☑ Pravila foruma i savjeti

Ovakvih nam treba vise

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Bosnjak » 12 nov 2013 16:26

Agron je napisao/la: Amerika je u realnosti ateistička zemlja ali njezin predsjednik je naziva krišćanskom, bez obzira na broj građana drugih vjera.

Francuska je katolička zemlja bez obzira na to što je pola nacionalnog tima u fudbalu islamske vjeroispovijesti, može Samir Nasri biti musliman i francuz ali to ne mijenja činjenicu da je Francuska katolička zemlja i da je to neizostavan dio identiteta svakog francuza.

Bosna je islamska zemlja a bošnjaci su muslimanski narod, po europskim standardima. :maestro:

Sada bih ja trebao prekrižiti Islam kao ogroman dio bošnjačkog identiteta, bića, kulture i tradicije da bi udovoljio nekom budućem evetualnom bošnjaku katoliku ili bošnjaku pravoslavcu!? HOW YES NO!!! Ko ih hebe, uvijek se manjina prilagođavala većini a ne obrnuto, samo bi kod nas neki suprotno.

Dakle umjesto da svi budemo manje muslimani oni su ti koji trebaju da budu manje katolici i pravoslavci da se prilagode dominantnoj većini našeg naroda. :maestro:

A iskustvo me uči da je slab bošnjak bez islama, a Islam u Bosni nikakav bez bošnjaka. Islam je najbolja garancija bošnjačkog opstanka u neprijateljskom okruženju a bošnjaci jedina nada za opstanak Islama u Bosni. :gut: :zastava:
To nema nikakve veze sa mojom tvrdnjom da Bošnjaci nisu muslimanski narod, to kao prvo.

A kao drugo, ja lično ne želim da od Bosne pravim muslimansku državu u kojoj će vladati šerijat. Dakle, prvo ćeš morati preko mene muslimana da pređeš na putu da to napraviš, pa onda preko Bošnjaka ateista i tek na kraju preko pravoslavaca i katolika, ako uopšte dođeš do njih, a nećeš jer ćeš da zapneš već na meni.

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 12 nov 2013 18:12

Bosnjak je napisao/la:
Agron je napisao/la: Amerika je u realnosti ateistička zemlja ali njezin predsjednik je naziva krišćanskom, bez obzira na broj građana drugih vjera.

Francuska je katolička zemlja bez obzira na to što je pola nacionalnog tima u fudbalu islamske vjeroispovijesti, može Samir Nasri biti musliman i francuz ali to ne mijenja činjenicu da je Francuska katolička zemlja i da je to neizostavan dio identiteta svakog francuza.

Bosna je islamska zemlja a bošnjaci su muslimanski narod, po europskim standardima. :maestro:

Sada bih ja trebao prekrižiti Islam kao ogroman dio bošnjačkog identiteta, bića, kulture i tradicije da bi udovoljio nekom budućem evetualnom bošnjaku katoliku ili bošnjaku pravoslavcu!? HOW YES NO!!! Ko ih hebe, uvijek se manjina prilagođavala većini a ne obrnuto, samo bi kod nas neki suprotno.

Dakle umjesto da svi budemo manje muslimani oni su ti koji trebaju da budu manje katolici i pravoslavci da se prilagode dominantnoj većini našeg naroda. :maestro:

A iskustvo me uči da je slab bošnjak bez islama, a Islam u Bosni nikakav bez bošnjaka. Islam je najbolja garancija bošnjačkog opstanka u neprijateljskom okruženju a bošnjaci jedina nada za opstanak Islama u Bosni. :gut: :zastava:
To nema nikakve veze sa mojom tvrdnjom da Bošnjaci nisu muslimanski narod, to kao prvo.

A kao drugo, ja lično ne želim da od Bosne pravim muslimansku državu u kojoj će vladati šerijat. Dakle, prvo ćeš morati preko mene muslimana da pređeš na putu da to napraviš, pa onda preko Bošnjaka ateista i tek na kraju preko pravoslavaca i katolika, ako uopšte dođeš do njih, a nećeš jer ćeš da zapneš već na meni.
I ja preferiram sekularnu državu ali moram ti reći da si islamofob. Imaš SDP retoriku kada je u pitanju Islam. :roll:
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Bosnjak » 12 nov 2013 18:19

Kakav SDP, biću neskroman (moram), ali ja imam puno pametnije objašnjenje zbog čega sam za to od nekog SDP-ovca islamofoba.

Kratko i jasno - ljudima ne treba dati pravo da tumače i provode Božije zakone osim na ličnoj osnovi. Čovjek je toliko nesavršen da mu jednostavno nije za vjerovati da državu uređuje po svojoj percepciji Božijih zakona.

Dakle, ja nisam islamofob nego imam fobiju od zloupotrebe i pogrešnog tumačenja Božijih zakona. To se u praksi pokazalo kao potpuni promašaj i zato sam veliki protivnik toga.

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 13 nov 2013 10:18

Roger Wilco je napisao/la: BTW. Bošnjaci su muslimanski narod. Svako može biti Bošnjak naravno ali tek kada asimilira naše vrijednosti, kulturu, tradicije i svjetonazore.

:fes:
koja glupost (halali), ali ovo ne moze i ne smije proci kod nas bosnjaka!

ako i dalje mislis da je ovo tacno onda mi odgovori sljedeca dva pitanja:

1.) je li to ateisti i agnostici (znaci ljudi koji ne vjeruju u Allaha) nisu i ne mogu biti bosnjaci?

2.) jesu li to bosnjaci tek od kako su turci donjeli islam na prostor bosne postali bosnjaci ili je ipak i prije turaka bilo bosnjaka (koji su imali neku/neke druge vjere osim islama)?

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 13 nov 2013 10:19

e-din je napisao/la:
Roger Wilco je napisao/la: BTW. Bošnjaci su muslimanski narod. Svako može biti Bošnjak naravno ali tek kada asimilira naše vrijednosti, kulturu, tradicije i svjetonazore.

:fes:
koja glupost (halali), ali ovo ne moze i ne smije proci kod nas bosnjaka!

ako i dalje mislis da je ovo tacno onda mi odgovori sljedeca dva pitanja:

1.) je li to ateisti i agnostici (znaci ljudi koji ne vjeruju u Allaha) nisu i ne mogu biti bosnjaci?

2.) jesu li to bosnjaci tek od kako su turci donjeli islam na prostor bosne postali bosnjaci ili je ipak i prije turaka bilo bosnjaka (koji su imali neku/neke druge vjere osim islama)?

ps: jedino se slazem sa izjavom ako ces reci da su u danasnjem vremenu bosnjaci velikom vecinom muslimani po vjeri. ali to opet ima skroz drugo znacenje!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la ABen » 13 nov 2013 12:46

:gut: Jedino sto je novinar zamjenio Tvrtka II i Stjepana Tomasevica na kraju teksta.
Nakon 550 godina bosanska kraljevska zastava ponovo na Bobovcu
B. A. 13/11/2013 11:03:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17803 ... bovcu.html

slika
slika
Nakon 550 godina bosanska kraljevska zastava zavihorila se ponovo na zidinama kraljevskog grada Bobovca, mjestu stolovanja srednjovjekovnih bosanskih vladara.

Rezultat je to inicijative članova Facebook grupe "Kraljevina Bosna" i neformalne građanske inicijative AntiDayton koji su sašili i postavili zastavu.

"Naš najjači motiv, kao običnih građana Bosne i Hercegovine, jeste obilježavanje 550. godišnjice pada Bobovca i Kraljevine Bosne pod osmanlijsku vlast, kada je naša kraljevska zastava skinuta s Bobovca. Ovaj grad je bio mjesto gdje se čuvala bosanska kruna i bio je stolni grad bosanskih vladara od prve polovine XIV vijeka do pada Kraljevine Bosne pod vlast Osmanlija", kazao je Feni jedan od organizatora inicijative Amir Knežević.

Dodao je da je zastava rekonstruirana po ugledu na prikaz zastave na pečatu kralja Stjepana Tvrtka I Kotromanića.

Facebook grupa "Kraljevina Bosna" i neformalna građanska inicijativa AntiDayton smatraju da ovo treba biti primjer nemarnim vlastima u Bosni i Hercegovini, te institucijama odgovornim za promociju i očuvanje kulturno-historijskog naslijeđa da "počnu raditi svoj posao" na podizanju svijesti o bh. kulturno-historijskom naslijeđu i vraćanju dostojanstva BiH.

"Ovo je bio prikladan način da građanima BiH prvi put predstavimo ovu zastavu te ih podsjetimo da trebaju biti ponosni na bogato naslijeđe ove zemlje koje pripada građanima Bosne i Hercegovine", naglasio je Knežević te građanima čestitao Dan državnosti BiH, 25. novembar.

Akciju su proveli Alen Mahović, Amir Knežević, Sabina Trnka i Mehmed Kurbegović (članovi Facebook grupe Kraljevina Bosna), Nihad Aličković (predstavnik građanske inicijative AntiDayton) i Mevlida Štrbo (krojačica).

Položaj Bobovca i konfiguracija terena je omogućavao odbranu i bio je vojno i administrativno sjedište bosanskih kraljeva uz Kraljevu Sutjesku, koja je bila bez utvrda i imala više administrativno-politički značaj.

U njemu se čuvala bosanska kraljevska kruna. Tu se nalazila i kraljevska grobna kapela za koju se pretpostavlja da je kralj Stjepan Ostoja naredio da se stara bobovačka crkva preuredi za tu svrhu. U njoj su bila sahranjena tri bosanska kralja Stjepan Ostoja, Tvrtko II Kotromanić i Stjepan Tomaš Kotromanić.

Kad je sultan Mehmed II stigao u Bosnu, bosanski kralj Tvrtko II je napustio prijestolnicu Bobovac i pobjegao u Jajce, a zatim u Ključ.

Kraljevski grad Bobovac, opkoljen 19. maja, predao se Turcima 21. maja 1463. godine.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Bosni » 15 nov 2013 20:18

http://sandzakpress.net/kako-prepoznati-baliju
Kako prepoznati baliju?

Balija je termin kojim Srbi i Hrvati pogrdno nazivaju Bošnjake aludirajući na njihov primitivizam i zaostalost.

Ovaj je termin uvredljiv i njegovo korištenje odražava šovinizam i ultimativnu iracionalnu mržnju prema islamu i muslimanima. Decenijama je bošnjački narod sistematski i institucionalno diskriminiran, obespravljivan i maltretiran da je to moralo ostaviti posljedice po kolektivnu svijest i identitet našeg naroda. Neki su Bošnjaci također odskora usvojili ovaj termin kao žargon kojim opisuju pojedine neosviještene sunarodnjake koji, svjesno ili nesvjesno, rade protiv interesa vlastitog naroda. S obzirom na ovu novu dimenziju koju je ova riječ poprimila, trebalo bi detaljnije opisati šta ona podrazumijeva.

Balija je mentalni sklop nastao dugogodišnjim tlačenjem duha i razuma. Podrazumijevajuće stanje njegove duše jesu apatija i obamrlost. On nema ambicije. Svojevoljno pristaje da bude biće niže vrijednosti. Njegovo je dostojanstvo toliko gaženo da je postalo poput gline, prilagodljivo svakom udarcu. Razvio je podanički mentalitet kojem je važnije zadovoljiti tlačitelja nego sebe. On u tlačitelju vidi kombinaciju Chucka Norrisa i Alberta Einsteina kojoj se ne vrijedi suprotstavljati. Programiran je da sam sebe sputava i da se protivi svom napretku. Njegov je razum strpan u kutiju iz koje ne vidi ono što svi imaju, a on nema.

Balija se može zvati Hilmo, Remzija, Bajro ili Ibrahim. Poprilično je nepismen i neobrazovan. On je navikao da su drugi doktori, nastavnici i direktori, a on težāk, nadničar. Ne voli čitati, informirati se, niti voli pričati o teškim temama poput prava svoje djece, vlastite sigurnosti, vjerskih sloboda i slično. Odmah će odmahnuti rukom i ljutito prekinuti razgovor.

Njemu su najsmješniji vicevi o Muji i Fati, a omiljeni TV likovi su mu stereotipni i primitivni Bošnjaci iz hrvatskih i sarajevskih serija poput portira Šemse, Dine Mehmeda Mujkića i Fadila Opančića jer se sa njima identificira. Nimalo mu ne smeta to što se njima ponižava njegov duh i šire predrasude o njegovom narodu. Naprotiv, on uživa u tome.

Balija najviše kupuje hrvatske proizvode jer on zna da njegovo ne može biti tako dobro kao tuđe i on se odlaskom u “Konzum” osjeća dijelom nekog boljeg i ljepšeg svijeta.

Balija uvijek glasa za Željka Komšića jer on nije musliman. Voli ugoditi komšiji Srbinu tako što će opsovati ili reći nešto pogrdno o Aliji Izetbegoviću i svojim političarima. Balija inače voli psovati. I to maštovito. On ne voli svoje institucije i predstavnike. Stalno pljuje po njima bez obzira jesu li to zaslužili ili ne. Nije navikao biti dijelom kolektiva jer mu nikad nije bila pružena prilika za to.

On nikome ne zamjera genocid i klanje svojih zemljaka. Toliko je navikao na inferiornost da je više i ne osjeti. Njemu je vijest o masovnoj grobnici sa njegovim sunarodnjacima isto što i vremenska prognoza. On je za bezuvjetno pomirenje. Njegov je nagon da prezire svoje, a bude ponizan prema drugima. On je obespravljen, a da to i ne zna. Svaki pokušaj ostvarivanja osnovnih ljudskih prava svog naroda smatra nacionalizmom i ekstremizmom koji narušava imaginarne dobrosusjedske odnose zamišljene u njegovoj glavi.

Balija ne voli plaho džamiju i hodže, a najviše mrzi “vehabije” jer je na televiziji čuo da je to isto što i četnici. Kažu, od njih su gore samo one selefije. Po njemu, muslimanu je veći haram pustiti bradu ili muslimanki staviti hidžab nego ne klanjati. Inače, on nema ni trunke kritičke svijesti i vjeruje svemu što pročita u novinama ili čuje na televiziji.

Zbog permanentnog ubijanja njegove duhovnosti i intelekta, iz njega su progovorile najniže strasti i porivi. Njegov ultimativni cilj u životu je dobra fasada na kući i skupa ograda, a emotivni vrhunac dernek uz kolo, okretanje jagnjeta i nekoliko gajbi piva. To je prirodno stanište njegove plitke duše.

Balija voli koride. Srbijanski turbofolk je soundtrack njegovog života. Djeca mu imaju ogromnu kolekciju CD-ova u sobi i autu, a na televizoru sa heklanjem povazdan drmaju DM i Pink. Na televiziji najradije gleda reality emisije i latinoameričke serije, dok politici nije sklon jer je izdresiran da misli da se time treba baviti neko drugi. Zato o njoj uvijek podrugljivo govori.

On u vitrini, pored ukrasne bombonjere sa ženskom slikom i servisa sa rakijom, ima fotografije djece i unučadi rastjeranih po Evropi i svijetu. Mlađi sin mu zbog porodičnog ambijenta u kojem odrasta obično jedva završi srednju školu i svoj život smatra realiziranim kupovinom auta. Kćerku odgaja televizija i ona je “cajka”, potencijalni materijal za Farmu ili ZMBT. Ima on i Kur’an u peškiru od rahmetli nane, ali on je tamo negdje iza haljina, da neko na sijelu ne pomisli da je radikal. U spavaćoj sobi iznad kreveta ima kalendar iz 1985. godine sa Titovom slikom.

Biti balija je teška i opasna bolest, ali nije neizlječiva. Ona je poput ovisnosti i liječenje će kroz generacije biti dugotrajno i bolno. Ona ne može preko noći nestati jer oni su među našim komšijama, očevima i prijateljima. Balija je naše zajedničko naslijeđe i breme nastalo historijskom nepravdom prema ovom narodu. Oni su duševni zombiji, no ipak negdje u dubini ispod silnih naslaga tuđeg pepela postoji zakopana iskra imana i dostojanstva do koje treba doći i potencijal kojeg treba iskoristiti. Oni pripadaju ponosnom i plemenitom narodu koji je kroz hiljadugodišnju historiju dao mnoge velikane i ostavljao blistav trag. Žilavom i hrabrom narodu koji je opstao unatoč svim pogromima i genocidima. Sa balijom se treba strpljivo i mudro uhvatiti ukoštac i savladati ga. Znam da to možemo. Pitate se kako? Pa knjigom u glavu i to prvo onom iz peškira. Ne toliko njega koliko njegovu djecu. Prije toga im treba obavezno reći da skinu heklanje sa televizora jer izgleda kičasto i nakaradno…

On nikome ne zamjera genocid i klanje svojih zemljaka. Toliko je navikao na inferiornost da je više i ne osjeti. Njemu je vijest o masovnoj grobnici sa njegovim sunarodnjacima isto što i vremenska prognoza. On je za bezuvjetno pomirenje.

Autor: Nermin Spahić
Obicno boldiram dijelove clanaka ali ovdje ima toliko istinitih pogodaka da nema korist od toga; morao bi cijeli clanak boldirati. Procitajte sve.

Kad god vidim da drugi vide probleme kao i ja odmah mi je lakse. :zastava:

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la noel malcolm » 15 nov 2013 21:02

Što Bosni reče, nemam šta boldirati,

cijeli je članak pogodak u sridu!

Baliluk original!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 15 nov 2013 22:16

Bosni je napisao/la:http://sandzakpress.net/kako-prepoznati-baliju
Kako prepoznati baliju?

Balija je termin kojim Srbi i Hrvati pogrdno nazivaju Bošnjake aludirajući na njihov primitivizam i zaostalost.

Ovaj je termin uvredljiv i njegovo korištenje odražava šovinizam i ultimativnu iracionalnu mržnju prema islamu i muslimanima. Decenijama je bošnjački narod sistematski i institucionalno diskriminiran, obespravljivan i maltretiran da je to moralo ostaviti posljedice po kolektivnu svijest i identitet našeg naroda. Neki su Bošnjaci također odskora usvojili ovaj termin kao žargon kojim opisuju pojedine neosviještene sunarodnjake koji, svjesno ili nesvjesno, rade protiv interesa vlastitog naroda. S obzirom na ovu novu dimenziju koju je ova riječ poprimila, trebalo bi detaljnije opisati šta ona podrazumijeva.

Balija je mentalni sklop nastao dugogodišnjim tlačenjem duha i razuma. Podrazumijevajuće stanje njegove duše jesu apatija i obamrlost. On nema ambicije. Svojevoljno pristaje da bude biće niže vrijednosti. Njegovo je dostojanstvo toliko gaženo da je postalo poput gline, prilagodljivo svakom udarcu. Razvio je podanički mentalitet kojem je važnije zadovoljiti tlačitelja nego sebe. On u tlačitelju vidi kombinaciju Chucka Norrisa i Alberta Einsteina kojoj se ne vrijedi suprotstavljati. Programiran je da sam sebe sputava i da se protivi svom napretku. Njegov je razum strpan u kutiju iz koje ne vidi ono što svi imaju, a on nema.

Balija se može zvati Hilmo, Remzija, Bajro ili Ibrahim. Poprilično je nepismen i neobrazovan. On je navikao da su drugi doktori, nastavnici i direktori, a on težāk, nadničar. Ne voli čitati, informirati se, niti voli pričati o teškim temama poput prava svoje djece, vlastite sigurnosti, vjerskih sloboda i slično. Odmah će odmahnuti rukom i ljutito prekinuti razgovor.

Njemu su najsmješniji vicevi o Muji i Fati, a omiljeni TV likovi su mu stereotipni i primitivni Bošnjaci iz hrvatskih i sarajevskih serija poput portira Šemse, Dine Mehmeda Mujkića i Fadila Opančića jer se sa njima identificira. Nimalo mu ne smeta to što se njima ponižava njegov duh i šire predrasude o njegovom narodu. Naprotiv, on uživa u tome.

Balija najviše kupuje hrvatske proizvode jer on zna da njegovo ne može biti tako dobro kao tuđe i on se odlaskom u “Konzum” osjeća dijelom nekog boljeg i ljepšeg svijeta.

Balija uvijek glasa za Željka Komšića jer on nije musliman. Voli ugoditi komšiji Srbinu tako što će opsovati ili reći nešto pogrdno o Aliji Izetbegoviću i svojim političarima. Balija inače voli psovati. I to maštovito. On ne voli svoje institucije i predstavnike. Stalno pljuje po njima bez obzira jesu li to zaslužili ili ne. Nije navikao biti dijelom kolektiva jer mu nikad nije bila pružena prilika za to.

On nikome ne zamjera genocid i klanje svojih zemljaka. Toliko je navikao na inferiornost da je više i ne osjeti. Njemu je vijest o masovnoj grobnici sa njegovim sunarodnjacima isto što i vremenska prognoza. On je za bezuvjetno pomirenje. Njegov je nagon da prezire svoje, a bude ponizan prema drugima. On je obespravljen, a da to i ne zna. Svaki pokušaj ostvarivanja osnovnih ljudskih prava svog naroda smatra nacionalizmom i ekstremizmom koji narušava imaginarne dobrosusjedske odnose zamišljene u njegovoj glavi.

Balija ne voli plaho džamiju i hodže, a najviše mrzi “vehabije” jer je na televiziji čuo da je to isto što i četnici. Kažu, od njih su gore samo one selefije. Po njemu, muslimanu je veći haram pustiti bradu ili muslimanki staviti hidžab nego ne klanjati. Inače, on nema ni trunke kritičke svijesti i vjeruje svemu što pročita u novinama ili čuje na televiziji.

Zbog permanentnog ubijanja njegove duhovnosti i intelekta, iz njega su progovorile najniže strasti i porivi. Njegov ultimativni cilj u životu je dobra fasada na kući i skupa ograda, a emotivni vrhunac dernek uz kolo, okretanje jagnjeta i nekoliko gajbi piva. To je prirodno stanište njegove plitke duše.

Balija voli koride. Srbijanski turbofolk je soundtrack njegovog života. Djeca mu imaju ogromnu kolekciju CD-ova u sobi i autu, a na televizoru sa heklanjem povazdan drmaju DM i Pink. Na televiziji najradije gleda reality emisije i latinoameričke serije, dok politici nije sklon jer je izdresiran da misli da se time treba baviti neko drugi. Zato o njoj uvijek podrugljivo govori.

On u vitrini, pored ukrasne bombonjere sa ženskom slikom i servisa sa rakijom, ima fotografije djece i unučadi rastjeranih po Evropi i svijetu. Mlađi sin mu zbog porodičnog ambijenta u kojem odrasta obično jedva završi srednju školu i svoj život smatra realiziranim kupovinom auta. Kćerku odgaja televizija i ona je “cajka”, potencijalni materijal za Farmu ili ZMBT. Ima on i Kur’an u peškiru od rahmetli nane, ali on je tamo negdje iza haljina, da neko na sijelu ne pomisli da je radikal. U spavaćoj sobi iznad kreveta ima kalendar iz 1985. godine sa Titovom slikom.

Biti balija je teška i opasna bolest, ali nije neizlječiva. Ona je poput ovisnosti i liječenje će kroz generacije biti dugotrajno i bolno. Ona ne može preko noći nestati jer oni su među našim komšijama, očevima i prijateljima. Balija je naše zajedničko naslijeđe i breme nastalo historijskom nepravdom prema ovom narodu. Oni su duševni zombiji, no ipak negdje u dubini ispod silnih naslaga tuđeg pepela postoji zakopana iskra imana i dostojanstva do koje treba doći i potencijal kojeg treba iskoristiti. Oni pripadaju ponosnom i plemenitom narodu koji je kroz hiljadugodišnju historiju dao mnoge velikane i ostavljao blistav trag. Žilavom i hrabrom narodu koji je opstao unatoč svim pogromima i genocidima. Sa balijom se treba strpljivo i mudro uhvatiti ukoštac i savladati ga. Znam da to možemo. Pitate se kako? Pa knjigom u glavu i to prvo onom iz peškira. Ne toliko njega koliko njegovu djecu. Prije toga im treba obavezno reći da skinu heklanje sa televizora jer izgleda kičasto i nakaradno…

On nikome ne zamjera genocid i klanje svojih zemljaka. Toliko je navikao na inferiornost da je više i ne osjeti. Njemu je vijest o masovnoj grobnici sa njegovim sunarodnjacima isto što i vremenska prognoza. On je za bezuvjetno pomirenje.

Autor: Nermin Spahić
Obicno boldiram dijelove clanaka ali ovdje ima toliko istinitih pogodaka da nema korist od toga; morao bi cijeli clanak boldirati. Procitajte sve.

Kad god vidim da drugi vide probleme kao i ja odmah mi je lakse. :zastava:
Vrhunski, treba ovaj tekst zapamtiti i omogućiti mnogim "balijama" da ga pročitaju, možda im dođe iz guzice u glavu. :fes:
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 15 nov 2013 23:29

Wooow. Odavno ne procitah ovako nesto mocno!
Svaka cast nermine!!

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la ZV Keli » 17 nov 2013 14:34

Mislim da sve vise novinara imamo koji su progresivni u razmisljanju i agresivni u stavovima, to je nama falilo, propaganda je majka uspjeha

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la noel malcolm » 17 nov 2013 16:53

ZV Keli je napisao/la:Mislim da sve vise novinara imamo koji su progresivni u razmisljanju i agresivni u stavovima, to je nama falilo, propaganda je majka uspjeha
Ima ti ta mjesta, jaki novinari definitivno jesu jedan dio puzzle u normalnoj zemlji.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Bosni » 19 nov 2013 19:33

http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-becu-u ... /131119107
U Beču umro Teufik Velagić, bliži saradnik Alije Izetbegovića

U noći s ponedjeljka na utorak u Beču je umro Teufik Velagić, jedan od najbližih saradnika prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića u organizaciji ''Mladi Muslimani'' i jedan od ljudi koji su imali ključnu ulogu u formiranju Stranke demokratske akcije (SDA) 1990. godine.

Dženaza namaz Teufiku Velagiću bit će klanjanja u četvrtak 21. novembra 2013. godine u Blagaju, a dženazu-namaz će predvoditi mostarski muftija Seid ef. Smajkić.

Velagić je rođen je 28. januara 1925. godine u Blagaju. Sin je Mehmed-bega i Hajrije rođ. Muradbegović iz Višića kod Čapljine.

Završio je mekteb i četverorazrednu osnovnu školu u Blagaju 1936. godine. Poslije položenog prijemnog ispita upisao je mostarsku gimnaziju na kojoj je maturirao 1944. godine. Poslije završetka školovanja u gimnaziji upisuje se na Višu islamsku teološku školu (VIŠT).

Zajedno sa Nedžibom Šaćirbegovićem i Tarikom Muftićem u Zagrebu je 1949. godine organizirao grupu ''Mladi Muslimani''. Tamo je iste godine bio i uhapšen, nakon čega je sproveden na isljeđivanje u Sarajevo. U zatvoru je proveo skoro deset godina.

Bio je prvi u grupi “Mladih Muslimana” koji je zagovarao ideju Bošnjaštva. Ideje koje je zagovarao Velagić uvijek su podrazumijevale slobodu vjere i puni radni angažman.

Teufik Velagić je tokom boravka u zatvoru donio čvrstu odluku da će nakon završetka fakulteta pobjeći iz Jugoslavije, što će kasnije i uraditi. Želio je prije emigracije još jednom otići do Blagaja i Mostar kako bi se oprostio od najmilijih. Pri rastanku im ništa nije govorio o svojoj namjeri. Prilikom ulaska u Austriju na granici je kazao da je Bošnjak. Od 1962. godine, pa do smrti Velagić je živio i radio u Beču.

U poznatom “Sarajevskom procesu” na suđenju muslimanskim intelektualcima poznanstvo s Velagićem korišteno je kao posebna inkriminirajuća radnja. Grupi muslimanksih intelektualaca okupljenih oko Alije Izetbegovića stavljano je na teret da su održavali veze sa ''ekstremnom neprijateljskom emigracijom'' u Beču, odnosno sa Velagićem.

Teufik Velagić od 1962. godine pa do raspada bivše Jugoslavije nije dolazio u rodni Blagaj, odnosno Mostar. Nakon raspada bivše Jugoslavije aktivno je učestvovao u radu SDA. Sve do kraja agresije na Bosnu i Hercegovinu bosnasko-hercegovačkoj javnosti malo su bili poznati njegovi doprinosi na polju diplomatije. Poznavatelji njegovog rada ističu da je bio nepokolebljivi borac za BiH i da je u kontaktima sa evropskim vladama afirmirao interese BiH.
http://www.akos.ba/izdvojeno/dzenaza-te ... u-cetvrtak
Dženaza Teufiku Velagiću u haremu Ali-pašine džamije u Sarajevu u četvrtak

U noći s ponedjeljka na utorak u Sarajevu je umro Teufik Velagić Tofa, jedan iz reda prvih članova Organizacije ''Mladi muslimani'', emigrant u Austriju odakle je davao veliki doprinos razvoju bosanske i bošnjačke ideje, kulture, tradicije, jezika i vjere. Jedan je od osnivača SDA i njen predsjednik za Austriju, odakle je tokom agresije organizirao svaki vid pomoći Bosni i Hercegovini.

Dženaza Teufiku Velagiću Tofi bit će obavljena u četvrtak 21. novembra u Sarajevu, u haremu Ali-pašine džamije, na mjestu koje Tofa sigurno zaslužuje, među istaknutim Bošnjacima.

Prvobitno je planirano da se dženaza obavi u Blagaju, u Tofinom rodonom mjestu Velagićevo. Ovom prilikom Udruženje ''Mladi muslimani'' zahvaljuje svima koji su donijeli odluku da se Tofa ukopa u haremu Ali-pašine džamije, kao jedan od istaknutih Bošnjaka.

Udruženje ''Mladi muslimani'' biće izdavač knjige o Teofiku Velagiću Tofi čiji autor je njegov dugogodišnji prijatelj dr. Salim Hadžić. Knjiga se nalazi u završnoj fazi, pred samu štampu.

Dipl. inž. hadži Teufik-beg Velagić rođen je 28. januara 1925. godine u begovskoj porodici Velagić. Teufik je mekteb i četverorazrednu osnovnu školu završio u svom Blagaju 1936. godine. Gimnaziju je završio u Mostaru, 1944. godine. Poslije završetka školovanja u gimnaziji upisuje se formalno na Višu islamsku teološku školu (VIŠT) školske 1944. / 45. godine, da bi izbjegao regrutaciju u tadašnju paradržavnu vojsku NDH (Nezavisne države Hrvatske). Kad su partizani ušli u Sarajevo 6. aprila 1945, Teufik je mobilisan i upućen u Jugoslovensku Armiju (JA). Svoj vojni rok u JA Teufik je završio 16. aprila 1947. u Valjevu. Nakon odsluženja vojnog roka upisuje se u ljetnom semestru na Pravni fakultet u Sarajevu u nadi da će moći „uhvatiti godinu“. Do jeseni iste godine boravi u svom Blagaju. Pošto je Teufik ipak više volio agronomiju nego pravo, odlazi u Zagreb i upisuje se u zimski semestar 1947 / 48. godine na Poljoprivredni fakultet. U ljetnom semestru 1949. godine dolazi do prekida Teufikovog studiranja na Poljoprivrednom fakultetu, jer je 15. aprila uhapšen u Zagrebu zbog članstva u Organizaciji „Mladi muslimani“. Tačno deset godina nakon hapšenja Teufik je opet na Poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu, nakon izdržane robije od 9 godina i 7 mjeseci. Godine 1961. Teufik je završio svoj studij na Poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu.

Još u zatvoru Teufik je donio čvrstu odluku da će nakon završetka fakulteta bježati iz Jugoslavije. Iz Zagreba uzima voznu kartu do Maribora i sjeda u voz 28. 6. 1962. godine. U vozu je bio potpuno smiren, miran i vidio je, kako kaže, „do mora“. Prije ulaska u voz u Zagrebu Teufik je u jedan sahat popodne spremio ocu nepotpisano na mašini napisano pismo od jedne stranice s obrazloženjem svog bijega u Austriju. Računao je da će pismo njegovom ocu stići kada on već bude u Austriji. Nakon ulasak u Austriju i prijave policiji, kod davanja podataka o nacionalnoj pripadnosti izjasnio se kao Bošnjak. Bio je jedan od rijetkih intelektualaca koji je bio duboko svejstan svoje nacionalne pripadnosti još tada.

Od 1962. Teufik je živio u Beču. Nakon odlaska u penziju obavio je hadž 1990. godine.

Teufik od 1962. godine do raspada bivše Jugoslavije nije dolazio u svoj rodni Blagaj niti u svoj Mostar, u kojima je kao član Organizacije „Mladi muslimani“ proveo najljepše dane svoje mladosti. U tuđini nije imao islamsku atmosferu kao u svojoj rodnoj Bosni niti društvo intelektualaca, kao što su bili pregaoci mladi muslimani. Ali duboko vjersko uvjerenje koje je stekao kod svojih roditelja, u školi i gimnaziji na sahatima vjeronauke u Blagaju i Mostaru, od svojih prijatelja i poznanika radeći u Organizaciji „Mladi muslimani“ u Mostaru, Sarajevu i Zagrebu, kao i načela islamskog morala, tako je dosljedno provodio u život da ni u zatvoru ni u emigraciji nije od njih odstupio, saopćeno je iz Organizacije „Mladi Muslimani“.

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Roger Wilco » 21 nov 2013 08:29

Bosnjak je napisao/la:
Roger Wilco je napisao/la:Malo mi je smiješno vidjeti kada to i kako Ivana Mostarac, dojučerašnja samoproglašena i jako glasna BOSANKA, koja samo što nije iz paštete iskočila, postade Bošnjakinja?
Ja sam vrlo skeptičann.

Ovakve osobe moraju biti na nekom probnom periodu kod Bošnjačke javnosti.
Nemojmo vazda biti dobrohotne naivčine iz viceva koje svakome trče u zagrljaj jecajući od dugo potiskivane ljubavi, jal ih ovaj pristojno oslovi.

BTW. Bošnjaci su muslimanski narod. Svako može biti Bošnjak naravno ali tek kada asimilira naše vrijednosti, kulturu, tradicije i svjetonazore.

:fes:
To je netačno i to netačno na kvadrat. Narodi ne mogu imati religijski prefiks, ali neka religija može biti dio kulturnog naslijeđa jednog naroda, kao što je to Islam kod nas.

Ali to je to. Nema nikakvog govora o tome da neko mora da prihvati (ne asimilira, ne koristiš ovaj izraz na pravom mjestu) sve ovo što si nabrojao, a pogotovo ne religiju, da bi bio Bošnjak. Bošnjak se postaje rođenjem i nema nikakvog Rogera Wilca koji ima ikakvo pravo da nečije Bošnjaštvo stavlja na probni period. To što si ti sebi umislio da imaš pravo na to je sasvim druga stvar, ali to ti neću dopustiti ni ja koji se skoro 100% uklapam u taj svjetonazor, a kamo li neko ko se djelimično ili nikako ne uklapa u to.
Ko priča o prefiksima.
Naša vjera nije dio kulturnog nasljeđa, ona je dio našeg identiteta, vrlo bitan i vrlo veliki dio bez kojeg nismo Bošnjaci.
I ne mora "neko" nešto asimilirati, "neko" se mora u nešto asimilirati.
Iskreno to šta ti misliš da češ dopustiti ili ne nije relevantno, ja ti kažem da neće biti tog pravljenja bućkuriša od Bošnjačkog identiteta, neće se Bošnjaštvo pretvoriti u nekakvo Bosanstvo, nekakav kišobran pod koji može sve stati i gdje sve prolazi. Pokušalo se i pokušava se ali na ide. ;)
Bošnjaci jesu muslimanski narod koji pripada Islamskom civilizacijskom krugu, naravno sa vlastitim specifičnostima koje se tiču geografskog položaja, unikatne historije, uticaja drugih kultura itd. Ko ima problema sa tim....šta ću mu ja...
Bosnjak je napisao/la:A kao drugo, ja lično ne želim da od Bosne pravim muslimansku državu u kojoj će vladati šerijat. Dakle, prvo ćeš morati preko mene muslimana da pređeš na putu da to napraviš, pa onda preko Bošnjaka ateista i tek na kraju preko pravoslavaca i katolika, ako uopšte dođeš do njih, a nećeš jer ćeš da zapneš već na meni.
Da ti jarane nisi fulio forum?
Ovo je klasična propaganda kojom se opravdava svaki atak na ljudska prava i vjerske slobode Bošnjaka, da ne spominjemo stalne pokušaje izmišljanja nepostojeće kolizije između djelova Bošnjačkog identiteta.
e-din je napisao/la:koja glupost (halali), ali ovo ne moze i ne smije proci kod nas bosnjaka!

ako i dalje mislis da je ovo tacno onda mi odgovori sljedeca dva pitanja:

1.) je li to ateisti i agnostici (znaci ljudi koji ne vjeruju u Allaha) nisu i ne mogu biti bosnjaci?

2.) jesu li to bosnjaci tek od kako su turci donjeli islam na prostor bosne postali bosnjaci ili je ipak i prije turaka bilo bosnjaka (koji su imali neku/neke druge vjere osim islama)?
To nema veze sa prolaženjem, to je tako.
Što se tiče ateizma shvati da pričamo o kolektivnom identitetu ne ličnim vjerskim ubjeđenjima. Nije poenta individualnog doživljaja nego pokušaja da Bošnjaci kao kolektiv budu "tabula rasa" u koju će svako upisivati šta mu je ćeif. Naravno da ateist može biti Bošnjak ali Bošnjaci su muslimanski a ne ateistički narod. Shvataš li razliku?
Sve dok navedeni ateist svoja shvatanja drži za sebe, taj njegov problem sa vlastitim nasljeđem je njegova stvar, međutim kada počne pokušavati te svoje svjetonazore projicirati na naš cijeli narod, pokušavajući ga prilagoditi sebi i tako sebi kreirati životni prostor (a to je btw osnova problema sa tzv. Bosancima gdje je neuspjeh takvog pokušaja razlog njihovog nastanka) onda imamo problem. Inače Islamofoban Bošnjak je Srbin ili Hrvat u nastajanju, možda prođe fazu Bosanca ili "građanina" ali on ili njegovi potomci su garantovano budući Srbi i Hrvati.
Naravno da je i prije Osmanlija bilo Bošnjaka ali kakve to veze ima sa bilo čim?

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 21 nov 2013 10:16

Roger Wilco je napisao/la: To nema veze sa prolaženjem, to je tako.
Što se tiče ateizma shvati da pričamo o kolektivnom identitetu ne ličnim vjerskim ubjeđenjima. Nije poenta individualnog doživljaja nego pokušaja da Bošnjaci kao kolektiv budu "tabula rasa" u koju će svako upisivati šta mu je ćeif. Naravno da ateist može biti Bošnjak ali Bošnjaci su muslimanski a ne ateistički narod. Shvataš li razliku?
Sve dok navedeni ateist svoja shvatanja drži za sebe, taj njegov problem sa vlastitim nasljeđem je njegova stvar, međutim kada počne pokušavati te svoje svjetonazore projicirati na naš cijeli narod, pokušavajući ga prilagoditi sebi i tako sebi kreirati životni prostor (a to je btw osnova problema sa tzv. Bosancima gdje je neuspjeh takvog pokušaja razlog njihovog nastanka) onda imamo problem. Inače Islamofoban Bošnjak je Srbin ili Hrvat u nastajanju, možda prođe fazu Bosanca ili "građanina" ali on ili njegovi potomci su garantovano budući Srbi i Hrvati.
Naravno da je i prije Osmanlija bilo Bošnjaka ali kakve to veze ima sa bilo čim?
1.) bosnjaci nisu ni muslimanski ni ateisticki narod. tako nesto ne mozes reci isto kao sto ne mozes reci da su srbi pravoslavni narod ili austrijanci katolicki narod ili holadnjani protestanstki narod. po tome bi bosnjaci nekada bili bogumilski narod ili mozda cak i katolicki narod. sve te izjave su a priori pogresne.

pravilno bi bilo reci: bosnjaci su vecinom muslimani (i to samu u nekom odredjenom vremenu: sadasnjost ili u proslosti). pa samo pogledaj kako je bilo priej 200ak godina, kada su fratri bili medju najvecim bosnjacki patriotima! taj ekskluzivitet jedne religije/vjere za jedan narod je neprirodan i nerealan. to sto mi danas u bosni (pogotov kod bosnjaka) imamo samo muslimane po vjeri, to je druga stvar. ali kad spomenes bilo koji narod u zapadnoj evropi (njemac, austrijanac, francuz,.. ) tu apsolutno nema dileme da pojedinac iz tog naroda moze imati bilo koju vjeru..
albanci su po tom pitanju veoma dobri, kod njih i katolici i pravoslavci i muslimani su sasvim "jasni" u tome da su albanci. na njih bi se bosnjaci trebali ugledati..

2.) pa prije osmanlija su bosnjaci postojali. tu se slazemo. jesu li tada bosnjaci bili "muslimanski narod"?

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Roger Wilco » 21 nov 2013 10:51

e-din je napisao/la:
Roger Wilco je napisao/la: To nema veze sa prolaženjem, to je tako.
Što se tiče ateizma shvati da pričamo o kolektivnom identitetu ne ličnim vjerskim ubjeđenjima. Nije poenta individualnog doživljaja nego pokušaja da Bošnjaci kao kolektiv budu "tabula rasa" u koju će svako upisivati šta mu je ćeif. Naravno da ateist može biti Bošnjak ali Bošnjaci su muslimanski a ne ateistički narod. Shvataš li razliku?
Sve dok navedeni ateist svoja shvatanja drži za sebe, taj njegov problem sa vlastitim nasljeđem je njegova stvar, međutim kada počne pokušavati te svoje svjetonazore projicirati na naš cijeli narod, pokušavajući ga prilagoditi sebi i tako sebi kreirati životni prostor (a to je btw osnova problema sa tzv. Bosancima gdje je neuspjeh takvog pokušaja razlog njihovog nastanka) onda imamo problem. Inače Islamofoban Bošnjak je Srbin ili Hrvat u nastajanju, možda prođe fazu Bosanca ili "građanina" ali on ili njegovi potomci su garantovano budući Srbi i Hrvati.
Naravno da je i prije Osmanlija bilo Bošnjaka ali kakve to veze ima sa bilo čim?
1.) bosnjaci nisu ni muslimanski ni ateisticki narod. tako nesto ne mozes reci isto kao sto ne mozes reci da su srbi pravoslavni narod ili austrijanci katolicki narod ili holadnjani protestanstki narod. po tome bi bosnjaci nekada bili bogumilski narod ili mozda cak i katolicki narod. sve te izjave su a priori pogresne.

pravilno bi bilo reci: bosnjaci su vecinom muslimani (i to samu u nekom odredjenom vremenu: sadasnjost ili u proslosti). pa samo pogledaj kako je bilo priej 200ak godina, kada su fratri bili medju najvecim bosnjacki patriotima! taj ekskluzivitet jedne religije/vjere za jedan narod je neprirodan i nerealan. to sto mi danas u bosni (pogotov kod bosnjaka) imamo samo muslimane po vjeri, to je druga stvar. ali kad spomenes bilo koji narod u zapadnoj evropi (njemac, austrijanac, francuz,.. ) tu apsolutno nema dileme da pojedinac iz tog naroda moze imati bilo koju vjeru..
albanci su po tom pitanju veoma dobri, kod njih i katolici i pravoslavci i muslimani su sasvim "jasni" u tome da su albanci. na njih bi se bosnjaci trebali ugledati..

2.) pa prije osmanlija su bosnjaci postojali. tu se slazemo. jesu li tada bosnjaci bili "muslimanski narod"?
Pa naravno da su Bošnjaci muslimanski narod, kao što su Srbi pravoslavni, Hrvati katolički, Rusi pravoslavni, Španci katolički i tako dalje i tako dalje.
Svi ovi narodi ne bi bili ono što su danas da nemaju vjerski idetnitet takav kakav imaju. Upravo on im je oblikovao ogroman broj tradicija, kulture, običaja, nošnje pa čak i mentaliteta.
Suludo je i pričati drugačije ili valjda želiš reći da ne bi bilo razlike u identitetu da su Rusi recimo muslimanski narod a Španci protestantski?
:)

Nemoj me molim te nasmijavati sa fratrima patriotrama, čuj fratri patriote...preozelitski red koji je mačem i ognjem i svakom drugom inkvizitorskom metodom proganjao i pokrštavao srednjovjekovne Bošnjake.
Ne sporim ja da oni vole Bosnu ali katoličku Bosnu. Radi toga su i tu, upravo to im i jeste "raison d'etre".
Jesi li ti uopšte pročitao kako recimo Jukić naziva Bošnjake, šta misli o tadašnjoj Bošnjačkoj eliti, koliko je sarađivao sa Omer-pašm Latasom?
Znaš li uopšte koja je bila funkcija franjevaca u sklopu Habsburških ili Venecijanskih ratnih pohoda na Bosnu, znaš li kako su se postavljali?
Čuj fratri Bošnjačke patriote...e svašta.
:)

Ekskuluzivitet jedne religije u jednog naroda i jeste jedina realnost. Ono što ti pogrešno radiš je da posmatraš postmoderne nacije kroz prizmu 19.vijeka i onda izvlačiš zaključke i pouke za Bošnjake a ne shvataš da su upravo svi ti narodi trenutno u svojevrsnoj regresiji na ono što su bili dok se nisu ZAISTA sreli sa konceptom "Drugog". Postmoderna nacija je bila iluzija.
Pisalo se ovdje o tome milion puta pa mi se više i mrsko ponavljati.
Trenutno recimo u jednoj sekularnoj Francuskoj koja je izmislila ovaj pojam moderne nacije se dešava to da najveći sekularisti, ideološki potmoci onih što su skoro zatrali KC u francuskoj i koji su rušili njene crkve danas punih usta pričaju o judeo-kršćanskom nasljeđu iz kojeg je po njima upravo i potekao njihov humanistički i sekularni svjetonazor koji danas zagovaraju.
Upravo danas u Francuskoj imaš cijeli jedan identitetski pokret koji recimo daje svako pravo muslimanima da su Francuski građani ali im negira da su pripadnici Francuskog naroda jer jednostavno ne djele iste tradicije, običaje, porijeklo, kulturu, svjetonazore i tako dalje i tako dalje. Prava istina je da se Francuzi nikada, do dolaska miliona muslimanskih imigranata, nisu sreli u takvom broju sa "Drugim" kojeg nisu mogli asimilirati i čija kultura im je konkurentska ali i odbojna i čije djelove ne žele sami usvojiti. Čim se to desilo proradio je refleks i probudio se pravi identitet.
Takva situacija je svuda po Evropi.

Ono što ti predlažeš je ništa drugo nego novi oblik Bosanstva a to treba u korjenu sasjeći. Ovdje nisu u pitanju individualni pogledi, intimna shvaćanja i lični pogledi na život već nešto drugo.
Da karikiram i pojednostavim: Bošnjacima kao narodu NIKADA crkva i uskrs neće biti isto što i džamija i bajram. To jednostavno neće proći. Jedno je naše Bošnjačko, drugo nije i nikada neće biti.

Što se tiče srednjovjekovne historije i Englezi su nekada bili katolici a onda su ćeifom vlastitog kralja postali protestantni i to takvi da su od sebe napravili antipod "papistima" tj. Špancima, Italijanima i uopšte svim tim katoličkim narodima koje su, zanimljivo, stereotipisali onako kako danas stereotipišu muslimane: kao inertne, senzualne, korumpirane, s****, nasilne, plahovite, nerazumne. Englesko zlatno doba je upravo i počelo u tom grču borbe sa KC i demonizacijom katoličanstva.
Skoro svi ostali evropski narodi su prije pokrštavanja bili paganski...kakve to sve veze ima sa ovim o čemu pričamo? Kakve veze ima srednji vijek sa onim šta smo danas, kakve to veze ima sa identitetom ama baš bilo kojeg evropskog naroda danas?

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la noel malcolm » 21 nov 2013 10:57

Pa naravno da su Bošnjaci muslimanski narod, kao što su Srbi pravoslavni, Hrvati katolički, Rusi pravoslavni, Španci katolički i tako dalje i tako dalje.
Svi ovi narodi ne bi bili ono što su danas da nemaju vjerski idetnitet takav kakav imaju. Upravo on im je oblikovao ogroman broj tradicija, kulture, običaja, nošnje pa čak i mentaliteta.
Suludo je i pričati drugačije ili valjda želiš reći da ne bi bilo razlike u identitetu da su Rusi recimo muslimanski narod a Španci protestantski?
:)

Nemoj me molim te nasmijavati sa fratrima patriotrama, čuj fratri patriote...preozelitski red koji je mačem i ognjem i svakom drugom inkvizitorskom metodom proganjao i pokrštavao srednjovjekovne Bošnjake.
Ne sporim ja da oni vole Bosnu ali katoličku Bosnu. Radi toga su i tu, upravo to im i jeste "raison d'etre".
Jesi li ti uopšte pročitao kako recimo Jukić naziva Bošnjake, šta misli o tadašnjoj Bošnjačkoj eliti, koliko je sarađivao sa Omer-pašm Latasom?
Znaš li uopšte koja je bila funkcija franjevaca u sklopu Habsburških ili Venecijanskih ratnih pohoda na Bosnu, znaš li kako su se postavljali?
Čuj fratri Bošnjačke patriote...e svašta.
:)

Ekskuluzivitet jedne religije u jednog naroda i jeste jedina realnost. Ono što ti pogrešno radiš je da posmatraš postmoderne nacije kroz prizmu 19.vijeka i onda izvlačiš zaključke i pouke za Bošnjake a ne shvataš da su upravo svi ti narodi trenutno u svojevrsnoj regresiji na ono što su bili dok se nisu ZAISTA sreli sa konceptom "Drugog". Postmoderna nacija je bila iluzija.
Pisalo se ovdje o tome milion puta pa mi se više i mrsko ponavljati.
Trenutno recimo u jednoj sekularnoj Francuskoj koja je izmislila ovaj pojam moderne nacije se dešava to da najveći sekularisti, ideološki potmoci onih što su skoro zatrali KC u francuskoj i koji su rušili njene crkve danas punih usta pričaju o judeo-kršćanskom nasljeđu iz kojeg je po njima upravo i potekao njihov humanistički i sekularni svjetonazor koji danas zagovaraju.
Upravo danas u Francuskoj imaš cijeli jedan identitetski pokret koji recimo daje svako pravo muslimanima da su Francuski građani ali im negira da su pripadnici Francuskog naroda jer jednostavno ne djele iste tradicije, običaje, porijeklo, kulturu, svjetonazore i tako dalje i tako dalje. Prava istina je da se Francuzi nikada, do dolaska miliona muslimanskih imigranata, nisu sreli u takvom broju sa "Drugim" kojeg nisu mogli asimilirati i čija kultura im je konkurentska ali i odbojna i čije djelove ne žele sami usvojiti. Čim se to desilo proradio je refleks i probudio se pravi identitet.
Takva situacija je svuda po Evropi.

Ono što ti predlažeš je ništa drugo nego novi oblik Bosanstva a to treba u korjenu sasjeći. Ovdje nisu u pitanju individualni pogledi, intimna shvaćanja i lični pogledi na život već nešto drugo.
Da karikiram i pojednostavim: Bošnjacima kao narodu NIKADA crkva i uskrs neće biti isto što i džamija i bajram. To jednostavno neće proći. Jedno je naše Bošnjačko, drugo nije i nikada neće biti.

Što se tiče srednjovjekovne historije i Englezi su nekada bili katolici a onda su ćeifom vlastitog kralja postali protestantni i to takvi da su od sebe napravili antipod "papistima" tj. Špancima, Italijanima i uopšte svim tim katoličkim narodima koje su, zanimljivo, stereotipisali onako kako danas stereotipišu muslimane: kao inertne, senzualne, korumpirane, s****, nasilne, plahovite, nerazumne. Englesko zlatno doba je upravo i počelo u tom grču borbe sa KC i demonizacijom katoličanstva.
Skoro svi ostali evropski narodi su prije pokrštavanja bili paganski...kakve to sve veze ima sa ovim o čemu pričamo? Kakve veze ima srednji vijek sa onim šta smo danas, kakve to veze ima sa identitetom ama baš bilo kojeg evropskog naroda danas?


Roger Wilco, ponekad se zapitam, ko si ti u stvari?

Kapa dolje, i to do zemlje!

:zastava: :respekt: :zastava: :respekt: :zastava:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Agron
Član
Postovi: 289
Pridružen/a: 29 mar 2013 12:14
Lokacija: Sarajevo

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Agron » 21 nov 2013 11:10

Tužno je da i članovi ovog našeg foruma nasjedaju na islamofobiju koju nam nameću izvana. :(

Roger Wilico vam je sve lijepo objasnio na primjeru Francuske, koja je sekularna da sekularnija ne može biti ali u zadnja dva desetljeća suoćena sa invazijom imigranata muslimana sve više ističe židovsko-krišćanski civilizacijski krug kao suštinu nacionalnog identiteta.

Kao što Roger kaza Bošnjak bez Islama je na pola puta do Srbina ili Hrvata, primjera bezbroj.
Bošnjak koji nije nacionalista nije ni Bošnjak!

Nama treba nacionalna a ne demokratska fronta!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la e-din » 21 nov 2013 12:34

ovdje se mjesaju razlicite teme.

to sto je cijeli svijet, evropa a pogotov francuska u zadnje vrijeme postala vise islamofobna nego prije nema nista s tim da se neko ne moze izjasniti, osjecati i biti smatran francuzom, ma kakvu god on religiju imao.
eno ribery (konvertit) nista nije manje francuz nego prije islama. a imamo i anelku, abidal, henry, zidane..
kod njih je jos ekstremnije, jer pored toga sto imaju drugu religiju, oni imaju i drugu boju koze. i opet su francuzi i svi ih smatraju francuzi (a ja osobno pojma nemam odakle su im pretci)..

jos uvijek cekam odgovor/objasnjenje sta je sa bosnjacima prije osmanlija? je li to nisu bili bosnjaci (zato sto nisu bili muslimani) ili sta?

isto tako ako su bosnjaci muslimanski narod po definiciji, onda iskljucujes katolike i pravoslavce da "predju na pravu" stranu jednog dana, jer ih tako iskljucujes iz bosnjackog (pro bosanskog) korpusa. ovo vazi pod uslovom ako negiramo bosance kao narod. tako da, bosnjastvo u sustini po meni i jesto nesto kao bosanstvo, ustvari trebalo bi biti. jer bosnjak (ili bilo koji narod) se identifikuje prije svega po 2 stvari:
1.) jezik, bosanski
2.) obicaji i tradicija
naravno da ti obicaji i tradija imaju veliki uticaj iz religije, to ne poricem, ali to je isto tako promjenljivo vremenom, kao i vjera! a dosta obicaja ima koji nemaju nista sa vjerom. isto tako i je i jezik vremenom promjenljiv..

znaci samo mi jos jednom objasni ovo za bosnjake prije osmanlija?!?!
i to da li po tebi katolici albanci i pravoslavci albanci ustvari nisu albanci nego "hrvati i srbi".. ili sta vec?!?!?

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Ovakvih nam treba vise

Post Postao/la Bosnjak » 21 nov 2013 13:19

Čuj ko priča o prefiksima, a on prvi lupio prefiks. Fino ti je gore objašnjeno, ako ni nije jasno čitaj 10 put, možda i skontaš.

U zadnje vrijeme se pojavilo dosta agresivnih ljudi sa arapskim prezimenima koji bi da nanovo kreiraju kulturni identitet Bošnjaka. E pa neće moći, ovdje ne. Nego ćete se vi prilagodit nama.

Odgovorite