☑ Pravila foruma i savjeti

BPNP??

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: BPNP??

Post Postao/la Elma » 10 apr 2013 05:07

Slazem se da i toga ima.Zbog toga nama treba sto veci broj bosnjackih intelektualaca koji ce uciti ljude o Bosnjastvu a ne da prepuste to ovakvim budalama koji ljiljane i srednjovjekovnu Bosnu vezu uz nacizam,i ako sumnjam da mogu uspjeti bilo sta kod bosnjaka,ipak je gadno vidjeti kako zloupotrebljavaju nase simbole

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: BPNP??

Post Postao/la Bosni » 10 apr 2013 05:26

elma89 je napisao/la:Slazem se da i toga ima.Zbog toga nama treba sto veci broj bosnjackih intelektualaca koji ce uciti ljude o Bosnjastvu a ne da prepuste to ovakvim budalama koji ljiljane i srednjovjekovnu Bosnu vezu uz nacizam,i ako sumnjam da mogu uspjeti bilo sta kod bosnjaka,ipak je gadno vidjeti kako zloupotrebljavaju nase simbole
Potpuno se slazem. Ovakve budale nam samo mogu uciniti stetu. Bilo kakvo povezivanje sa nacizmom znaci politicku smrti, da ne pricam o izrugivanjem Bosnjacki simbola.

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: BPNP??

Post Postao/la Roger Wilco » 10 apr 2013 10:42

Bosni je napisao/la:
elma89 je napisao/la:
Roger Wilco je napisao/la: Ja ne znam da li je iko primjetio ali SVI ti "Bošnjački", kao i "Bosanski" prije njih, projekti imaju jednu zajedničku poveznicu...lažni integralizam (Bošnjaci tri vjere bla, bla) i otvoren ili perfidan napad na Islam.
Nebi ja rekla da su strani projekat,prije djeca koja se ugledala na zapadne skinhedske,brzo uvide da skinhedsi ne prihvacaju muslimane,pa cak ni bivse
Ima ovakvih organizacija i u Turskoj,cak su kod njih uspjesniji.zalazu se da turci ostave arapski islam i predju na prastaru tursku vjeru

i oni se vezu za nacionalizam,i ono sto svaki turcin najvise voli-Ataturka

Mislim da kod Bosnjaka ne mogu uspjeti nista
Ja mislim da ste oboje upravu. Pojava ovakvi grupa je dijelimicno zbog vanjskog utjecaja a i unutrasnje nesigurnosti medju nekim Bosnjacima. Vanjski faktori su ti koji stvaraju lazne dileme (Sejfudin Tokic ovo cesto spominje) oko identiteta.

Na primjer, cesto se postavlja pitanje da li je izvor Bosnjackog identiteta Islam ili Bosna (tako reci, vjera ili geografija). Ovo je lazna dilema, jer se etnicki identitet stvara oko mnogi stvari (ukljucujuci i vjeru, geografiju, jezik, zajednicku historiju, nosnju, pjesme, obicaje, itd.). Ako bi neko pitao dali je izvor Bosnjackog identiteta sevdalinka ili rijeka Bosna, svako bi gledao na osobu koja postavlja to pitanje kao budalu jer je to lazna dilema. Isto tako, Islam i geografski prostor Bosne nikako ne iskljucuju jedan drugog. Jedino osobi koja ide od teze da; samo krscanstvo pripada Evropi - pa Bosna je u Evropi - i onda Islam se nemoze povezati sa Evropom; moze postavljati ovakve lazne dileme. U toj nelogicnoj tezi se koristi cinjenica da je vjera vecine ljudi u Evropi krscanstvo i da je tako bilo kroz zadnji 1000 godina, i to se pretvara u nekakav zakon da u Evropi moras biti krscanin. Taj element istine se manipulise da bi se stvorilo tu laznu tezu i laznu dilemu.

Sto se vise takvi lazni dilema postavlja, to vise nesigurnosti izaziva unutar onih koji nisu spremni da odgovore na takve stvari. Oni prihvacaju tu laznu dilemu kao istinu i onda u sebe probavaju naci rijesenje za taj problem. Kroz to takvi ljudi najcesce onda odbacuju Islam, jer je vjera stvar licnog ubjedenja i shvacanja istine, a geografsko porijeklo je dato rodjenjem. Takvi ljudi onda skrecu u ekstemne grupe koje imaju istu tu nesigurnost i solidarisu se. I tako imas ovakve grupe koje lice na neki nacisticki pokret. Naravno da ovo nije jedina lazna dilema koja se Bosnjacima upucuje, ali je jedna od najcesci.

Dio ovog problema je vanjski pritisak i dio je unutrasnja slabost neki Bosnjaka da odgovore i rijesi se ovakvi lazni dilema.
To je to.
:gut:

Inače kako Elma i spomenu ovo nije samo naš fenomen, prisutan je u Turskoj, bilo ga je dosta u Iranu, forsiran je u maniru sličnom kao kod nas i u Indiji između dva svjetska rata, postoje neke natruhe toga u Maleziji i Indoneziji a čitao sam da se javlja i u Egiptu gdje se narod poziva da se vrati svojoj "slavnoj civilizaciji drevnog Egipta" i odbaci "okupatorsko arapsko nasljeđe". Kod nas je naravno izraženiji jer živimo tu gdje živimo i jer postoji i dimenzija straha za opstanak i konformističke želje za pripadanjem.
To je u suštini idiotski militantni kršćansko-orijentalistički stav, da prihvatanje Islama znači arabizaciju ili poturčivanje, da samo prihvatanje Islama znači prekid i rez ne samo sa pojedinim neprikladnim običajima i tradicijama nego kulturom, jezikom i sa samim pravom na kontinuitet postojanja i nasljeđivanja. Naravno svako sa dvije čiste izna kakve su to gluposti a upravo mi, iz same činjenice da smo danas samo mi Bošnjaci koji govorimo bosanski, imamo liljane i branimo BiH možemo iz prve ruke posvjedočiti šta je za pitanje nacionalne pripadnosti i odanosti domovini uradio Islam a šta katoličanstvo i pravoslavlje.
To je jedna prilično primitivna propaganda koju je vrlo lahko razmontirati ukoliko je čovjek bar minimalno obrazovan i ako nije podlegao kompleksima.

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: BPNP??

Post Postao/la Elma » 10 apr 2013 17:17

Kod nas je naravno izraženiji jer živimo tu gdje živimo i jer postoji i dimenzija straha za opstanak i konformističke želje za pripadanjem.

Kako mislis izrazenije? ja sumnjam da postoje ozbiljni bosnjaci koji ozbiljno pozivaju u odricanje islama, osim srba naravno(vratite se veri pradedovskoj :mrgreen: )
ja se nadam da nema :D

Ataturk je bio prilicno antiislamski nastrojen.i kad on cak nije mogao unistit znacaj islama medju turcima,onda fakat niko ne moze.

Takodjer i iranski shah je pokusao nesto slicno

S ostalim se slazem,dovoljno im je reci da je i krscanstvo semitsko,da je Isus rodjen van Evrope itd..svako ko je svjestan moze odgovoriti na njihove gluposti.Da nije bilo genocida i rata mozda bi ove ideje uspjele nesto i u Bosni(kao recimo u Albaniji)

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: BPNP??

Post Postao/la Roger Wilco » 12 apr 2013 17:26

elma89 je napisao/la:
Kod nas je naravno izraženiji jer živimo tu gdje živimo i jer postoji i dimenzija straha za opstanak i konformističke želje za pripadanjem.
Kako mislis izrazenije? ja sumnjam da postoje ozbiljni bosnjaci koji ozbiljno pozivaju u odricanje islama, osim srba naravno(vratite se veri pradedovskoj :mrgreen: )
ja se nadam da nema :D
Pa fino.
Mi smo geografski muslimanska manjina u kršćansko-hrišćanskom moru. Naša stradanja i dovođenje na ivicu biološkog opstanka potiču iz te činjenice i samim tim veći je broj naših ljudi koji se pokušavaju uklopiti i asimilirati u okolni dominirajući kulurološko-religijski krug, nego što je to slučaj kod ostalih muslimanskih naroda.
Što se tiče poziva ima svega i bukvalno ovisi od stepena duhovne ruiniranosti pojedinca, od onih da se smanji uticaj vjere na svakodnevi život (pogotovo u sferi javnog života i neke vizuelne prisutnosti), preko okrivaljvanja našeg vjerskog identiteta za sve nedaće, mane i negativne pojave pa do otvorenih samomorzitelja i autošovinista kojima ni četnik nije ravan.

mudhoney
Član
Postovi: 133
Pridružen/a: 22 nov 2012 11:27

Re: BPNP??

Post Postao/la mudhoney » 23 apr 2013 19:00

elma89 je napisao/la: Nebi ja rekla da su strani projekat,prije djeca koja se ugledala na zapadne skinhedske,brzo uvide da skinhedsi ne prihvacaju muslimane,pa cak ni bivse
Ima ovakvih organizacija i u Turskoj,cak su kod njih uspjesniji.zalazu se da turci ostave arapski islam i predju na prastaru tursku vjeru

i oni se vezu za nacionalizam,i ono sto svaki turcin najvise voli-Ataturka
Točno tako, pufičava dječurlija koja se fura na nacizam. Ali to što su protiv islama nije zbog antiislamizma nego zato jer se furaju na naciste - valjda je svima poznato da je Hitler iz dna duše mrzio kršćanstvo i da mu je plan bio da, nakon eliminacije židova i vojne pobjede, iskorijeni sve kršćansko. Smatrao je kršćanstvo nametnuto germanskom narodu i istinski mu se gadilo, tim više jer je Isus bio ćifut. Ako gledate one dokumentarce o nacističkoj Njemačkoj, lako ćete primjetiti da je crkva stavljena na margine u svim oblastima. Slave se starogermanski bogovi i oživljavaju starogermanski mitovi i legende. Može se lako pronaći na youtubeu npr. obred nacističkog vjenčanja koji se, naravno, ne odvija u crkvi.

Slično tome, današnji neonacisti diljem svijeta samo kopiraju Hitlera i naciste pa tako i ovi iz BPNP-a. Uvijek im je ta "povratak korijenima" furka jako izražena. Pufičari i pubertetlije u potrazi za vlastitim indetitetom, to su svi desno orijentirani skinheadsi. Kretenčići ako se mene pita.

Odgovorite