☑ Pravila foruma i savjeti

Požar u Bosni 13

Aurelije
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 01 okt 2021 13:38

Požar u Bosni 13

Post Postao/la Aurelije » 04 okt 2021 11:04

Poštovani!
Amaterski se bavim poviješću imam i svoju web stranicu: https://hrp-ap.com/
https://www.facebook.com/Historical-Res ... 348001446/
Zamima me jedan događaj u Bosni koji ima neku vezu sa mojim sadašnjim istraživanjem a spominje ga splitski pisac A.Cutheis (Kuten) u svom dijelu poznatom kao Tabula a Cutheis. Evo kako glasi opis toga događaja iz 1366. kako ga je prema Cutheis -u opisao i preveo T.Smičiklas.
U oči svete Katarine god. 1366.ukaže se medju osmom i jedanaestom urom prije podne sa iztočnih strana nebeska vatra u sjajnom svjetlu, a strah i trepet popade svu zemlju. Vele: „da su u to vrieme u Bosni najveće gore izgorile, i kamenje i životinje i ptice".
Taj događaj opisuju razni povijesničari sa sličnim prjevodom pozivajući se na pisanje A.Cutheis-a a u vezi bosanskih patarena koji su naselili opožarena područja .Događaj se vjerojatno desio 24 studenog/novembra 1366 godine.
Zamima me u kojem se dijelu Bosne desio taj požar (od udara meteora ili nečega drugog ?) i ima li u ,narodnim predanjima ili nekim kronikama nekih zapisa o tome . Molim sve koji znaju neke podatke,spoznaje o tome ili gdje bi ih mogao pronaći da mi se jave na mail.
Sa poštovanjem! Aurelije Paggadoro
[email protected]

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Požar u Bosni 13

Post Postao/la Jack » 05 okt 2021 17:30

Bosanski Patareni nisu mogli da nasele nista.Jer su drzali vecinu zemlje u tadasnjoj Bosni

1366 moze biti jedino biti rat s Madjarima oko Usore koja je bila jedan od dva stalna posjeda Madjara na podrucju danasnje Bosne.Imali su i jedan mali dzep preko Bosanske Posavine

Nijedan ozbiljan historicar ne spominje veliki pozar u Bosni.A medju njima i oni koji su se bavili Osmanijslkim izborima.Ako Nikola Lasvanin ne opisuje nikakve pozare

To vrelo Tadije Smiciklasa je 'tacno'' kao i Posavski anali iz 822 godine Ajnharda koji je prepisivao zapise i neki ga historicari danas nazivaju ''tacnim ' ili tocnim sto jednostavno nije tako

Ne bih rekao da se je sta desilo tada


Prije bih rekao da je pozar sinonim za rat ovdje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite