☑ Pravila foruma i savjeti

Ukrajina

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Ukrajina

Post Postao/la momak » 17 mar 2022 21:29


Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 18 mar 2022 14:51

Zmaj je napisao/la: 15 mar 2022 14:05 slika
Stanje 22 Februar 2022

slika
Stanje 25 Februar 2022

slika
Stanje 5 Mart 2022

slika
Stanje 12 Mart 2022

slika
Stanje 15 Mart 2022
slika
Stanje 18 Mart 2022
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 18 mar 2022 14:55

Ukraine War - Ukrainian Helmet Cam Close Range RPG Ambush On Russian Ural Truck

A helmet cam video from an Ukrainian close range RPG ambush on a lone Russian Ural truck filmed in a undisclosed location surfaced on Telegram.

The video shows the ambush on the Truck from 3 different angles.

One from the trucks dashcam. The other from a Ukrainian recon drone following the truck and the third angle comes from the Ukrainian soldier who conducted the ambush while wearing a helmet cam.

The video raises a lot of questions about Russian supply line secuirty and situal awareness in an actual active combat zone.

Since the Ukrainian soldier is not wearing any camo jacket it is possible that he conducted the ambush while wearing civilian clothes and this ambush was in fact conducted behind Russian lines. T

There would be no other reasonable explanaition to why the truck would move alone without any cover by friendly forces.

Since the beginning of the war Ukrainian troops successfully used the long and poorly protected Russian supply lines as their advantage by ambushing them on a tactical level with small mobile units and anti-tank weapons.

This video is just another textbook example of this.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 18 mar 2022 15:04

Ukraine War - Ukrainian Soldier Takes Russian Rifle Round To His Machine Gun During Firefight

Helmet cam footage from a firefight between Ukrainian and Russian troops somewhere in a undisclosed location in Ukraine shows the moment the machine gun of a Ukrainian soldier being hit by a Russian rifle round.

The Ukrainian soldier takes the round to his machine gun after exposing his position for a while to long during a short ceasefire.

It appears that the soldier himself got hit by the ricochet but stayed mostly unharmed from it.

The contacted his comrades and informed them about his status.

From all we can see in the video it appears he stayed in the fight and is well.

A soon as more informations to this event are available we will update this description.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 18 mar 2022 15:17





Unistena ruska tehnika.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 18 mar 2022 15:20

Chechens continue to lead the way among Russia’s forces in Ukraine of producing snazzy videos in which they don’t actually do anything
Kadirovci izgleda nisu dosli u Ukrajinu zbog borbe nego da snimaju spotove.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 20 mar 2022 15:27

"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

SultanSaDrine
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 22 mar 2020 20:17

Re: Ukrajina

Post Postao/la SultanSaDrine » 20 mar 2022 19:14

Kad padne Marijupol bice gadno u Harkovu i Kijevu. Rusi ce dobiti morala jer ce tu pobjediti grupu Azov koja ima 4 000 boraca.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41364
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukrajina

Post Postao/la Jack » 20 mar 2022 20:55

Azov brigada se nece predati.Ako ih je tamo 4000.Trebat ce najmanje 20 000 Rusa da zauzme ovo.A na kraju oni nikad nisu ni pravili linije odbrane u Mariupolu.To je tesko Rusko srediste i Pro-Rusko.Ako se tamo muce.Mozes misliti kako ce tek da zaigraju u vecim gradovima.Bez nekih 400 000 do 800 000 svjezih snaga.Ne mogu Rusi zauzeti Ukrajinu.Nije to Gruzija kad su se prosetali za 2 dana prije 10 tak godina.Sad ce im biti daleko teze
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
apilk5
Član
Postovi: 293
Pridružen/a: 07 nov 2020 21:16

Re: Ukrajina

Post Postao/la apilk5 » 20 mar 2022 22:19

SultanSaDrine je napisao/la: 20 mar 2022 19:14 Kad padne Marijupol bice gadno u Harkovu i Kijevu. Rusi ce dobiti morala jer ce tu pobjediti grupu Azov koja ima 4 000 boraca.
Samo 1 bataljon i oklopna četa puka Azov su u Marijupolju. Imaju dva bataljona u Harkivu, jedan u Kijivu i jedan novi u Dnjepru.

SultanSaDrine
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 22 mar 2020 20:17

Re: Ukrajina

Post Postao/la SultanSaDrine » 21 mar 2022 08:38

apilk5 je napisao/la: 20 mar 2022 22:19
SultanSaDrine je napisao/la: 20 mar 2022 19:14 Kad padne Marijupol bice gadno u Harkovu i Kijevu. Rusi ce dobiti morala jer ce tu pobjediti grupu Azov koja ima 4 000 boraca.
Samo 1 bataljon i oklopna četa puka Azov su u Marijupolju. Imaju dva bataljona u Harkivu, jedan u Kijivu i jedan novi u Dnjepru.
To nisam znao. Ja sam cuo da su poslali citavu Azov grupu u Marijupol i da ih je oko 4000 u gradu. Znasli koliko ukupno imaju boraca u ukrajini?

Avatar
apilk5
Član
Postovi: 293
Pridružen/a: 07 nov 2020 21:16

Re: Ukrajina

Post Postao/la apilk5 » 21 mar 2022 14:13

SultanSaDrine je napisao/la: 21 mar 2022 08:38
apilk5 je napisao/la: 20 mar 2022 22:19
SultanSaDrine je napisao/la: 20 mar 2022 19:14 Kad padne Marijupol bice gadno u Harkovu i Kijevu. Rusi ce dobiti morala jer ce tu pobjediti grupu Azov koja ima 4 000 boraca.
Samo 1 bataljon i oklopna četa puka Azov su u Marijupolju. Imaju dva bataljona u Harkivu, jedan u Kijivu i jedan novi u Dnjepru.
To nisam znao. Ja sam cuo da su poslali citavu Azov grupu u Marijupol i da ih je oko 4000 u gradu. Znasli koliko ukupno imaju boraca u ukrajini?
Ne znam. Započeli su rat s dva bataljona, al su primili velik broj dobrovoljaca. Također nisu jedina Ukrajinska formacija u Marijupolju. Uz Azov, grad brane još: 56. motorizovana brigada, 36. brigada marinaca i 12. brigada nacionalne garde.

Dzumrukcija
Član
Postovi: 412
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Ukrajina

Post Postao/la Dzumrukcija » 21 mar 2022 20:19

Rusi potvrdili 10,000 mrtvih vojnika :shock:



I ovo je bez snaga tzv. Donjecka i Luganska onih republika i bez Kadirovaca

16,000 ozljedjenih, haos kod Rusa.

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Ukrajina

Post Postao/la momak » 21 mar 2022 21:21

Ukrajinci rade odlican posao.
Bas onako kao sto su nasi borci radili.
Iako Rvatine to ne priznaju.Nas 5 Korpus je cuvao prve ulice Zadra i Karlovca.Do neke mjere cak i Zagreba.
Dok su se bojovnici obucavali 3,5 godine,i trenirali po Porecu i Umagu.da su krenuli u boj protiv neprijatelja,kojem su nasi zadavali velike glavobolje.

Nadam se da zapad/NATO misli.Ustvari mora da ima vec spremit teren u nekoj Ruskoj republiki,koju ce finansirati u ratu protiv Rusa.
Brez da NATOv vojnik stane na tu zemlju.

Mislim i vjerujem da je to jedini ispravni plan,sa kojim se polako al sigurno dotuce Ruske cetnike.
Recimo Dagestan,Ingusetija.Mozda cak Cecenija!?

Ima dosta naroda,koji Ruse gensko mrze.

Zato Ukrajinci rade odlican posao za te sledece narode(i ja sam siguran,da ce to ici dalje),te da rade odlican posao za Europu i Ameriku
I ZA NAS U BOSNI :vojnik2:

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Ukrajina

Post Postao/la momak » 22 mar 2022 09:29

Morala kod Rusa svakim sledecim danom,ce samo opadati i opada.
Cekam dan,kad Ukrajinci iz defanzive krenu u ofanzivu.Mora.Doci ce taj dan.
Samo stanovnistvo Rusije je sve vise skepticno i protiv rata u Ukrajini.I protiv Putina!Takve informacije nam dolaze od Rusa sa zapadnih zemalja.
Jedina bojazan je,da posle eventualnog obaranja Putina,opet dolazi covjek iz bivsek KGB-ja.Zaboravio sam mu ime.

Ocekivam u sledecih nekoliko dana sledece:

-Ukrajinci ce preci iz defanzive u ofanzivu
-Rusi ce postati jos brutalniji(to ce biti dokaz o Ukrajinskoj ofanzivi)
-u Rusiji ocekivam nervozu kod obbicnog stanovnistva zbog enbarga i nesigurnosti(inflacija)
-Ukrajinci ce jos dalje gladko dobivati medijski rat (objavljivanje vijesti Ukrajinskog naroda protiv Putinovog vojnog rezimskog fake news)
-temperature idu i na +15
-u sledecim danima stvarno ocekivam VECI Ukrajinski vojni uspijeh

Po mom misljenju jedina ali cak najveca mrlja kod Ukrajinaca je neofasizam.(naravo,ima ga i kod Rusa)
Kako ce se toga rijesit nakon rata,to je druga prica.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ukrajina

Post Postao/la Gorcin » 22 mar 2022 11:52

Rusi su najveći globalni izvoznik zemnog gasa i drugi najveći izvoznik nafte na svijetu.
Sankcije koje je Džo Bidon nametnuo Rusiji najviše su pogodile i pogodiće upravo Zapad. Slipi Džo ga je ovdje momački zakajl'o Evropi, samim tim i nama. Kako će prosječan Bosanac izdržat' cijene dizela od 3,5 KM? Pa Švedi i Norvežani kukaju, još ti Norvežani imaju i svoju naftu. Rusija je, koliko mi je poznato, Evropu opskrbljivala sa 60 % potreba za energentima.
Odakle će Evropa nabavljat' naftu? Iran i Venecuela takođe pod sankcijama, dok ih dignu, krepaj kenjče...Venecuela ima najveće zalihe nafte na svijetu prema nekim podacima, al' dok se njihova istraumatizirana privreda digne na noge, proći će godine i godine. I još godine dok se uspostavi nekakva veza Evrope i, eto, Venecuele, ako se išlo na to.
Al' yebo naftu, možemo i volovima orat', je l 'tako.
Veći belaj su žitarice, suncokretovo ulje i umjetna gnojiva. Rusi i tu šiju sa oko 50 % svjetske proizvodnje umjetnog gnojiva. Koliko je meni poznato, BiH je dio umjetnog gnojiva uvozila iz Maroka.
Rusi i Ukrajinci su proizvodili zajedno oko četvrtine svjetske proizvodnje žitarica.
Šta hoću reći...puca Putinu q. za američkim sankcijama. Kad bude stani-pani, Rusi mogu i bez McDonaldsa, i bez cole, i bez sviftova, interneta, sienena i bibisija, al' prva Njemačka teško može bez ruskog plina, a doabr dio Evrope bez ruskog i ukrajinskog žita.

Na stranu što bi s političkog aspekta bilo dobro po nas da rovovi ostanu istočno od Odese i po mogućnosti što istočnije od Dnjepra...s ekonomskog aspekta se postavlja pitanje imamo li mi ikakav odgovor na ovom našem mikroplanu za turbulentan period koji je neminovno pred nama. Hoćemo li se bazirat' na uvoz žita iz prijateljskih Srbije, Hrvatske i Mađarske ili ćemo sijat' svoje, pa makar i ne imalo dovoljno glutena po EU normama jer te gladan stomak ne pita ima l' il' nema glutena. O ostalom da ne pričamo...
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Dzumrukcija
Član
Postovi: 412
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Ukrajina

Post Postao/la Dzumrukcija » 22 mar 2022 12:50

Gorcine biće krompira, nemoj se brinuti za žitarice, šta će ti žitarice. :D

Iran trenutno proizvodi 3 mil barela dnevno, a jučer je njihov ministar za naftu rekao da će podići na 5.7 mil barela dnevno:
https://www.iranintl.com/en/202203219750

Iran već ima veće narudžbe, a ove sankcije zaobilazi preko Iraka i Emirata (nisam siguran za Emirate).

Saudijska će isto povećati proizvodnju, tako da nije Rusija nezamjenjiva, ali trebat će vremena, minimalno 6 mjeseci da se vrati na početak.

Plin je Njemačka riješila sa Katarom, Alžir će podmiriti ostatak Zapadne Evrope.
Istočna Evropa je mala i nebitna, to može Turski tok (TANAP) podmiriti preko Azerbejdžana.

Bitno je za buduće izbaciti Rusiju iz svih strateških projekata Evrope, a sad će vjerovatno i kupovati od Rusije još malo.

Ulje ko ulje, ima maslinovo :rocky:

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ukrajina

Post Postao/la Gorcin » 22 mar 2022 13:06

Mene ko mene ne brine, ko ih yebe sve, i jedne i druge i en-te. Ako nisi u stanju ko pojedinac bit' nezavisan pored hiljadu mogućnosti, ko ti je kriv, čekaj red pred Bingom.
Samo govorim ima li ikakvog plana B na višem nivou.
Bila je azotara u Vitkovićima, može valjda Bosna posijat žita da se prehrani, ulje se može pravit i od drugih kultura sem suncokreta, ovog ostalog imamo i za izvoza da nije uvoznih lobija i "dođem ti dođeš mi rođaka".
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Ukrajina

Post Postao/la momak » 22 mar 2022 13:11

Sve si ok napisao.I upravu si sa gore navedenim podatcima o plinu,nafti,psenici,...iz Ukrajine/Rrusije.
Jedno je kad pricamo o drzavnom gospodarstvu i drugo o obicnom covjeku.
Posto u Bosni gospodarstvo nije jako i nije direktno toliko odvisno kao recimo Njemacka.Onda nas to nece bas potuci.
Drugo.Obican covjek i ta gospodarska kriza na Bosnjaka mora i moze samo pozitivno da utjece!Kako?

-narod se mora okrenuti poljeprivredi,koju je maksimalno zanemario.Kad prolazis kroz zemlju,vidis ogromno zanemarene i neiskoristene zemlje.
-do 2km udaljenog grada se ide autom i tamo se placa parking.Svak vozi svoje auto.
-vjerujem,da u nasim gradovima ima vise kladionica nego sto citava Bosna ima bicikla
-alternativu plina za domacu upotrbu ima.Od suncanih kolektora,toplotnih grijanja,vjetraca,drva,...Uvijek sam razmisljao i govorio,da ce nas to jednom kostati,koliko cemo biti ovisni od Rusa.U ovom slucaju mene i moju porodicu nije pogodilo.
-maksimalno je treba ograniciti trgovcima njihove marze.Prije rata u Ukrajini je bio COVID,koji je pokazao taj pohlep trgovaca,kojeg placa obican narod

Albanija nije propala u zadnijh 100 godina,pa necemo ni mi.
Ali morat cemo reci cao mnogim stvarima,koje smo preskupo placali(telefoni,interneti,auti i njihova osiguranja sa uzdrzavanjem,...)
Slovenija je preko Alzira nasla plin za svoju zemlju.Prije 10 dana!!!
A kod nas u Bosni skoro svake godine se pretilo izkljucenjem ruskog plina zbog duga!? I uvijek se trazilo samo rijesenje,kako dug platiti :oops:

Drage bosnje.
Ukrajinski rat,ruzno,ali moram reci da nam je dobrodosao.
SAD.Ili nikad Ko ne vidi,sta i kako se mora raditi.Ekonomski i politicki.
Taj koji nevidi,taj se snasao nebi ni u Japanu.
Dok recimo Izraelci iz mora prave pitku vodu,mi kukamo o susi.Neisplatljivosti i bla bla bla.
A vecina Europe bi za nase meso.Nase domace proizvode platila i vise.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ukrajina

Post Postao/la Gorcin » 22 mar 2022 18:16

Ovo za ruski plin koji ulazi negdje kod Zvornika i zavrsava u corsokaku na Ilidzi sam i sam spominjao x puta. Ne mogu da shvatim da 30 godina od rata zavisish na koju ce ustat neki Oleg iz Rostova i hoce li se Jovo u Karakaju kod Zvornika napit i zavrnut pipu.
Evo da se na taj plin grije makar cijelo Sarajevo, nego se grije samo Sarajpolje. I onda imas apsurdnu situaciju da se iz godine u godinu prepisuju bivsi i sadasnji direktori, jedni drugima nanu naninu, smjenjuju se upravni i nadzorni odbori a kadrovici u resornim ministarstvima penziju zaradili pisuci iz godine u godinu iste odluke o jednim te istim smjenama po principu sjasi Kurta da uzjase Murta. I na kraju opet zavisis od tog ruskog plina. Strasno.
Dosad da se rucni kopalo mogla se iskopat nafta u Dreznici i krampom prokopat kanal za cijevi za centralno grijanje iz Kaknja.
Al' jok, lakse je krivit onog Olega u Rostovu.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Odgovorite