☑ Pravila foruma i savjeti

Ukidanje begovata 1919 godine

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jack » 28 nov 2012 21:26

Nakon stvaranja kraljevine Shs 1/12/1918.Ili u zargonu naziv je 1 Jugoslavija.Stvara se jedna labava konfederacija Srba, Hrvata i Slovenaca u jednu moze se reci uniju.Koja je postala kasnije diktatura nakon 6 Januara 1929 godine.No, to nije tema sad


Vec u Februaru 1919.Dekretom Kralja, ukida se plemstvo, koje je POSTOJALO.Za Austrijske uprave.I pocinje se s radom oko dvije najvaznije stvari te godine za Srbe.Koje plemstvo?

Naime, do Februara 1919 godine.Oko 92% zemljista u Bosni.Bilo je u vlasnistvu sitnih trgovaca, aga, kadija,begova medju Bosanskim Muslimanima.Ukidanje begovata i Agrarna reforma 1919 godine, je prvi atak na Bosansku suverenu drzavu ali i na Bosnjake.Te godine se ukida plemstvo medju Bosanskim ''Muhamedancima''/.Ukida se njihovo pravo na zemlju.I ta zemlja subsekventno se dodjeljuje Bosanskim Srbima ali i Hrvatima

Izmedju 1912-1966 godine zadnji slucaj kradje Bosnjacke zemlje.Bosnjaci su izgubili vise desetina procenata zemlje, kao i zemljiste koje je bilo njihovo.Ima jedna interesantna knjiga, koju Pavo skenira.Radi se o historiji naseljenih mjesta Sanskog Mosta.Tu imate GRUNTOVNICE.I cije se familije drzala sela u Sanskom Mostu.Koga zanima bas.Vidjet cete neke velike promjene izmedju vlasnistvo poslije 1919 i ko prisvaja zemlju


Ako imate pitanja

Bujrum
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la BH-HZ » 28 nov 2012 21:56

Jack je napisao/la:Nakon stvaranja kraljevine Shs 1/12/1918.Ili u zargonu naziv je 1 Jugoslavija.Stvara se jedna labava konfederacija Srba, Hrvata i Slovenaca u jednu moze se reci uniju.Koja je postala kasnije diktatura nakon 6 Januara 1929 godine.No, to nije tema sad


Vec u Februaru 1919.Dekretom Kralja, ukida se plemstvo, koje je POSTOJALO.Za Austrijske uprave.I pocinje se s radom oko dvije najvaznije stvari te godine za Srbe.Koje plemstvo?

Naime, do Februara 1919 godine.Oko 92% zemljista u Bosni.Bilo je u vlasnistvu sitnih trgovaca, aga, kadija,begova medju Bosanskim Muslimanima.Ukidanje begovata i Agrarna reforma 1919 godine, je prvi atak na Bosansku suverenu drzavu ali i na Bosnjake.Te godine se ukida plemstvo medju Bosanskim ''Muhamedancima''/.Ukida se njihovo pravo na zemlju.I ta zemlja subsekventno se dodjeljuje Bosanskim Srbima ali i Hrvatima

Izmedju 1912-1966 godine zadnji slucaj kradje Bosnjacke zemlje.Bosnjaci su izgubili vise desetina procenata zemlje, kao i zemljiste koje je bilo njihovo.Ima jedna interesantna knjiga, koju Pavo skenira.Radi se o historiji naseljenih mjesta Sanskog Mosta.Tu imate GRUNTOVNICE.I cije se familije drzala sela u Sanskom Mostu.Koga zanima bas.Vidjet cete neke velike promjene izmedju vlasnistvo poslije 1919 i ko prisvaja zemlju


Ako imate pitanja

Bujrum
Lusci Palanka je bila bosnjacko selo,ali onda se nekim cudom nakon austrougarske okupacije mijenjaju katastarske knjige i zemlja dobija novog vlasnika,inace Srbina.Meni samo nije jasno kako su Bosnjaci zemlju mogli predati samo tako,a jedino sto mi pada na pamet je da su se mozda iselili u Tursku.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jack » 29 nov 2012 00:47

Lusci Palanka je bilo pravoslavno selo.Imas popise za vrijeme Austrije
Iako nacuo sam da je bilo Muslimansko oko 1820 godine
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Roger Wilco » 06 mar 2013 14:08

Jedna od nekoliko stotina loših nuspojava tzv. "ukidanja begovata" tj. poptunog ekonomskog uništenja jednog sloja Bošnjačkog stanovništva je svojevrsna "fukarizacija" i ruralizacija ne samo političkog djelovanja nego mentaliteta Bošnjačkog naroda.
Nije tu problem toliko što su uništene pojedince porodice ili pojedinci nego što je zatrt cijeli jedan ekonomski nezavisan sloj ili klasa, koja je u tim vremenima posuvda u razvijenom svijetu bila rezervoar iz kojeg su se mobilisali budući lideri svih nivoa, tako da su Bošnjaci kao narod gurnuti sa nivoa razvijenih naroda koji posjeduje sve segmente razvijenog društva na nivo trećeg svijeta koji tek formira socijalnu strukturu. Bukvalno smo mentalitetski vraćeni na nivo prvobitne akumulacije kapitala.
Također je uništen jedan gospodski, plemićki stil i kultura življenja i ponašanja u svakodnevnom životu i djelovanju koju nismo do dana današnjeg povratili jer je nova komunistička elita koju smo dobili (crvena buržoazija) ma kakvog možda porijekla bila jednostavno morala te neke negativne radničko-seljačke običaje usvojiti i propagirati a i čak kada se emancipirala 70-tij i 80-tih ostala je trajno duhovno i kulturno osakaćena. To vodimo na njenim današnjim nasljednicima, pseudoliberalima i tzv. "urbanoj raji", građanima itd.. Sama činjenica da je pojam "raja" stekao pozitivan i afirmativan prizvuk u Bonšnjaka govori dovoljno.

begovfidim
Član
Postovi: 13
Pridružen/a: 21 okt 2012 00:28

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la begovfidim » 07 mar 2013 01:25

Ostao je begovski lifestyle unutar cetiri krecom okrecena zida, osta baklava najskuplja poslastica, i mnoge druge stvari, ali i negativnosti koje su poseljacile begovat a to su: mijesanje sa fukarom i trend neskolovanja posebno zenske djece...

od svega mi je najsmjesnije sto se danas termin hanuma koristi novonastalim bogatasicama i onima koji nemaju veze sa esrafom... :fes:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jack » 07 mar 2013 09:57

Ja sam iz begovske porodice.Jedne od vecih i jacih, ako se studira malo vise istorija/historija/povijest.Ja sam 6 generacija ljudi muskaraca u mojoj familiji koji ima problema s zivcima.Naslijedio sam stres i kolicinu od Bosnjaka.Jos za Otomana moj pretak je sem par miliona duluma zemlje(+ Muslimana, + Kadija+ Vizira+ Rat+Vlaha).I bocis se s njima.

Mi smo ljudi koji su navikli da zive tako, da im aristokracija nabavlja.Inace i sam rijec beg, iako aludira na malo vise para, daje neku ODGOVORNOST.Nas prosjecan Muslimanski seljak nije puno razmisljao.

Tako, za Omer Pase Latasa.On je rekao.E, sad kad sam rijesio im se begova.Balije ce pasti.Jedni za drugim.Nije Omer Pasa ubijao seljake, kmetove, gajtanom ih davio.Nego je vazne porodice, skolovane, ljude s idejama ubijao, dao im nekakve optuzbe.

Mi i dan-danas nemamo te ljude.Nema vise aga i begova, dok je onaj koliko-toliko radio za nas narod.Ovi danas takozvani begovi ficfirici tipa Tihic i ostali vozikaju se po mercedesu od 200 000 km, a 90% Bosnjaka i vise nece ustediti toliko para za zivota u Bosni.Nemaju para za voza, nemaju nacionalne ideje.Sda je seljacicu Radoncicu kriv za sve.Nepismeni novinarcic koji je milione dolara dobio.

Danas od svih nekih bogatuna, to ti je 10% posteni ljudi, koji su bili bogatasi i prije rata.A, ovo ostalo obogatilo se kradeci humaniratu, dobijajuci pare iz taloga i dalje.To je tako

Ono sto je tragedija je da mi nemamo mentalitet takav.Nas stav je patrijarhalan i to drustvo.Glava porodice sve zna, i ako moze ta glava da bude prvorazredni debil.Nije to vazno.

Nadji mi 100 Muslimanskih porodica u Bosni, poredi.Neces naci i to veoma rijetko, gdje djete razmislja svojom glavom.Glavno je suti.Zavezi.Suti, sta ti znas.Ja cu za tebe razmisljati.Nista, i gotovo

Ne daje se emancipacija naseg covjeka, razmisljanje, progresivan i kreativan korak na naprijed, a ne nazad.Osjecam se kao u nekoj Grckoj Scili i Haribdi.Mi smo svakog dana sve vise i vise usisani u taj neki ponor, iz kojeg nema povratka.

Nase vaspitanje, nasa kultura, historija, sve to je jedan i razlog tome.

Nazalost, to je tako.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la enis1991 » 07 mar 2013 10:45

Nazalost Jack to je tako . Kada je Borac iz Banja Luke osvojio Kup BiH svi su im pljeskali i podrzavali ih na Grbavici , kao da tu istu Grbavicu četnici nisu okupirali i ubijali sve što je muslimansko . Ne znam možda su neki od nas jednostavno zaluđeni tim nekih Bosanstvom ili čime , zaista vjeruju u ideju da i Banjalučani vole Bosnu i Hercegovinu .
Pa kad odeš u Lukavicu da prošetaš vidiš šta ima novog i dozoveš neko muslimansko bosansko ime svi koji su te neposredno čuli te gledaju kao da si nešto ukrao , sa pogledima mršnje. Koliko srba u Bosni ima na zidu dnevne sobe sliku Mladića i Karadžića ? Dobar dio . Eno ih raduju se i kada onaj zločinac sirijski Al Asad ubija tamo narod , kažu da što bude manje balija i vehabija. Svako ko ne smije ponosno reći da je Bošnjak , zaslužio je poniženje u svojoj državi za koju su mu se preci borili.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jakub » 07 mar 2013 22:47

Gdje su se to nasi begovi skolovali prije dolaska Latasa ?
Na kojim fakultetima?
Ja nesto ne znam da je iko ista drugo zavrsavao osim za vjerske sluzbenike I serijatske sudije.
I koliko je uopste procentualno bilo pismeno begova?
:sofa:

begovfidim
Član
Postovi: 13
Pridružen/a: 21 okt 2012 00:28

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la begovfidim » 08 mar 2013 11:17

Jakub je napisao/la:Gdje su se to nasi begovi skolovali prije dolaska Latasa ?
Na kojim fakultetima?
Ja nesto ne znam da je iko ista drugo zavrsavao osim za vjerske sluzbenike I serijatske sudije.
I koliko je uopste procentualno bilo pismeno begova?
:sofa:

odg na 1 pitanje. Latas nije nikakvo mjerilo za prije i poslije osim sto je bio katil.
odg na 2 pitanje. Skolovali su se po citavom osmanskom carstvu pa i sire.
odg na 3 pitanje. Begovske porodice su pismene, dovoljno je samo sto se bosancica zove i begovica, a o pismenosti begovata govore krajisnicka pisma.

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Roger Wilco » 08 mar 2013 16:25

Jakub je napisao/la:Gdje su se to nasi begovi skolovali prije dolaska Latasa ?
Na kojim fakultetima?
Ja nesto ne znam da je iko ista drugo zavrsavao osim za vjerske sluzbenike I serijatske sudije.
I koliko je uopste procentualno bilo pismeno begova?
:sofa:
Mada je begovfidim uglavnom odgovorio da i ja kažem koju u vezi ovoga.
Begovi je poprilično netačan naziv za tadašnju vojno-zemljposjedničku elitu...najmoćnije porodice, tj. porodice koje su upravljale kapetanijama toliko dugo da se to tretiralo nasljednim položajem, u određenom broju slučajeva nisu bile begovske u smislu da nisu u okviru timarskog sistema pripadale redu zaima-begova ili spahija uopšte.
Što se tiče obrazovanja bilo je svega, neki kapetani, ajani i begovi su recimo bili jedva pismeni dok su drugi poznavali četri-pet jezika, pisali poeziju na perzijskom li recimo kao Hadži-beg Rizvanbegović imali svoju opservatoriju. Pismenost među tim slojem stanovništva je ipak bila izuzetno visoka jer je to zahtjevao njihov položaj i funkcija koju su obavljali. Upravo je u tom sloju i sačuvana begovica tj. naša bosančica.
Sam sistem obrazovanja je bio zasnovan na mektebima kao osnovnom obrazovanju, muallimhanama kao nižem srednjem i medresama kao višem srednjem obrazovnom stepenu. Za "fakultete" se išlo u Stambol ili druge veće obrazovne centre.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jakub » 08 mar 2013 21:44

Jack je napisao da su begovi bili Pravo obrazovani I fakultetski obrazovani prije dolaska Latasovog u Bosnu sto Znaci prije polovine 19- og vijeka.
Znaci mene interesuju podaci o obrazovanosti nase avangarde PRIJE 1850!
Koji je to fakultet zavrsio Husein kapetan, jer je on bio vodja najpametnijih I najobrazovanijih?a bio je I najbogatiji,normalno zaradjeno 100% halal.


Nisam Ja napisao da su svi bili nepismeni,Ali koliko sam citao I slusao bh bezi su bili olicenje zaostalih I neobrazovanih vlastodrzaca.

Namjerno sam Malo/PUNO provokativan jer se ne slazem sa vasim nagadjanjima(osim begovskog pisma).
Inace,moja majka rahmetli je bila begovica,a posjedujem ORIGINAL LEHVU koja je pripadala Huseinu. kapetanu Gradascevicu kojiu sam dobio na poklon od njegovih. nasljednika.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jack » 08 mar 2013 22:44

Lav Tolstoj je bio najveci pisac Ruske knjizevnosti nije vidio dana skole.Husein Kapetan je znao Njemacki, Turski, Arapski i Bosanski, bio je jedan od pismenijih ''kapetana'' Bosne, ali eto.Jakub to i nije znao

Begovi su bili pismeniji, no razlog uspona agresivne Srpsko-Hrvatske politike bas lezi u pismenosti, i aktivnom ucestvovanju naprimjer susjedne Hrvatske, tad se i nije zvala.Da postepeno kroz par decenija sve katolike pretvori u naprimjer Hrvate.Taj proces je zahvacen skolama pocev od 1840 tih do 1910 po Bosni gdje su ucitelji dobijali insutrukcije, ili cak i pozvani u pravoslavna sela da se ljudi tako pisu

Najbolji primjer takve politike vidis u putopisu Franje Jukica, kad on veliko Cincarsko selo Cipuljic kod Bugojna opisuje.Stari ljudi i ne znaju sta je Serbsko ime, ali sve vise mladezi se izjasnjavaju kao Srbima

Taj proces je zahvatio i udaljenije krajeve zapadne Bosne, tako da do 1890 tih godina svi su bili Srbi.Neki su odolijevali i do 1 Svjetskog rata, oko Ugljevika, Sanskog Mosta, ali i Bos Novog.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jakub » 08 mar 2013 23:18

Vjeruj mi da sam znao da prica bosanski samo sam zaboravio d to napisem.Nadam se da mi barem Neko vjeruje :goofy:
Njemacki je takodje ,sigurno,znao jet je bilo nekakvog biznisa sa stampanjem novca I tako to.
Arapski je guarantee znao jer je bio vrlo pobozan,a turski je morao Znati zbog administacije.
Cudi me da Jack ne zna da je najvjerovatnije pored babinog poznavao I maternji jezik.

begovfidim
Član
Postovi: 13
Pridružen/a: 21 okt 2012 00:28

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la begovfidim » 08 mar 2013 23:50

za jakuba: begovat je nosilac cjelokupnog drustva kroz vijekove, bukvalna pismenost i fakultetska diploma nije mjerilo ostroumnosti kao ni sada. Budi ponosan sto imas begovske zice, a ne trazenje da budu ispunjeni kojekakvi standardi da bi priznao pozitivnosti begovata.

Ne bi danas fukara znala sta je baklava od kile oraha i masla, i jos bi jela burek od fasiranog mesa a ne od sjeckanog, nit bi se skolovala da ne bi begovata.

A sto se tice vjerske naobrazbe, kako rece uvazeni Kresevljakovic nisu bezi ili ti ga begovi isli plaho da budu hodze, nije njihovo da se natezu sa rajom... :fes:

Avdic
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 31 dec 2015 09:42

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Avdic » 27 jul 2016 00:16

Jack je napisao/la:Lusci Palanka je bilo pravoslavno selo.Imas popise za vrijeme Austrije
Iako nacuo sam da je bilo Muslimansko oko 1820 godine
Lusci Palanka je bila muslimanska. Dolazim iz kraja a u Miljevcima mi je od Tetka otac roden i kao zadnji su u danasnje Sumare/Gorice izselili. Do kraja 2 Sv. Rata je i Dzamija postojala koju su Srbi unistili a mezarluke sa zemljom sravnili.

atif
Član
Postovi: 6218
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la atif » 27 jul 2016 11:44

Avdic je napisao/la:
Jack je napisao/la:Lusci Palanka je bilo pravoslavno selo.Imas popise za vrijeme Austrije
Iako nacuo sam da je bilo Muslimansko oko 1820 godine
Lusci Palanka je bila muslimanska. Dolazim iz kraja a u Miljevcima mi je od Tetka otac roden i kao zadnji su u danasnje Sumare/Gorice izselili. Do kraja 2 Sv. Rata je i Dzamija postojala koju su Srbi unistili a mezarluke sa zemljom sravnili.
Zasto IZ ne ocisti taj dio gdje su mezarluci u lusci palanci bili i ne zagradi? Jesu li toliko ne sposobni?
Da li postoji ikakvo udruzenje ili incijativa od Bosnjaka kojipi poticu iz tog djela?

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Zitko » 19 jan 2017 22:52

:bad:
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 03 feb 2017 20:10, ukupno mijenjano 3 puta.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Plemici

Post Postao/la Zitko » 21 jan 2017 01:22

Ni jedan narod u Evropi nije imao veci procenat plemića od Bošnjaka. Talijanski je novinar Virginio Gaida suradnik napuljske "Stampe", pisao je da u Bosni krajem 19 stoljeća bilo 29 hiljada begova. Svi ti begovi su bili Bošnjaci. Tada je Bošnjaka u Bosni bilo ispod 500 hiljada. Kada uracunamo brojnost članova begovskih porodica - žena i djece muzemo reci da je procenat Bošnjaka iz plemićkih porodica bio ogroman.
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 28 jan 2017 14:03, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Gost1 » 22 jan 2017 02:11

Da li je Latas imao potomke?

BOSNYÁK-HERCZEGOVINAI „BEG” CZIMRŐL 1915 Lajos Thallóczy,
http://www.pechy-de-pechujfalu.hu/myfil ... Heading507

Spisak begoviski porodica. Volio bi da ima malo vise informacije ali neznam da li postoji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukidanje begovata 1919 godine

Post Postao/la Jack » 22 jan 2017 07:00

Ni jedan narod u Evropi nije imao veci procenat plemića od Bošnjaka. Talijanski je novinar Virginio Gaida suradnik napuljske "Stampe", pisao je da u Bosni krajem 19 stoljeća bilo 29 hiljada begova. Svi ti begovi su bili Bošnjaci. Tada je Bošnjaka u Bosni bilo ispod 500 hiljada. Kada uracunamo brojnost članova begovskih porodica - žena i djece muzemo reci da je procenat Bošnjaka iz plemićkih porodica bio ogroman.
Manje-vise,iako od 18 stoljeca i Spahije te Age su se uracunali pod plemice.Posebno radi vojne vaznosti Bosne,ali i nezavisnog duha kakvog je imala
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite