☑ Pravila foruma i savjeti

Pravo nad zemljom za vrijeme Otomanske vlasti

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41347
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Pravo nad zemljom za vrijeme Otomanske vlasti

Post Postao/la Jack » 28 nov 2012 21:16

Dosta sam napisao.Ove sedmice, cu zavrsiti taj esej, i postaviti ga ovdje

Vec sam dosta napisao.Sutra cu nastaviti.Pa, cemo vidjeti

Da objasnim neke Turske pojmove.Dodjeli zemljista, socijalnoj strukturi, ulogi patrijarhata nad zemljom, ali i prava udovice, ili hudovice kako neki kazu.Razlika izmedju Chifta, Haasa, Mulka.Dodjeli zemljista.O rijeci.O Kadiluku i kadiji kao glavnom upravitelju nad zemljisnim sporovima.I ulogi imama u zemljisnim odnosima tada

Kao i socijalne slike izmedju Sipahi(Spahija), Begova, Aga i ostale vlastele nad zemljom.I kako se je odredjivalo pravo

Kako sam ja zivcan i ne mogu obecati oko ovog

Mozete me pitati, ako ne znate

Ko je imao pravo na zemlju?
Sta je Chift
Sta je Haas
Ko je Kadija?
Kakva su prava udovice(Hudovice)
Ko daje zemlju?
Sta je Sipahi
Kakva je uloga Age?
Bega?



Bujrum

Odgovaram, tj OGOVARAM Svakog.Sala

:) ;)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

begovfidim
Član
Postovi: 13
Pridružen/a: 21 okt 2012 00:28

Re: Pravo nad zemljom za vrijeme Otomanske vlasti

Post Postao/la begovfidim » 01 dec 2012 00:48

Bilo bi lipo da se iznesu misljenja o navedenim pojmovima...Ja uvijek naidem na poredenja sa AU-om i naljutim se, narocito o tematici BEG. Ko je AU i njene pristalice da tumace i prave poredenja, da li je beg grof, baron ili ko zna sta vec. Ni sa sultanom se nije mogla porediti nijedna vladarska titula iz ostatka svijeta... :fes: ovaj smajofes je bas dobar...

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Pravo nad zemljom za vrijeme Otomanske vlasti

Post Postao/la Bosnjak » 01 dec 2012 01:14

begovfidim je napisao/la:Bilo bi lipo da se iznesu misljenja o navedenim pojmovima...Ja uvijek naidem na poredenja sa AU-om i naljutim se, narocito o tematici BEG. Ko je AU i njene pristalice da tumace i prave poredenja, da li je beg grof, baron ili ko zna sta vec. Ni sa sultanom se nije mogla porediti nijedna vladarska titula iz ostatka svijeta... :fes: ovaj smajofes je bas dobar...
Ruski car je bio na tom nivou počevši od Petra Velikog koji je ukinuo Dumu i prozvao se imperatorom sveruskim, to je bio klasični apsolutizam. Duma je vraćena tek za vrijeme Nikole II Romanova 12 godina prije Oktobarske revolucije, dakle pred krah imperije.

Evo prvog člana Ustava carske Rusije: Imperator sveruski je monarh samodržavni i neograničeni. Njegovoj se vrhovnoj vlasti treba pokoravati ne samo zbog straha, nego što sam Bog tako naređuje.

Znači nema dalje.

Sultan je s druge strane imao Velikog vezira koji je bio predsjednik Divana, znači Sultan se nije baš bavio svime. Sultan se smatrao vlasnikom cjelokupnog carstva koje je kasnije po volji dijelio kome je htio, što ide u prilog snazi pozicije. Ovdje pričamo o dinastiji Osmanlija, nisu Sultani u svim sultanatima imali iste ovlasti, premda su uglavnom bili manje-više apsolutni vladari.

Ima još nekoliko primjera apsolutizama kroz historiju, ali to nije u rangu sa ova dva primjera, ti monarsi nisu imali politički uticaj poput ovih. Lako je bit apsolutni monarh livade.

Odgovorite