☑ Pravila foruma i savjeti

Popis 2013

Moderator/ica: Drina

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Popis 2013

Post Postao/la krhan » 14 apr 2017 01:27

I to sto ti dade jos kao primjer. Koliko ima nasih ljudi koji su od djikana i ujki uzeli imovinu a nezive tu.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 14 apr 2017 01:37

Grmusa kraj Krupe je 95% Suma.To ti je gusta sumetine.Sumetina da ne mozes vidjeti prst.Imas malo plodne dolinice uz Unu.Tamo su prije Srbi zivjeli.Stradalo je sve u ratu,pa je par kuca citavih tamo.Nase vikendice.Ali vecina zemlje uz Unu sto vrijedi je uzeto.

Ima jos primjera makar za Bihac gdje znam kako je..Tako realnost je da sva ta nenaseljena sela su fakticki nasa danas,ili su na putu da budu nasa,ili su cak i nasa danas.Prije nego poslije neko ce poceti da dolazi u ta sela,gdje vec neki imaju vikendice
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Popis 2013

Post Postao/la krhan » 14 apr 2017 01:51

Ima jos nesto bitnosto sam zaboravio da napisem. Kao sto znas kavi smo uglavnom. Treba se sve nacrtati nasem narodu
(velikim dijelom) sta i kako. Nemislim ovdje da je nas narod glup, da se zna.
Vec ima neku vrstu kompleksa.
Prije sam ima raspravu evo i od jucer ista prica. Kad vide kartu "ospu se". Dzabe ti njima sto govoris da je to nenaseljeno da mi to kontrolisemo ili da nezivi par djikana ili ustasa u tim selima.

Njihov odgovor je "JA VIDIM KOJOM BOJOM JE TO OBILJEZENO I CIJE JE TO SELO".

Ja sam 100% ubijedjen kad se uradi ta nova mapa i da se prikaze nasem narodu da bih se moral podigo i pokazalo da mi daleko bolje stojimo nego sto nam se zeli prikazati ili prikazuje.

Jer kako ti lijepo rece pogledaj te ljepote od Mostara do Sarajva sve zeleno. Milina :zastava:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Logan
Član
Postovi: 469
Pridružen/a: 30 dec 2012 05:57

Re: Popis 2013

Post Postao/la Logan » 14 apr 2017 07:45

Farbanje naseljenih mjesta nije jedini niti najefikasnije nacin da se to postigne.
Populacijski baloni su efikasniji da se pokaze takvo nesto.

Ala ovo:
slika

Farbati se eventualno moze samo privatna imovina. Nesto ala ovo sa popisa 1991
http://i30.tinypic.com/2zfr2nc.png


U svakom slucaju informaticko generisanje mapa uz GIS softver je obavezno. Sve ovo ostalo rucno crtanje je neefikasno do boli. Te gis datoteke moramo ili nekako dobiti od geodetskih ili statistickih zavoda ili zasukati rukave, podijeliti posao i zajedno ih nacrtati jednom za svagda.

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Popis 2013

Post Postao/la bilbo » 14 apr 2017 09:11

krhan je napisao/la:
Jack je napisao/la:http://www.gis.fzs.gov.ba/gis/map.jsp

Ovdje imas za takozvanu Federaciju na nivou naseljenog mjesta

Mapa je manje-vise tacna,sem mozda grada Gornjeg Vakufa gdje se je promjenila metodologija sta je grad a sta je selo

Evo jedan prijedlog od mene uvezi nove mape. Pa vi odlucite. Ima nas nekoliko koji smo komentarisali i dali svoje misljenje i prijedlog.
Gledam ovu mapu i kontam kako da se uredi mapa sto ljepse a da bude realna i pro bosanska/bosnjacka slobodna teritorija.
Vidite, mi Bosnjaci smo glavni faktor za opstanak Bosne pa onda i oni drugi koji je vole.

Ja bih licno sva ova sela sto su nenaseljena(obojena zutom bojom) u Opcinama gdje smo mi ogromna vecina npr. Sana, Bihac, D.Vakuf, Bugojno,Konjic, Kladanj, Teocak itd itd obojio u zeleno.
Sto?
Zato, sto mi vladamo u tim opcinama politicki i fizicki. Mi smo tu u totalnoj vecini i to je cisto pod nasom kontrolom a gdje nismo vecina ostaviti ta nenaseljena mjesta u zutoj boji kao sto je tu na mapi.
Cak sto vise razmisljam da se ubace i ona sela sa ispod 5 djikana ili ustasa pod nasa sela ako vec dosada nisu nestala.
Jer stvarno nema smisla kao sti ti Jack naveo ono selo u Sani 1-3 djikana u totalno dominantnoj Bosnjackoj opcini njima dati kao da je to njihovo selo. To je nerealno i nije smijesno. A za ispod 10 stanovnika drugom bojom markirati.
Gdje je tu drzavna zemlja/suma koju Bosnjaci kontrolisu u Sani?

Ja bih to skreso nije ovo NEREALNO VEC REALNO.

Sta oni imaju u npr. D.Vakufu? Nista, ama bas nista.
Pod cijom je politickom kontrolom? Bosnjackom. I tu je za mene kraj price.
Na taj nacin mozemo prikazati cistu slobodnu teritoriju.

Sta vi mislite momci i cure? :beret:
Zašto se zamarati ispravljanjem krivih Drina?

Jednostavno, zanemariti ove mape iz srpskohrvatske kuhinje i potencirati mape na općinskom, kantonalnom i entitetskom nivou sa brojkama omjera između naroda u koloni na ivici mape i uvijek stavljati brojke sa zadnjeg popisa 2013 g. gdje se vidi da na nivou Bosne činimo preko 50% ukupnog stanovništva. Obavezno napraviti mapu ex-yu sa mapom Bosne bez entitetskih granica i obojiti je u zelenoj boji da se vidi da su Bošnjaci apsolutna većina u Bosni, kao i ostali narodi u svojim domicilnim državama označeni pripadajućom bojom. Takve mape onda uvijek i svugdje plasirati sve dok se ne ukorijeni u glavama i svijesti ljudi.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Popis 2013

Post Postao/la Zenicaninn » 14 apr 2017 10:55

Logan je napisao/la:Farbanje naseljenih mjesta nije jedini niti najefikasnije nacin da se to postigne.
Populacijski baloni su efikasniji da se pokaze takvo nesto.

Ala ovo:
slika

Farbati se eventualno moze samo privatna imovina. Nesto ala ovo sa popisa 1991
http://i30.tinypic.com/2zfr2nc.png


U svakom slucaju informaticko generisanje mapa uz GIS softver je obavezno. Sve ovo ostalo rucno crtanje je neefikasno do boli. Te gis datoteke moramo ili nekako dobiti od geodetskih ili statistickih zavoda ili zasukati rukave, podijeliti posao i zajedno ih nacrtati jednom za svagda.
Eh ovo je najbolje i relovucionarno sto se tice populcijskih karata.
A ne obojis ogromnu prostoriju a u njoj zivi 50 ljudi a dobiješ dojam da jedna masa ljudi zivi na tom podrucju.
Kad bi ovdje takvo nesto mogli napraviti naprimjer za svaku opcinu imali bi najreferentniju mapu sto se tice popisa 2013.

Imal kakav stručnjak koji bi mogu ovo napraviti? :D

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Popis 2013

Post Postao/la amkos » 14 apr 2017 11:59

Ovi populacijski baloni su super. Bas fino prikazu stanje. :gut:

Ili npr. Donji Jasenjani kod Mostara imaju 8 stanovnika. Moze se to obojiti zelenom, ali je to fakticki pusto, nenaseljeno mjesto. Bolje onda koristiti ove balone.

Pa mozda @Aburovic ili @Zmaj znaju to uraditi.
Ja bih stvarno pomogao da znam.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Popis 2013

Post Postao/la JuzniDoboj » 14 apr 2017 13:23

L0q<vonq{29RAe9n@JG->um0H@2)D"3>F&g£FNlmkEZ^%4£?+g
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 05 jun 2020 15:53, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Popis 2013

Post Postao/la krhan » 14 apr 2017 13:41

Momci hvala vam sto ste se aktivirali i pokusajete kvalitetnu mapu da napravite.
bilbo brate sada mozemo da ispravimo krivu drinu i uradimo realnu mapu kako sam i naveo sto se i slazem i sa tim balonima.

Bitno je izbrisati ona lazna djikanska i ustaska sela sto su masovno prikazana na mapama i to decenijama sto se uvrtilo nasem narodu uglavu i vjeruju da je to njihovo a sto nije tacno.

Jack je naveo nekoliko primjera isto o cemu se radi.
A doso je vakat da se istinita slika prikaze a vi to momci mozete odraditi u to nesumnjam a siguran sam da i vi zelite REALNU MAPU DA NAPRAVITE i vi nemozete vise gledati i slusati kako jedni preko tih laznih mapa svojataju da je to sveta srpska zemlja a drugi kazu da je to vjekovno rvatska zemlja a mi Bosnjaci nismo imali pravo glasa a vallahi i billahi sada ga imamo.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 14 apr 2017 17:15

Populacijski baloni su efikasniji da se pokaze takvo nesto.
Slazem se s tobom.Naprimjer sela Donje Sokolovo i Zavolje imaju 44 km2 povrsine.Na popisu 2013 tamo je zivjelo 4 Srba.Po 2 u oba sela.To je bilo prije 3/1/2 godine.Ako su minimalna pomjeranja napravljena nagore,citaj jedan odselio ili umro sto je velika sansa.Danas na tom potezu guste sume imao bi 3 Srbina na 44 km2.I sav taj teren bi bio oznacen Srpski i dao preveliku kontrolu nad teritorijem koja nije tu.To su planine Zmijanje i Grmec

I taj grunt su cetnici pravili jos 1963 kako se njima svidja a ove Srbalije nisu mogle ili htjele.Multi-kulti da promjene takav gront.Odmah poslije 2 svjetskog rata 2 pravoslavna vlaska sela oko Kulen Vakufa ubacena su u Kulen Vakuf.Samo da se poveca broj Srba.Otkud Hrvatska vecina u gradu Gornjem Vakufu?Ocigledno neki nas kreten je dao ustashama promjenu granica ''grada'' i imas to sto imas.Dok ustashe planiraju i rade na tome,mi sjedimo i sutimo.Sta fali ubaciti zaseok nas u to vlasko selo,pripojiti selo koje nestaju u neko nase selo,ili totalno da zanerimo da postoji to selo,ali uvijek iste greske se ponavljaju

Populacijski bazeni moraju da se uvelicaju,jer ove pite ispadnu prave,ali ko bi vidio na tolikoj mapi sve pite.Ja to ne znam.
Ps:Liskovac je imao 80% Bosnjaka na popisu 1991
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 14 apr 2017 22:58

Bitno je izbrisati ona lazna djikanska i ustaska sela sto su masovno prikazana na mapama i to decenijama sto se uvrtilo nasem narodu uglavu i vjeruju da je to njihovo a sto nije tacno.
A,sta je njihovo bilo prije 100 godina.To su sve bila vlaska kmetska selista do prijen 100 godina cija zemlja je bila Muslimanska

Nas cilj treba da ne izgubimo veca sela.Manja sela,ako nemaju Srbe mogu se naseliti,vidi pod Fazlagica Kula.Ali pogledaj Mostar i sva bivsa Srpska sela su sad nasa.To je kraj price za njih.Ove mape su bolan mokri snovi ustasha i cetnika,pa ja kad vidim fakticki mapu Unsko-Sanskog kantona.Dobro bih se zabrinuo kad bih vidio onoliko plavog izmedju Sanskog Mosta i Bos Krupe

Ali vecina te ''plave'' boje su naselja s ispod 100 stanovnika,starije zivotne dobi,s veoma malo,do nimalo djece,naselja gdje se u godinu dana promjeni svasta.A kamoli neke 2021 godine.Na primjeru Bihaca se je vidjelo da brzo ta naselja mogu da pozute,tj da nestanu,ili pak i gore.,Srbi nemaju demografski potencijal za neke sire akcije.Najvise mogu da naprave nesto oko Bos Gradiske i Brckog.Sto nam treba da bude oprez,posebno za Brezovo Polje

Ako mi uzmemo veca naselja.Manja ce ionako nestati.Mi da smo ''gladni'' zemlje,mogli bi lahko koliko sutra pola tih vlaskih sela do ispod 100 stanovnika da pretvorimo u zaseoke.Posebno neka ''sela'' tipa Zavolje,Donje Sokolovo,Bosnjaci,Djedovaca,Ilidza,Ocigrije.Selendre s ispod 10 stanovnika na popisu 2013

Sto znaci ako mi budemo aktivnije ganjali gdje je zivot ugodan.Bit ce lakse pokopiti i demografski preuzeti selo koje se raspada sto se tice starosne strukture.Ako je selo odrzivo i puno mladezi tu imas buducnost,a sta bih ja sad da kazem da pola Usk kantona je Srpsko jer oni zive na rubovima sume

Onda bi iduci popis ako je to standard.Trebali da kupimo satore.Nacrtamo se na datum popisa.Ili kupimo vikendice i preuzmemo 100 tinjak naselja.Nek taj dan se neko odjavi iz Sarajeva,Zenice,Zivinica i Tuzle i pravac Donje Sokolovo taj dan.Zamisli popis kaze 1 Srbin i sva ta ''povrsina'' Srpska.Onda im dohakamo,uzmemo sator.I kraj price



Populacioni bazeni su ozbiljniji ali ja bih napravio jednu mapu a to je mapa gustine naseljenosti,isti ovaj primjer ali da vidimo tacno slijedece

0-10 stanovnika nek je zuta
10-100 stanovnika nek je druga vrsta zute
100-1000 stanovnika
1000-10 000 stanovnika
10 000-100 000 stanovnika

U bivsoj Jugoslaviji definicija grada je svako urbano naselje s najmanje 20 000 stanovnika s kanalizacijom i gradskim toplanama.Ako nemas kanalizaciju a zivis u ''gradu'' preko 10 000 stanovnika.Jel to grad.Ako grad nema srediste,ako nema kulturu,historiju,nema nalicja grada.Jel to grad?

Ima tu dosta stvari,ali eto.Nek je definicija grada 10 000 stanovnika makar.Ali zamisli da se napravi pite po opcinama.Ovi populacioni bazeni

Opcina po opcinu.Visoka rezolucija,I onda se to spoji.Ovako to je nemoguce sad napraviti.Neko ko je dobar graficki bi mogao da napravi to.Ne znam hoce li Zmaj znati takvo sta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 16 apr 2017 14:03

Da meni idu mape kao statistika.Ja bih ovdje zilion mapa stavio.Ali kad ne ide,sta mozes
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 16 apr 2017 14:07

JuzniDoboj je napisao/la:
Bistrik je napisao/la:Gradiška

slika
Zar nije Liskovac 1991 imao 90% Bosnjaka? :|
Gornju Lipovacu unaprijed prekrizi da je nase.Racunaj da je uvijek doslo nase dijaspore malo vise.Kod njih nije tako
Navescu ti Sasinu gdje se je na popisu popisalo 250 Hrvata.Njih u selu koji stalno zive nema vise od 65.Pa sad skopcaj koliko je popis tacan ovdje

Tako nema sanse da smo mi realno vecina u G.Lipovaci

Ja bih fakticki napravio demografsku mapu 2017 godine.Po naseljima

Orahova,ljudi su zajebani malo vise tamo,nema sanse da cetalji uzmu to


Dubrave bi mogle da naprave ofanzivu cetnika.Ja ne znam ko ce ih zaustaviti.Predaleko Federacija,sela im velika i masovna.I tu sam skeptican
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Popis 2013

Post Postao/la JuzniDoboj » 16 apr 2017 14:19

L0q<vonq{29RAe9n@JG->um0H@2)D"3>F&g£FNlmkEZ^%4£?+g
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 05 jun 2020 15:21, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
sema
Član
Postovi: 355
Pridružen/a: 08 okt 2013 21:19

Re: Popis 2013

Post Postao/la sema » 16 apr 2017 14:23

Mozda ista situacija kao u Tarevcima kod Modrice :oops:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 16 apr 2017 14:27

Pitomi ljudi,doslo je masa cetnika u Bos Gradisku.Ja bih vam rekao da je i G.Lipovaca najvjerovatnije njihova

Ovo za Tarevce ne znam

Pokusali su oni u Prijedoru da urade takvo nesto

Celu takozvano Petrovo su naselili masovnije,bilo ih je 1000 prije 10 tak godina.Cejreci isto tako.Ako se ne boris za prava,ako ne koristis i silu.Cetnici ce to uzeti

Siprage su zajeban kraj.Kotor Varos.Nek cetnik tamo krene da sta pokusa

Ali nema nista od tih ljudi.,Nazalost
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Popis 2013

Post Postao/la JuzniDoboj » 16 apr 2017 14:56

L0q<vonq{29RAe9n@JG->um0H@2)D"3>F&g£FNlmkEZ^%4£?+g
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 05 jun 2020 15:19, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Popis 2013

Post Postao/la JuzniDoboj » 16 apr 2017 15:03

L0q<vonq{29RAe9n@JG->um0H@2)D"3>F&g£FNlmkEZ^%4£?+g
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 05 jun 2020 15:19, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 16 apr 2017 19:29

Kao sto sam rekao.Ja sam skeptican da smo mi vecina u nekim naseljima.Dovoljno mi je vidjeti Sasinu gdje ima ''250 Hrvata''

Malo morgen.65-70 plafon,a sumnjam da ih je i 60 tamo danas. 4 osnovca imaju

A racunaj neki krajevi cetniteta su vise popisani medju Bosnjacima
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popis 2013

Post Postao/la Jack » 16 apr 2017 23:28

http://www.bosanskehistorije.com/geogra ... opisa-2013

Kotor Varos nije cestovno povezan s Federacijom.To su sve sumetine guste posebno juzno od K.Varosa

Siprage naprimjer.Prijedor je cestovno povezan s SANSKIM Mostom

Napisao sam bas analizu za Novo Gorazde.Ovdje smo napravili mali milion gresaka
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite