☑ Pravila foruma i savjeti

Prva 3 mjeseca rata

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Jack » 04 dec 2018 01:23

https://www.mediafire.com/file/6kxzebaa ... 91enje.pdf

CItam malo ponoci ratni arhiv oslobodjenja.Posebno period od 1 Marta pa sve do kraja Maja.Nisam vidio vise gresaka nasih nego u Aprilu.Bijeljina pade.Sarajlije protestvuju protiv rata.Klasicna okupacija Bosanske Krupe bez ispaljena metka.Mnoga sela padose iako su vidjeli da su cetnici bojkotovali naprimjer referendum u Drvaru i Bosanskom Grahovu i da mnoge mjesne zajednice ili sela nisu imale referendum.Tako su Srbi bojkotovali referendum u Cipuljicu(Bugojno) u kraju gdje su bili debela manjina.Citajuci sve to.Stice se zakljucak da su Bosnjake prva 2 mjeseca rata vodili mentalni moroni ili da smo bili toliko naivni da smo dopustali da padnemo u masovne grobnice.Nema sta da se prica koliko ovaj sam ratni arhiv Oslobodjenja daje nam stanje stvari i presjek
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Meteor » 04 dec 2018 02:37

Jack je napisao/la:https://www.mediafire.com/file/6kxzebaa ... 91enje.pdf

CItam malo ponoci ratni arhiv oslobodjenja.Posebno period od 1 Marta pa sve do kraja Maja.Nisam vidio vise gresaka nasih nego u Aprilu.Bijeljina pade.Sarajlije protestvuju protiv rata.Klasicna okupacija Bosanske Krupe bez ispaljena metka.Mnoga sela padose iako su vidjeli da su cetnici bojkotovali naprimjer referendum u Drvaru i Bosanskom Grahovu i da mnoge mjesne zajednice ili sela nisu imale referendum.Tako su Srbi bojkotovali referendum u Cipuljicu(Bugojno) u kraju gdje su bili debela manjina.Citajuci sve to.Stice se zakljucak da su Bosnjake prva 2 mjeseca rata vodili mentalni moroni ili da smo bili toliko naivni da smo dopustali da padnemo u masovne grobnice.Nema sta da se prica koliko ovaj sam ratni arhiv Oslobodjenja daje nam stanje stvari i presjek
Naivni ? Mozda ubijani u pojam 50 godina + propaganda + peta kolona + vlasi na funkcijama, a ima boga mi i straha i egoizma.
....................
slika :Studyy:

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la kliker » 04 dec 2018 08:46

Jack je napisao/la:https://www.mediafire.com/file/6kxzebaa ... 91enje.pdf

CItam malo ponoci ratni arhiv oslobodjenja.Posebno period od 1 Marta pa sve do kraja Maja.Nisam vidio vise gresaka nasih nego u Aprilu.Bijeljina pade.Sarajlije protestvuju protiv rata.Klasicna okupacija Bosanske Krupe bez ispaljena metka.Mnoga sela padose iako su vidjeli da su cetnici bojkotovali naprimjer referendum u Drvaru i Bosanskom Grahovu i da mnoge mjesne zajednice ili sela nisu imale referendum.Tako su Srbi bojkotovali referendum u Cipuljicu(Bugojno) u kraju gdje su bili debela manjina.Citajuci sve to.Stice se zakljucak da su Bosnjake prva 2 mjeseca rata vodili mentalni moroni ili da smo bili toliko naivni da smo dopustali da padnemo u masovne grobnice.Nema sta da se prica koliko ovaj sam ratni arhiv Oslobodjenja daje nam stanje stvari i presjek
Sta da se ocekuje od bosnjackih lidera tada... Vecina njih nije vodila ni neko jace preduzece a kamo li drzavu ili rat dapace dobar dio njih je bio po zatvorima i na margini drustva...

Nisu bezveze Aliju iz zatvora izbavili Cosic i kompanija... Njima je trebao neko kao Alija dakle bez iskustva i sa kompromitovanim pedigreom "islamskog fanatika" i dan danas placu usta sa Alijom Izetbegovicem...

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Zmaj » 04 dec 2018 15:54

Meteor je napisao/la:
Jack je napisao/la:https://www.mediafire.com/file/6kxzebaa ... 91enje.pdf

CItam malo ponoci ratni arhiv oslobodjenja.Posebno period od 1 Marta pa sve do kraja Maja.Nisam vidio vise gresaka nasih nego u Aprilu.Bijeljina pade.Sarajlije protestvuju protiv rata.Klasicna okupacija Bosanske Krupe bez ispaljena metka.Mnoga sela padose iako su vidjeli da su cetnici bojkotovali naprimjer referendum u Drvaru i Bosanskom Grahovu i da mnoge mjesne zajednice ili sela nisu imale referendum.Tako su Srbi bojkotovali referendum u Cipuljicu(Bugojno) u kraju gdje su bili debela manjina.Citajuci sve to.Stice se zakljucak da su Bosnjake prva 2 mjeseca rata vodili mentalni moroni ili da smo bili toliko naivni da smo dopustali da padnemo u masovne grobnice.Nema sta da se prica koliko ovaj sam ratni arhiv Oslobodjenja daje nam stanje stvari i presjek
Naivni ? Mozda ubijani u pojam 50 godina + propaganda + peta kolona + vlasi na funkcijama, a ima boga mi i straha i egoizma.
Bravo i nije 50 nego 150 godina.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Meteor » 04 dec 2018 19:09

Zmaj je napisao/la:
Meteor je napisao/la:
Jack je napisao/la:https://www.mediafire.com/file/6kxzebaa ... 91enje.pdf

CItam malo ponoci ratni arhiv oslobodjenja.Posebno period od 1 Marta pa sve do kraja Maja.Nisam vidio vise gresaka nasih nego u Aprilu.Bijeljina pade.Sarajlije protestvuju protiv rata.Klasicna okupacija Bosanske Krupe bez ispaljena metka.Mnoga sela padose iako su vidjeli da su cetnici bojkotovali naprimjer referendum u Drvaru i Bosanskom Grahovu i da mnoge mjesne zajednice ili sela nisu imale referendum.Tako su Srbi bojkotovali referendum u Cipuljicu(Bugojno) u kraju gdje su bili debela manjina.Citajuci sve to.Stice se zakljucak da su Bosnjake prva 2 mjeseca rata vodili mentalni moroni ili da smo bili toliko naivni da smo dopustali da padnemo u masovne grobnice.Nema sta da se prica koliko ovaj sam ratni arhiv Oslobodjenja daje nam stanje stvari i presjek
Naivni ? Mozda ubijani u pojam 50 godina + propaganda + peta kolona + vlasi na funkcijama, a ima boga mi i straha i egoizma.
Bravo i nije 50 nego 150 godina.
Da ali govorim o ovom svijezijem vremenu. Treba jos dodati traume iz prvog i drugog SR. Balkanske ratove. Raspad osmanskog carstva...Aneksija...

Kad čovjek pogleda dobro je ovo sve kako je moglo da bude i kako su slični narodi prosli....

Pred sami pocetak rata imali smo okupiran i dobro utvrdjen glavni grad. Kad neko spomene opsadu 92-ge odmah mi na um padne da je 50 godina bio pod okupacijom. Pa u centru odnosno starom dijelu grada Sarajeva imali smo ulicu milosa obilica hej...Nije bilo moci da se se naziv ulice promijeni a ne nešto ozbiljnije eto u kakvom smo jadnom stanju bili.
....................
slika :Studyy:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Jack » 04 dec 2018 22:17

Bez uvrede dovoljno je da citas.Prepustanje oruzja Jna po nasim selima,gdje su nase straze zamjenjene cetnickim.Medjusobna optuzivanja oko tog dok Srpska vojska napada.Pad Grbavice u roku 1 dana koji je iznadio sve.
Ima tu dosta tog.Ima tu dosta i fine price naprimjer oko Kotor Varosi jak otpor po Bosnjackim selima,niko im nije pomogao iz Sarajeva.Ali dosta se svodi na nasu glupost i naivnost bez obzira jel to bila 50 ili 150 godina propagande.Savjetujem svima da letimicno pogledaju linkove iz Oslobodjenja od 1 Aprila pa do 1 Maja,tu ce dosta tog naci zanimljivog
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Meteor » 05 dec 2018 01:06

Jack je napisao/la:Bez uvrede dovoljno je da citas.Prepustanje oruzja Jna po nasim selima,gdje su nase straze zamjenjene cetnickim.Medjusobna optuzivanja oko tog dok Srpska vojska napada.Pad Grbavice u roku 1 dana koji je iznadio sve.
Ima tu dosta tog.Ima tu dosta i fine price naprimjer oko Kotor Varosi jak otpor po Bosnjackim selima,niko im nije pomogao iz Sarajeva.Ali dosta se svodi na nasu glupost i naivnost bez obzira jel to bila 50 ili 150 godina propagande.Savjetujem svima da letimicno pogledaju linkove iz Oslobodjenja od 1 Aprila pa do 1 Maja,tu ce dosta tog naci zanimljivog
Govoris o Grbavici a ne znaš da su to sve vojni stanovi od JNA i da je to naselje bilo puno cetnika. Odmah iznad Grbavice nalazi se naselje Vraca i hop eto te na putu za Trebević i putu prema kasarnama u Lukavici, naselju Dobrinja, Aerodromskom naselju i dalje prema Kotorcu Hrasnici Famosu Kuli i eto te sad na Igmanu i Trnovu.
....................
slika :Studyy:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Jack » 05 dec 2018 01:18

Govorim o onome sto znam.Grbavica je imala 47% Srba.Vrace 73%.Ovo su cifre prije rata.Ne moras mi govoriti gdje su Vrace jer znam i vise nego dobro.Cak sam jednom dusu ispustio hodajuci do spomen parka Vrace

Vratimo se na Travnik.U ovome gradu Sda je prodavala tajne vojne ustashama i usko suradjivala s ustashama.Tako je Sda Travnika podijelio pozicije s ustashama u ovom gradu.A ko zna makar malo Travnik ono naselje Kalibunar gdje su zgrade.E,pa morao si da prodjes u pratnji Hvo kroz ovo naselje a nas borac se nije pitao u tom dijelu grada.To mi je rodjak pricao.Takodjer mi je pricao da oni zele da se rijese ustasha,dolazi neki Balija iz Travnika kaze mu o multi-kulti komsiluku.Na kraju su ga i prebili i pricali su mu da ce ga zaklati i da je Travnik Hrvatski grad.

Na kraju dana uvedena je par dana vojna diktatura u Travniku za koje niko nece cuti ni rijeci jer su borci 17 Krajiske odlucili da smjene sve politicare i napadnu ustashu.A da Turbe momci strasni borci,dosta su dobro suradjivali s 17.Ali ovi misevi iz grada.Da se je Sda Travnika pitao imao bi danas ulizivanje ala Tihic i Bakir ili jos gore

Nije pala zgrada Loris na Grbavici.Vojni stanovi istina ali mogao si da napravis nesto vise.Ili i Loris nije bila vojna zgrada.Sto se tice padinskih naselja gore posebno Hrasnog Brda,kakav su oni imali jeben polozaj.Gore na Trebevicu cetnici,dole na Grbavici cetnici,pa opet Hrasno Brdo nije palo,a da je imalo jeben polozaj.To je istina

Neki su prodavali vojne tajne,neki napustali linije,neki cak i oruzje Jna davali misleci da ce ih Jna stititi.Koji epski padovi.Vjeruj mi da smo ukljucili mozak ne bi imalo ovoliko zrtava
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Jack » 05 dec 2018 01:23

Sto se tice Hrasnog Brda,to je klasican primjer sloznosti i pameti

Ako skopcas da su cetnici uzeli Dobrosevice,da su uzeli u Decembru dio Stupa i Otes s Doglodima.Da u Aprilu 1992 godine linija je bila kraj Hotela Hercegovina na Ilidzi a da mjesec dana kasnije cetnici su kontrolisali cijelu Ilidzu i da fakticki gubimo Ilidzu,gubimo Otes,gubimo sve ali ne gubimo bas sva naselja u Sarajevu i da je Hrasno Brdo palo mogao bi se fakticki pozdraviit s Mojmilom a onda bi krenuli na Alipasino

Realno,mogla se je uvezati linija bolje na Grbavici.Znam da su to zgrade ali na primjeru Lorisa se je vidjelo da se moze,kad se hoce.Moglo se je makar probati drzati Shopping.Mnogi dijelovi grada su tako padali bez veze.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Jack » 05 dec 2018 09:39

Zapravo prepisat cu od petka jos me ledja bole strasno.3 najvece gluposti pocinjene tog dana sirom Bosne u agresiji cetnika.Onako najgore.Pa sami sudite sta je bilo ili ne
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la amkos » 02 jan 2019 13:21

Jack je napisao/la:Zapravo prepisat cu od petka jos me ledja bole strasno.3 najvece gluposti pocinjene tog dana sirom Bosne u agresiji cetnika.Onako najgore.Pa sami sudite sta je bilo ili ne
Koje su to 3 najveće gluposti ? :what:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Meteor » 02 jan 2019 18:55

Jack je napisao/la:Sto se tice Hrasnog Brda,to je klasican primjer sloznosti i pameti

Ako skopcas da su cetnici uzeli Dobrosevice,da su uzeli u Decembru dio Stupa i Otes s Doglodima.Da u Aprilu 1992 godine linija je bila kraj Hotela Hercegovina na Ilidzi a da mjesec dana kasnije cetnici su kontrolisali cijelu Ilidzu i da fakticki gubimo Ilidzu,gubimo Otes,gubimo sve ali ne gubimo bas sva naselja u Sarajevu i da je Hrasno Brdo palo mogao bi se fakticki pozdraviit s Mojmilom a onda bi krenuli na Alipasino

Realno,mogla se je uvezati linija bolje na Grbavici.Znam da su to zgrade ali na primjeru Lorisa se je vidjelo da se moze,kad se hoce.Moglo se je makar probati drzati Shopping.Mnogi dijelovi grada su tako padali bez veze.
Uzeli su Dobrosevice jer se sa tog brda/naselja kontrolise kompletno sarajevsko polje. Imali su na raspolaganju kasarnu u Butilama, Rajlovcu, Stupu, Orao u Rajlovcu, TAT Energoinvest na Stupu. Plus cetnike u Ilijasu i Vogosci. Otes je pao zbog hrvata a nije se to naselje ni moglo braniti...

Kako ce krenuti na Alipasino kad pored Alipasina imas naselje Mojmilo, brdo Mojmilo i vodovod na brdu, naselje Dobrinja(najvece naselje u BiH), vojnicko polje, nedzarice. Ja sam na vojnickom bio od 93-ce do 95-te.
....................
slika :Studyy:

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la momak » 02 jan 2019 19:41

Meteor,i svi ostali koji ste branili nasu Bosnu.HVALA. :respekt:
Neki smo bili u ta vremena jos balavi,a i u inostranstvu.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Jack » 14 jan 2019 14:29

Direktor Osnovne skole u Vitovlju Srbin kaze da se radi o vojnoj vjezbi kad su mjestani Sisave nasilno okupirali relej na Vlasicu i ubili covjeka.Za to vrijeme stanica policije u Travniku koja je ODMAH trebala da reaguje.Mase glavom i kaze da se ne radi o nicemu vaznom.Okupacija releja nista strasno

Inace Srbi su bili direktori i tamo gdje su bili teska manjina.A ta ista Sisava je u Decembru 1991 odlucila da se pripoji Srpskoj opstini Skender Vakuf

Dok kod Sarajeva mali milion provala i gresaka
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Zmaj » 14 jan 2019 16:46

w3zB0T3x9jk
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Drina » 19 jan 2019 23:21

Bosnjaci su raspameceni u zadnjih 150 godina. Nismo iskoristili polozaj i status koji smo imali stoljecima. Nakon kraha osmanskog carstva i na prvom popisu napravljenom od strane AU okupatora u Bosni je bilo najvise pravoslavaca. To prvo govori koliko je njima bilo lose "pod turskom" upravom i koliko su nasi preci bili naivni i dozvolili da se to zlo naseli po Bosni.

Prvi ozbiljni sukubi su poceli 1990 u Foci sa aferom Focatrans. To je bilo jedino javno preduzeze u Foci na dijem celu nije bio direktor vlah. Direktor je bio nas covjek. Duliman. Njega su pokusali nasilno da skinu i stave nekog cetnika a on nije dao svoju poziciju.

Onda su vlasi osnovali novo preduzece Viner (vise inat nego rad) i dobili autobuse iz Srbistana

Organizovalli su proteste i blokirali grad. Na protestima je bilo masa cetnika iz Srbistana. Dovuceni na "spontane"proteste i da spase ugrozeno srpstvo jer ima jedna firma u kojoj je direktor Bosnjak.

Bilo je sukoba.Grad blokiran. Mi nismo isli u skolu. Sve to 2 godine prije pocetka rata. Onda su dosli specijalci iz Sarajeva i razbili te proteste.

Od tada su bila dva odvojena drustva u Foci. I sasvim je bilo jasno da ce biti rata. Neke slike sa tadasnjih protesta cetnika
1990 godina

slika

slika

slika

Vide ovdje

https://focanskidani.wordpress.com/2016 ... oto-prica/
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Drina » 19 jan 2019 23:51

U to doba, manje vise je izasla knjiga Genocid nad Muslimanima, 1941-1945 od Dedijera i Miletica. Bio sam dijete ali sam citao tu knjigu pred rat. Citao sam iskaze zrtava i bezbrojne liste zrtava cetnikih pokolja tokom WWII u Foci. Kao su zive zene zakucavali ekserima na dasku i bacali u Drinu, kako su ljudima sjekli dijelove tijela, paljenje zivih ljudi u kucama (to su radili i mom mjestu) itd... Knjigu sam procitao i vec mi je tada kao djetetu bilo jasno s kakvim olosom smo mi zivjeli zajedno.

No nas narod je bio manje vise pogubljen. NIje bilo neke organizacije "odozgo". Vise su se ljudi organizirali po selima. Seoske straze sa "smjesnim" oruzjem i slicno. U Sarajevu nije postojao niko se zanimao sta se uopste desava.

Na drugoj strani vlasi su imali JNA i Beograd i oni su organizirali, opremili, davali upute i pripremili za rat.

Sjecam se 1991 sa mnom u klupu sjede jedna djevojcica. Vlahinjica. Ne sjecam se kako se vise zove. Prica ekavski. Otac joj oficir JNA. bio u Sloveniji i premjestili ga Focu. Sami Bog zna koliko su tih vlaha tako navukli pred sami rat. Vojna lica.

Pred rata je u Foci bio i najveci skup SDA. Pricalo se da je bilo 200000 ljudi. Tako da mislim da su centici mislili da cemo mi tu imati velike odbrambene kapacitete. To mi govori i cinjenica da su oni u napad na Focu krenuli sa 4000 vojnika. To imate i u ovom izvjestaju

https://www.hrw.org/legacy/reports98/foca/

4000 vojnika na grad u kojem je bilo 5-60000 Bosnjaka. Prije samog pocetka rata je JNA zauzela vecinu kota oko grada i tu su bili ukopani. Jedino brdo koje su drzali nasi je brdo Siste. Na lijevoj obali Drine. Borbe u samom gradu su trajale 2 sedmice. Tada su jos koristili i avione. Koliko se sjecam izvjestaja njihovg radia iz tog perioda, govorili su da su imali poginulih 36 vojnika u tim borbama za grad.


Otezavajuca okolnost je bila i u tome sto nije bilo jasno definiranih linija. Nije bilo "slobodne pozadine" na kojej bi cili bili na kakvoj takvoj sigurnosti. Tako da je to bilo sve izmjesano.

Gore u rejonu Sutjeske su nasi ljudi bili u potpuno okruzenju 6 ,mjeseci. Svo to vrijeme bili potpuno okruzeni i borili se. Na kraju su izvrsili proboj i dosli na slobodnu teritoriju. Kasnije su imali i svoj poseban bataljon. Komandant Zaim Besovic. Vuk sa Zelengore

Ja sam presao put pjeske od Foce do Trnova. Kada sam stigao u Trnovo tu jos nije bio rat (a Drina bila vec sva krvava). Trnovo je bilo podijeljeno i sjecam se da sam kao klinac presao u drugi drio grada gdje su bili cetnici. Prosao sam pokraj cetnickog bunkera (oni nisu znali ko sam} i tada sam prvi put vidio zolju. Sjecam se tih 10ak cetnika, mitraljeza naslonjenog na one vrece sa pjesekom i te zolje sto je drzao jedan od njih. Tih dan je prosla i ogromna kolona cetnickih vojnika. Isli su ka Sarajevu. kamioni, tenkovi.....nepregledna kolona


Kasnije smo izasli na Igman i cilj je bio da se spustimo u Sarajevo kod rodbine ali su onda cetnici postavili barikade i nije se moglo uci u grad pa smo skrenuli u Hadzice. U Hadzicima ljudi sjede po kaficima. Kao da se nista ne desava u Podrinju. Kao da zive na drugoj planeti. Mi pricamo sta se desava i da cetnici idu ka Sarajevu a ovi "ma nece ovdje, ovdje je drugacije". Naivnost i debilizam prve prvste. Ubrzo nakon toga cetnici preuzimaju Hadzice i ujedno hapse 300 nasih ljudi a koji su kasnije svi pobijeni. Vecini se ni danas ne zna gdje su kosti.


Sve u svemu dobro se sjecam te naivnosti kod naroda. Mi smo tako isli od mjesta do mjesta i gdje god dodes narod misli nece biti rata. Kolju ljude 5-6 km od njega a on se pravi kao da se to njega ne tice.

Posebno je to bilo izrazeno kod ovih u Hadzicima
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Drina » 20 jan 2019 00:02

Tokom rata sam boravio na tom potezu Pazaric - Tarcin. Dakle cetnici zauzeli Hadzice a ovamo na tom potezu Pazaric - Tarcin imas par sela i nasi samo gledaju u njih. Ne samo da gledaju vec su postavili straze prema tim selima. Kao ako napadnu :takoje:

A u biti mogli su neutralisati ta sela u roku 24h i biti mirni. Ne gubiti snage i energiju drzeci neke straze.

U jednom momentu je tadasnji HOS popizdio i "odradio" par tih sela. Pronasli su bruku oruzja, radio stanica itd. Sjecam se da su u jednoj kuci nasli t minobacaca. Siguran sam da su i navodili granatiranje iz Hadzica.

Nasi ne bi odradili ni Bradinu da cetnici nisu krenuli u napad. Nasi su presreli njihovog kurira i cetnici su spremali napad iz Bradine. Nas su se skupili navrat na nos i izasli samo par minuta prije cetnika na kotu iznad Bradine i tako ih porazili. Isto je bilo i kod sela Trzni. Bio sam prisutan tada. Tu je bilo jedno vlasko selo. Nasi ih nisu dirali. I ti vlasi, iz tog potpuno okruzenog sela napadnu nase u Trzni. I budu porazeni.

Sjecam se tog momenta kao da je bilo jucer.

Nevjerovatna naivnost i kako mi uvjek cekamo nesto. Tek se probudimo kada je 12h05
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la amkos » 20 jan 2019 01:48

U Hadzicima ljudi sjede po kaficima. Kao da se nista ne desava u Podrinju. Kao da zive na drugoj planeti. Mi pricamo sta se desava i da cetnici idu ka Sarajevu a ovi "ma nece ovdje, ovdje je drugacije". Naivnost i debilizam prve prvste.
Nevjerovatno koja naivnost našeg naroda tada. :shock: :sos:

Hvala @Drina na ovim pričama. Iako je dosta tužno i žalosno zanimljivo je za čitati.

Nevjerovatne su stvarno ljudske sudbine, od dječaka koji prolazi pored četničkog bunkera a oni ne znaju ko je to, rata, gladi, patnje i gledanja svega toga do rada za jednu od najboljih firmi na svijetu u vezi robota i robotike.

Stvarno život piše romane. Nevjerovatno.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Prva 3 mjeseca rata

Post Postao/la Drina » 20 jan 2019 02:34

Mogao bih pisati jos svasta ali ne zelim previse u detalje jer ovo citaju srpske sluzbe.

Ali da. U Hadzicima je bila nevjerovatna naivnost. Meni je trebalo preko mjesec dana da se probijem do Hadzica. Sad zamisli na sta smo licili. I dodes u Hadzice a ono kafici rade normalno, narod hoda....A tada u Sarajevu vec bile blokade. Dakle samo sto nije "puklo"a vecina ne vidi sta im se sprema. Vlasi u Hadzicima pofatali 300 nasih muskaraca bez otpora i pobili ih. Nasi zateceni ako djeca.

http://detektor.ba/hadzicani-gube-nadu/

Ono sto me je iznenadilo i to da narod u Pazaricu i Tarcinu nije imao nikave zalihe hrane. Moja tetka koja je tu zivila je imal 1.5kg brasna kada smo mi dosli. :shock: :rat: Tako je bilo kod svih. Livade prazne. Niko nista nije posijao (nesto beznacajno). Privi dan rata na tom podrucju i odmah glad. Nema nicega. A radi se o selima. Pretpostavljao bi da imaju nesto stoke ili da imaju nesto posijano.

Mi nismo napustali kucu dok cetnici nisu potpuno zauzeli grad i to brdo Siste. To je bio izlazak minut do 12hoo. U biti oni su nas vidili kada mo se povukli. Kroz nasu kucu je proslo bruka nasih ljudi. Izbeglica. U jednom momentu je bilo preko 40 ljudi. Koje nismo ni znali. Ali bilo je dovoljno hrane za sve. Tako da je bilo cudno da ovi u Pazaricu nemaju apsolutno nikakve zalihe.

Narod je iznosio hranu u svim selima od Foce do Trnova i gore na Bjelasnici. Bar dok sam ja prolazio. Bilo je ljudi koji su kasnije prolazili i oni su gore prosli jer su se morali probijati kroz cetnicke linije.

Mnogo stvari sam i zaboravio. No par stvari su ostale u sjecanju. Kao taj cetnicki bunker u Trnovu. Ili pri prilazu Grebku. Dosao je helikopter iznad nas. Spustio se na 15ak metara. U njemu cetnici. Vidis mitreljez. I tako je stajao 20ak sekundi i onda odletio. MIslili smo da ce pucati po nama ali eto nije. U toj grupi su bili samo zene i djeca.

No mislim da su oni tada pratili pokrete naroda. U nekim navratima su nadlijetali i avioni. Bacali su i bojne otrove. Bilo je svasta.

Sjecam se i ovog mog rodak Murata koji je ostao s ocem da brani selo. Sami su se borili protiv nekoliko stotina cetnika. Cijelu noc. Cetnici nisu smjeli da udu. Vjerovatno su mislili da je tu vise ljudi u selu. Poginuo je tu. Na rodnom pragu. Imao je 26 godina.

Sjecam se da su pricali za jos jednog naseg covjeka u selu Sukovac. Isto tako iskopao rov kod kuce i tu docekao cetnike i krhao se sa njima dok nije poginuo. Nije zelio da se makne s praga.


Sjecam se i drugoh rodaka. 18 godina. Sin jedinac i imao je onu tandzaru. Sjecam se kad se odvojio od roditelja i govorio im kako ce omladina odbraniti Bosnu. Bio je bas zagrijani patriota. I poginuo je u bitkama u Zebinoj Sumi (kod Ustikoline). Jurisao je na bunker, htio da baci bombu ali pokosio ga je rafal.


Sjecam se da je bilo puno patriotizma u tom periodu ali da nije bilo sredstava, organizacije, bilo je puno jugoslovena koji nisu mogli vjerovati da ce ih napasti komsije, pogotovo u Sarajevu.



I za kraj sjecam se sela Lokve. To je selo iznad Hadzica. To selo je herojsko mjesto. Na to selo je baceno milijardu granata. Cetnici su navaljivali bezbroj puta. Da su tu izasli imali bi na dlanu Pazaric i sigurno bi sve zgurali do Konjica. Svake noci su tukli po Lokvama ko sumanuti. Ujutro svi gledamo je li ista ostalo gore. Cudo. I gledao sam nase ljude kako idu iz Pazarica na liniju u to selo. Idu tri covjeka i jedna puska i u pusci 3 metka. I tako su drzali liniju. To bi tesko ko mogao povjerati ali zivi sam svjedok toga.


Kakve su samo ljudine krocile zemljom u tom periodu.

To je najslavniji period nase drzave i naroda
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite