☑ Pravila foruma i savjeti

KO JE OSNIVAO GRADOVE

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Zitko » 23 dec 2017 01:40

SANSKI MOST MREN ILI DICEVO

"Sanski Most se je zvao Mren. I nije nikakvo Dicevo ili bakraci ovdje. Sanski Most je postojao prije Turaka i bio je napredan grad" kaze samoproglaseni istoricar/povjesnicar

Oko 820. godine navodno se spominje luka Mren bez da joj se zna tacna lokacija. Ne postoji niti jedan čvrst izvor , koji bi nam ukazao tačnu lokaciju srednjovjekovnog grada Mrina niti koliki je on bio nit kada ga je nestalo (Osmanlije ga nisu zatekle)

Đ. Mazalić misli da je grad Mrin (Mren) bio iznad Kljevca dok B. J. Bokan kaze: „Gdje se nalazio grad Mren (Mrin)? Da li na gradini (590m), udaljenoj 2,5 km od rijeke Dabra (Mrena), 4,5 km od rijeke Sanice i 9,5 km od Sanskog Mosta, gdje su nađeni ostaci jedne tvrđave. Ili na ušću Dabra u Sanu? Ili na nekom drugom mjestu? zasad to nije moguće utvrditi.“

U Listini Bele IV z 1244. godine spominju se sanska, dubička, mrenska i vrbaška župa , koje čine Donje krajeve iz cega se vidi da Mrenska zupa nije bila isto sto i Sanska zupa. Ako je Mren bio na mjestu Sanskog mosta on bi onda trebo da bude u Mrenskoj zupi u kojoj je bio i grad Ključ a koja nije bila uz rijeku Sanu jer je tu bila Sanska zupa.

Osim Vedad Biščevića koji jasno u knjizi " Bosanski namjesnici Osmanskog doba" kaze da je grad Sanski Most nastao od kasabe Dicevo na osnovu vakufa bosanskog namjesnika Hamza-bega Biharovića to isto kaze i u svome djelu "Naseljena mjesta Općine Sanski Most" a to isto tvrdi i Amir Kurbegović koji se bavio lokalnom istorijom Sanskog Mosta (Hamza-begov vakuf)

Historicar osmanskog perioda Bosne Dr. Adem Handzic doslovno kaze : "na srednjem toku Sane na slican nacin je osnovana kasaba Dicevo kako je u 16 i 17 vijeku nazivan danasnji Sanski Most. Tu je kasabu u drugoj polovini 16 vijeka OSNOVAO bosanski sandzak beg Hamza beg podignuvsi prvu dzamiju i druge objekte cime je to mjesto dobilo osnovne uvjete da dobije status kasabe... (Handžić ”O formiranju nekih gradskih naselja u Bosni u XVI vijeku”)

Prema katastarskom popisu pocetkom 17 vijeka Dicevo je imalo jednu mahalu sa 69 kuca jedan karavan saraj, 13 mlinova i 10 ducana. Znate li kako se zvala mahala - Hamzi begova a Karavan saraj - Hamzibegov a ko je podigao tih 10 ducana opet Hamzi beg. A ciji su bili mlinovi? Hamzi begovi. Ma nije Hamzi beg osnovao Sanski Most to je mitomanija.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41192
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Jack » 23 dec 2017 02:31

Pa Husref Redzic je pisao o tome,navodeci Muvekkita.A Muvekitt je prepisivao iz Osmanskih izvora

Mren se je mogao nalaziti na podrucju danasnjeg gradica Sanski Most.Naprimjer kod Jelene Radojcic postoji velika sansu u Donjim Krajima Srednjovjekovne Bosne.Inace imate je skeniranu online za citanje

Danasnja Istocna Hercegovina sem Nevesinja koje je prvo upalo u Bosansko carstvo 50 godina prije dolaska Bosanske vojske u Metohiju,aka Gacko.I Travunju,aka Trebinje.Travunja je istina regija,gdje se je nalazio stari grad
Tu se nalaze 2 stara grada Mestrevac i Poljice.Dok neki navode izvor od 1087 godine kao naselje Trebinje,tj Travunju.Kako u 12 stoljecu su bile krvave borbe izmedju krscanstva sto je posljedica hereze iz 1054 godine i podjele krscansta na danasnje zapadno i Istocno.Sabor u Civitate.Onda se ne treba cuditi sto nema ostataka Trebinja,tj Travunje kao grada.Ako se zna da su sacuvani ostatci Mestrevca,navodno kod Trebinje i Polica.Onda bi se i Trebinje naravno moglo naci


Sto se tice Krupe na Uni i Novog Grada.To su stara srednjovjekovna imena za Bosansku Krupu i danasnji Bosanski Novi.Bosanska Krupa je dobila status grada 1410 godine.Punih 155 godina prije dolaska Osmanilija,tj zauzimanja grada od strane Osmanlija.Tako suludo je pricati o necemu sto je pricao

Djoko Mazalic
Radoslav Lopasic
Muvekkite
Husref Redzic
Vjekoslav Klaic

Koji o tome pricaju.Najbolji izvor imas u knjigi Bihac i Bihacka Krajina gdje se spominju sredovnjekovni gradovi na podrucju danasnje Bihacke krajine,koja se sad zove Cazinska

Podjeljenja su misljenja za Mren u to nema dileme.Kao i za sam Kamicak,koji je najvjerovatnije srednjovjekovni grad.No,jasno je da je Mren postojao.A sad da li je u Dabru.Dabar je pocetak danasnjeg Sanskog Mosta,makar Donji Dabar.Gornji Dabar je u gustoj sumetini.Donji bas i nije.Ili oko danasnje Djedovace.Ili u samom centru Sanskog Mosta.Postavlja se naprimjer pitanje osnivanje Sanskog Mosta u tako brzom roku.Naprimjer naselje Mahala prije 1600 se spominje.Sto je moguca posljedica urbanizacije vec postojeceg naselja,u ovom slucaju vidi pod Mren


Sto se tice Istocne Hercegovine.Cinjenice su da je taj kraj bio dio Srpske drzave od 1130-1360 godine.Izmedju 1364-1378.Danasnja Istocna je potpala pod Bosansku drzavu.Izvor ti je Marko Vega.Srednjovjekovna Bosna i sirenje te iste drzave mapa

Morat cu ponovo da pogledam mapu od Vege.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41192
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Jack » 23 dec 2017 02:42

Ja

Bosanski Petrovac se je zvao Pset.Sad gledam malo mapu M.Vege koju imam,gdje se navode gradovi Srednjovjekovne Bosne

Pset aka Bosanski Petrovac zaseban od Kolunica.Kolunic je fakat prvo naselje iduci prema Drvaru koji ne znaju te krajeve

Zupu Trebinje i Trebinje Grad navodi i Marko Vega.Taj dio je skeniran prvenstveno iz knjige historijski atlas Bih
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41192
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Jack » 23 dec 2017 02:55

https://www.scribd.com/document/8815009 ... Tepi%C4%87

Na stranici br 19.Imate historijsku mapu Bosne

Bosna u vrijeme Tvrtka Kotromanica 1353-1391 godine
I vidi,vidi se Trebinje.Meni je potrebna veca rezolucija ove mape.Rekao sam ko zna da mi se izvuce u sto boljoj rezoluciji ova mapa

Vidi,vidi.Vidi se i Visoko i Podvisoko.Vidi se i Krupa na Uni tad pod imenom Krupa.Sastavni dio Madjarskog kraljestvsa tad
Idealna mapa gdje se vidi da sam ja bio tacan
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41192
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Jack » 23 dec 2017 03:05

Mostar je prilicno komplikovan nevezano sta Dubrovacki prolaznici vide,ili ne vide
Kad bih ja svakog merakliju od Kuripesica,do Ajharda,Orbinija ili popa Dukljanina smatrao ozbiljno.Onda fakat bi to postalo prilicno smijesna histoijska konstrukcija



Za Stjepana Kotromanica,znaci do 1353 godine.Ne postoji grad Mostar kao bilo kakva cjelina ili grad.Mapa prikazuje samo grad Blagaj sto je tacno
No za Tvrtka se odjednom spominje grad Mostar,znaci do 1391 godine period.Sto sam ja i pretpostavljao da je Tvrtko ne samo ustanovio danasnji Novi ili Herceg Novi.Nego i grad Mostar.Da je namjeravao da Mostar bude veci i jaci centar od Blagaja.Otud ime Mostar,kao i prva izgradjena konstrukcija drveni most preko Neretve koji je kasnije srusen
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Zitko » 23 dec 2017 04:02

Od 30 gradova knjiga se svela na jedan Bosansku Krupu / Krupu na Uni za koju sam na pocetku rekao da sam je uvrstio zbog Dr. Safvet bega Basagica i pored vlastitih dvojbi.

Da li je ta porusena tvrdjavica bila grad i da li se grad u podnozju moze smatrati njegovovim nasljednikom mogu se iznositi argumenti na obje strane.

Sva bosanska brda su bila nacickana manjim i vecim srednjovjekovnim kulama i nije bilo moguce osnovati ni jedan grad a da nije u blizini neke kule. Na 3 kilometra od Bascarsije je Hodjed, blize nego je npr. Visoko od Starog grada Visoki.

On sto je sigurno je da bi se Krupskoj tvrdjavi desila sudbina Krupe ne Vrbasu da je osvojio neko drugi a ne veliki dobrotvor Mustafa pasa Sokolovic koji i podnozju porusenne tvrdjave u dolinama rijeka Une i Krušnice odmah napravio dzamiju i tu osnovao kasabu Bosansku Krupu kao sto su muslimani i pravili naselja uz samu rijeku a ne na vrhovima brda i piramida.

Sto se ostalih gradova tice za sve i jedan argument je ocit i te nisam imao potrebe da se srozavam i spominjem nake fantomske grofove Celjske u Bosni i da Vuka Brankovica selim u Hercegovinu Svetog Save djedovinu ili da lupam mimo sve druge historicare svjeta da je Tvrko osnovao Mostar kako bih odbranio svoju sujetu.

Treba znati da su vecinu ostalih gradova u Bosni takodjer su osnovali Bosnjaci tokom osmanskog vremena ali je tesko identificirati jednog vakifa koji je u gradnji imao odlucnu ulogu kao u ovih gore 30 nabrojanih.

Inace najstarija upotreba naziva “Trebinje” je iz 1711. godine kada Peter Mihajila Miloradović, imenuje kuće i dućane u doba Osman-paše Resulbegovica Bas me interesuje na koji se dokument Marko Vega pozvao pa da u mapi spominje ime Trebinja. Inace na njegovoj mapi su i Rogatica, Glasinac, Travnik, Bjeljina i Bugojno , Konjic, Visegrad, Zvornik, Banjaluka, Mostar Na sred Srajeva nacrto veliki grad Vrhbosnu. (ja gledam u mapu u vleikom formatu) Cudi me da nije i Novi Travnik stavio. Zamislite kako su duboki i promisljeni argumenti nekoga ko cita mapu polaznika Široko Brijeske gimnazije Verge a doktorsku dizertaciju doktora Basagica naziva gluposcu

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41192
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Jack » 23 dec 2017 05:00

Cudi me da neki valjaju gluposti bez ijednog dokaza i pozivaju se na Basagica :lol: :lol:
To je isto kako kad bi Dzemal Latic napisao historijsku knjigu

Zamolio bih te ne trolas temu i drzis se historijskih cinjenica a ne bujne maste.
Radi se o popisu Bosanskih Spahija.Zijev.So 19 th century

Pa,to da kazes u naprimjer Bosanskoj Krupoj.Djeca mala bi ti se smijala.Toliko ti je jadno znanje.Niko tamo ne prica da su Osmanlije osnovali grad.Znas sta

Lijepo ti kazem da prestanes trolati i bacati smece historijsko.Posebno za neke dijelove.Ako znas,drzi se zapisa.A ne maste
Ako ne znas.Imas Forum Klixa.Pa tamo opleti mastom.Ionako niko ne zna historiju dole,pa ces biti glavna faca
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 23 dec 2017 05:54

Tipični Bošnjaci - ne možeš dva Bošnjaka natjerat da se poštuju dok se ne slažu pa da ga jebeš. Nego neko mora nekom nešto nametnut. Ne može bit dva mišljenja i to je to.

Ima li reći - ja se ne slažem s tim - pa ti piši kako hoćeš i na tom da ostane ili baš mora da bude same jedna verzija historije svakog grada i sela na ovom forumu?

Jednoumlje je majka primitivizma - zapamtite to. Nema ništa loše da dva čovjeka vide stvari različito i da se ne slažu - pa nek polemikom (bez vrijeđanja ili ponižavanja) prezentuju svoje argumente i nek ostane razlika u mišljenjima - pa šta?
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41192
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: KO JE OSNIVAO GRADOVE

Post Postao/la Jack » 23 dec 2017 08:33

https://en.wikipedia.org/wiki/Mihailo_Dini%C4%87

Nije problem kopiranje.Problem je znanje.Kad neko ovako grubo krsi pravila i svjesno svojski laze.Pa jos jadan i ne zna ko je M.Dinic.A kako da ne bi jer mu je svijet ocito od Kovaca do Ilidze,ako i dotle.Onda to jasno govori o njemu.
Postoje pogresne miskoncepcije.A one su


1) Bosanska Krupa.Taj covjek nema obraza da se izvini,da kaze da je pogrijesio.I drsko laze i omalozava svjetske historicare.U nadi da prikaze da su Bosansku Krupu,tj Krupu na Uni osnovale Osmanlije.
2)Visoko.Postoji Visoko i Podvisoko,ali ocito da je to za njega isti pojam
3) Trebinje.Pa sta mi rece

https://www.scribd.com/document/191075097/Trebinje

Kljuc
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Zaključano