☑ Pravila foruma i savjeti

JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Zmaj » 27 apr 2013 21:08

Radim jednu prezentaciju o raspadu Jugoslavije i treba mi malo pomoci o vezi JNA i kako izgledala nacionalno prije pocetka ratova. Hoce da kazem koliko je bila srba, albanaca etc u % obicni vojnici. I kako je izgledalo to isto sa generalima i druge visoke pozicije u vojsci?
Treba mi neki legitimni izvor za ove podatake, molim vas da mi pomozite. :)

Kako je izgledalo sudstvo? Jel majoritet bili srbi?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Zmaj » 01 maj 2013 16:47

Moze li mi iko pomoc? Treba mi hitno pomoc sa ovim! ;)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Roger Wilco » 01 maj 2013 17:18

Ovaj podatak se može naći skoro u svakoj knjizi koja tretira agresiju i to ironično zato što skoro svaka počinje sa nekakvim dugačkim i nepotrebnim uvodom.
Ne mogu da vjerujem da ne možeš naći ništa na ovu temu jal na internetu jal kod Jacka u e-bibilioteci.
Da te ne peglam konkretno ovaj podatak o nacionalnoj zastupljenost dovoljno je ukucati u google i evo, odličan link sa upravo tim podacima i još citiranim izvorima i literaturom:

http://www.thephora.net/forum/archive/i ... 35340.html

Ako hoćeš nešto oficijelnije prvi na pamet (jer sada čitam) mi pada "Balkan Battlegrounds" koji Jack ima u e-bibiloteci na portalu.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41289
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Jack » 01 maj 2013 18:52

Vise od 90% oficicirskog kadra su cinili Srbi.Bosnjaka kao i da nije bilo

Sudije, isto vecinom Srbi.Vojsku su svi sluzili, pa i Albanci do 1981 godine
Ne mogu da vjerujem da ne možeš naći ništa na ovu temu jal na internetu jal kod Jacka u e-bibilioteci.
Tesko je za reci.Istina, nemam nesto o ovom puno literature, ali progooglaj pa ces naci podatke.Ne znam stvarno
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Zmaj » 02 maj 2013 01:44

Hvala vam! Super je link @Roger Wilco! :)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

safetbeg
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 03 maj 2013 14:38

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la safetbeg » 06 maj 2013 15:23

Imaš odličnu knjigu na ovu temu " Kadrovski rat za BiH " autora dr. Mirsada Abazovića ( posebno obrađeno sudstvo, policija , obrazovanje sa tabelama i procentima
pozdrav

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Krokodil Behko » 16 aug 2013 19:48

Troma, nedovoljno opremljena i strateški zastarjela vojska. Ako je to bila peta sila u Evropi, kakvi su tek ostali? Da je neko napao SFRJ pod uvjetom da ima pojaču avijaciju, brzo bi je sastavio sa zemljom. Jeste bilo mnogo oružja ali to su sve neki topovi, PAT-ovi, minobacači, puške...ukratko, to ima svugdje. Tenkova T-84 nije bilo baš mnogo a ni modernih aviona. O navođenju tih aviona da i ne govorimo. Oni su se samo mogli kofrčiti u Bosni jer mi nismo imali ništa od toga ali neku ozbiljniju vojnu silu teško da bi mogli dobiti.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la sarajlija » 16 aug 2013 22:20

Krokodil Behko je napisao/la:Troma, nedovoljno opremljena i strateški zastarjela vojska. Ako je to bila peta sila u Evropi, kakvi su tek ostali? Da je neko napao SFRJ pod uvjetom da ima pojaču avijaciju, brzo bi je sastavio sa zemljom. Jeste bilo mnogo oružja ali to su sve neki topovi, PAT-ovi, minobacači, puške...ukratko, to ima svugdje. Tenkova T-84 nije bilo baš mnogo a ni modernih aviona. O navođenju tih aviona da i ne govorimo. Oni su se samo mogli kofrčiti u Bosni jer mi nismo imali ništa od toga ali neku ozbiljniju vojnu silu teško da bi mogli dobiti.
Te price o 5-oj sili su bile samo price, plod komunizma price tipa "mi najjaci mi najbolji". Kazu zivjeli smo kao kraljevi ovo ono aha a koliko nasih ljudi je setalo po svijetu npr. USA, Japan, Italija, Francuska sl.. napunili su nam glavu svim i svacim a nazalost mi u to vjerovali. Da ne idemo nista dalje V.Britanija, Francuska, Italija, Njemacka, Rusija eto ti odmah 5 zemalja u Evropi koje su bile ispred nas. Svedska je zemlja koja me impresionira, 60-tih, 70-tih, 80-tih itd.. ljudi svoje avione, podmornice, brodove itd.. proizvodili. Sjecam se jedno se vrijeme mi kao djeca lozili na Bofors i ono wow wow masina ipo a ciji je, pa Svedski i to sve iz jedne zemlje koja ni dan danas nema 10 miliona stanovnika.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: JNA - Jugoslavenska Narodna Armija

Post Postao/la Krokodil Behko » 16 aug 2013 22:46

sarajlija je napisao/la:
Krokodil Behko je napisao/la:Troma, nedovoljno opremljena i strateški zastarjela vojska. Ako je to bila peta sila u Evropi, kakvi su tek ostali? Da je neko napao SFRJ pod uvjetom da ima pojaču avijaciju, brzo bi je sastavio sa zemljom. Jeste bilo mnogo oružja ali to su sve neki topovi, PAT-ovi, minobacači, puške...ukratko, to ima svugdje. Tenkova T-84 nije bilo baš mnogo a ni modernih aviona. O navođenju tih aviona da i ne govorimo. Oni su se samo mogli kofrčiti u Bosni jer mi nismo imali ništa od toga ali neku ozbiljniju vojnu silu teško da bi mogli dobiti.
Te price o 5-oj sili su bile samo price, plod komunizma price tipa "mi najjaci mi najbolji". Kazu zivjeli smo kao kraljevi ovo ono aha a koliko nasih ljudi je setalo po svijetu npr. USA, Japan, Italija, Francuska sl.. napunili su nam glavu svim i svacim a nazalost mi u to vjerovali. Da ne idemo nista dalje V.Britanija, Francuska, Italija, Njemacka, Rusija eto ti odmah 5 zemalja u Evropi koje su bile ispred nas. Svedska je zemlja koja me impresionira, 60-tih, 70-tih, 80-tih itd.. ljudi svoje avione, podmornice, brodove itd.. proizvodili. Sjecam se jedno se vrijeme mi kao djeca lozili na Bofors i ono wow wow masina ipo a ciji je, pa Svedski i to sve iz jedne zemlje koja ni dan danas nema 10 miliona stanovnika.
Nioje to samo Bofors. I Praga je Češka. Sama ti riječ kaže. Dalje, ti tenkovi 55-ice i 84-orke to su Ruski izumi. Kalašnjikovi isto tako, mitraljeti i slično. To je počeko negdje početkom sedamdesetrih godina a do tada JNA je samo radila replike njemačkog oružja iz 2. sv. rata. Onaj šarac M-53 je replika njemačkog M-34 npr. Čak su i uniforme kopirali. I boja i materijal pa i dizajn. One starije JNA koje dođu sa šinjelom to su te. One nove su ionako bile krš obični. Ko zna, možda su te stare uniforme i proizvedene u Njemačkoj.

Odgovorite