☑ Pravila foruma i savjeti

Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 15 aug 2020 17:19

Nije to baš tako.

1) OSBiH se zajedno sa NATOom definitivno spremaju za odbranu BiH od takvog scenarija i to javno. Samo u 2020 godini OSBiH imaju čak 129 zajedničkih aktivnosti sa vojskom SADa. To znači svako 3 dana ima jedna aktivnost a neke od tih aktivnosti traju više dana. E sad skontate sami šta to znači.

Evo izvora info (a imate ih još o istoj vijesti)
http://www.uskinfo.ba/m/vijest/vojske-b ... osti/65018


2) Jedna od tih 129 aktivnosti je i ova vježba u kojoj OSBiH vježba sa zračnim snagama SADa situaciju u kojoj im treba zračna podrška. Vježba koristi OSBiH vojsku na tlu i 4 Američka F-16 aviona koji laserski simuliraju uništavanje tačaka po odredbi OSBiHa. Evo link:
http://www.mod.gov.ba/aktuelnosti/vijesti/?id=80798

Pitajte se u kojem scenariju se koristi ovako nešto?

3)
OSBiH se definitvno naoružavaju isto kao i susjedi/komšije - ali bez pompe i medijske pažnje

Prvo, imamo donaciju 14 Humvee vozila i vojne ambulante - a onda imamo i 25% kupovinu i 75% donaciju 4 vojna helikoptera. Interesantno je da i Humvee i helikopteri su bitna sredstva za brz prenos trupa i opreme na krizna mjesta. Također je interesantno da je većina te opreme došla donacijom - zaobilazeći BG/ZG blokadu budžeta OSBiH. Evo linkova.

https://www.google.com/amp/s/ba.voanews ... 94778.html

https://www.akta.ba/vijesti/potpisan-ug ... bih/110326


Ukratko, OSBiH se definitvno spremaju za odbranu zemlje od brzih okupacionih scenarija. A danas govorimo da su Bošnjaci danas 10 puta svjesniji i budniji nego 1992e, te da policijske trupe u kantonima u blizini kriznih tačaka ne bi mirovale a niti bi Bošnjaci mirovali.
Samo BiH.

Bihmos
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 30 jun 2020 21:58

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Bihmos » 15 aug 2020 22:33

BosniaFirst je napisao/la: 15 aug 2020 16:41
Bihmos je napisao/la: 15 aug 2020 11:46 Da,
Situcija naravno nije ni priblizno nepovoljna kao u 90-tim. Bosanski Vlasi ne mogu nista izvesti sami.

To sto smatram je da novije naoruzanje daje Srbiji mogucnost da brzo i jako efektivno udari na kljucne tacke (koridor, Gorazde, etc). Mi moramo ovo pratiti defanzivnim naoruzanjem. Nece se oni tek tako usudti naprimjer poslati ove helikoptere ako znaju da mi raspolazemo sistemima koji ga mogu oboriti.
Baš tako. Konkretno to znači da Srbija ne može stvarati Veliku Srbiju na prostoru BiH sa par hiljada paravojnih jedinica pod kontrolom BIA i očekivati da će bosanski vlasi uz njihovu logističku i finansijsku potporu sve sami riješiti, nego se moraju direktno umiješati sa punim kapacitetom VS, što ne mogu sakriti od svijeta i predstaviti kao građanski rat bilo kome.

Zbog toga planiraju krimski scenarij, naglo preuzimanje ključnih tačaka u roku par dana, zauzimanje položaja na međuentitetskoj liniji i nelegalni referendum o nezavisnosti. Naravno, kada se ostvare međunarodne okolnosti za takav scenarij. Mislim da OSBiH ne vide kao prepreku tim planovima u stanju u kakvom jesu, tako da čim utjecaj SAD oslabi, oni kreću u akciju, kao i 1992.
Sigurno imaju neke planove slicne Krimskom scenariju. Ipak, to je puno teze ostvariti u BiH. Mislim da bi im dugorocno bilo jako tesko zadrzati te strateske pozicije koje bi na iznenadjenje mogli zauzeti.

U glavnom, kao sto se komentarise na vise foruma/stranica, mi moramo imati potentnije defanzivno naoruzanje. Ovo sto Srbi imaju i mogu efektivno angazovati nisu neke velike kolicine. Suoceni koliko toliko potentnom odbranom sa nase strane nece smijeti angazovati skupo placene igracke.

SrednjaBosna
Član
Postovi: 60
Pridružen/a: 23 mar 2020 19:43

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la SrednjaBosna » 15 aug 2020 23:37

Bihmos je napisao/la: 15 aug 2020 22:33
BosniaFirst je napisao/la: 15 aug 2020 16:41
Bihmos je napisao/la: 15 aug 2020 11:46 Da,
Situcija naravno nije ni priblizno nepovoljna kao u 90-tim. Bosanski Vlasi ne mogu nista izvesti sami.

To sto smatram je da novije naoruzanje daje Srbiji mogucnost da brzo i jako efektivno udari na kljucne tacke (koridor, Gorazde, etc). Mi moramo ovo pratiti defanzivnim naoruzanjem. Nece se oni tek tako usudti naprimjer poslati ove helikoptere ako znaju da mi raspolazemo sistemima koji ga mogu oboriti.
Baš tako. Konkretno to znači da Srbija ne može stvarati Veliku Srbiju na prostoru BiH sa par hiljada paravojnih jedinica pod kontrolom BIA i očekivati da će bosanski vlasi uz njihovu logističku i finansijsku potporu sve sami riješiti, nego se moraju direktno umiješati sa punim kapacitetom VS, što ne mogu sakriti od svijeta i predstaviti kao građanski rat bilo kome.

Zbog toga planiraju krimski scenarij, naglo preuzimanje ključnih tačaka u roku par dana, zauzimanje položaja na međuentitetskoj liniji i nelegalni referendum o nezavisnosti. Naravno, kada se ostvare međunarodne okolnosti za takav scenarij. Mislim da OSBiH ne vide kao prepreku tim planovima u stanju u kakvom jesu, tako da čim utjecaj SAD oslabi, oni kreću u akciju, kao i 1992.
Sigurno imaju neke planove slicne Krimskom scenariju. Ipak, to je puno teze ostvariti u BiH. Mislim da bi im dugorocno bilo jako tesko zadrzati te strateske pozicije koje bi na iznenadjenje mogli zauzeti.

U glavnom, kao sto se komentarise na vise foruma/stranica, mi moramo imati potentnije defanzivno naoruzanje. Ovo sto Srbi imaju i mogu efektivno angazovati nisu neke velike kolicine. Suoceni koliko toliko potentnom odbranom sa nase strane nece smijeti angazovati skupo placene igracke.
a kako to funkcioniše sa OS je li imaju srbi šanse sunit opremu ko što su JNA?

Avatar
BosniaFirst
Član
Postovi: 283
Pridružen/a: 29 maj 2018 00:49

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la BosniaFirst » 16 aug 2020 02:48

Ne mogu. Bar ne kao što su ukrali opremu JNA.

Najviše što mogu uraditi je paralizovati OS BiH i nelegalno(jer za razliku od JNA, ne kontrolišu državu i vojsku da donesu legalne odluke) oduzeti opremu koja se nalazi u skladištima u GT i napraviti svoju ilegalnu paravojsku od voljnih pripadnika OS BiH na teritoriji manjeg entiteta.

To bi bilo helikopteri Mi-8/17 i Gazele(veoma male razine operativnosti) koje koriste OS BiH, u skvadronu koji se nalazi u Banja Luci, te možda pokoja baterija Boforsa 40 milimetara koja je u sklopu zračne baze OS BiH, a što se tiče 20tak PVO sistema srednjeg dometa KUB koje su OS BiH naslijedile većinom iz VRS(jer su oni pokrali od JNA), nisam siguran, jer su do sada javno viđeni jedino prilikom obilježavanja godišnjica u Butmiru, gdje je i glavni operativni štab OSBiH.
Možda ih jednostavno nemaju raspoređenih tamo, možda imaju nešto neispravnih u skladištima, ali kao što rekoh, do sada nisam ni na jednom snimku vidio KUB-ove u Banja Luci.(dosta ovih dogovora oko razmještanja perspektivne vojne imovine OS idu nama na ruku, možda kao ustupak laganom smanjivanju broja OS BiH i uništavanja "viškova" naoružanja)

To je što se tiče Zračnih snaga BiH.

U kopnenoj komponenti imaju jedino 16 aktivnih tenkova M-84 na teritoriji GT, neunaprijeđenih, prvih verzija, koje služe za obuku na poligonu Manjača. Koliko M-84 imaju u rezervi i koliko od toga je ispravno ne znam, ali znam da je većina M-84 naslijeđena od VRS(Armija je imala 3 kada se rat završio, sve naravno zarobljeno od genocidaša), a OS BiH po nekim izvorima imaju i do 85 komada M-84.
Bila je vijest na RTGT o kanibaliziranju tenkova T-55 iz skladišta na Palama da bi držali M-84ke na Manjači ispravnim(neke komponente su iste, mislim da su hladnjaci/filteri za motor ili nešto tako). Nisu izgledali očuvani, a T-55 nije u aktivnoj službi OSBiH nikada ni bio. Bilo je oko 30-40 tenkova poredano u 2 kolone u jednom hangaru(možda ima još ali nije snimljeno). OS BiH imaju 154 tenka ovog tipa, od kojih je 12 bilo donacija Turske(bili su neispravni), te određen dio i 10 od Egipta 1997. godine ARBiH. ARBiH je na kraju rata imala oko 60 komada(ispravite me ako griješim, ne znam zasigurno), te je i HVO imao oko 50 komada mislim. Ostale vrste tenkova su ili stopljene u staro željezo ili su donirane ARBiH 1997., tako da nisu u njihovim rukama.
Što se tiče oklopnih vozila, nisam primijetio na vijestima da su prikazani u GT. OSBiH koriste američke M113(80 komada) donirane ARBiH 1997., te u rezervi imaju 103 komada BVP M-80A(domaće proizvodnje, sa dosta nedostataka, slabog oklopa i niske vatrene moći), oko 100 BOV 3/30/VP, ostale vrste oklopnih vozila su donirane OS BiH poslije rata, te znam pouzdano da se čuvaju u skladištima u FBiH, konzervirani u rezervi.
OSBiH još posjeduju 24 komada 2S1 Gvozdika, samohodne artiljerije od 122mm, sve u rezervi.(ARBiH je imala malu količinu, HVO je isto tako imao određen broj, a gdje se skladište ne znam)

OSBiH koriste haubice D-30 od 122mm kao jedino aktivno artiljerijsko naoružanje. Čitao sam članak da je SAD donirao novac za 51 takvu haubicu da se proizvede u BNT-u za ARBiH, a ukupno OSBiH imaju 258 komada.(12 donirano od Egipta 1997.).
U skladištima OSBiH je još 28 komada D-20 haubica od 122mm(12 donirao Egipat 1997.), 74 komada M-46 130mm(12 ... znate već), 24 komada M2A1 105mm, 101 komad M-56 105mm proizvedenih u BiH, 126 komada M114A1/A2 155mm doniranih od SAD-a 1997., 78 komada M1 155mm, 112 komada T-12 100mm, 36 komada L118 105mm.

Od VBR-ova OSBiH imaju:
BM-21 Grad 122mm - 37 komada(od čega 36 rumunska varijanta APR-40 kupljena od ARBiH nakon rata)
M-91 128mm - 35 komada
Type 63 107mm - 28 komada(vučeni kineski VBR kratkog dometa, na wikipediji piše da je ARBiH imala veće količine ovih, a mogu se primijetiti i na dosta video snimaka tokom rata)
M63 Plamen(23 kom.) i M77 Oganj(20 kom.) 128mm, naslijeđeni od JNA(vjerovatno većina ako ne i svi u VRS, pa su stoga naši možda i kupovali APR-40 nakon rata da održe balans)

https://en.wikipedia.org/wiki/Armed_For ... erzegovina

https://en.wikipedia.org/wiki/Army_of_t ... erzegovina

Iako su podaci sa wikipedije, vidio sam ih još na mnoštvu drugih stranica, pa su vjerovatno tačni. Jedino mi je misterija šta je bilo sa našim M-87 Orkanima 282mm. Znam da je ARBiH imala jedan mali dio 3-4(svi iz proizvodnih hala BNT), JNA je općenito imala vrlo male količine, možda samo prototipove, jer su tek pušteni u serijsku proizvodnju pred rat(tj. trebali biti pušteni). VJ je kasnije modifikovala 4 primjerka tako što su 4 cijevi montirali da dizalicu(ima video), Orkan koji mi imamo ima 12.(učestvovao na paradi Raketne divizije ARBiH, ima na youtube)
Nakon rata je proizvedeno još 10tak u BNT-u ali pošto naši debili nisu sredili papire, oni su uništeni od strane SFOR-a.(bilo je na jednoj ranijoj objavi na forumu)

Bilo je još opreme OS BiH koju nisam spominjao jer nije relevantna pošto je pitanje šta bi bosanski vlasi mogli preuzeti u slučaju izbijanja sukoba.

Još da dodam da je raspodjela naoružanja ograničena sporazumom u Firenci iz 1996.g., sa ograničenjima u odnosu 2:1 između FBiH i GT.(odnosi se na teritoriju gdje se skladišti)

https://www.morh.hr/wp-content/uploads/ ... _oruzj.pdf

Tako da mislim da se može sračunati koliko naoružanja se trenutno nalazi na teritoriji GT. Vidi se da je većina ispravne i nove opreme na prostoru FBiH(sa bošnjačkom većinom), ali ima i nezanemariva količina u GT, ali ni blizu onoliko koliko su imali 1996.g.

Također, planom uništavanja viškova MTS-a(koji je postavljen na forumu, ali ne mogu naći) u OSBiH, većina se nalazi u skladištima u GT.(oko80-85 posto ukupne težine)

:vojnik2:

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 17 aug 2020 11:43

SrednjaBosna je napisao/la: 15 aug 2020 23:37
Bihmos je napisao/la: 15 aug 2020 22:33
BosniaFirst je napisao/la: 15 aug 2020 16:41

Baš tako. Konkretno to znači da Srbija ne može stvarati Veliku Srbiju na prostoru BiH sa par hiljada paravojnih jedinica pod kontrolom BIA i očekivati da će bosanski vlasi uz njihovu logističku i finansijsku potporu sve sami riješiti, nego se moraju direktno umiješati sa punim kapacitetom VS, što ne mogu sakriti od svijeta i predstaviti kao građanski rat bilo kome.

Zbog toga planiraju krimski scenarij, naglo preuzimanje ključnih tačaka u roku par dana, zauzimanje položaja na međuentitetskoj liniji i nelegalni referendum o nezavisnosti. Naravno, kada se ostvare međunarodne okolnosti za takav scenarij. Mislim da OSBiH ne vide kao prepreku tim planovima u stanju u kakvom jesu, tako da čim utjecaj SAD oslabi, oni kreću u akciju, kao i 1992.
Sigurno imaju neke planove slicne Krimskom scenariju. Ipak, to je puno teze ostvariti u BiH. Mislim da bi im dugorocno bilo jako tesko zadrzati te strateske pozicije koje bi na iznenadjenje mogli zauzeti.

U glavnom, kao sto se komentarise na vise foruma/stranica, mi moramo imati potentnije defanzivno naoruzanje. Ovo sto Srbi imaju i mogu efektivno angazovati nisu neke velike kolicine. Suoceni koliko toliko potentnom odbranom sa nase strane nece smijeti angazovati skupo placene igracke.
a kako to funkcioniše sa OS je li imaju srbi šanse sunit opremu ko što su JNA?
Ma koliko puno ukrali od OS BiH , ma koliko imali i u smrdiji to nije ni blizu koliko su imali 90-ih od tzv jna. A Bosnjacima, ma koliko malo da ostane od OS BiH to je mnogo vise nego sto se imali 90-ih, tako da sto se toga tice mene nije strah u odnosu naoruzanja. Hvala Bogu, prvi put poslije stotinu i vise godina Bosnjaci nisu nenaoruzani. goloruke ovce spremne za klanje vec se ima sta je potrebno da se odbrani.
Pitanje je sada u spremnosti i organizovanosti i na tome se treba raditi a oruzja i MTS, iako nikada nije dovoljno i ima se stvari koje bi bilo dobro imati ( jos helikoptera, PVO i dronovi , bas kako je to ovdje neko ranije spomenuo ) organizacija i spremnost ce odigrati kljucnu ulogu jer bi sljedeci skukob da se dogodi bio brzi i vise skoncentrisan na specificna podrucja.
I u tome smo u boljoj situciji nego 90-ih jer tada nismo imali ni jednu jedinu obucenu i uvjezbanu vojnu formaciju pocetkom agresije , jedina sto je bila prije agresije ( Specijalna RMUP BiH ) se podjelila i ljduski i tehnicki i trebalo je vremena dok se to nije opet uvezalo. A danas, i kroz OS i kroz Specijalne jedinice u MUP-ovima hvala Bogu ima takvih formacija, jer nije bitno samo oruzje , organizacija, uvjezbanost je isto tako bitna ako ne i bitnija u nekim situacijama.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 17 aug 2020 16:34

Veliki problem je to što imamo cijelu generaciju momaka sa apsolutno nikakvim vojnim treningom. 90tih je svaki muškarac znao šta je puška i kako se s njom rukuje, kako se postrojiti i kako slijediti naredbe. Danas, to je sve nestalo i to je veliki minus.

Pitanje je kako popraviti taj minus. Kako vojno obrazovati populaciju.
Samo BiH.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Drina » 26 aug 2020 18:29

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 17 aug 2020 16:34 Veliki problem je to što imamo cijelu generaciju momaka sa apsolutno nikakvim vojnim treningom. 90tih je svaki muškarac znao šta je puška i kako se s njom rukuje, kako se postrojiti i kako slijediti naredbe. Danas, to je sve nestalo i to je veliki minus.

Pitanje je kako popraviti taj minus. Kako vojno obrazovati populaciju.
Neophodno je imati instruktore a to dobijamo kroz OS BIH. Ti ljudi su placeni za to i to je njihova svrha.

Na drugoj strani svaki kanton ima svoju policiju i svaki kanton ima ima svoju specijalnu jedinicu, I bitno je imati sto vise tih specijalnih jedinica koje mogu da iznesu "prvi udar". Kasnije se mogu formirati masovnije jedinice.

Sada je pitanje koliko su opremljene te nase specijalne jedinice. Prateci ovako po medijima rekao bih da su jedino u ZDK ozbiljno pristpili tome. Izradili centar za trening, stalno nabavljaju opremu itd... Ali to je sam dojam koji dobijam prateci medije.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la ljiljan89 » 26 aug 2020 21:04

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 17 aug 2020 16:34 Veliki problem je to što imamo cijelu generaciju momaka sa apsolutno nikakvim vojnim treningom. 90tih je svaki muškarac znao šta je puška i kako se s njom rukuje, kako se postrojiti i kako slijediti naredbe. Danas, to je sve nestalo i to je veliki minus.

Pitanje je kako popraviti taj minus. Kako vojno obrazovati populaciju.
Donekle se slazem.

Vojni rok nije neka stvar. Obucen, profesionalni vojnik je 10 puta bitniji nego neko ko je prosao obican vojni rok.

Nama ne treba vojni rok od 3 mjeseca, to nista ne mijenja. Vojno rok kao sto cifuti i turci sto imaju pravi razliku.
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
BosniaFirst
Član
Postovi: 283
Pridružen/a: 29 maj 2018 00:49

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la BosniaFirst » 26 aug 2020 22:30

Drina je napisao/la: 26 aug 2020 18:29
BosnjackaHercegovina je napisao/la: 17 aug 2020 16:34 Veliki problem je to što imamo cijelu generaciju momaka sa apsolutno nikakvim vojnim treningom. 90tih je svaki muškarac znao šta je puška i kako se s njom rukuje, kako se postrojiti i kako slijediti naredbe. Danas, to je sve nestalo i to je veliki minus.

Pitanje je kako popraviti taj minus. Kako vojno obrazovati populaciju.
Neophodno je imati instruktore a to dobijamo kroz OS BIH. Ti ljudi su placeni za to i to je njihova svrha.

Na drugoj strani svaki kanton ima svoju policiju i svaki kanton ima ima svoju specijalnu jedinicu, I bitno je imati sto vise tih specijalnih jedinica koje mogu da iznesu "prvi udar". Kasnije se mogu formirati masovnije jedinice.

Sada je pitanje koliko su opremljene te nase specijalne jedinice. Prateci ovako po medijima rekao bih da su jedino u ZDK ozbiljno pristpili tome. Izradili centar za trening, stalno nabavljaju opremu itd... Ali to je sam dojam koji dobijam prateci medije.
MUP KS i MUP TK, bar što sam vidio iz reportaža. Ostali kantonalni MUP-ovi mi daju dojam da su dosta manje jedinice, koje su i slabije opremljene i finansirane. A tu je još i FUP, legalni nasljednik specijalne jedinice MUP-a RBiH.

Općenito moramo policijske snage bolje finansirati, kao što to u zadnje vrijeme radi GT. Ako ništa radi ravnoteže. Moramo nabaviti oklopnjake za specijalne jedinice i helikoptere i dronove za nadzor i podršku iz zraka, što su sasvim razumni zahtjevi za specijalne policijske snage, a još veće obrazloženje nam daju vlaška ogovaranja o terorizmu u BiH, da našu policiju naoružamo na nivo žandarmerije.

Ali nema se političke volje da se izdvoje sredstva, koja se mogu efikasnije pokrasti gradnjom trafika od 250 000 KM, nego opremanjem policije.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 27 aug 2020 08:59

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 17 aug 2020 16:34 Veliki problem je to što imamo cijelu generaciju momaka sa apsolutno nikakvim vojnim treningom. 90tih je svaki muškarac znao šta je puška i kako se s njom rukuje, kako se postrojiti i kako slijediti naredbe. Danas, to je sve nestalo i to je veliki minus.

Pitanje je kako popraviti taj minus. Kako vojno obrazovati populaciju.
U pravu si ali dobro je da ni u okruzenju isto tako nema, tako sto se toga tice nisu u nikakvoj prednosti.

Nama je vazno da imamo vec sada uvjezbane profesionalne jedinice uvezane u sistem, toga nije bilo ne samo pocetkom agresije vec i do same polovine i to je predstavljao veci problem i bilo je teze otkloniti nego sto je uvjezbati nekoga da koristi pusku. I to imamo skroz legalno , po prvi put poslije vise od 100 i kusur godina da imamo ista vojno sto je pod kontrolom i komandom Bosnjaka.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

bosnaprkosna
Član
Postovi: 147
Pridružen/a: 26 okt 2018 21:12

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la bosnaprkosna » 06 okt 2020 19:59

https://www.klix.ba/vijesti/regija/srbi ... /201006093
Srbija nabavlja turske dronove koje koristi vojska Azerbejdžana

Srbija nabavlja turske dronove koje koristi vojska AzerbejdžanaFoto: SSB
Bespilotna letelica Bayraktar o čijoj nabavci srpski državni vrh pregovara sa Turskom proizvod je turske korporacije Kale-Baykar, a u naoružanje je uvedena 2014. godine, javlja Standard.rs.
Ovaj dron proizvodi se i prodaje u dvije verzije: kao borbena i izviđačka letjelica – sa naoružanjem i bez njega.

Letjelica nosi oznaku Bayraktar TB-2. Razvoj verzije drona sa naoružanjem počeo je također 2014. godine.

Letjelica je konstruisana prema zahtjevima turske armije, a naoružan je laserski vođenim raketnim zrnima kalibra 70 milimetara i poluaktivnom laserski vođenom municijom.

Dužina ovog drona je 6,5 metara, a raspon krila 12 metara. Maksimalna brzina "bayraktara" je oko 220 kilometara na čas, a leti u radijusu oko 300 kilometara.

Turske bespilotne letjelice borbenu upotrebu imale su prethodnih godina u sukobima u Siriji, i protiv kurdskih snaga u Iraku.

Dronovi Bayraktar, prema izvještajima agencija, koristi vojska Azerbejdžana u sukobima u Nagorno-Karabahu.
Steta sto nemamo samo normalne oruzane snage da i mi nabavimo ove stvarcice,jer se vidi da je buducnost ratovanja u ovome,to pokazuje ovaj rat na Kavkazu.Nadam se samo da cemo jednog dana uspjeti koliko toliko razbiti ovu ustaskocetnicku branu u vladi i oruzanim snagama da bi mogli da koliko toliko modernizujemo vojsku.

Bihmos
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 30 jun 2020 21:58

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Bihmos » 06 okt 2020 21:31

bosnaprkosna je napisao/la: 06 okt 2020 19:59 https://www.klix.ba/vijesti/regija/srbi ... /201006093
Srbija nabavlja turske dronove koje koristi vojska Azerbejdžana

Srbija nabavlja turske dronove koje koristi vojska AzerbejdžanaFoto: SSB
Bespilotna letelica Bayraktar o čijoj nabavci srpski državni vrh pregovara sa Turskom proizvod je turske korporacije Kale-Baykar, a u naoružanje je uvedena 2014. godine, javlja Standard.rs.
Ovaj dron proizvodi se i prodaje u dvije verzije: kao borbena i izviđačka letjelica – sa naoružanjem i bez njega.

Letjelica nosi oznaku Bayraktar TB-2. Razvoj verzije drona sa naoružanjem počeo je također 2014. godine.

Letjelica je konstruisana prema zahtjevima turske armije, a naoružan je laserski vođenim raketnim zrnima kalibra 70 milimetara i poluaktivnom laserski vođenom municijom.

Dužina ovog drona je 6,5 metara, a raspon krila 12 metara. Maksimalna brzina "bayraktara" je oko 220 kilometara na čas, a leti u radijusu oko 300 kilometara.

Turske bespilotne letjelice borbenu upotrebu imale su prethodnih godina u sukobima u Siriji, i protiv kurdskih snaga u Iraku.

Dronovi Bayraktar, prema izvještajima agencija, koristi vojska Azerbejdžana u sukobima u Nagorno-Karabahu.
Steta sto nemamo samo normalne oruzane snage da i mi nabavimo ove stvarcice,jer se vidi da je buducnost ratovanja u ovome,to pokazuje ovaj rat na Kavkazu.Nadam se samo da cemo jednog dana uspjeti koliko toliko razbiti ovu ustaskocetnicku branu u vladi i oruzanim snagama da bi mogli da koliko toliko modernizujemo vojsku.
Vec sam ranije spominjao da smo dosli u opasnu situaciju u kojoj se jednostavno ne mozemo naoruzavati, a dusmani polako modernizuju svoju vojsku.

Dodikove zandarmerije i ti bakraci me uopste ne interesuju. To su ciste gluposti i ne predstavlaju nikakvu ozbiljnu prijetnju. Ali ovo sto Srbija radi je opasno po nas. U eventualnom sukobu ce moci da udare brzo i zestoko na kljucne tacke. Ovaj sukob u Azerbedzanu pokazuje kako je vojskama slicnim nasom tesko parirati dronovima. Mora se nekako pronaci nacin da se OSBIH modernizuju.

I jos jedna stvar. Ovo treba da bude dovoljan dokaz svima koji misle da je Turska ko nesto na nasoj strani. Prodali bi oni nas sutra odma da im zatreba.

bosnaprkosna
Član
Postovi: 147
Pridružen/a: 26 okt 2018 21:12

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la bosnaprkosna » 06 okt 2020 21:44

Slažem se,ja se samo nadam da nato i eu ne bi trebali dopustiti tek tako ulazak smrdije u nekakav sukob u BiH,mada su nas vec jedno izdali i embargo stavili,opet najbolje bi bilo kad bi sami mogli da se zastitimo,jer vidimo da u svijetu postoji samo interes i nista vise .

Dzumrukcija
Član
Postovi: 412
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Dzumrukcija » 06 okt 2020 21:52

Bihmos je napisao/la: 06 okt 2020 21:31I jos jedna stvar. Ovo treba da bude dovoljan dokaz svima koji misle da je Turska ko nesto na nasoj strani. Prodali bi oni nas sutra odma da im zatreba.
Mlazni lovac pete generacije ima sposobnost samouništenja.

Npr. Kad Amerikanci prodaju svoje borbene avione, u ugovoru piše da kupci ne mogu koristiti te avione protiv SAD-a i njihovih saveznika. Amerikanci sebi ostavljaju na volju da unište prodane avione ukoliko oni dopadnu u ruke protivnika ili budu korišteni protiv SAD-a i njihovih interesa. Takav je slučaj s F-35 borbenim avionom. Tako je i sa bespilotnim letjelicama.

Bihmos
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 30 jun 2020 21:58

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Bihmos » 06 okt 2020 22:08

Dzumrukcija je napisao/la: 06 okt 2020 21:52
Bihmos je napisao/la: 06 okt 2020 21:31I jos jedna stvar. Ovo treba da bude dovoljan dokaz svima koji misle da je Turska ko nesto na nasoj strani. Prodali bi oni nas sutra odma da im zatreba.
Mlazni lovac pete generacije ima sposobnost samouništenja.

Npr. Kad Amerikanci prodaju svoje borbene avione, u ugovoru piše da kupci ne mogu koristiti te avione protiv SAD-a i njihovih saveznika. Amerikanci sebi ostavljaju na volju da unište prodane avione ukoliko oni dopadnu u ruke protivnika ili budu korišteni protiv SAD-a i njihovih interesa. Takav je slučaj s F-35 borbenim avionom. Tako je i sa bespilotnim letjelicama.
Vjerujem da takve tacke u ugovorima postoje. Ali kako se to sprovodi u praksi? I kakve su garancije da se letjelice ne mogu modificirati da se ne mogu samounistiti?

Ne vjerujem da Turci imaju bilo kakvu kontrolu nad letjelicama od kad ih kupci preuzmu.

Avatar
patriota
Član
Postovi: 269
Pridružen/a: 27 mar 2018 17:10

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la patriota » 07 okt 2020 05:03

Bihmos je napisao/la: 06 okt 2020 21:31 ... ovo sto Srbija radi je opasno po nas. U eventualnom sukobu ce moci da udare brzo i zestoko na kljucne tacke. Ovaj sukob u Azerbedzanu pokazuje kako je vojskama slicnim nasom tesko parirati dronovima. Mora se nekako pronaci nacin da se OSBIH modernizuju.
Dobara ti je analiza.

Najbolji lijek je ulazak BiH u Nato i pod Nato "kišobran". Zato nas smrdija maksimalno blokira u tom pravcu...
** Budi ruka koja BiH gradi, brani i hrani!!! ** :zastava:
Imate ideju o pokretanju biznisa u BiH? Posjetite www.restart.ba __ :gut:
www.bih.rf.gd ___ :gut:

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 07 okt 2020 09:38

patriota je napisao/la: 07 okt 2020 05:03
Bihmos je napisao/la: 06 okt 2020 21:31 ... ovo sto Srbija radi je opasno po nas. U eventualnom sukobu ce moci da udare brzo i zestoko na kljucne tacke. Ovaj sukob u Azerbedzanu pokazuje kako je vojskama slicnim nasom tesko parirati dronovima. Mora se nekako pronaci nacin da se OSBIH modernizuju.
Dobara ti je analiza.

Najbolji lijek je ulazak BiH u Nato i pod Nato "kišobran". Zato nas smrdija maksimalno blokira u tom pravcu...
Kakav NATO, ako ti nije dovoljno sta su radili 90-ih protiv nas NATO i ostali " zapadni "svijet vidi sta su uradili sada sa Crnom Gorom :joojj: Isporucili je smrdiji i rusiji na tacni, od pokusaja drzavnog udara pa sve do izbora nisu prstom mrdnuli da im pomognu a svi su vidjeli kolike su resurse i smrdija i rusija ulozili da promjene vlast. I sada je samo pitanje vremena da bez ispaljenog metka ostvare sve sto zele, CG ne mora ni da napusti NATO jer ovako im je i jos bolje, imaju svoga igraca u NATO koji ce da radi za njih. I to su NATO i "zapadne " zemlje znali ali iz nekog razloga nisu uradili nista da to onemoguce, sto to jos nisam skontao ali se vidi da je tako. I da nije tako NATO nije garancija nicega jer pored ovakve CG u NATO imas i rvacku koja je jos gora i koja bi prije okrenula NATO protiv nas umjesto da nam pomogne. A NATO gdje su clanice Velika Britanija, Francuska, Grcka, Madjarska i ostale islamofobicne zemlje bi to jedva docekali. U se i u svoje kljuse a ocekivati neki "kisobran " i da nas neko drugi brani, ko se tome nadao takve jos traze po masovnim grobnicama.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Bihmos
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 30 jun 2020 21:58

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Bihmos » 07 okt 2020 14:47

Mehmed beg Catic je napisao/la: 07 okt 2020 09:38
patriota je napisao/la: 07 okt 2020 05:03
Bihmos je napisao/la: 06 okt 2020 21:31 ... ovo sto Srbija radi je opasno po nas. U eventualnom sukobu ce moci da udare brzo i zestoko na kljucne tacke. Ovaj sukob u Azerbedzanu pokazuje kako je vojskama slicnim nasom tesko parirati dronovima. Mora se nekako pronaci nacin da se OSBIH modernizuju.
Dobara ti je analiza.

Najbolji lijek je ulazak BiH u Nato i pod Nato "kišobran". Zato nas smrdija maksimalno blokira u tom pravcu...
Kakav NATO, ako ti nije dovoljno sta su radili 90-ih protiv nas NATO i ostali " zapadni "svijet vidi sta su uradili sada sa Crnom Gorom :joojj: Isporucili je smrdiji i rusiji na tacni, od pokusaja drzavnog udara pa sve do izbora nisu prstom mrdnuli da im pomognu a svi su vidjeli kolike su resurse i smrdija i rusija ulozili da promjene vlast. I sada je samo pitanje vremena da bez ispaljenog metka ostvare sve sto zele, CG ne mora ni da napusti NATO jer ovako im je i jos bolje, imaju svoga igraca u NATO koji ce da radi za njih. I to su NATO i "zapadne " zemlje znali ali iz nekog razloga nisu uradili nista da to onemoguce, sto to jos nisam skontao ali se vidi da je tako. I da nije tako NATO nije garancija nicega jer pored ovakve CG u NATO imas i rvacku koja je jos gora i koja bi prije okrenula NATO protiv nas umjesto da nam pomogne. A NATO gdje su clanice Velika Britanija, Francuska, Grcka, Madjarska i ostale islamofobicne zemlje bi to jedva docekali. U se i u svoje kljuse a ocekivati neki "kisobran " i da nas neko drugi brani, ko se tome nadao takve jos traze po masovnim grobnicama.
Naravno. I da udjemo u NATO ne bih se pouzdao na bilo kakvu podrsku od njih. Jedino sto bi tada mogli lakse je naoruzavati se ali to je bar za sada naucna fantastika za nas.

Mozda je ovo za teme «Bosnjacka strategija» ali nas glavni prioritet, naravno uz demografiju, mora da bude modernizacija OSBIH. Ne znam kako bi se to moglo uraditi pod danasnjim uslovima. Naravno ne poznajem detalje potpisanih dogovora ali mora se pokrenuti pitanje oruzanih snaga. Kad ustase trube o izbornom zakonu, cetnici o stranim sudijama, mi moramo jos jace o oruzanim snagama. Nekako se mora nametnuti NATO cilj o potrosnji 2% BDP na OSBIH.
Zadnja izmjena: Bihmos, dana/u 07 okt 2020 19:46, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
BosniaFirst
Član
Postovi: 283
Pridružen/a: 29 maj 2018 00:49

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la BosniaFirst » 07 okt 2020 15:40

Bihmos je napisao/la: 07 okt 2020 14:47
Mehmed beg Catic je napisao/la: 07 okt 2020 09:38
patriota je napisao/la: 07 okt 2020 05:03

Dobara ti je analiza.

Najbolji lijek je ulazak BiH u Nato i pod Nato "kišobran". Zato nas smrdija maksimalno blokira u tom pravcu...
Kakav NATO, ako ti nije dovoljno sta su radili 90-ih protiv nas NATO i ostali " zapadni "svijet vidi sta su uradili sada sa Crnom Gorom :joojj: Isporucili je smrdiji i rusiji na tacni, od pokusaja drzavnog udara pa sve do izbora nisu prstom mrdnuli da im pomognu a svi su vidjeli kolike su resurse i smrdija i rusija ulozili da promjene vlast. I sada je samo pitanje vremena da bez ispaljenog metka ostvare sve sto zele, CG ne mora ni da napusti NATO jer ovako im je i jos bolje, imaju svoga igraca u NATO koji ce da radi za njih. I to su NATO i "zapadne " zemlje znali ali iz nekog razloga nisu uradili nista da to onemoguce, sto to jos nisam skontao ali se vidi da je tako. I da nije tako NATO nije garancija nicega jer pored ovakve CG u NATO imas i rvacku koja je jos gora i koja bi prije okrenula NATO protiv nas umjesto da nam pomogne. A NATO gdje su clanice Velika Britanija, Francuska, Grcka, Madjarska i ostale islamofobicne zemlje bi to jedva docekali. U se i u svoje kljuse a ocekivati neki "kisobran " i da nas neko drugi brani, ko se tome nadao takve jos traze po masovnim grobnicama.
Naravno. I da udjemo u NATO ne bih se pouzdao na bilo kakvu podrsku od njih. Jedino sto bi tada mogli lakse je naoruzavati se ali to je bar za sada naucna fantastika za nas.

Mozda je ovo za teme «Bosnjacka strategija» ali nas glavni prioritet, naravno uz demografiju, mora da bude modernizacija OSBIH. Ne znam kako bi se to moglo uraditi pod danasnjim uslovima. Naravno ne poznajem detalje potpisanih dogovora ali mora se pokrenuti pitanje oruzanih snaga. Kad ustase trube o izbornom zakonu, cetnici o stranim sudijama, mi moramo jos jace o oruzanim snagama. Nekako se mora nametnuti NATO cilj o potrosnji 2% GDP na OSBIH.
To bi podrazumijevalo da mi onda udovoljimo Vlasima u njihovim zahtjevima da bi povećali budžet OS BiH, što naravno ne dolazi u obzir.

Međutim, niko nama ne brani da opremamo federalni i kantonalne MUP-ove, osnujemo "žandaremriju" ko u GT, s razlikom da FBiH i kantoni imaju dovoljan budžet da to ne bude samo kozmetička promjena uz dizanje stranog kredita, nego organizovano i temeljito jačanje MUP(ova) u FBiH.
Samo je problem što naši metilji na vlasti nemaju volje za tim. MUP KS je trebao nabaviti helikopter(e), pa vidite kako je završilo. Prije 5 godina se pričalo o opremanju kantonalnih MUP-ova dronovima različitih vrsta i opet se ništa nije uradilo po tom pitanju. Da li sve te procese u KS, ZDK, TK, BPK i USK blokiraju HDZ i SNSD ili je čak možda do naših nesposobnih lidera, zaključite sami.

Specijalne jedinice kantonalnih MUP-ova bi se mogle proširiti i nabavljati oklopna vozila za njih, kao i povećati broj policajaca i popuniti kadrove koji danas fale, trebalo bi se još uzeti po par helikoptera za svaki kanton, koordinirano i planski, te dronovi za nadzor, pa i lahko naoružani, da nam vlaška manjina i Zoki i Kolinda ne kmeče da ne radimo ništa po pitanju 10 hiljada terorista u BiH.
Isto tako bi trebalo uzeti duge cijevi za svakog policajca i pancirne prsluke, jer Dodik to već radi, a sve u svrhu "borbe protiv terorizma".
Za sve navedeno treba birati liniju manjeg otpora, dakle preferencijalno preko kantona da ide.

Ko god kaže da kantoni nemaju para za takvo nešto, samo da ih napomenem da se propala GT s ekonomijom veličine KS već naoružala svim navedenim, a odakle njima pare, ako mi eto kao nemamo? Sve se može kad se hoće.

Ali Bošnjak neće, ali će htjeti kad ga genocidaši krenu gađati dronovima koje su im prodali njegova braća Turci, ali će tada biti prekasno.

Bihmos
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 30 jun 2020 21:58

Re: Vojni kapaciteti kod komšija i domaćih izdajnika

Post Postao/la Bihmos » 07 okt 2020 16:23

BosniaFirst je napisao/la: 07 okt 2020 15:40
Bihmos je napisao/la: 07 okt 2020 14:47
Mehmed beg Catic je napisao/la: 07 okt 2020 09:38

Kakav NATO, ako ti nije dovoljno sta su radili 90-ih protiv nas NATO i ostali " zapadni "svijet vidi sta su uradili sada sa Crnom Gorom :joojj: Isporucili je smrdiji i rusiji na tacni, od pokusaja drzavnog udara pa sve do izbora nisu prstom mrdnuli da im pomognu a svi su vidjeli kolike su resurse i smrdija i rusija ulozili da promjene vlast. I sada je samo pitanje vremena da bez ispaljenog metka ostvare sve sto zele, CG ne mora ni da napusti NATO jer ovako im je i jos bolje, imaju svoga igraca u NATO koji ce da radi za njih. I to su NATO i "zapadne " zemlje znali ali iz nekog razloga nisu uradili nista da to onemoguce, sto to jos nisam skontao ali se vidi da je tako. I da nije tako NATO nije garancija nicega jer pored ovakve CG u NATO imas i rvacku koja je jos gora i koja bi prije okrenula NATO protiv nas umjesto da nam pomogne. A NATO gdje su clanice Velika Britanija, Francuska, Grcka, Madjarska i ostale islamofobicne zemlje bi to jedva docekali. U se i u svoje kljuse a ocekivati neki "kisobran " i da nas neko drugi brani, ko se tome nadao takve jos traze po masovnim grobnicama.
Naravno. I da udjemo u NATO ne bih se pouzdao na bilo kakvu podrsku od njih. Jedino sto bi tada mogli lakse je naoruzavati se ali to je bar za sada naucna fantastika za nas.

Mozda je ovo za teme «Bosnjacka strategija» ali nas glavni prioritet, naravno uz demografiju, mora da bude modernizacija OSBIH. Ne znam kako bi se to moglo uraditi pod danasnjim uslovima. Naravno ne poznajem detalje potpisanih dogovora ali mora se pokrenuti pitanje oruzanih snaga. Kad ustase trube o izbornom zakonu, cetnici o stranim sudijama, mi moramo jos jace o oruzanim snagama. Nekako se mora nametnuti NATO cilj o potrosnji 2% GDP na OSBIH.
To bi podrazumijevalo da mi onda udovoljimo Vlasima u njihovim zahtjevima da bi povećali budžet OS BiH, što naravno ne dolazi u obzir.

Međutim, niko nama ne brani da opremamo federalni i kantonalne MUP-ove, osnujemo "žandaremriju" ko u GT, s razlikom da FBiH i kantoni imaju dovoljan budžet da to ne bude samo kozmetička promjena uz dizanje stranog kredita, nego organizovano i temeljito jačanje MUP(ova) u FBiH.
Samo je problem što naši metilji na vlasti nemaju volje za tim. MUP KS je trebao nabaviti helikopter(e), pa vidite kako je završilo. Prije 5 godina se pričalo o opremanju kantonalnih MUP-ova dronovima različitih vrsta i opet se ništa nije uradilo po tom pitanju. Da li sve te procese u KS, ZDK, TK, BPK i USK blokiraju HDZ i SNSD ili je čak možda do naših nesposobnih lidera, zaključite sami.

Specijalne jedinice kantonalnih MUP-ova bi se mogle proširiti i nabavljati oklopna vozila za njih, kao i povećati broj policajaca i popuniti kadrove koji danas fale, trebalo bi se još uzeti po par helikoptera za svaki kanton, koordinirano i planski, te dronovi za nadzor, pa i lahko naoružani, da nam vlaška manjina i Zoki i Kolinda ne kmeče da ne radimo ništa po pitanju 10 hiljada terorista u BiH.
Isto tako bi trebalo uzeti duge cijevi za svakog policajca i pancirne prsluke, jer Dodik to već radi, a sve u svrhu "borbe protiv terorizma".
Za sve navedeno treba birati liniju manjeg otpora, dakle preferencijalno preko kantona da ide.

Ko god kaže da kantoni nemaju para za takvo nešto, samo da ih napomenem da se propala GT s ekonomijom veličine KS već naoružala svim navedenim, a odakle njima pare, ako mi eto kao nemamo? Sve se može kad se hoće.

Ali Bošnjak neće, ali će htjeti kad ga genocidaši krenu gađati dronovima koje su im prodali njegova braća Turci, ali će tada biti prekasno.
Kroz zandarmeriju se moze dosta toga uraditi ali cisto sumnjam da se moze ozbiljno naoruzati. Izvidjacki dronovi su jedna stvar a vojni nesto sasvim drugo. Ozbiljno oruzje se ne moze tek tako nabaviti pod okrivljem policije.

Ovo sto gledamo zadnjih godina zahtjeva odgovor sa nase strane. Ne smijemo trpiti ovu pat poziciju jer slijedeci rat nece biti dovoljno ukopati se u rovove i nadati se da ce neko zabraniti koristenje dronova.

Odgovorite