☑ Pravila foruma i savjeti

Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la sarajlija » 21 feb 2015 23:18

https://www.youtube.com/watch?v=TsjqQIdX81Q#t=13

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=TsjqQIdX81Q#t=13[/yt]

Koga interesuje srednjovjekovna Bosna strogo preporucujem da pogleda ovaj film.
Film se radi o gradu Bobovcu koji je uz pomoc kompjutera rekonstuisan a prof. dr. Enver Imamovic nas vodi kroz setnju gradom i njegovom okolinom.

Na kraju filma otprilike 49min. filma spominje i drzavni arhiv srednjovjekovne Bosne koji se nalazio u Bobovcu ali je zavrsio u Turskoj a jednostavno nikada nije dosao na red da se istrazi zbog ogromne gradje koju posjeduju turci koju su sakupili za vrijeme Osmanske imperije.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la bosanski_vitez » 22 feb 2015 22:25

sarajlija je napisao/la:https://www.youtube.com/watch?v=TsjqQIdX81Q#t=13

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=TsjqQIdX81Q#t=13[/yt]

Koga interesuje srednjovjekovna Bosna strogo preporucujem da pogleda ovaj film.
Film se radi o gradu Bobovcu koji je uz pomoc kompjutera rekonstuisan a prof. dr. Enver Imamovic nas vodi kroz setnju gradom i njegovom okolinom.

Na kraju filma otprilike 49min. filma spominje i drzavni arhiv srednjovjekovne Bosne koji se nalazio u Bobovcu ali je zavrsio u Turskoj a jednostavno nikada nije dosao na red da se istrazi zbog ogromne gradje koju posjeduju turci koju su sakupili za vrijeme Osmanske imperije.
Vec odavno radim na izradi makete kraljevske prijestolnice, isao sam u zemaljski muzej i sa tamosnjim kustosom za srednji vijek, dr. lidijom frekezom martinovic razgovarao, uljudno me je primila, i moram da kazem da je osoblje muzeja bilo vrlo susretljivo za moj projekat. Ono sto trebam istaci da mi u komisiji za ocuvanje nacionalnih spomenika nisu uopce izasli u susret, kada sam im trazio neke stvari jednostavno su gledali da me se tarase. Uglavnom osoblje muzeja je bilo vrlo ljubazno i dali su mi trazene podatke i nacrte koje su mi trebali.

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la bosanski_vitez » 29 jul 2015 22:52

Bio prije neki dan na bobovcu, ko nije išao treba obavezno otići ono što sam vidio ostavilo me bez daha, mislim na sam pogled. Ali što me jako razočaralo jeste da su ostaci kraljevskog grada u jako lošem i očajnom stanju, neki dijelovi pred urušavanjem.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la Bosni » 28 okt 2015 02:57

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?rid=1&pid=57193
LJILJANI NA BOBOVCU: BOSANSKI PATRIOTI OBILJEŽILI GODIŠNJICU SMRTI BOSANSKE KRALJICE KATARINE I KRUNISANJE KRALJA TVRTKA I KOTROMANIĆA

POČAST DOMOVINI BOSNI KADA JE POSTALA KRALJEVSTVOM: U nedjelju, 25. oktobra t.g., u organizaciji AntiDayton pokreta i Facebook grupe Kraljevina Bosna, održan je najavljeni pohod na srednjovjekovni bosanski kraljevski grad Bobovac.

Nakon jučerašnjih falsifikatora koji su na pogrešan datum obilježili dan smrti kraljice Katarine, danas je oraganizovani pohod uradio obilježavanje dva jako važna datuma, ali pod kraljevskim zastavama sa šest zlatnih ljiljana. Akcija obilježavanja godišnjice i pohod organizovani su spontano, te je u kratkom vremenu napravljen konkretan dogovor, koji se pretvorio u iznajmljivanje autobusa za one koji su danas posjetili Bobovac, kao i u pregršt zastava sa ljiljanima. Put ka Bobovcu započeo je u Sarajevu u 8:00 sati ispred Zemaljskog muzeja u Sarajevu, te se nastavio preko Vogošće i dalje starim putem preko Ilijaša i Visokog, do Kaknja, a potom dalje do Kraljeve Sutjeske. Određeni broj prijavljenih za ovaj pohod došao je automobilima i drugim vrstama privatnog prevoza. Nakon kratkog okupljanja u Kraljevoj Sutjesci, grupa od pedesetak građana krenula je prema Bobovcu, dok je jedan broj takođe čekao naš dolazak kraj mauzoleja na srednjovjekovnom prijestolnom gradu Bosne.

Današnje emocije se ne mogu opisati, jer je prije svega ovaj lijep dan iskorišten na najbolji mogući način. Isti je dodatno uljepšan velikim brojem zastava koje su stigle na Bobovac, te na primjeren način odale počast pretposljednjoj bosanskoj kraljici Katarini Kosači Kotromanić, kao i našem najmoćnijem kralju, velikom bosanskom sinu, kralju Stipanu Tvrtku I Kotromaniću, koji se krunisao za kralja Bosne na dan 26. oktobra, 1377.

Naša namjera je iskrena, kao i u svemu drugo, a nakon ovoga danas namjeravamo ovu posjetu na dva dana 25.10. i 26.10. podići na daleko veći nivo, te objasniti neznalicama i falsifikatorima da u Bosni i Hercegovini ne postoje ničiji kraljevski gradovi osim BOSANSKI. Bosanski kraljevski gradovi, bosanskih kraljeva, bosanskih kraljica i bosanskih patriota.

Jučerašnji organizovani cirkus u režiji kardinala Vinka Puljića i Ministrice odbrane (pitamo se čije) Marine Pendeš mora biti već jednom zaustavljen. Jučerašnja parada zastava Republike Hrvatske, tzv. HVO-a i HV-a, te mnogih hrvatskih jedinica, jednostavno su uvreda za našu inteligenciju, za našu prošlost, te vrijeđanje naše historije i nasljeđa, kao i otimanje našeg identiteta. Nije nam zaista jasno zašto neko šuti u državi na ovakve istupe ali nam je itekako jasno zašto neko organizuje ovakve cirkuse.

Ovo je klasično falsifikovanje i iskrivljivanje historije Kraljevine Bosne od strane onih koji imaju jako dobro znanje o tome čiji su srednjovjekovni gradovi u našoj zemlji. Zaista je apsurdno gledati da se na Bobovcu i na drugim srednjovjekovnim bosanskim gradovima vijore zastave koje apsolutno nemaju nikakve dodirne tačke sa historijom našeg ponosnog kraljevstva.

Nazivanjem bosanskih srednjovjekovnih gradova “HRVATSKIM KRALJEVSKIM GRADOVIMA” (sic!) samo se zabija mač u grudi onih koji jako dobro znaju čiji su to gradovi. Zabija se mač u grudi građana koji vole ovu zemlju, te zlonamjerni prave jedan dodatni razdor među građanima naše predivne zemlje. Zastava srednjovjekovne Bosne bila je od bijelog platna, te je na njenom dnu bilo razdvojeno platno u vidu lastinog repa. Grb je bio azurni štit na kojem je u sredini bila srebrna greda sa stiliziranom vinovom lozom u sredini. Sa obje strane srebrne grede bila su po tri zlatna ljiljana. Po ovoj zastavi napravljena je i međunarodno priznata zastava nezavisne, suverene Republike Bosne i Hercegovine. Ta zastava je također bila zastava svih građana zemlje koji su se izborili da njihova zemlja bude članica UN-a kao 177. članica.

Zapamtite dobro, nećemo NIKADA odustati od naših gradova, našeg nasljeđa i naše historije, te ćemo dati sve od sebe da iduće godine u ovo doba na ovaj datum na Bobovcu bude daleko veći broj ljudi koji iz srca poštuju prošlost svoje zemlje. Istrajat ćemo do kraja u tome, ali i sasvim opravdano, jer falsificiranje historije banovine, kraljevine, države Bosne je postala rutina na sve strane, te se niko od falsifikatora ne srami da javno govori o tome, a i zašto bi se sramili, kada kritike od onih koji bi trebali štititi Bosnu uopšte ne stižu.

Veliki sram i stid trebaju osjećati svi nastavnici historije, profesori, svi emeritusi i akademici, tj sva intelektualna lica, pa i određeni broj građana, što dozvoljavaju kaljanje historije naše zemlje svojom šutnjom, dozvoljavajući da nam tuđe zastave paradiraju po srcu naše Jedne i Jedine.

“Gospodo” draga, vaše diplome vas obavezuju na reakciju, te bi bilo i prirodno i ljudski, patriotski ali i naučno i profesionalno da svoje znanje i svoju struku iskoristite u svrhu očuvanja Bosne i njenog identiteta. Vašom šutnjom i inertnošću samo olakšavate posao onima koji PRISVAJAJU dijelove Bosne i bosanske historije.

Zahvaljujemo se svima onima koji su danas bili učesnici ovog obilježavanja, a posebno zahvaljujemo gospođi Edini Bašić, koja je u svojoj privatnoj režiji finansirala današnji iznajmljeni autobus, zastave, piće itd. Sve današnje goste pozivamo da dođu i naredne godine, a i svih narednih godina, ali isto tako pozivamo i sve one koji Bosnu smatraju svojom Majkom, da dođu na Bobovac, te ponesu sa sobom zastavu koja je krasila srednovjekovne bosanske dvorove, u svom njihovom sjaju, piše u informaciji za javnost koju su ispred organizatora AntiDayton pokret i Facebook grupa: Kraljevina Bosna – Kingdom of Bosnia potpisali Nihad Aličković i Alen Mahović.
:gut:

Ima slika na stranici iznad.

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la bosanski_vitez » 17 jan 2017 01:44

Plan kraljevskog grada Bobovac, prema arheološkim istraživanjima koje su odradili prof. dr. Pavao Anđelić i njegov tim:
slika
Zadnja izmjena: bosanski_vitez, dana/u 17 jan 2017 03:49, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la bosanski_vitez » 17 jan 2017 02:40

Plan Bobovca, ulaz sa sjeverne strane gornji dio grada sa pratečim objektima:

slika

Virtualna rekonstrukcija pogled sa sjeverne strane na ulaz u grad:

slika

slika

slika

slika

slika

Terasa crkvice gornji dio grada:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la bosanski_vitez » 17 jan 2017 03:03

Bobovačko sedlo, zauzima središnju poveznicu između kraljevog dvora i gornjeg grada na terasi crkvice:

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la bosanski_vitez » 17 jan 2017 03:48

Kraljevski dvor zauzimao je zasebnu odbrambenu cjelinu, koja se sastojala iz dva dijela, donje predvorje i gornje predvorje kraljevskog dvora:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ovo je za Jacka odrađeno.

Avatar
Slavoljub Bosnjak
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 11 jun 2017 03:06

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la Slavoljub Bosnjak » 20 sep 2017 21:41

Je l' moze ko opet objaviti ove slike,ocigledno da stari host za slike vise nije dostupan? :zastava:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la Jack » 21 sep 2017 10:26

Momka odavno nema na forumu a ja te slike nisam sacuvao.Mozda sam trebao.Steta

http://www.bosanskehistorije.com/histor ... da-bobovca

Steta.Ali photo bucket je najgori host za slike.

:bad:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la amkos » 21 okt 2017 23:27

bosanski_vitez je napisao/la:Bio prije neki dan na bobovcu, ko nije išao treba obavezno otići ono što sam vidio ostavilo me bez daha, mislim na sam pogled. Ali što me jako razočaralo jeste da su ostaci kraljevskog grada u jako lošem i očajnom stanju, neki dijelovi pred urušavanjem.
Danas bio na Bobovcu. Imam isti dojam. Ali danas sam nabaso sa svojom ekipom na ovo, nisam ni znao za ovo. Kaže nam jedan čovjek, planinar, pa zakasnili ste, kontam u sebi na šta ?!? :lol: :lol: :D Evo link: https://www.klix.ba/vijesti/bih/pohod-m ... /171021033

Vidio sam veliku zastavu Haze Habe i manju državnu zastavu BiH u podnožju pored one rijeke gdje su parkirali kamione, vojnike OSBiH sa oznakama hrvatskog naroda (šahovnicama), fratre, ove zastave s linka, koreografiju itd. Ali na ulazu u ovaj kompleks gdje piše "Dobro došli na kraljevski grad Bobovac" stoje 2 ljiljana i državna zastava pored, a u daljini je neko naše selo i džamija. ;)
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bobovac - rekonstrukcija srednjovjekovnog grada

Post Postao/la amkos » 22 okt 2017 00:45

Koliko vidim danas je studentski pohod na Bobovac. :gut: :zastava:

https://www.facebook.com/studentski.poh ... =3&theater
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Odgovorite