radi i koje promovira Fondacija, pa se tako naši gosti i ove godine, pored nastupa, imaju priliku upoznati i vidjeti Prahistorijski kompleks tunela Ravne, kao i Bosansku piramidu Sunca. – kazao nam je Mersed Šahinović, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ i jedan od organizatora festivala.

Goste iz pomenutih zemalja sreli smo i u tunelima Ravne, a nakon toga i na Ljetnoj bini parka „Ravne 2“, na kojoj su uigravali koreografije za svoje nastupe.

- Lokacije su predivne, gosti su prezadovoljni viđenim, a nakon obilazaka ovaj predivni park su iskoristili i za neki vid treninga i pripreme za nastupe koje imaju. Pored fine atmosfere i muzike, gosti su uigravali koreografije, a posjetioci parka imali priliku uživati u njihovim igrama. – kazao nam je Šahinović.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 30 jul 2019 00:07

tvorenost projekta istraživanja najvećih piramida na svijetu koje se nalaze u srcu Bosne i Hercegovine, te mogućnost učestvovanja u projektu, proteklih nekoliko godina u Bosansku dolinu piramida su doveli hiljade volontera, ali i ljudi koji su u potrazi za znanjem, koje mogu pronaći na licu mjesta i na mjestu gdje se istraživanja vrše. Od prije nekoliko dana u Visokom kao volonter boravi i Meksikanac Angel O. Torrescano, koji je student arheologije, a interesantno je da je i radio kao arheološki vodič na nekim od najbitnijih lokacija u Meksiku, poput lokaliteta Coba u Quintani.

- Za projekat u BiH sam saznao prije pet godina kada sam pogledao jedan dokumentarni film na History Channelu. Jako me zainteresovalo, pa sam se odlučio i na dodatno istraživanje ovog spektakularnog otkrića u Evropi, a nakon detaljnih istraživanja ove godine sam se odlučio i na prvi dolazak u Evropu i na dolazak u Visoko. Inače, Meksiko je zemlja koja obiluje historijskim znamenitostima, a imamo i piramide, a imao sam priliku raditi na jednoj od najvećih koja je sa čak 80% prekrivena vegetacijom, dok je otkriveno svega 20% piramide, a i kompletna majanska kultura, odnosno lokaliteti za koje znamo, hramovi i građevine, velikim dijelom su prekriveni vegetacijom. – pojašnjava Angel, koji se već pridružio timu Fondacije zaduženom za volontere i aktivno radi na lokaciji Tunela Ravne 3.

Otvorenost projekta u srcu BiH ga je posebno oduševila i privukla da dođe u Bosansku dolinu piramida.

- Ono što me privuklo jeste taj istraživački dio, ali i način na koji se radi. Ovo je multidisciplinarni projekat koji je dostupan svima i kojem se može priključiti svako, gdje dolaze volonteri iz cijelog svijeta da bi bili dio projekta i ovog velikog tima. Meni je ovo prvi rad na terenu i sada mogu da primijenim svoje znanje u praksi i terenskom radu. To je ta izuzetno bitna razlika u odnosu na sve ostale projekte u svijetu i u odnosu na sve ostale lokacije, za koje morate platiti da biste bili dio tima, odnosno ne možete nikako da se priključite i budete dio određenih arheoloških projekata. Svi ostali projekti su nekako zatvoreni, za razliku od ovog, koji je apsolutno otvoren za sve ljude. – kazao nam je Angel.

On će u Visokom boraviti narednih mjesec dana, a bit će interesantno saznati njegove utiske nakon boravka, te podvući paralelu sa radom na najvećim meksičkim piramidama i turističkim lokalitetima na kojima je imao priliku raditi.
:gut: :gut: :zastava:
U četvrtoj smjeni ovogodišnje „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ nalazi se i nešto veća grupa volontera iz Mađarske. Upravo ova grupa je u Visoko stigla i sa jako zanimljivom donacijom za projekat, a u pitanju su lopate za radove, u bojama mađarske zastave. Među Mađarima koji volontiraju u Visokom nalazi se i mlada studentica arheologije, kojoj je ovo prvi dolazak u našu zemlju.

- Ja sam Luca Halasz, dolazim iz Mađarske, studentica sam arheologije i ovo mi je prvi dolazak u Bosnu i Hercegovinu, ali se nadam ne i posljednji. Drago mi je da imam priliku biti dio ovog projekta, jer je sve jako zanimljivo, a upoznala sam i arheologa Fondacije Amnu, koja mi je pokazala brojne artefakte, rimsku keramiku, tegulu i rimske nalaze, pa je još interesantnije jer je i moje studiranje blisko vezano za rimski period. – priča nam Luca.

Ona kaže da je jako zadovoljna onime što je uspjela vidjeti u nekoliko dana boravka, te da se nada da će njen naredni dolazak biti kada završi studij, te da će doći kao arheolog i pomoći projektu u Visokom.

- Dolazak ovamo i rad na ovako velikom projektu je jedna zaista sjajna praksa, veliko iskustvo, a posebno ako se zna da učestvujem u istraživanjima, iskopavanjima i iz svega stičem neophodno iskustvo i praksu i za moj studij. Prvi put sam imala priliku da radim u tunelima i iskusila sam nešto novo, jedan drugačiji vid rada na terenu. Što se tiče same zemlje jako mi se dopada, posebno način na koji ljudi žive i rade, svi su nekako fini, smireni, bez stresa i problema, rad se prilagođava, pa tako i kada ne ide sve onako kako je zamišljeno, pronađe se neki dogovor i problemi se prebrode. – ispričala nam je studentica arheologije iz Mađarske, Luca Halasz.
ako su u projektu istraživanja bosanskih piramida u proteklim godinama učestvovale stotine i hiljade volontera iz cijelog svijeta, posebno interesantni su slučajevi kada u Visoko na volontiranje dođu kompletne porodice. Upravo jedna takva trenutno boravi u Visokom, a ovo im je druga godina zaredom da su dio „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“. Shery Boyd je porijeklom iz Kostarike, muž Bernd Meyer je Nijemac, a s njima je i sin Terrence Meyer Jimenez.

- Živimo u Njemačkoj, u Hamburgu, te smo se porodično i odlučili ponovo biti dio ove velike volonterske akcije u Bosanskoj dolini piramida. Za projekat sam saznala 2006.godine, peglala sam, gledala TV i čula vijest o otkrićima i odmah, trenutačno, u meni se desila želja da dođem u Bosnu i svojim očima vidim ta otkrića. Međutim, kada se to desilo, sin je imao 2 godine, pa smo čekali da i on poraste, da svi zajedno možemo doći i biti dio ovog historijskog projekta. – priča nam Shery.

A utisci koje nose su prekrasni, kažu da nešto ovakvo nisu očekivali, ali i da su nakon prošlogodišnjeg dolaska doživjeli i neke promjene u životu i životnim navikama.

- Osjetili smo brojne promjene u životu nakon što smo prošle godine boravili ovdje. Ja sam promijenio svoje životne navike, izgubio sam preko 20 kilograma, počeo se baviti sportom, osjetili smo posebnu energiju na svim mjestima i nakon povratka u Njemačku sami sebi smo kazali da se moramo ponovo vratiti i evo nas tu. – priča Bernd.


Iako se radi u različitim uslovima, ekipa i grupa u kojoj se nalaze uvijek je nasmijana, ljudi su sretni, zadovoljni, druže se i sklapaju nova prijateljstva. Posebno su oduševljeni zemljom, za koju Shery kaže da je podsjeća na njenu Kostariku.
Tajlanđanin Chayutt Deejaroen našu zemlju prvi put je posjetio u aprilu ove godine, kada je saznao da su u Visokom otkrivene najveće piramide na svijetu. Tada je uspio obići i neke od lokacija, a po povratku kući odlučio je ispuniti aplikaciju na stranici piramidasunca.ba i volonterski se vratiti u Visoko.

- Od prijatelja iz Bosne sam saznao za ovaj interesantni projekat i odlučio se prijaviti i volontirati ove godine u Bosanskoj dolini piramida. Osjetio sam nakon posjete u aprilu da trebam biti dio ovog projekta i uraditi nešto za Fondaciju i evo me tu. Inače, od samog saznanja vjerujem u ovaj projekat, u energije piramida i zaista me sve to interesuje, a ovdje sam nekako pronašao sebe i stopio se s kompletnom pričom. – kazuje Chayutt.

Posebno su ga oduševila ljekovita svojstva i energije piramida i tunela, za koja je čuo od brojnih ljudi koji su posjetili tunele Ravne, ali i bosanske piramide.

- Jako sam spiritualan, interesuje me metafizika, a vjerujem u ove energije i ljekovita svojstva piramida i tunela. Čuo sam da je energija tunela i piramida pomogla mnogim ljudima i želim to i lično da doživim, a isto tako da tu priču prenesem ljudima u Tajlandu, da ljudima prenesem svoja iskustva i da ih pozovem ovamo. Inače, jako sam aktivan i putem društvenih mreža, na svoje profile postavljam iskustva koja sam doživio ovdje, već sam postavio neke priče i fotografije, ljudima je jako interesantno i već s uzbuđenjem očekuju nove priče, tako i da na taj način ovu priču iz srca BiH širim po svijetu i među ljudima koji me prate na društvenim mrežama. – ispričao nam je Chayutt.

Na kraju nam je kazao i kako je oduševljen Bosnom i Hercegovinom, te kako je upoznat sa strahotama koje je ova zemlja doživjela u bliskoj prošlosti.
Da se o otkrićima u Bosni i Hercegovini itekako zna i u dalekoj Australiji dokaz su i volonteri koji su zastupljeni u skoro svakoj smjeni, a i četvrta smjena „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ ima volontera iz Australije, a riječ je o gospođi Ružanki Petrašek, koja je i porijeklom s naših prostora.

- Kada sam čula da dr. Osmanagić ima predavanje u Melburnu htjela sam ići, ali mi je bilo daleko pošto ja živim u Adelaideu, međutim moj se partner ponudi da me vozi i tako sam ove godine uspjela dr. Osmanagića vidjeti i u Australiji. I ranije sam dolazila ovamo, čim su se desila otkrića imala sam želju da dođem, a to se desilo 2014.godine, kada sam došla sa sestričnom i provela zaista predivno vrijeme dok je trajao ljetni solsticij i dok su bila brojna dešavanja koja su me oduševila. To je bio fantastičan osjećaj, kompletan taj prvi dolazak na mene je ostavio sjajan utisak, pa sam se nakon toga ponovo vratila, malo i volontirala i bila dio ovog projekta. – priča nam Ružanka.

Ove godine se odlučila biti dio volonterske akcije i učestvovati u jednoj kompletnoj smjeni, te i na taj način dati svoj doprinos istraživanjima i samom projektu.

- Na predavanju na kojem sam bila u Melburnu nije bilo mnogo prijava, pa sam se ja odlučila prijaviti i radno provesti barem dvije sedmice, i na svoj način dati podršku ovom projektu. Sa mnom je trebala doći i jedna prijateljica, koja je nažalost bila spriječena, pa sam odlučila sama doći. Divno je iskustvo biti dio jednog ovakvog projekta, žao mi je što već nismo unutra, unutar piramide, ali doći će i to vrijeme, a ja i u budućnosti imam namjeru ponovo dolaziti i vraćati se u Bosansku dolinu piramida. – kazala nam je gospođa Petrašek.
:gut:

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Zmaj » 19 aug 2019 16:27

POSJETILI SMO BOSANSKU DOLINU PIRAMIDA U VISOKOM: HILJADE TURISTA POSJEĆUJU GRAD PODNO VISOČICE
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Zmaj » 03 sep 2019 17:58

“Zabranjena arheologija”: Discovery snima emisiju o bosanskim piramidama u Visokom

slika

U pripremi je šesta sezona serijala ‘Forbidden Archaeology’ (‘Zabranjena arheologija’) koja će biti emitirana na televizijskom kanalu ‘Discovery Science’. Naslov jedne od epizoda je ‘Piramide širom svijeta’. Engleska producentska ekipa posjetit će tri zemlje s piramidama: Egipat, Bosnu i Hercegovinu i Meksiko. Ostale zemlje s piramidama biti će samo spomenute i prikazane arhivskim snimcima.

Snimanje na lokacijama Bosanske doline piramida odvijalo se krajem augusta 2019. Ekipa je posjetila Bosansku piramidu Sunca, Muzej Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ te Podzemni labirint Ravne. Također, bili su prisutni na svečanoj sjednici Skupštine Zeničko-dobojskog kantona prilikom uručivanja najvišeg priznanja kantona dr. Semiru Osmanagiću.
https://visoko.co.ba/zabranjena-arheolo ... u-visokom/
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 22:36

Neko vrijeme nisam bio pretjerano aktivan pa se mnogo stvari desilo u Visokom,buducem centru Turizma u Jugoistocnoj Evropi.Visoko sa ovim arheoloskim otkricem ima potencijal da povuce cijelu regiju u razvoj.Razvojem turizma u Visokom ce mnogo profitirati i Sarajevo jer vecina gostiju koji dodju u Visoko,posjeti i Sarajevo.Da ne spominjem da dosta njih dolazi avionom pa i sam aerodrom u Sarajevu kao i mnoge druge kompanije poput taksista,ugostitelja i slicno profitiraju od svega ovog.U posljednje vrijeme je bilo dosta stranih ali i domacih gostiju i sto je jos bitnije,gosti sve cesce odlucuju da ostaju na duzi period od sedmicu,dvije i slicno.Neki cak ostaju i po mjesec u Visokom a iz tog profitiraju hoteli i drugi vidovi smjestaja,ugostitelji,taksisti,i jos na desetine drugih grana koje turizam vuce. Polazem ogromne nade u Semira da ce ovim projektom sto vise mladih ljudi da zadrzi u Visokom i okolini,jer ce im obezbjediti odlicnu zaradu bas kod kuce bez da imaju potrebu ici negdje vani.To ce znaciti vise mladih,vise brakova,vise djece,vise Bosnjaka :gut: :zastava:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 23:01

Izraelska porodica koja ostaje 7 dana :gut:
slika
Udarni dio sezone na samom je vrhuncu u Bosanskoj dolini piramida, a gosti iz svih dijelova svijeta i sa svih kontinenata svakodnevno posjećuju lokalitete na kojima radi Fondacija. U četvrtak 1.augusta 2019. na lokaciji Prahistorijskog kompleksa tunela Ravne sreli smo i porodicu koja je u Visoko stigla iz Izraela.

- Mnogo toga sam čuo o ovom projektu i odlučio sam se sa suprugom i sinom doći ovamo i na licu mjesta doživjeti iskustva. Dolazimo iz Izraela i ovo nam je prvi, ali sigurno ne i posljednji dolazak na ovo predivno mjesto. Tu smo već tri dana, a namjera je da ostanemo cijelu jednu sedmicu i obiđemo što više lokacija. – kazao nam je Chagai Katz iz Izraela.

Kako nam je kazao, otkako je čuo za projekat podržava ga, a sam Chagai se bavi liječenjem, odnosno kako kaže, specijalnim vrstama liječenja.

- Posebno sam oduševljen tunelima koje smo posjetili, osjetio sam specijalnu energiju koju do sada nikada i nigdje nisam doživio. Svakako, mnogo toga sam uspio čuti i o ljekovitim svojstvima ovih tunela, a potpuno vjerujem u sve ono što sam uspio da čujem, a evo i doživim. U plućima imam više snage, osjetim te neke promjene, a i samo raspoloženje mi je mnogo bolje, osjećam se mnogo raspoloženiji i jako sam sretan što sam tu. – istaknuo je Katz.

Kao i većina gostiju koji prvi put dolaze u našu zemlju i Chagai je za našu zemlju znao samo po ratu i strahotama, te lošim vijestima.

- Rat, rat, rat. To je bilo jedino što sam znao o ovoj predivnoj zemlji, a već nakon samog dolaska mišljenje sam potpuno promijenio. Smješten sam kod divnih ljudi kod kojih sam iznajmio smještaj za ovih nekoliko dana, a i ljudi s kojima sam imao priliku pričati i upoznati ih, jako su srdačni, nasmijani, gostoljubivi. Ja također dolazim iz zemlje u kojoj imamo mnogo problema i konflikte, ali smatram da je najbolji način da se neka zemlja upozna, doći, obići je, upoznati ljude i ne slušati previše sve ono što nam mediji serviraju, jer je mnogo toga uveličano, a s druge strane i mnogo toga flitrirano. – kazao nam je na kraju Chagai.
slika
Momci iz Engleske su znali gdje treba provesti odmor :respekt:
Mladi Englezi, Thomas Axtell i Daniel Wheate iz Forest Rowa ove godine su odlučili dio ljetnih odmora provesti radno i to kao volonteri u Bosanskoj dolini piramida. Dan je završio osim stepen studija, dok Tom studira historiju i arheologiju, a za projekat su čuli od prijatelja koji se bavi predavanjima o sličnim lokacijama, a koji im je i preporučio i pokazao brojne video materijale, što ih je zainteresovalo, ali i ponukalo da dođu.

- Nakon što smo saznali, a onda se i raspitali o projektu i otkrićima, odlučili smo doći. O Bosni i Hercegovini ranije nismo mnogo toga znali, a roditelji i prijatelji kada su čuli da imamo namjeru doći, bili su sretni, jer se ovdje ipak radi o ne toliko istraženim lokacijama, pa je i samo iskustvo učešća u ovom projektu jako posebno. – pričaju Dan i Tom.

Ovo im je ujedno i prvi dolazak u Bosnu i Hercegovinu, a iskustva i impresije su i više nego pozitivne.

- Jako nam se dopada, uzbuđeni smo i sretni jer smo dijelom jednog ovako velikog projekta. Ljudi ovdje su također predivni, kako ekipa s kojom radimo, tako i ljudi u Visokom koje svakodnevno srećemo. Što se tiče budućnosti i novih dolazaka, ja imam namjeru već naredne godine ponovo se vratiti ovamo, a Tom također ima namjeru ponovo se vraćati, s tim da će to biti u narednim godinama, kada se desi još novih otkrića i kada bude još više dokaza. Osim ovog dolaska u Visoko imamo želju da posjetimo i druge gradove u BiH, puno toga smo čuli o Sarajevu i Mostaru, pa će i to biti povod naših budućih dolazaka. – ispričao nam je Daniel.
Osim Visokog posjetit ce Sarajevo i Mostar,zna se koji dio Mostara i zna se ko ce od toga profitirati :zastava:


Njemica,trecu godinu za redom dolazi.Nadam se da ce nakon petog posjeta kupiti kucu i ostati sa svoje troje djece da zivi u Visokom. :mrgreen:
slika
Njemica Annerose Lamprecht u Visokom boravi u sklopu pete smjene „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“, međutim to nije jedino po čemu je ova Njemica posebna. Naime, ona je u Bosanskoj dolini piramida kao volonterka već treću godinu zaredom, a ove godine u Visoko je stigla sa troje djece i rođakom.

- Porijeklom sam iz Njemačke, ali već neko vrijeme živim u Norveškoj, gdje sam imala priliku i vidjeti dr. Osmanagića i čuti predavanje i priču o bosanskim piramidama, što me je zainteresovalo, i dovelo ovamo. Prvi put sam tu bila kao turista, imali smo vodiča i bilo je predivno iskustvo posjetiti sva ova magična mjesta, pa sam se nakon tog prvog dolaska, a nakon što sam saznala da je moguće i volontirati, prijavila i počela ovamo dolaziti i kao volonterka. – priča Annerose, dok u zagrljaju drži najmlađeg člana porodice s kojom je doputovala u Visoko.

U Visokom je kao volonterka treću godinu zaredom, i kako nam kaže, iskustvo i sve ostalo je zaista i više nego predivno.

- Pronašla sam nekako sebe, neki svoj unutrašnji mir, a mjesto je magično. Interesantno je biti dio ovako velikog projekta, sudjelovati u njemu, u svim njegovim dijelovima, biti dio historije, raditi na ovakvim mjestima, pronalaziti artefakte, zanimljive predmete i na licu mjesta učiti nešto o nekim civilizacijama koje su tu nekada bile. – priča nam Annerose.

Osim radnog dijela, koji joj se dopada i koji joj donosi neka nova iskustva, posebno interesantno joj je u gradu i među ljudima, a i djeci se sve dopada.

- Ljudi su nekako puno topliji, srdačniji, gostoljubivi su, za razliku od Njemačke, ili Norveške, gdje su ljudi zatvoreni i nekako hladni. Posebno mi se dopada kada s djecom odem u grad da vidim da još uvijek ima djece na ulicama, u parkovima, da se igraju i druže i da nisu na mobitelima i računarima, što je posebno upečatljivo i što me vraća i u neko moje djetinjstvo, dok smo se i mi na taj način igrali i družili. – ispričala nam je ova simpatična Njemica.
slika
U novoj grupi volontera koji već nekoliko dana borave u Visokom, a u sklopu „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ nalazi se i Susana Filipe, koja je u Visoko i našu zemlju doputovala iz Portugala, iz grada Sintra.

- Za projekat i otkrića sam saznala još prije 6-7 godina, kada sam pronašla brojne video materijale, te podatke putem društvenih mreža i počela se interesovati za sva dešavanja ovdje. Nakon toga jedna prijateljica je putovala čini mi se u Belgiju gdje je prisustvovala i predavanju dr. Semira Osmanagića, te mi je sve prepričala, a donijela mi je i neke knjige, koja sam sa oduševljenjem pročitala i odlučila da je vrijeme da dođem, posjetim ove lokacije, ali i da budem dio projekta. – priča nam Susana, koja u Portugalu radi kao turistički vodič.

Ovo joj je ujedno i prvi dolazak u Bosnu i Hercegovinu, a kako kaže, ovdje joj je prekrasno i uzbuđena je jer je dio ove priče.

- Projekat je veoma važna priča koja donosi velike promjene, a kada to kažem onda ne mislim samo na promjene u Visokom i vašoj zemlji, već promjene za cijeli svijet. Smatram da ovaj projekat igra veoma važnu ulogu u otvaranju nekih novih pogleda na prastare civilizacije, jer je ovo nešto sasvim drugačije, ovdje nije u pitanju samo struktura i samo ono što je pronađeno, već nešto puno veće. I sama se bavim turizmom, Portugal je poznat kao turistička zemlja, naravno čula sam mnogo priča o piramidama širom svijeta, za koje znamo, ali me nimalo nije iznenadila priča o piramidama u Bosni, jer znamo i za mnoge piramide koje postoje u zemljama Azije, za koje se manje ili više zna, tako da smatram da to ništa nije slučajno i da je sve ovo sigurno itekako povezano. – ispričala nam je Susana.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 23:09

Bilo kakva svečanost, kao i svi događaji u Bosanskoj dolini piramida ne mogu proći bez prisustva vrijednog člana Upravnog odbora Fondacije „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“, Slobodana Stajića, a otvorenje geo-arheološke laboratorije, kao i novih tunela „Ravne 3“, u Visoko je dovelo i Slobodana.

- Nas Semir svaki put nečim obraduje, uvijek imamo nešto novo. Mada sam ovdje bio prije otvorenja i vidio ovaj dio koji se gradio, a obišao i tunele „Ravne 3“, nako svega desetak dana ponovo se nešto novo dešava, ovaj put je sve spremno i otvoreno za javnost. To je nešto nestvarno. Ja bih volio kada bi se naša Bosna i Hercegovina ovako brzo razvijala, ovim tempom, kada bismo ovako gradili, i ovako okupljali ljude iz cijelog svijeta. – kazao nam je Slobodan.

Kao čovjek koji je imao priliku mnogo putovati i vidjeti skoro cijeli svijet, Slobodan posebno ističe ljude iz cijelog svijeta koji dolaze u Bosansku dolinu piramida.

- Danas sam sreo ljude iz deset država, oni su obradovani kada znaju da ste bili u njihovim državama, a ja sam obradovan što su oni kod nas došli da vide nove tunele, da vide nove artefakte, nove sadržaje… Nama Semir svaki put pruži neku novost, koja je zaista prelijepa. – istaknuo je gospodin Stajić.
:zastava: :gut:



slika
Dokazani prijatelj, a odnedavno i član Upravnog odbora Fondacije, istaknuti bh.političar i državnik Bogić Bogićević, prisustvovao je u petak 9. augusta otvorenju novih sadržaja u Kompleksu Ravne, nakon čega smo i razgovarali o njegovom ulasku u Fondaciju, ali i o značaju onoga što Fondacija čini za Visoko, ali i cijelu BiH.

- Mene raduje što se ovaj projekat razvija i po mom mišljenju i mnogo brže od očekivanog, s obzirom da su ovdje sve volonteri, da se nikome ne plaća, pa i sam Upravni odbor Fondacije je volonterski i ja sam sa zadovoljstvom prije nekoliko dana prihvatio da budem dio tog projekta, tog tima, i bit će mi drago da mogu pomoći. Ovim tempom razvoja, mislim da neću pretjerati ako kažem da grad Visoko i dobar dio BiH se prepoznaje po ovom istraživačkom projektu, piramidama, koje su sve izvjesnije za ljude i van struke, a struka će reći svoje. Međutim, ovdje dolaze ljudi iz svih dijelova bivše Jugoslavije, ali i Evrope i svijeta, vidimo to po prisustvu ljudi, po auto registracijama, seminarima, ljudi prepoznaju tu energiju bez obzira na boju kože, vjeru, naciju, jer čovjek je čovjek i dolazi tamo gdje ga privlači neka energija. To se zove moć privlačenja, jer ovdje nema ni reklame, ni medijske propagande, a ljudi dolaze. E to je vrijednost, vrijednost ovog projekta. – ispričao nam je gospodin Bogićević.

Na kraju je dodao i kako bi volio da bude više sponzora, ljudi koji će podržati ovaj projekat, ali i kako se nada da će i državne institucije stati iza projekta i uključiti se.

- Semiru želim uspjeh u daljem radu i razvoju i raduje me da svaki dan ovdje vidimo nešto novo. Projekat ima sve više pristalica i volio bih da ima i više sponzora koji prepoznaju vrijednost ovog projekta i da svojim donacijama omoguće još brži razvoj. Volio bih i da institucije države, entiteta i kantona više pomognu ovaj istraživački projekat, niko ne prejudicira krajnji rezultat, ali ovo što smo do sada vidjeli nesporno je djeli ljudskih ruku. – kazao nam je na kraju Bogić Bogićević.
edan od najpoznatijih hrvatskih advokata, Ante Nobilo, zajedno sa porodicom, u utorak 6. augusta 2019. bio je gost dr. Semira Osmanagića, sa kojim je obišao Kompleks Ravne, tačnije Prahistorijski labirint tunela Ravne, kao i park „Ravne 2“. Nakon posjete, gospodin Nobilo je podijelio svoje impresije o lokacijama koje je obišao.

- Preko interneta sam upoznao ovaj fenomen piramida i tunela u Visokom, ali se ranije nisam previše bavio time, mada me interesiralo. Sada kada smo došli u Sarajevo na par dana, odlučili smo se za posjet. Nisam imao stav, ni da prihvaćam, ni da ne prihvaćam, jednostavno sam bio neutralnog stava vezano za ovu priču i projekat, dok ne uhvatim više činjenica. Nakon ovog posjeta moj zaključak je da mi se čini da ovi tuneli nisu nastali prirodnim putem, suhozidi su previše pravilno postavljeni, vidi se razlika gdje je šljunak zatrpao tunele koje su tvrde strukture, tako da teza da je ovaj sustav tunela napravljen ljudskom rukom meni je sasvim prihvatljiva. Naravno, ovime se treba baviti mnogo više, da bismo dobili sve detalje, ali ovo što mi je dr. Osmanagić ispričao je interesantno i radikalno mijenja ljudsku povijest, a i shvaćam zašto zvanična arheologija to na prvu i ne prihvaća, ali jednostavno treba nastaviti ovim putem i kad se jednog dana sve očisti, stvari će biti puno jasnije. – istaknuo je gospodin Nobilo.

Pored arheologije, lokacije su itekako zanimljive kao jedna velika turistička priča, koja iz Bosne i Hercegovine, ali i cijelog regiona, u svijet šalje neke nove, vedrije vijesti i teme.

- U turističkom smislu ovo je odlična priča. U najmanju ruku oni koji se bave znanošću imat će puno više materijala za proučavanje, ali na razini običnih građana mislim da je ovo turistički izvanredno. Imao sam osjećaj kao da sam u Splitu na Peristilu, toliko različitih grupa sa vodičima, prolaze, zuje, smjenjuju se, nevjerovatna količina ljudi koja se zainteresirala i to se može jako dobro turistički iskoristiti. Međutim, to mora prepoznati i šira zajednica kao jedan svoj projekat, dakle znanstvenici će se baviti znanošću, ali na bazi arheološkog turizma ovo može biti i već jeste puni pogodak. – kazao nam je Ante Nobilo.

Na kraju smo gospodina Nobila pitali da li ga možemo očekivati i u budućnosti u Visokom, zajedno s porodicom, ali i prijateljima.

- Ovdje smo prvi put i to je bila ona prva radoznalost. Neke fenomene smo već registrirali. Svako od nas je nekada bio u nekoj špilji, ali ovakav svježi zrak, ovakvo strujanje zraka, unatoč velikim grupama ljudi koji su tu istovremeno, je nešto što čovjeka iznenadi, šokira i nešto što nismo očekivali da je moguće ispod zemlje. Osjećaj je bio fin, kao da smo na Triglavu, usred ljeta, na velikim visinama, a ne u velikim dubinama. – kazao je Nobilo.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 23:18

U Visokom trenutno boravi peta smjena ovogodišnje „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“, a nakon jedne odrađene sedmice, s Amnom Agić, arheologom Fondacije, smo razgovarali o ovoj grupi, radovima koji su predviđeni, te o zemljama iz kojih dolaze volonteri koji su trenutno u Visokom.

- Sa nama su od početka sedmice, tačnije od 29.jula volonteri pete smjene ovogodišnje Ekspedicije, ukupno oko 25 volontera i ponovo iz različitih zemalja i različitih dijelova svijeta. Tu je jedna čitava porodica iz Njemačke, koja nam dolazi na volontersku akciju treću godinu zaredom, tu su također i volonteri koji nam se već nekoliko godina vraćaju u Visoko, volonteri iz Njemačke, Novog Zelanda, Engleske, Portugala, Italije, Švedske, Meksika, Francuske i SAD-a. Ponavljam, interesantno je da sve dosadašnje smjene koje smo imali, u njima smo imali zaista ljude iz cijelog svijeta i taj trend se nastavlja, a također se nastavlja i trend povratka u Ekspedicije, a to govori kako volonteri koji su ranije dolazili, Visoko i projekat napuštaju prepuni pozitivnih utisaka i iznova nam se vraćaju. – pojašnjava Agić.

Nešto lošije vrijeme početkom sedmice uzrokovalo je i da se radovi premjeste u tunele Ravne 3, ali su volonteri bili angažovani i na Bosanskoj piramidi Mjeseca.

- Obavljamo različite vrste poslova i na različitim lokacijama, ovaj put smo bazirani na tunele Ravne 3, a dva dana smo radili i na Bosanskoj piramidi Mjeseca, gdje smo čistili otvorene blokove i sonde. Na tunelima smo nastavili s izbacivanjem materijala iz sondi koje smo do sada otvorili, radimo prosijavanje materijala, a u planu je da u narednom periodu otvorimo još nekoliko arheoloških sondi, nakon čega ćemo imati jasniju sliku o svemu što pronalazimo, a pronalazimo zaista mnoštvo zanimljivih artefakata, a otvaranjem novih i uređenjem postojećih sondi i slika lokacije nam je sve jasnija i preglednija. – kazala nam je Agić.

Peta smjena, kao i sve prethodne u Visokom će boraviti ukupno dvije sedmice, radni dani tokom sedmice koriste se za radove na lokalitetima Fondacije, dok se vikendi koriste za upoznavanje s brojnim ljepotama Bosne i Hercegovine.
Osim stranih gostiju,najveci broj gostiju cini Bosanska dijaspora i mnogo je ljudi sirom BiH ali i Sandzaka koji svakodnevno dolaze u Visoko.Nadam se da ce se neko od njih uz ovu konekciju sa drzavom vratiti u BiH i eventualno otvoriti kakav biznis u Visokom ili naci kakvo zaposljenje u Sarajevu ili Visokom :gut:

slika
Mnogo je volontera koji se u Visoko vraćaju svake godine kako bi bili dio velikog projekta istraživanja Bosanske doline piramida, a među njima je i Bosanac Sander Alihodžić, koji živi i studira u Njemačkoj, tačnije u Frankfurtu, a čiji su roditelji porijeklom iz Bosne i Hercegovine. Sander je u Visokom kao volonter boravio prije dvije godine, prošle godine je zbog manjka vremena bio u turističkoj posjeti, a ove se odlučio ponovo vratiti – ovaj put opet kao volonter.

- Prije dvije godine je bilo prekrasno iskustvo, mnogo uspješnog rada, a uz rad i druženja i upoznavanja novih ljudi, tako da sam odmah po povratku u Njemačku znao da ću se ponovo prijaviti i doći da budem dio projekta. Prošle godine nisam imao slobodnog vremena da budem dio volonterske akcije, ali sam opet iskoristio nekoliko dana za dolazak i obilazak lokacija, a ove godine odmah ispunio prijavu i došao ponovo da volontiram. – priča nam Sander.

Kako nam je ispričao, prilikom svakog novog dolaska vidi i primijeti brojne promjene nabolje, brojne nove sadržaje i otkrića.

- Uvijek se dešava nešto novo. Prije dvije godine nije bilo tunela Ravne 3, u parku su se također desile brojne promjene, mnoštvo je nekih novih sadržaja koji nije bilo prošle i prije dvije godine, tako da kada dođete svaki put vas dočeka nešto interesantno i novo. – otkriva Sander.

U Njemačkoj nisu informisani o projektu koliko bi to trebali da znaju, a Sander nam priča kako naši ljudi ipak sve češće dolaze i obilaze lokacije u Visokom.

- Općenito u Njemačkoj se ne zna dovoljno dobro o otkrićima, a mislim da su u pitanju i neki veći interesi, koji ne dopuštaju da ova priča dopre do ljudi, ali na svu sreću uz dobru promociju, ali i uz nas koji dolazimo, a onda svoja iskustva prenosimo ljudima iz svoje okoline, za projekat se sve više zna. I naši ljudi koji žive u Njemačkoj nisu previše znali o čemu je riječ, ali primijetim da sada prilikom dolaska u Bosnu i Hercegovinu, sve više njih se odlučuje i za dolazak u Visoko i obilazak piramida, tunela i ovog predivnog parka. Što se mene lično tiče, ovdje mi je prekrasno, kroz rad sam upoznao i stekao brojne prijatelje, tako da i u budućnosti imam namjeru da se vraćam ovamo, i kao volonter, ali i turistički. – kazao nam je Sander, koji je student njemačkog jezika i književnosti.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 23:34

U Visoko već jednu cijelu sedmicu borave volonteri šeste smjene „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ koji rade pod budnim okom koordinatorice Fondacije Marie Sophie, kao i arheologa Amne Agić i geologa Richarda Hoyla. Ova grupa ima oko 30 volontera, a ponovo su zastupljene brojne zemlje svijeta, ali i drugi kontinenti osim Europe.

- U ovoj grupi imamo volontere iz Kanade, Njemačke, Španije, Italije, Slovenije, Francuske, Meksika i Engleske i tu je ukupno tridesetak ljudi, ponovo iz cijelog svijeta i ponovo jedna divna skupina ljudi, od kojih su neki već i ranije dolazili, dok je nekima ovo prvi boravak u našoj zemlji i Visokom. – ispričala nam je arheolog Fondacije Amna Agić.

I ova grupa je po dolasku u Visoko imala jedan dan za privikavanje, kao i za orjentaciju, pa su tako obišli sve lokacije na kojima rade timovi Fondacije, dok su od utorka angažovani na radovima u tunelima „Ravne 3“.

- Nakon orjentacijskog dana, odnosno jedne svojevrsne dnevne ture po lokacijama na kojima radimo, cijelu ovu sedmicu smo radili u tunelima „Ravne 3“, gdje smo izbacivali materijal, s obzirom da imamo arheološke radove i otvorene sonde, manja grupa je radila i na tim sondama. Završili smo taj dio tunela i pomenute sonde, a sada trenutno radimo na izbacivanju materijala iz tih dijelova, ali i njegovom prosijavanju, prilikom kojeg i dalje pronalazimo brojne nove ulomke keramike, a ove sedmice smo pronašli i metalne artefakte, koji će naravno biti obrađeni, nakon čega bismo trebali znati i o čemu je tačno riječ te govoriti i o njihovoj starosti. Plan je da tokom naredne sedmice radove prebacimo i na Bosansku piramidu Sunca, kao i Bosansku piramidu Mjeseca, da volonteri osjete različit terenski rad, te da i sa ovom grupom napravimo što više posla. – kazala nam je Amna Agić, te još jednom dodala kako i ovaj put u Visokom boravi jedna zaista predivna grupa ljudi, svi se dobro slažu, a i radni dio ne izostaje, pa je tako i ova grupa uspjela uraditi mnogo posla u tunelima „Ravne 3“.
Od 2012 godine redovno dolazi.Ono sto je bitno za cijeli projekat jest da se ljudi stalno vracaju,da ti ljudi postaju svojevrsni ambasadori Visokog u svijetu i da dovode nove turiste. :gut:
slika
Iako su joj 74 godine, Slovenki Marti Satler to ne predstavlja nikakav problem da od 2012.godine dolazi u Visoko, i to ne samo kao posjetilac, već i kao volonterka. Ove godine u Visoko je povela i jedanaestogodišnju unuku Zanu, a kažu nam kako im je jako fino u Visokom.

- Za projekat sam saznala 2012.godine kada je dr. Osmanagić imao predavanje na Pašmanu, zainteresovala me ta priča i odmah sam odlučila da dođem. Nakon tog prvog dolaska nisam propustila niti jednu godinu i svake godine sam tu, a ove godine sa mnom je i unuka Zana. Nije nam teško raditi, a tokom ovih godina i dolazaka radila sam i u tunelima Ravne, kao i na Bosanskoj piramidi Sunca. Unuka je posebno oduševljena, i ona radi punom snagom, uzima lopatu, kopa, a prije nekoliko dana uspjela je pronaći i jedan interesantan metalni artefakt, što je posebno oduševilo. – priča nam Marta.

Kako nam je kazala, u Sloveniji itekako dobro znaju za projekat istraživanja u Bosanskoj dolini piramida.

- Dr. Osmanagić je bio nekoliko puta na predavanjima u Cankarjevom domu, u Celju, Mariboru, Kranju… Ljudi u Sloveniji su poprilično upoznati s projektom, međutim mišljenja sam da nije dovoljno doći i obići lokacije, da je jako bitno i učestvovati, dati dio sebe za ovaj projekat, svojim radom doprinijeti svemu ovome. Ja sam mnogo putovala i obišla brojna znamenita mjesta, a ljudi o ovakvim mjestima ne razmišljaju previše. Dovoljno je da pročitaju ono što im se servira i da to prihvate zdravo za gotovo, pa je zato i tako teško dr. Osmanagiću promovisati ovaj projekat, koji zaista mijenja svjetsku historiju. Ipak, projekat je fantastičan, dolaze volonteri iz cijelog svijeta, a onda kada se vrate svojim kućama, priču i utiske dijele s ljudima iz svoje okoline, pa svake godine imate sve više volontera i gostiju iz cijelog svijeta, a priča se sve više širi. – priča Marta.

Na kraju smo saznali i nešto jako zanimljivo o Marti i njenoj sestri Olgi.

- Sestra je prije više od 40 godina bila dio još jednog velikog projekta u Bosni i Hercegovini. Učestvovala je u izgradnji pruge Šamac – Sarajevo, a onda kada sam ja došla ovamo i ispričala joj o ovom projektu i ona je odlučila da dođe, da ovaj put bude dio i ovog velikog projekta u Visokom. Bilo joj je predivno, imala je i problema s koljenima, koji su bili ublaženi nakon dolaska ovamo. Nažalost, ona ima muža kojem je preko 80 godina i iz tog razloga ove godine nije mogla doći ovamo sa mnom, ali se nadam da će već naredne moći, a što se mene lično tiče, ovamo ću dolaziti svake godine dokle god budem mogla i dok me zdravlje bude služilo. – ispričala nam je Marta.
Visoko je kao droga :mrgreen: Ljudi u toku godine dodju,odu kuci i ponovo se vrate. :respekt: Dosao u Visoko na dvije sedmice a ostao 2 mjeseca :gut:
slika
Nijemac Marc Mettmann (48) iz Njemačke, iz grada Solingena, u Visokom boravi u okviru šeste smjene ovogodišnje „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“, a kako nam je kazao, ovo mu je već drugi dolazak u ovoj sezoni.

- Ovdje sam stigao početkom mjeseca juna i namjera mi je bila da ostanem između dvije i četiri sedmice. Taj moj prvi boravak se produžio na ukupno šest sedmica, a nakon povratka kući, gdje sam proveo mjesec dana, ponovo sam imao želju doći i evo me ponovo u Visokom. – priča nam Marc.

Za istraživanja u Bosanskoj dolini piramida prvi put je čuo i saznao prije osam godina, i otada, kako kaže, imao je želju doći, pogledati sva dešavanja, ali i promijeniti samog sebe i svoj život.

- Imao sam želju odmah doći, promijeniti sebe, svoj način života, pronaći se, ali i vidjeti šta se ovdje krije, šta piramide predstavljaju. U Njemačkoj imam jedan interesantan hobi, koristim se metal-detektorom i bavim se tim vrstama istraživanja, a već sam radio i na nekim arheološkim projektima u svojoj zemlji. Oduvijek volim da kopam, istražujem, a projekta u Visokom je tako otvoren i pristupačan da je zaista bilo sjajno doći. Upoznao sam i brojne nove ljude iz cijelog svijeta, svi su nekako dragi, prijateljski raspoloženi, kao i ljudi u Bosni, za koju sam ranije samo znao, ali u kojoj nikada do sada nisam bio. – ispričao nam je Marc.

O pitanju da li će se i u budućnosti vraćati u Visoko odgovor je dao iz ovogodišnjih dolazaka, odnosno kako je imao namjeru doći na svega nekoliko dana, a u Visokom provodi već drugi mjesec, tako da je pitanje o novom dolasku bilo suvišno.
Litvanac koji nema namjeru da ide kuci,siguran sam da ce mu se obradovati mnogi Visocani od onih koji imaju smjestaj,ugostiteljski objekat i mnoge druge djelatnosti :gut:

slika
U Visokom su tokom proteklih nekoliko godina, kao volonteri, boravili ljudi iz cijelog svijeta i skoro da nema zemlje u svijetu iz koje neko nije dao svoj doprinos istraživanjima i projektu Fondacije. U okviru šeste smjene ovogodišnje „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ u Visokom boravi i Justinas Kuras (27) iz Litvanije, s adresom prebivališta u Holandiji.

- U Holandiji sam već trinaest godina, tamo završavam svoj studij kompjuterskog programiranja, a rodica koja je uključena odnedavno u projekat preporučila mi je da dođem ovamo, prije svega zbog zdravstvenih problema koje imam. Preporučila mi je tunele Ravne koji su jako dobri i pomažu kod problema s disanjem, te drugih problema s plućima, a pošto imam takve probleme, tačnije imam česte upale pluća, odlučio sam se na dolazak ovamo, i kao posjetilac, ali i kao volonter. – priča Justinas.

Kaže kako je već uspio obići neke od lokacija, bio je i nekoliko puta u tunelima Ravne i u Visokom se osjeća sjajno.

- Što se tiče samih problema, trenutno ih nemam, pa tako i ne mogu reći da li ovaj boravak trenutno ima efekta na zdravlje, ali se u svakom slučaju ovdje divno osjećam. Za istraživanja sam saznao prije svega mjesec dana i sve mi je jako interesantno, a ovdje sam sreo i upoznao i brojne druge ljude iz cijelog svijeta, dok je i sam gradić jako interesantan, a ljudi koji rade na projektu su poput neke male zajednice i svi na svoj način doprinose projektu.

Kako kaže nimalo se nije pokajao što je poslušao rodicu i odlučio se na dolazak u Visoko i Bosnu i Hercegovinu.

- Osjećam da je ovo jedna divna priča, a koliko sam ja bio uvjeren da je tako, govori i podatak da kada sam krenuo ovamo, kupio sam kartu u jednom smjeru, dakle osjećao sam da idem na jedno divno mjesto, tako da nisam računao kada ću nazad kući, a pošto mi je toliko dobro ovdje, još ne razmišljam o odlasku i ovdje ostajem dokle god budem imao potrebu i nemam plan kada ću nazad kući, kazao nam je Justinas.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 23:43

Italijanka iz New Yorka :gut:
slika
Italijanka koja već 15 godina živi i radi u New Yorku, Monia Lippi, od 2016.godine redovan je gost Bosanske doline piramida. Pored toga što u Visoko dolazi kao volonterka, Monia svoju profesiju kojom se bavi, pokušava iskoristiti i za promociju projekta istraživanja piramida u Bosni i Hercegovini.

- Rodom sam iz Italije, a već nekih 15 godina živim i radim u New Yorku. Inače se bavim umjetničkom fotografijom, a još od malih nogu od svoje majke sam naslijedila ljubav prema istraživanjima, arheologiji, historiji, pa smo tako zajedno obišle mnoge svjetski poznate arheološke i historijske lokacije. Posebnu strast osjećam prema piramidama, pa sam tako bila i u Egiptu, obilazila brojne lokacije i ono što me iznenadilo jeste to što je sramno ono što vodiči govore, i pogrešno. Uvijek je ista priča, a na bilo kakvo pitanje koje imate ili ima postavite dobijete odgovor da je to misterija ili tajna, dakle bez nekog konkretnog odgovora, što mi se nimalo nije dopalo. Ipak, 2012.godine sam prvi put čula za priču o otkriću piramida u Bosni i Hercegovini i to me iznenadilo, ali i zainteresovalo. Bila sam na konferenciji dr. Osmanagića, svidjela mi se jako priča, ostala sam oduševljena, a cijela priča i prezentacija su bile tako dobre da sam odmah bila uvjerena da je ovdje riječ o piramidama. – priča Monia.

Ovo joj je četvrti dolazak u Visoko, a ima namjeru i dalje se vraćati, jer je sam dolazak bio s jasnim znakom koji je slijedila.

- Kada sam odlučila prvi put doći poslala sam mail i pitala za neki vid saradnje, pošto se bavim fotografijom. Dr. Osmanagić mi je odmah odgovorio, što me iznenadilo, s obzirom na broj mailova koje svakodnevno ima i bio znak da treba doći. Inače, dr. Osmanagić je tako posebna osoba i stiče se utisak kao da su piramide u Bosni čekale da se on pojavi, da ih otkrije i da prenese svoje znanje ljudima. A ovaj dolazak mi je četvrti dolazak ovamo, također sam bila i na ekspedicijama u Egiptu, a u Visokom i Bosanskoj dolini piramida nastale su i brojne, sjajne fotografije, koje objavljujem na svojoj web stranici. – ispričala nam je Monia.

Fotografije iskopavanja i istraživanja pokušala je poslati i veliki svjetskim medijima i magazinima, međutim odgovora nije bilo, a Monia smatra da su u pitanju mnogo veći razlozi i nastojanja da se priča o piramidama u Bosni što manje zna.

- Fotografije koje sam zabilježila 2016.godine poslala sam brojnim magazinima, New York Timesu, Guardianu i brojnim drugim i nisam dobila odgovor. To mi je bilo OK, jer ipak oni imaju mnogo mailova i poruka svaki dan, a i nisam očekivala neki odgovor, s tim da mi je cilj bio da ih uputim u ovu priču, da saznaju za projekat, a do njih je da li će se zainteresovati i doći. Posebno mi je bila fascinantna priča o egiptologu koji je u Visokom boravio na konferenciji 2008. i 2009.godine, a onda kada se vratio u Egipat, ostao je bez posla, jer je potvrdio da je ovdje riječ o piramidama. Iz tog razloga sam uvjerena da cijela ova priča ima veliku političku, ekonomsku i druge pozadine, jer kada ljudi shvate da je ovdje riječ o piramidama i historijskim otkrićima, onda lokacije koje su danas poznate i aktuelne, gube mnogo toga. – zaključila je Monia.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 13 sep 2019 23:51

slika
Otkrića iz Bosanske doline piramida u Visoko i našu zemlju iz dana u dan privlače i veliki broj ljudi koji na svoj način žele dati doprinos razvoju projekta i biti dio jednog velikog, historijskog projekta, koji zasigurno mijenja svjetsku historiju. Tako su u Visokom u proteklom periodu boravili četvorica grafičkih dizajnera i arhitekata iz Italije (Torino) koji su u Visokom uradili i jedan interesantan projekat, a namjera im je biti dio projekta i u budućnosti.

- Riccardo, Piero, Paolo i Francesco iz Torina u Visoko su stigli na preporuku predstavnice Fondacije u Italiji Cristine Redi. Oni se bavi dizajnom i arhitekturom, a u Visoko su donijeli i dio opreme među kojima i 3D printere, s kojim su uradili i određene stvari koje će nam biti itekako od koristi u budućnosti. – pojašnjava geolog Fondacije Richard Hoyle, koji je s Italijanima proveo mnogo vremena tokom njihovog boravka.

Kako nam je objasnio Richard, oni su uživali u svom doprinosu projektu, bilo im je to predivno iskustvo, sprijateljili su se i s volonterima, a vrijeme provedeno u Visokom iskoristili su i za obilazak lokacija u Bosanskoj dolini piramida, kao i Visokog.

- Glavni dio projekta bila je izrada topografskih mapa i modela doline piramida. Napravili su jedan model veličine od preko pola metra i u planu je da kada taj model sredimo i obojimo, da ga izložimo u Muzeju Fondacije, gdje će posjetioci moći da ga vide, a na taj način steknu i osjećaj kako izgleda kompletna Bosanska dolina piramida. Također, napravili su i manje modele koje imamo namjeru iskoristiti i kao modele za kreiranje suvenira. Ono što bih posebno istaknuo jeste i grafička mapa parka „Ravne 2“, na kojoj su svi sadržaji, instalacije i zanimljivosti, koja je jako detaljna i koju imamo namjeru postaviti na različite lokacije u parku, a pomoću te mape svi posjetoci će u svakom trenutku znati gdje se nalaze, šta znače određenio sadržaji, instalacije i gdje se nalaze brojne atrakcije ovog parka, a pomoći će i u što boljem snalaženju prilikom obilaska parka. – ispričao nam je Richard.

Na kraju nam je kazao kako Italijani imaju namjeru doći i naredne godine, a u planu su i novi projektu. Osim projekata, čuli smo i zanimljivu anegdotu, vezanu za bosansku hranu, koja je također jedan od razloga njihovog ponovnog dolaska.

- Oni se sigurno vraćaju u budućnosti ovamo, jer ih je projekat zaista oduševio. U planu je da naredni put na 3D printeru uradimo svojevrsne replike predmeta koje pronalazimo u tunelima, artefakata, i da na osnovu ulomaka koje imamo, pokušamo napraviti izvorne predmete, onakve kakvi su izvorno izgledali, te i da na taj način steknemo uvid u izgled predmeta i posuda čije dijelove nalazimo. Ono što bih na kraju istaknuo jeste da ih je oduševila i bosanska hrana, a o tome svjedoči i podatak da su jednom prilikom u lokalnom restoranu u Visokom, za večeru naručili sva jela koja su se nalazila u ponudi, a koja su imala prefiks „bosanska“. – ispričao nam je Rich.

:gut:
turistički razvoj i ekspanziju koju doživljava Visoko, a koja je iz dana u dan sve veća, dok sve veći broj gostiju, iz cijelog svijeta, za destinaciju obilaska bira Bosansku dolinu piramida, u dobroj mjeri prati i Gradska uprava Visokog, koja se na svoj način trudi gostima omogućiti što bolji i kvalitetniji boravak, te da se iz Visokog vrate s lijepim uspomenama.

Pored brojnih infrastrukturnih projekata koji su se desili posljednjih godina, a gdje prije svega treba istaknuti poboljšanje saobraćajne infrastrukture na lokalitetima gdje dolazi i najveći broj gostiju, a koje pored Grada Visoko izuzetno dobro podržava i Vlada Zeničko-dobojskog kantona, koja je također u izgradnji i poboljšanju učestvovala sa značajnim sredstvima, Visoko je u posljednje vrijeme dobilo i auto-kamp na lokalitetu Luka, otvoren je i prvi javni WC u centru grada, a posljednji projekat će iz Visokog odnijeti još lijepih slika.

Naime, na platou KC „Altindag“ od prije nekoliko dana je postavljen natpis koji imaju veći gradovi u našoj zemlji, ali i veliki svjetski centri, a iza natpisa, na fotografijama koje će nastajati na tom mjestu, nalazi se i najveća piramida na svijetu, Bosanska piramida Sunca. Riječ je o jednom zaista finom potezu, koji je posebno bitan s turističkog aspekta, jer će veliki broj gostiju imati priliku u samom centru grada napraviti fotografije za uspomenu, na kojima će na jednom mjestu imati natpis grada koji su posjetili, a u pozadini i najveću turističku atrakciju Visokog, Bosansku piramidu Sunca.

Instalacija če sigurno privući pažnju ne samo Visočana, već i gostiju iz cijelog svijeta, a duga je ukupno 16, te visoka 3 metra.
slika
Posebno raduje sto je nakon grada Visokog vrijednost ovog projekta prepoznao i ZE-DO kanton i aktivno se ukljucuje zajedno sa gradom na boljoj putnoj infrastrukturi prije svega.Posebnu zahvalnost Semiru za sve dosad sto je uradio za ovaj kanton i grad je u vidu priznanja. :gut:

slika
Na osnovu jednoglasne Odluke Odbora za javna priznanja Zeničko-dobojskog kantona (županije), Skupština Zeničko-dobojskog kantona je na svojoj 12. sjednici, održanoj 27. augusta 2019. donijela Odluku o verifikaciji Odluke o dodjeli Plakete Zeničko-dobojskog kantona dr. Semiru Osmanagiću za ‘izuzetan doprinos u promociji Zeničko-dobojskog kantona’.

Kanton dodjeljuje dva javna priznanja svake godine: Povelju, zaslužnim stranim državljanima, i Plaketu, zaslužnim domaćim fizičkim i pravnim licima.

***

Semir Osmanagić, naučnik, autor, istraživač i biznismen, rođen je u Zenici, BiH. Otkrio je 2005. drevni piramidalni kompleks u Visokom, koji se sastoji od pet kolosalnih piramidalnih građevina te prateće mreže prahistorijskih podzemnih tunela. Osnivač je neprofitne i nevladine Fondacije „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“ koja rukovodi iskopavanjima i geo-arheološkim istraživanjima.

Profesor antropologije na Američkom univerzitetu u Bosni i Hercegovini 2012/2013. Osmanagić je predsjednik proizvodne korporacije Met Company, Inc. i holding kompanije Met Holding Group, LLC iz Houstona, SAD. Osmanagić intenzivno promovira rad Fondacije, projekt istraživanja Bosanske doline piramida i bh. arheološki turizam u svim dijelovima svijeta.

Od 2009. Osmanagić je član Aleksandrijskog društva arheologa iz Egipta, osnovanog 1895. Vijeće Općine Visoko je proglasilo Osmanagića 2006. godine za prvog počasnog građanina Visokog.
Dnevni list „San” iz Sarajeva izabrao je Semira Osmanagića za „Ličnost 2007. godine u Bosni i Hercegovini” za njegov istraživački doprinos u projektu Bosanske doline piramida i upornost na pozitivnoj promociji BiH.

U maju 2009. Osmanagić je primljen za inostranog člana Ruske akademije prirodnih nauka iz Moskve, koja je jedna od najuglednijih naučnih institucija u svijetu u čijem je članstvu više od dvadeset nobelovaca. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u dijaspori (HAZUD), sa sjedištem u Bazelu (Švajcarska), ga je primila za svog člana 2015. Američki Kongres je 2013. dodjelio dr. Osmanagiću priznanje (Certificate of Recognition) za njegovo “neumorno zalaganje u izgradnji lokalne zajednice u Houstonu i pomoći useljenicima u Ameriku”.

Prva Globalna konferencija o piramidama održana u Čikagu (SAD) 2016. dodjelila je dr. Osmanagiću ‘Amelia B. Edwards’ nagradu za istraživanje piramida. Na kongresu ‘Pyramid Spiritual Scientist Movement’ održanom u Bangaloreu (Indija) 2016. godine dr. Osmanagiću je uručena Povelja ‘Dijamanta Nauke o piramidama’.


Semir Osmanagić nosilac je naučnog zvanja "doktor sociologije" iz oblasti sociologije historije, a doktorsku disertaciju o civilizaciji Maja odbranio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Pravi drzavnik i naucnik.Putokaz mnogim Bosnjacima koliko mogu uraditi za svoju zemlju i svoj narod. :gut:
Svečana sjednica povodom Dana Zeničko-dobojskog kantona, kao i dodjela priznanja, od kojih je jedno stiglo u Visoko, u ruke dr. Semira Osmanagića, a za razvoj turizma na području Zeničko-dobojskog kantona, bila je povod i za kraći razgovor sa premijerom ZDK, gospodinom Mirzom Ganićem.

- Obzirom da smo formiranjem ove Vlade na glavno mjesto stavili razvoj privrednog ambijenta i da smo dosta resursa usmjerili u tom pravcu, jedan od tih resursa koji se dešava na području našeg kantona i našeg Visokog, jeste razvoj turizma u ekspanziji. Najzaslužnija osoba za razvoj turizma na području Visokog je gospodin Semir Osmanagić, koji je svojom idejom otvorio vrata turistima iz cijelog svijeta da dolaze u Visoko i da na takav način poboljšavamo sliku Visokog i poboljšavamo privredni ambijent. Ko god od turista da dođe u Visoko u najmanju ruku će popiti kafu ili sok i to je cirkulacija novca, a što je veća cirkulacija novca to svi mi imamo više koristi, i država kroz poreze i doprinose, i građani koji žive od toga. Turizam kao privredna grana je za privredni i poslovni ambijent jako bitan i zbog toga mi cijenimo takav doprinos i nadamo se da će turizam doživjeti ekspanziju, ne samo u Visokom, već na području cijelog kantona, jer zaista imamo mnogo prostora koje možemo promovisati i koji treba da čine okosnicu razvoja turizma u Zeničko-dobojskom kantonu. – kazao je premijer Mirza Ganić.
:zastava:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 14 sep 2019 00:02

slika
Veliki broj članova HUESA Akademije (Human Universal Energy and Spirituality Academy) proteklih dana je ponovo u posjeti Visokom i Bosanskoj dolini piramida, a pored obilazak lokacija odlučili su se i ove godine učestvovati i u samim radovima, te na taj način dati svoj doprinos projektu istraživanja piramida. U srijedu je grupa članova HUESA-e radila na Bosanskoj piramidi Sunca, a pauzu u radovima iskoristili smo i za razgovor s jednom članicom.

- Od 1994.godine sam članica HUESA-e, a ovamo u Visoko sam prvi put došla prije tri godine, kada je moj mali sinčić Yuri imao svega šest mjeseci. To je bilo sjajno iskustvo, taj prvi dolazak, i od tada ne propuštam priliku da svake godine dođem. Yuri je obišao sve lokacije, voli se šetati po tunelima Ravne, a uživa u obilascima bosanskih piramida, sve mu je jako zanimljivo, a i on sam je jako radoznao. – priča nam Yolanda de Rueda Leiza, koja je u Visoko doputovala iz Španije (Baskija).

Kako nam je kazala iz godine u godinu se vidi sve veći napredak u brojnim segmentima, što je posebno raduje.

- Napredak je evidentan na svakom koraku, od radova, preko brojnih novih sadržaja koje je moguće vidjeti, pa do osoblja, tačnije vodiča. Na svakoj lokaciji imamo izuzetno kvalitetne, ljubazne i jako dobro obučene vodiče, od kojih imamo priliku mnogo toga čuti, naučiti, a s kojima provodimo i mnogo vremena i koji se jako dobro brinu o svima nama. Naravno, svaki put kad dođemo dočeka nas i dr. Semir Osmanagić, s kojim imamo stalni kontakt, a ono što nas posebno raduje prilikom svakog novog dolaska je upravo taj napredak projekta, a i nama je jako drago što možemo biti dio projekta, dati svoj skromni doprinos, svjedočiti novim otkrićima i rastu projekta i što u dubini duše znamo da svojim angažmanom i mi na jedan način mijenjamo svjetsku historiju. – kazala nam je Yolanda, koja u Visokom boravi sa članovima HUESA Akademije, a sa njom je i trogodišnji sin Yuri.

:gut:

slika
Tom Sobut (62) u Visoko i našu zemlju je doputovao iz daleke Kanade (Toronto), a razlog je projekat istraživanja Bosanske doline piramida, te učešće u volonterskim radovima i „Ekspediciji na bosanske piramide s volontiranjem“.

- Za projekat sam saznao preko nekih Youtube kanala gdje sam pregledao video zapise, a nakon toga sam došao i do knjiga dr. Semira Osmanagića, koje sam pročitao i na taj način se zainteresirao za ovaj projekat. Tako nekako je i pala odluka o dolasku ovamo, a sve ono što sam imao priliku čuti i vidjeti preko medija je drugačije nego kada uživo dođete i sve ovo vidite. – priča Tom.

Kako nam je kazao ovo je za njega jedno veliko iskustvo, a poseban doživljaj su ulasci u tunele Ravne, ali i druženje i rad s volonterima iz cijelog svijeta.

- Iskustvo tunela Ravne, ta energija, to je nešto nevjerovatno, a što se tiče samog rada i volontiranja, i to je odlično iskustvo koje čovjeku omogućuje da se poveže s različitim ljudima iz cijelog svijeta koji imaju slična razmišljanja. – kazao nam je Tom.

Za Bosnu i Hercegovinu je čuo i prije otkrića piramida i projekta u Visokom.

- Naravno da sam čuo za ovu zemlju, tu prije svega mislim na loše stvari iz bliže prošlosti, odnosno ratna zbivanja, a za BiH sam znao i ranije, po Olimpijadi koja je održana u Sarajevu 1984.godine. Priča o otkriću piramida me jako iznenadila, kao i cijeli svijet, a zato sam se i odlučio da dođem i vidim o čemu se ovdje radi. Kada se vratim kući ovo sjajno iskustvo ću podijeliti s prijateljima i svakako im ispričati svoje utiske, a namjera mi je i dovesti ih ovamo sa mnom, da budu dio projekta, da svako na svoj način pomogne, i uživa u ovim ljepotama. – istaknuo je Tom, koji nam je na kraju kazao da je toliko očaran prirodnim ljepotama i krajolikom, da mu se javlja i misao da ovdje kupi ili iznajmi kuću na duže vrijeme, te da zajedno sa prijateljima mnogo više vremena provede u Bosni i Hercegovini.
Vec je bilo nekoliko slucajeva gdje stranci kupuju kuce u Visokom. :gut:
Jos jedan turist povratnik. :gut:
slika
Nijemac Reinhard Grabowski (65) nakon što je prošle godine prvi put bio dio „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ te učestvovao u projektu istraživanja Bosanske doline piramida kao volonter, i ove godine se odlučio vratiti u Visoko.

- Ovo mi je drugi dolazak i učešće u volonterskoj akciji, a ono što me oduševilo prošle godine bilo je to druženje s ljudima iz cijelog svijeta, uz neizostavan timski rad. Ipak, nekako najvažnija stvar zbog koje se vraćam i ove godine jeste sloboda koju ovdje osjećam, te posebnost ovog mjesta. – priča Reinhard.

Zapazio je i veliki napredak u projektu tokom godinu dana koliko ga nije bilo u Visokom i Bosni i Hercegovini, iako prijatelji u Njemačkoj još uvijek ne prihvataju priču o otkrićima i onome što je on doživio u Visokom.

- Dopada mi se otvorenost projekta, organizacija je jako dobra i privilegija je biti dio ovako velikog historijskog projekta. Za mene je od prvog dolaska ovdje sve bilo jasno, radi se o piramidama i otkrićima koja mijenjaju svjetsku historiju, međutim moji prijatelji u Njemačkoj još uvijek do kraja nisu prihvatili tu priču, iako sam siguran da će je prihvatiti čim se odluče doći ovamo i vidjeti i doživjeti sve ono što sam i ja vidio i doživio. Pored samog projekta, Visokog, ali i cijela Bosna i Hercegovina su predivni, obožavam prirodu koja je ovdje jedinstvena, pa sam tako prvi put kada sam dolazio prošle godine, u Visoko, odnosno u grad otišao tek nakon 15 dana boravka u prirodi. Sve je zaista fantastično, a ja svakako i u budućnosti imam namjeru da se ovamo vraćam iznova. – ispričao nam je Reinhard.
Jos jedan povratnik u rekordnom roku :D
slika
okom godina radova u Bosanskoj dolini piramida i volonterskih akcija, veliki broj znatiželjnika, ali i volontera, dolazili su u Visoko, dok se određeni broj već godinama, tokom ljetnih mjeseci, redovno vraćaju kako bi bili dio ovog velikog historijskog projekta. Međutim, među volonterima ima i onih koji se u toku jedne sezone ponovo vraćaju, a jedan od njih je i Amerikanac Darell Wormack iz Houstona, koji je nakon boravka u Visokom u mjesecu junu, ovih dana ponovo dio volonterskog tima.

- Ovo mi je drugi dolazak ove godine, iako se ni sam nisam nadao da ću se tako brzo vratiti ovamo, odnosno skoro pa odmah vratiti. Ovdje sam proveo tri sedmice u mjesecu junu i taj boravak je na mene ostavio takav trag, da sam se ponovo nakon manje od tri mjeseca, odlučio vratiti. Vrijeme prilikom prvog boravka ovdje je nešto fantastično za mene, imao sam sjajno spiritualno iskustvo i neko buđenje sebe, i sve to je ostavilo ogroman utisak i trag u meni, da nisam mogao odoljeti da se još jednom u ovoj sezoni ne vratim. – priča nam Darell.

U Visokom je imao priliku upoznati veliki broj različitih ljudi, a kako nam je kazao, taj boravak je bio najbolje životno iskustvo koje je imao. Ipak, za neke iz Darellove okoline, ponovni dolazak u Bosnu i Hercegovinu je bio šokantan.

- Porodica je bila malo u šoku, bili su zatečeni kada sam im rekao da se ponovo vraćam u Bosnu, a i supruga, koja mi je inače najveća podrška u životu, bila je ipak malkice iznenađena, iako me na kraju opet podržala. Prijateljima sam mnogo pričao o svemu što sam imao priliku da vidim i osjetim u Visokom, neki nisu vjerovali, neki su odlučili da malo i istraže, dok sam jednog uspio i da dovedem ovaj put sa sobom, a to je Jim, kojem sam ovdje u Visokom ja neka vrsta vodiča. – ispričao nam je Darell.

Na kraju nam je kazao kako je prilikom boravka kući u Americi, sa suprugom mnogo pričao o projektu u Visokom, o ljepotama naše zemlje, te svim pozitivnim stvarima koje su mu se desile, pa tako naredni put ima namjeru u Visoko doći i sa suprugom, a planiraju pronaći i kupiti i neku kuću, ili drugu vrstu smještaja, da bi u Visokom mogli provoditi i mnogo više vremena.
:respekt:

slika
u osmoj smjeni ovogodišnje „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ naišli smo na jednu porodicu, tačnije grupu iz Italije, koja se odlučila na dolazak i volontiranje u Bosanskoj dolini piramida. Anna Alessia Desideri, zajedno prijateljem i njegovo dvoje djece, stigla je u Visoko, kako bi bila dio historijskog projekta, projekta koji mijenja svjetsku historiju.

- Iz Rima sam, ovo mi je prvi dolazak u BiH, a tu sam došla s prijateljem i njegovo dvoje djece. O projektu sam i prije dolaska mnogo znala, pregledala sam brojne emisije, video zapise, pročitala mnoštvo toga na internetu, ali i brojne knjige dr. Semira Osmanagića. Pošto se moj prijatelj bavi meditacijom shvatili smo da su ove lokacije tunela, parka „Ravne 2“ i druga mjesta idealni i za meditiranje kojim se bavimo, pa tako uz rad i volontiranje, vrijeme provodimo i u vježbama meditacije koju istražujemo i kojom se bavimo. – priča nam Anna.


U Visokom su već šest dana, a impresije su i više nego odlične.

- Očekivanja koja sam imala su i premašena i posebno me oduševljava da imam šansu da budem dio ovako velikog, svjetskog projekta, projekta istine, koji mijenja svjetsku historiju. Historija koju smo učili u školama je drugačija od same istine. Historija, medicina, nauka, i dalje trebaju da budu otkrivane i istraživane. Jako mi je drago da radim na jednom ovako velikom projektu koji donosi nove informacije i nova otkrića, potpuno drugačija od onih kojim su nas učili. – kazala nam je Anna.

I u budućnosti ima namjeru da se ponovo vrati u Visokom, a kako nam je kazala, predivna iskustva i sve ono što je i sama doživjela, ima namjeru prenijeti svojim brojnim prijateljima i porodici i postati svojevrstan ambasador Fondacije u Italiji i Rimu.
slika
Njemica Inka Lauts prvi put u našoj zemlji i u Bosanskoj dolini piramida je boravila ove godine, u mjesecu julu, kada je bila volonterka i u Visokom provela dvije sedmice, a u sklopu osme smjene „Ekspedicije na bosanske piramide s volontiranjem“ vratila se i Inka.

- Ovdje sam drugi put ove godine, jer je prvo iskustvo bilo zaista predivno i postala sam ovisna o ovom mjestu i morala sam što prije doći. Volim ovo mjesto, volim ovu energiju, ljude koji me okružuju i koje sam upoznala, a upoznala sam mnoštvo dragih ljudi, kako iz Bosne, tako i iz cijelog svijeta, sa kojima sam imala priliku da pričam, da se družim, koji me razumiju i koje razumijem i zaista sam se lijepo uklopila s njima. I sam projekat je fantastičan, i sama volim da radim svojim rukama, da pronalazim stvari, da radim u tunelima, tako da sam i s te strane veoma zadovoljna. – priča nam Inka, koja je inače šumarski inženjer u rodnoj Njemačkoj.

Dolazaka u julu mjesecu bio joj je prvi dolazak u Bosnu i Hercegovinu, međutim, kako priča, i pored svega lošeg što je znala o ovoj zemlji, na sve te priče se nije htjela obazirati.

- Ovamo sam stigla otvorenog uma, bez bilo kakvih predrasuda i straha i nakon svega dva sata boravka u gradu, svom dečku koji je tada bio sa mnom, sam kazala da ću se ovdje definitivno vraćati. Imala sam priliku obići i brojna druga mjesta u ovoj predivnoj zemlji, a najviše su me dojmile kamene kugle u Zavidovićima, Sarajevo, odnosno stari dio grada Baščaršija, kao i predivno Boračko jezero. Ovo je zaista predivna zemlja, nimalo se nisam pokajala ni što sam došla prvi put, niti se sada kajem, a imam namjeru ovaj put ostati skoro do kraja oktobra. O projektu, ljudima, ljepotama i zemlji sam pričala i svojim prijateljima i porodici u Njemačkoj, i mislim da se veliki broj njih zainteresovao, a ja u narednim danima u Visokom očekujem i svoju tetku, koja je bolesna, ali ima namjeru da dođe ovamo, pa se nadam da će ovih dana i ona stići u Visoko. – ispričala nam je Inka.
:gut: :gut:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 14 sep 2019 00:05

slika
Koordinatorica Fondacije Arheološki park: Bosanska piramida Sunca, Marie-Sophie Gristi, zajedno sa svojom cimerkom, Kate Fieldhouse, hobi kojim se bavi već pet godina, pretvorila je i u biznis, a Marie i Kate su svoje suvenire prvi put izložile na sajmu u parku „Ravne 2“ proteklog vikenda kada je održana utrka „Pyramid Trail“. To je bila prilika i za razgovor o onome čime se njih dvije bave.

- U pitanju je crtanje mandale, a time sam se iz hobija počela baviti malo prije mog prvog dolaska u Bosnu i Hercegovinu. Crtanje i stvaranje za mene je način da pokažem sebe, svoju kreativnost, te da kanališem energiju. Obzirom da je riječ o hobiju, otkrila sam da se to ljudima dopada i odlučila zajedno s Kate da od toga napravimo možda i način za dodatnu zaradu. Prezentaciju sam imala u parku „Ravne 2“, tu smo imale svoj štand koji je privukao veliku pažnju i sretna sam da sam svoje kreacije po prvi put izložila upravo u Visokom. – priča nam Marie-Sophie.

MANDALA na Sanskritu znači "KRUG" a umjetnost mandale se odnosi na simbole koji se crtaju u kružnom okviru. Mandala počiva na psihi. Psiha se sastoji iz emocija i mentalnih procesa, a simbolizirana je u crtežu. Najčešće u obliku cvijeta, križa ili krugova.

- Mandala je kreacija koje kreće iz jedne tačke i onda ovisno od energije se širi i pretvara u nešto predivno. Ovisi o trenutnom okruženju, raspoloženju, a jedna mandala predstavlja momentalno stanje osobe. Što se tiče korištenja, imamo mandale s magnetima koje služe kao ukrasi, tu su i suveniri, nakit, a moguće je koristiti i kao neku vrstu talismana. Inače, u ostvarenju hobija mnogo nam je pomogao Katein otac koji nam je nabavio mašinu za graviranje u drvetu, pa sada imamo prekrasne mandale u drvetu koje plijene pažnju. – pojasnila nam je Marie – Sophie, koja se izradom mandale bavi zajedno sa svojom cimerkom, Engleskinjom Kate Fieldhouse, koja je u Visokom prvi put boravila prošle godine, a ove godine se odlučila na tromjesečni boravak.

- Ovo mi je druga godina kako sam tu. Prošle godine sam ostala tri sedmice, a ove imam namjeru provesti tri mjeseca. Ovaj projekat i boravak ovdje su mi promijenili život i zahvalna sam zbog toga. Što se tiče našeg hobija, znamo sate i sate provesti kod kuće stvarajući oblike i radeći mandale i uživamo u tome. – kazala nam je Kate
Marie Sophie je inace prvo dosla kao turista,pa kao volonterka,sad radi u sklopu fondacije kao koordinatorica za vodice.Inace Francuskinja kojoj je po svemu sudeci sudbina da zavrsi s kakvim Bosancem :mrgreen:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 05 nov 2019 22:11

Projekt buducnosti za Bosansku drzavu je ovaj projekat i to prepoznaje sve vise edukovanih ljudi i ljudi sa uticajem.Na jednom takvom okupljanju su bili prisutni profesori,politicari ali i veliki biznismeni poput Faruka Sirbegovica koji je usao i u upravni odbor fondacije.Isto tako Nihad Imamovic ali i mnogi drugi.
Ideja dr. Semira Osmanagića i Nijaza Skenderagića o jednom finom izletu u Kompleks Ravne, realizirana je u subotu 14.septembra, a više od 50 osoba iz javnog života, doktora, profesora i poduzetnika, imali su priliku obići Muzej Fondacije, Prahistorijski kompleks tunela Ravne, kao i dio jedinstvenog parka „Ravne 2“, gdje je na kraju za goste upriličen i ručak, a obratio im se i direktor Fondacije, dr. Semir Osmanagić.

- Nadam se da ste uživali, ovo je bio poseban ugođaj, bili smo u muzeju, intrigantnim i unikatnim tunelima Ravne i prošli smo samo dio parka, a ono što ste vidjeli dio je Kompleksa Ravne, u kojem imamo još mnoštvo sadržaja. Fondacija trenutno radi na oko 50 km2 i da bi se sve vidjelo i obišlo potrebno je sedam dana. Ovo je globalni projekat. Fondacija je neprofitna, ali i društveno odgovorna, ne tražimo novac, već i pomažemo, a danas ste imali priliku uživati u ručku koji su nam pripremile vrijedne članice Udruženja žena iz Moštra. – kazao je dr. Osmanagić.

Pojasnio je i kako su Fondaciji bile potrebne godine rada da ljudima objasne korisnost turizma, te da danas u Visokom postoji preko 200 smještajnih kapaciteta, da Fondacija na svom platnom spisku ima 80 ljudi, te da zahvaljujući turizmu Visoko ostvaruje značajan napredak i razvoj. Zahvalio se i Nijazu Skenderagiću koji je pozvao goste u Visoko, te izrazio očekivanje kako ovaj posjet, koji je mnogima bio prvi, neće biti i posljednji,i kako će svi današnji gosti postati redovni posjetioci lokacija Fondacije.

- Drago mi je što vas je većina prvi put ovdje, zapravo došli ste kad imate vidjeti najviše, a od vas očekujem da postanete stalni posjetioci, a vremenom i ambasadori projekta. Nakon viđenog mislim da ćete ove lokacije moći preporučiti i svojim prijateljima, partnerima, svojim kompanijama. – kazao je dr. Osmanagić.

Na kraju se u obraćanje uključio i član UO Fondacije Mahir Hadžiahmetović koji je kazao kako je ovaj posjet već polučio i pozitivne stvari, a jedna od njih je donacija poduzetnika Faruka Širbegovića.

- Faruk Širbegović je obećao značajnu donaciju u šljemovima i kacigama koji su nam potrebni i koji su potrošna roba, a neka ovo bude stimulacija i drugima, takve stvari su nam dobrodošle, jer svaka donacija smanjuje Fondaciji troškove. – kazao je Hadžiahmetović.

Na poziv prijatelja Nijaza Skenderagića, u Visokom, u posjetu Kompleksu Ravne, boravio je i gospodin Nihad Imamović, bh.poduzetnik. Ovo mu je bio prvi posjet arheološkim i turističkim lokacijama, a nakon obilazaka nije krio oduševljenje viđenim i urađenim u Visokom.

- Za sve ovo, za Fondaciju, ovaj park, piramide, davno sam čuo i stid me i sramota što sam prvi put danas ovdje. Stvarno sam oduševljen, oduševljen koliko je uloženo truda, znanja, entuzijazma ljudi u sve ovo da se napravi i mislim da je ovo u Visokom ogroman potencijaln za turističku ponudu Bosne i Hercegovine. – kazao nam je gospodin Imamović.

Interesovalo nas je i njegovo mišljenje o tome koliko država, ali i poduzetnici i velike kompanije, mogu surađivati sa Fondacijom, te imati obostrani interes.

- Mislim da postoji obostrani interes za saradnju, a ja lično, prve goste koje budem imao iz BiH ili inostranstva, dovest ću ih ovdje, jer ono što sam danas čuo je impresivno i drago mi je da nam je dr. Osmanagić predstavio sve ove potencijale. – kazao je Imamović

Gospodin Imamović se i na kraju druženja obratio svim gostima.

- Hvala vam veliko na svemu. Ja sam Semiru rekao da me stid što sam prvi put ovdje. Ovo sve je impresivno, mislim da je puno toga urađeno i želim vam puno sreće i snage u budućnosti. – istaknuo je Nihad Imamović.

Među prisutnim gostima koji su u subotu 14.novembra imali priliku posjetiti Visoko, Kompleks Ravne, te zajedno s dr. Semirom Osmanagićem obići samo jedan dio sadržaja ovog jedinstvenog kompleksa, bio je i Osman Topčagić. Gospodin Topčagić je bivši direktor Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine.

- Hvala prije svega Nijazu Skenderagiću koji nas je pozvao, kao i dr. Osmanagiću koji nas je dočekao ovdje i s nama zajedno obišao sve ove zanimljivosti. Čestitam mu na svemu onome što je ovdje napravio, a čiji dio smo imali priliku i vidjeti. Ovo je za mene izuzetno pozitivno iznenađenje i ovo je projekat koji zaista zaslužuje jednu širu podršku. Nadam se da će i nadležna ministarstva i država prepoznati i pomoći ovaj projekat, a ja od srca želim daljni razvoj i svaki uspjeh u svemu ovome. – naglasio je gospodin Topčagić.

Uz Fondaciju i dr. Semira Osmanagića, Nijaz Skenderagić je najzaslužniji za organizaciju dolaska brojnih uglednih osoba, koje su u subotu 14. septembra obišle dio Kompleksa Ravne. Nakon obilaska Nijaz je s nama podijelio i svoja iskustva, te očekivanja od ovakvih i sličnih posjeta.

- Prije svega zahvaljujem se dr. Osmanagiću na posvećenom danu i jako mi je bilo stalo da on danas bude ovdje s nama. Hvala i svima koji su se odazvali i nadam se da ne žale za propuštenim danom, a već imamo ideje i za nove izlete. Danas je u Visokom boravilo preko 50 uglednih ljudi, meni dragih ljudi iz biznisa, humanista, sportskih radnika, doktora i profesora. Bilo mi je jako drago da nas je bilo toliko, a mislim da će se većina njih i u budućnosti rado vraćati ovamo. Semira znam od mladih dana, uvijek sam vjerovao u njegove ideje, uvijek je bio vizionar i vođa i zato se posebno radujem, jer je uspio da ostvari jedan ovakav projekat, koji će uskoro postati planetarni projekat. Ovdje trebaju da dolaze svi ljudi, da šire ljubav, zajedništvo, da se druže i uživaju u ovim prirodnim ljepotama. – kazao nam je gospodin Skenderagić.

Istaknuo je i da se nada da ovakve posjete mogu polučiti pozitivne stvari i efekte.

- Danas sam čuo za konkretne stvari, konkretne donacije, ali smo čuli i za saradnju sa Ekonomskim fakultetom, tu su bili i profesori s Pravnog fakulteta iz Zenice, mnoštvo poznatih i uglednih ljudi i sretan sam zbog toga, a vjerujem da će današnji dolazak, obilazak i izlet, polučiti i konkretne stvari – kazao nam je Skenderagić.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 05 nov 2019 22:16

Nasi obrazovani ljudi uvidjaju potencijal ovog projekta. :gut:
Profesor s Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, prof.dr. Željko Šain, posjet i obilazak Kompleksa Ravne iskoristio je i da se prisjeti nekih ranijih vremena, a te impresije je i podijelio s ostalim gostima na kraju druženja koje je organizirano u subotu 14.septembra.

- Ovo je primjer da vidite kakvi su nekadašnji studenti Ekonomskog fakulteta. Semir je divan primjer kako naši uspješni studenti prave nešto što je bilo samo u mašti pojedinaca. Naš Semir je napravio ovo ovdje i to je dika ne samo njega, već cijelog ovog kraja, Ekonomskog fakulteta i cijele Bosne i Hercegovine. Želja nam je da Semir bude uzor sadašnjim studentima našeg fakulteta. – istaknuo je profesor Šain.

On je naglasio kako će sve svoje adute iskoristiti da se ostvari saradnja Ekonomskog fakulteta, kao i Univerziteta u Sarajevu, sa Fondacijom.

- Iako više nisam dekan, primičem se penziji, ja ću svoje adute, a imam ih, iskoristiti da recimo Ekonomski fakultet, ali i cijeli Univerzitet faktički budu sastavnica onih koji dolaze ovdje. Rekao sam Semiru da ću aktuelnoj dekanesi predložiti da Ekonomski fakultet potpiše sporazum o saradnji sa Fondacijom, a zamolit ću i rektora, da cijeli Univerzitet Sarajevo, uistinu potpiše sporazum o saradnji, i ne samo formalno, već da svi studenti sarajevskog Univerziteta dolaze ovdje, da vide kako se razvija od ideje do biznisa, kako se vodi međunarodni projekat, da uče uživo, a svi studenti i uposlenici imaju ovdje što naučiti. – kazao je prof. Šain, te dodao kako će nastojati pomoći u realizaciji pomenutih ideja, da projekat u Visokom i dalje raste.


Među osobama koje su u subotu 14.novembra bile dio posjete Kompleksu Ravne, našao se i dr. Mehmed Kundurović, kojem ovom nije bio prvi posjet lokacijama Fondacije, a koji je s nama podijelio i svoje impresije, kako o posjetu, tako i o samom projektu.

- Prije svega hvala Nijazu na ovoj ideji, koja je savršena i ko god je sumnjao i imao bilo kakve nedoumice, mislim da mu se danas sve samo kazalo. Hvala i dr. Osmanagiću što je pronašao vremena da bude danas s nama. Inače, ja sam lično, sa članovima svoje porodice, ovdje bio mnoštvo puta. Ono što je interesantno i čega se često sjetim jeste događaj od prije desetak godina, odnosno predavanje dr. Osmanagića u BKC-u, na kojem je bilo 1.100 ljudi. Predavanje je trajalo puna tri sata bez pauze, a svi smo slušali i uživali, a kada slušate muziku neko vrijeme bez pauze, koncert, u nekom trenutku vam ipak zatreba pauza i odmor, što govori o kako interesantnim stvarima se govorilo tad, i koliko interesantnih stvari možete vidjeti. – kazao nam je dr. Kundurović.

On je pohvalio sve viđeno i urađeno u Visokom od strane dr. Osmanagića i Fondacije, te zaželio mnogo sreće,

- Ovo je rijedak primjer, unikata u Bosni i Hercegovini, da od jednog čovjeka počne i da se naprave ovakve, svjetske stvari. Da li je ovo sve priznato od laika ili ne, to je nebitno, ali da se napravi jedan ovakav kuriozum, to je zaista veliko. Još jednom čestitam i zahvaljujem se na ovom divnom posjetu. – kazao je dr. Kundurović

Među uvaženim gostima koji su u subotu 14.septembra boravili u posjetu i obilasku sadržaja Kompleksa Ravne, bio je i dr. Bakir Nakaš. I on je, kao i svi gosti koji su imali priliku za obilazak i upoznavanje s radovima, ali i sadržajima, iz Visokog ponio izuzetno pozitivne impresije, a kraj posjeta je iskoristio i da s nama, kao i ostalim gostima, podijeli svoje viđenje obilaska Kompleksa Ravne.

- Utisak je zaista sjajan. Prije svega sam bio pesimista, kada je sve ovo počelo, možda sam bio i na onoj strani koji su kazali i zamjerali za ono što dr. Osmanagić radi u Visokom i govorili da kvari ono što imamo. Ovo je ipak nešto sasvim novo, za razliku od onih posjeta Egiptu, Turskoj i drugim zemljama gdje idemo i trošimo novac, a ovdje nam je sve pod nosom, mislim da je ovo ovdje prilika da što češće i što više boravimo, posebno ljudi našeg uzrasta i dobi, a naravno i naša djeca. – istaknuo je dr. Nakaš, te se još jednom zahvalio svima koji su organizirali ovaj posjet, na pozivu i predivno provedenom vremenu.
:gut: :gut:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 05 nov 2019 22:25

Profesor Senad J. Hodović na samom početku istraživanja Bosanske doline piramida bio je kao direktor Zavičajnog muzeja Visoko involviran u sve događaje i sve ono što se zbivalo u tom periodu, a jedan duži vremenski period nije se pojavljivao, niti imao priliku da obiđe brojne sadržaje koji su u međuvremenu, posebno u Kompleksu Ravne, ispunili arheološku i turističku ponudu. Izložba artifakata iz tunela „Ravne 3“, kao i obilazak novih tunela i ostalih sadržaja, u Visoko je doveo i profesora Hodovića, s kojim smo razgovarali i o izložbi, ali i o brojnim drugim stvarima vezanim za projekat.

- Nisam bio aktivan najmanje pet godina i ovo je moj prvi dolazak na ove lokacije nakon dugog perioda, da sam došao i da se pojavljujem kao sudionik jedne manifestacije. Saradnja dr. Osmanagića i mene kao bivšeg direktora Zavičajnog muzeja Visoko imala je svoje uspone i padove, a ja bih naglasio da je sam početak istraživanja i radova, odnosno prve kampanje su vođene i rađene na ime Zavičajnog muzeja, u vrijeme dok još nije bila formiranja Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“. Nakon toga je osnovana i Fondacija koja je preuzela radove, ali je Muzej kao institucija od općeg značaja, a koja je po zakonima nezaobilazna, i svako fizičko i pravno lice koje želi da istražuje na području koje pokriva muzej, mora imati ugovor s ovom institucijom. Povremeno nam se dešavalo da nismo mogli dobiti određene dozvole i saglasnosti, ali bih naglasio da smo sve vrijeme imali dodir i kontakt, a evo i danas je tako. – pojasnio nam je profesor Hodović.

On se posebno osvrnuo na novootkrivene tunele „Ravne 3“ gdje su vrijedni uposlenici Fondacije pokazali svu potrebnu profesionalnost, i gdje su ostvareni sjajni rezultati.

- Ne kritikujući dosadašnji rad, tuneli „Ravne 3“ su projekat koji je počeo, razvija se i radi na osnovama koje su nužne i neophodne, te se podrazumijevaju u muzeološkom radu. Mora se odati priznanje Fondaciji da je pored svih dosadašnjih aktivnosti, na tunelima „Ravne 3“ pokazala maksimum ozbiljnosti i profesionalnosti, te uz kvalitetno urađen projekat, koji je prošao sve revizije i dobio sve pozitivne ocjene od nadležnih institucija, napravila sjajan posao. Potpisan je i Ugovor između Zavičajnog muzeja i Fondacije, bez ikakvih dvojbi i nedorečenosti, Fondacija je ispunila i sve uslove koji su bili potrebni i sve su to elementi koji mene, prije svega kao građanina Visokog, a onda i kao predsjednika UO Zavičajnog muzeja raduju. Niko, niti jedan jedini faktor ne može bilo šta prebaciti niti pronaći bilo kakvu zamjerku na rad i ono što je uradila Fondacija. Do sada je bilo više kritiziranja, nego zdrave kritike, a ovim načinom rada, to je nestalo. – kazao nam je profesor Hodović.

Na kraju nam je priznao i kako je jako sretan da može vidjeti toliki broj ljudi na jednom mjestu u Visokom, što ga je prijatno iznenadilo.

- Nedavno sam bio ovdje i posjetio sve lokacije, obišao terene nakon dugo vremena i dao obećanje da ću danas doći. Došao sam prije svega zbog izložbe, imao sam čast i da se obratim gostima, i svakako da me sve ovo interesuje, a posebne čestitke upućujem Fondaciji, koja je uspjela da od jednog običnog dana, od jedne obične nedjelje u Visokom, napravi jedan nevjerovatan događaj, napravi ovakva zbivanja, ovo sve nas treba da ispunjava, a Fondacija i na ovaj način daje jedan velik doprinos razvoju Visokog. – zaključio je prof. Senad J. Hodović, nekadašnji direktor Zavičajnog muzeja Visoko, a danas predsjednik UO te institucije.
Interesantno kamp-vozilo izazvalo je pažnju i znatiželju svih posjetilaca tunela Ravne u utorak 1.oktobra, a vozilo je vlasništvo Kineza po imeni Xiao Xiao, koji ovim vozilom putuje po svijetu, i upravo mu je jedna od destinacija ovogodišnjeg puta oko svijeta Bosna i Hercegovina i Bosanska dolina piramida.

- Odlučili smo se doći i ovamo jer smo čuli za BiH i bosanske piramide i to prije mnogo vremena. Inače, ovo mi je prvi dolazak u ovu zemlju, a tu smo uspjeli da se okupimo svi zajedno na jednom mjestu, još jedna zemljakinja, Kineskinja, prijateljica iz Indije, kao i prijatelj Eka Liu, koji je u Visokom već dvije sedmice. Posebno smo sretni jer smo u Bosni upravo na najveći nacionalni praznik naše zemlje, na 70.rođendan Narodne Republike Kine, pa smo tim povodom upriličili i jednu malu izložbu fotografija, na ulazu u tunele Ravne. – ispričao nam je Xiao.

U Visokom već dvije sedmice boravi i joga majstor Eka Liu, koji je već postao prepoznatljiv sa svojim tradicionalnim šeširom.

- Ovdje je moguće pronaći sve, historijski aspekt, predivnu prirodu, kao i arheološki, duhovni i spiritualni aspekt. Ovo mi je prvi dolazak u Bosansku dolinu piramida i ovo je mjesto koje se zaista mora obići. Ovdje je moguće doživjeti specijalnu energiju, posebno energetsko iskustvo, a najbolje od svega je meditiranje u tunelima. Pored svega pomenutog, ono što me posebno oduševilo jeste povezivanje sa ljudima iz cijelog svijeta i prirodom ove predivne zemlje. – ispričao nam je Eka.

Svojevrsni domaćin Kinezima u Visokom bio je Prijedorčanin Željko Aničić Jaco, koji je od 1985.godine živio u Francuskoj, a nakon toga od 1996.godine u Kini gdje je predavao historiju evropske umjetnosti.

- Cijeli svoj život se bavim jogom i meditacijom, a time sam se posebno počeo baviti u Kini. U svojim zimskim boravcima u Kini povezao sam se sa Ekom, dok se Eko i Xiao već poznaju sa jednog sličnog putovanja u Tibet, a eto sve se poklopilo da se svi zajedno okupimo ovdje u Bosanskoj dolini piramida, što je zaista jedna nevjerovatna i predivna slučajnost. – ispričao nam je Jaco.



Inače, bitno je pomenuti da je Xiao na put oko svijeta krenuo 8.augusta, što je zlatni broj u Kini, a putovanje je krenulo iz Kine, preko Kazahstana, Rusije, Finske, Norveške, Švedske, pa Velike Britanije i glavnog grada Londona, zatim preko Francuske, Italije i Slovenije, a upravo na poziv prijatelja s kojima se sreo u Visokom, u putovanje je uključio i Bosnu i Hercegovinu. Nakon naše zemlje Xiao nastavlja put preko Albanije, Grčke, Turske, Gruzije, Armenije, Irana, Turkmenistana, Uzbekistana i Kirgistana, nazad do početne tačke i domovine Kine.
Tarik Karamehić je jedan od rijetkih Visočana koji se kao volonter uključio u projekat istraživanja Bosanske doline piramida, a već nekoliko godina pomaže u radu s volonterima stručnom timu Fondacije. Tarik je dio volonterskog projekta od 2014.godine, a kako nam je kazao, u proteklih nekoliko godina vidljiv je napredak u svim segmentima, pa i u volonterskom dijelu.

- Od 2014.godine volontiram i ovo mi je šesta sezona kako sam dio ovog uzbudljivog projekta. Na početku sam bio volonter, a u posljednje vrijeme pomažem stručnom timu Fondacije prilikom dolaska grupa volontera i njihovog što ugodnijeg boravka u Bosanskoj dolini piramida. Što se tiče samog volonterskog dijela ovog projekta, mislim da je u posljednjih nekoliko godina vidljiv pomak i napredak u svim segmentima, pa i u samoj organizaciji boravka i rada volontera. Godinama nam dolazi mnoštvo ljudi iz cijelog svijeta, zadovoljstvo je biti dio ovakvog projekta, a ja lično uživam i u radu, i u volontiranju, ne samo zbog ovog projekta, već i zbog njegove važnosti za Visoko, BiH, ali i cijeli svijet. – kaže nam Tarik.

Tokom godina je upoznao brojne ljude iz cijelog svijeta, upoznao njihove običaje, kulturu, ali i stekao ogromno iskustvo.

- Kroz dolazak ljudi iz cijelog svijeta i mi koji smo ovdje domaći stičemo iskustvo, upoznajemo nove ljude, nove običaje, kulture, a ovdje u Visokom, dok radimo, volontiramo i družimo se, povežemo se i izgledamo zaista kao jedna velika porodica. Za mene nekako najtužniji dio je upravo ovaj dio kada se završava volonterska sezona, teško mi je i doći na lokacije na kojima radimo tokom sezone, i jedva čekam novu sezonu i prve dolaske novih volontera, s kojima uživam u radu, ali i druženju i sklapanju novih prijateljstava. – otkrio nam je Tarik.
Engleskinja Kate Fieldhouse u Visoko je iz Brightona prvi put stigla prošle godine i odmah tu provela tri mjeseca. I ove godine situacija je ista, a Visoko i projekat istraživanja Bosanske doline piramida toliko joj se dopao, da pomišlja rodni Brighton mijenjati za Visoko.

- Za projekat sam saznala sasvim slučajno od jedne žene na jednom festivalu. Ta gospođa je bila u posjeti Visokom i ispričala mi o pronalasku piramida, što me jako iznenadilo i od tada sam se bacila na istraživanje, četiri godine sam iskoristila da se informišem o svemu, a onda prošle godine ovdje došla prvi put i provela tri sjajna mjeseca. – počinje svoju priču Kate.

Kako kaže, sve joj se dopada, od samog projekta, preko ljudi koji dolaze i posjećuju bosanske piramide, do pozitivne i opuštajuće atmosfere koja vlada među ljudima.

- Sve je upakovano u sjajnu priču, a ja sam ponosna i počašćena što sam dio ovako velikog projekta. Pored projekta mislim da je ovo jedna divna zemlja, koja krije mnoge ljepote i bogatstva i ljudi bi trebali doći i posjetiti, ali i osjetiti ovu zemlju, na jedan drugačiji, fin način. Ovo vrijeme boravka prošle i ove godine iskoristila sam i uspjela posjetiti i Sarajevo, Zavidoviće, kao i Boračko jezero, a namjera mi je naredne godine doći sa svojim vozilom, pa još više istražiti sve ljepote ove zemlje. – kazala nam je Kate.

Posebna priča je Visoko, za koje kaže da joj je ukralo srce i da se ovdje osjeća kao kod kuće.

- Ovo je predivno mjesto, predivan gradić i postao mi je toliko drag da se ovdje čak vidim i u budućnosti i imam namjeru ovdje provoditi i mnogo više vremena nego sam provodila u ove dvije godine. Zajedno sa prijateljicom Marie-Sophie pokrenule smo i jedan hobi, izradu mandala, a u tome nam je mnogo pomogao i moj otac, pa se nadamo da će i taj hobi možda prerasti u neki mali biznis, što bi bilo odlično za što duži ostanak u Visokom i Bosanskoj dolini piramida. – ispričala nam je Kate.
Ljudi sirom svijeta postaju ambasadori projekta i tako ce iz godine u godinu projekat rasti.Mnogi kao i ova djevojka po nekoliko mjeseci ostaju ili se vracaju par puta godisnje.To donosi ogromne prihode za mnoge djelatnosti vezane za turizam.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 05 nov 2019 22:29

Amila Sefo (23) rođena je i odrasla u Njemačkoj, a pošto su joj roditelji Bosanci koji su rodom iz Sarajeva, Amila se odlučila na povratak, kako kaže svojoj kući, u BiH i Sarajevo. Za projekat istraživanja Bosanske doline piramida i ranije je znala, a mnogo puta je i boravila u Visokom, te obišla skoro sve lokacije na kojima radi Fondacija.

- Rođena sam u Njemačkoj, tamo sam i odrasla, a evo sada sam se vratila u Sarajevo na malo duži vremenski period. Što se tiče bosanskih piramida, o tome sam i ranije mnogo znala, jer je moj otac, koji se bavi dokumentarnim filmom, još na početku istraživanja 2006.godine snimio jedan dokumentarac o piramidama i otkrićima, a od tada je i mene, ali i kompletnu porodicu mnogo puta dovodio u Visoko. – priča nam Amila.

Nakon brojnih posjeta i nakon povratka u Sarajevo, Amila se odlučila u Visoko vratiti kao volonterka.

- Ovo je odlična priča, ljudi koje sam upoznala su sjajni, prihvatili su me odmah kao dio svog tima, a jako lijepo je vidjeti svu ovu priču na licu mjesta, osjetiti historiju u svojim rukama, i to je zaista doživljaj koji se ne može lako opisati i koji se ne može dočarati samo gledajući video isječke ili čitajući o ovome, već se mora doživjeti na licu mjesta. Odrasla sam u Njemačkoj i mislim da Nijemci, koji mnogo putuju, poprilično znaju za ovaj projekat, mnogo ih je i bilo u Bosanskoj dolini piramida, ali ljudi iz mog okruženja su slabo upućeni i slabo znaju za sva ova dešavanja. – otkriva nam Amila.

Upravo jer su ljudi iz njene okoline jako malo upućeni u zbivanja u Visokom, Amila se odlučila pisati svoje impresije i podijeliti ih sa prijateljima, ali i drugim ljudima preko društvenih mreža.

- Planiram da pišem o svemu ovome, o piramidama, o otkrićima u Visokom, ali i o ljepotama cijele naše zemlje, pa da ljudi nekako i na taj način možda saznaju za sve ljepote koje ima ova zemlja. U budućnosti ja ću svakako i dalje dolaziti ovamo, i kao posjetilac, ali i kao volonterka. – kazala nam je Amila.
Jedan od turista povratnika :gut:
Francuz Luca Vallini za Bosansku dolinu piramida je prvi put čuo prije pet godina, a od tada je počeo istraživati po internetu sve ono što se može pronaći o projektu u Visokom, te se ove godine odlučio i na dolazak i učešće u volonterskoj ekspediciji.

- Prije pet godina sam prvi put čuo za ova otkrića, a onda sam se posvetio internetu i brojnim video prilozima putem kojih sam se mnogo i upoznao s projektom. Mnogo toga sam i pročitao i sve me jako zainteresovalo, pa sam tako i odlučio da dođem i da vidim o čemu je ovdje riječ. Ranije nisam mnogo toga znao o Bosni i Hercegovini, naravno osim onih klasičnih loših priča, ali nakon dolaska i boravka od dvije sedmice, moram vam priznati da mi se sve ovdje jako dopada. Atmosfera je odlična, svi smo kao jedno, pomažemo jedni drugima, a posebno mi se dopada da kao amater mogu biti dio istraživanja. U središtu sam jednog velikog projekta i zahvalan sam Fondaciji i dr. Osmanagiću jer nam svima pruža priliku da budemo dio ovako grandioznog projekta. – priča Luca.

Njega je oduševila i energija koju je moguće osjetiti samo na posebnim mjestima, a Bosanska dolina piramida je svakako jedno od posebnim mjesta u svijetu.

- Energija je posebna, drugačija od bilo kojeg drugog mjesta na svijetu na kojem sam bio. Oduševljen sam i komletnom organizacijom, ali i ovom predivnom zemljom koju sam imao priliku po prvi put da posjetim. Sada, kada se čujem sa svojim prijateljima samo im govorim da moraju doći ovamo, vidjeti ovu zemlju, ovaj projekat, sve ovo doživjeti na licu mjesta, a sa tom pričom ću nastaviti i kada se vratim kući u Francusku. – kaže Luca.

Na kraju nam je kazao kako je imao priliku raditi na brojnim lokacijama na kojima Fondacija vrši istraživanja, ali i obići neke znamenitosti BiH, te da će se u budućnosti sigurno vraćati u Bosansku dolinu piramida.

- Naravno da imam namjeru ponovo doći i to će ponovo biti u ovom nekom mirnijem dijelu sezone, pošto mi se dopada ovaj jesenji dio godine, tako da imam namjeru ovamo ponovo doći u septembru naredne godine, ako ne i prije. – kazao nam je Luca Vallini.
:zastava:
Nogometna reprezentacija BiH na čelu sa selektorom Robertom Prosinečkim posjetila je u utorak 9.oktobra Kompleks Ravne, a domaćin direktor Fondacije „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“, dr. Semir Osmanagić, pokazao je gostima Muzej Fondacije, te ih proveo kroz Prahistorijski podzemni labirint tunela Ravne i jedinstveni Arheološko-turistički park „Ravne 2“.

Bila je ovo prva posjeta nogometne reprezentacije naše zemlje Bosanskoj dolini piramida, a igrači, kao i stručni štab, nisu krili oduševljenje onim što su vidjeli. Nakon obilaska Muzeja Fondacije te kratkog upoznavanja sa projektom istraživanja, igrači, ali i svi gosti koji su stigli u posjet, svjedoči su mjerenju negativnih jona prije tunela (300 ni/ccm), te unutar tunela (12.000 ni/ccm). Razlika je bila pedeset puta u korist ljekovitih tunela Ravne.

Prilikom obilaska Prahistorijskog kompleksa tunela Ravne nogometaši su se interesovali za sam proces istraživanja, ali i ono što je pronađeno u tunelima, a nakon kratkog obilaska, upriličeno je i kratko upoznavanje sa Arheološko-turističkim parkom „Ravne 2“. Dr. Semir Osmanagić je na kraju posjete gostima poželio mnogo sreće u narednim duelima koji ih očekuju, te kazao kako se nada da će postati redovni gosti Bosanske doline piramida.


Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Jack » 05 nov 2019 22:35

Super sad mogu reci da su ih vanzemaljci kidnapovali i preuzeli im tijela pa su izgubili od jedne smijesne Finske i Armenije.Eto,dobar izgovor

:aplauz: :gut: :rofll:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite