☑ Pravila foruma i savjeti

Opcina Stanari

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la marli » 13 sep 2014 14:58

Upravo tako, dodik je prethodno ispitao situaciju na podrucju Stanara, pa je onda preko lokalnog stanovnistva pokrenuo pokrenuo pricu o formiranju nove opstine. Za nas je ovo dobro, nadam se da ce se naci rjesenje za izgradnju sjedista IZ Doboj u samom gradu.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la Drina » 13 sep 2014 20:24

ABen je napisao/la:
hamza je napisao/la:Kako izgleda onda nas procenat u doboju i stanarima kad se stanari ocjepe?
Ja bi rekao da smo dole sada 1/5 ili 20%, ako Doboj ima 70-80 hiljada stanovnika po popisu, onda odbi 10 hiljada stanovnika. sa tim nas bi procenat trebao biti negdje oko 25% u Doboju bez opcine Stanari. Sve je to tesko reci kad nemas tacnih podataka i sve je dar mar, nista niscim sa tacnim podatcima.
Nas procenat ce ici ka gore. Tesko tacno reci za koliko. Ali vjerovatno oko 10%. Dobar dio cetnika iz samog Doboja ce se zaposliti u toj termoelektrani. Pitanje je hoce li se i preseliti.


Uglavnom pozitivno za nas.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la marli » 14 sep 2014 00:37

Opstina Doboj po popisu iz 2013. godine ima 77223 stanovnika, odbij 11000 na opstinu Stanari.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la ABen » 14 sep 2014 10:51

marli je napisao/la:Opstina Doboj po popisu iz 2013. godine ima 77223 stanovnika, odbij 11000 na opstinu Stanari.
da upravo to, nas broj se nece dici vise od 25% u Doboju.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la marli » 14 sep 2014 13:59

Nije ni to lose, s obzirom na to da postoje i opstine Doboj Istok i Doboj Jug (njih bi bilo bolje spojiti i imati jednu jaku opstinu).

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la ABen » 14 sep 2014 17:00

marli je napisao/la:Nije ni to lose, s obzirom na to da postoje i opstine Doboj Istok i Doboj Jug (njih bi bilo bolje spojiti i imati jednu jaku opstinu).
To je nemoguce zboj dejtona. Prvo moras ukinuti dejton i entinitete dabi spojio doboj sa jugom i istokom. Ja se nadam da ce se u Doboj jos otvoriti koja nasa firma i tako zaposloti nasi ljudi. Mozda bi onda doslo do preljevanja nasih iz doboj juga i istika u Doboj.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la Abidaga » 15 sep 2014 08:59

ABen je napisao/la:
marli je napisao/la:Nije ni to lose, s obzirom na to da postoje i opstine Doboj Istok i Doboj Jug (njih bi bilo bolje spojiti i imati jednu jaku opstinu).
To je nemoguce zboj dejtona. Prvo moras ukinuti dejton i entinitete dabi spojio doboj sa jugom i istokom.
Marli je mislio na administrativno spajanje/ujedinjenje opcina Doboj Istok i Doboj Jug. Takvo teritorijalno rjesenje ima opcina Trnovo van Federacije:
slika

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la Jack » 15 sep 2014 10:06

Ne mogu se spojiti opcine koje su u 2 razlicita kantona.Doboj Jug i Istok.Zenicki i Tuzlanski kanton.Da je isti kanton,imalo bi smisla.Takav je zakon inace
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la marli » 15 sep 2014 17:55

Onda nista nece biti od toga, posto su u dva razlicita kantona.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la Abidaga » 15 sep 2014 18:52

Tokom rasprave o pripajanju Olova sarajevskom kantonu receno je da nema zakonskih prepreka. Problem je sto jos nismo u stanju da formiramo federalnu vladu koja nece strahovati od zahtjeva iz dva HDZ-a:
Generalni stav Stranke demokratske akcije i Socijaldemokratske partije je da se protive ovoj zakonskoj izmjeni pod izgovorom da će to otvoriti Pandorinu kutiju preustroja FBiH
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=11619
Dom naroda Parlamenta FBiH odbio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o federalnim jedinicama, kojim je bilo predviđeno administrativno izdvajanje općine Olovo iz Zeničko-dobojskog kantona i njeno pripajanje Kantonu Sarajevo.

Predložene izmjene i dopune Zastupnički dom je ranije usvojio, te je za njihovo stupanje na snagu bilo potrebno i odobrenje Doma naroda.
http://tuzla.danas.info/2010/04/29/odbi ... -sarajevo/

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la Drina » 17 sep 2014 22:33

ABen je napisao/la: Ja se nadam da ce se u Doboj jos otvoriti koja nasa firma i tako zaposloti nasi ljudi. Mozda bi onda doslo do preljevanja nasih iz doboj juga i istika u Doboj.

Ja nisam pobornik ulaganja i otvanja firmi tamo gdje su oni vecina. Bolje uloziti u pogranicnim opcinama. Nama treba cilj da sto vise ojacamo nasa naselja u Federaciji a da se naselja de su oni vecina osiromase, rasele i unazade. Mi ne trebamo raditi na razvijanju naselja gdje su oni vecina. Tako ih samo zadrzavamo. Treba raditi da se ta naselja obezvrijede i unazade. Da se oni rasele. Bolje da nas nema nikako u Doboju a da njih bude 5-6000 nego da nas bude 20% a njih 5-60.000.

Cilj treba unazaditi to podrucje gdje su oni vecina. Da se sto vise rasele. Onda u datom momentu uletiti i povratiti ta podrucja. Bolje da to sve lici na Kalinovik nego da nas ima tamo 200.000 a njih milion.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la ABen » 17 sep 2014 22:40

Doboj je dobro pozicioniran i vazna tacka kako za njih tako i za nas. Tamo nikad nece biti 5-6.000 stanovnika. Nedaj boze da tako pocenmo i za srebrenicu razmisljati.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Opcina Stanari

Post Postao/la Drina » 18 sep 2014 10:50

Sto se mene tice, misljena sam da jedini i konacni rasplet moze biti vojna operacija. Prije ili kasnije. A zato je bolje imati kompaktno i homogeno naseljeno podrucje. Imati ooperativnu pozadinu. Nekakvi mini dzepovi okruzeni cetnicima su beskorisni i samo mogu dovesti do novog stradanja nasih ljudi. Zato ne podrzavam povratak na svako podrucje u ovim uslovima. Npr povratak u Trebinje ili Banja Luku je potpuno beskoristan i besmislen. Cak sta vise to djeluje i suprotno nasim interesima. Potpuno sam ubjeden da Bosnjaci iz Banja Luke svake godine upumpaju na milione eura u Banja Luku. To samo pomaze cetnicima da se odrze.

Samo podrzavam povratak u ova nasa velika i homogena naselja kao i ova koja su priljepljena uz Federaciju. Doboj je tu dobar sto se toga tice jer smo mi sa svih strana.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la ABen » 27 jan 2015 13:10

U Stanarima 7.943 birača
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 85490.html

SARAJEVO - Pravo glasa na prvim izborima u opštini Stanari, koji će biti održani u nedjelju, 1. februara, ima 7.943 birača, zvanični su podaci Centralne izborne komisije /CIK/ BiH.

Od navedenog broja, za glasanje na redovnim biračkim mjestima upisano je 7.856 birača, u odsustvu 16 i izvan BiH 71 birač.

CIK BiH ovjerio je tri kandidata za načelnika opštine, a to su Dušan Panić iz SNSD, Mladen Kršić iz SDS i nezavisni kandidat Marinko Janjilović.

Za odbornička mjesta u Skupštini opštine Stanari takmiči se sedam partija – SNSD, SDS, DNS, SP, PDP, HDZ BiH, Srpska alternativa, te četiri nezavisna kandidata – Mirko Kajganić, Radojica Keser, Slaviša Đukić i Borka Stanković.

Narodna skupština Republike Srpske je na posebnoj sjednici, održanoj 9. septembra 2014. godine, usvojila Zakon o osnivanju opštine Stanari, kojim se uređuje osnivanje, područje, nadležnosti, organi, njihov izbor i finansiranje ove opštine.

Poslanici su usvojili i dopunu Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srpske, kojom se utvrđuje da teritoriju Srpske čini i opština Stanari.

Do usvajanja ovih zakona, Stanari su bili u sastavu grada Doboja.

Stanari su do 1958. godine bili samostalna opština, ali po tadašnjem uređenju opštine nisu imale velike nadležnosti, a većina političkog života na lokalnom nivou bila je u nadležnosti srezova.

Stanari se nalaze u slivu rijeke Ukrine na sjeveru RS.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite