☑ Pravila foruma i savjeti

Sandžak

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Sandžak

Post Postao/la Abidaga » 06 mar 2017 22:34

Z4b0__3yxos

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Sandžak

Post Postao/la Abidaga » 11 mar 2017 21:08

Abidaga je napisao/la:Bakir: "Podržavao sam i Muamera Zukorlića, ali sam, očigledno, pogriješio"
http://www.24sata.info/vijesti/politika ... jesio.html
Haman 6 godina kasnije:
slika
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović primio poslanika Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka u Skupštini Srbije Muamera Zukorlića. Na sastanku je razgovarano o odnosima Bošnjaka u Bosni i Sandžaku, položaju Bošnjačke zajednice u Srbiji, te o značaju unapređenja međunacionalnih odnosa na Balkanu u cjelini. Zukorlić je informirao Izetbegovića o aktivnostima koje Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka provodi s ciljem očuvanja bošnjačkog jedinstva u Sandžaku, zatim unapređenja bošnjačko-srpskih odnosa u Srbiji, te intenzivnije komunikacije unutar bošnjačkih zajednica u Sandžaku i Bosni. Zukorlić je izrazio zadovoljstvo u pogledu napora koje je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović poduzeo na unapređenju međubošnjačke komunikacije u Sandžaku i Bosni, te napretka koji je u tom pogledu postignut, ali i u kontekstu unapređenja međunacionalnih odnosa na Balkanu. Izetbegović je ukazao na značaj potrebe za još intenzivnijom komunikacijom bošnjačkih predstavnika u dvije susjedne zemlje. Naglasio je spremnost za ulaganje dodatnih napora u tom pravcu. Posebno je istakao značaj unapređenja međunacionalnih odnosa u regiji, važnih za puni ekonomski razvoj i stabilnost.

http://www.predsjednistvobih.ba/saop/de ... gTag=bs-BA

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Sandžak

Post Postao/la Abidaga » 19 mar 2017 10:22

U Novom Pazaru četvoročlana porodica Novaković prihvatila islam :zastava:
http://sandzakpress.net/u-novom-pazaru- ... tila-islam
18.03.2017
Svoj prelazak na islam u džematu Melajske džamije, noćas je javno pred prisutnim svjedocima i imamom iste džamije izjavila četvoročlana porodica Novaković iz Beograda. Bračni par Bojan i Nataša sa sinovima Filipom i Ognjenom šehadet su izgovorili pred imamom Asmirom ef. Crnovršanin.

Bračni par je nakon prihvatanja islama uzeo muslimanska imena Ismail i Edina, dok su djeca dobila imena Esad i Hamza.

Glavni imam medžlisa IZ-e Novi Pazar Asmir ef. Crnovrsanin kaže da se porodica vratila pravoj i jedinoj istinitoj vjeri islamu. Dodaje da ovo nije prvi slučaj i nada se da će biti mnogo više onih koji prihvataju pravu vjeru i nalaze utočište u njoj. Nakon prihvatanja islama uslijedilo je i šerijatsko vjenčanje ovog bračnog para.

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Sandžak

Post Postao/la Crow Jane » 21 mar 2017 17:05

Ozbiljno?! :roll:

Poražavajuća statistika: U OŠ “Bratstvo” u Novom Pazaru, od 1.700 učenika, svega njih 50 odabralo bosanski jezik
http://saff.ba/porazavajuca-statistika- ... ski-jezik/

U OŠ “Bratstvo” u Novom Pazaru, od 1.700 učenika, njih skoro 70 odsto su Bošnjaci, ali ih tek 50 uči na bosanskom jeziku. Značajno je smanjeno interesovanje za nastavu na bosanskom i u OŠ “Stefan Nemanja” u istom gradu.
Potpis

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Sandžak

Post Postao/la Bosni » 04 maj 2017 09:38

Crow Jane je napisao/la:Ozbiljno?! :roll:

Poražavajuća statistika: U OŠ “Bratstvo” u Novom Pazaru, od 1.700 učenika, svega njih 50 odabralo bosanski jezik
http://saff.ba/porazavajuca-statistika- ... ski-jezik/

U OŠ “Bratstvo” u Novom Pazaru, od 1.700 učenika, njih skoro 70 odsto su Bošnjaci, ali ih tek 50 uči na bosanskom jeziku. Značajno je smanjeno interesovanje za nastavu na bosanskom i u OŠ “Stefan Nemanja” u istom gradu.
Smrdija radi sve da bi natjerala Bošnjake da sami odustanu od bosanskog jezika, od ne odobravanja knjiga za nastavu, prijetnje od školskih direktora, itd. Na kraju će ga ukinuti pod izgovorom da ga ni sami Bošnjaci neći, iako im je to bio cilj cijelo vrijeme.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Sandžak

Post Postao/la JuzniDoboj » 05 maj 2017 00:09

Smrdbija vrsi tesku asimilaciju Bosnjaka u Sandzaku, na zalost.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Sandžak

Post Postao/la JuzniDoboj » 05 maj 2017 00:20

A jos vise glupo je to da u NP su glavne gradske skole "Jovan Jovanovic Zmaj" i "Stefan Nemanja" :vomit:
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Sandžak

Post Postao/la noel malcolm » 12 maj 2017 22:54

“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sandžak

Post Postao/la amkos » 12 maj 2017 23:15

noel malcolm je napisao/la:Zavrsila medicinu a radi u pekari!

https://www.fokus.ba/magazin/zivot-zdra ... ri/725610/
Mislim da je ova cura nekad ranije bila u vijestima.
Ovo je realnost kapitalizma. Nedavno sam u jednoj zapadnoeuropskoj zemlji vidio grafit na jednom zidu gdje pise: "Capitalism is terrorism!".

Tako da me ove priče ne čude toliko.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Sandžak

Post Postao/la Sandzo91 » 03 jul 2017 16:53

http://sandzakhaber.net/2017/07/evo-kol ... -beogradu/

U Novom Pazaru prema podacima o unutrašnjim migracijama, u ovaj grad su se tokom 2016. godine doselile 553 osobe, a napustilo ga je njih 365, pa je na osnovu toga broj stanovnika u Novom Pazaru tokom prošle godine porastao za 188.

U preostalih pet sandžačkih opština beleži se negativan migracioni saldo, a najgora situacija je u Priboju iz kojeg se prošle godine odselilo 410 stanovnika. Ništa bolja situacija nije ni u Prijepolju koje je napustilo 381 i Tutinu iz kojeg se odselilo 328 stanovnika.

Tokom 2016. godine iz Sjenice se odselilo 263 stanovnika, a Nove Varoši 252.

U istom periodu, niti u jednu od ovih opština se nije doselilo više od 153 osobe, koliko ih je došlo da živi u Prijepolje.

U Priboj se doselilo 136 bivših stanovnika drugih gradova Srbije, Tutin i Sjenicu po 116, u Novu Varoš tek 101.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sandžak

Post Postao/la amkos » 03 jul 2017 16:58

Kakav je natalitet u Sandžaku, Novi Pazar, Bijelo Polje, Sjenica ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Sandžak

Post Postao/la JuzniDoboj » 03 jul 2017 17:08

Najveci u Srbiji pored Preseva.

Ne znam za Bijelo Polje.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sandžak

Post Postao/la amkos » 03 jul 2017 17:16

JuzniDoboj je napisao/la:Najveci u Srbiji pored Preseva.

Ne znam za Bijelo Polje.
Ne bih baš rekao. Malo pratim neke podatke, i vidim da natalitet ide dole čak i u Novom Pazaru!! :bad:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Sandžak

Post Postao/la JuzniDoboj » 03 jul 2017 20:06

amkos je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Najveci u Srbiji pored Preseva.

Ne znam za Bijelo Polje.
Ne bih baš rekao. Malo pratim neke podatke, i vidim da natalitet ide dole čak i u Novom Pazaru!! :bad:
Nije velik kao sto moze biti ali je veci nego kod cetnika:
Opštine s najnižom stopom nataliteta su Crna Trava, Žagubica, Rekovac, Svrljig i Ražanj a najvišu stopu nataliteta imaju Tutin (17,9), Novi Pazar (15,2), Sjenica (14), Preševo (13,6), Novi Sad (12,6) i beogradska opština Zvezdara (12,1).
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Sandžak

Post Postao/la Gorcin » 03 jul 2017 23:04

:guzz:
amkos je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Najveci u Srbiji pored Preseva.

Ne znam za Bijelo Polje.
Ne bih baš rekao. Malo pratim neke podatke, i vidim da natalitet ide dole čak i u Novom Pazaru!! :bad:
Sto pitas za natalitet kad pratis. Ne razumijem.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sandžak

Post Postao/la amkos » 03 jul 2017 23:08

Gorcin je napisao/la::guzz:
amkos je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Najveci u Srbiji pored Preseva.

Ne znam za Bijelo Polje.
Ne bih baš rekao. Malo pratim neke podatke, i vidim da natalitet ide dole čak i u Novom Pazaru!! :bad:
Sto pitas za natalitet kad pratis. Ne razumijem.
Zato što hoću da čujem realnu priču od ljudi sa terena a ne neke puste snove. Realna priča je najbolja, ma koliko bila gorka. Mislio sam da će ovaj momak iz Sandžaka odgovoriti na ovo pitanje ali nije on odgovorio nego @Južni Doboj.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Sandžak

Post Postao/la Sandzo91 » 03 jul 2017 23:54

amkos je napisao/la:
Gorcin je napisao/la::guzz:
amkos je napisao/la:
Ne bih baš rekao. Malo pratim neke podatke, i vidim da natalitet ide dole čak i u Novom Pazaru!! :bad:
Sto pitas za natalitet kad pratis. Ne razumijem.
Zato što hoću da čujem realnu priču od ljudi sa terena a ne neke puste snove. Realna priča je najbolja, ma koliko bila gorka. Mislio sam da će ovaj momak iz Sandžaka odgovoriti na ovo pitanje ali nije on odgovorio nego @Južni Doboj.
Halali, nisam neki profesionalac u ovome, ali imam podatke za posljednje tri godine i evidentan je pad rodjenih Bosnjaka u Sandzaku. Nadajmo se da to nije neki trend i da ce biti bolje. Ali i dalje je natalitet u NP i TT jedan od najvecih na Balkanu.

Živorođeni/umrli - 2014 - 2015 - 2016

Novi Pazar: 1.513/778 - 1.475/810 – 1.437/813
Tutin: 518/245 - 502/257 – 488/239
Nova Varoš: 104/213 - 78/240 – 97/217
Priboj: 170/330 - 177/328 – 186/342
Sjenica: 303/255 - 323/255 – 318/290

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Sandžak

Post Postao/la JuzniDoboj » 04 jul 2017 00:00

+600 ko kuca :mrgreen: :gut:
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Sandžak

Post Postao/la Sandzo91 » 04 jul 2017 01:07

Zaboravih mozda i najvazniju opstinu :D

Prijepolje: 359/422 - 325/423 – 334/446

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Sandžak

Post Postao/la Gorcin » 04 jul 2017 08:13

amkos je napisao/la:
Gorcin je napisao/la::guzz:
amkos je napisao/la:
Ne bih baš rekao. Malo pratim neke podatke, i vidim da natalitet ide dole čak i u Novom Pazaru!! :bad:
Sto pitas za natalitet kad pratis. Ne razumijem.
Zato što hoću da čujem realnu priču od ljudi sa terena a ne neke puste snove. Realna priča je najbolja, ma koliko bila gorka. Mislio sam da će ovaj momak iz Sandžaka odgovoriti na ovo pitanje ali nije on odgovorio nego @Južni Doboj.
Teško ćeš uhvatiti "realnu priču", ta nisu ljudi ginekolozi koji svakodnevno prisustvuju porodima u 4-5 sandžačkih bolnica pa da ti 'nako iz rukava istresu podatke o natalitetu :D

Evo kakvu mi ti realnu priču možeš ispričati o natalitetu u Sarajevu? Ili ja o Mostaru. Mogu reć' da sam upratio 3-4 porodice koje su doselile iz Tuzle, Goražda i štajaznam, da se 2-3 momka spremaju ispalit' na Zapad, da su se rodile 2-3 bebe...sve to u mahali, ali kakvo je to mjerilo kad mahala nije ni stoti dio grada. I onda opet zaviriš u statse ako hoćeš "realniju" sliku. Sad koliko su statsi realni ili nisu, druga je stvar.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Odgovorite