☑ Pravila foruma i savjeti

Izgradnja džamija

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Jack » 02 nov 2023 20:30

Abidaga je napisao/la: 22 okt 2023 20:56 :mashallah:
slika
slika
I koje je to mjesto sta ja znam sta si ti stavio?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Abidaga » 03 nov 2023 19:34

Jack je napisao/la: 02 nov 2023 20:30
Abidaga je napisao/la: 22 okt 2023 20:56 :mashallah:
slika
slika
I koje je to mjesto sta ja znam sta si ti stavio?
Bosnjacki Kumbor:
https://radiofatih.me/vijesti/zajednica ... sWeJSGMSc4

Kulin Ban
Član
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 nov 2023 17:55

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Kulin Ban » 13 nov 2023 22:18

BosniaUser je napisao/la: 29 aug 2022 18:02
Zmaj je napisao/la: 20 aug 2022 01:25 Moze li neko napraviti novi update koliko od ovih dzamija je obnovljeno? :zastava:
1. Banjalučko muftijstvo 8 neobnovljenih džamija ( džamije uništene za vrijeme II svjetskog rata poput džamija u Starom Selu, Bočcu i Orahovljanima kod Varcar Vakufa)
2. Bihaćko muftijstvo 4 neobnovljene džamije
3. Goraždansko muftijstvo 4 neobnovljene džamije
5. Sarajevsko muftijstvo 24 neobnovljene džamije
6. Mostarsko muftijstvo 2 neobnovljene džamija ( jedna je džamija na starom gradu u Glamoču)
7. Travničko muftijstvo 5 neobnovljenih džamija
8. Zeničko muftijstvo 17 neobnovljenih džamija (?)
9. Tuzlansko muftijstvo 7 neobnovljenih džamija (znam da nije obnovljena džamija u Novom Naselju kod Bijeljine, te džamija u selu Pribidoli kod Srebrenice)
Ova lista je realno netačna jer u Foči samo u gradu ima oko 10 neobnovljenih džamija, samo 3 su obnovljene, a ovdje kaže goraždansko muftijstvo 4 neobnovljene. Inače, u Srebrenici osim Pribidola nisu obnvoljene džamije na Vidikovcu i džamija u selu Sase, muftijstvo tuzlansko. U muftijstvu goraždanskom pored Foče znam da nije obnovljena džamija u selu Žlijeb kod Višegrada.

Avatar
Gracanlija1
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 18 nov 2023 13:59

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Gracanlija1 » 19 nov 2023 07:30

Počela izgradnja džamije u naselju Glumina (MIZ Zvornik)
https://muftijstvotz.ba/pocela-izgradnj ... u-glumina/
U džematu Glumina, Medžlis Islamske zajednice Zvornik, danas je položen kamen temeljac za izgradnju nove džamije. U džamiji ovog povratničkog džemata obavljaju se sve vjerske aktivnosti, mektepska pouka a prepoznatljiv je i rad s omladinom i odraslima. Zato je za sve džematlije Glumine današnji zvanični početak radova na izgradnji nove džamije izuzetno važan.
Muftija Fazlović je istakao da muslimanima Glumine treba prostrana džamija s obzirom na potrebe velikog broj džematlija koji ovdje žive. Muftija se zahvalio vakifu iz Kuvajta, njegovoj porodici i svim vakifima koji će donirati neophodna sredstva za izgradnju ove džamije.
– Zahvalni smo džematlijama džemata Glumina na njihovoj odlučnosti i snazi. Zahvalni smo i džematlijama Glumine koji su rasijani po cijelom svijetu ali su svojim sredstvima podržali izgradnju ove džamije. Bošnjaci u svom srcu uvijek nose domovinu Bosnu i Hercegovinu, svoj džemat i zavičaj te su ovdje prisutni svojim djelom. Svaki početak je težak ali početak izgradnje ove džamije donio je mnogo nade u Gluminu i među sve nas, kazao je muftija Fazlović, te je istakao važnu ulogu Organizacije islamskog preporoda iz Kuvajta i Udruženja ”Izvor dobročinstva” u ovom projektu.
U ime džemata Glumina prisutnima se obratio Ismail-ef. Smajlović, direktor Studentskog centra IZ u BiH. Izrazivši radost i ponos zbog ovog značajnog projekta, direktor Smajlović se zahvalio svima koji posjećuju džemat Glumina te lijepim riječima i svojim finansijskim sredstvima pružaju podršku ovo velikom dobru.
Ovaj generacijski projekt, kako je kazao predsjednik Građevinskog odbora Mustafa-ef. Muharemović, svjedoči da su Bošnjaci i Islamska zajednica ovdje jaki i vitalni, te da će istrajavati na dobru od kojeg će sadašnje i buduće generacije imati koristi.
Prisutnima su se ovom prilikom obratili i predstavnik Udruženja „Izvor dobročinstva“ Amir Avdić i vakif Azmir Husić.
Dovu povodom početka radova na džamiji „Osman Ibn Affan“ proučio je hafiz Izet-ef. Salkanović, glavni imam Medžlisa IZ Zvornik, a programu je prisustvovao i dr. Mensur-ef. Husić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva tuzlanskog.
Kako bi vrijedan rad polaznika mektepske pouke džemata Glumina i njihovog muallima Mevludin-ef. Smajlovića bio još uspješniji, Muftijstvo tuzlansko je za ovaj mekteb osiguralo novi laptop i projektor.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Abidaga » 30 jan 2024 23:30

Sombor: Otvoren prvi mesdžid nakon 164 godine :zastava:
https://sandzakpress.net/radostan-dan-z ... 64-godine/

Avatar
Gracanlija1
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 18 nov 2023 13:59

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Gracanlija1 » 23 feb 2024 11:40

U Gračanici se MashAllah, Grade i obnavljaju dvije džamije. :zastava: :zastava:

Avatar
Gracanlija1
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 18 nov 2023 13:59

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la Gracanlija1 » 23 feb 2024 11:45

Gracanlija1 je napisao/la: 23 feb 2024 11:40 U Gračanici se MashAllah, Grade i obnavljaju dvije džamije. :zastava: :zastava:
Ovu što grade (koliko ja znam) radi kompanija Širbegović dok drugu džematlije obnavljaju

BosniaUser
Član
Postovi: 890
Pridružen/a: 23 okt 2012 21:48

Re: Izgradnja džamija

Post Postao/la BosniaUser » 15 apr 2024 07:39

Svečano otvorenje džamije Ševaribija u džematu Cvitovići, Medžlis Islamske zajednice Jajce, održano je danas u prisustvu velikog broja vjernika.

Džamija Ševaribija izgrađena je na temeljima starog mekteba, koji je izgrađen još davne 1977. godine.

Krajem mjeseca novembra 2022. godine, potpisan je ugovor o izgradnji džamije u Cvitoviću po sistemu "ključ u ruke", između MIZ Jajce i gosp. Badr Abd Al Hadija, prdstavnika porodice Ebu El Ševarib.

Nakon aktivnosti oko izrade projekta i rušenja starog mekteba, poslije 17 mjeseci, upriličeno je svečano otvorenje džamije Ševaribija koja je dobila naziv po vakifu - donatoru sredstava za izgradnju džamije.

U svojstvu domaćina Abdurahman-ef. Mujak je poselamio zvanice i prisutne džematlije.

Tokom programa prisutnim su se obratili i glavni imam MIZ Jajce Zehrudin-ef. Hadžić i izaslanik muftije travničkog mr. Muhamed-ef. Pezić.

Ovom prilikom domaćini su uručili prigodne zahvalnice i poklone najzaslužnijim akterima koji su bili uključeni u realizaciju izgradnje džamije.

Činom ulaska u džamiju svečani dio otvorenja džamije je okončan, a džamija je klanjanjem podne-namaza zvanično stavljena u upotrebu.

Džamija Ševaribija je vakuf-trajna sadaka pred dušu Muhammed Abdullah Ahmed Ebu Eš-Ševarib od njegove porodice, objavio je Medžlis Jajce.

https://preporod.info/bs/article/51928/ ... sevaribija

Odgovorite