☑ Pravila foruma i savjeti

Željko Komšić i Demokratska fronta

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Željko Komšić i Demokratska fronta

Post Postao/la ABen » 18 okt 2012 18:25

Željko Komšić najavio osnivanje stranke
T. C. 11/10/2012 21:06:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/10999 ... ranke.html
Član Predsjedništva BiH i bivši potpredsjednik SDP-a Željko Komšić, gostujući u Dnevniku D na Federalnoj televiziji, najavio je osnivanje političke partije. Naglasio je da će nakon isteka mandata u Predsjedništvu BiH ostati u političkim vodama, te da će već na sljedećim izborima sa svojom novom strankom biti spreman za političku borbu.
"Očekuje potporu svih onih koji žele da ova država bude zemlja jednakih ljudi i zemlja u kojoj se niko neće libiti da krene u obračun s kriminalom", kazao je Komšić, koji nije želio da iznosi detalje o stranci i o najbližim saradnicima.

Komšić je govorio i o razlozima razlaza sa SDP-om, navodeći da je ostao bez podrške u Predsjedništvu partije "na temeljnom pitanju".

"Ako se o temeljnoj stvari razilazite s većinom i ako nemate njihovu podršku, onda je najnormalnije da se raziđete", kazao je Komšić, dodajući da su glavni razlozi odlaska neslaganje s načinom rješavanje slučaja "Sejdić-Finci" i sporazum SDP-a s HDZ-om.

"Prilika je bila da se kroz presudu 'Sejdić-Finici' riješi pitanje ravnopravnosti i jednakosti. Onda odjednom dobijete papir u kojem je jedna ogromna grupa ljudi, vidjet ćemo na predstojećem popisu kolika je ta grupa, jednostavno izostavljena. Ja sam tada rekao da ne postoji način, ne postoji osoba koja će me nagovoriti da ja dignem ruku za ovaj papir. Takav stav potpredsjednika SDP-a bi snosio određenu sankciju, vjerovatno isključenje iz partije. No, sam sam došao u SDP i sam odlazim. Potpredsjednik stranke ne može biti protiv organa stranke, a pogotovo Predsjedništva koje je, uz tri izuzetka, stalo iza tog dokumenta", rekao je Komšić.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... BQAfbqm52U
Zadnja izmjena: ABen, dana/u 19 okt 2012 17:02, ukupno mijenjano 1 put.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 08:43

Ako The Bosanac osnuje svoju stranku.

Sta mislite ko ce za njegovu stranku da glasa?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 08:59

Željko Komšić "ličnu" daktilografkinju imenovao za konzula u Munchhenu

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11114 ... hhenu.html

S. B. 19/10/2012 00:26:00
Željko Komšić / vijesti.ba Viktorija Ketelhut, koja je diplomirala na Fakultetu političkih nauka u 46. godini života, imenovana je za novog generalnog konzula u Konzulatu BiH u Minhenu, saznaje Press RS iz odlično obaviještenih izvora bliskih Predsjedništvu BiH.Ketelhutovu je za funkciju konzula u prestižnoj diplomatskoj misiji u Nemačkoj predložio Željko Komšić, i to na osnovu diskrecionog prava da imenuje diplomate iz kvote koja pripada hrvatskom narodu. Iako formalno ispunjava zakonske preduslove za imenovanje u diplomatsku službu, postavljenje Ketelhutoveizazvalo je veliku buru u Ministarstvu spoljnih poslova BiH, budući da je, kako tvrde izvori bliski kabinetuZlatka Lagumdžije, više nego diskutabilno da je na tako važnu funkciju doveden neko ko nema nikakvo iskustvo u diplomatiji. Da stvar bude zanimljivija, Ketelhutova je završila je Fakultet političkih nauka 2011, što znači da je diplomu stekla u 46. godini.

Iako u zvaničnoj biografiji, koju je uputila MIP-u, tvrdi da je od prošle godine angažovana kao savjetnica u Komšićevom kabinetu, njeno ime se na sajtu Predsjedništva ne nalazi među imenima Komšićevih savjetnika. Sam Komšić je u dopisu koji je, povodom njenog imenovanja, ovih dana uputio MIP-u, naveo da je ona zaposlena u njegovom kabinetu kao savjetnik za spoljnu politiku. Međutim, na veb-prezentaciji Komšićevog kabineta kao savetnik za spoljnu politiku naveden je Davor Vuletić, koji je na tom mjestu već nekoliko godina.

- Sudeći prema podacima iz njene biografije, prvi radni odnos Ketelhutova je zasnovala 2004. godine, u 39. godini, u kancelariji gradonačelnika Sarajeva, gde je radila kao službenik na prijemu službene pošte. Godinu dana poslije toga, u vrijeme kad Komšić osvaja fotelju načelnika opštine Novo Sarajevo, ona prelazi u opštinsku administraciju, gde dobija mjesto referenta za pitanja mladih i nevladin sektor.

Poslije toga, Komšić je Ketelhutovu ubacio u svoj kabinet kao stručnu saradnicu, ali samo zato što nije mogla da bude imenovana za savjetnika bez fakultetske diplome. U međuvremenu, završila je i fakultet, pa je ekspresno imenovana za savjetnicu da bi dogurala i do diplomatske fotelje. Interesantno je da o njenom imenovanju pojma nije imao ni Komšićev dojučerašnji stranački šef Zlatko Lagumdžija, koji se nije ni pojavio na jučerašnjoj sjednici kolektivnog Predsjedništva iako je trebalo da bude izvjestilac za spoljne poslove. Evidentno je da se Komšić potpuno osamostalio i da je odlučio da za svoju kvotu diplomatskog osoblja imenuje ljude iz uskog kruga prijatelja kao da je to njegova prćija, a ne najviši državni organ – tvrde naši sagovornici.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Željko Komšić

Post Postao/la Roger Wilco » 19 okt 2012 14:02

ABen je napisao/la:Ako The Bosanac osnuje svoju stranku.

Sta mislite ko ce za njegovu stranku da glasa?
Mislim da će uz Bosance, glasati i veliki broj politički nepismenih Bošnjaka. Onih "300.000" glasova Komšić naravno nije dobio da bi "zajebao Hrvate" kako se priviđa Bobanašima u njihovoj vječnoj opterećenosti nego radi forsiranje verbalnog patriotizma koji je tako bolno nevidljiv u nastupima Bošnjačkih političara i radi starog kompleksa "njihov a naš". Kamo sreće da smo mi tako organizovan i militantan narod pa da možemo usmjeriti i organizovati toliko broj glasača i stotine hiljada ljudi za neki konkretan ofanzivan politički cillj. Nemojmo posmatrati sami sebe kroz tuđe oči, čak ni kada nas to čini boljim i opasnijem nego što jesmo...ustvari nemojmo pogotovo tada.
Iako je Bošnjačko biračko tijelo sasvim nepredvidljivo i podložno svakovrsnim uticajim ipak mislim da će ta stranka Bosanca nakon pojave izazvati mali zemljotres na političkoj sceni da bi se zatim nakon nikakvih rezultata i groznih kadrova ispuhala sama od sebe. Nadam se da će i nakon tog, sasvim potrebnog, šamara konačno doći do osvještenja dobrog djela Bošnjaka.
Ono što je najgore kod te stranke je što će poslužiti kao motor i platforma za ojačavanje Bosanstva pred popis i mislim da joj to i jeste jedan od tajnih ciljeva.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić

Post Postao/la ABen » 19 okt 2012 17:01

Nije on ni osnovo stranku a vec sada se plasimo sta ce biti. Mislim da je nas Bosnjacki korpus sazrijo i nije vise tako lahko pokupiti glasove Bosnjaka. 95% Bosnjaka ce ostati Bosnjaci i na popisu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Željko Komšić

Post Postao/la noel malcolm » 19 okt 2012 18:19

ABen je napisao/la:Ako The Bosanac osnuje svoju stranku.

Sta mislite ko ce za njegovu stranku da glasa?
Ma nema tu štete, uzrelili smo i mi.

Ta njegova stranka je u startu osuđena na neuspjeh,

isto kao i SDU i slične propale frakcije crvene bande.

Veću bi nam štetu napravio da se udružio npr. sa SDu.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la Roger Wilco » 19 okt 2012 18:48

InšAllah na to što obadvojica kažete.

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la Roger Wilco » 20 okt 2012 15:51

Komšić priznao da je izvršio pritisak da se sudi i osude bugojanski Bošnjaci za navodno etničko čišćenje Hrvata

Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine konačno je javno priznao da je izvršio pritisak na Sud Bosne i Hercegovine da pošto-poto sudski procesuiraju i osude Bošnjake za navodne zločine nad Hrvatima u Bugojnu. Gostujući na Federalnoj televiziji, Željko Komšić je, odgovarajući na pitanje novinarke šta je to što je on učinio za Hrvate, rekao da je, između ostalog, on najzaslužniji za pokretanje sudskog procesa pred Sudom BiH protiv Bošnjaka za činjenje navodnih ratnih zločina nad bugojanskim Hrvatima. Tom prilikom Komšić je otvoreno rekao da je čak i izvršio pritisak na Sud BiH da se sprovede taj proces. Nakon Komšićevog priznjanja postaje nam potpuno jasno zašto je sudski proces za ratne zločine nad Hrvatima u Bugojnu bio tako konfuzan i sa neshvatljivim i lažnim presudama da su Bošnjaci u Bugojnu bili organizirani u zločinački pokret za etničko čiščenje Hrvata. Tako završavaju svi sudski procesi koji se nameću uz političke pritiske. Podsjećamo da je Željko Komšić na općim izborima 2010. godine ubjedljivo pobijedio u Bugojnu. Naravno, Komšić je pobijedio u Bugojnu tako što su za njega glasali, skoro isključivo, Bošnjaci. Danas vidimo kako se Komšić zahvalio svojim glasačima bugojanskim Bošnjacima. Izvršio je pritisak na Sud BiH i tako stvorio uvjete da se izrekne sramna presuda da su Bošnjaci etnički očistili Hrvate u Bugojnu. Istovremeno, Komšić je potpuno zanemario, nije ni prstom mrdnuo, da se procesuiraju zločini Hrvata nad Bošnjacima u bugojanskom naselju Vrbanja.

Akos.ba
http://www.akos.ba/komsic-priznao-da-je ... je-hrvata/

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Željko Komšić

Post Postao/la ZV Keli » 21 okt 2012 12:42

ABen je napisao/la:Ako The Bosanac osnuje svoju stranku.

Sta mislite ko ce za njegovu stranku da glasa?
Glasace glasaci SDP koji su nezadovoljni,kao i neopredjeljeni i jedan broj SDA glasaca,onda ce propasti sigurno SDU-LDS-NS i ostale stranke tog usmjerenja jer ce vecina njihovih glasaca glasati za Komsica the Bosanca :mrgreen:

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ZV Keli » 21 okt 2012 12:50

Roger Wilco je napisao/la:
Komšić priznao da je izvršio pritisak da se sudi i osude bugojanski Bošnjaci za navodno etničko čišćenje Hrvata

Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine konačno je javno priznao da je izvršio pritisak na Sud Bosne i Hercegovine da pošto-poto sudski procesuiraju i osude Bošnjake za navodne zločine nad Hrvatima u Bugojnu. Gostujući na Federalnoj televiziji, Željko Komšić je, odgovarajući na pitanje novinarke šta je to što je on učinio za Hrvate, rekao da je, između ostalog, on najzaslužniji za pokretanje sudskog procesa pred Sudom BiH protiv Bošnjaka za činjenje navodnih ratnih zločina nad bugojanskim Hrvatima. Tom prilikom Komšić je otvoreno rekao da je čak i izvršio pritisak na Sud BiH da se sprovede taj proces. Nakon Komšićevog priznjanja postaje nam potpuno jasno zašto je sudski proces za ratne zločine nad Hrvatima u Bugojnu bio tako konfuzan i sa neshvatljivim i lažnim presudama da su Bošnjaci u Bugojnu bili organizirani u zločinački pokret za etničko čiščenje Hrvata. Tako završavaju svi sudski procesi koji se nameću uz političke pritiske. Podsjećamo da je Željko Komšić na općim izborima 2010. godine ubjedljivo pobijedio u Bugojnu. Naravno, Komšić je pobijedio u Bugojnu tako što su za njega glasali, skoro isključivo, Bošnjaci. Danas vidimo kako se Komšić zahvalio svojim glasačima bugojanskim Bošnjacima. Izvršio je pritisak na Sud BiH i tako stvorio uvjete da se izrekne sramna presuda da su Bošnjaci etnički očistili Hrvate u Bugojnu. Istovremeno, Komšić je potpuno zanemario, nije ni prstom mrdnuo, da se procesuiraju zločini Hrvata nad Bošnjacima u bugojanskom naselju Vrbanja.

Akos.ba
http://www.akos.ba/komsic-priznao-da-je ... je-hrvata/
Pa ce dobiti malo morgen sljedeci put!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Željko Komšić

Post Postao/la Drina » 21 okt 2012 13:53

noel malcolm je napisao/la:
ABen je napisao/la:Ako The Bosanac osnuje svoju stranku.

Sta mislite ko ce za njegovu stranku da glasa?
Ma nema tu štete, uzrelili smo i mi.

Ta njegova stranka je u startu osuđena na neuspjeh,

isto kao i SDU i slične propale frakcije crvene bande.

Veću bi nam štetu napravio da se udružio npr. sa SDu.

Upravo tako. Nece postici nista znacajno. Samo je problem sto imamo previse beznacajnih stranaka : od LDS, BPS pa nadalje....
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ABen » 23 okt 2012 08:52

Nazire li se "kukuriku koalicija" u BiH?
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11167 ... a-BiH.html
S. B. 22/10/2012 23:23:00
Miro Lazović / vijesti.ba Lijevo orjentirane stranke u BiH spremne su oformiti demokratski politički blok. Prema najavama, tu bi se našli: SDU, Naša stranka, LDS, ali i nekoliko individualnih građanskih ličnosti.
Očekivanja su da bi Željko Komšić sa svojim novim programom mogao biti dio ljevičarske opozicije. Da li je na pomolu bosanskoherecgovačka kukuriku koalicija?
ouRwGYPpITM
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la Jack » 23 okt 2012 12:24

Glasace glasaci SDP koji su nezadovoljni,kao i neopredjeljeni i jedan broj SDA glasaca,onda ce propasti sigurno SDU-LDS-NS i ostale stranke tog usmjerenja jer ce vecina njihovih glasaca glasati za Komsica the Bosanca
Idealan covjek za idealno vrijeme
Miro Lazović / vijesti.ba Lijevo orjentirane stranke u BiH spremne su oformiti demokratski politički blok. Prema najavama, tu bi se našli: SDU, Naša stranka, LDS, ali i nekoliko individualnih građanskih ličnosti.
Svi zajedno ne mogu censusa da predju
Očekivanja su da bi Željko Komšić sa svojim novim programom mogao biti dio ljevičarske opozicije. Da li je na pomolu bosanskoherecgovačka kukuriku koalicija?
I ja se nadam

Zelja bi uzeo malo u parlamentu Sdp.Oni bi skroz pukli na razinu Sbih tada
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ABen » 11 dec 2012 14:09

Ponovo se javlja "Zeljko the bosanac" i zbori 100% Bosna.
Željko Komšić Lagumdžija je kupio savezništvo sa Dodikom
B. A. 11/12/2012 10:13:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12047 ... dikom.html

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina neće nestati, poručio je u ekskluzivnom intervjuu za agenciju Anadolija (AA) član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić osvrćući se na nedavne komentare srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića da ta zemlja „polako umire“.

U prvom intervjuu nakon nekoliko mjeseci, bivši potpredsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) Komšić za AA komentira spekulacije o njegovom zdravstvenom stanju, govori o skorom aktiviranju njegove stranke, o kontroverznom sporazumu Socijaldemokratske partije (SDP) i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), te motivima za isti, međunarodnoj zajednici i drugim aktuelnim temama.

Intervju s Komšićem AA donosi u dva nastavka. Naši korisnici će drugi dio intervjua moći preuzeti sutra.

„Za Bosnu i Hercegovinu se, kako u prošlosti, tako i sada, stalno govori kako 'polako umire', kako 'nestaje' i slično. A, Bosna i Hercegovina stoji li stoji, postoji i postojat će, nikako ni da padne, niti da umre. Očigledno je da ova naša zemlja ima svoje 'historijsko opravdanje', kulturološko, političko također. Da je drugačije, davno bi već nestala. Pogledate historiju ove zemlje i vidite šta je sve i ko je sve udarao na nas, ko je sve prolazio kroz ovu malu zemlju, kakva su to carstva i sile bile. Izgledali su vječni, i svi nestadoše, a mala zemlja Bosna i Hercegovina ostade. Stoji li stoji“, kaže Komšić komentirajući zlokobne najave o skorom kraju BiH, a koje se u zadnje vrijeme često pojavljuju u javnosti.

Pojašnjava da „svi današnji protivnici ove zemlje sigurno nisu ni blizu jaki i moćni kao što su neki drugi bili“, te da „neće moći ništa učiniti ovoj zemlji“.

„Istina, oduzimaju nam energiju i vrijeme, ne dopuštaju nam da se pokrenemo. Ima tu i konkretnih, krajnje pragmatičnih planova, ima i fašizma, kao i 'historijske i kulturološke zlobe' usmjerene prema Bosni i Hercegovini. S aspekta naših života, vremena za život koje nam je dato, sve to izgleda predugo, obeshrabrujuće, oduzima energiju, ali je sigurno prolazno. Ova trenutna kriza (oko ovog termina 'trenutna' dalo bi se raspravljati) manjim dijelom je uvjetovana političkim razlozima“, objašnjava Komšić.

Komšić se slaže da „svakako postoje i ti politički razlozi ili bar izgledaju kao politički“. No, vjeruje da se iza pozadine krije još nešto posebno opasno po BiH.

„Mislim da je trenutno na sceni, ipak, jedna vrsta 'rata političkih korporacija' zvanih političke stranke za kontrolom i upravljanjem onim što je ostalo od materijalnih resursa ove zemlje – energetski sektor, telekomunikacije, odobreni a nepotrošeni krediti za izgradnju infrastrukture u BiH, dobrostojeće firme u kojima još ima državnog kapitala, javne nabavke koje se vrše državnim novcem. Politički razlog krize u BiH jeste nezavršeno, neuređeno, pitanje jednakosti, kako naroda tako i pojedinaca. Ovo vrlo često izgleda kao najvažniji uzrok krize. Ali, samo izgleda. Razgrnite razne 'petorke', 'šestorke', 'sedmorke', 'dvadesetorke', 'dvojke', 'trojke' itd. Šta ćete vidjeti? Vide se samo elektroprivrede, struja, telekomunikacije, telekom operateri, tenderi za izgradnju dionica koridora 5C, fabrike duhana, bosnalijekovi – vidi se, za naše prilike, zapravo ogroman novac“, ističe on.

Prema Komšićevim riječima, sve je zamotano u ne samo političko nego i kulturološko, sociološko, društveno te, generalno, pitanje ravnopravnosti naroda i pojedinaca.

„Umjesto da politika bude politika, da se bavi rješavanjem, prije svega, ovog, ali i nekih drugih političkih pitanja i tema, ova 'politika bez politike' se bavi 'ratovima za resurse'. A, istinska politička pitanja koristi samo za ostanak i produžetak ostanka na pozicijama koji tim političkim korporacijama, da budem precizan – pojedincima u političkim strankama, omogućavaju pribavljanje i održavanje moći neophodne za raspolaganje resursima. Treba samo pogledati pod sporazum Čović – Lagumdžija. To vam je ta današnja, trenutna kriza“, iznosi ocjenu o prilikama u BiH Željko Komšić.

Ne treba, veli Komšić, sumnjati da bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik volio realizovati plan o preustroju BiH kako države tri nacionalna entiteta.

„Siguran sam da čak misli kako je to jedino ispravno u zemlji kakva je BiH. Da bi to proveo na ustavan način, trebaju mu politički partneri i u Sarajevu i u Mostaru. Bez obzira na aktuelnu 'šestorku', nadam se da nije još našao dovoljan broj partnera, čak i u toj 'šestorci'. Naprotiv, mislim da za sada ima sigurnu 'četvorku' za to. 'Dvojka' mu još nedostaje. I nadam se, bez obzira na sve, da je nikada neće ni naći. Dakle, ništa od toga! Kao što smo skloni da se besmisleno trošimo oko ukidanja entiteta kroz ustavne promjene, misleći prije svega tu na RS, tako se i Dodik besmisleno troši na trojnoj podjeli. Ništa od toga. Dodik mora prihvatiti BiH kao što i mi moramo prihvatiti RS kao dio ove zemlje i na tim osnovama probati izaći iz ovog stanja u kojem se nalazimo“, ocijenio je Komšić u intervjuu za agenciju Anadolija.

Član Predsjedništva BiH bio je kritički raspoložen i prema međunarodnoj zajednici. Na pitanje da li međunarodna zajednica ima uopće volje da se bavi BiH, Komšić odgovara:

„Kada pominjete 'volju međunarodne zajednice', možda je izjava Stefana Fulea (povjerenik Europske unije za proširenje) nakon posljednje posjete BiH najbolje objasnila tu 'volju'. Parafraziram – konstatuje da ništa od onoga što je dogovoreno u Mapi puta nije ispunjeno i da postoji potpuni zastoj na našem putu ka Evropskoj uniji (EU), a on iz BiH odlazi ohrabren. To vam je postojeća volja međunarodne zajednice da se bavi nama“, smatra Komšić.

-Sporazum SNSD-SDP-

Analizirajući kontroverzni Sporazum SNSD-SDP, Komšić naglašava da su “politički dogovori sasvim legitimna stvar“, ali upozorava i na neke problematične činjenice u vezi s tim paktom.

„Druga je stvar da li nam se sviđaju ili ne. Čitajući dogovor Dodik – Lagumdžija, ako je ono što je javno objavljeno zapravo sve i što je dogovoreno, čini mi se da tu ima i dobrih stvari. Kao dobre stvari bih spomenuo dogovor da se završi ono što je planirano u tzv. Mapi puta, dakle put BiH ka EU-u. Dobra stvar je i dio dogovora koji se tiče stvaranja povoljnijih uvjeta za poslovanje. Ono što me zbunjuje kod tih dobrih stvari jeste da to nije razrađeno, nego samo spomenuto. Da su to razradili i još dodali NATO, bilo bi to za pozdraviti. Ovako, čini se da je to samo onako usput pomenuto“, tvrdi Komšić.

Oni su se, kazao je Komšić za AA, ipak fokusirali na druge stvari.

„Konkretno tri stvari. Prva je podjela viška zdravog novca na državnom nivou koji se nalazi u Elektoprenosu i Centralnoj banci BiH u korist entiteta. Istina, gledajući sa aspekta važećih ustava i zakona, o ovome bi mogli da se dogovaraju entitetski premijeri, jer oni bar formalno predstavljaju prave i pravne vlasnike Elektroprenosa, kao i zainteresovane strane (entiteti) u pitanju Centralne banke, gdje bi razgovore trebali voditi sa guvernerom i zamjenicima guvernera Centralne banke. Ali, eto, Dodik i Lagumdžija predstavljaju stranke iz kojih su i entitetski premijeri (guvernera i zamjenike guvernera Centralne banke u ovom slučaju svakako ništa niko i ne pita) pa im ta stranačka subordinacija možda daje za pravo da oni o tome govore i u njihovo ime“, upozorava član Predsjedništva BiH.

Nadalje, Komšić ukazuje da će, ako SDP i SNSD uspiju promijeniti zakone u Parlamentu BiH koji će im omogućiti realizaciju ovog dogovora, u tom slučaju ovaj dio dogovora biti i legitiman i legalan.

„Mislim da je na ovaj dio dogovora mislio gospodin Milorad Živković kada je rekao da SNSD ide sa onim ko ponudi više. Tihić očigledno nije želio ili nije imao hrabrosti ili se nije toga sjetio da tako nešto ponudi Dodiku. Otuda i iznenađenje u SDA što je Dodik odabrao Lagumdžiju mada je već imao potpisan dogovor sa Tihićem. Lagumdžija je ovim, trenutno, 'nadigrao' Tihića i 'kupio' savezništvo sa Dodikom. Jer sa Dodikom se ne razgovara na principima i idealima, sa njim se razgovara i dogovara oko prostih pragmatičnih stvari. Dakle – šta nudiš, daješ i u kojem roku? To je Dodikov pragmatični pristup politici i političkim dogovorima. Sve to izgleda kao čisti makijavelizam“, apostrofirao je Komšić.

U Sporazumu Dodik-Lagumdžija Komšić posebno štetnim smatra dogovor oko kontrole izbornog procesa.

„Ukida se centralno mjesto za brojanje glasova i potpuno prepušta taj posao lokalnim izbornim tijelima. Svi koji su imali bilo kakvog dodira sa izborima znaju da se sve izborne prevare i krađe, ako ih ima, dešavaju upravo na lokalnim izbornim tijelima. Tu se ubacuju dodatni listići, tu se važeći listići prave nevažećim itd. Nema prevara na centralnom mjestu za brojanje glasova. Pa i izbori, kada se poništavaju, poništavaju se na pojedinim glasačkim mjestima ili u pojedinim općinama i to zbog prevara koje se dešavaju na lokalnom nivou, a ne na centralnom mjestu za brojanje glasova“, upozorava član Predsjedništva BiH.

Kako podsjeća Komšić, treća stvar oko koje su se stvarno dogovorili Dodik i Lagumdžija jeste izbor nosilaca pravosudnih funkcija. I tu, po njemu, postoje ozbiljne posljedice po državu BiH.

„U svakoj modernoj državi postoje tri elementa tzv. državne prinude neophodna da bi država bila sigurna i upravljiva. To su: vojska, policija i pravosuđe. U njima je u najvećoj mogućoj mjeri sadržan državni aparat prinude neophodan da bi se poštovali, štitili i provodili ustav i zakoni zemlje. Nezavisnost od politike i posvećenost provedbi zakona, ali i demokratska kontrola ovih moćnih poluga sistema jeste danas mjera koliko je pojedina država demokratična. Nemam ništa protiv da se nadzor i kontrola nad ovim 'aparatom prinude' da parlamentima na svakom nivou, pa čak i da se utvrdi odgovornost tog aparata prema parlamentu, ali da se ta kontrola i nadzor da, prije svega, u ruke parlamentarnih tijela na čijem su čelu predstavnici opozicije, a ne vlasti“, kazao je Komšić dodavši da ta praksa već postoji u demokratskim zemljama kao neupitan standard.

On je ukazao i da bi se „time omogućila javnost i kontrola rada, a spriječilo da aktuelana vlast zloupotrebljava aparat prinude kako bi štitila sebe i progonila svoje protivnike“.

„Istovremeno bi taj aparat morao zadržati finansijsku i funkcionalnu samostalnost. Da su se na ovakav način dogovorili Dodik i Lagumdžija, ja bih bio spreman reći da je taj dio dogovora dobar. Ali, ovako kako su oni dogovorili, stavljati pravosuđe pod kontrolu ne parlamenta nego isključivo stranka koje čine vlast, predstavlja nešto za što smo mislili da se više ne može dogoditi u ovoj zemlji. I sigurno nije za podržati“, naveo je Komšić.

-Nije osiguran novac za moju stranku-

Komšić je demantirao navode da će se njegova stranka zvati Građanska demokratska socijalistička partija, kako su objavili neki bh. mediji, ali nije želio u javnost iznositi stvarno ime stranke.

„Vidim da su se pojavile već neke 'informacije' oko toga. Počev od toga da je već obezbijeđeno 3,5 miliona eura, maraka, ko će mu ga već znati koje valute, do samog imena stranke. Samo mogu reći da niti jedna od objavljenih informacija nije tačna. Niti ona o obezbijeđenom novcu niti o imenu niti o aktivnostima. A, da se radi, radi se. Stranka bi trebala biti aktivna već iduće godine. A, gdje sebe vidim u budućnosti? Ne ovisi više sve samo o meni. Nekada čovjeka 'nose okolnosti', a ne samo ono što on želi. To kako bih ja želio provesti ostatak života sada prestaje biti najvažnije“, rekao je Komšić za AA.

Upitan koliko je moguć širi front stranaka koje bi ponudile alternativu građanima, jer Naša stranka je već najavila spremnost da sarađuje sa njegovim timom, Komšić je iskazao spremnost da bude na čelu takvog jednog političkog projekta.

„Ako hoćemo nekoga iz RS-a u tom, nazovimo ga, BiH frontu, onda budimo spremni da prihvatimo i poštujemo činjenicu da postoji RS kao dio BiH i kao ustavna kategorija. Rado bih pristao da učestvujem u pravljenju takvog 'državnog fronta' prije svega poštujući ustave ove zemlje i njen pravni poredak, kao i pravo svakog pojedinca da bude ravnopravan u cijeloj zemlji. Ko god hoće tako nešto, želi tako nešto da pravi, može računati na mene“, konstatirao je Komšić.

-O promjenama u SDP-u-

Nije želio komentirati sve češće ocjene da se njegova bivša stranka, dakle SDP, profilira u isključivo bošnjački politički projekt. Upitan da li smatra da je vrijeme za promjene u toj stranci, odgovorio je:

„Sve što bih rekao o ovome imalo bi karakter subjektivnog stava. A jako se trudim biti objektivan, bez obzira na to koliko mi to polazi za rukom. Na kraju krajeva, vrijeme će pokazati pravo stanje stvari.“

-Ozbiljna povreda kuka-

Komšić je novinaru agencije Anadolija potvrdio da ima ozbiljnu povredu kuka, ali je isključio mogućnost odlaska na liječenje u inozemstvo o čemu se također spekuliralo.

„Jedino je tačno da je povreda kuka ozbiljna. Ozbiljnija nego što se odmah mislilo. Ni o kakvoj operaciji van zemlje niko nije ni razmišljao, a samim tim nije bila ni planirana. Ne znam ko je i iz kojih razloga 'pustio' tu informaciju. Mogu nagađati. Naprotiv, doktori sada rade na tome da se operacija potpuno izbjegne ili bar odgodi za nekih dvadesetak godina. Ja vjerujem da će tako i biti. Imam povjerenje u doktore koji rade u BiH. Osim toga, vrhunske stručnjake u ovoj oblasti imate širom BiH, kako u Sarajevu, tako i u Banjoj Luci, Mostaru“, zaključio je Komšić.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ABen » 12 dec 2012 11:27

Zeljko the Bosanac ponovo daje izjavu i ulizuje se Bosnjacima da bi im na sledecim izborima pokupio glasove.
Zeljko Komšić Dobro je Tursku imati za prijatelja
B. A. 12/12/2012 09:30:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12062 ... telja.html

SARAJEVO - Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić smatra da Republika Srpska u narednom periodu neće biti u fokusu zvaničnog Beograda. Komšić u drugom dijelu ekskluzivnog intervjua za agenciju Anadolija (AA) ističe da Srbija ima sasvim dovoljno vlastitih problema, te da je "na političkom planu za Srbiju sigurno najvažnije pitanje Kosova".

"Očigledno je da će se Srbija i srbijanska politika još dugo baviti upravo tim pitanjem Kosova. Također, nakon pobjede Tomislava Nikolića na predsjedničkim izborima u Srbiji se primijeti zahlađenje odnosa na relaciji Milorad Dodik – predsjednik Srbije. To zahlađenje, svakako, nije strateške nego personalne naravi. Dakle, kada je riječ o takozvanom „srpskom pitanju“ na Balkanu, za očekivati je da u narednom periodu fokus zvaničnog Beograda, ipak, bude na Kosovu, a ne na RS-u", kazao je Komšić za AA.

Nadalje, govoreći o odnosima Bosne i Hercegovine i Hrvatske, Komšić ističe kako je činjenica da je ta zemlja na pragu Evropske unije (EU) motivirala zvanični Zagreb da što prije riješi neka sporna pitanja sa bh. državom. Riječ je o pitanjima granice, pitanju prolaska kroz Neum, kao i pitanju Luke Ploče...

"Naravno, ovakva želja da se čim prije riješe ova pitanja diktirana je, prije svega, činjenicom da državna granica Hrvatske uskoro postaje i granica EU te da istu treba čim prije definisati, riješiti i zaštititi. Mislim da se Vlada Hrvatske na čelu sa gospodinom Zoranom Milanovićem u tom smislu ponaša korektno prema BiH", mišljenja je predsjednik Komšić.

Prema njegovim riječima, za Bosnu i Hercegovinu nisu dobri aktuelni loši odnosi Beograda i Zagreba.

"Ono što se sada, u trokutu Sarajevo – Zagreb – Beograd, pokazuje kao veliki problem jeste zatezanje odnosa na liniji Zagreb – Beograd. Koliko god „prebliski“ odnosi Zagreba i Beograda uvijek bude pažnju, da ne kažem sumnju u Sarajevu, a sumnja se odnosi na gotovo historijsku činjenicu da su Zagreb i Beograd poboljšanje svojih odnosa gotovo uvijek realizovali preko leđa BiH. Isto tako, a iz gotovo istih razloga, nama u BiH ne odgovaraju ni svađa, sukob ili zahlađenje odnosa na toj relaciji. I takvi „zahlađeni“ odnosi Zagreba i Beograda mogu se lomiti preko leđa BiH. Da ne pominjem koliko to loše utječe na prilike u cijeloj regiji", rekao je on.

Priznaje da su u Predsjedništvu BiH pokušali preduzeti neke aktivnosti kako bi „trilaterala“ Sarajevo – Zagreb – Beograd ponovo proradila i kako bi se približili odnosi na relaciji Zagreb – Beograd.

„Za sada nema rezultata. Na nivou odnosa državnih vrhova Srbije i Hrvatske vlada prilično hladna atmosfera. Vidjećemo kako će se to dalje razvijati“, tvrdi on.

Govoreći o razlozima zbog kojih je nedavno uputio inicijativu za pokretanje ocjene ustavnosti pojedinih odredbi Ustava FBiH, Ustava RS i Izbornog zakona BiH, Komšić ističe da mu se ona čini „veoma logičnom i utemeljenom“.

"Ako već kažemo da se mora mijenjati Ustav BiH da bi se uskladio s presudom u slučaju "Sejdić – Finci", logično je da se mora mijenjati i Izborni zakon BiH. A i promjena ustava entiteta u tom slučaju jeste sasvim logična stvar – entiteti su dio BiH, nalaze se u BiH, ne mogu biti zaobiđeni u provedbi presude. Diskriminacija utvrđena u toj presudi tiče se cijele BiH, a ne samo državnog nivoa vlasti. Presuda u slučaju "Sejdić – Finci" se, zapravo, tiče kompletnog pravnog sistema u BiH, a ne samo Ustava BiH i izbora za državne institucije", kaže Komšić.

Komšić ne smatra da su vanredni izbori rješenje za jednu od najtežih političkih kriza u Federaciji BiH poslije rata.

"S obzirom da postoje definisane parlamentarne većine, ne vidim razloga za vanrednim izborima. Ukoliko bi se one raspale pa nakon toga bilo nemoguće formirati nove, onda da. Onda bi se stvorio osnovni demokratski uvjet za vanredne izbore. Druga je stvar da li bi se to i tada desilo. Demokratija je izgleda još poteška stvar za naše političare", podvlači član Predsjedništva BiH.

Komentirajući činjenicu da je u mostarskoj Zajedničkoj izjavi predstavnika nove parlamentarne većine definirano da će se pri izradi i donošenju "ustavnih rješenja koja će osigurati punu institucionalnu jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda i pripadnika ostalih" voditi računa da "predstavnici jednog naroda ne biraju predstavnike drugog naroda", Komšić napominje kako su "sigurno njegov slučaj imali u vidu kada su ovo dogovarali".

"Na kraju krajeva, lakše im je da mene pojedinačno upotrijebe kao primjer, nego da strjelice okrenu ka Bošnjacima kao narodu koji je, kako tvrde, većinski izabrao mene i na taj način vrši dominaciju nad drugima. Zamjenom teza ispada da Bošnjaci kao većinski narod preko mene, kao Hrvata, vrše dominaciju i diskriminaciju nad Hrvatima. Glupost! Contradictio in adjecto. Pogotovo što ja, a mislim da i oni to znaju, i Hrvate i Bošnjake i Srbe, kao i svakog građanina ove zemlje, doživljavam kao svoje. Malo mi je više dosadila ova priča. Ja sebe doživljavam kao pripadnika jednog naroda – Hrvata, a politički i ljudski želio bih da predstavljam cijelu BiH i sve njene ljude. U konačnici, to mi je ustavna obaveza. To je valjda trebala biti ta „država za čovjeka“, bez obzira ko je on i šta je on", ocijenio je Komšić za agenciju Anadolija.

Nema ništa protiv da se eliminiše sve ono što neki narodi, naravno i Hrvati, smatraju da je diskriminirajuće.

"Ali, hoćemo li tu diskriminaciju rješavati tako što ćemo diskriminirati nekog drugog? Ili ćemo, sada kada već to moramo zbog presude u slučaju "Sejdić – Finci", kroz promjene Ustava, zaista, eliminirati svaku diskriminaciju koja postoji u BiH. Ne zaboravimo, mi u BiH imamo rasnu diskriminaciju u slučaju "Sejdić - Finci", imamo etničku diskriminaciju – neravnopravnost konstitutivnih naroda u entitetima, i razne oblike diskriminacije i povrede osnovnih ljudskih prava pojedinca i njegovog dostojanstva, bez obzira na etničku pripadnost. Pa, hajde da to sve rješavamo. Hajde da pravimo ovu zemlju takvom da svima bude ista. A ne da gledamo kako da riješimo jedan oblik diskriminacije i neravnopravnosti na račun nekog drugog. To nas nigdje neće odvesti", upozorio je Komšić.

BiH u slučaju Palestine nije stala na stranu pravde

Komšiću je teško pala činjenica da Bosna i Hercegovina nije glasala za to da Palestina dobije status države nestalne članice – posmatrača u Ujedinjenim narodima (UN).

„Nažalost, tačno je! Nismo stali na stranu pravde. Razlozi su poznati. Način donošenja odluka u Predsjedništvu BiH je takav da za ovakve vrste odluka mora postojati konsenzus. Bez konsenzusa nema ni odluke. Gospodin Nebojša Radmanović nije bio za takvu odluku i nismo je ni imali. Šteta! Za nas, prije svega, ne za Palestinu. Palestina je dobila priznanje i bez podrške BiH. Nelogično je bilo što nismo glasali za Palestinu, jer smo mi zemlja koja je još davno priznala tu državu. Priznali smo zemlju, a nećemo da glasamo da je priznaju i u UN-u. Paradoksalno. Svoje protivljenje gospodin Radmanović je obrazložio time da ne vjeruje kako takva odluka može donijeti mir u palestinsko – izraelskim odnosima. Da li su to stvarni razlozi za takav stav gospodina Radmanovića, mogu samo nagađati. Mislim da bi njega trebalo pitati za to“, rekao je Komšić.

-Dobro je Tursku imati za prijatelja-

Komšić je u intervjuu za AA govorio i o odnosima Turske i Bosne i Hercegovine.

„Nesumnjivo je riječ i o prijateljskoj državi, kao i prijateljskoj politici. Toliko prijateljskoj da je to već neuobičajeno za odnose među suverenim državama. Možda i sama ta neuobičajenost u odnosima između BiH i Turske izaziva neka podozrenja, kako u BiH tako i u pojedinim zemljama EU. Turska jeste narastajuća politička i ekonomska sila i jako je dobro znati da takvu zemlju imate za iskrenog prijatelja. I bitno je napomenuti, nije to samo prijateljstvo političkog vrha Turske, nego iskreno prijateljstvo turskog naroda. Ko je god iz BiH, bez obzira na nacionalnost, bio u Turskoj sigurno je to osjetio i na ličnom primjeru i u svakom kontaktu“, apostrofirao je Komšić.

Starije bh. političare treba spremiti u mirovinu

Na kraju, Komšić je uputio i poruku građanima Bosne i Hercegovine:

„Bez obzira što tako ne izgleda na prvi pogled, u ovoj zemlji ima toliko pozitivne energije i želje da se stvari počnu postavljati na normalan način. Ta energija se definitivno nalazi u generaciji ljudi koji su mlađi od mene. I to u cijeloj zemlji. Treba polako raditi da oni počnu preuzimati poslove u BiH, a političare moje i još starije generacije od moje, treba već lagano spremati u političku mirovinu. Mi se nismo baš pokazali. Lako za reći, teško izvesti. Ali probaćemo!
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ZV Keli » 12 dec 2012 17:17

Taj covjek je dobitnik zlatnog ljiljana i veci je rodoljub nego neki veliki Bosnjaci ustvari male balije koje nas potkopavaju i prodaju!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ABen » 12 dec 2012 19:28

ZV Keli je napisao/la:Taj covjek je dobitnik zlatnog ljiljana i veci je rodoljub nego neki veliki Bosnjaci ustvari male balije koje nas potkopavaju i prodaju!
On je komunjara kao prvo! Drugo neka kupi tamo katolicke glasove a nas da ostavi na miru.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ZV Keli » 12 dec 2012 20:52

Ja rodoljube ne dijelim po politickoj opredjeljenosti a plus covjek se borio 4 godine dok su mnogi Bosnjaci iz mjesta koja nisu bila okupirana pobjegli neki cak i prije rata.Isto tako po mnogima komunjara Stjepan Kljujic jedini od svih javno govori sta su uradili sdp i sbb u koaliciji u Srebrenici i koju bi mogli stetu napraviti Bosnjacima dole,a nijedan nit musliman nit Bosnjak a veci rodoljubi nego svi ostali politicari skupa.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la ABen » 13 dec 2012 08:12

To su price za malu dijecu. Nemojte biti najivni i sjedati svake godine na neke patriotske tekstove krscana. To pricanje ima samo cilj da pokupe glasove Bosnjaka i da podijele Bosnjacki korpus.

Ako the bosanac zeli da uradi nesto za Bosnu nek se prestavi kao hrvatski clan i neka kupi glasove Hrvata u Bosni i tako razbije HDZ. Ali to on nece nego razbija Bosnjacki korpus.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Sulejman Kanuni
Član
Postovi: 47
Pridružen/a: 08 dec 2012 12:15

Re: Željko Komšić_the Bosanac

Post Postao/la Sulejman Kanuni » 13 dec 2012 08:53

Pa, po Bogu brate, nemam ja ništa protiv Željka, patriota je i neka u redovima nebošnjaka bude što više patriota, ali dokle ćemo mi Bošnjaci, tražiti "idole" i svoje predstavnike u redovima drugih naroda. Dokle će multietničke stranke u BiH,("Naša stranka", "SDP" i sl.), imati 95 % Bošnjaka-glasača, odnosno kako će one ,kao nešto "promjeniti", kada iza njih stoji samo bošnjačko izborno tijelo....
Zašto imamo kompleks od samih sebe ... Zašto sami sebe lažemo da postoji "multi-kulti", BH- javnost i opozicija, kada su to samo Bošnjaci ili 95-96% Bošnjaci?

Odgovorite