☑ Pravila foruma i savjeti

Namjenska industrija BiH

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 27 dec 2021 03:13

Uz to, za one koji nisu upoznati (a jako puno nije) nasuprot svim nebulozama što čitate po internetu BiH jeste u posebnom položaju u Turskoj kulturi i smatra se bratskom zemljom i Bošnjaci bratskim narodom. To možda nema značenje ljudima ovdje ali tamo definitvno ima. Tamo se o Bosni jako puno priča i nije slučajno da se spominje u serijama i politici inače jer tamo ima jako puno potomaka Bošnjaka koji su danas uspješni ljudi i oni su i u vladi i u svim sferama društva. Oni koji su posjetili Tursku duže od par dana ili su tamo studirali ili radili znače o čemu govorim.
Samo BiH.

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la momak » 27 dec 2021 14:45

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 27 dec 2021 03:13 Uz to, za one koji nisu upoznati (a jako puno nije) nasuprot svim nebulozama što čitate po internetu BiH jeste u posebnom položaju u Turskoj kulturi i smatra se bratskom zemljom i Bošnjaci bratskim narodom. To možda nema značenje ljudima ovdje ali tamo definitvno ima. Tamo se o Bosni jako puno priča i nije slučajno da se spominje u serijama i politici inače jer tamo ima jako puno potomaka Bošnjaka koji su danas uspješni ljudi i oni su i u vladi i u svim sferama društva. Oni koji su posjetili Tursku duže od par dana ili su tamo studirali ili radili znače o čemu govorim.
:rocky: :gut:

mladunce
Član
Postovi: 25
Pridružen/a: 17 jan 2015 21:12

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la mladunce » 28 dec 2021 00:27

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 27 dec 2021 03:13 Uz to, za one koji nisu upoznati (a jako puno nije) nasuprot svim nebulozama što čitate po internetu BiH jeste u posebnom položaju u Turskoj kulturi i smatra se bratskom zemljom i Bošnjaci bratskim narodom. To možda nema značenje ljudima ovdje ali tamo definitvno ima. Tamo se o Bosni jako puno priča i nije slučajno da se spominje u serijama i politici inače jer tamo ima jako puno potomaka Bošnjaka koji su danas uspješni ljudi i oni su i u vladi i u svim sferama društva. Oni koji su posjetili Tursku duže od par dana ili su tamo studirali ili radili znače o čemu govorim.
Sve je to tačno ali nama i nije toliko relevantno. Imaju Turci veliki sentiment i prema Palestincima a Palestinci se tope ko lizalo i nestaju a turci snaže saradnju s Izraelom. Ova ugra s dronovima volio bih da nešto znači ali sjetim se odmah Ugljanina i njegovih bombi kako će nas turci branit sa avionima kojima Bošnjaci upravljaju. Ne bi ae ja mnogo oalanjao na turke. Njihova politika je najblaže rečeno uravnotežena prema "stranama" na balkanu. Oni žele povratak na scenu a mi smo tu samonikla prilika jer smo nakon 1832 pa 1878 trebali neatati. Opstali smo zahvaljujući samo sebi da se demografski obnovimo od 45 do 90.
Turci po Bosni šire turkofiliju a ne daju pare za bosanske nacionalne projekte, propagandu, izdavaštvo, kinematografiju. U Zenici su obnovili pravoslavnu crkvu, kupuju meso 70 posto iz rs a, ulazu u Srbiju a nama mažu oči s bratakom ljubavlju. Prijw lar godina u Sa došao neki turčin historičar i počeo vaziti kako su turci ovdje zatekli srbe. Muk u sali nasto.
1878 g kad su se Bošnjaci digli na oružje turci nisu prstom mrdnuli. O tome je objavljeno na naučnom simpozijumu 1978 sve. Tako da ne bude da se ne ne bih prvi obradovao da Turci budu konkretni s pomoći ali nešto mi teško da vjerujem. Prije bi imali interes da nas nasele možda duž sirijske granice nego da rizikuju sukob s Rusima. Ko vjeruje Turčinu nemam ništa protiv ali sve lekcije smo od njih davno trebali naučili. Više me raduje naša najmjenska induatrija a turcima ću vjerovati kad nam pomognu da razvijemo dron i kad budu nedvosmisleni u potezima izjavama itd.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 28 dec 2021 06:42

Nema mi ništa mrže nego kad neko priča gluposti iza tastature a informacije koristi koje se mogu provjeriti.

U ovom članku pokazuje da je ukupna ekonomska razmjena Genocidnog entiteta s Turskom bila 80 miliona BAM za prvih 9 mjeseci 2021 i da je pokrivenost uvoza izvozom Genocidnog Entiteta sa Turskom tek 18%. Znači za 100 maraka izvezenih oni uvezu 18.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/provjer ... /211214029

U isto vrijeme cjelokupna robna razmjena BiH i Turske je 1.1 milijarda maraka sa pokrivenošću uvoza izvozom 25-30%. Znači Genocidni entitet predstavlja od prilike 10% robne razmjene BiH sa Turskom, i tek oko 6% ukupnog izvoza.
Znači - bezveze lupaš podatke.

Uz to, prije 5 godina su 2 Bošnjačke firme uhvaćene kako iskorištavaju otvorenu razmjenu mesa sa Turskom da kupuju meso iz inostranstva i prepakiraju ga Turcima, što su Turci uhvatili i naravno kaznili zabranom uvoza. Firme su bile iz Visokog i Travnika. https://www.teocak.ba/zaustavljen-izvoz-mesa-u-tursku/

Znači nije da nisu imali razloga da zaustave biznis sa Bošnjacima - jesu ali opet to nisu uradili.

I šta sad?
Prvi put ti pročitam tekst i vidim da ne koristiš tačne informacije. Šta sad da radim? Da ti vjerujem?
Zadnja izmjena: BosnjackaHercegovina, dana/u 28 dec 2021 06:49, ukupno mijenjano 2 puta.
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 28 dec 2021 06:44

Ne znam te. Ali po šupljačenju vidim da sigurno nisu proveo u Turskoj više od sedmicu dvije kao turista. A vjerovatno ni toliko. Jasno je da nemaš radnog ili životnog iskustva tamo.

A evo i priču o robnoj razmjeni nisi pogodio - a to si mogao provjeriti i preko interneta….
Samo BiH.

Dzumrukcija
Član
Postovi: 412
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Dzumrukcija » 28 dec 2021 14:08

mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 00:27Imaju Turci veliki sentiment i prema Palestincima a Palestinci se tope ko lizalo i nestaju a turci snaže saradnju s Izraelom.
Auu, šta si sve nalupao.

Palestina je arapski problem, a ne muslimanski.
mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 00:27 Oni žele povratak na scenu a mi smo tu samonikla prilika jer smo nakon 1832 pa 1878 trebali neatati.
Turci su također trebali nestati 1832-1878, ali pogodi ko nije trebao nestati? Arapska braća, među njima Palestinci.
Znaš li koji je narod nestao?
mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 00:27Turci po Bosni šire turkofiliju a ne daju pare za bosanske nacionalne projekte, propagandu, izdavaštvo, kinematografiju.
Arapi ignorišu sve ostale muslimane, koji su i gore prošli od Palestinaca.
Čerkezi su nestali sa svoje zemlje, a ti ovdje kukaš za Bošnjake i Palestince.
Msm nema smisla.

Arapski problem su Palestinci, očekivati da to riješe Turci je bezobrazno.
Srušiš hilafet, a onda kuknjava, pa ima li neki muslimanski narod, kojem su Arapi pomogli?

Arapi su sad tamo, sad vamo, malo s Francuzima, malo sa Sovjetima/Rusima, a uvijek protiv drugih muslimana.

Evo vidimo Turci su zaštitili Kiparske Turke, Azerbejdžancima pomogli vratiti Karabah.
Karabah jeste bio turski (turkijski) problem, a ne muslimanski.

Gdje su ti Arapi da pomognu Azerbejdžancima na Karabahu?
Ako iko od tih muslimana pomaže jedan drugome, to su onda Turci.

Onaj Assad iz Sirije zove Ruse i Putina da mu pomogne udariti na muslimane, a ne zove ga da vrate Golansku visoravan od Izraela. :lol:
Asad nema podršku niti 5% Sirijaca, kad bi Rusi otišli Asad bi bio gotov za 12h.

U BiH je prisutan antiturski sentiment, a sve zahvaljujući arapskom narativu u Islamskoj zajednici BiH.
Taj arapski narativ pojavio se s pokretom nesvrstanih 1945-1990. i ostao je sve do danas.

Arapi su niko i ništa, mnogo je ovdje utjecaja njihovog. Vidimo kako su generacije odgojene danas.
Pljuješ na Turke, jedini narod, koji se bori za novi hilafet.

Ne valja ti niko jbmu? :D

mladunce
Član
Postovi: 25
Pridružen/a: 17 jan 2015 21:12

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la mladunce » 28 dec 2021 14:43

Drhte mi prsti na tastaturi dok se evo usuđujem opet iznijeti svoje mišljenje u nadi, možda ludoj, ali ipak nadi da me nećeš naružiti. Zamisli molim te, ja se referisao na ono što si napisao a još te i ne znam :D :D Jel se ovdje dopisujete samo vi koji se znate? Raja s kahve, iz teretane, iz šahovskog kluba? Jer ako je tako, onda otvorite viber grupu pa šaljite jedni drugima štiva koja ćete između sebe razumjeti.

Evo ja šupljiram, glup sam, nemam pojma a ti si statističar analitičkog uma koji jasno razlučuje, tabiri i servira gotov taze stav. Ali ipak da ti kažem.

Nisam nikakav zlonamjeran lik. Ponavljam, volio bih da je to sve tako kao što kažeš, pa da se obradujem. Neću da ulazim u cifre jer rasuđujem po onome što je očito i relevantno. Cifre su tu da se samo dodatno potkrijepi zaključak, što tebi ne ide od ruke. Zaključio si samo na osnovu indicija, po meni vrlo neuvjerljivih, da je otkazana kupovina drona iz dubljih razloga. Srbi su zaradili s turcima dovoljno da mogu od tih para kupiti dron i od kineza. A od otkazivanja prodaje srbi nisu na šteti, oni su se snašli, a mi? Mi se trebamo upecati na tursku glistu da oni kao to rade zbog nas. Zapamti, naivni se nadaju, a mudri rade.

A pravo da ti kažem, nisi ništa razumio od onoga što sam rekao i evo ti primjer kako se podaci mogu krivo interpretirati. Inače, iz statistike sam imao devetku na faksu i nije mi strana nimalo, tako da ne misliš da pričaš s nekom dilajlom. Uzeću da je sve što si naveo tačno, pa neću čak ni provjeravati. Evo vjerujem. No 6% učešća u izvozu manjeg entiteta pripada uvjetno rečeno samo jednom „artiklu“. Nije to ni gas ni nafta. A upravo taj artikal je "dogovoren" s vrha i on u apsolutnom smislu odražava ili treba da odražava strategiju? Koju? Ja sam upravo naveo taj artikal kao nešto u čemu se valjda trebamo pozitivno ogledati, kad ono mućak. Imaš li podatak koliko mesa ide iz manjeg a koliko iz većeg entiteta za Tursku? Da li Murat hajruje od te razmjene ili Slavko?

Drugo, kažeš da je pokrivenost uvoza izvozom na nivou države 25%. U prevodu, ko zarađuje iz robne razmjene? Siromašna Bosna ili bogata Turska? - kako kaže sultan - uskoro među top 10 zemalja svijeta po ekonomskoj snazi. Da li prijatelj prodaje po VPC smrtno bolesnom prijatelju od raka ili radi nešto drugo? Uhvatio si se samo za jedan aspekt onoga što sam rekao a ni to nisi demantovao dobronamjerno već osjećam neko kurčenje. Robna razmjena kao pojam je jedan od eufemizama u kojima se može sakriti šta poželiš ali kako god okreneš i takva razmjena odražava upravo taj kurvanjski odnos Turske prema nama kog sam istakao. Ako tukneš na turkofiliju sigurno te neću razuvjeriti no nemoj da mi vaziš o „bezobraznim“ Bošnjacima mesokradicama ... kao sram ih bilo a Turke da provlačiš kao poštene, kako su nas i pored tih arhetipskih „nečasnih“ Bošnjaka plemenito udostojili i kako nas pomažu. Pa normalno da će nastaviti da zarađuju, nisu ludi.

Gledaj činjenice. Samo činjenice gledaj i po njima sudi. Odmotaj vrijeme unatrag i vidjećeš koliko su nas Turci pomagali. Može biti da je jučer bio Demirel, može biti da je danas Erdogan, Kunto ili Panto, ali njihova politika se neće promijeniti. To ne govorim ja, to kažu činjenice a ti se nadaj da će ti sultan poslati dronove. Možda i hoće ali ja ti kažem svoje mišljenje da neće, samo sanjaš. Njihova politika će biti izbalansirana i pozivaće na mir i na spuštanje tenzija. Ne zaboravi da onaj ko pokreće priču o autoputu do kozje ćuprije olakšava srpskim tenkovima da dođu do Sarajeva asfaltom.
Knjiga bi se mogla napisati o turskoj politici ( ne o turskom narodu) prema Bosni ali nejse.

mladunce
Član
Postovi: 25
Pridružen/a: 17 jan 2015 21:12

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la mladunce » 28 dec 2021 14:54

Dzumrukcija je napisao/la: 28 dec 2021 14:08
mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 00:27Imaju Turci veliki sentiment i prema Palestincima a Palestinci se tope ko lizalo i nestaju a turci snaže saradnju s Izraelom.
Auu, šta si sve nalupao.

Palestina je arapski problem, a ne muslimanski.
mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 00:27 Oni žele povratak na scenu a mi smo tu samonikla prilika jer smo nakon 1832 pa 1878 trebali neatati.
Turci su također trebali nestati 1832-1878, ali pogodi ko nije trebao nestati? Arapska braća, među njima Palestinci.
Znaš li koji je narod nestao?
mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 00:27Turci po Bosni šire turkofiliju a ne daju pare za bosanske nacionalne projekte, propagandu, izdavaštvo, kinematografiju.
Arapi ignorišu sve ostale muslimane, koji su i gore prošli od Palestinaca.
Čerkezi su nestali sa svoje zemlje, a ti ovdje kukaš za Bošnjake i Palestince.
Msm nema smisla.

Arapski problem su Palestinci, očekivati da to riješe Turci je bezobrazno.
Srušiš hilafet, a onda kuknjava, pa ima li neki muslimanski narod, kojem su Arapi pomogli?

Arapi su sad tamo, sad vamo, malo s Francuzima, malo sa Sovjetima/Rusima, a uvijek protiv drugih muslimana.

Evo vidimo Turci su zaštitili Kiparske Turke, Azerbejdžancima pomogli vratiti Karabah.
Karabah jeste bio turski (turkijski) problem, a ne muslimanski.

Gdje su ti Arapi da pomognu Azerbejdžancima na Karabahu?
Ako iko od tih muslimana pomaže jedan drugome, to su onda Turci.

Onaj Assad iz Sirije zove Ruse i Putina da mu pomogne udariti na muslimane, a ne zove ga da vrate Golansku visoravan od Izraela. :lol:
Asad nema podršku niti 5% Sirijaca, kad bi Rusi otišli Asad bi bio gotov za 12h.

U BiH je prisutan antiturski sentiment, a sve zahvaljujući arapskom narativu u Islamskoj zajednici BiH.
Taj arapski narativ pojavio se s pokretom nesvrstanih 1945-1990. i ostao je sve do danas.

Arapi su niko i ništa, mnogo je ovdje utjecaja njihovog. Vidimo kako su generacije odgojene danas.
Pljuješ na Turke, jedini narod, koji se bori za novi hilafet.

Ne valja ti niko jbmu? :D
Vas dvojica ste izgleda neki guzni haveri :D :D :D Ja fakat mislio ima ovdje likova sa soli u glavi a ono, osim jednog dva možda tri, sve goli bezveznjak. Ja kažem nebo je plavo, a ti kažeš nije plavo nego je voda mokra? o čemu ti pričaš.
kad kažem da Turci imaju kao narod sentiment prema Palestincima, to je samo to, sentiment, iz toga se ne može izvesti turska politika prema Palestini. Sve ovo šta baljezgaš su pogrešne premise i slijedom toga pogrešne konkluzije, a ja ništa od toga nisam rekao. Ko je spominjao arape, sovjete, asada..ko? ne rise. Libo me racku da li u Bosni ima negativnog sentimenta prema Turcima. Što vas kita boli za Turke. I kako to ja pljujem na turke? Tako što kažem da tipujete na krivog konja? I to na onog konja koji nam je pobio 10.000 najboljih ljudi od 1832-1850. Ne pozivam na mržnju, ali ni na zaborav. A vi spavajte golubići

Oprostite tečki na smetnji, imam pametnijeg posla.

Dzumrukcija
Član
Postovi: 412
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Dzumrukcija » 28 dec 2021 15:22

mladunce je napisao/la: 28 dec 2021 14:54Vas dvojica ste izgleda neki guzni haveri :D :D :D Ja fakat mislio ima ovdje likova sa soli u glavi a ono, osim jednog dva možda tri, sve goli bezveznjak. Ja kažem nebo je plavo, a ti kažeš nije plavo nego je voda mokra? o čemu ti pričaš.
kad kažem da Turci imaju kao narod sentiment prema Palestincima, to je samo to, sentiment, iz toga se ne može izvesti turska politika prema Palestini. Sve ovo šta baljezgaš su pogrešne premise i slijedom toga pogrešne konkluzije, a ja ništa od toga nisam rekao. Ko je spominjao arape, sovjete, asada..ko? ne rise. Libo me racku da li u Bosni ima negativnog sentimenta prema Turcima. Što vas kita boli za Turke. I kako to ja pljujem na turke? Tako što kažem da tipujete na krivog konja? I to na onog konja koji nam je pobio 10.000 najboljih ljudi od 1832-1850. Ne pozivam na mržnju, ali ni na zaborav. A vi spavajte golubići

Oprostite tečki na smetnji, imam pametnijeg posla.
A ko je vratio Karabah u Azerbejdžan?
A ko je zaštitio muslimane na Kipru?
Ko je zaštitio legalnu vladu u Libiji i spriječio vojni udar Haftara?

Mogao bih da idem i dalje za Somaliju i sl.

Turci su danas jedini narod koji djeluje.

Napisao si kako će nas smjestiti negdje na granicu Sirije...
Turci su 30 km u Siriji. :rofll:

Turci pregaze Grčku oni su tu!
Ignorisati Turke, kao nebitni su je malo srbohrvatska priča iz doba komunizma i pokreta nesrvrstanih. :D

Uhvatio si se Palestine, kao da je to nama najveći problem...
I opet ti kazem to nije muslimanski problem nego arapski.

Ne može se pomoći nekome, ko ne želi sebi pomoći!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41399
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 28 dec 2021 18:06

3200 km2 Karabaha nije vraceno bez obzira sta neki tvrde.Tamo je i dalje Armenska vlast,radi se o svim vecim gradicima iste regije ukljucujuci i najveci grad Stepanakert s preko 50 000 stanovnika.Alijev je vratio spaljena Azerska sela ili 7 regija oko Karabaha koje bi i Armenci prepustili kad bi im dali nezavisnost.Jedina pobjeda je da je uzeo ono Armensko vece selo u samom Karabahu zaboravih ime tog sela.Da je potpuna pobjeda.Ne,ne bih rekao.Neka vrsta pobjede,ali pobjeda generalno ne
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41399
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 28 dec 2021 18:07

U Kipru zive Turci tako tu mjesas babe i zabe.Vidjelo se nakon pada Alepa kako je Erdogan ih pustio niz vodu sve.I prepustio je i Assadu i Homs takodjer gdje je veci dio grada drzala opozicija.Da ne pricam o Libiji kako je prosao

Tako prestanite trolati temu s Erdoganom i Turskom.Tema je namjenska industrija Bih
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 29 dec 2021 14:57

Jedini dio Sirije koju Asad nije uzeo zaštitila je upravo Turska.

Daleko od toga da je Erdogan neki lider ali daleko i od toga da je picka ko 99% lidera u tvz. većinsko muslimanskim zemljama.

BiH bi bila mnogo stabilnija zemlja da Bakir ima barem jedno Erdoganovo mudo. Pitao bi te ja kako bi ko reagovao da se počne podizati rezervna vojna sila u cilju odbrane BiH.
Samo BiH.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Zmaj » 12 jan 2022 22:09

Firmu napustilo 60 radnika: Radnici Binasa u novu godinu ušli bez pet plata

Većina radnika s kojima smo razgovarali u međuvremenu su napustili firmu iz egzistencijalnih razloga, a neki od njih nisu željeli ni da potpišu nove ugovore. Od oktobra je na čelu "Binasa" kao v.d. direktora Abaz Mandžuka, koji je ranije bio direktor BNT-TMiH Novi Travnik. Radnici BNT-TMiH tvrde da su najveća dugovanja nastala upravo u vrijeme Mandžuke, a njegovim načinom rada nije zadovoljan ni Sindikat "Binasa"

Piše: Zinaida Đelilović Objavljeno: 10. siječanj 2022. 10:10

Radnici Binasa u novu godinu ušli bez pet plata

Radnici nekadašnjeg bugojanskog giganta već odavno su u nezavidnoj situaciji

Tvornica oružja “Binas” i u novu godinu je ušla sa svim problemima. Plate, topli obrok i doprinosi kasne, novih ugovorenih poslova uglavnom nema, a razočarani radnici odlaze.

Posljednjih mjeseci firmu je napustilo oko 60-ak radnika koji, razočarani nebrigom Vlade FBiH za nekadašnjeg giganta i neispunjenim obećanjima ministra Nermina Džindića, ne vide više perspektivu.

Kadrovski udar

“Binas je doveden u situaciju da više nema ni kapaciteta za ozbiljan rad. Namjenska industrija je kompleksna djelatnost i kada odu tri ili četiri inženjera to je kadrovski udar. To je upravo ono što se dešava Binasu”, kažu neki od sad već bivših uposlenika ove kompanije.

Jedan od onih koji je napustio “Binas” i trenutno se nalazi u otkaznom roku jeste i Muris Šupić. On je kratko bio na mjestu v.d. direktora “Binasa”, a nakon ostavke Enesa Memića u kojem radnici vide najvećeg krivca za trenutno stanje.

Šupić za Žurnal kaže da je mjesto v.d. direktora prihvatio uz uslov da mu se Sindikat ne petlja u kadrovsku politiku, dok je od Vlade FBiH umjesto deklarativne tražio stvarnu podršku.

“Ja zastupam tezu da je situacija ovakva najviše zbog toga što Vlada, konkretno ministar Džindić, zanemaruju svoje obaveze. Zahtijevao sam da brinu o državnom kapitalu jer ne možete 10 godina imati permanentno negativno revizorsko mišljenje, a to uporno zanemarivati i produžavati mandate nadzornom odboru”.

Podsjetimo, „Binas“ zbog lošeg rukovodstva i još lošije kadrovske politike, u posljednje dvije godine, bilježi samo gubitke. Sa 12,2 miliona KM poslovnih prihoda u 2018. pali su na 5,9 miliona KM u 2020., dok u prvih šest mjeseci ove godine prihodi nisu iznosili ni pola miliona KM.

U 2020. godini su, nakon ostvarene dobiti u periodu od 2017. do 2019., imali gubitak od 3,7 miliona KM, o čemu je Žurnal već pisao.

“Binas je već godinama nebriga vlasnika. Uprava je smijurija. Stranke dogovore direktorske fotelje i direktori odgovaraju samo strankama. Zaštita kapitala, principi korporativnog upravljanja su zanemareni, dok je važno samo da je stranka zadovoljna”, ističe Šupić.

Na njegovo mjesto je sredinom oktobra prošle godine postavljen Abaz Mandžuka koji je prije novoizabrane funkcije bio direktor „BNT-Tvornica mašina i hidraulike“ (BNT-TMiH) Novi Travnik.

15 godina čekaju na plate

Neki od radnika „Binasa“ s kojima smo razgovarali nisu zadovoljni izborom Mandžuke.

U Mandžuki su najvećeg krivca vidjeli i radnici BNT-TMiH. Kažu da je većina dugovanja nastala u periodu od 2001. do 2005. godine kada su skoro svaku platu tražili štrajkom i smatraju da je za to najodgovorniji upravo Mandžuka, o čemu je Žurnal pisao u maju prošle godine.

U korist radnika BNT-TMiH sudovi u Srednjobosanskom kantonu donijeli su pravosnažne presude još prije 15 godina, ali dio radnika do danas nije isplaćen.

U BNT-TMiH kao najvećeg krivca označili su Mandžuku Foto: Adi Kebo/zurnal.info

Ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Nermin Džindić tada je za Žurnal objasnio da su „dugovanja prema zaposlenicima na ime potraživanja iz radnog odnosa po osnovu pravosnažnih i izvršnih sudskih presuda obuhvaćena postupkom finansijske konsolidacije“.

Prema njegovim riječima ovaj modus je svrsishodniji i efikasniji model rekonstrukcije BNT-TMiH od stečajnog postupka.

I u slučaju „Binasa“ Vlada FBiH se poziva na zakon o konsolidaciji. Naime, firmu je tužilo oko 20-ak radnika tražeći stečaj. Uprava je, tvrde naši sagovornici, pronašla rješenje na način da s njima sklope sporazum kojim je od radnika zatraženo da odustanu od stečaja uz obećanje da će naplatiti svoja potraživanja.

Navodno su dobili jednu ratu, a trenutno čekaju ostale.

„Binas je pred stečajem već 10 godina, po Zakonu koji nalaže kada se ide u stečaj. Kako se radi o namjenskoj industriji Vlada godinama izbjegava taj stečaj. Ali, umjesto da rade na konkretnim rješenjima oni kao i u svim drugim djelatnostima, nude preživljavanje i status quo“, navodi Šupić, dodavši da ne mogu probleme rješavati oni koji su ih i napravili.

Pretis najveći Binasov dužnik

Spomenimo i to da je jedan od najvećih dužnika „Binasu“ firma Pretis d.d. Vogošća i to oko 3,5 miliona KM. Radi se o kompaniji u kojoj je Vlada FBiH vlasnik 51 posto kapitala i koja u odnosu na druge firme iz oblasti namjenske industrije ima povlašten položaj, o čemu smo također ranije pisali.

Pisali smo i o poslovnim vezama firme TMR, koja se nalazi u vlasništvu Džindića i porodice premijera FBiH Fadila Novalića sa vogošćanskim Pretisom.

„Pretis“ je za finansijsku reviziju za 2020. i 2019. dobio negativno mišljenje.

(zurnal.info)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7384
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 26 jan 2022 10:47

Tacno prije godinu dana je najavljeno ovo

https://www.biznisinfo.ba/turski-invest ... ivinicama/
#

Zna li neko gdje smo danas? Je li pocela gradnja ili je to jos uvjek u fazi projekta?
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41399
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 22 feb 2022 23:16

https://www.vesti-online.com/bosnjaci-spremni-za-rat/

Ne rade 3 smjene nego 4.Ja sam sef 4 smjene. :D :D
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 23 feb 2022 16:25

Jack je napisao/la: 22 feb 2022 23:16 https://www.vesti-online.com/bosnjaci-spremni-za-rat/

Ne rade 3 smjene nego 4.Ja sam sef 4 smjene. :D :D
Ovaj Galijašević je inače isto onaj Nemanja Kusturica. Posrbljeni idiot kome je mozak ispran decenijama velikosrpskih mitova.
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41399
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 24 feb 2022 23:44

Jasno je da ovaj kreten prica kako mu Beograd kaze.Zapamti da su Cetnici pjevali i pricali po Beogradu da ce 50 Srpskih aviona svakog dana ravnati Sarajevo i da ce Srbi za mjesec dana uci u grad.Oni su jos pjevali o tome.Zamisli koji su to kreteni.Znaci oni su fakticki racunali da ce kao Rusija sto radi poravnati sve to i uzeti gradove.Kako namjenska industrija je kod nas.Dovoljno je da nadju par glupih balija kojim je prece da podebljaju novcanik nego da naprave nesto oko potencijalnog naoruzanja.Pa sad su oni kao ''zabrinuti''

Nije ovo nista slucajno.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la momak » 27 feb 2022 20:27

U ovoj situaciji,gdje zemlje EU masovno šalju naoružanje,vojnu opremu,ljekove,... u Ukrajinu.
Može li naša namjenska industrija šta profitirati iz toga?To je moje prvo pitanje.
A drugo razmišljanje i isto pitanje.
Ima li naša NI dosta zalihe potrebnih surovina za neometan rad?Ili ako bi se kojim slučajem ta proizvodnja morala ubrzati,jesmo lis sposobni i kolika nam je zaliha surovina?

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1444
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Pita sirnica » 27 feb 2022 22:43

Mislim da može! Većina NATO ali i EU članica će obnoviti arsenale. Npr Njemačka će narednih godina dodatno 100 mrd eura uložiti.

Već se govori i o kriterijima. Nemojte mislit da će kina neke ugovore dobiti. Ali neće ni kompanije iz država koje putina podržavaju. Znači vuciceva smrdije se upravo diskvalificirala.

Doće do kompletnog preokreta. Gledat će se, uz pomoć namjenske industrije, ponovo naselit industrije koje su trenutno isključivo u kini. Da se stvori nezavisnost. Ovo je upravo to što su kinezi željeli komplet da pometu pod tepih.

Mislim, ako budemo imali kompetente ljude, da će i bh namjenska ali i druge industrijske grane dobit komadić kolača. Binas, zrak, bnt, i tu ostajem pri svom stavu, mogu biti veoma uspješne kompanije. I to sa proizvodima van namjenske industrije.
B -> B -> B

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41399
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 27 feb 2022 22:55

Naravno da moze jer svak trazi municiju i niko je nece da odbije.Rpg bi takodjer mogli da uvezu za Ukrajinu jer Ukrajincima fali tog dosta.
Amerikanci kupuju od nas municiju.To ti je jasno,.Svaka jaca vojska kupuje municiju bez obzira koliko je imali

Sa 10 miliona metaka to moze da itekako puno znaci ako dodje do gradske borbe po vecim Ukrajinskim gradovima
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite