☑ Pravila foruma i savjeti

Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Moderator/ica: Drina

Kulin Ban
Član
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 nov 2023 17:55

Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Post Postao/la Kulin Ban » 25 nov 2023 01:43

Karta bošnjačkih sela Gornjeg (Starog) Kolašina, Kolašinskih Polja, Donjeg Kolašina (Mojkovac), Nikšića i sela okolo Nikšića, te Vraneške doline (Šahovići i okolna sela). Kad kliknete na neko selo imate i prezimena koja su živjela tu. Polumjesec označava mjesto nekadašnje džamije.

Kao što piše, Bošnjaci su iz Gornjeg Kolašina, Nikšića i sela Stare Hercegovine protjerani u ratu 1875.-1878., iz kolašinskih Polja 1885., iz Donjeg Kolašina 1912., i Vraneške doline 1924.

Ovdje ima i mjesta koja nedostaju, dolina Pive gdje je bila bar jedna džamija, donji tok Tare (onaj dio koji pripada Pljevljima, Đurđević Tara, Lever Tara, itd.).

P.S. Karta nije moja, objavljeno je na jednoj stranici na FB od anonimnog autora koji kaže da je halal dijeliti dalje. Moguće da ću ja u dogledno vrijeme napraviti proširenu verziju sa ovim nekim regijama i selima kojih nema, npr. Piva, Tara, itd.

P.P.S. Ako Jack misli da kartu treba uklopiti u neku postojeću temu a ne da bude samostalna i to je ok



VukSaDrine
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 28 okt 2023 23:58

Re: Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Post Postao/la VukSaDrine » 03 dec 2023 21:58

Hvala! Bitno je ovakve informacija odrzavat od izumiranja. Bas gledam trenutno po Twitteru kruzi, traje popis po CG, i neka se izjasnila kao "MUSLIMANKA". :zastava:

VukSaDrine
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 28 okt 2023 23:58

Re: Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Post Postao/la VukSaDrine » 03 dec 2023 22:01

Takodjer, mogu li se gdje skupiti informacije o Limskoj dolini?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Post Postao/la Jack » 04 dec 2023 22:45

VukSaDrine je napisao/la: 03 dec 2023 21:58 Hvala! Bitno je ovakve informacija odrzavat od izumiranja. Bas gledam trenutno po Twitteru kruzi, traje popis po CG, i neka se izjasnila kao "MUSLIMANKA". :zastava:
Da i to su mi poslali nazalost
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Kulin Ban
Član
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 nov 2023 17:55

Re: Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Post Postao/la Kulin Ban » 05 dec 2023 23:06

VukSaDrine je napisao/la: 03 dec 2023 22:01 Takodjer, mogu li se gdje skupiti informacije o Limskoj dolini?
Nema još ovakve karte sa detaljnim informacijama o porodicama i prezimenima, ali imaš kartu genocida nad Bošnjacima u Drugom svjetskom ratu. Na ovoj karti imaš označena tadašnja bošnjačka sela (mnogih više nema) sa brojem žrtava. Ovdje imaš urađenu cijelu pribojsku, pljevaljsku i bjelopoljsku općinu, samim tim obuhvaćen je maltene cijeli zapadni Sandžak i Polimlje. Možda nema prezimena i džamija ali imaš eto bivša bošnjačka sela označena

Mislim da na području Prijepolja, kao i uzvodno Plava i Gusinja nije bilo 1940ih genocida jer su se Bošnjaci u tim krajevima snažno organizovali u milicije Sulejman ef. Pačariza u Prijepolju i plavsko-gusinjske milicije za koje ne znam ko ih je vodio.

Kartu možeš naći na ovoj temi Mape genocida
viewtopic.php?t=209

VukSaDrine
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 28 okt 2023 23:58

Re: Karta bivših bošnjačkih sela jugoistočne Bosne (tzv. Crne Gore)

Post Postao/la VukSaDrine » 15 dec 2023 01:33

Kulin Ban je napisao/la: 05 dec 2023 23:06
VukSaDrine je napisao/la: 03 dec 2023 22:01 Takodjer, mogu li se gdje skupiti informacije o Limskoj dolini?
Nema još ovakve karte sa detaljnim informacijama o porodicama i prezimenima, ali imaš kartu genocida nad Bošnjacima u Drugom svjetskom ratu. Na ovoj karti imaš označena tadašnja bošnjačka sela (mnogih više nema) sa brojem žrtava. Ovdje imaš urađenu cijelu pribojsku, pljevaljsku i bjelopoljsku općinu, samim tim obuhvaćen je maltene cijeli zapadni Sandžak i Polimlje. Možda nema prezimena i džamija ali imaš eto bivša bošnjačka sela označena

Mislim da na području Prijepolja, kao i uzvodno Plava i Gusinja nije bilo 1940ih genocida jer su se Bošnjaci u tim krajevima snažno organizovali u milicije Sulejman ef. Pačariza u Prijepolju i plavsko-gusinjske milicije za koje ne znam ko ih je vodio.

Kartu možeš naći na ovoj temi Mape genocida
viewtopic.php?t=209
Hvala na odgovoru!

Odgovorite