☑ Pravila foruma i savjeti

Potencijalni rat u BiH

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la enis1991 » 18 sep 2016 00:27

Zelio bih da cujem vasa misljenja o potencijalnom sukobu u BiH .
Ako mozete da prodiskutujte o sledecem :
1. Koliko je moguce da ce se desiti novi rat ?
2. Scenerijum sukoba - odvijanje , desavanja isl
3. Pozicija Hrvata BiH .
4. Pozicija susjednih drzava.
5. Pozicija Medjunarodne zajednice .
6. Ko bi izasao kao pobjednik u nekom buducem sukobu?

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la amkos » 18 sep 2016 01:04

Bice kako kazu Ameri. Tj. velike sile. A ima i nevidljiva Sila koja se pita isto. Tako da. Do Banja Luke mozemo. Dalje, tesko. Jer nece niko dozvoliti muslimansku drzavu u srcu Europe.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41375
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Jack » 18 sep 2016 01:12

Tema je premjestena ovdje jer trenutno nema nikakve veze s situacijom u Bosni.Ako se stanje pogorsa.Ova tema ce biti prebacena na politiku.Zasad Sbbkbb je stvar svastare i mastanja

I nije jaka politicka tema.

Naravno,ako tema zazivi,ako se stanje eskalira u Bosni dovoljno.Ova tema ce biti premjestena
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41375
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Jack » 18 sep 2016 01:28

Oni ako zele rat.Krenut ce od referenduma.Svak onaj ko podrzava takvo sta od Ivanica do Borenovica i onog Vlaha Crnadaka.Moraju biti smjenjeni

To je realno za nas San snova.Idealan cilj

Pricat cu vise 25 septembra.Ako bude referenduma
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Abidaga » 18 sep 2016 02:04

1. Rat je prirodno stanje svijeta i ne moze se izbjeci.
2. Referendum 2018. godine, klanje 3-4 godine i onda Dejton 2.
3. Trenutno ih je u BiH 360 hiljada manje nego 1991. godine. Izgubili su 47% stanovnistva, ali i dalje glasaju za HDZ. To znaci da nista nisu naucili i da ce opet terorizmom pokusati prosiriti granice katolickog rezervata ZHK.
4. Ulaskom u EU Hrvatska se odrekla prava da vodi samostalnu vanjsku politiku. Srbistan ce biti porazen.
5. Putin ce pristati na kulturnu autonomiju za posrbice.
6. Republika BiH.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Abidaga » 18 sep 2016 02:34

amkos je napisao/la:nece niko dozvoliti muslimansku drzavu u srcu Europe
Bosna je vec danas muslimanska drzava ali 3 puta veca nego sto su krstasi predlagali 1993. godine:
slika

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41375
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Jack » 18 sep 2016 02:49

3. Pozicija Hrvata BiH .
Realno ne drze nijedan veci grad u Bosni.Neka sela danas sto drze su centri opcina tipa Kresevo s 1000 stanovnika.Koliko nasih sela nema status opcina a imaju preko 1000 stanovnika
Da su ustashe uspjele uzeti neki veci grad u cjelosti.Travnik,.Bugojno.Kakanj.Konjic.,Mostar

Ratnim putem uspjeli su da uzmu dio Gornjeg Vakufa gradica od 5000 stanovnika i Prozor.Prozor je selo.Nisu uspjeli da povezu linije s enklavama centralne Bosne.Sad su izgubili podrsku cetnika s podrucja Ilidze koji je nekad granicio s Kiseljakom.Imas sve jacu homogenu strukturu Bosnjaka.Tako naprimjer Donji Vakuf nema Srbe ili Hrvate

Hrvati kazem masovnije odlaze jer ne drze nijedan veci grad.Istina drze najveci dio grada Mostara,ali da su drzali cijeli grad.Ne bi bilo ''zatezanja'' oko Mostara kao sto to imamo danas.Vec krajem ove godine broj katolika u Bosni ce pasti na ispod 400 000.Ovaj popis je brutalno namjesten u njihovu korist,vidi Novi Travnik,Busovaca,Vitez.Novi Travnik imaju -1000.Busovaca imaju nekih+200.Vitez imaju realno 4-5% vise nego sto ih je,ali je to slabo.Nema tu nekih jacih i krupnijih sela takodjer.Hrvati su bili faktor u Bugojnu popis 1991.I bilo ih je u nekim haj da kazemo drugim sredinama.Pogledajte samo zadnju statistiku Brcko distrikta 2015.Broj Hrvata umrlih je i do 4 puta veci od broja rodjenih.Katastrofa

Hrvati su sprceni u 3 enklave,2 poluenklave.Mostarskim rezervatom sa Skutorijom


1) Banjalucko-Bihacko-Posavska enklava.Najveci dio Sumske+ Federalni dio Posavine
2)Kiseljak-Kresevo
3)Novi Travnik-Vitez,aka Lasva

Te poluenklavama Dobratici,Zepce,Usora

I ako Bosnjaci preuzmu grad Jajce na popisu 2013.Sto postoje velike sanse i par naselja na sjeveru Jajca tipa Donji Bespelj i Barevo.Imas oficijenlno i 4 Jajacku enklavu kod ustasha


Ako pogledas samo popis 2013

Nijedno naselje preko 10 000 stanovnika,van Mostara

Samo 7 naselja s Hrvatskom vecinom od 5000-10 000 stanovnika

Posusje
Siroki Brijeg
Livno
Duvno
Capljina
Vitez
Novi Travnik

A i od tih 7 naselja.Imas 2 gdje su Bosnjaci faktor,vidi pod Novi Travnik i Vitez

Hrvati realno nemaju sanse da opstanu u Bosni.Od 2020 oni su u totalnoj apatiji,jer pocev od 2020.Izgubit ce masu naroda,sto migracijama,sto negativnim prirodnim prirastajem

Ostaje im jedino da se slepaju uz Dodika,sto vec sad i rade,i pokusaju nesto.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41375
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Jack » 18 sep 2016 03:05

1. Koliko je moguce da ce se desiti novi rat ?
Bude li rat skopcaj slijedece

1)Najvece planine Bosanske s relejnim prijemicima su u rukama Bosnjaka sad(Majevica,Vlasic.Jahorina..itd,Velez.Uglavnom jedino relejno podrucje pod kontrolom cetnika je Kozara

Mi smo takodjer upali u brojne druge planine,poput Ozrena gdje drzimo pola Ozrena,isto vazi i za Trebevic,Treskavicu i druge planine.Sto s vojnog aspekta znaci da cetnici mogu granatirati naprimjer Sarajevo ali izlozeni su udaru s nasih dijelova Trebevica.Koji gledaju na njihove djelove samo tako.Da ne pricam da mi drzimo sve vaznije cestovne komunikacije u Bosni

Hipoteticki nek izbije rat.Prve sekunde ce se Bosnjaci naprimjer Unsko-Sanskog kantona probuditi s granicama nove ''Srpske'' drzave u po Bosne.To je cirka 42-43 km ceste Avnoja bivse tj puta Sarajevo-Bihac koje je u cetnitetu.Zapamti da je Hrvatska vojska imala slicnu situaciju s 22 km ceste Zagreb-Beograd koje su drzali cetnici u Maju 1995.Taj kraj je prilicno nenaseljen,nema nekih jacih naselja van Mrkonjic Grada.I ocekuj realno prve carke i puskaranje oko Kljuca i oko Jajca.Ovog puta cetnici ne mogu da granatiraju Zenicu i Travnik i s tog polozaja gdje su cetnici bili.Mi mozemo da tucemo Kotor Varos.Neke stete ili civilne zrtve s nase strane bit ce MINIMALNE.Sta mislis da mi pocnemo rokati dan i noc po Doboju ili po Prijedoru.


Bez direktnog uplitanja vojske Srbije bez znaci 3000-5000 vojnika vojske Srbije i bez 20-30 tenkova.Srbi ne mogu da razbiju Brcanski koridor

U roku 2 dana Sipovo bi bilo uzeto
U roku 4 dana Mrkonjic Grad bi bio uzet
U roku 7 dana ostatak Ozrena bi bio uzet
Dotad bi bio uzet Bos Novi

Od 7-14 dana borbe bi se vodile u predgradju Prijedora.Tu bi realno cetnici dali sve svoje na tom potezu jer poslije je sve ravno i Banja Luka ne moze da se brani.Pokusali bi miniranjem brane na Vrbasu ili da zaprijece put Banja Luka-Jajce sto je moguce.


Ja ti kazem da ako gledas situaciju samo 5 Korpusa

Totalno okruzen,Pa su prezivjeli sve napade

Sanse da cetnici naprave neki pomak vojno sad su minimalni.Dodik je prilicno glup i naivan ako misli da Bosnjaci nemaju oruzja ili dovoljno materijala da se nesto rijesi

Nema vise ''Srbobrana''
Sad sve bacis prema Mrkonjic Gradu.Ne treba da se brines jer Srba nema vise u Srednjoj Bosni

I kojim putem ce cetnici da urade nesto

Kao sto sam rekao.

Nasa reakcija ne treba da ide ka ratu,nego ka novim ''referendumima'' ali ovog puta s nase strane.Naprimjer

Nek Mz Kozarac napravi referendum i kaze.Da li ste za pripajanje Federaciji Bih
Onda Oruzane snage nek naprave jednu kasarnu u Kozarcu Bosnjacke oruzane snage.Pa ako cetnici napadnu

Onda ce oni biti krivi.Mi njih ne smijemo napasti vojno jer bit cemo agresori u ocima zapada.Nego sto vise komadati.Kao dobar komad kremenadle.Na sto vise dijelova
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la kliker » 18 sep 2016 09:18

Ja koliko vidim ide se na mrcvarenje. Znaci da se ogadi svakom pomisao na zajednicku drzavu. U medjuvremenu se radi da se Bosnjaci vrate u sto manjem broju tako da se stvore homogene teritorije da lakse dodje do podjele. Vjerovatno ce raspisat referendum kad dodje pogodan trenutak.
Samo ima par stvari koje ih jebuckaju a to je monstruozni geostrateski polozaj manjeg entiteta koji je podjeljen na tri dijela. Narod koji se osipa poput pjescanog sata.
Takodjer im smetaju euroatlanske integracije u Nato i EU. Zato ovo osporavaju na svaki moguci nacin al evo ipak ima napretka.

Ako bih ja tipovao rekao bih da nece bit rata i da cemo najvjerovatnije zavrsit u EU i NATOu gdje nam je i mjesto. Al nikad netreba podcijenit ljudsku glupost, nebi me od Srba nista cudilo.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la ABen » 18 sep 2016 09:38

kliker je napisao/la:Ja koliko vidim ide se na mrcvarenje. Znaci da se ogadi svakom pomisao na zajednicku drzavu. U medjuvremenu se radi da se Bosnjaci vrate u sto manjem broju tako da se stvore homogene teritorije da lakse dodje do podjele. Vjerovatno ce raspisat referendum kad dodje pogodan trenutak.
Samo ima par stvari koje ih jebuckaju a to je monstruozni geostrateski polozaj manjeg entiteta koji je podjeljen na tri dijela. Narod koji se osipa poput pjescanog sata.
Takodjer im smetaju euroatlanske integracije u Nato i EU. Zato ovo osporavaju na svaki moguci nacin al evo ipak ima napretka.

Ako bih ja tipovao rekao bih da nece bit rata i da cemo najvjerovatnije zavrsit u EU i NATOu gdje nam je i mjesto. Al nikad netreba podcijenit ljudsku glupost, nebi me od Srba nista cudilo.
Kako sam ih ja dosad procijenio oni ce poceti jos malo i divljati. Nece oni nikad prihvatiti odluke ustavnog suda za uknjizavanje vojne imovine, zabranu na referendum i ukidnjau 9. januara.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la kliker » 18 sep 2016 12:30

Dosta su puta divljali pa nista... vidjet cemo na sta ce sve ovo izac... mislim da je ovo dobro za BiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la ABen » 18 sep 2016 13:35

kliker je napisao/la:Dosta su puta divljali pa nista... vidjet cemo na sta ce sve ovo izac... mislim da je ovo dobro za BiH.
Mislim i ja da je dobro, sam i ovo ima drugu stranu ostrice. Tako da moze i na lose izaci. Dokdivljaju samo sa pricom, mi nesmeta, ali kad uzmu oruzje u ruke onda nam bi se to moglo odbiti od glavu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 24 sep 2016 10:16

O ovome sam već prije govorio.

Većina ljude ne računaju na ovo niti su se sjetili da ce se ovako nesto desiti.

Neće biti milion. Ali sigurno negdje oko 10-20.000 dobrovoljaca iz dijaspore.
To je nasa jedina domovina. Bez nje smo kao bez identitet i bez kuće kojoj se uvjek mozemo vratiti. U Bosni je njihova domovina i ako Bog da inšaAllah većina želi naći tamo svoj zadnji smiraj.

U dijaspori je se rodila nova generacija Bošnjaka. Obrozvanih, samopouzdanih bez kompleksa prema cetnicima i ustasama ili bilo kome drugom.
Čak su djelemicno vojno obućeni u drzavi u kojoj žive.
Jedino malo zaostaju kao kompletna cijelina u vjerskom obrazovanju, ali to je stvar koja se da najklase da popraviti i ispraviti. Nijet je najvazniji.


http://balkandzije.net/preko-milion-bos ... je-domove/
Preko milion Bosanaca iz dijaspore najavilo dolazak u Bosnu u slučaju rata da brane svoje domove



Grupa Bosanskih mladića iz Kelna uradila je jednu ogromnu anketu širom zemalja Evropske unije obuhvatajući malo više od milion Bosanaca svih vjerskih skupina, pitanjem da li bi ste se vratili u Bosnu u slučaju rata.



Preko 980 000 osoba iz 11 zemalja EU reklo je da bi se istog trena vratilo u Bosnu da brane svoje domove i Bosanski narod. Samo 11 000 ispitanih je reklo da bi se pridružilo vojsci RS dok su svi ostali izjavili da bi se priključili u Bosansku armiju te da bi sa sobom u Bosnu donijeli novac.!

Ovaj nevjerovatan podatak s obzirom da u dijaspori ima preko 2 miliona Bosanaca u 34 zemlje svijeta, govori da bi jedna polovina ponovo bila spremna stati na put agresiji.

Dosta njih je izjavilo da oni borci koji su branili Bosnu tokom 90 tih sada mogu mirno spavati ili ići u dijasporu jer će se oni vratiti da brane državu. Obzirom da ova dijaspora koja je anketirana nije učestvovala u prošlom ratu , osjećaju potrebu da se iskažu u slučaju novog.. Mladići su proputovali preko 30 gradova širom EU i anketirali sve velike Bosanske zajednice..

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la ABen » 24 sep 2016 11:43

Zenicaninn je napisao/la:O ovome sam već prije govorio.

Većina ljude ne računaju na ovo niti su se sjetili da ce se ovako nesto desiti.

Neće biti milion. Ali sigurno negdje oko 10-20.000 dobrovoljaca iz dijaspore.
To je nasa jedina domovina. Bez nje smo kao bez identitet i bez kuće kojoj se uvjek mozemo vratiti. U Bosni je njihova domovina i ako Bog da inšaAllah većina želi naći tamo svoj zadnji smiraj.

U dijaspori je se rodila nova generacija Bošnjaka. Obrozvanih, samopouzdanih bez kompleksa prema cetnicima i ustasama ili bilo kome drugom.
Čak su djelemicno vojno obućeni u drzavi u kojoj žive.
Jedino malo zaostaju kao kompletna cijelina u vjerskom obrazovanju, ali to je stvar koja se da najklase da popraviti i ispraviti. Nijet je najvazniji.


http://balkandzije.net/preko-milion-bos ... je-domove/
Preko milion Bosanaca iz dijaspore najavilo dolazak u Bosnu u slučaju rata da brane svoje domove



Grupa Bosanskih mladića iz Kelna uradila je jednu ogromnu anketu širom zemalja Evropske unije obuhvatajući malo više od milion Bosanaca svih vjerskih skupina, pitanjem da li bi ste se vratili u Bosnu u slučaju rata.



Preko 980 000 osoba iz 11 zemalja EU reklo je da bi se istog trena vratilo u Bosnu da brane svoje domove i Bosanski narod. Samo 11 000 ispitanih je reklo da bi se pridružilo vojsci RS dok su svi ostali izjavili da bi se priključili u Bosansku armiju te da bi sa sobom u Bosnu donijeli novac.!

Ovaj nevjerovatan podatak s obzirom da u dijaspori ima preko 2 miliona Bosanaca u 34 zemlje svijeta, govori da bi jedna polovina ponovo bila spremna stati na put agresiji.

Dosta njih je izjavilo da oni borci koji su branili Bosnu tokom 90 tih sada mogu mirno spavati ili ići u dijasporu jer će se oni vratiti da brane državu. Obzirom da ova dijaspora koja je anketirana nije učestvovala u prošlom ratu , osjećaju potrebu da se iskažu u slučaju novog.. Mladići su proputovali preko 30 gradova širom EU i anketirali sve velike Bosanske zajednice..
Prvi put cujem za tu anketu, mislim da vecina Bosnjaka u dijaspori nije cula za tu anketu. Jer da su pitali i ove druge bilo bi ih dosta vise koji su za branit Bosnu.

Narod u dijaspori je vecinom umoran i zasjetio se svega i svacega, vecini nista nepravi zadovoljstvo, ni novo auto od 70.000,-€ ni nova kuca u njemackoj od 1 milion €. A najvise ih ubi ova nepravda nad Bosnom, kako od djikana a tako i od domacih politicara. Zivot im gubi smisao.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la enis1991 » 24 sep 2016 14:55

Doslo bi makar 5.000 sandzackih bošnjaka . To je minimum naravno . Vjetovatno bi doslo iz dijaspore oko 5.000 . To je vec neka cifra . Naravno dosli bi mnogi albanci . To bi bila ona komponenta selefija albanske nacionalonosti vjerovatno , a njih ima jako puno . Moras racunati da bi i mnogi hrvati koji vjeruju u BiH kao drzavu bili tu ukljuceni makar 2-5 hiljada njih. Naravno i starnih doborovoljaca bi bilo 1-2 hiljade vjerovatno.
Ako nas ima 1.800.000 to je oko 900.000 muskaraca . Obicno se mobilizira oko 10 % stanovnistva . To je 90.000 .Racunaj tu i oko 10 .000 zena .

Znaci 90.000 muskaraca + 10.000 zena + 5 .000 sandzaklija + 5.000 dijasporaca + 2.000 hrvata = 110.000-115.00 vojnika minimalno.

Srbi u BiH ne mogu mobilizirati vise od 60.000 vojnika . Da li im moze Srbija poslati 30-40.000 cisto sumnjam . Mozda 20.000 ali i to je pretjerano ali eto neka bude 30.000 . to je 90.000 .

115.000 vs 90.000 mozda , mada ovaj nas broj moze biti i veci naravno .

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la ABen » 24 sep 2016 20:40

Slabe su ti te procjene @enise1991, bilo bi iz dijaspore najmanje 40-50.000, samo iz Krajine bi bilo 10.000 Bosnjaka iz dijaspore.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la enis1991 » 24 sep 2016 21:09

Ma nema sanse. Svaka cast dijaspori , ali cisto sumnjam da je ta cifra moguca. Ipak , smatram da bi bilo tesko ostaviti sredjen zivot , novac , kucu , porodicu da se ode ratiti za drzavu koji su ionako nevoljno napustio . Lahko se je slikati sa ljiljanima , ali je tesko ostaviti nov audi i zamijeniti ga sa puskom , sa mogucnošću da mozes poginuti. I ovi sto bi dosli , dosli bi vise iz vjerskih razloga . Opet kazem svaka cast dijaspori , ali 5.000 je kompliment .

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41375
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Jack » 24 sep 2016 21:29

Potencijal Hrvata je daleko manji.Prije par mjeseci pocela je izgradnja spomenika borcima Armije Bih u centru grada Jajca .Kad dodje ovaj popis do kraja godine po naseljenim mjestima.Vidjet ces da ce njihov polozaj biti jos gori.Posebno u Srednjoj Bosni gdje ce Bosnjaci uzeti jos sela njihovih.Oni nemaju neki jaci centar tamo

U Srednjoj Bosni imaju samo 2 grada s preko 5000 stanovnika:Novi Travnik i Vitez.A oba su podijeljena.Dok nas dio Novog Travnika cini tacno 1/3 grada.I drzimo Mahalu staru Viteza.Kresevo selo s 1000 stanovnika.Kiseljak malo vece selo.Urbani rat su izgubili tamo.Nemaju kapacitet,posebno jer 2 najveca grada Srednje Bosne drze Bosnjaci:Travnik i Bugojno

Posavina je odvojena Brcko distriktom.Imas par poluenklava tipa Zepce i Usora
Jedino na potezu oko Mostara,imas veca sela 1000+ stanovnika.I posebno oko Mostara grada.Ali Mostar je opet mali grad.Posebno jos ako gledas podjelu Istok i Zapad Mostara.Kako bi ustashe prezivjele u Kiseljaku kad nema vise Srba na Ilidzi.Ili kako misle da uzmu sav grad Mostar,u doba kad su imali sve.Pa nisu mogli da predju bulevara

Ustashe se ne mogu drzati vise od 7 dana u Bosni.Hrvatska vojska to zna.Pa zadnja izjava Mate Granica.Europska unija mora zastititi Hrvate,ti jasno govori sta.Prije 20+ godina nisu trebali ''Europsku uniju'' kad su kidisali na Gornji Vakuf i Mostar.A sad vec izravno govore da su gotovi.Svake godine broj katolika u Bosni je sve manji i manji.Iduci popis 2021 ako ga bude.Reci ce samo jos manji broj Hrvata,posebno u Srednjoj Bosni.Do kraja ove godine bit ce ispod 400 000 katolika u Bosni.Nije to mala stvar


Reci cu sutra nesto vise o cetnicima
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 24 sep 2016 21:43

I meni su se slabe njegove procjene ali i tvoje procjene su mi preoptimisticne Abene. :mrgreen:

Ja ocekujem minimalno 10.000 svake vrste dijaspore iz cijelog svijeta, cak onih Bosnjaka koji smo mi već prije 100 godina odpisali. Mislim na Bosnjake iz Turske koji su u zadnjih 20 godina pronašli i obnovili svoj identitet. Ne vjerujem da ce biti vise od 20.000 dijasporaca. Kad bi bilo 15.000 to bi bilo vec elhamdulilah.
Sa enisovim procjenima od min 5.000 brace iz Sandzaka se slazem. A ostalih boraca kao Albanaca, Turaka, Arapa bit ce par hiljada. Mozda jedno 2.000. U vremenu gdje se vodi rat u Siriji i Iraku ne ocekujem puno stranih dobrovoljaca.
Najvise ce biti prvo Turaka pa onda Arapa i na zadnjem mjestu Albanaca. Turke sam stavio na prvo mjesto jer smo u zadnjih godina dozivili renesansu odnosa sa njima. Imaju cak porodice u Bosni koji ce im biti jos veći motiv za odbranu.
Sa Enisom se neslazem nikako sto se tice Hrvata.
Hrvati ce nam pomoc samo ako ih zapad bude pritisnuo da to urade. Inace ce samo dobrovoljno "braniti" svoje katolike do tad.
Ali kakva je mrznja zapada prema Islamu prije mislim da cemo im biti meta i prilika da uniste Islam u srcu Evrope. Izmiljat ce razno razne lazi u medijma. Teroristi u evropi napadaju krscane, zele islamsku drzavu Evropi itd. Nebi me to iskreno nikako čudilo i racunam na to.
Podsjećam samo na razne akcija, embargo oruzija i "zastitnih zona" koliko su nas tad volili a kamoli danas sa tolikom islamofobijom zapada i vracanje desničara u svim zemljama zapada.
Trebamo i na to računati i morat ćemo se i protiv toga nositi. I onda ce značiti za nas biti ili ne biti.

Našu mobilizaciju unutar drzave ocekivam minimlano 90.000 do 120.000.

Znaci 90.000 do 120.000 unutar drzave + 10-15.000 dijasporaca + 5.000 sandzaklija + 2000 stranih dobrovoljaca = 107.000-145.000 naših.

Bosanski djikani ce moci jedva 50.000 mobilisati.
A od srbijanskij djikana ne ocekujem puno ako se zvanično ne ukljuce u rat. Max 10.000.
Ako se zvanicno ukljuce u rat ocekujem minimalno 50.000 njihovih vojnika. Ali to bi znacio otvaranje pandorine kutije i nestanak Srbije onakvu kakvu je danas znamo. Iz razloga sto bi zapad to nebi trpio. Beograd bi definitvno opet gorio u slucaju otvorenoj agresiiji na jednu nezavisnu drzavu u Evropi i ako uzme jos njihova krvolicna proslost. A Sandzak tad dolazi u pitanje i mislim da bi se i tu moglo svasta desiti. Bosnjaci Sandzaka ovaj put takvo nešto nebi nikad mogli trpiti. I moglo bi prvi put doci nakon 100 godina doci opet so osnivanje teritorije Sandzak u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju.

Znaci jedno 60.000 do 100.000 raznoraznih djikana očekujem.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Potencijalni rat u BiH

Post Postao/la ABen » 24 sep 2016 22:11

Zenicaninn je napisao/la:I meni su se slabe njegove procjene ali i tvoje procjene su mi preoptimisticne Abene. :mrgreen:

Ja ocekujem minimalno 10.000 svake vrste dijaspore iz cijelog svijeta, cak onih Bosnjaka koji smo mi već prije 100 godina odpisali. Mislim na Bosnjake iz Turske koji su u zadnjih 20 godina pronašli i obnovili svoj identitet. Ne vjerujem da ce biti vise od 20.000 dijasporaca. Kad bi bilo 15.000 to bi bilo vec elhamdulilah.
Sa enisovim procjenima od min 5.000 brace iz Sandzaka se slazem. A ostalih boraca kao Albanaca, Turaka, Arapa bit ce par hiljada. Mozda jedno 2.000. U vremenu gdje se vodi rat u Siriji i Iraku ne ocekujem puno stranih dobrovoljaca.
Najvise ce biti prvo Turaka pa onda Arapa i na zadnjem mjestu Albanaca. Turke sam stavio na prvo mjesto jer smo u zadnjih godina dozivili renesansu odnosa sa njima. Imaju cak porodice u Bosni koji ce im biti jos veći motiv za odbranu.
Sa Enisom se neslazem nikako sto se tice Hrvata.
Hrvati ce nam pomoc samo ako ih zapad bude pritisnuo da to urade. Inace ce samo dobrovoljno "braniti" svoje katolike do tad.
Ali kakva je mrznja zapada prema Islamu prije mislim da cemo im biti meta i prilika da uniste Islam u srcu Evrope. Izmiljat ce razno razne lazi u medijma. Teroristi u evropi napadaju krscane, zele islamsku drzavu Evropi itd. Nebi me to iskreno nikako čudilo i racunam na to.
Podsjećam samo na razne akcija, embargo oruzija i "zastitnih zona" koliko su nas tad volili a kamoli danas sa tolikom islamofobijom zapada i vracanje desničara u svim zemljama zapada.
Trebamo i na to računati i morat ćemo se i protiv toga nositi. I onda ce značiti za nas biti ili ne biti.

Našu mobilizaciju unutar drzave ocekivam minimlano 90.000 do 120.000.

Znaci 90.000 do 120.000 unutar drzave + 10-15.000 dijasporaca + 5.000 sandzaklija + 2000 stranih dobrovoljaca = 107.000-145.000 naših.

Bosanski djikani ce moci jedva 50.000 mobilisati.
A od srbijanskij djikana ne ocekujem puno ako se zvanično ne ukljuce u rat. Max 10.000.
Ako se zvanicno ukljuce u rat ocekujem minimalno 50.000 njihovih vojnika. Ali to bi znacio otvaranje pandorine kutije i nestanak Srbije onakvu kakvu je danas znamo. Iz razloga sto bi zapad to nebi trpio. Beograd bi definitvno opet gorio u slucaju otvorenoj agresiiji na jednu nezavisnu drzavu u Evropi i ako uzme jos njihova krvolicna proslost. A Sandzak tad dolazi u pitanje i mislim da bi se i tu moglo svasta desiti. Bosnjaci Sandzaka ovaj put takvo nešto nebi nikad mogli trpiti. I moglo bi prvi put doci nakon 100 godina doci opet so osnivanje teritorije Sandzak u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju.

Znaci jedno 60.000 do 100.000 raznoraznih djikana očekujem.
Potcjenujes Krajisnike! Nama je nesto uzeto sto ti tesko mogu sa primjerom opisati, a to je oslobadjanje Prijedorske regije, Banja Luke i cijele Krajine. Ima i kod nas djuturuma ali njih je mali %.

Ja sam u Banja Luci bio tacno 2 puta u zivotu, ali me boli koliko i Prijedor, ako ne i vise. A tako i ove nase ostale, i one iz Bihaca, Buzima, Kljuca, Cazina. U ostalom nama Krajisnicima nista drugo i ne preostaje, ili cemo nestati ili Banja Luku i Prijedor osloboditi. Nama su ti veci gradovi potrebni da prezivimo.

Nasa su minimum 2 korpusa, 5 i 7. A mislim da bi sastavili i jos jedan. Posebno kad bi nasi veterani kao Dudakovic stali na celo za oslobadjanje Krajine. Eto jos da je Alagic ziv, bilo bi jos lakse. Vi ostali se pobrinte za koridor od Brckog do Doboja a mi cemo do vas doci.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite