☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjaci iz regiona

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Jack » 21 apr 2019 10:35

Sarajevo je puno Jugobalija koji bi ih nazivali 'siptarima;'' ili gorim rijecima.Neces vidjeti vise mentalno ogranicenih Srbofila kao u Sarajevu.Dovoljno je samo da vidis kako caste epitetima ljude iz Istocne Bosne pa cak i oni kazu da Sarajevo nije u Istocnoj Bosni.I Ocekujes pored ovolike smusene mase komunjara i Jugobalija da ti dodje neko iz Prizrena.Bolje da ostanu tu.

Mozda bih realno samo gledao oko Peci da se ljudi dosele,ali one iz Prizrena ne bih dirao.Imas etnicki prostor Bosnjaka koji obuhvaca 200 km2 sa 20+ sela a sta ce ti ljudi doprinijeti za Bosnjake u Bosni.Skucanje po zgradama Sarajeva,smoga malo vise,vrijedjanje ljudi.

Sarajevo je mahom dozivljavalo urbanizaciju doseljavanjem ljudi iz Sandzaka i Istocne Bosne.Krajina nije ucestvala tome ni 5% jer su ljudi mahom odlazili ka zapadu.Ocekivati od ljudi da dosele u taj grad koji fakticki tolerise cetnicke pevaljke,gdje cetnik se redovno pisa i sere po njima gdje oko Prizrena imaju BOSANSKI jezik dok Jugobalije u kantonu Sarajevu ne znaju kojim jezikom pricaju pa imaju da ugode komsijama BHS JEZIK.Pa ja da sam iz KOSOVA radije bih imao Bosanski jezik nego neki buckuris,neki fish paprikas od BHS JEZIKA

Da ne pricam da bi djeca dozivljavala uvrede prvih 7-10 godina u tom seher Sarajevu,roditelji bi zbog padeza dobijali gramaticke greske i ispravke.Pa meni su u Sarajevu u pekari rekli da ja ne jedem kruh nego hljeb.Jedna iskompleksirana tuka mi je to rekla.A zamisli samo sta ce tu jadnu djecu ocekivati


Imas 20+ sela oko Prizrena,sansu da asimiliras Bosnjake Gore.I sto da ih bacas medju ovakvim smradovima i uljezima kojim je stranka preca od drzave pa evo u Sdp ne zeli da se naoruza niko i nista,dok po tom istom Sarajevu vreba auto mafija,kriminal,cetnici i ustase do gore.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Drina » 21 apr 2019 11:39

Slozio bih se da u Sarajevu ima prilican broj iskompleksiranih ljudi u vezi toga. Sreo sam ih dosta. Znao sam jednu djevojku. Ako mi nije rekla 5 puta na dan " ja sam gradsko dijeeete" onda nije nijednom. :joojj: :rofll: Ali imas toga masa i po drugim mjestima. Budale

Da se mene pita, ja bih radio na tome da se privuku ti nasi ljudi iz okolnih drzava u Bosnu. Albanija, Kosovo, Makedonija itd. Oni su tamo nebitni i vremenom se iseljavaju ili asimiliraju.

Treba im dati placeve. Komad zemljista. Tako im das neku vezu sa Bosnom. Puno ih je vani i oni bi tu i sami izgradili kuce. Trebali bi mi mozda agitirati kod nekih lokalnih vlasti da rade na tom planu.

Zemljurine u Bosni ima koliko pozelis. I vecinom zarasta u korov
Biće onako kako Bošnjaci odluče

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la atif » 02 mar 2020 13:51

NOVA SNAGA BOŠNJAKA U HRVATSKOJ

Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) u Hrvatskoj Armin Hodžić najavio je u nedjelju kandidaturu za predstojećim parlamentarnim izobrima u XII. izbornoj jedinici za predstavnika Bošnjaka, Albanaca, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca u Hrvatskom saboru.
“Proteklih pet godina nismo imali svog predstavnika u Hrvatskom saboru, na papiru smo imali predstavnicu koja nam je donosila više štete nego koristi. Mjesto u Saboru nije nikakav vrhunac niti kraj, nego početak, sredstvo i instrument da poboljšamo svoju poziciju u Hrvatskoj i da se vratimo gdje smo zaslužili biti”, rekao je Hodžić na konferenciji za medije.

Poručio je da zna koji su problemi Bošnjaka u Hrvatskoj i da za njih nudi rješenja. Želi promijeniti “mrtvilo koje trenutno vlada” kako bi Bošnjake u Saboru predstavljali sposobni ljudi, želi da branitelji koji su ginuli za Hrvatsku imaju satisfakciju koju zaslužuju te da mladi imaju mogućnost školovanja i stipendija temeljem znanja i rada.

Rekao je da se srami društva u kojem je mjerilo uspjeha i napretka obiteljsko stablo, veze i materijalni status. Vrijeme je za novi impuls, svjež dah i novu snagu, ističe.

Smatra da protekle četiri godine nije bio pasivni promatrač, već je javno istupao, iznosio političke stavove, zastupao Bošnjake u Hrvatskoj te predvodi sustav s respektabilnim budžetom, ugledom i zaposlenim osobama, koji svakodnevno realizira projekte vezane za Bošnjake.

“Činilo se sve da ušutim, da ne talasam. A ne talasati znači uživati određenu funkciju i zauzvrat šutjeti pred nepravdom i lažima. Ja nisam jedan od takvih. Govorio sam i govorit ću istinu”, poručio je Hodžić.

Rekao je da je ne ovisi o bilo kojem političkom ili vjerskom lideru te da svakome može pogledati u oči. “Moramo prestati vjerovati da vjerska zajednica može biti naša politička adresa, jer ona ima svoju ulogu koju obnaša, a mi moramo naći svoju autentičnu i jaku političku opciju”, ocijenio je.

Njegovo rješenje za to je nova snaga Bošnjaka predvođena mladim, sposobnim i ustrajnim ljudima. Ustvrdio je da njegova kampanja nije uperena protiv Albanaca, već želi da zajedno popune praznine nastale u proteklom mandatu.

Najavio je da njegova kampanja neće biti prljava, već duga, sadržajna i kreativna jer, ističe, njegovi neprijatelji nisu protukandidati, već problemi s kojima se narod suočava dugi niz godina. Svakom će Bošnjaku u Hrvatskoj uputiti osobno pismo u kojem će se predstaviti te će tijekom kampanje biti među ljudima kako bi rješavao zajedničke probleme.

Istaknuo je da je na manjinskim izborima u Zagrebu prošle godine, kada je njihova lista u konkurenciji 112 kandidata i pet lista, osvojila 76 posto mjesta u Vijeću, što je, tvrdi, pokazatelj da je narod željan promjena.


Također, svim građankama i građanima Bosne i Hercegovine čestitao je Dan nezavisnosti BiH.

(Hina / Stav)
https://stav.ba/nova-snaga-bosnjaka-u-hrvatskoj/

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Abidaga » 14 maj 2020 20:08

Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba (VBNMGZ) pokrenulo je uspostavu središnjeg portala za informiranje Bošnjaka u Hrvatskoj: https://www.noviglas.hr/
“Vijeće je prepoznalo važnost brzog i blagovremenog informiranja koji pružaju elektronski mediji i koji su postali neizostavan dio svakodnevice te je u svrhu objedinjavanja informacija uspostavljen prvi informativni portal Bošnjaka u Republici Hrvatskoj pod nazivom noviglas.hr”, priopćio je Armin Hodžić, predsjednik VBNMGZ-a.
Kontinuiranim objavljivanjem informacija o djelovanju Vijeća i drugih bošnjačkih asocijacija u Republici Hrvatskoj portal treba stvoriti što širi krug čitalaca u RH, a u cilju što bolje informiranosti portal će u okviru svoga djelovanja služiti i za objavu svih informacija od značaja za Bošnjake u inozemstvu, uključujući i matičnu državu Bosnu i Hercegovinu, najavljeno je iz VBNMGZ-a.

Avatar
Steve_Rogers
Član
Postovi: 421
Pridružen/a: 06 jul 2020 21:38

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Steve_Rogers » 18 aug 2020 02:57

Jedno vrijeme sam pratio politička zbivanja Bošnjaka na Kosovu, posebno kada se glasnije pričalo o formiranju općina s bošnjačkom većinom u Prizrenskom kraju.

Na ovom portalu se može više stvari naći o Bošnjacima Prizrena, ali i cijelog Kosova:
https://www.info-ks.net
https://www.info-ks.net/bosnjaci

A na ovome o Bošnjacima Gore:

http://www.gorapress.net/
http://www.gorapress.net/kategorija/vijesti/bosnjaci/

Avatar
kosarkas
Član
Postovi: 1206
Pridružen/a: 26 dec 2012 10:59

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la kosarkas » 03 feb 2021 12:11


Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 273
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Sahbaz » 24 feb 2024 10:37

Prvi put u historiji Bošnjaci iz Sjeverne Makedonije će imati kandidata za predsjednika države! :beret:

Bošnjački demokratski savez (BDS) kao politička stranka Bošnjaka u Sjevernoj Makedoniji odlučila je da na predstojećim predsjedničkim izborima zakazanim za april ove godine kandidira dugogodišnju aktivistkinju za ljudska prava i prava žena, Mersihu Smailović.

"Ovo je historijski trenutak za Bošnjake Sjeverne Makedonije ali i za Bošnjake kao narod u cjelini ma gdje bili", kazao je predsjednik Kolašinac u izjavi za medije.

Mersiha Smailović je rođena u Skoplju. Udata je i majka je dvoje djece. Diplomirala je prava na državnom univerzitetu u Skoplju, a trenutno magistrira u oblasti međunarodnog prava na istom univerzitetu.

Bila je uključena aktivno u nekoliko inicijativa o izmjenama zakona i pravilnika u Sjevernoj Makedoniji.

Svojim humanitarnim radom istakla se u vrijeme izbjegličke i migrantske krize kada je sa humanitarnom organizacijom i svojim prijateljima veoma aktivno radila na pružanju humanitarne pomoći ljudima koji su sa Bliskog istoka prolazili Balkansku migrantsku rutu ili simbolično rečeno "Put spasa".
"Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem."

Odgovorite