☑ Pravila foruma i savjeti

Izgradnja džamija

Tarik94

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Tarik94 » 15 feb 2023 10:21

Pa eto, tu je onda bila Neumska dzamija nekada. Navodno je ona srusena u nekom potresu koji je pogodio Hercegovinu u Februaru 1927. godine, ne znam samo sto nije nikad obnovljena.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Gorcin » 16 feb 2023 17:35

Nije bilo džemata.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Tarik94

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Tarik94 » 16 feb 2023 17:53

Ne znam kako je bilo prije 100 godina ali prije rata i 80-tih oko 200 Bosnjaka su zivjeli u opstini Neum sto je dovoljno za jedan dzemat.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Drina » 17 feb 2023 14:29

Tarik94 je napisao/la: 13 feb 2023 22:11 Ne znam tacno, morao bih provjeriti jer nisam cesto bio tu. Znam samo da je blizu magistralnog puta Neum-Dubrovnik navodno blizu nekog mjesta koji se zove Polace mada pojma nemam gdje to tacno dodje. U svakom slucaju, cudi me da su lokalne vlasti uopste dozvolili postavljanje munara u Rabranima.
Ma nisu oni dozvolili nista niti ce ikada. Ne treba ni pitati. Samo graditi i gurati dalje.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Tarik94

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Tarik94 » 17 feb 2023 15:06

A sta da se radi kada lokalne vlasti zapecate objekat kao sto su sada uradili pa kasnije pocnu zabraniti pristup i prijetiti da ce ga srusiti? Oni ce stalno traziti eskalaciju kako bi mogli glumiti zrtve.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Gorcin » 17 feb 2023 16:56

Tarik94 je napisao/la: 16 feb 2023 17:53 Ne znam kako je bilo prije 100 godina ali prije rata i 80-tih oko 200 Bosnjaka su zivjeli u opstini Neum sto je dovoljno za jedan dzemat.
Živjelo jest, ali gro u Hrasnom, tačnije u Rabranima.
Istina, bilo je popisano 80-ak ljudi u samom Neumu, no to su većinom ljudi koji su imali prijavljeno prebivalište zbog posjedovanja nekretnina.
Neum kao grad bukvalno nije ni postojao dok ga komunisti nisu počeli praviti u litici sedamdesetih i osamdesetih. Ono što je postojalo jest Stari Neum koji nije na samoj obali, no tu Bošnjaka nikad nije bilo, bar ne u bližoj povijesti.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Tarik94

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Tarik94 » 17 feb 2023 17:04

Ali Neumska dzamija (ona glavna) nije bila u Rabranima niti u Hrasnom vec pored magistralnog puta prema Dubrovniku, barem prije 90-tak godina. Cesto cujem o tom famoznom starom Neumu a idalje ne znam gdje je to tacno.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Gorcin » 17 feb 2023 18:11

Druže...
Ta džamija je služila posadi tadašnje neumske luke ili šta je već bila. Sličnih džamija ima na desetine po tvrđavama osmanske Bosne. Evo na um mi padaju Stari grad Blagaj i Ljubuški. I šta je danas s njima? Pa Mostar je na vrhuncu imao 35 džamija i sve su služile svrsi. Koliko ih danas služi svrsi?
Treba se vratiti u 1875. i Hercegovački ustanak kad je sve što se moglo - sažeženo, vjerovatno i neumska džamija.
Mi nemamo nekih podataka o džamijama u Zalomu, Zovom Dolu i širom nevesinjske nahije koja je bila muslimanski bastion, a ne da imamo o neumskoj džamiji, na teritoriju na kojem su mostarski i stolački age i begovi imali posjede, a gdje nikad nije bilo ozbiljnog džemata.
Btw. Stari Neum je područje Vranjeva Sela, to je otprilike onaj ulaz u Neum gdje se spajaju stara i nova cesta. Dok je Polača dio Neuma iznad hotela Zenit, izmedju Zenita i magistrale. Povijesna neumska luka se nalazila u toj uvali sto je i logicno, a dzamija valjda na onoj meraji iznad.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

kasperski
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 nov 2013 12:15

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la kasperski » 12 mar 2023 22:08


Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Zmaj » 22 mar 2023 01:30

I Vedro Polje će dobiti svoju džamiju

slika

U bugojanskom naselju Vedro Polje 7. oktobra položen je kamen temeljac za izgradnju džamije. Ašere je na početku svečanosti proučio Rašid-ef. Hubljar, a potom je prisutne poselamio Haris-ef. Vilajet imam džemata Voznik, kojem pripada ovo bugojansko naselj

Čast da položi kamen temeljac za izgradnju džamije u Vedrom Polju pripala je hadži Šidi Karašin

„Inicijativa za izgradnju džamije u Vedrom Polju je stara nekoliko godina, a vrijedne džematlije su prikupile novac, kupile ovaj lijepi komad zemlje i zanijetili uz Allahovu pomoć da krenu u realizaciju ovog projekta. Danas svjedočimo činu, koji označava početak ove hairli aktivnosti“, poručio je u svom obraćanju Haris-ef. Vilajet. Na čelu Građevinskog odbora je Salko Đugum, inače predsjednik MZ Vedro Polje. U svom je obraćanju poželio da projekt uspije i da džematlije što prije dođu do objekta u kojem će izvršavati svoje vjerske obaveze. Prema riječima predsjednika MIZ Bugojno Muhameda Basare, inicijativa za izgradnju džamije u Vedrom Polju stara je desetak godina, a procijenjena vrijednost je oko pola miliona maraka.

„Pored onoga što rade na ovome svijetu radeći za svoju porodicu i građane, imaju svoj biznis, odlučili su da izgrade nešto što će im vrijediti i na onom svijetu. To su naši sugrađani, vrijedni ljudi, koji su odavno uz islamsku zajednicu, koji pomažu zajednicu u svakom smislu. Radi se o porodici Karašin, rahmetli hadži Hasan i njegova hanuma hadži Šida poznati su po činjenju dobra, a sada su njihovi sinovi izrazili želju da na ovom mjestu budu ti koji će finansirati i direktno učestvovati u izgradnji džamije“, poručio je Basara.

„Potreba za džamijom na ovom prostoru je evidentna. U protekle tri-četiri godine džematlije iz Vedrog Polja su konstantno dolazili u medžlis, raspitivali se o mogućnostima za izgradnju džamije. Iz njihovih srca je izvirala želja za džamijom i evo, hvala Allahu, dž.š., i vakifima- porodici Karašin, ova će džamija ugledati svjetlo dana“, naglasio je glavni imam MIZ Bugojno Kemal-ef. Tokmić. Čast da položi kamen temeljac za izgradnju džamije u Vedrom Polju pripala je hadži Šidi Karašin čiji će sinovi Husein i Omer finansirati izgradnju džamije.

„Nastavljamo tradiciju svoga oca. O nastojanju mještana Vedrog Polja da izgrade džamiju, upoznao nas je na jednom iftaru naš kućni prijatelj Rašid-ef. Hubljar i tako je sve krenulo. Osim s predstavnicima medžlisa, ostvarili smo kontakt i s mještanima. Svi su se složili da mi budemo vakifi i sretni smo zbog toga“, kaže nam Husein Karašin.

Svečanosti u Vedrom Polju prisustvovao je te se obratio i ministar u Vladi SBK Amir Šečibović, koji je do sada unutar svojih ministarskih mogućnosti pomogao izgradnju brojnih objekata Islamske zajednice u Bugojnu. Vedro Polje ima oko 70 domaćinstava i naselje je smješteno uz magistralni put Bugojno – Donji Vakuf.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Limas100
Član
Postovi: 506
Pridružen/a: 27 mar 2018 18:50

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Limas100 » 25 apr 2023 04:25

https://stav.ba/vijest/izgradnja-hadrov ... rice/16677
Izgradnja Hadrovića džamije vraća nadu i obnavlja identitet muslimana Podgorice
U međuvremenu Medžlis IZ Podgorica dobio je saglasnost za izgradnju džamije u naselju Stari Aerodrom, gdje živi najveći dio Bošnjaka koji su se zadnjih godina doselili sa sjevera Crne Gore, odnosno iz južnog Sandžaka. To je još jedan projekt koji će unijeti još više živosti i snage među muslimane Podgorice.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Zmaj » 29 apr 2023 13:30

Početak građevinskih radova na obnovi Dugalića džamije u Nevesinju i Opijačeve tekije u Mostaru
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Abidaga » 27 sep 2023 00:05

Nevesinje: Uspravlja se Dugalića džamija
https://stav.ba/vijest/uspravlja-se-dug ... mija/20230

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Jack » 05 okt 2023 01:55

U centru Nevesinja imas 1 Bosnjaka i taj je imao preko 60 godina da ja znam.
I to je bilo prije par godina.Ja ne znam da li ima ijedna Bosnjacka familija u Nevesinju danas?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

kasperski
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 nov 2013 12:15

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la kasperski » 20 okt 2023 10:27

Temelji dzamije i medrese u centru Bijelog Polja

kasperski
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 nov 2013 12:15

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la kasperski » 20 okt 2023 12:06


Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Abidaga » 22 okt 2023 20:56

:mashallah:
slika
slika

kasperski
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 nov 2013 12:15

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la kasperski » 22 okt 2023 22:07

Abidaga je napisao/la: 22 okt 2023 20:56 :mashallah:
slika
slika
Postoji i u Tivtu takodje lijep mesdzid, nije daleko od Herceg Novog.

kasperski
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 nov 2013 12:15

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la kasperski » 22 okt 2023 22:09


kasperski
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 nov 2013 12:15

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la kasperski » 30 okt 2023 23:23


Odgovorite