☑ Pravila foruma i savjeti

Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Moderator/ica: abu seid

Avatar
Bosniakum
Član
Postovi: 140
Pridružen/a: 08 jan 2022 20:58

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Bosniakum » 20 jan 2022 11:32

A inače, kakva je situacija s našim domaćim proizvodima u inostranstvu? Kako stvari tamo stoje? Možda najveći problem koji ja vidim jeste nepotreban uvoz proizvoda kojih kod nas ima na pretek, recimo voda.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Zmaj » 20 jan 2022 18:18

Bosniakum je napisao/la: 19 jan 2022 17:03 Mene zanima nešto. Da li je moguće razviti kakvu aplikaciju za telefon koja omogućuje da skenira artikle iz prodavnica, recimo preko bar koda ili nešto tome slično, te tako detektuje da li je riječ o domaćem proizvodu ili ne? Vidim da na prvoj stranici ima lista svih domaćih proizvoda koji se proizvode, a nadam se i kupuju u našim prodavnicama. Kad bi se razvio i unaprijedio kakav napredan algoritam za prepoznavanje i detektovanje istih.
Tehnicki gledano, naravno da se moze razviti mobilnu aplikaciju i spojiti je na databazu koja bi imala sve te artikle.

Btw, imas pogresno zastavu kraljevine. To je vlaski falsifikat gdje guraju nekakve krstove iako to nisu krstovi, to je loza. Loze se svugdje nalaze na steccima i vide se na pecatu Tvrtka I.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la abu seid » 20 jan 2022 18:37

Bosniakum je napisao/la: 20 jan 2022 11:32 A inače, kakva je situacija s našim domaćim proizvodima u inostranstvu? Kako stvari tamo stoje? Možda najveći problem koji ja vidim jeste nepotreban uvoz proizvoda kojih kod nas ima na pretek, recimo voda.
Mogu se naći, negdje lakše, negdje teže. U Austriji i Švedskoj se mogu naći u mnogim prodavnicama, u Njemačkoj već malo teže. Na zapad izvoze najviše firme AS Grupe (Klas, Vispak, Vegafruit, Solana Tuzla, Kent), Poljorad, Pak Rampart, MBA, Jami, Ovako, Natura i sl.
U regiju mnogo više firmi.
Voda je jedan od proizvoda koji su nepotrebni. Mliječna i mesna industrija su kod nas jake i koliko god je nelojalna konkurencija, naš proizvođači su tu jaki, pogotovo u našem dijelu Federacije. U šumskoj i kod škutora je malo drugačije.
Gdje smo tanji je konditorska industrija tačnije čokoladni proizvodi.

Avatar
Bosniakum
Član
Postovi: 140
Pridružen/a: 08 jan 2022 20:58

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Bosniakum » 20 jan 2022 19:48

Zmaj je napisao/la: 20 jan 2022 18:18
Bosniakum je napisao/la: 19 jan 2022 17:03 Mene zanima nešto. Da li je moguće razviti kakvu aplikaciju za telefon koja omogućuje da skenira artikle iz prodavnica, recimo preko bar koda ili nešto tome slično, te tako detektuje da li je riječ o domaćem proizvodu ili ne? Vidim da na prvoj stranici ima lista svih domaćih proizvoda koji se proizvode, a nadam se i kupuju u našim prodavnicama. Kad bi se razvio i unaprijedio kakav napredan algoritam za prepoznavanje i detektovanje istih.
Tehnicki gledano, naravno da se moze razviti mobilnu aplikaciju i spojiti je na databazu koja bi imala sve te artikle.

Btw, imas pogresno zastavu kraljevine. To je vlaski falsifikat gdje guraju nekakve krstove iako to nisu krstovi, to je loza. Loze se svugdje nalaze na steccima i vide se na pecatu Tvrtka I.
Sada sam upravo konsultovao knjigu fojničkog grbovnika.
Zadnja izmjena: Bosniakum, dana/u 01 feb 2022 21:34, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la abu seid » 20 jan 2022 22:02

Samo 40 firmi ima otprilike 4000 bar kodova. 8-)

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la abu seid » 21 jan 2022 21:20

slikaVLAŠIČKO mlijeko (MI99 d.o.o - Gradačac)

Avatar
Bosniakum
Član
Postovi: 140
Pridružen/a: 08 jan 2022 20:58

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Bosniakum » 22 jan 2022 13:51

Super. Svaki proizvod je dobrodošao! A inače čvrsto vjerujem da nijedan naš proizvod ništa nije lošije kvalitete od bilo kojeg drugog iz regiona i šire. Posebno se to odnosi na ove prehrambene proizvode.

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la abu seid » 04 feb 2022 16:58

slika DEON tečni deterdžent (Dita d.d. - Tuzla)

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la amkos » 02 mar 2022 23:56

Proizvodi li ijedna naša firma zaleđeno povrće u vrećicama ?

Vidim u Bingu samo ima zaleđeno povrće uglavnom iz Srbije i Hrvatske, dio iz Belgije.

Jel mudro slovo uzgajati grašak, mrkvu, karfiol, brokulu i pakovati u vrećice i zalediti ? :what:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la abu seid » 03 mar 2022 01:13

amkos je napisao/la: 02 mar 2022 23:56 Proizvodi li ijedna naša firma zaleđeno povrće u vrećicama ?

Vidim u Bingu samo ima zaleđeno povrće uglavnom iz Srbije i Hrvatske, dio iz Belgije.

Jel mudro slovo uzgajati grašak, mrkvu, karfiol, brokulu i pakovati u vrećice i zalediti ? :what:
ESOF
Nema u Bingu, ali imaju tri svoje prodavnice u Sarajevu : tržnica Ciglane, tržnica Grbavica i gradska Tržnica. Voće i povrće, svježe i smrznuto.
A možeš i preko Korpe naručiti.
https://www.korpa.ba/partner/esof-svjeze-i-zamrznuto

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Jack » 03 mar 2022 05:28

Naravno da se moze.Postoji kod i sve se zna.Naprimjer evo ovdje masovno bacaju neke Ruske kolace,subare s trgovina a ponajvise prosipaju najvece Rusko trziste za izvoz a to je Vodka.I to u neogranicenim kolicinama.Reci nesto protiv Amerike vidjet ces ti sta je bojkot i kako je kad se krene.Ti ljudi znaju da i zapale trgovinu covjeka koji je ovdje veci dio zivota bio

Ali ako ides u pekare i kupujes njihov kruh/hljeb.Ako ides u neke trgovine i kupujes sve njihovo.Onda fakticki i njime dajes daleko vise.Od nafte do kolaca.A realno Srbistan nema previse za ponudu dobrih stvara oko hrane.A znam da nemaju gasa i nafte
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Steve_Rogers
Član
Postovi: 421
Pridružen/a: 06 jul 2020 21:38

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Steve_Rogers » 20 nov 2022 13:55

Odavno nismo pisali na ovoj temi. Svojevremeno je neko pisao da mi imamo domace vocne napitke kao sto je Cedevita, a to su Nova Vita i Dolce Vita.
Medjutim, Nova Vita je u rukama Bosnjaka, dok Dolce Vitu drze skutori. Naime, iako se pakuje u Sarajevu, mislim da se proizvodi u Citkluku ili skutoriji. Tako da, ukoliko uzimate ove napitke s ciljem jacanja domace privrede, uzmite Novu Vitu radije nego ovu drugu.

https://novavita.ba/

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la atif » 26 dec 2022 21:42

http://biznis.ba/klasov-fit-integralni- ... plikaciji/


Klasov FIT integralni keks od sad i u dm trgovinama i ‘Moja dm’ aplikaciji

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la atif » 27 feb 2023 22:41

Ovaj Ferhatović iz Austrije sa suhim mesom rastura. Meso u radnji kao drva slaže.
Elhamdulillah
SULTAN &FERHATOVIC
Sva zahvala pripada Allahu
Dragi moji kupci,prijatelji,familijo,poslovni partneri...
Zelim da podjelim sa vama radosnu vijest
Ono sto sam gradio 5g.dostiglo je vrhunac poslovanja
Tesko je nastaviti sam dalje voditi visemilionski biznis
Dugo vremena sam razmisljao kako dalje,da li ostati na istom,siriti se ,bilo je mnogo ponuda da se biznis proda...
Gospodar je tako htjeo da biznis nastavim sa svojim dugogodisnjim prijateljem mag.dr. Imran Mehic osnivacem i vlasnikom poznatog pica "SULTAN DRINKS"
O ovom covjeku, njegovom iskustvu,ljudskosti, suvisno je bilo sta pisati, to znaju oni koji ga poznaju...
Osnovali smo firmu "FM GROUP FERHATOVIC&MEHIC GMBH"
Cilj nase Grupacije:
*novi koncept poslovanja u EU sa podrucja Balkana
*jacanje brenda "Ferhatovic"
*brendirani proizvodi "Ferhatovic"
*Frenschise
*gastro
*prosirenje online prodaje na cijelu EU
*podrska i vece plasiranje proizvoda iz BiH ...
Molim Allaha da bude zadovoljan sa nama,nasim poslovima,porodicama
Zelim se svima vama zahvaliti sto ste mi podrska cijelo ovo vrijeme
Posebno hvala mojoj porodici, mom velikom ucitelju mome babi Senaid Ferhatovic ,mojoj hanumi Almedina Ferhatovic na razumjevanju i najvecoj podrsci
Vas Ferhatovic Senadin
Preuzeto od Ferhatovic Senadin

Ferhatovic Austria
Kratke informacije:
Online shop
Market
Ferhatovic Group GmbH
Komentari...
Uz duzno postovanje prema svima
Mi smo to sto jesmo,nikada necemo dozvoliti,da neko ponizava nase ime,nas brend,nasu vjeru,nasu zemlju ...
Uvjek cemo biti na strani potlacenih,na strani onih kojima se zulum i nepravda cini ma ko bio!
Mi smo povukli HR proizvode iz nama i vama dobro poznatog razloga
Veliko postovanje imamo prema tom narodu,prema toj lijepoj zemlji HR,ali ne damo da neko ponizava nasu zemlju i nas narod bez obzira koju cijenu platitli za to
Casno ,posteno i ponosno radimo svoj posao
Svaki negativan komentar bit ce izbrisan i blokiran
Hvala vam
Zelimo vam svako dobro vama i vasim najmilijim
Online shop : www.ferhatovic.at
"Mesa ima ko drva" 😉
Vas Ferhatovic Team ❤️

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la atif » 28 jun 2023 20:42

http://indikator.ba/%C5%BDIVOT-I-UMJETN ... cijaliteti
Krajiška trahana i omač prvi garantirano tradicionalni specijaliteti
Dva tradicionalna jela ubuduće će biti prepoznata na širem tržištu, poručeno je na svečanosti u Bihaću
Krajiška trahana i omač prvi garantirano tradicionalni specijaliteti

U saradnji s profesorima Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću, Obrtnička komora USK-a aplicirala je na projekat po pozivu „USAID Turizam BiH“ pod nazivom „Tradicionalni ugled hrane“, koji je u završnoj fazi. Radi se o krajiškoj trahani i krajiškom omaču. Tim povodom, u Bihaću je prošle sedmice i organizirana svečanost kojoj su prisustvovali predstavnici partnera u ovom projektu, gdje su i uručena rješenja „Garantirano tradicionalni specijalitet“. Ono što raduje je da će i ova dva tradicionlana jela biti prepoznata na širem tržištu proizvoda i jela, izvijestila je Federalna televizija.

Dodjelom rješenja o upisu proizvoda, krajiška trahana i krajiški omač registrirani su oznakom zajamčenog tradicionalnog specijaliteta, koji su ujedno i prvi u Bosni i Hercegovini registrirani ovom oznakom.

„Sada još slijedi nekoliko faza kako bi se cijeli proces valorizirao i kako bi ti proizvodi dobili oznaku garanitirano tradicionalnog zaštićenog proizvoda, što tim proizvodima garantuje da će na tržištu biti prepoznati, plasirani po nekim boljim cijenama i radi se o promociji cijelog USK-a, jer znamo da su ovi proizvodi široko zastupljeni i konzumiraju se na ovim prostorima“, istakao je Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH.

Veliko zadovoljstvo zbog uspješno provedene procedure registracije oznaka izrazili su predstavnici Obrtničke komore USK-a, gdje ističu da je ovo veliki korak i za male proizvođače.

„Uspjeli smo male proizvođače izdignuti na nivo da svoje proizvode napokon mogu prodati i pokazati po nekoj boljoj vrijednosti. Samo brendiranje proizvoda koji će nositi svoju oznaku, markicu proizvođača i proizvođač koji će proći određeni dio obuke i standardizacije stavit će u položaj taj proizvod tako da će on imati vredniju cijenu na tržištu“, objašnjava Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK-a.

Za male proizvođače ovo je veliki pomak, gdje se nadaju da podrška u njihovom poslu neće izostati ni kroz naredni period.

“Nadam se da će ovaj proces biti dugovječniji. Kod nas je to sve kratkotrajno, ako nemaš podršku sa strane kao što je ova. Nadam se da će to biti korisno i za mene, ali i za našu poljoprivredu i industriju”, govori proizvođač iz Bihaća Kada Hamzić.

No, čitav proces brendiranja ne bi bio moguć bez stručnjaka sa Biotehničkog fakulteta u Bihaću, koji su radili postupak izrade proizvođačkih specifikacija, gdje su prikupljali uzroke, provodili potrebne analize, a onda zajednički sa proizvođačima kreirali elaborate proizvođačkih specifikacija za krajišku trahanu i krajiški omač.

“Ta proizvođačka specifikacija se izrađuje na temelju dokazivanja da li su sirovine autetntične za odgovarajuće područje ili je tehnologija. U ovom slučaju smo se opredijelil za dokazivanje tehnologije, odnosno načina proizvodnje, i na taj način smo dokazali tradicionalnost da se naši proizvodi rade po tradicionalnim tehnologijama”, pojašnjava prof. dr. Halid Makić, dekan Biotehničkog fakulteta UNBI.

Jedno je sigurno, ova oznaka ima višestruki značaj, kako za proizvođače tradicionalne hrane, tako i za sve turističke subjekte u USK-u. Oznaka je i obilježje kantona, pa i šire, kao dio turističkog brenda destinacije, te i obilježje gastronomske ponude USK-a.

https://www.federalna.ba/krajiska-traha ... -bih-gqpii


Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1419
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Pita sirnica » 29 jun 2023 12:44

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/30 ... ocvat.html

Naravno, i dalje pozitivna stvar. Ali paziti da se okoliša neuništiva!!!!
Tako i s rudom, najbolje bi bilo kada bih se polu- i finalni proizvodi počeli proizvoditi u Rep BiH. Nadam se da će ovo uzeti pozitivan zamah.
B -> B -> B

Asmir
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 06 feb 2023 22:35

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Asmir » 15 aug 2023 21:21

Da li imaju ESOF proizvodi u Bingu?

Avatar
patriota
Član
Postovi: 267
Pridružen/a: 27 mar 2018 17:10

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la patriota » 16 aug 2023 03:25

ESOF ima par svojih malih prodavnica i ima besplatnu kućnu dostavu.

https://shop.esof.ba

U Sarajevu im je prodavnica u Tržnici.

Za Bingo nemaju baš dovoljan obim proizvodnje da bi redovno snabdijevali lanac prodavnica po cijeloj BiH. Možda u nekom lokalnom Bingu u Donjem Vakufu ima neki njihov proizvod, ali ja u Sarajevu još nisam naletio na neki njihov proizvod u Bingu.

Evo članak sa više informacija kako se ESOF od 2019 širi, pa tako i izvozi a ima ugovore sa nekim lancima prodaje.

https://swissbih.com/najveci-proizvodni ... -sarajevu/
** Budi ruka koja BiH gradi, brani i hrani!!! ** :zastava:
Imate ideju o pokretanju biznisa u BiH? Posjetite www.restart.ba __ :gut:
www.bih.rf.gd ___ :gut:

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la abu seid » 28 aug 2023 15:35

Stoglav je biser bosanskih planina.
Čista, alkalna, bistra, domaća bosanskohercegovačka prirodna izvorska voda izuzetnog kvaliteta koja potiče iz planinskog područja planine Vučevice, ekološki potpuno čiste i zaštićene sredine.

slikaStoglav voda (Stoglav d.o.o.- Rudo)

Noa Land Voda
Visokokvalitetna mineralna voda za piće sa planina regije Bogojno u Bosni i Hercegovini

slikaNOA LAND voda (Noaland-Noazemlja d.o.o. - Bugojno)

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Lista BH proizvoda - KUPUJ DOMAĆE!

Post Postao/la Burek » 28 aug 2023 18:50

abu seid je napisao/la: 28 aug 2023 15:35 Stoglav je biser bosanskih planina.
Čista, alkalna, bistra, domaća bosanskohercegovačka prirodna izvorska voda izuzetnog kvaliteta koja potiče iz planinskog područja planine Vučevice, ekološki potpuno čiste i zaštićene sredine.

slikaStoglav voda (Stoglav d.o.o.- Rudo)

Noa Land Voda
Visokokvalitetna mineralna voda za piće sa planina regije Bogojno u Bosni i Hercegovini

slikaNOA LAND voda (Noaland-Noazemlja d.o.o. - Bugojno)
Zar nije Rudo u RG ili to jedan nas povratnik drzi?

Odgovorite