☑ Pravila foruma i savjeti

Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Post Postao/la Jack » 22 aug 2019 23:17

Enver Imamovic lupeta gluposti.Jedna Engleska je imala 1.5 miliona stanovnika i bila je centar ondasnje civilizacije.Sa samostanima kao i raznim inovacijama da ne pricam gradovima.Ovo je mahnitanje totalno

Bosna je optimalno mogla cijela da ima 200 000 stanovnika iako po meni i 150 000 nije nemoguce
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosniaFirst
Član
Postovi: 283
Pridružen/a: 29 maj 2018 00:49

Re: Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Post Postao/la BosniaFirst » 23 aug 2019 19:31

Jack je napisao/la: 22 aug 2019 23:17 Enver Imamovic lupeta gluposti.Jedna Engleska je imala 1.5 miliona stanovnika i bila je centar ondasnje civilizacije.Sa samostanima kao i raznim inovacijama da ne pricam gradovima.Ovo je mahnitanje totalno

Bosna je optimalno mogla cijela da ima 200 000 stanovnika iako po meni i 150 000 nije nemoguce
Velika Britanija je imala 3,2 miliona stanovnika pred kraj 19. i početkom 20. vijeka, tj. onaj njihov otok, a kontrolisali su teritoriju na kojoj Sunce bukvalno nikada nije zalazilo sa preko 400 miliona stanovnika i imali ubjedljivo najveću mornaricu na svijetu i kvalitetom i kvantitetom, jedino SAD danas ima takvu dominaciju.(imaju više nosača aviona nego sve ostale zemlje zajedno i duplo su sveći od većine ostalih)

I ja mislim da je milion malo previše, iako ne baš nemoguće, jer je Bosna uvijek bila mjesto sukoba i ratova od 16. vijeka, pa do 1878. konstantno.(ako ubrajamo i odvođenje Bošnjaka na bojna polja Rusije, Perzije, sjeverne Afrike pored odbrane Bosne od nasrtaja Mlečana i Habsburgovaca)
I prije toga je Bosna bila često u ratu sa Ugarskom ili Raškom, a kasnije i sa Osmanlijama do 1463.g.

Vojnici koji bi se vraćali sa fronta kada se rat završi, često bi donoslili razne bolesti, za koje tada nije bilo lijeka, a i kada je bilo, Osmanlije nisu imale doktora u modernom smislu riječi, krajem njihove vladavine imali su 4 doktora u cijeloj Bosni(u vojnoj bolnici u Sarajevu, ako se ne varam).

Tako je na popisu 1580.g. ili nekada tako, popisano bilo 80% muslimana u BiH, ali zbog vojne obaveze i bolesti koje su se u gradovima najbrže širile, 1850.g. na popisu je popisano samo 30% muslimana. Šta ćeš kad ne damo mi našu "braću Turke", dobro su nam vratili 1832., ali i 1878.g..(šta veliš Abidaga?)

Tako da možemo pretpostaviti da su oscilacije u broju stanovnika bile velike kroz proteklih 500 godina, možda i jeste bilo milion stanovnika, ali je to malo vjerovatno, kao i da je bilo samo 150k. Vjerovatno je nešto između.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Post Postao/la Jack » 26 aug 2019 12:27

Engleska je imala 1.5 miliona za Hastingsa.Neko prica da je Bosna u 11 stoljecu imala milion stanovnika.Glupost i to zesca

Hastings je bitka koja se je odigrala 1066

Izmedju Engleskog kralja i Jacka
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Post Postao/la JuzniDoboj » 29 mar 2020 21:06

@Razarach

Čak ni kasnije nije bilo većih gradova, po standardnom evropskom smislu. Možda jedino Jajce može da spada u tu grupu.

A cudno mi je da urbanizacija pocinje tek u 14om vijeku, to je jako kasno za evropske okvire.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

SrednjaBosna
Član
Postovi: 60
Pridružen/a: 23 mar 2020 19:43

Re: Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Post Postao/la SrednjaBosna » 29 mar 2020 22:31

JuzniDoboj je napisao/la: 29 mar 2020 21:06 @Razarach

Čak ni kasnije nije bilo većih gradova, po standardnom evropskom smislu. Možda jedino Jajce može da spada u tu grupu.

A cudno mi je da urbanizacija pocinje tek u 14om vijeku, to je jako kasno za evropske okvire.
U srednjoj evropi su gradovi često nicali uz samostane. A bosna je bila slabije povezana s obadvima crkvama. Čito sam nedavno da je i feudalkzam u bosni kasnio. Kad se smisliš samo koliko je gradova na svijetu s imenom "... burg" ili "...bourg"... znaš koliko je feudalizam pokretao osnivanje gradova. A nekako mi se čini da i antička rimska naselja nemaju toliki kontinuitet u bosni ili nisu bila jako razvijena. Ako naprimjer usporediš dalmatinsku obalu imaš gradove od pamtivijeka. Valjda bosna nije bila toliko "s na ruku" brdovita podalja od obale a nema velikih rijeka. Ali je to i oblikovalo identitet bosne.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Najveći gradovi Bosne kroz historiju

Post Postao/la Jack » 19 maj 2020 00:17

Bosna nije imala bogatstvo.Rimske gradove koje vidis po Engleskoj ili Libiji ili Alzriru ili Francuskoj.Zapravo to se sve svodi na obalu Jadranskog mora znaci Pula,Split,dijelom Zara,tacnije Zadar.Dubrovnik je navodno osnovan od Slovena,sto je moguce.Vecina gradova je napravljena iz samostana
Najstariji grad Engleske je York ili Jorik Skandinavski koji je preko 1000 godina star.Formiran je kao UTVRDA.A prva gradjevina svih utvrda je bila izgradnja Samostana kad bi im prilike dozvoljavale.To se je desilo u Kijevskom Rusu preteca danasnje Rusije.Jedino gradovi u Italiji su formirani od strane Rimskog carstva primjer Rima kojeg nisu osnovali Krscani nego pagani.I jos tih par gradova tipa Atina u Grckoj

Do 1000 godine nije bilo krscanstva u Bosni kakvo je postojalo u Francuskoj ili Engleskoj tada.Navodno najstariji dokazani grad je Livno koje datira iz 1045 godine.Starijeg grada neces naci.Ako skopcas rascjep u crkvi nakon Civitate-a i 1054 godine izmedju zapadnog i istocnog klera,kasnije podjela na katolicanstvo i pravoslavlje.Vidis da mozda 2-3 samostana je prisutno u Bosni i 5-6 pravoslavnih manastira.Ali svi se nalaze u Hercegovini.Neces naci na neki jak dokaz srednjovjekovne Bosne i crkvi sem megalomanije da u 15 stoljecu je bilo 600 katolickih crkava i da su sve to Turci porusili.Nasao bi se svjedok dok rusenja.I ovo je samo za podrucje Bihaca,tacnije Unsko-Sanskog kantona

Ne mora da znaci da su gradovi rasli uz Samostan jer nisu.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite