☑ Pravila foruma i savjeti

Dronovi u Aprilu

Dronovi u Aprilu

Aprilu koje godine
4
27%
Da,vjerujem u Zukanove rijeci
2
13%
Ne,ne vjerujem nista
9
60%
 
Ukupno glasova: 15

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 14 mar 2024 18:44

Eto ja sam glasao

:D
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1418
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Pita sirnica » 14 mar 2024 18:54

:D
B -> B -> B

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 17 mar 2024 04:50

Glupa tema i mlaćenje prazne slame jer se uopšte nema pojma o čemu se ovdje priča. Mnogo je nepoznatih. Šta znači tačno dron a šta proizvodnja?


Prvo, samo po sebi “dron” može biti svašta. Ako je letjelica koja može negdje otići i eksplodirati nešto do 5kg, to ovdje svak može napraviti. Imate sve što vam treba na internetu. A ako mislite nešto što će letjeti 100km i prenijeti 100kg eksploziva, to je onda nešto drugo.

Onda ako se kaže “proizvodnja” šta tačno to znači? Koji kapacitet? 500 komada godišnje? To može 5 ljudi da uradi. 5000 komada godišnje? To je nešto već malo drugačije. Šta znači proizvodnja.

Onda proizvodnja čega? Koliko vrsta proizvoda?

Nemam sumnje da BiH već danas može da napravi 500 dronova samoubica malog dometa i malih kapaciteta (10-20kg). To nit je impresivno nit je podvig ali opet može mnogo toga da učini.

Očekujem da će Helez pogurati da se osnuje jedna grupica 20tak ljudi koji će povremeno početi sklapati dronove manjeg dometa i manjeg kapaciteta i pokušati naći kupce. Uspije li nekome to prodati biće super ali to ostaje da se vidi.
Samo BiH.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1418
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Pita sirnica » 20 mar 2024 08:33

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zukan-h ... /240320005

Klitoris je vrijedjanje Zena
Koristi drugi termin
B -> B -> B

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1418
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Pita sirnica » 20 mar 2024 08:42

Mada sam ubijeđen, to pokazuje i rat u UKR, da nam treba jedna infrastruktura za dronove. Kako sam prije u namjenskoj ind objasnio, nemozemo mi Bayraktar ili Reptor ili slično proizvodit.
Nego obične, koji se mogu brzo u infateriju adaptirati. Mala bojeva glava i radius, koja se može, kao Ukrajinci šta rade, brzo i jeftino proizvodit i to u velikom broju.

Kako oni Sarajlije već rade, a imaju proizvode za više namjena, i u civilnom sektoru.

Koji dodatni 3D-printer u xl-verziji, nekoliko komponenata sa ebay ili timu i eto dodatna odbrambena opcija od velikosrbskih namjena.
Upravo ćete žele da se ovaj dodatni aspekata sigurnosti u Rep BiH neugradi.

A svi vidite kako su ćete ali i uje sve agresivniji u svojoj retorici.
B -> B -> B

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1418
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Pita sirnica » 26 mar 2024 07:59

Ništa od dronova, prošla sedmica.
B -> B -> B

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 26 mar 2024 19:19

Nije jos April.Sacekaj sedmicu dana
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 27 mar 2024 08:28

I da jeste i da nije istina, mnogo su veće šanse da se neće objavljivati kad počne proizvodnja nego da hoće.

Dronovi se dizajniraju u BiH već duže od 2 godine - i to ne jedan nego više njih. Proizvodnja ne može početi dok nema narudžbi. Mogu se samo praviti prototipi, kao što je bio slučaj i do sada.

Da li ste možda čuli bilo kakvu objavu kad su se domaće puške počele proizvoditi i izvoziti. BH puške su se već izvozile van BiH pa nije bilo nikakvih medijskih članaka do možda i godinu dana nakon.

Ne kažem da Helez laže ili ne laže. Kažem samo da su male šanse da će se to objaviti kad proizvodnja pođe - mada sve je moguće.
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 27 mar 2024 08:30

Također, ne radi se samo na dronovima. Ima tu još projekata koji se rade. Haubica na primjer se testirala van BiH i usavršavala duže vremena. Neki proizvodi nam idu lagano - neki sporije. Sve je to dio biznisa.
Samo BiH.

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la atif » 29 mar 2024 17:48

Na svako spominjanje proizvodnje dronova u BiH, koji bi se koristili u civilne ili vojne svrhe, prva asocijacija je Centar za napredne tehnologije iz Sarajeva, koji je istraživanja u ovoj oblasti počeo u vrijeme kada se nije moglo pretpostaviti da će ove letjelice imati tako široku primjenu.

Centar je do sada razvio nekoliko prototipova prvih bh. dronova, koji su predstavljeni i na 9. sajmu bh. privrede, u novembru prošle godine, u sarajevskoj Skenderiji, ali se trenutno radi na njihovom daljnjem unapređenju.

– Imamo određen broj dronova, multirotore i verziju s fiksnim krilima. Nemamo nikakve proizvodnje, ali razvijamo i dalje isključivo u civilne svrhe. Idemo u poboljšanja i nove konfiguracije. Osim onih na baterije, razvijamo i modele s fiksnim krilima koji lete uz pomoć benzinskog motora te hibride s vertikalnim polijetanjem uz pomoć baterije, a s postizanjem određene visine pali se benzinski motor – kaže Ensar Mulaosmanović, direktor Centra, za Avaz.

Dodaje da je svaki dron, u suštini, platforma koja može nositi različite terete, poput kamera ili drugih uređaja.

– Radi se o dronovima s primjenom u praćenju, preveniranju i nadzoru požarišta, proučavanju šuma, mjerenju kvaliteta zraka ili mjerenju terena u oblasti katastra. Naravno da razmišljamo i o serijskoj proizvodnji, jer ne bi imalo svrhe sve ovo raditi bez namjere da se krene u proizvodnju. Neke razgovore imamo, ali o tome ćemo kad bude vrijeme – dodaje Mulaosmanović.

Razlika između civilnog i vojnog drona je u nosivosti i nosaču, odnosno vezi drona s teretom koji nosi.

– Kao ustanova, mi modele razvijamo do nivoa prototipa, a onda dajemo nekom drugom da to proizvodi. Ako bi bio u pitanju neki vojni, onda bismo morali imati ugovore s fabrikama namjenske industrije – kaže Mulaosmanović.

Nedavna izjava ministra odbrane Zukana Heleza da će uskoro u BiH biti započeta proizvodnja dronova samoubica iznenadila je i našeg sagovornika, ali je izazvala i veće interesiranje za ovu oblast.

– Ja ne znam da u BiH postoji neka proizvodna linija za dronove, pa je i mene takva izjava iznenadila – kaže Mulaosmanović.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 29 mar 2024 19:20

Link? Izvor?
Samo BiH.

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la atif » 30 mar 2024 06:25

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 29 mar 2024 19:20 Link? Izvor?
Izvini, tu je: https://etto.ba/clanak/napredak-u-razvoju-dronova-u-bih

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 03 apr 2024 03:38

Kad mu vidis facu ja ne bi uzeo kestenje da prodaje ispod tezge a kamoli dronove

Jeftina demagogija ili populizam.

To za dronove i jeftine seljacke stosove.To je odraz plitke pameci kad se busas u prsa nekim nevidljivim vjetrenjacama

Ministar smeca ili svega.Jedno je napraviti skolski dron koji se u jednoj provinciji Kine napravi za 10 dolara.I prodaje na zapadu za 50$

Da,dron od 50$.Ako je mislio na dronove prvacica.To je mozda mislio.

Drugo ako je kreten mislio na dron.Trebao bih da zna da definicja drona je let od 12-24 sata.I nosivost.I nosivost znaci da moze da udara jake kolicine na takvo sta

I lijepo je da si ti rekao razliku izmedju drona.Ali postoji razlika izmedju vode i alkohola jel.Oba se piju.A u cemu je razlika onda?

Jel
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 03 apr 2024 03:42

"Ja ne znam da u BiH postoji proizvodna linija za dronove, pa me je ta izjava također iznenadila", dodaje on.
Pa u Kini imas selo koje proizvodi Dronove.Naprave ga za manje od 10 dolara.Prodaju ga za 50

Omakelo se Zukanu.Sta Zukan zna sta je Dron.Nek se on drzi sljive.To je najbolje za njega


Cuj Dron.Dron u zavisnosti bi ti dao najmanje 10-12 miliona Eura profita.Kad kazem dron mislim na dron.I kad bi mi imali dron.Onda bi imali i zracni saobracaj u Bosni.Onda bi mogli da kontrolisemo i mostove preko Drine i buducu cetnicku artilieriju

Kad previse pijes.Nisi sav

:)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 03 apr 2024 03:43

Pita sirnica je napisao/la: 20 mar 2024 08:42 Mada sam ubijeđen, to pokazuje i rat u UKR, da nam treba jedna infrastruktura za dronove. Kako sam prije u namjenskoj ind objasnio, nemozemo mi Bayraktar ili Reptor ili slično proizvodit.
Nego obične, koji se mogu brzo u infateriju adaptirati. Mala bojeva glava i radius, koja se može, kao Ukrajinci šta rade, brzo i jeftino proizvodit i to u velikom broju.

Kako oni Sarajlije već rade, a imaju proizvode za više namjena, i u civilnom sektoru.

Koji dodatni 3D-printer u xl-verziji, nekoliko komponenata sa ebay ili timu i eto dodatna odbrambena opcija od velikosrbskih namjena.
Upravo ćete žele da se ovaj dodatni aspekata sigurnosti u Rep BiH neugradi.

A svi vidite kako su ćete ali i uje sve agresivniji u svojoj retorici.

Raptor ne moze niko sem Amera i za Bajraktara je 3 puta kvalitetniji

Cuj Dron

:lol:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 03 apr 2024 03:46

Ja nisam glasao nego jednom.Ne,ne vjerujem nista

Vidim nakon ovog zadnjeg glasanja

8 kaze ne ne vjerujem nista.Ok 7 bez mene
3 u Aprilu ali koje godine?2197 godine jel?

Toliko od mene
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 03 apr 2024 11:16

Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 03 apr 2024 17:49

Loša vijest za BiH.
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 03 apr 2024 21:20

Jedno je biti kao Jack,koji kaze da ce uraditi nesto i da ce biti.A jedno je jeftina demagogija i isprazni populizam
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dronovi u Aprilu

Post Postao/la Jack » 04 apr 2024 22:56

Vidis ja bih vise volio da je sve onako kako ti kazes.Ali ovo je bolan seoski stos s sela.Drzi me,ne daj me.Lik provaljuje gluposti samo takve.Naravno da bih ja volio da je to dron i da se proizvede.Ali ocito da se od tog nista nece desiti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite