☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjaci u odbrani Čanakale

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Bošnjaci u odbrani Čanakale

Post Postao/la ABen » 16 apr 2016 14:49

Ovako su Bošnjaci išli u Tursku i branili Čanakale!
http://www.cazin-danas.com/ovako-su-bos ... -canakale/
by Sanela / April 16, 2016/

slika

Turski premijer Ahmet Davutoglu je na obilježavanju 100. godišnjice bitke na Canakkaleu poručio da svi narodi u nekim periodima svoje historije budu pred velikim iskušenjima i da oni, poput turskog naroda, koji ne pokleknu i opstanu u tim teškim trenucima svoju historiju pišu zlatnim slovima, dok oni koji to ne uspiju budu izbrisani iz historije.

Na stadionu „18. mart“ održana je ceremonija obilježavanja Dana sjećanja na šehide Canakkalea i Dana pobjede u tom najkrvavijem boju Prvog svjetskog rata i ratovanja uopće, a okupljenima se obratio i premijer Republike Turske Davutoglu, koji je istakao da su heroji iz Turske, sa Balkana, iz Azije, Evrope, Kavkaza, Bliskog istoka i drugih regija, predvođeni Mustafom Kemalom Ataturkom promijenili sudbinu naroda i na toj svetoj zemlji zasijali sjeme Republike Turske.

zR_VURq51Wo

Ističući da je jedna od najvažnijih karakteristika tog krvavog perioda bilo nacionalno jedinstvo i bratstvo, Davutoglu je kazao da je je ostavšita tih heroja sveto naslijeđe današnjih savremenika i da će današnji turski narod zastavu Turske nositi do najviših ciljeva.

„Ovdje, pred hrabrim šehidima još jednom dajemo riječ da ćemo nastaviti nositi jedinstvo i bratstvo koje su nam ostavili u emanet. Njihovi unuci danas zajedno koračaju u bolju budućnost.

Zbog šehidske ostavštine nećemo dozvoliti da uspiju oni koji rade na podjelama.

sKjfnu5cvWI

Sjećanje na šehide Canakkalea živo je i na Balkanu, Bliskom istoku, Kavkazu, Sjevernoj Africi i drugim regijama.

Odete li danas u Prizren, Skoplje ili Sarajevo, naći ćete mnoge koji kažu da su im djedovi ratovali na Canakkaleu“, kazao je Davutoglu.

Turski premijer je naglasio da današnja Republika Turska dijeli sudbinu i brine o svojim bratskim narodima Sirijcima, Palestincima, Kosovarima, Bošnjacima i drugima, čiji su se hrabri djedovi borili i živote položili za odbranu Istanbula.

Davutoglu je dalje kazao da je bitka na Canakkaleu pokazala da nema nepobjedivih vojski i da niti jedna sila nije jača od vjere u Boga, duhovne snage i ponosa.

„Sve dok budemo disali, zlikovci neće moći mirno spavati.

Kako god ste vi bili duhovna podrška tadašnjih ugroženih naroda, tako mi danas otvaramo zagrljaj svima njima kada im je potrebno utočište, baš kako smo zagrlili više od dva miliona izbjeglica iz Sirije i kako smo grlili izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, Kosova ili Halepčea“, kazao je Davutoglu.

Ističući da je Republika Turska izgrađena na kostima šehida koji su svoje živote dali u odbrani tih prostora od 1911. do 1923. godine, Davutoglu je kazao da je danas to jaka država koja nema duga prema MMF-u, brine o svim ugroženima i koja ima plan da do 2023. godine postane jedna od deset ekonomski najrazvijenijih država svijeta.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjaci u odbrani Čanakale

Post Postao/la ABen » 16 apr 2016 14:50

slika

slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjaci u odbrani Čanakale

Post Postao/la ABen » 16 apr 2016 14:53

Ima li neko vise informacija o ovme dogadjau? Bosnjaci iz kojeg dijela BiH su ucetvovali tamo? Ima li spisak sehida?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjaci u odbrani Čanakale

Post Postao/la ABen » 16 apr 2016 14:54

Zn9Ypfu5B4M

Čanakkale: 18.03.1915. Dan kada je oko 20.000 Bošnjaka branilo Osmansko carstvo na Galipolju

Na uskom prostoru Bosfora i Dardanela sudarile su se tadašnja najmoćnija vojna sila Engleska, udružena s drugim silama Antante, i jedna iscrpljena, siromašna, urušavajućaz emlja, kakva je bila Osmanska carevina. U evropskim udžbenicima iz historije to je čuvena Bitka na Galipolju, o kojoj su napisane desetine knjiga, čak su snimljeni i igrani filmovi, ali koja je, opet, ostala nedovoljno istraženom i "objašnjenom".

Bitka na Čanakaleu, koja je u Evropi poznatija kao Bitka na Galipolju, bila je jedna od najkrvavijih i najžešćih bitaka u Prvom svjetskom ratu, ali, po mnogim pokazateljima, i u povijesti uopće.
Danas se, ujedno, u Turskoj slavi i Dan šehida u sjećanju na one koji su položili živote za domovinu.
Pomorska bitka koja se odigrala između 3. novembra 1914. i 18. marta 1915. godine u Galipolju, kao i kopnena bitka koja se desila između 25. aprila 1915. i 9. januara 1916. godine, bitke su koje zauzimaju najznačajnije mjesto u turskoj, pa i historiji muslimanskih naroda ovog djela svijeta.

Spomenute bitke imaju značajno mjesto u historiji Turske, jer osvajanjem poluotoka Galipolje Saveznici, predvođeni Britanskim carstvom, bi bili u mogućnosti nastaviti put sve do Istanbula i izbaciti Osmanlije iz tadašnjeg glavnog grada spomenute zemlje. Time bi i Turska, kao i mnoge zemlje tog dijela svijeta, potpala pod kolonijalni jaram.

Zapravo, ujedinjene snage Britanskog carstva i Francuske su povele bitku u namjeri da zauzmu Istanbul i tako uspostave kontrolu nad strateški bitnim moreuzima Bosforom i Dardanelima.

U bici su učestvovali vojnici iz britanskih kolonija poput Australije, Novog Zelanda, Indije... što se kasnije često smatrao razlogom neuspjeha Saveznika na Galipolju, gdje je poginulo, kako se procjenjuje, 131.000 vojnika, dok je ranjeno 262.000. Međutim, kasnijim istraživanjima utvrđeno je kako su razlozi neuspjeha greške komandanata, ali i velika želja Turaka, Bošnjaka, odnosno svih naroda tadašnjeg Osmanskog carstva da brane svoju domovinu.

Naime, nakon početka Bitke na Čanakaleu građani iz svih dijelova Osmanskog carstva, kao i državljani onih zemalja koje su ranije bile u sastavu Carstva, uputili su se na bojno bolje kako bi se "borili za svoju domovinu i vjeru".

U bici su tako, osim Turaka, učestvovali Bošnjaci, Kurdi, Čerkezi, i drugi koji su tada živjeli pod Osmanlijama.
Prema nezvaničnim informacijama na Galipolju je u borbi za Osmansko carstvo stradalo najmanje 15 hiljada Bošnjaka o čemu svjedoče i njihovi mezari i nišani na Čanakaleu.

Šta se desilo 18. marta 1915. godine?

U jutarnjim satima iščekivali su se napadi. Oko 12 sati istog dana, tri turske tabije (tur. -- utvrde) su mnogo oštećene, a bombardovane su i ostale tabije.
Na koncu je 18 savezničkh ratnih brodova uspjelo preći kroz Dardanele. To je bio dio taktičke zamisli Osmanske vojske. Plan je bio da, čim Saveznici budu u dometu njihovih oruđa, započnu napad. Tako je su se ratni brodovi Saveznika sve više približavali, a Osmanlije jačale.
Ipak, snage Saveznika su se približile Čanakaleu na sedam kilometara. To su bili najžešći trenutci cijele bitke.
Francuski ratni brod 'Gaulois' bio je razbijen tokom turskih bombardiranja Drugi francuski brod, 'Bouvet' naišao je na podvodnu minu i potonuo sa 639 članova posade.
Također, ratni brodovi 'Suffren' i 'Gaulois' su imali istu sudbinu. Istog dana na podvodne mine naišli su i 'Irressistible', 'Inflexible' i 'Ocean'.

Oko 17.30 sati britanski admiral John De Robeck, izgubivši tri broda, a još toliko ih je oštećeno, odlučio se na povlačenje. Nakon poraza na moru Saveznici su doživjeli sličnu sudbinu i tokom žestoke kopnene bitke.

Bošnjaci u Čanakaleu

Tokom Prvog svjetskog rata protiv Osmanlija su ratovali vojnici sa svih sedam kontinenata. Pritisnuti silinom udara Osmanlije su potražile spas na Balkanu, animirajući balkanske dobrovoljce, mahom Bošnjake i Albance, da im pomognu.

Cijenu svoga opstanka turski narod morao je platiti s 253.000 poginulih. Ali, da nije bilo takvog otpora, današnji bi svijet, mnogo drukčije izgledao. Među žrtvama bilo je mnogo i Bošnjaka, kako onih porijeklom iz Bosne, Hercegovine i iz Sandžaka.

Na hutbama tokom džuma-namaza muslimani su pozivani na učešće u ovoj bici "u kojoj se cijeli svijet borio protiv Osmanlija", odnosno tadašnjeg najvećeg predstavnika Islama.

Tako su se muslimani iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Kosova, Albanije i Sandžaka priključili ostalim učesnicima povijesne bitke.

Po nekim izvorima oko 15 hiljada, a po drugim više od 20 hiljada Bošnjaka je učestvovalo u ovoj bici, a više stotina njih je poginulo, odnosno postalo šehidima.

Današnji dan predstavlja jedan od najvažnijih datuma u Turskoj. U svim gradovima se organiziraju razne manifestacije u znak sjećanja na šehide.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjaci u odbrani Čanakale

Post Postao/la ABen » 16 apr 2016 14:57

Çanakkale 1915 (2012 - HD) | Türk Filmi

1ZNrst0sKuE

IMa li neko saprevodom na bosanski, njemacki ili engleski
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Ahmed
Član
Postovi: 44
Pridružen/a: 09 jun 2016 15:03

Re: Bošnjaci u odbrani Čanakale

Post Postao/la Ahmed » 13 jun 2016 14:35

Ja ne bih da umanjujem pobjedu na Galipolju ili Čanakalama, ali malo ko zna da su saveznici (italijani,englezi i francuzi) ipak okupirali Istanbul bili 1918. godine i tu bili sve do 1923. godine.

https://en.wikipedia.org/wiki/Occupatio ... tantinople

Okupacija je završena 1923. godine, i to bez borbe, kada je Istanbul predat u ruke Ataturku.
Kad bih bio sudija, izreko' bih kaznu, samo ti i ja, na ostrvu pustom vječna robija. :respekt:

Odgovorite