☑ Pravila foruma i savjeti

Zenica - izgradnja i ekonomija

Moderator/ica: abu seid

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 10 apr 2013 21:34

http://zenicablog.com/zenica/biznis/ite ... preme.html

http://zenicablog.com/images/amzeko1.jpg

U U Aglomeraciji zato postojeće vodene filtere mijenjaju sa pet novih vrećastih filtera.



- Sredinom marta, na transportu kreča pušten je u dvomjesečni probni rad prvi novi vrećasti filter. Njegov rad se prati svakodnevno i dosadašnji rezultati su veoma zadovoljavajući budući da su potpuno eliminirane emisije u tom dijelu. početkom maja bit će završena ugradnja i izvršeno puštanje u probni rad još dva sistema vrećastih filtera na sistemu transporta sintera, dok će preostala dva filtera biti pušteni u probni rad najkasnije početkom juna ove godine, kažu u Mittalu.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la amkos » 28 apr 2013 22:12

GGM

slika

slika

Preuzeto sa Bosna Skyscrapercity-a
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 28 apr 2013 22:52

nenormalno mi je drago da se GGM gradi i jedva cekam vidjet grad kad vec bude gotov u cijelom toku,mada mi je fakat krivo kada pomislim da se ovo mogli izgraditi jod prije 10 godina, smao nije bilo volje nit zelje nit icega...svi kruzni tokovi koji se sada grade cine Zenicu jako funkcionalnom ali sve se to moglo odradit jos prije hejbet godina ali eto hajd bolje ikad nego nikad.

Takodjer neka firma(iz Srebrenika) je gradila i rekonstruisala cijelu ulicu Dr Abdulaha Aska Borica u N.Zenici i moram da kazem da je zalosno i grozno kako su to uradili,pa srednjoskolci bi to bolje napravili,cuo sam da ih je opcina kaznila i da su morali da mnoge popravke u toj ulici isprave na njihov racun ali opet iako nov asfalt ulica Aska Borica izgleda zalosno..bolje da je nisu ni dirali,rodbinsko familijarne stele prilikom izgradnje ovako vaznog gradjevinskog projekta doprinjele su tone javasluka

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 13 maj 2013 20:48

Islamski pedagoški fakultet u Zenici , od juna konačno kreće sa izgradnjom!

http://www.klix.ba/vijesti/bih/zenicais ... /130513138
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 14 maj 2013 21:27

noel malcolm je napisao/la:Islamski pedagoški fakultet u Zenici , od juna konačno kreće sa izgradnjom!

http://www.klix.ba/vijesti/bih/zenicais ... /130513138

Srce mi je buraz ko Sunce veliko!Samo se nadam da nece bit javasluka ko sa Islamskim centrom kod dzamije Sultana Ahmeda,kostur toga centra jos zjapi prazan u po' grada.Inace moj dobar prijatelj je dizajnirao izgled buduceg IPF u N.Radakovu pa sam jos sretniji tom cinjenicom .

Inace ljudi necu da Vas zamaram, fotografijama sa izgradnje GGM-a koje mozete vidjet na skyscrapercity.com ali dosta se toga radi i GGM- kao i cijela mahala od Bojinog Vira do Mokusnica sada vec prima izgled jedne modernije i ozbiljnije gradske saobracajnice,inace ulica Gorazdanska je u potpunosti asflatirana i u novom ruhu je pustena za saobracaj preksinoc je zavrseno asfaltiranje kruznog toka na kraju gorazdanske prema novom mostu preko rijeke Bosne...mada definitivno sam malo sjeban cinjenicom da nas je Dodo zajebo ukidanjem projekta plinovoda od Zenice do B.Broda jos uvijek se ne moze poceti izgradnja termoelektrane bez cetinog pristanka...a on cetalj nece da centralna Bosna dobije alternativu od ruskog gasa jebo mu on mater!! :rat:

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 17 maj 2013 15:00

U narednih šest mjeseci na području grada i prigrađa Zenice bit će zamijenjeno 3.600 rasvjetnih tijela javne rasvjete. Načelnik općine Zenica Husejin Smajlović i direktor mostarskog preduzeća Enko Marić Ibro Marić potpisali su danas ugovor vrijedan 1,76 miliona maraka.

Prema ugovoru, na području grada izvršit će se zamjena 677 a u vangradskom području 2.950 rasvjetnih tijela. Predviđena je i zamjena 265 rasvjetnih stubova.

http://biznis-monitor.com/biznis/zenica ... -rasvjete/

Dobar poso za mostarce u Zenici :zastava:

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 19 maj 2013 15:02

Kako nam komšije napreduju.

Fahir Hasanić iz Šija kod Tešnja dobio vojnu otpremninu 10 000 KM i od toga napravio

najveću firmu za proizvodnju gljiva iz BiH.

50 tona šampinjona i 10 tona bukovača svakog mjeseca izlazi iz Bio-Šamp preduzeća.

http://www.slobodnaevropa.org/content/t ... 44984.html
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 20 maj 2013 21:56

noel malcolm je napisao/la:Kako nam komšije napreduju.

Fahir Hasanić iz Šija kod Tešnja dobio vojnu otpremninu 10 000 KM i od toga napravio

najveću firmu za proizvodnju gljiva iz BiH.

50 tona šampinjona i 10 tona bukovača svakog mjeseca izlazi iz Bio-Šamp preduzeća.

http://www.slobodnaevropa.org/content/t ... 44984.html

Cuo sam za tog lika, svaka ,mu cast to je uzor kakvim se trebaju povesti svi ostali. Mislim da poznajem njegovog rodjaka A.... Hasanica radi za UNDP u Africi u Somaliji tacno, kao warehouse administrator jos od 2001 god tamo se nedavno i ozenio i dobio kcerku.Svejedno, Hasanici su pametna familija.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 20 maj 2013 23:42

Dezidijat je napisao/la:
noel malcolm je napisao/la:Kako nam komšije napreduju.

Fahir Hasanić iz Šija kod Tešnja dobio vojnu otpremninu 10 000 KM i od toga napravio

najveću firmu za proizvodnju gljiva iz BiH.

50 tona šampinjona i 10 tona bukovača svakog mjeseca izlazi iz Bio-Šamp preduzeća.

http://www.slobodnaevropa.org/content/t ... 44984.html

Cuo sam za tog lika, svaka ,mu cast to je uzor kakvim se trebaju povesti svi ostali. Mislim da poznajem njegovog rodjaka A.... Hasanica radi za UNDP u Africi u Somaliji tacno, kao warehouse administrator jos od 2001 god tamo se nedavno i ozenio i dobio kcerku.Svejedno, Hasanici su pametna familija.
A nije mu odmoglo ni to što je zet HIFA grupacije :stareci:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 31 maj 2013 09:15

slika



slika


slika




Teren ogradjen, zapocela izgradnja osnovno prvi radovi pripremanja terena za izgradnju IPF :zastava:

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 31 maj 2013 22:57

slika

Naime, vijećnici Općine Zenica juče su jednoglasno odobrili ugovor o zajedničkom pothvatu, potpisan između Fondacije Turk-Bošnjak, kulturni centar i načelnika Zenice, Husejina Smajlovića, kojim se ovaj turski centar obavezao na finansiranje izgradnje zeničkog internata za djevojke i djevojčice slabog imovnog stanja s područja općine Zenica u Radakovu.Planirano je da internat bude otvoren i u funkciji vec u septembru 2013 godine

slika

slika

Jedina cudna stvar je ta iako su radovi poceli ne mogu da nadjem nigdje kako ce izgledat ili kako je zamisljen arhitektonski projekat ali cim nadjem saljem

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 05 jun 2013 20:17

Moderni trening centar BH reprezentacije u zenici se završava do kraja juna.

Zenica definitivno mijenja imidž grada dima i željeza

mnoštvo studenata , sport , novi trgovi i kružni tokovi, mostovi...

:zastava: :zastava: :fes: :fes:

Zenica definitivno (p)ostaje jedan od tri bošnjačka univerzitetska i sportska regionalna centra,

koji nam garantuju opstojnost i sigurnost na ovim prostorima.

Ujedno izbjegavamo sindrom budimpeštanizacije, tj da skoro sav narod živi u jednom gradu a sela nema.

Zamka u koju su već nepovratno upale mnoge nacije iz okruženja.

http://www.klix.ba/sport/nogomet/modern ... /130605069
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Razum » 06 jun 2013 02:02

Ponekad mi ideš na živce sa svojim komentarima protiv onoga što mi leži na srcu (a možda i zato što sve ovo vidiš jasnije od mene - pa se osjećam inferiorno), ali se jednako često obradujem svakom tvom javljanju. Sad se, uostalom, potpuno slažem s tobom.

Sarajevo nam je demografski, privredno i vojno osigurano i može i treba svoj utjecaj proširiti na cio region Drine, pa i sve do Novog Pazara. Ta regija prirodno gravitira Sarajevu i to treba iskoristiti da se pomogne Bošnjacima da budu opstojni dok se Servi iseljavaju za Beograd i Novi Sad. Sarajevo isto tako mora zatražiti pomoć Turske i Arapa i poduprijeti razvoj istočnog Mostara: auto-put, stvarati modernu industriju baziranu na znanju i naseljavati bošnjačku mladost iz Konjica, Jablanice, Bugojna, Sarajeva, pa i dijaspore. Ništa to nije nerealno. (Poznajem dvojicu Zeničana koji su sa porodicama preselili u Goražde za poslom.)

Tuzla je centar najmnogoljudnijeg kantona - regije gdje živi pola miliona Bošnjaka. Bio sam pet dana u aprilu i vidio da grad pulsira i da se izgrađuje. Problem su zahrđali ostaci starog sistema u mozgovima ljudi i prevelika očekivanja i ovisnost o državi. Nema poduzetničkog duha (kao recimo u Gračanici ili Tešnju). Tuzla ima veliki potencijal, i kada bi je samo mogli protresti biznismeni gračaničkog mentaliteta brzo bi privredno ojačala do stupnja od prije rata. Sa takvim razvojem Tuzla može pokriti i donju Drinu i bošnjačko Brčko.

Zenica se tek počela oporavljati. Nema dovoljno novca, ali ima islamskih kredita. Turci su i ranije bili prisutni, ali jasno je da žele uložiti još. Grad ima dobru infrastrukturu i urbano je građen od početka. Povećanje proizvodnje je ključno. Ako se to ostvari, Zenica će doživjeti procvat, a to će se osjetiti u cijeloj srednjoj Bosni.

Jedna takva Zenica od 130.000 stanovnika nam treba i u Bosanskoj Krajini. Kako udvostručiti i podići Bihać - koji je sad samo upravni - do nivoa regionalnog ekonomskog, naučnog i kulturnog centra cijele Krajine? Povratak dijaspore je moguć samo ako im se omogući da investiraju u sigurno i da im se toliko isplati da mogu dobro živjeti od svog rada.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 06 jun 2013 20:21

Razum je napisao/la:Ponekad mi ideš na živce sa svojim komentarima protiv onoga što mi leži na srcu (a možda i zato što sve ovo vidiš jasnije od mene - pa se osjećam inferiorno), ali se jednako često obradujem svakom tvom javljanju. Sad se, uostalom, potpuno slažem s tobom.

Sarajevo nam je demografski, privredno i vojno osigurano i može i treba svoj utjecaj proširiti na cio region Drine, pa i sve do Novog Pazara. Ta regija prirodno gravitira Sarajevu i to treba iskoristiti da se pomogne Bošnjacima da budu opstojni dok se Servi iseljavaju za Beograd i Novi Sad. Sarajevo isto tako mora zatražiti pomoć Turske i Arapa i poduprijeti razvoj istočnog Mostara: auto-put, stvarati modernu industriju baziranu na znanju i naseljavati bošnjačku mladost iz Konjica, Jablanice, Bugojna, Sarajeva, pa i dijaspore. Ništa to nije nerealno. (Poznajem dvojicu Zeničana koji su sa porodicama preselili u Goražde za poslom.)

Tuzla je centar najmnogoljudnijeg kantona - regije gdje živi pola miliona Bošnjaka. Bio sam pet dana u aprilu i vidio da grad pulsira i da se izgrađuje. Problem su zahrđali ostaci starog sistema u mozgovima ljudi i prevelika očekivanja i ovisnost o državi. Nema poduzetničkog duha (kao recimo u Gračanici ili Tešnju). Tuzla ima veliki potencijal, i kada bi je samo mogli protresti biznismeni gračaničkog mentaliteta brzo bi privredno ojačala do stupnja od prije rata. Sa takvim razvojem Tuzla može pokriti i donju Drinu i bošnjačko Brčko.

Zenica se tek počela oporavljati. Nema dovoljno novca, ali ima islamskih kredita. Turci su i ranije bili prisutni, ali jasno je da žele uložiti još. Grad ima dobru infrastrukturu i urbano je građen od početka. Povećanje proizvodnje je ključno. Ako se to ostvari, Zenica će doživjeti procvat, a to će se osjetiti u cijeloj srednjoj Bosni.

Jedna takva Zenica od 130.000 stanovnika nam treba i u Bosanskoj Krajini. Kako udvostručiti i podići Bihać - koji je sad samo upravni - do nivoa regionalnog ekonomskog, naučnog i kulturnog centra cijele Krajine? Povratak dijaspore je moguć samo ako im se omogući da investiraju u sigurno i da im se toliko isplati da mogu dobro živjeti od svog rada.
Objektivna analiza.

Za Sarajevo i Tuzlu se potpuno slažem a za Zenicu bih samo dopunio da im fali svježe krvi,

u istom smislu u kojem ti kažeš za Tuzlu.

Tuzla se treba ugledati u Gračanicu isto tako bi se Zenica trebala ugledati u Tešanj.

Lijepo si to poentirao, iskoristiću priliku za par riječi o mojim susjedima: tešnjacima.

U Tešnju poznajem veliki broj ljudi, i zbilja većina stalno razmišlja o poslu,

kako nešto stvoriti, na koji način započeti vlastiti posao...

U Tešnju i općinska administracija podstiče privrednike,

dodjeljuje besplatne placeve za proizvodne pogone,

otkupljuje kamate na kredite utrošene za proizvodnju,

mladim dodjeljuje bespovratne kredite za start up biznis,

SVI redovni studenti iz Tešnja još od rata imaju bespovratne mjesečne stipendije,

u iznosu 100 KM do 150 KM, ovisno o fakultetu,


raspitao sam se, ove školske godine su dodijelili oko 440 stipendija...

Plus stipendije za šehidsku djecu koje daje kantonalna administracija.

Mislim da najmanje nekoliko hiljada povratnika u Teslić i Doboj radi u Tešnju ili radi za

tešanjska preduzeća u Tesliću ili Doboju (to mi je iz komšiluka poznato).

Ukratko, u Tešnju je KLIMA PODUZETNIČKA i tešnjaci su prava baba roga za srbe iz Doboja ili Teslića,

jer su se i u ratu odlično nosili sa srpskim agresorom iz Doboja i Teslića

i hrvatskim agresorom iz Žepča., kada su devet mjeseci bili u hermetičkom okruženju,

od avgusta 1993. do aprila 1994. i pomoć su dobijali samo putem padobrana.

Ukratko , Tešanj treba vidjeti i osjetiti duh Bosne i biznisa u isto vrijeme.

Evo i nekoliko fotki tog čuda bosanskog otpora i biznisa.

http://www.google.ba/imgres?imgurl=http ... w&dur=4378
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Razum » 08 jun 2013 03:21

Thanx Noel, ali...

Kako napraviti Bišće čaršijom od 130.000 stanovnika, kao Zenicu?
Niko nije odgovorio. Ideje? Možda ih neko i sprovede u djelo kad ih ovdje vidi... :glasses:

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la Dezidijat » 08 jun 2013 15:43

Druga faza gradnje kompleksa IZ-a

U Zenici je održan sastanak Odbora za izgradnju Kompleksa Sultan-Ahmedove džamije u Zenici. Na sastanku, kojim je predsjedavao predsjednik Odbora mr. Ejub ef. Dautović, muftija zenički, donešena je Odluka da se počne sa drugom fazom radova na Kompleksu, koja podrazumijeva pokrivanje objekta, u vrijednosti od 350.000 KM i kompletno uređenje gasulhane u vrijednosti od cca 60.000 KM. Sredstva za opremanje gasulhane donirat će poznati zenički privrednik h. Ismet Begić, ''Almy''.

Također, Odbor je donio Odluku da se u narednim danima organizira podjela zahvalnica donatorima koji su donirali od 1.000 do 10.000 KM (360 donatora). Sastanak Odbora organiziran je u novootvorenim prostorijama kahvane i čajhane ''Stara čaršija'', koji je u vlasništvu Medžlisa Islamske zajednice Zenica. Na kraju sastanka, muftija je pozvao članove Odbora da se uključe u akciju prikupljanja sredstava za finansiranje druge faze izgradnje Kompleksa, zahvalio se h. Ismetu Begiću i Edinu Beganoviću, koji su iskazali svoju spremnost da doniraju sredstva i čestitao predsjedniku, glavnom imamu i članovima Izvršnog odbora MIZ Zenica na otvaranju kahvane i čajhane ''Stara čaršija''

samo za informaciju ovaj kompleks se poceo graditi u centru grada prije nekoliko godina i vec 4godine struktura buduceg kompleksa IZ zjapi prazna ali eto hvala Bogu konacno ce i to da srede i da centar bude jos vise estetski uljepsan...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la amkos » 09 jun 2013 15:46

Razum je napisao/la:Thanx Noel, ali...

Kako napraviti Bišće čaršijom od 130.000 stanovnika, kao Zenicu?
Niko nije odgovorio. Ideje? Možda ih neko i sprovede u djelo kad ih ovdje vidi... :glasses:
Možda izgradnjom Medrese u Bihaću. :mrgreen: :fes: :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 09 jun 2013 18:39

amkos je napisao/la:
Razum je napisao/la:Thanx Noel, ali...

Kako napraviti Bišće čaršijom od 130.000 stanovnika, kao Zenicu?
Niko nije odgovorio. Ideje? Možda ih neko i sprovede u djelo kad ih ovdje vidi... :glasses:
Možda izgradnjom Medrese u Bihaću. :mrgreen: :fes: :zastava:

Poticanjem otvaranja malih i srednjih proizvodnih pogona na SVE moguće načine.

Samo proizvodnja generira napredak.

Prehrambena industrija treba imati APSOLUTNI PRIORITET,

proizvodite ono što uvozite iz Hrvatske ili Srbije, keksi, sokovi,čipsovi,lizalice,sladoledi...

ideja je milion, a tržište pod nosom...
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la amkos » 10 jun 2013 00:03

Ma izgleda da nam treba doseljavanja ljudi sa sjevera, Tešanj, Gračanica itd.. u mjesta gdje je potrebno nešto pokrenuti. Jer u ovim ostalim mjestima se samo priča šuplja a rezultata nigdje..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zenica- izgradnja

Post Postao/la noel malcolm » 10 jun 2013 00:18

amkos je napisao/la:Ma izgleda da nam treba doseljavanja ljudi sa sjevera, Tešanj, Gračanica itd.. u mjesta gdje je potrebno nešto pokrenuti. Jer u ovim ostalim mjestima se samo priča šuplja a rezultata nigdje..

Ma kakvi, u Tešanj se i iz Sarajeva vraćaju.

Danas sam tamo bio na kahvi, priča mi jaran da mu se nakon 12 godina vraća rođak iz Sarajeva,

i to sa ženom i dvoje sitne djece.

Izdali su namješten stan na Mejtašu za 600 KM nekim studentima medicine,

a oni će živjeti u očevoj trokatnici u Tešnju i pomoći ocu u biznisu prodaje uglja.

:ljulja:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Odgovorite