☑ Pravila foruma i savjeti

Demografske mape Bosne

Moderator/ica: Drina

Avatar
bosnaponosna
Član
Postovi: 118
Pridružen/a: 10 jan 2019 20:12
Lokacija: Republika Bosna i Hercegovina

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la bosnaponosna » 04 maj 2024 11:42

Jack je napisao/la: 03 maj 2024 22:00 Pogrijesio si kod Zivinica.I stavio si Sapnu kao opstinu s preko 20 000 stanovnika?

Oboji Konjic u plavo

Kalesija ima preko 20 000 stanovnika
Mislim da bi sad trebalo biti ok.
Velikim Bogom se kunemo da robovi biti nećemo! :zastava:

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 292
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Sahbaz » 04 maj 2024 15:04

Jack, u manjem bosanskom entitetu općine koje definitivno imaju preko 20,000 stanovnika su Zvornik, Bijeljina, Doboj, Teslić, Prnjavor, Laktaši, Banjaluka, Prijedor i Bosanska Gradiška.

Međutim, nedoumicu mi prave Trebinje, Pale, Modriča, Derventa, Bosanska Dubica i Bosanski Novi. Mislim da one, iako su na granici, nemaju više od 20,000 stanovnika u 2024. godini.

Možeš li mi dati svoj komentar o njihovom broju. :what:
"Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem."

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 04 maj 2024 15:30

Derventa ima preko 20 000 stanovnika

Bos Dubica i Pale nemaju


Sve ove ostale opstine imaju.Iako Modrica je blizu da padne na ispod 20 000 stanovnika kao i Bos Novi danas
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

atif
Član
Postovi: 6276
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la atif » 04 maj 2024 17:13

Bosanska Krupa ima popopisu 2013 25000 stanovnika a stavio si ispod 20000.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 04 maj 2024 20:13

Danas
Da stavio sam takvo sta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 04 maj 2024 21:44

bosnaponosna je napisao/la: 03 maj 2024 21:56 slika
Tako nekako.Prije 5 godina Bos Krupa je imala 22 000 stanovnika.Danas nazalost nema.Isto tako prije 5 godina Kiseljak kao opstina je imao preko 20 000 stanovnika.Danas nema.Vitez je na tankom ledu.Mogao bih da padne na ispod 20 000 stanovnika do 2027 godine ako ne i prije

Najvece razocaranje je Sanski Most.To je nazalost mrtav kraj.Grad koji je bio povezan ekonomski s Prijedorm,bez industrije,slabe ceste,bez zeljeznice.Mladi se iseljavaju i to vise

2010 godine imao si slijedece opstine s preko 20 000 stanovnika

Duvno
Livno
Sanski Most
Bos Krupa

Sto se tice Gorazda.Iako Gorazde nema 20 000 stanovnika.On je na granici takvog.I nema toliko losu situaciju kao neke opstine

Kod ustasha imas 2 opstine s Hrvatskom vecinom da imas preko 20 000 stanovnika danas u opstini bez Mostara naravno koji je specifican slucaj

Ljubuski i Siroki Brijeg

👏 👏 👏 Siroki Brijeg je farmer I muze glupe krave 🐄 Bosnjake I bogati se

Mooooo Bosnjo 🐄
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 06 maj 2024 02:55

Skolske 2011/2012 godine imao si 1135 Hrvata osnovaca u opstini Jajce.U 2012 godini mogao si da kazes da u opstini Jajce imas preko 1000 Hrvata osnovaca.

Ove skolske godine to je izmedju 521-529.Nisam tacan u bobu ali to je to.To je duplo manje osnovaca

Sanski Most je imao preko 3000 osnovaca sk 2010/2011 a sad mnogo manje.Ova mapa je mapa postojeceg stanja kakvo je danas.Popis gdje su se lazno popisivali ili nesto sto neki barataju nemaju smisla.

Sto se tice tzv Novog Grada aka Bos Novog.Tamo je stanje veoma lose jer cetnici iseljavaju ka Sloveniji i Austriji masovnije.To je realnost tamo.Mislim da imaju 20 000 stanovnika ima tu jos nesto naseg stanovnistva

Ali preko 20 000 Srba

Gledajuci ovu mapu sada

Opstine s preko 20 000 Srba nisu Modrica,Bosanski Novi sigurno nije

Jack, u manjem bosanskom entitetu općine koje definitivno imaju preko 20,000 stanovnika su Zvornik, Bijeljina, Doboj, Teslić, Prnjavor, Laktaši, Banjaluka, Prijedor i Bosanska Gradiška.
U ovaj spisak treba ubrojati Trebinje.U to sam i vise nego siguran
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 06 maj 2024 03:01

Sto se tice Hrvata oni su vitalni u par opstina Skutorije 2024 godine

Kljucna rijec ovdje je danas

2010 godine naprimjer imao si

Vitez,Novi Travnik,Jajce,Kiseljak i Travnik kao opstine s preko 1000 osnovaca Hrvata sk 2010/2011

Danas Novi Travnik i Jajce imaju ispod 550 Hrvata osnovaca.Priblizavaju se cifri od ispod 500,sto je katastrofa ako gledas neke cifre.
Kiseljak je bio mnogo jaci s preko 1500 osnovaca,sad ispod 1000

Hrvati imaju 3 solidne opstine s preko 20 000 Hrvata u opstini danas.I par solidnih opstina koje imaju izmedju 15 000-20 000 Hrvata tipa Citluk i Posusje

Te 3 opstine su

Ljubuski
Siroki Brijeg
Mostar

Sto se tice nekih opstina.Pad fertliteta je bio brutalan za neke opstine.Tako da je to nesto drugacije

Mapa kao mapa ukazuje na postojece stanje koje ja mislim da je takvo.A ne sta je popis rekao.Popis je rekao da u Dobraticima zivi 1500 ljudi ili gluposti.A u Ravnom jel preko 2000 stanovnika

Ovo je najtacnija mapa i najrealnija postojeceg stanja
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Drina » 06 maj 2024 13:57

Jack je napisao/la: 08 feb 2023 12:30
Burek je napisao/la: 07 feb 2023 21:09 Ondag znaci da je oko Foce sve pusto. Velika opstina sa mozda jos 15.000 stanovnika i haman svi u gradu.
Po meni ne vise od 5000 stanovnika zivi u ostatku opstine Foca i to je pitanje.Izmedju 4000 do 5000.Naprimjer regija Celebica koja je cetnicka je na popisu zadnjem duplo vise popisana nego sto je tamo cetnika

Da,rekao bih da je stanje sad jos gore.Sela su mahom veca uz Drinu i to je to.Ovo sve dalje od cesta je raspad sistema

Mislim da na selima oko Foce imas oko 3.000 stanovnika. Zavisno je li ljeto ili zima. Ljeti ima vise ljudi ali zimi se dosta ljudi povlaci u grad/gradove.
U Gradu 10-11.000. U Foci ima i oko 1500-2000 studenata.

Pricam sam s hodzom u Foci i kaze da ima 200-300 studenata muslimana. Njih preko 40 je vezano za dzamiju (dolaze redovno na namaze) i uklapaju se s nasom IZ tu. Neki od njih su bas aktivni. Kaze da ih je dosta studiralo u Rusiji/Ukrajini i onda su pobjegli od tamo kako je poceo rat. Prica da su mnogi izabrali Focu jer im je tu jeftinije od Sarajeva npr. I sada se stvorila ta linija-jer ti studenti sire info u rodnom kraju o mogucnosti studiranja u Foci. Napravljena je veza

Inace izgradili su oni podosta novih zgrada u Foci. Uzimajuci u obzir na velicinu Foce. Tako da to nije veliko mjesto ali djeluje urbano. I ti studenti daju neki privid vitalnosti grada.

Ali sela su katastrofa. Ni puteva niti bilo kakvih ulaganja. Tako da osim Miljevine nema niti jedno selo sa 500+ stanovnika. Ne postoji niti jedno selo ili naselje koje ce se stabilizirati ili dozivjeti neki procvat u buducnosti. Nema teoretske sanse. Kako ja vidim ubrzo ce 90% stanovnika opcine ziviti u gradu. Ali ne vidim ni totalnu propast jer je tu granica sa CG i put ka Dubrovniku + veliki prirodni i turisticki potencijali. Vjerovatno ce imati neku konstatnu od gubitak 100-njak stanovnika godisnje.

Eh sada je pitanje sta ce biti sa ovim stranim stuendima. Hoce li iko od njih ostati da zivi tu ili u Bosni. Ja mislim da hoce. Tako je bilo i za doba SFRJ. Dosta studenata je dolazilo i uvjek je odredeni broj ostajao nakon studija.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 07 maj 2024 06:46

Cijela opstina Foca nema vise od 15 000 stanovnika danas.

1092 osnovaca sk 2022/2023 a pretpostavljam jos manje ove skolske godine.Kad taj broj osnovaca padne na ispod 1000.Onda je to itekako dobar indikator da fertilno stanovnistvo cetnicko se gubi.Po selima kao sto si rekao i nema nesto puno stanovnika sem Miljevine ali i to je pitanje godina kad ce ici
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Drina » 07 maj 2024 11:18

Da vjerovatno 14-15.000. Sto i nije toliko lose uzimajuci u obzir da ih je prije rata bilo 18000 i da sada postoji opcina Foca-Ustikolina u Federaciji.

Foca je stoljecima bio znacajan grad u Bosni i prije rata je imala urbani izgled i isla ka 15.000 st. Mnoga mjesta su vise propala jer nisu bila urbana, nemaju zgrada. Danas je jednostavno tako. Bez urbanizacije, zgrada neces zadrzati stanovnistvo. Samim time i Foca uvjek ima preko 10.000 st a u Bosni bas i nemas puno takvih gradova. Bosna nije Njemacka

Foca je devastirana vec tokom WWII gdje je pocinjen genocid i tada je izgubila trku sa vecim centrima u Bosni. 1992 je samo bio nastavak toga.

Njihov problem lezi u tome sto vise nema doseljavanja iz Crne Gore. 90% su porijeklom iz tamosnjih brda. Ali danas su to prazni krajevi. Pluzine i slicno. A ako i ima neko prije ce ici u Podgoricu ili na primorje. Plus sto su to danas odvojene drzave i samim time ima i administrativna barijera. nije kao u SFRJ gdje se neki krstislav samo mogao prebaciti iz Pluzina u Focu i pomocu rodaka dobiti funkciju ovu ili onu. Nemaju ni sela odakle bi dobijali demografski impuls. Na selima nema ni omladine ni djece.

Njih svih ovih godina vadi taj medicinski i stomatoloski fakultet kao i ta skola popova. Ta masa studenata iznajmljuje stanove, trosi i stvara im promet. Sigurno ce biti izgraden i ovaj put za CG sto ce im uvecati promet. Tako da ne ocekujem neki brzi slom vec ovako lagano topoljenje. Gubitak od 1000-1500 na period od 10 godina.

Od Sarajeva do Foce ima 70km imas samo dva naselja. Trnovo i Miljevinu. Na cijelom tom potezu imas mozda 2.000 stanovnika. To je dugacki klanac gdje fakticki nemas nista.

slika
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Drina » 07 maj 2024 11:25

bosnaponosna je napisao/la: 03 maj 2024 21:56 slika
Ja bih ovdje ubacio i Gorazde kao opcinu sa 20.000+ st.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
emdzandzo
Član
Postovi: 89
Pridružen/a: 31 mar 2019 22:35

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la emdzandzo » 07 maj 2024 15:48

I Ilijas

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41393
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 07 maj 2024 17:48

Ne samo to sto vidite
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite