☑ Pravila foruma i savjeti

Bosnjacki muhadziri iz Podrinja?

bosnjacka
Član
Postovi: 20
Pridružen/a: 07 feb 2014 14:14

Bosnjacki muhadziri iz Podrinja?

Post Postao/la bosnjacka » 17 mar 2014 12:59

Jel tacno da je kraj oko Srebrenice,Zvornika,Bratunca vecinom "muhadzirski"? s tim mislim na izbjeglice iz Srbije.I odakle iz Srbije su vecinom? jedino sto sam cula jeste od moje mame koja je slusala stare zene kako kazu "citavo ovo selo je iz Srbije",s tim su zeljele reci kako brzo zaboravimo odakle smo

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Bosnjacki muhadziri iz Podrinja?

Post Postao/la Dezidijat » 17 mar 2014 19:56

bosnjacka je napisao/la:Jel tacno da je kraj oko Srebrenice,Zvornika,Bratunca vecinom "muhadzirski"? s tim mislim na izbjeglice iz Srbije.I odakle iz Srbije su vecinom? jedino sto sam cula jeste od moje mame koja je slusala stare zene kako kazu "citavo ovo selo je iz Srbije",s tim su zeljele reci kako brzo zaboravimo odakle smo

Nije tacno da su vecinom muhadziri odnosno muslimanske izbjeglice sa prostora danasnje Srbije naselile Podrinje u znacajnom procentu, jer ako pogledas mape Bosne cak i prije osmanskog perioda vidjet ces da je podrinje a posebno Srebrenica, vec su bili u sklopu srednjovjekovne banovine a kasnije i kraljevine Bosne,

Muhadziri na koje mislis su vecinom naselili podrucje Bosne uz rijeku Savu tkz Azizije, (Bos Samac, Brod, Kostajnica , Odzak i sl) a znacaj broj ih jenaselio Tuzlu i Sarajevo posebno muslimani sa podrucja Uzica.

Poznat mi je podatak da je dosta Bosnjaka u Zvorniku doselilo u taj grad nakon pripajanja Loznice i jos par manjih mjesta s desne strane Drine Srbiji, http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=44169 - u ovom clanku imas nekoliko knjiga s tom tematikom koje mozes procitat

bosnjacka
Član
Postovi: 20
Pridružen/a: 07 feb 2014 14:14

Re: Bosnjacki muhadziri iz Podrinja?

Post Postao/la bosnjacka » 17 mar 2014 21:37

Hvala na odgovoru,navodno je moje selo velikom vecinom od potomaka tih muhadzira,u mojoj porodici cak postoje 2 prezimena,i to je obicaj vise porodica tog kraja,ne znam odakle to,i zasto..ali eto.znam i to da kazu da su porijeklom iz Srbije,ali nazalost niko ne zna detalje.Sad cu pogledati taj link :D

Avatar
Sandalj Hranic
Član
Postovi: 23
Pridružen/a: 13 feb 2014 06:33

Re: Bosnjacki muhadziri iz Podrinja?

Post Postao/la Sandalj Hranic » 05 maj 2014 15:40

Ispravnije je reći da su Bošnjaci iz Srbije se vratili u Bosnu, a ne došli u Bosnu.

Isto važi i za Bošnjake iz Ugarske.

Muhamed Hadžijahić je pisao o tome
slika

slika

slika

slika

slika

Odgovorite