☑ Pravila foruma i savjeti

Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Moderator/ica: Drina

Japod
Član
Postovi: 166
Pridružen/a: 08 maj 2021 18:12

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Japod » 24 dec 2023 14:51

kenan je napisao/la: 24 dec 2023 00:48 Ljudi moramo raditi na Mostarskom kantonu tako malo nam fali, zar nismo u stanju naseliti par hiljada ljudi u Mostar i tako dobit nasu vecinu tamo i rijesit pitanje svih pitanja
Onako veliki prostor Sjevernog logora zjapi pust. Naši privrednici iz Sarajeva, Tuzle, Zenice, Evrope onde mogu napraviti pravi mali raj. Još samo da neko spomene ne moze,nema dozvola,,joj,joj,a Hrvati mogu HNK na nasem mezarju raditi,,ko je njima dao dozvole, niko,,samo treba graditi na našem kao i oni na okupiranom sto rade,,dizu krizeve u Stocu na tvrđavi,ne zanima ih sto nemaju dozvolu,,,Mostar lagan moze biti nas, samo da hocemo

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Jack » 28 dec 2023 13:55

Privrednici koji daju obicnom narodu placu od 500 km.
Hifa i onaj seljacic kockar

Ne postoje tzv Bosnjacki privrednici i u Mostaru ti treba odluka od 2/3 u izgradnji,i bilo kakvim vaznim odlukama za grad.A to mi ni u u narednih 100 godina necemo imati u Mostaru
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Burek » 28 dec 2023 15:44

Jack je napisao/la: 28 dec 2023 13:55 Privrednici koji daju obicnom narodu placu od 500 km.
Hifa i onaj seljacic kockar

Ne postoje tzv Bosnjacki privrednici i u Mostaru ti treba odluka od 2/3 u izgradnji,i bilo kakvim vaznim odlukama za grad.A to mi ni u u narednih 100 godina necemo imati u Mostaru
Vidit ce mo kad se njima srednjobosanski bazen izprazni. Izmedzu Jajca,Sarajeva i Tuzle se jos uvjek preko 500 Hrvata rode svake godina. Ali ako ovako dalje padaju nece nama 100 godina trebati.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Jack » 30 dec 2023 12:34

Potencijal demografskog preuzimanja jednog Kreseva sela s 1000 stanovnika tipa Tarcin ili Trnovo su veca nego potencijal demografskog preuzimanja grada a u ovom slucaju je to Mostar gdje najvise stambenog fonda je zavrsilo na zapadnom dijelu grada.Znaci ogromna je razlika izmedju Viteza i Mostara

Takvo sta je glupost jer Lasvanopopulise i raznorazne Kibuce ostavi za krembile s drugih foruma.Da vam ja ovdje pricam sta se moze uraditi,a sta ne moze

:mrgreen: :mrgreen:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 31 dec 2023 02:14

Mostar danas i Mostar prije 10 godina po pitanju snage Bošnjaka je nebo i zemlja. Bio sam i vidio i pozitivno sam se iznenadio.

Masa naroda zarađuje sjajne pare od turizma. Više nego što sam mislio. Svak ko ima stan izdaje ljeti strancima (€50, €100 u jeku sezone). Ljudi znaju otić kod nekog od familije da izdaju stan, pa to urade 10-15 dana u mjesecu i uzmu fine pare, što mnogim ljudima sa standardnim platama pruža solidan bonus.

Plus u Blagaju i Kosoru se godišnje napravi 40-50 ogromnih vikendica sa bazenima. To su projekti od pola miliona maraka, i sama činjenica da se toliko masovno gradi dovoljno govori da ima para za ulaganje. I sve to uglavnom rade Bošnjaci. Već nekoliko godina je tako za redom. Vikendice se dole masovno iznajmljivaju ljeti i sve je puno od Juna do septembra za €200-500 dnevno. Vlasnici vikendica znaju uzet 5,000-10,000 Eura mjesečno jer često te vikendice nemaju više od 3-5 slobodnih dana mjesečno ljeti. Mnogima je svaki dan zauzet. Plus čak i u martu i oktobru imaju prometa. Za novi godinu je to sve zauzeto, što Arapi, što EU, što naši iz Bosne.

Moje viđenje je da Bošnjaci Mostara se razvijaju mašallah odlično. Hrvati se zanose HDZom i političkim zamkama jer para vrti gdje burgija ne može. Narod dolazi u Mostar iz sjevernih dijelova Bosne. Oni koji imaju para kupuju zemlju i stanove po Mostaru. Jasno se vidi čak i ljudi iz sjevernih dijelova koji su se preselili. Upoznao sam ih par. Ko kad je klima ko u Kaliforniji. Plus plate su solidne. Ima dosta malih i srednjih firmi. Posluje se lijepo.

Mislim da su Bošnjaci danas mnogo mnogo jači nego prije 10 godina. Mislim da će to još više ubrzati kad se ako Bog da probije taj tunel kroz Prenj i kad Mostar - Sarajevo bude 50-60 minuta autoputem.
Samo BiH.

cetinaba
Novi kolač
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 mar 2014 04:52

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la cetinaba » 31 dec 2023 17:21

Imas pravo Bosnjacka Juzna Bosno😀 I ja sam jedan od onih koji upravo investira dolje u Blagaju, jedna u izgradnji, druga malo poslije, inshAllah. Samo nisam sa sjevera Bosne, puno sam juznije, a i zapadnije😀
Zivili mi!

Prolaznik
Član
Postovi: 438
Pridružen/a: 26 maj 2019 16:15

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Prolaznik » 01 jan 2024 01:45

Bosnjake sa sjevera u Mostar mogu privuci samo dobro placena radna mjesta. Nebitno da li kroz turizam ili industriju. Kakva klima i kakvi bakraci. Klima u Mostaru uopste nije dobra. Niko se radi par dana smoga zimi nece preseliti u Mostar i trpiti one uzasne ljetne vrucine, tropske noci i buru.
Licno poznajem osobe sa sjevera koje su studirale u Mostaru, neki su ostali i raditi dole, ali cim im se ukazala prilika produzili su za Sarajevo. Vrlo mali broj ih ostane u Mostaru. Sreca pa se ni Hrvati ne zadrzavaju, jer ipak imaju vece centre Split i Zagreb, a i Evropa im je otvorena. Tako da neke price kako cemo se mi naseliti dole i preuzeti Mostar su malo neozbiljne. Mostar se moze preuzeti jedino uz veliko iseljavanje Hrvata. Isto kao i Stolac. I to je to. Pa i Bosnjaci masovno odlaze u Sloveniju, Austriju, Njemacku... Ne ide niko radi klime, nego posla i zivotnih prilika.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Burek » 01 jan 2024 05:05

Prolaznik je napisao/la: 01 jan 2024 01:45 Bosnjake sa sjevera u Mostar mogu privuci samo dobro placena radna mjesta. Nebitno da li kroz turizam ili industriju. Kakva klima i kakvi bakraci. Klima u Mostaru uopste nije dobra. Niko se radi par dana smoga zimi nece preseliti u Mostar i trpiti one uzasne ljetne vrucine, tropske noci i buru.
Licno poznajem osobe sa sjevera koje su studirale u Mostaru, neki su ostali i raditi dole, ali cim im se ukazala prilika produzili su za Sarajevo. Vrlo mali broj ih ostane u Mostaru. Sreca pa se ni Hrvati ne zadrzavaju, jer ipak imaju vece centre Split i Zagreb, a i Evropa im je otvorena. Tako da neke price kako cemo se mi naseliti dole i preuzeti Mostar su malo neozbiljne. Mostar se moze preuzeti jedino uz veliko iseljavanje Hrvata. Isto kao i Stolac. I to je to. Pa i Bosnjaci masovno odlaze u Sloveniju, Austriju, Njemacku... Ne ide niko radi klime, nego posla i zivotnih prilika.
Zato kazem da moramo cekati dok se njima izprazni srednja Bosna i da nema ko doseliti. A sad se vec osijeti da je njima teze nove Hrvate u Mostar dovuci.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Jack » 01 jan 2024 10:08

Stolac je Mala opstina I gradic
Iseljenih katolika je puno u ovoj opstini
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Burek » 01 jan 2024 13:13

Jack je napisao/la: 01 jan 2024 10:08 Stolac je Mala opstina I gradic
Iseljenih katolika je puno u ovoj opstini
U Stocu idemo da se izravnamo snima ali i u Neum dolazimo. Bas je dobar potes bio da se da cesta napravi. Koja vlada je to bila pokrenila?

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1420
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Pita sirnica » 01 jan 2024 16:27

Ideja cesta Stolac-Neum je stara 40tak i više godina. Projekt je pokrenula vlast 2018. Ali otpora je uvijek bilo, naročito od kra-de-ze. Novac je u prošlosti uvijek bio usmjeren u dijelove zapadne BiH.... ceste kontrolišu kra-de-ze...
Nažalost, to je rezultat kada npr 60% Bošnjaka odluče da ne glasaju i tako dadne direktno glas kra-de-ze I milokrad-snsd. Matematika kod Bošnje nije najjača strana, ustvari dosta toga..
B -> B -> B

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1420
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Pita sirnica » 01 jan 2024 16:31

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ine-919652

Interesantna vijest ustvari brojka koja se predstavlja u ovom članku. Uje kažu daje bilo 70.000 na dočeku nove godine?!?!

Glupost, ali ima pozadinu. Kao u kra-de-ze-crkvi tako i u Mostaru, kra-de-ze sve laže, krade, ubija. Tako naravno j sa o ovom brojkom. Npr. U Berlinu!!!!!!! 65.000 posjetitelja!!! Sada kome vjerovati? Ustašama sigurno ne
B -> B -> B

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1420
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Pita sirnica » 01 jan 2024 16:32

Po ustašama ispada da je Mostar i okolica veći od Berlina j okolice
B -> B -> B

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Burek » 01 jan 2024 17:23

Pita sirnica je napisao/la: 01 jan 2024 16:27 Ideja cesta Stolac-Neum je stara 40tak i više godina. Projekt je pokrenula vlast 2018. Ali otpora je uvijek bilo, naročito od kra-de-ze. Novac je u prošlosti uvijek bio usmjeren u dijelove zapadne BiH.... ceste kontrolišu kra-de-ze...
Nažalost, to je rezultat kada npr 60% Bošnjaka odluče da ne glasaju i tako dadne direktno glas kra-de-ze I milokrad-snsd. Matematika kod Bošnje nije najjača strana, ustvari dosta toga..
Znam ja koliko je star projekat i ko je ga koci. Ali fino je da se i uspijeh spomeni i ne samo losi vijesti.

Kulin Ban
Član
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 nov 2023 17:55

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Kulin Ban » 01 jan 2024 23:54

Prolaznik je napisao/la: 01 jan 2024 01:45 Bosnjake sa sjevera u Mostar mogu privuci samo dobro placena radna mjesta. Nebitno da li kroz turizam ili industriju. Kakva klima i kakvi bakraci. Klima u Mostaru uopste nije dobra. Niko se radi par dana smoga zimi nece preseliti u Mostar i trpiti one uzasne ljetne vrucine, tropske noci i buru.
Licno poznajem osobe sa sjevera koje su studirale u Mostaru, neki su ostali i raditi dole, ali cim im se ukazala prilika produzili su za Sarajevo. Vrlo mali broj ih ostane u Mostaru. Sreca pa se ni Hrvati ne zadrzavaju, jer ipak imaju vece centre Split i Zagreb, a i Evropa im je otvorena. Tako da neke price kako cemo se mi naseliti dole i preuzeti Mostar su malo neozbiljne. Mostar se moze preuzeti jedino uz veliko iseljavanje Hrvata. Isto kao i Stolac. I to je to. Pa i Bosnjaci masovno odlaze u Sloveniju, Austriju, Njemacku... Ne ide niko radi klime, nego posla i zivotnih prilika.
Za Mostar se slažem, za Stolac baš i ne. Stolac bi možda čak bilo lakše preuzeti od Mostara. Sad ćete se ibretiti, kako to?

Ustaše će u Mostaru uvijek doseljavati iz ruralnih zabiti hercegovačkih, jer realno velika je razlika iz recimo Gruda doći u Mostar. Ali u Stolac neće nijedan dolaziti jer im Stolac ne nudi ništa ekonomski, obrazovno, itd.

Sad će neko reći ne pa nudi ni nama. Ali naš cilj i ne treba biti Stolac kao ekonomski nego turistički centar. Stolac za Bošnjake treba da postane grad vikendica, da svaki imućniji Sarajlija uzme sebi neku kuću dolje, da ostavlja pare a jedan manji dio će na kraju i doseliti. Isto kao za Blagaj.

Lakše napraviti od Stoca grad sarajevskih i zeničkih ljetnjikovaca i vikendica nego od Mostara grad bošnjačkih radnika, privrednika. Jer realno ekonomija i obrazovanje su bolji u SA. Ko će iz geografske Bosne zbog posla ili obrazovanja ići u Mostar.

Ali Stolac kao turistički epicentar, blizu i Neum pa ko voli i Dubrovnik i more. To treba da bude plan.

Avatar
patriota
Član
Postovi: 267
Pridružen/a: 27 mar 2018 17:10

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la patriota » 02 jan 2024 02:45

Stolac je idealan za investiciju izgradnje vikendice ili neke ljetne hacijende. Blizu je more, a i prelijepa klima u toku jeseni, zime i proljeća...

A pored svog geo položaja, Stolac je bogat našom istorijom. Ljudi su vrijedni i naravni, a i pouzdani za neki poslovni dogovor. Stolac je zaista za svaku preporuku. Ko malo više vremena posveti istoriskom značaju Stoca i svega onoga što su naši ljudi pretprili i uspjeli sačuvati i ostvariti u Stocu, bukvalno će zavoliti taj sneni Bosansko-Hercegovački gradić. :zastava:
** Budi ruka koja BiH gradi, brani i hrani!!! ** :zastava:
Imate ideju o pokretanju biznisa u BiH? Posjetite www.restart.ba __ :gut:
www.bih.rf.gd ___ :gut:

Japod
Član
Postovi: 166
Pridružen/a: 08 maj 2021 18:12

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Japod » 02 jan 2024 19:56

Mi smo u nemogućim uslovima, 29 godina nakon zavsetka agresije na RBiH dosli na oko 45 % Bosnjaka u općini Stolac,a u gradu smo preko 80 %.Kad sam skoro bio u Stocu, prosao cio gradić, dojam je da smo i preko 95 %.Hrvat neće da živi u Gospiću i Vinkovcima da zivi u Vidovom polju ili nekom selu kraj Stolca,,nema od tog ništa....oni su vec masovno iselili i iselit ce...Stolac je bošnjačko-muslimanski grad....i mi cemo padati u Stolcu ali Hrvati brže. Očekujem našu vecinu u općini za 10-ak godina najkasnije
Što se Mostara tiče,ide nabolje i u Mostaru,,,digli smo se,Velež,stadion, Stari Grad,,,,bazen se u nasem dijelu gradi,,,,treba otvoriti nekoliko srednjih preduzeca,,,,onaj kompleks tekstilne industrije u Vrapčićima,,,kg vraga stoji onako rusevno,,onde treba otvoriti 150 radnih mjesta

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Jack » 04 jan 2024 19:29

Prvi scenarij: opstanak krnje BiH ustrojene po sadašnjem principu Federacije BiH – riječ je o scenariju u kojem bi BiH opstala na današnjih 51 posto teritorija Federacije sastavljene od županija. To bi značilo da bi zastupnici HNS-a čekali rasplet situacije – što će se dogoditi s Republikom Srpskom. Istodobno bi tražili da se prekine s preglasavanjem Hrvata u preostalom dijelu BiH. Svojevrsni status quo u Federaciji. Najvjerojatniji scenarij.

Drugi scenarij: opstanak krnje BiH sastavljene od dvije republike – ova opcija podrazumijeva osnivanje Druge Hrvatske Republike u BiH koja bi zajedno s bošnjačkim entitetom tvorila uniju, konfederaciju ili neku novu federaciju BiH. Bila bi to Druga Hrvatska Republika nakon što je 1994. godine HR Herceg-Bosna svoje nadležnosti prenijela na Federaciju. Scenarij koji bi se možda mogao provesti ukoliko bošnjački nacional-unitarist nastave s hegemonističkom politikom.

Treći scenarij: osnivanje Druge Hrvatske Republike i proglašenje neovisnosti – i ovaj scenarij podrazumijeva osnivanje Druge Hrvatske Republike, ali i izlazak iz krnje BiH te proglašenje neovisnosti tek stvorene Republike. Problem ove opcije je diskontinuitet teritorija od Posavine, enklava u središnjoj Bosni preko zapadne Bosne do Hercegovine. Istodobno neprovedivost ove opcije ogleda se i u činjenici da se gotovo sve hrvatske stranke u BiH zalažu za očuvanje BiH u njezinim međunarodno priznatim granicama. Scenarij koji nema gotovo nikakvih izgleda u ovim geopolitičkim okolnostima.

Četvrti scenarij: pripojenje hrvatskih područja u BiH Republici Hrvatskoj – ova opcija je na razini fikcije. Podrazumijeva potpuni raspad BiH. Za nju u ovim geopolitičkim okolnostima ne postoje nikakvi izgledi. To ne želi niti politički Zagreb. Niti politički Mostar. Niti jedan centar moći u svijetu.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la Jack » 04 jan 2024 19:33

Na ispod 300 000 katolika homogenog podrucja u Bosni niko ne bi djelio za takvo sta.Pa,imas toliko i Madjara u Slovackoj.Italijana po Austriji da ne pricam neke vece manjine tipa Madjari u Rumuniji.

Da ti neko radi ispod 300 000 Hrvata,u realnosti 250 000 Hrvata za 10 godina prekraja granice je misija nemoguca

5 scenario se desava.A to je lagani nestanak katolika na tom podrucju Donji Vakuf,Sanski Most i Bugojno.Busovaca za 10-20 godina max
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Potencijal Herceg Bosne od 2025 godine

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 04 jan 2024 20:12

Jack,

Nisi mi jasno napisao koji od tih 5 scenarija ti misliš da će se desiti.
Samo BiH.

Odgovorite