☑ Pravila foruma i savjeti

Ovakvih nam treba vise

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 21 nov 2013 13:36

e-din je napisao/la:ovdje se mjesaju razlicite teme.

1.to sto je cijeli svijet, evropa a pogotov francuska u zadnje vrijeme postala vise islamofobna nego prije nema nista s tim da se neko ne moze izjasniti, osjecati i biti smatran francuzom, ma kakvu god on religiju imao.
eno ribery (konvertit) nista nije manje francuz nego prije islama. a imamo i anelku, abidal, henry, zidane..
kod njih je jos ekstremnije, jer pored toga sto imaju drugu religiju, oni imaju i drugu boju koze. i opet su francuzi i svi ih smatraju francuzi (a ja osobno pojma nemam odakle su im pretci)..


j2.os uvijek cekam odgovor/objasnjenje sta je sa bosnjacima prije osmanlija? je li to nisu bili bosnjaci (zato sto nisu bili muslimani) ili sta?

i3.sto tako ako su bosnjaci muslimanski narod po definiciji, onda iskljucujes katolike i pravoslavce da "predju na pravu" stranu jednog dana, jer ih tako iskljucujes iz bosnjackog (pro bosanskog) korpusa. ovo vazi pod uslovom ako negiramo bosance kao narod. tako da, bosnjastvo u sustini po meni i jesto nesto kao bosanstvo, ustvari trebalo bi biti. jer bosnjak (ili bilo koji narod) se identifikuje prije svega po 2 stvari:
1.) jezik, bosanski
2.) obicaji i tradicija
4.naravno da ti obicaji i tradija imaju veliki uticaj iz religije, to ne poricem, ali to je isto tako promjenljivo vremenom, kao i vjera! a dosta obicaja ima koji nemaju nista sa vjerom. isto tako i je i jezik vremenom promjenljiv..

znaci samo mi jos jednom objasni ovo za bosnjake prije osmanlija?!?!
5.i to da li po tebi katolici albanci i pravoslavci albanci ustvari nisu albanci nego "hrvati i srbi".. ili sta vec?!?!?
1. Islamofobija u Europi je posljedica želje da sačuva izvorni kršćanski identitet iste ugrožen dolaskom muslimana sa svojim identitetom kulturom i običajima sazdanim od Islama. Mesut Ozil je Njemac po pasošu ali to ne smeta Angeli Merkel da kaže da je Njemačka kršćanska zemlja a samim tim kao nacionalna država Njemaca i da su Njemci kršćanski narod. Đaba svi oni Turci sa Njemačkim pasošima to se neće promijeniti dok se isti ne asimiliraju u Njemačku kulturu i običaje bazirane na kršćanstvu. Ista ti je priča i u Francuskoj, Španiji, Italiji, Irskoj itd... Čak i u jednoj Americi Obama kaže ovo je kršćanska zemlja.

2. Bošnjani su bili šta su bili, Bošnjaci su savremena nacija sa tradicijom, kulturom i običajima uveliko baziranim na Islamu.

3. Većina današnjih pravoslavaca i katolika u Bosni je vlaškog porijekla ili u slučaju skutora albanskog. Vremnom su se asimilirali u srpski i hrvatski nacionalni korpus.

4. Sve si rekao pa porekao, bošnjački narodni običaji su već stoljećima uveliko povezani sa Islamom i samim tim neizostavan dio karaktera našeg naroda. Kada jednom narodu oduzmeš kulturu, tradiciju i običaje koje njeguje stoljećima ti efektivno ubijaš taj narod jer narod u modernom smislu je puno više od zajedničke etnogeneze jedne skupine. Samim tim pravoslavni i katolici već stoljećima nisu dio našeg naroda jer sa njima ne dijelimo ni kulturu ni tradiciju ni običaje. I sad bih se mi trebali mijenjati, da udovoljimo nekome. :roll:

5. Albanci su muslimanski narod, koji svoj nacionalni identitet gradi na zajedničkom porijeklu i jeziku. Mada u njihovoj opstojnosti u narodnom smislu Islam igra manju ulogu zbog očiglednih razlika u odnosu na susjedne narode.
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 21 nov 2013 13:50

Bosnjak je napisao/la:Čuj ko priča o prefiksima, a on prvi lupio prefiks. Fino ti je gore objašnjeno, ako ni nije jasno čitaj 10 put, možda i skontaš.

U zadnje vrijeme se pojavilo dosta agresivnih ljudi sa arapskim prezimenima koji bi da nanovo kreiraju kulturni identitet Bošnjaka. E pa neće moći, ovdje ne. Nego ćete se vi prilagodit nama.
Imaš retoriku Milorada Dodika, i kakav je to bošnjački kulturni identitet bez Islama!? Nadrealisti, Mujo i Haso i sl. :roll:

Niko tebe ne tjera da ti budeš vjeruješ, čak šta više Islam to izričito zabranjuje tako da ne vidim čemu paranoja!?
Očigledno prefiše čitaš medije gdje islamofobija dominira i gledaš TV stanice gdje je Enver Kazaz redovan gost.

Evo kako je izgledao bošnjački identitet prije nego što su ga komunisti a onda i srbohrvati uzeli oblikovati po svojoj volji

http://www.youtube.com/watch?v=6Fm_niMdbEw

Šerijat je bio striktno poštovan u Bosni sve dok nasilno nije izvršena ateizacija društva pod vodstvom partije i onda neki militantni ateista baci šuplju kako tamo neke selefije žele oduzeti bošnjacima njihov način života koji praktikuju stoljećima. :D

Opet ponavljam niko vas ne tjera ni u šta ali se nemojte provaljivati negirajući činjenice. Uostalom ta vaša o bošnjacima bez Islama je već dugo SDP stvarnost a vidimo gdje nas ona sve vodi. :evil:
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 21 nov 2013 13:52

Agron je napisao/la:
e-din je napisao/la:ovdje se mjesaju razlicite teme.

1.to sto je cijeli svijet, evropa a pogotov francuska u zadnje vrijeme postala vise islamofobna nego prije nema nista s tim da se neko ne moze izjasniti, osjecati i biti smatran francuzom, ma kakvu god on religiju imao.
eno ribery (konvertit) nista nije manje francuz nego prije islama. a imamo i anelku, abidal, henry, zidane..
kod njih je jos ekstremnije, jer pored toga sto imaju drugu religiju, oni imaju i drugu boju koze. i opet su francuzi i svi ih smatraju francuzi (a ja osobno pojma nemam odakle su im pretci)..


j2.os uvijek cekam odgovor/objasnjenje sta je sa bosnjacima prije osmanlija? je li to nisu bili bosnjaci (zato sto nisu bili muslimani) ili sta?

i3.sto tako ako su bosnjaci muslimanski narod po definiciji, onda iskljucujes katolike i pravoslavce da "predju na pravu" stranu jednog dana, jer ih tako iskljucujes iz bosnjackog (pro bosanskog) korpusa. ovo vazi pod uslovom ako negiramo bosance kao narod. tako da, bosnjastvo u sustini po meni i jesto nesto kao bosanstvo, ustvari trebalo bi biti. jer bosnjak (ili bilo koji narod) se identifikuje prije svega po 2 stvari:
1.) jezik, bosanski
2.) obicaji i tradicija
4.naravno da ti obicaji i tradija imaju veliki uticaj iz religije, to ne poricem, ali to je isto tako promjenljivo vremenom, kao i vjera! a dosta obicaja ima koji nemaju nista sa vjerom. isto tako i je i jezik vremenom promjenljiv..

znaci samo mi jos jednom objasni ovo za bosnjake prije osmanlija?!?!
5.i to da li po tebi katolici albanci i pravoslavci albanci ustvari nisu albanci nego "hrvati i srbi".. ili sta vec?!?!?
1. Islamofobija u Europi je posljedica želje da sačuva izvorni kršćanski identitet iste ugrožen dolaskom muslimana sa svojim identitetom kulturom i običajima sazdanim od Islama. Mesut Ozil je Njemac po pasošu ali to ne smeta Angeli Merkel da kaže da je Njemačka kršćanska zemlja a samim tim kao nacionalna država Njemaca i da su Njemci kršćanski narod. Đaba svi oni Turci sa Njemačkim pasošima to se neće promijeniti dok se isti ne asimiliraju u Njemačku kulturu i običaje bazirane na kršćanstvu. Ista ti je priča i u Francuskoj, Španiji, Italiji, Irskoj itd... Čak i u jednoj Americi Obama kaže ovo je kršćanska zemlja.

2. Bošnjani su bili šta su bili, Bošnjaci su savremena nacija sa tradicijom, kulturom i običajima uveliko baziranim na Islamu.

3. Većina današnjih pravoslavaca i katolika u Bosni je vlaškog porijekla ili u slučaju skutora albanskog. Vremnom su se asimilirali u srpski i hrvatski nacionalni korpus.

4. Sve si rekao pa porekao, bošnjački narodni običaji su već stoljećima uveliko povezani sa Islamom i samim tim neizostavan dio karaktera našeg naroda. Kada jednom narodu oduzmeš kulturu, tradiciju i običaje koje njeguje stoljećima ti efektivno ubijaš taj narod jer narod u modernom smislu je puno više od zajedničke etnogeneze jedne skupine. Samim tim pravoslavni i katolici već stoljećima nisu dio našeg naroda jer sa njima ne dijelimo ni kulturu ni tradiciju ni običaje. I sad bih se mi trebali mijenjati, da udovoljimo nekome. :roll:

5. Albanci su muslimanski narod, koji svoj nacionalni identitet gradi na zajedničkom porijeklu i jeziku. Mada u njihovoj opstojnosti u narodnom smislu Islam igra manju ulogu zbog očiglednih razlika u odnosu na susjedne narode.
1.) pa covjece u komentaru sam spominjes njemce i turke.. to su 2 razlicita naroda! imas naravno i njemce muslimane koje oni jos vise mrze.. pogledaj/poslusaj malo pierre vogel-a :)

2.) :) pa sta su bili? je li bosnjaci nisu nekad bili bosnjani?

3.) tacno, i? sto ne bi jednog dana za nekih 100,200,300 godina se asimilirali u bosnjake..

4.) pravoslavni i katolici i muslimani u bosni imaju 80% identicnih obicaja, ako ne i vise. jedino ovi vjerski obicaju se razlikuju mada i ti su se poceli zajedno slaviti :)

5.)
Od osmanske okupacije, većina Albanaca su muslimani (50%), iako je religija bila zabranjena u vrijeme komunizma. Pravoslavci čine (35%) (na jugu), a katolici (15%) stanovništva (na sjeveru). 20% ukupne muslimanske populacije su iz reda Bektashi.
veoma slicno kao u bosni izgleda :) samo oni su to pametnije od nas odradili izgleda..

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 21 nov 2013 14:04

i jos nesto..
uopsteno gledano..

ovo sto agron i roger propagiraju, ako uzmemo u jednom ekstremnom pogledu, dovodi nas do onoga sto nam je tito nametnuo. Muslimani kao narod sa velikim M. to je ono sto cak ni poslanik nije naredio nego dobro znamo iz hadisa da smo stvoreni u narodima da se upoznamo.. a ne da postanemo jedan muslimanski narod.

bosnjaci jesu ogromnom vecinom muslimani, i to je i dobro tako, ali nikako ne smijemo napraviti gresku da ostale iskljucujemo iz bosnjackog korpusa, nego trebamo gledati sto vise da pridobijemo ljude koji
- nisu uopste vjernici
- su iz mjesovitih brakova
- su cak katolici ili pravoslavci i dovoljno pametni da skontaju svoju istoriju porijeklo

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la ABen » 21 nov 2013 14:09

Bosnjak je napisao/la:Čuj ko priča o prefiksima, a on prvi lupio prefiks. Fino ti je gore objašnjeno, ako ni nije jasno čitaj 10 put, možda i skontaš.

U zadnje vrijeme se pojavilo dosta agresivnih ljudi sa arapskim prezimenima koji bi da nanovo kreiraju kulturni identitet Bošnjaka. E pa neće moći, ovdje ne. Nego ćete se vi prilagodit nama.
O cemu ti ovdje? Odakle ti ove informacije i gdje su se tacno pojavile te osobe?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 21 nov 2013 14:36

e-din je napisao/la:i jos nesto..
uopsteno gledano..

ovo sto agron i roger propagiraju, ako uzmemo u jednom ekstremnom pogledu, dovodi nas do onoga sto nam je tito nametnuo. Muslimani kao narod sa velikim M. to je ono sto cak ni poslanik nije naredio nego dobro znamo iz hadisa da smo stvoreni u narodima da se upoznamo.. 1.a ne da postanemo jedan muslimanski narod.

bosnjaci jesu ogromnom vecinom muslimani, i to je i dobro tako, 3.ali nikako ne smijemo napraviti gresku da ostale iskljucujemo iz bosnjackog korpusa, nego trebamo gledati sto vise da pridobijemo ljude koji
- nisu uopste vjernici
- su iz mjesovitih brakova

3.- su cak katolici ili pravoslavci i dovoljno pametni da skontaju svoju istoriju porijeklo
Misliš historiju? :what: Vidiš to tvoje istoriju je posljedica ciljane jezičke asimilacije Bosne iz Beograda.
1. Ikad čuo za Halifat u kojem su bošnjaci živjeli 500 godina!? Uopćeno nikad nisi čuo za Halifat i Halife?
2. Bošnjak je osoba koja drži do bošnjačkih vrijednosti, bez toga se sve svodi na konzumerizam.
3.Uz ovakve multikulti bošnjake prije će oni nas asimilirati u srbe i hrvate nego obrnuto.
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 21 nov 2013 14:39

e-din Bošnjačka kultura, običaji i tradicija (srž svakog naroda bez koje narod nije narod) reci mi nešto o njoj a da nije vezano za Islam?
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 21 nov 2013 14:51

e-din je napisao/la:
Agron je napisao/la:
e-din je napisao/la:ovdje se mjesaju razlicite teme.

1.to sto je cijeli svijet, evropa a pogotov francuska u zadnje vrijeme postala vise islamofobna nego prije nema nista s tim da se neko ne moze izjasniti, osjecati i biti smatran francuzom, ma kakvu god on religiju imao.
eno ribery (konvertit) nista nije manje francuz nego prije islama. a imamo i anelku, abidal, henry, zidane..
kod njih je jos ekstremnije, jer pored toga sto imaju drugu religiju, oni imaju i drugu boju koze. i opet su francuzi i svi ih smatraju francuzi (a ja osobno pojma nemam odakle su im pretci)..


j2.os uvijek cekam odgovor/objasnjenje sta je sa bosnjacima prije osmanlija? je li to nisu bili bosnjaci (zato sto nisu bili muslimani) ili sta?

i3.sto tako ako su bosnjaci muslimanski narod po definiciji, onda iskljucujes katolike i pravoslavce da "predju na pravu" stranu jednog dana, jer ih tako iskljucujes iz bosnjackog (pro bosanskog) korpusa. ovo vazi pod uslovom ako negiramo bosance kao narod. tako da, bosnjastvo u sustini po meni i jesto nesto kao bosanstvo, ustvari trebalo bi biti. jer bosnjak (ili bilo koji narod) se identifikuje prije svega po 2 stvari:
1.) jezik, bosanski
2.) obicaji i tradicija
4.naravno da ti obicaji i tradija imaju veliki uticaj iz religije, to ne poricem, ali to je isto tako promjenljivo vremenom, kao i vjera! a dosta obicaja ima koji nemaju nista sa vjerom. isto tako i je i jezik vremenom promjenljiv..

znaci samo mi jos jednom objasni ovo za bosnjake prije osmanlija?!?!
5.i to da li po tebi katolici albanci i pravoslavci albanci ustvari nisu albanci nego "hrvati i srbi".. ili sta vec?!?!?
1. Islamofobija u Europi je posljedica želje da sačuva izvorni kršćanski identitet iste ugrožen dolaskom muslimana sa svojim identitetom kulturom i običajima sazdanim od Islama. Mesut Ozil je Njemac po pasošu ali to ne smeta Angeli Merkel da kaže da je Njemačka kršćanska zemlja a samim tim kao nacionalna država Njemaca i da su Njemci kršćanski narod. Đaba svi oni Turci sa Njemačkim pasošima to se neće promijeniti dok se isti ne asimiliraju u Njemačku kulturu i običaje bazirane na kršćanstvu. Ista ti je priča i u Francuskoj, Španiji, Italiji, Irskoj itd... Čak i u jednoj Americi Obama kaže ovo je kršćanska zemlja.

2. Bošnjani su bili šta su bili, Bošnjaci su savremena nacija sa tradicijom, kulturom i običajima uveliko baziranim na Islamu.

3. Većina današnjih pravoslavaca i katolika u Bosni je vlaškog porijekla ili u slučaju skutora albanskog. Vremnom su se asimilirali u srpski i hrvatski nacionalni korpus.

4. Sve si rekao pa porekao, bošnjački narodni običaji su već stoljećima uveliko povezani sa Islamom i samim tim neizostavan dio karaktera našeg naroda. Kada jednom narodu oduzmeš kulturu, tradiciju i običaje koje njeguje stoljećima ti efektivno ubijaš taj narod jer narod u modernom smislu je puno više od zajedničke etnogeneze jedne skupine. Samim tim pravoslavni i katolici već stoljećima nisu dio našeg naroda jer sa njima ne dijelimo ni kulturu ni tradiciju ni običaje. I sad bih se mi trebali mijenjati, da udovoljimo nekome. :roll:

5. Albanci su muslimanski narod, koji svoj nacionalni identitet gradi na zajedničkom porijeklu i jeziku. Mada u njihovoj opstojnosti u narodnom smislu Islam igra manju ulogu zbog očiglednih razlika u odnosu na susjedne narode.
1.) pa covjece u komentaru sam spominjes njemce i turke.. 1.to su 2 razlicita naroda! imas naravno i njemce muslimane koje oni jos vise mrze.. pogledaj/poslusaj malo pierre vogel-a :)

2.) :) pa sta su bili? je li bosnjaci nisu nekad bili bosnjani?

3.) tacno, i? 3.sto ne bi jednog dana za nekih 100,200,300 godina se asimilirali u bosnjake..

4.) 4.pravoslavni i katolici i muslimani u bosni imaju 80% identicnih obicaja, ako ne i vise. jedino ovi vjerski obicaju se razlikuju mada i ti su se poceli zajedno slaviti :)

5.)
5.Od osmanske okupacije, većina Albanaca su muslimani (50%), iako je religija bila zabranjena u vrijeme komunizma. Pravoslavci čine (35%) (na jugu), a katolici (15%) stanovništva (na sjeveru). 20% ukupne muslimanske populacije su iz reda Bektashi.
veoma slicno kao u bosni izgleda :) samo oni su to pametnije od nas odradili izgleda..
1.Dok se Turci ne asimiliraju a to znači nauče jezik i prihvate njemačku kulturu koja je proistekla iz kršćanstva. To je i zvanična Njemačka politika.
2.Ključna riječ bili, danas smo nešto sasvim drugo.
3.Mi bi trebali prvo sebe asimilirati, mnoštvo je primjera bošnjaka koji to kulturno nisu. Najbolji primjer sve češća upotreba ekavice na većinski bošnjačkim područjima.
4.Kao npr.? Mislim srbi i hrvati imaju zajednički običaj klanja bošnjaka ali sumljam da si na to mislio!?
5.Njihova kultura, običaji i tradicija proizilazi iz Islama, čak i kod katolika i pravoslavaca jer su živjeli pod muslimanskom dominacijom. Albanci imaju i neke luksuze koje mi nemamo jer su oni drastično drugačiji od susjednih naroda, dok smo mi kao stvoreni da nas asimiliraju srbi i hrvati.
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Roger Wilco » 21 nov 2013 15:01

e-din je napisao/la:i jos nesto..
uopsteno gledano..

ovo sto agron i roger propagiraju, ako uzmemo u jednom ekstremnom pogledu, dovodi nas do onoga sto nam je tito nametnuo. Muslimani kao narod sa velikim M. to je ono sto cak ni poslanik nije naredio nego dobro znamo iz hadisa da smo stvoreni u narodima da se upoznamo.. a ne da postanemo jedan muslimanski narod.

bosnjaci jesu ogromnom vecinom muslimani, i to je i dobro tako, ali nikako ne smijemo napraviti gresku da ostale iskljucujemo iz bosnjackog korpusa, nego trebamo gledati sto vise da pridobijemo ljude koji
- nisu uopste vjernici
- su iz mjesovitih brakova
- su cak katolici ili pravoslavci i dovoljno pametni da skontaju svoju istoriju porijeklo
Kod tebe se ne zna šta je starije koka ili jaje.
Pa mi već jesmo muslimanski narod, ne možemo to postati kada već jesmo. Živimo li mi u istoj dimenziji?
Nisi mi jasan.

Koji to ostali lete u Bošnjački korpus de mi reci molim te.
Ja naravno nemam ništa protiv takve pojave, ako do nje dođe, ali ona naravno mora teći u smjeru da se ti "ostali" asimiliraju u Bošnjake a ne da Bošnjaci zatomljuju djelove svoga identiteta da bi se drugi osjećali ugodno ili da bi se mogli raskomotiti. Meni ne pada na pamet nijekati vlastiti identitet da bi privukao nekoga, ako želi biti Bošnjak bujrum, ako počne izvoljvati, eno vrata jarane.
Sve ostalo je projekat Bosanstvo.

Meni je sva ova priča na ovom forumu jako, jako čudna...imam osjećaj da sam na klixtorisu...mislio sam da su se ovdje ove osnovne stvari već apsolvirale. Mislim u vremenu gdje razorazni stupidni odrodi negiraju vlastito porijeklo jer im se ne sviđa Reis ili Alija, tvrditi da Bošnjaci nekoga isključuju je sumanuto. Upravo je suprotno, sav atak na Bošnjake dolazi iz toga jer ne želimo odustati od onog što jesmo, svo to otpadanje od Bošnjaštva dolazi upravo iz toga što neki ne mogu da se pomire sa činjenicom u okviru kojeg naroda su rođeni. Bošnjaci nikoga ne isključuju ali sigurno se nećemo nikome prilagođavati a pogotovo nećemo odustajati od samih sebe da bi se nekome omilili.

e-din je napisao/la:jos uvijek cekam odgovor/objasnjenje sta je sa bosnjacima prije osmanlija? je li to nisu bili bosnjaci (zato sto nisu bili muslimani) ili sta?
Ja ne mogu baš da shvatim pitanje.
Naravno da su Bošnjaci bili Bošnjaci prije Islama a Bošnjaci smo i poslije prihvatanja Islama.
Ne shvatam kakav se značaj ili argument krije u tome za tebe.

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Roger Wilco » 21 nov 2013 15:06

Bosnjak je napisao/la:Čuj ko priča o prefiksima, a on prvi lupio prefiks. Fino ti je gore objašnjeno, ako ni nije jasno čitaj 10 put, možda i skontaš.

U zadnje vrijeme se pojavilo dosta agresivnih ljudi sa arapskim prezimenima koji bi da nanovo kreiraju kulturni identitet Bošnjaka. E pa neće moći, ovdje ne. Nego ćete se vi prilagodit nama.
Nisam vidio nikakvo objašnjenje osim tvog besmislenog poziranja.
A ne kontam i gdje viđaš te sa arapskim prezimenima, misliš li na prave arape ili šta....kako će ti neki Arap oblikovati kulturni identitet?

A za ovo zadnju rečenicu...Who is you?

:mrgreen:

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 21 nov 2013 16:03

Roger Wilco je napisao/la:
e-din je napisao/la:i jos nesto..
uopsteno gledano..

ovo sto agron i roger propagiraju, ako uzmemo u jednom ekstremnom pogledu, dovodi nas do onoga sto nam je tito nametnuo. Muslimani kao narod sa velikim M. to je ono sto cak ni poslanik nije naredio nego dobro znamo iz hadisa da smo stvoreni u narodima da se upoznamo.. a ne da postanemo jedan muslimanski narod.

bosnjaci jesu ogromnom vecinom muslimani, i to je i dobro tako, ali nikako ne smijemo napraviti gresku da ostale iskljucujemo iz bosnjackog korpusa, nego trebamo gledati sto vise da pridobijemo ljude koji
- nisu uopste vjernici
- su iz mjesovitih brakova
- su cak katolici ili pravoslavci i dovoljno pametni da skontaju svoju istoriju porijeklo
Kod tebe se ne zna šta je starije koka ili jaje.
Pa mi već jesmo muslimanski narod, ne možemo to postati kada već jesmo. Živimo li mi u istoj dimenziji?
Nisi mi jasan.

Koji to ostali lete u Bošnjački korpus de mi reci molim te.
Ja naravno nemam ništa protiv takve pojave, ako do nje dođe, ali ona naravno mora teći u smjeru da se ti "ostali" asimiliraju u Bošnjake a ne da Bošnjaci zatomljuju djelove svoga identiteta da bi se drugi osjećali ugodno ili da bi se mogli raskomotiti. Meni ne pada na pamet nijekati vlastiti identitet da bi privukao nekoga, ako želi biti Bošnjak bujrum, ako počne izvoljvati, eno vrata jarane.
Sve ostalo je projekat Bosanstvo.

Meni je sva ova priča na ovom forumu jako, jako čudna...imam osjećaj da sam na klixtorisu...mislio sam da su se ovdje ove osnovne stvari već apsolvirale. Mislim u vremenu gdje razorazni stupidni odrodi negiraju vlastito porijeklo jer im se ne sviđa Reis ili Alija, tvrditi da Bošnjaci nekoga isključuju je sumanuto. Upravo je suprotno, sav atak na Bošnjake dolazi iz toga jer ne želimo odustati od onog što jesmo, svo to otpadanje od Bošnjaštva dolazi upravo iz toga što neki ne mogu da se pomire sa činjenicom u okviru kojeg naroda su rođeni. Bošnjaci nikoga ne isključuju ali sigurno se nećemo nikome prilagođavati a pogotovo nećemo odustajati od samih sebe da bi se nekome omilili.

e-din je napisao/la:jos uvijek cekam odgovor/objasnjenje sta je sa bosnjacima prije osmanlija? je li to nisu bili bosnjaci (zato sto nisu bili muslimani) ili sta?
Ja ne mogu baš da shvatim pitanje.
Naravno da su Bošnjaci bili Bošnjaci prije Islama a Bošnjaci smo i poslije prihvatanja Islama.
Ne shvatam kakav se značaj ili argument krije u tome za tebe.
kakvo nijekanje svog identiteta! radi se o mjesanju 2 razlicita identiteta. svaki covjek ima nacionlani identitet (bosnjak) i vjerski identitet (islam) a to sto nam je tito to pomjesao, a mi (uglavnom) i dan danas nismo jos to razjasnili i skontali kako treba, to je druga stvar.


znaci tada bosnjaci su mogli biti bosnjaci i bez islama! a danas ne mogu biti bosnjaci bez islama?

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la ABen » 21 nov 2013 16:16

e-din je napisao/la: znaci tada bosnjaci su mogli biti bosnjaci i bez islama! a danas ne mogu biti bosnjaci bez islama?
Nije to ni napisao! Radi se o tome da danas, kao sto je popis potvrdio, nacionlani identitet Bosnjak su 99% muslimani prihvatili. I u pravu je Roger kad pise:
Koji to ostali lete u Bošnjački korpus de mi reci molim te.
Ja naravno nemam ništa protiv takve pojave, ako do nje dođe, ali ona naravno mora teći u smjeru da se ti "ostali" asimiliraju u Bošnjake a ne da Bošnjaci zatomljuju djelove svoga identiteta da bi se drugi osjećali ugodno ili da bi se mogli raskomotiti. Meni ne pada na pamet nijekati vlastiti identitet da bi privukao nekoga, ako želi biti Bošnjak bujrum, ako počne izvoljvati, eno vrata jarane.Sve ostalo je projekat Bosanstvo.
Sta mi to moramo promjeniti da bi drugi prihvatili Bosnjacki identitet? Promjeniti vijeru da bi se dopali drugim, ili postati ateisti. Sta god kad bi i uradili nece se nista promjeniti. A zasto bi uopste nesto mijenjali da bi se nekom dopali. ako želi biti Bošnjak bujrum, ako počne izvoljvati, eno vrata jarane niko nikom nezabranuje da bude Bosnjak, ali nema pravo nista ni traziti od nas da se mi promjenimo.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 21 nov 2013 16:46

ma ko sta prica o tome da trebamo sta promjeniti? nemojte mi stavljati rijeci u usta koje nisam rekao!

upravo ti govorim o tome da ti nikome covjece ne mozes zabraniti da bude bosnjaka pa makar covjek rekao da ne vjeruje u Boga. ili eto da kaze da je katolik ili protestant ili nesto deseto..

mi moramo nasu vjeru cuvati i sto vise jacati, ali nikako izjednaciti sa bosnjastvom. Bog, Bosna, Bosnjastvo. To je valjda poznato, znaci vjera je na prvom mjestu, nema dileme oko toga! a ako neko ima drugu vjeru, to nije moj problem, jer ja svoje vjere ne dam niti me moze u tome neko pokolebati.

ako neki katolik kaze da je bosnjak, bujrum. nemam problem s tim, a svako ko ima, on je za mene cisti sovinista (mada ne vjerujem da neko tako misli) i osim toga takvo misljenje je dugorocno gledano pogubno za bosnjastvo! nikad ne treba biti iskljuciv i izolirati se previse, a sasvim je jasno da treba da gledamo da bosnjaci ostanu vecinski muslimanski narod! a to i hoce aBd dugo vremena.

pa svo vrijeme se furala prica da u srbiji na popisu ima odredjeni broj bosnjaka pravoslavaca i isto tako ima odredjen broj katolika bosnjaka u hrvatskoj. isto se i ocekiva u bosni! to je nesto POZITIVNO ZA BOSNU I BOSNJAKE inace nebi bosnjacki pokret i ostali "bitno je biti bosnjak"-organizacije tu cinjenicu toliko potencirale!

kako to ne kontate.. treba gledati malo dalje od ruba tanjira :)

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Abidaga » 21 nov 2013 22:18

e-din je napisao/la:ne mozes reci da su srbi pravoslavni narod
:lolcina:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41237
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Jack » 21 nov 2013 22:24

Srbi su Turski narod pravoslavne vjere.Nesto slicno Gagauzima koji su zadrzali sjecanja na Turske korijene ali su zestoki anti-Muslimani, zive u Moldaviji i Rumuniji, ili Bugarima koji to znaju

Srbi su siromasan narod jer za razliku od Bugara i Gagauza koji znaju sta su i ko su, iako to je njihova stvar.Oni nek se odluce jer Sorab,Serbula i odakle su nakmeceni tacno ni oni ne znaju sami, pa ako ne znaju odakle su i sta su

Kako mogu da Bosnjacima namecu neko njihovo porijeklo?

;) :D
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Bosnjak » 22 nov 2013 01:57

Roger Wilco je napisao/la:
Bosnjak je napisao/la:Čuj ko priča o prefiksima, a on prvi lupio prefiks. Fino ti je gore objašnjeno, ako ni nije jasno čitaj 10 put, možda i skontaš.

U zadnje vrijeme se pojavilo dosta agresivnih ljudi sa arapskim prezimenima koji bi da nanovo kreiraju kulturni identitet Bošnjaka. E pa neće moći, ovdje ne. Nego ćete se vi prilagodit nama.
Nisam vidio nikakvo objašnjenje osim tvog besmislenog poziranja.
A ne kontam i gdje viđaš te sa arapskim prezimenima, misliš li na prave arape ili šta....kako će ti neki Arap oblikovati kulturni identitet?

A za ovo zadnju rečenicu...Who is you?

:mrgreen:
Znači nisi skont'o. Ništa neobično.

Mislim, da vas ne citiram sad trojicu. Vezano za ovo prvo, umijte se, ono možda će vam bit jasnije, šta drugo da vam kažem. Ima bezmalo pet godina kako je jedna grupa "vjernika" poluarapa kod nas u džamiji pokušala da uvodi red kako treba da se klanja. Danas u džamiji, sutra i u državi. E pa neće moći. U džamiji nije prošlo, neće ni u državi. Mi sa arapskim identitetom nemamo ništa zajedničko, pa tako ni sa njihovim shvatanjem vjere. To ovdje neće proći, mada su neki jedva dočekali da usvoje šta god stigne. Ha usvaj'o srpsko ha arapsko isto ti je, podanički mentalitet koji ne zna za svoje.

Ti moraš da shvatiš da je Islam dio kulturnog naslijeđa Bošnjaka uslijed činjenica da je dugo prisutan među nama. I to Islam na turski način. Mi smo to vremenom prihvatili i oblikovali po našem shvatanju. I to je to. Neprihvatljivo je da sad vjera i to vjera na arapski način postaje vodeći faktor u profilisanju nekog Bošnjaka. To čak ne može biti vodeći faktor ni u profilisanju muslimana sa ovih prostora. Ljudi to neće, pomiri se sa tim već jednom. Međutim ti ne samo da ne želiš da se pomiriš sa ovim nego bi i razvrstav'o Bošnjake po tome koliko su privrženi vjeri i to po arapskom sistemu vrijednosti. Sa svim ovim možeš da se fino pokupiš pa zapucaj za Mašrik, tamo si dobrodoš'o.

A za ovu zadnju rečenicu, ja sam glas takve većine da bih morao da manjinu poput tebe izražavam u procentima sa desetom decimalom iza zareza. Izađi iz kuće, vidi šta ljudi oko tebe misle i onda se vrati u kuću i skontaj nešto pametnije od ovog.

I da ne ostanem dužan onom gore što veli da mi je priča ko kod Dodika :rofll: Da je pametan kao što nije skont'o bi da su takvi kao on uzrok zbog kojih Dodik skuplja političke poene kod MZ. Al ne očekujem da je on u stanju da to baš onako sve poveže kako treba.

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 22 nov 2013 06:40

ljudi kao mi na forumu su jedna velika manjina medju bosnjacima. to ko nije skontao sam je kriv.
ja mogu prije svega za dijasporce pricati. ti ljudi sa islamom veoma malo imaju, osim eto sto za bajram jedni drugim cestitataju i onda se napiju.. a u bosni mozda nije ni puno drugacije!

ko misli da je nasa tradicija bazirana na islamu je samo djelomicno upravu. isto kao sto i katolicka tradicija je jos manje na crscanstvu. kad razgovaram sa katolicima i protestantima oni to javno priznaju da je crkva primala tradiciju (pojedine praznike, datume i slavlja...itd) od "nevjernika" i adaptirala je u svoju vijeru tako da bi te nevjernike privukla krscanstvu. skoro pa da nemaju praznika koji nema tako neki "strani" element!!!

dobro se zna sta je iz islama, to imamo u hadisima i kuranu, a tu cemo tesko naci nesto o ceteresnici ili tehvidima... a da ne pricam dalje o tome kako se kod nas uvukao nacin kako se slave svadbe.. i kakvih sve nema "pravila".. nekakve bokale punih vode rusiti pred pragom, peskire, kosulje i nemam ti pojma sta jos nemamo..

onda kumovanje kod djece (sisanje, itd), prvi maj, nova godina, i mogao bi cijeli dan ovako nastaviti...

jos jednom: bosnjaci jesu vecinom muslimani i srbi jesu vecinom pravoslavci, ali bosnjake deklarisati kao muslimanski narod je dugorocno gledano pogubno. mi smo na pocetku vracanja naseg istorijskog imena i ponosa. bosnjacki narod se tek polako budi i dize iz pepela i zato trebamo najpametnije da "definisemo" ko smo i sta smo..

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Roger Wilco » 22 nov 2013 08:12

Bosnjak je napisao/la:
Roger Wilco je napisao/la:
Bosnjak je napisao/la:Čuj ko priča o prefiksima, a on prvi lupio prefiks. Fino ti je gore objašnjeno, ako ni nije jasno čitaj 10 put, možda i skontaš.

U zadnje vrijeme se pojavilo dosta agresivnih ljudi sa arapskim prezimenima koji bi da nanovo kreiraju kulturni identitet Bošnjaka. E pa neće moći, ovdje ne. Nego ćete se vi prilagodit nama.
Nisam vidio nikakvo objašnjenje osim tvog besmislenog poziranja.
A ne kontam i gdje viđaš te sa arapskim prezimenima, misliš li na prave arape ili šta....kako će ti neki Arap oblikovati kulturni identitet?

A za ovo zadnju rečenicu...Who is you?

:mrgreen:
Znači nisi skont'o. Ništa neobično.

Mislim, da vas ne citiram sad trojicu. Vezano za ovo prvo, umijte se, ono možda će vam bit jasnije, šta drugo da vam kažem. Ima bezmalo pet godina kako je jedna grupa "vjernika" poluarapa kod nas u džamiji pokušala da uvodi red kako treba da se klanja. Danas u džamiji, sutra i u državi. E pa neće moći. U džamiji nije prošlo, neće ni u državi. Mi sa arapskim identitetom nemamo ništa zajedničko, pa tako ni sa njihovim shvatanjem vjere. To ovdje neće proći, mada su neki jedva dočekali da usvoje šta god stigne. Ha usvaj'o srpsko ha arapsko isto ti je, podanički mentalitet koji ne zna za svoje.

Ti moraš da shvatiš da je Islam dio kulturnog naslijeđa Bošnjaka uslijed činjenica da je dugo prisutan među nama. I to Islam na turski način. Mi smo to vremenom prihvatili i oblikovali po našem shvatanju. I to je to. Neprihvatljivo je da sad vjera i to vjera na arapski način postaje vodeći faktor u profilisanju nekog Bošnjaka. To čak ne može biti vodeći faktor ni u profilisanju muslimana sa ovih prostora. Ljudi to neće, pomiri se sa tim već jednom. Međutim ti ne samo da ne želiš da se pomiriš sa ovim nego bi i razvrstav'o Bošnjake po tome koliko su privrženi vjeri i to po arapskom sistemu vrijednosti. Sa svim ovim možeš da se fino pokupiš pa zapucaj za Mašrik, tamo si dobrodoš'o.

A za ovu zadnju rečenicu, ja sam glas takve većine da bih morao da manjinu poput tebe izražavam u procentima sa desetom decimalom iza zareza. Izađi iz kuće, vidi šta ljudi oko tebe misle i onda se vrati u kuću i skontaj nešto pametnije od ovog.

I da ne ostanem dužan onom gore što veli da mi je priča ko kod Dodika :rofll: Da je pametan kao što nije skont'o bi da su takvi kao on uzrok zbog kojih Dodik skuplja političke poene kod MZ. Al ne očekujem da je on u stanju da to baš onako sve poveže kako treba.

Kakvi poluarapi...o čemu pričaš?
Misliš na vehabije...šta li?
Čuj Islam na turski način....lol.
Pa može li biti primitivnijeg stereotipa.

Ovo je tipična klix priča, alarmi se pale. :mrgreen:

Hej, dok mi nemamo vlastitog medija jer su nam medije okupirali kojekakvi Bosanci, militantni ateisti i ostali odrodi, dok nam obrazovne institucije, a pogotovo one koje se bave "humanističkim" naukama i koje stvaraju buduću intelektulanu klasu, izbacuju poluprodukte Kazaza i Veličkovića, dok nam je civlino društvo sastavljeno od antibošnjačke plaćenićke bagre koja ima zadatak razbošnjačavanje i deislamizacije Bošnjačkih prostora, dok nam političari idu po instrukcije u strane ambasade i dok im je recimo u vezi zakona radi kojeg godišnje stradaju hiljade ljudi bitniji jedan mig Britanskog ambasadora u Parlamentu nego desetine hiljada apela njihovih birača (takvog nečeg ni u Swazilednu nema) lik dođe i priđa o nekakvim "poluarapima" koji su prijetnja po opstanak našeg naroda.
Ne kontam kome ti prodaješ ovu stupidnu priču, pa nije ti ovo forum BPNP-a ili Bošnjaštvo.com.

I zašto si prešaltao priču iz pitanja Bošnjačkog identiteta na nekakve gluposti u vezi "arapskog ili turskog" shvatanja Islama? Ko je uopšte o tome pričao?

To što ti komunistički sistem "vjere u četri" zida smatraš prihvatljivom mjerom za vjerske slobode Bošnjaka je drugi par rukava...takva vremena su prošla, moj dragi dugogodišnji forumašu SA-X-a i neće se više nikada vratiti. To nema nikakve veze sa Arapima, Turcima i ostalim košmarima tvoje osebujne i napaćene mašte.
Islam nije dio kulturnog identiteta, Islam je dio samog identiteta. Ko odustaje od tog dijela vlastitog identiteta, pogotovo ko atakuje na taj dio identiteta, vremenom prestaje biti i Bošnjak. Debošnjakizacija uvijek prati deislamizaciju. Empirijski dokazano u prošlih stotinjak godina i u isto vrijeme svojevrsni lakmus test za sve labave...uostalom kao i imputiranje Islamizma svakom Bošnjaku koji drži do cjelokupnosti onog šta jeste.
Ofirno, ofirno.... ;)

I ko biva MZ bi bila na našoj strani samo eto da smo malo manje muslimani, ono barem pojavno i vizuelno a kasnije politički pa i identitetski. Da, da to je razlog tih naših problema....hahah.
Nisi ti glas nikakve većine, pogotovo ne Bošnjačke, ti si obični troll koji se lažno predstavlja.
Ovakve teme vas uvijek razotkriju.

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 22 nov 2013 08:40

Roger Wilco je napisao/la:Debošnjakizacija uvijek prati deislamizaciju.
ovo je po men i jedna veoma bitna izjava sa kojom se naravno slazem. sto ne znaci da vazi i suprotno. i to je ona srz svega sto hocu da objasnim zasto je bitno biti bosnjak i zasto se zato cak i zukorlic i IZ za to bore!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la ABen » 22 nov 2013 09:21

Bosnjak je napisao/la: Mi sa arapskim identitetom nemamo ništa zajedničko, pa tako ni sa njihovim shvatanjem vjere. To ovdje neće proći, mada su neki jedva dočekali da usvoje šta god stigne. Ha usvaj'o srpsko ha arapsko isto ti je, podanički mentalitet koji ne zna za svoje.

Ti moraš da shvatiš da je Islam dio kulturnog naslijeđa Bošnjaka uslijed činjenica da je dugo prisutan među nama. I to Islam na turski način. Mi smo to vremenom prihvatili i oblikovali po našem shvatanju. I to je to. Neprihvatljivo je da sad vjera i to vjera na arapski način postaje vodeći faktor u profilisanju nekog Bošnjaka. To čak ne može biti vodeći faktor ni u profilisanju muslimana sa ovih prostora. Ljudi to neće, pomiri se sa tim već jednom. Međutim ti ne samo da ne želiš da se pomiriš sa ovim nego bi i razvrstav'o Bošnjake po tome koliko su privrženi vjeri i to po arapskom sistemu vrijednosti. Sa svim ovim možeš da se fino pokupiš pa zapucaj za Mašrik, tamo si dobrodoš'o.
Tumacenje Islama i tumacenje Kurana moguc je samo na jedan nacin. Nema tumacenje Islama na turski, arapski ili bosanski nacin. Mi nemozemo Islam prihvatiti i oblikovati na nas nacin i nase shvatanje, ima samo jedan nacin i to ispravan nacin. Nema potrebe da idemo u ovu raspravu dalje i da prelazimo sa Bosnjaka na Islam.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite