☑ Pravila foruma i savjeti

Irak i Sirija

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Crow Jane » 01 jul 2016 20:22

Lavrov u Parizu: Turska i Rusija će obnoviti dijalog o Siriji

"Vjerujem da ćemo mi i naši turski partneri obnoviti saradnju kako bismo riješili krizu u Siriji"

http://aa.com.tr/ba/svijet/lavrov-u-par ... iji/600246
Potpis

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 02 jul 2016 02:29


Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Crow Jane » 02 jul 2016 11:08

Pobunjenici srusili dron(?) u Suvejdi i zarobili pilota.

Takodjer su pokrenuli bombardovanje ruske vazduhoplovne baze Hmnyiem.
Potpis

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Crow Jane » 02 jul 2016 11:10

Shiite Militants Burned a Number of Sunni Civilians from #Bagdad. Those People are not far better than IS

UZNEMIRUJUCE

https://twitter.com/Nidalgazaui/status/ ... 9426984960
Potpis

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 04 jul 2016 14:11

U Hasaki su se Asayish i Ndf popucali opet. Ovaj put za razliku od proslog Ndf osvaja. Da ypg nije tratio od Asayisha prekid vatre Asad bi potpuno izgubio u Hasaki.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 07 jul 2016 19:05


Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Crow Jane » 07 jul 2016 23:40

Rezimu opet krenulo, pobunjenicima nesto slabo ide :?
Potpis

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 08 jul 2016 02:54

Gdje ih ide. Na zapadnom Kalamunu, gdje su juce pobunjenici ubili nekoliko a uhapsili desetke vojnika rezima ? Ili u Latakiji, gdje su u 7 dana izgubili ono sto su nekoliko mjeseci osvajali ?

Mada vjerovatno mislis na Haleb, Kastelo cesta nije pala u ruke rezima, pobunjenici su je zatvorili zbog strasno jakog napada rezima. Koji je vec odbijen. Rezim ne moze dobiti nijednu bitku posto nema u svojim redovima Sirijce. Bitku predvode Quds milicija koja je palestinska i Hezbolat koji je libanonski. Da ne pricam o ruskoj i iranskoj pomoci. Asad je imao vecih pobjeda prije 4 godine nego sad, sada ne moze nijedno selo koje zauzme zadrzati, slicno pobunjenici protiv isila na sjeveru Haleba.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 08 jul 2016 02:57

Ps danas je drugi dan primirja, a jedna od zescih bitki se odvija. Sta bi bilo da nije primirja :lol:

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Sandzo91 » 08 jul 2016 16:27

Mene interesuje u kakvom su odnosu Kurdi i opozicija?

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Crow Jane » 08 jul 2016 16:57

U neprijateljskim su odnosima, kao i rezim i Kurdi samo sto ovi drugi saradjuju protiv opozicije (koja se cesto bori na vise frontva - protiv Kurda, rezima, Daesha, Nusre).

Pobunjenici su danas odbili napad Kurda (koji su iskoristili situaciji dok su se ovi borili protiv rezima na drugom frontu) na Youth Complex kako bi doprijeli do Castelo ceste.

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=36.25 ... 3&z=15&m=b
Zadnja izmjena: Crow Jane, dana/u 08 jul 2016 17:54, ukupno mijenjano 1 put.
Potpis

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Sandzo91 » 08 jul 2016 17:34

Zasto se onda nekoliko hiljada Sirijaca(sunita) bori u redovima Kurda?

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Crow Jane » 08 jul 2016 17:40

Da zamazu oci Turcima. :rofll:

Imas i Kurda koji se bore na strani opozicije i Daesha (lik koji je vodio napad na Kobane je bio Kurd).
Potpis

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 09 jul 2016 01:30

Ovo pitanje za sunite mi je smijesno samo radi jedne jedine stvari. Kurdi nisu suniti, ili sta ? Zasto se uvijek pod sunitima smatraju samo Arapi. Ima ona komedija nesto u fazonu America got talent, gdje je predsjednik SAD-ea u ziriju. I vrijeme desavanja je u vrijeme invazije na Irak. U razgovoru predsjednika i nekog savjetnika, predsjednik govori da u Iraku imaju 3 grupe, suniti, siiti i Kurdi.
Kurdi su vecinski sunitski, imas nesto siita i jezida. Mada najvise sunita i to sufijskih redova.

Ti sto se bore su oni iz SRF-a i Hareket Hazzm-a, koji su dobili po njonji. Vecina momaka iz tih grupa je ostalo na teritoriji Idliba i prikljucili su se nekim drugim grupama tipa Levantski Front i sl. Dok su vodje pobjegle u Tursku, kasnije se vratili, osnovali Armiju Revolucionara. A imas i Vojsku Sanadida, a medju Arapima se zna da je to pleme ili grupacija poznata po dilanju droge. Imas jos bataljon Sjevernog Sunca koju je predvodio Abu Layla(nedavno podlegao povredama zadobijenim od snajpera u blizini Manbija). I imas Vulkan Eufratov. Arapi u SDF broje oko 3 hiljade boraca. YPG ima oko 50 hiljada. Sta mislis cija je zadnja ?!

Taman pomislim da se sa YPG(nikako sa Kurdima kao narodom jer oni kao narod nisu problem, oni najvise maltreta trpe od strane YPG/PKK) nasla zajednicka rijec, borba protiv Isila, oni napadaju na Kastelo cestu. NE da bi pomogli rezimu, nego u Sejh Maksud ni hrana ni lijekovi 4 godine nisu usli, pa da za stolom na pregovorima imaju bolju poziciju. Tako da gledaju svoju straznjicu sto i svi drugi rade.


Nazalost u svemu tome ce civili stradati najvise.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la ZV Keli » 09 jul 2016 01:41

slika

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Sandzo91 » 09 jul 2016 02:35

Znam da su Kurdi vecinski suniti i da kao narod nisu zasluzili sve sto im Turci rade, i sto su nazalost prenijeli i na ove neke nase koji govore lose o njima samo zato sto su kao "braci" Turcima neprijatelji.

Ali ja sam samo htio da naglasim da su ti Sirijci koji se bore sa njima suniti, a ne siti. I da izrazim cudjenje sto je doslo do toga da suniti ratuju protiv sunita.. :ugeek:

abeveg
Član
Postovi: 498
Pridružen/a: 04 okt 2013 03:01

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la abeveg » 09 jul 2016 03:24

Sandzo91 je napisao/la:Znam da su Kurdi vecinski suniti i da kao narod nisu zasluzili sve sto im Turci rade, i sto su nazalost prenijeli i na ove neke nase koji govore lose o njima samo zato sto su kao "braci" Turcima neprijatelji.

Ali ja sam samo htio da naglasim da su ti Sirijci koji se bore sa njima suniti, a ne siti. I da izrazim cudjenje sto je doslo do toga da suniti ratuju protiv sunita.. :ugeek:
Sta ovo treba da znaci, sad su turci "braca" a kurdi su eto ipak suniti? Jedni se u prosjeku bar zvanicno oglasavaju kao pomagaci islama i muslimana a drugi javno stavljaju svoju pripadnost tamo nekim sunijama na neko tamo podredjeno i beznacajno mjesto iza svojih nakaradnih ubjedjenja i motivacija pod kojima se kao kurve prodaju evropljanima, amerikancima i rusima u borbi protiv tih sunnija. I sada dodjete vi i komentarisete kako su i oni eto sunniti? Svaka cast kurdima koji su u ovim danima stali na stranu svojih pradjedova i brane Islam i svoje dostojanstvo. A ovi koji su stali u redove ypg i pkk nemaju nikakve veze sa sunnijama sem nominalnog izjasnjavanja pripadnistva istima da bi pridobili za svoju stvar i ostale kurde. Oni su nesto poput "bosanaca" kod nas od kojih bi se mogli nadati istim stvarima da ih ima vise. I zato prestanite ovo predstavljati kao sukob medju sunnijama. Isto vredi i za komentar da se "opozicija bori protiv izmedju ostalih nusre" . Ne postoji tamo neka "opozicija" vec postoje pokusaji ubacenih elemenata od strane zapada koji treba da u ime sekularizma i demokratije odrade njihove interese u siriji sto im ne uspijeva pa su to ti sukobi izmedju "opozicije" i nusre itd. To je i jedan od razloga trajanja ovog rata u siriji, sto opet ide na ruku zapadu, jer se vrsi planska depopulacija sirije, i to prvenstveno uslimana, tj. "sunnija" kako neki potenciraju. Ovde treba jasno reci da se ne radi o "medjumuslimanskom" sukobu "sunnija" , " sijja" itd. ili "turaka" , "kurda" i "arapa" - izreke i vidjenja koje nam podvaljuje zapad, rusija itd. . Ovo se treba nazvati sustinskim nazivima i realnoscu , a to je da se radi o borbi i odbrani Islama na jednoj strani od niza njegovih dusmana na drugoj.

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Sandzo91 » 09 jul 2016 04:45

abeveg je napisao/la:
Sandzo91 je napisao/la:Znam da su Kurdi vecinski suniti i da kao narod nisu zasluzili sve sto im Turci rade, i sto su nazalost prenijeli i na ove neke nase koji govore lose o njima samo zato sto su kao "braci" Turcima neprijatelji.

Ali ja sam samo htio da naglasim da su ti Sirijci koji se bore sa njima suniti, a ne siti. I da izrazim cudjenje sto je doslo do toga da suniti ratuju protiv sunita.. :ugeek:
Sta ovo treba da znaci, sad su turci "braca" a kurdi su eto ipak suniti? Jedni se u prosjeku bar zvanicno oglasavaju kao pomagaci islama i muslimana a drugi javno stavljaju svoju pripadnost tamo nekim sunijama na neko tamo podredjeno i beznacajno mjesto iza svojih nakaradnih ubjedjenja i motivacija pod kojima se kao kurve prodaju evropljanima, amerikancima i rusima u borbi protiv tih sunnija. I sada dodjete vi i komentarisete kako su i oni eto sunniti? Svaka cast kurdima koji su u ovim danima stali na stranu svojih pradjedova i brane Islam i svoje dostojanstvo. A ovi koji su stali u redove ypg i pkk nemaju nikakve veze sa sunnijama sem nominalnog izjasnjavanja pripadnistva istima da bi pridobili za svoju stvar i ostale kurde. Oni su nesto poput "bosanaca" kod nas od kojih bi se mogli nadati istim stvarima da ih ima vise. I zato prestanite ovo predstavljati kao sukob medju sunnijama. Isto vredi i za komentar da se "opozicija bori protiv izmedju ostalih nusre" . Ne postoji tamo neka "opozicija" vec postoje pokusaji ubacenih elemenata od strane zapada koji treba da u ime sekularizma i demokratije odrade njihove interese u siriji sto im ne uspijeva pa su to ti sukobi izmedju "opozicije" i nusre itd. To je i jedan od razloga trajanja ovog rata u siriji, sto opet ide na ruku zapadu, jer se vrsi planska depopulacija sirije, i to prvenstveno uslimana, tj. "sunnija" kako neki potenciraju. Ovde treba jasno reci da se ne radi o "medjumuslimanskom" sukobu "sunnija" , " sijja" itd. ili "turaka" , "kurda" i "arapa" - izreke i vidjenja koje nam podvaljuje zapad, rusija itd. . Ovo se treba nazvati sustinskim nazivima i realnoscu , a to je da se radi o borbi i odbrani Islama na jednoj strani od niza njegovih dusmana na drugoj.
Slazem se sa svim sto si napisao o ratu i ja ne podrzavam ypg uopste. Moj navod na Turci "braca" je bas zbog onih Turaka koji lice na ove Kurde koje si opisao, a to su oni koji stavljaju naciju ispred vjere, a sam znas da su Turci mozda i veci nacionalisti nego li Kurdi. Zamisli da te tvoj brat musliman protjerava, ubija, zabranjuje upotrebu tvog jezika decenijama, i onda od tebe trazi da ga volis?

Kurdski nacionalizam je kontraefekat Turskog. I moje pitanje zasto suniti protiv sunita je, bar po meni, na mjestu, jer koliko god bili i Turci i Kurdi sekularni vecina za sebe govori da su muslimani i vecini je sehadet u srcu i na jeziku, zato ne trebamo ulaziti u dublju raspravu da li je to dovoljno i ko je veci musliman, za koga treba navijati. Vec imamo jedne takve pod imenom daes, koji sebe smatraju najpravilnijim muslimanima, a epilog toga i sam vidis :bad:

abeveg
Član
Postovi: 498
Pridružen/a: 04 okt 2013 03:01

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la abeveg » 09 jul 2016 05:23

Sandzo91 je napisao/la:
abeveg je napisao/la:
Sandzo91 je napisao/la:Znam da su Kurdi vecinski suniti i da kao narod nisu zasluzili sve sto im Turci rade, i sto su nazalost prenijeli i na ove neke nase koji govore lose o njima samo zato sto su kao "braci" Turcima neprijatelji.

Ali ja sam samo htio da naglasim da su ti Sirijci koji se bore sa njima suniti, a ne siti. I da izrazim cudjenje sto je doslo do toga da suniti ratuju protiv sunita.. :ugeek:
Sta ovo treba da znaci, sad su turci "braca" a kurdi su eto ipak suniti? Jedni se u prosjeku bar zvanicno oglasavaju kao pomagaci islama i muslimana a drugi javno stavljaju svoju pripadnost tamo nekim sunijama na neko tamo podredjeno i beznacajno mjesto iza svojih nakaradnih ubjedjenja i motivacija pod kojima se kao kurve prodaju evropljanima, amerikancima i rusima u borbi protiv tih sunnija. I sada dodjete vi i komentarisete kako su i oni eto sunniti? Svaka cast kurdima koji su u ovim danima stali na stranu svojih pradjedova i brane Islam i svoje dostojanstvo. A ovi koji su stali u redove ypg i pkk nemaju nikakve veze sa sunnijama sem nominalnog izjasnjavanja pripadnistva istima da bi pridobili za svoju stvar i ostale kurde. Oni su nesto poput "bosanaca" kod nas od kojih bi se mogli nadati istim stvarima da ih ima vise. I zato prestanite ovo predstavljati kao sukob medju sunnijama. Isto vredi i za komentar da se "opozicija bori protiv izmedju ostalih nusre" . Ne postoji tamo neka "opozicija" vec postoje pokusaji ubacenih elemenata od strane zapada koji treba da u ime sekularizma i demokratije odrade njihove interese u siriji sto im ne uspijeva pa su to ti sukobi izmedju "opozicije" i nusre itd. To je i jedan od razloga trajanja ovog rata u siriji, sto opet ide na ruku zapadu, jer se vrsi planska depopulacija sirije, i to prvenstveno uslimana, tj. "sunnija" kako neki potenciraju. Ovde treba jasno reci da se ne radi o "medjumuslimanskom" sukobu "sunnija" , " sijja" itd. ili "turaka" , "kurda" i "arapa" - izreke i vidjenja koje nam podvaljuje zapad, rusija itd. . Ovo se treba nazvati sustinskim nazivima i realnoscu , a to je da se radi o borbi i odbrani Islama na jednoj strani od niza njegovih dusmana na drugoj.
Slazem se sa svim sto si napisao o ratu i ja ne podrzavam ypg uopste. Moj navod na Turci "braca" je bas zbog onih Turaka koji lice na ove Kurde koje si opisao, a to su oni koji stavljaju naciju ispred vjere, a sam znas da su Turci mozda i veci nacionalisti nego li Kurdi. Zamisli da te tvoj brat musliman protjerava, ubija, zabranjuje upotrebu tvog jezika decenijama, i onda od tebe trazi da ga volis?

Kurdski nacionalizam je kontraefekat Turskog. I moje pitanje zasto suniti protiv sunita je, bar po meni, na mjestu, jer koliko god bili i Turci i Kurdi sekularni vecina za sebe govori da su muslimani i vecini je sehadet u srcu i na jeziku, zato ne trebamo ulaziti u dublju raspravu da li je to dovoljno i ko je veci musliman, za koga treba navijati. Vec imamo jedne takve pod imenom daes, koji sebe smatraju najpravilnijim muslimanima, a epilog toga i sam vidis :bad:
nije bas tako kao sto kazes. kurdima, tj. ovi koji su u konfliktu sa turcima ne potenciraju sehadet uopste, za razliku od turaka. To je cinjenica i ne trebamo iskrivljavati stvari, iako naravno medju turcima ima nacionalista. Ali uopsteno govoreci to je grubi pravac ova dva naroda - tj. kurdi nazalost nemaju islamski pokret sem da su u sklopu turaka ili arapa. A takvih je medju kurdima opet vecina, najmanje 30 posto poslanika AK Partije je iz redova kurdskog naroda. Koliko god da su turski nacionalisti tlacili kurde, ovi postaju isti ukoliko rjesenje problema gledaju kroz istu nacionalnu prizmu. Ili da budem konkretniji: Kada srbi/vlasi, hrvati pocnu tekbirati i krenu Allahovim putem, bosnjaci nemaju pravu da ih ne prihvate kao bracu jer su njihovi ocevi vrsili genicid nad nama. To rezonovanje bi bilo nakaradno i iskljucivo motivisano nacionalizmom a ne vjerom. Tako da ta usporedba vredi i za kurde i turke.
Sto se tice Idisa problem je sto mi ne poznajemo svoju historiju. Ta grupa postoji od samog pocetka medju muslimanima, i povremeno osnaze itd, shodno okolnostima i desavanjima. Historija se ponavlja kao zakonitost Allahova u medjuljudskim odnosima. Zato je izuzetno vazno poznavati historije, slike i prilike djelovanje naroda, razloge razvoja drustva i raznim pravcima itd. i zato ima dosta price i informacija u Kuranu Casnom o prijasnjim narodima, da bi nam sluzilo kao primjer i pouka. A mi nazalost ne poznajemo nasu historiju. Preporucujem na youtube seriju predavanja o"Endelus" od Zijada Ljakica u cijoj historiji imamo takoreci sazetak raznih mogucih desavanja za nas kao primjer iz kojeg moramo izvuci pouku.

Sandzo91
Član
Postovi: 81
Pridružen/a: 12 nov 2015 20:45

Re: Irak i Sirija

Post Postao/la Sandzo91 » 09 jul 2016 10:51

Slazem se ja sa tobom u tim stvarima, ali moj apel je samo ogranicen na to da se ne trebamo djeliti na vehabije, tradicionaliste ili one koje idu petkom u dzamiju, ili uopste ne idu, a smatraju sebe muslimanima, sekulariste i druge(namjerno izostavljam haridzije). Jer ako krenemo sada ratovati svako sa svakim ulazimo u circulus vitiosus do svog samounistenja.
Naravno, svestan sam ja da ni to tako ne ide, nece tek tako ljudi prestati ratovati, ali sjeti se samo rata u Bosni, iako je nasa armija tekbirala dje je stigla, tu su vecinom bili ljudi odgajani pod titovom cizmom, znaci tradicionalni muslimani. Zamisli da smo se i tu podjelili na one koji "pravilno" slijede vjeru, i one koji se kleli "tite mi", gdje bi nam tada kraj bio?

Da ne spamam sad i vrtim se u krug, moje misljenje je da iako su Kurdske vojne formacije apsolutno sekularne, treba traziti nacin uspostavljanja primirja izmedju opozicije i njih :D

Odgovorite