☑ Pravila foruma i savjeti

Namjenska industrija BiH

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la kliker » 17 jan 2019 15:20

Meteor je napisao/la: 17 jan 2019 14:34
Mehmed beg Catic je napisao/la: 17 jan 2019 13:10
@meteor, vidim da si upoznat sa gradivom o NI pa me zanima tvoje misljenje o ovome:
sta ti mislis da li mi ( Bosnjaci ) mozemo da imamo stete/koristi od ovoga?
Da li to utice na ostatak NI ?
Da li postoji mogucnost da se otkupi u stecajnom postupku pa da na taj nacin preuzmemo kontrolu ?
Da li je ustvari ista korisno ostalo u toj firmi za NI ili su to ustase vec rasprodali ? itd
Vojni dio SPS-a/Vitezita/Sintevita davno je opljackan i unisten. Mislim da je tokom one afere sa Irakom SFOR zaplijenio i unistio masine.

Unistene su velike prese za ekstrudiranje baruta za Plamen, Oganj, Grad, Orkan, artiljeriju itd.. Bazne hemije nikad nije ni bilo u SPSu, govorio sam o tome...Sto se tice ovog sto treba da ide u stecaj oni su proizvodili civilne i vojne eksplozive Vitezit na bazi amonijum nitrata kao glavne sirovine. Ovaj eksploziv Pretis, Binas, Igman i Ginex ne koriste...U slucaju nuzde mogu se koristiti amonijum-nitratni eksplozivi ali se ne smiju skladistiti jer su osjetljivi na vlagu i gube eksplozivnu osobinu.

Pretis, Binas, Igman, Ginex u proizvodnji municije i podsklopove koriste TNT, RDX; HMX, Nitroglicerin, Nitrocelulozu mnogo jace i stabilnije eksplozive od amonijum nitrata...Vitezit nista od ovih sirovine ne proizvodi sto je potrebno za redovnu/velikoserijsku proizvodnju municije....
Znaci da bismo trebali jednu novu fabriku eksploziva. Neka Vitezit ide u zaborav. No pitam se bili bila isplativa sa ovim proizvodnim volumenom u NI?

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 17 jan 2019 15:36

Znači danas u BiH ni jedna firma više ne proizvodi eksplozive za municiju i artiljeriju?
Samo BiH.

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Meteor » 17 jan 2019 20:57

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 17 jan 2019 15:36 Znači danas u BiH ni jedna firma više ne proizvodi eksplozive za municiju i artiljeriju?
Ne ! Nemamo nikakve fabrike za proizvodnju exploziva. Nema ni bazne hemije.
....................
slika :Studyy:

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Zmaj » 17 jan 2019 22:00

Meteor je napisao/la: 17 jan 2019 14:34Pretis, Binas, Igman, Ginex u proizvodnji municije i podsklopove koriste TNT, RDX; HMX, Nitroglicerin, Nitrocelulozu mnogo jace i stabilnije eksplozive od amonijum nitrata...Vitezit nista od ovih sirovine ne proizvodi sto je potrebno za redovnu/velikoserijsku proizvodnju municije....
Ovo nabavljamo u Srbistan?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Meteor » 17 jan 2019 22:20

Zmaj je napisao/la: 17 jan 2019 22:00
Meteor je napisao/la: 17 jan 2019 14:34Pretis, Binas, Igman, Ginex u proizvodnji municije i podsklopove koriste TNT, RDX; HMX, Nitroglicerin, Nitrocelulozu mnogo jace i stabilnije eksplozive od amonijum nitrata...Vitezit nista od ovih sirovine ne proizvodi sto je potrebno za redovnu/velikoserijsku proizvodnju municije....
Ovo nabavljamo u Srbistan?
Nesto baruta, a eksploziv od njih ne nabavljamo...
....................
slika :Studyy:

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la krhan » 18 jan 2019 00:32

Sta je sa onom barutanom,o cemu se jedno vrijeme pricalo???
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Meteor » 18 jan 2019 03:04

krhan je napisao/la: 18 jan 2019 00:32 Sta je sa onom barutanom,o cemu se jedno vrijeme pricalo???
Nema u novinama nista... :tutu:
....................
slika :Studyy:

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la bilbo » 18 jan 2019 08:33

Meteor je napisao/la: 18 jan 2019 03:04
krhan je napisao/la: 18 jan 2019 00:32 Sta je sa onom barutanom,o cemu se jedno vrijeme pricalo???
Nema u novinama nista... :tutu:
Primijetio sam jednu tendenciju kod nasih koji vode NI, a to je da su se usutili i vise ne iznose u javnost vijesti i razvojne projekte. Ako znamo da su odranije odobrena sredstva za barutanu i fabriku puscanih cijevi i krenulo se u realizaciju, a dosad nikakve novosti nismo culi gdje i sta, znaci da su se nasi opametili... suti i radi.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la krhan » 18 jan 2019 14:52

bilbo je napisao/la: 18 jan 2019 08:33
Meteor je napisao/la: 18 jan 2019 03:04
krhan je napisao/la: 18 jan 2019 00:32 Sta je sa onom barutanom,o cemu se jedno vrijeme pricalo???
Nema u novinama nista... :tutu:
Primijetio sam jednu tendenciju kod nasih koji vode NI, a to je da su se usutili i vise ne iznose u javnost vijesti i razvojne projekte. Ako znamo da su odranije odobrena sredstva za barutanu i fabriku puscanih cijevi i krenulo se u realizaciju, a dosad nikakve novosti nismo culi gdje i sta, znaci da su se nasi opametili... suti i radi.
Valjda su prikocili sa otvorenom pricom u detalje. Krenuli su sa pricom ko sevde uz kahvu.
Bitno da se gradi i radi a sve detalje netrebaju iznositi.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41366
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 18 jan 2019 18:32

Barut se kupuje iz Lucana(Srbistan)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
V Corps
Član
Postovi: 47
Pridružen/a: 17 maj 2018 14:35

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la V Corps » 18 jan 2019 22:45

Gledam nešto na stranici TRZ-a, kad tamo, 40mm bacač granata. Dakle, i to su uspjeli napraviti. Mašala :D

slika

Avatar
V Corps
Član
Postovi: 47
Pridružen/a: 17 maj 2018 14:35

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la V Corps » 18 jan 2019 23:14

Dio slika izvučenih iz videa o testiranju RPG-a u Hadžićima

slika

slika

slika

slika


slika

bosnaprkosna
Član
Postovi: 147
Pridružen/a: 26 okt 2018 21:12

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la bosnaprkosna » 18 jan 2019 23:59

Selam.Novi sam,iako pratim forum duze vrijeme.Ne znam samo da li ste citali na forumu klixa temu bha vojna industrija i naoruzanje,pojavila se slika oklopnjaka.
pa samo da proslijedim :)
Sastanak ministra privrede USK i direktora TRZ Hadžići oko pokretanja proizvodnje u USK. Oklopno vozilo. Na stolu se vidi dokumentacija.
slika



slika

Nesto ovako
slika
:rat:

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Meteor » 19 jan 2019 07:23

V Corps je napisao/la: 18 jan 2019 22:45 Gledam nešto na stranici TRZ-a, kad tamo, 40mm bacač granata. Dakle, i to su uspjeli napraviti. Mašala :D

slika
Ko sve proizvodi ove bacace granata od 40 mm ?

Binas, Tehnicki remontni zavod, i mislim Pobjeda iz Gorazda...Samo sto Pobjeda pored bacaca proizvodi gumenu i CS municiju.
....................
slika :Studyy:

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Meteor » 19 jan 2019 08:57

Hadzici vs Bratunac :rofll:

Kapija u Hadzicima
slika

Kapija u Bratuncu
slika

slika
....................
slika :Studyy:

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Meteor » 19 jan 2019 16:54

Jack je napisao/la: 18 jan 2019 18:32 Barut se kupuje iz Lucana(Srbistan)
Jednim dijelom ima i baruta iz Turske, Ceske, Rusije, Slovacke...
....................
slika :Studyy:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 19 jan 2019 18:24

Prosle sedmice sam bio poslovno u Parizu i navecer u hotelskoj sobi gledam TV. Prvo sam se iznenadio koliko francuzi imaju ovih 24h/24 TV kanala. O politici, strategiji sa nekakvih ekspertima itd.. Gomila.

I saltajuci naidem na jednu od tih TV stanica (CNews) i bila je kao neka debata o FR vojsci s posebnom tackom da je francuska vojska upravo odlucila oformiti odjel za cyber napade. Do sada su imali samo ekipu za cyber odbranu a sada rade na tome da razviju i odjel za cyber napade i od sada se francuska vojska imate odobrenje da vrsi i tu vrstu napada. Mada mislim da su to radili ranije ali sada je ovo legalno i izdvajaju se posebna sredstva sa jasnom mamjerom. Onda su pricali kako je to u drugim drzavama. Mene je iznenadilo koliko je ljudi ukljuceno u to.

Naveli su da Velika Britanija ima 2000 ljudi/vojnika i godisnjih budzet od 250 miliona eura za cyber napade.

Francuska vojska ima angaziranih 3400 ljudi/vojnika za cyber odbranu.

slika

slika


Pod cyber napadima ukljucuju i sirenje propagande, obaranje sistema po bolnicama, javnim ustanovama, napade na internet stranice, preuzimanje i obaranje sistema u firmama itd...U biti danas se moze nanijeti ogromna steta sjedeci u fotelji i kuckajuci po tastaturi neko da saspes rafal iz kalasnjikova ili ispali granatu iz haubice. U biti moguce je paralizirati skorom cijelu drzavu,

No da ne duljim

Imamo li u OSBIH neki odjel za ovo? Ili u federalnoj policiji? Idvajamo li mi ikakva sredstva i obucavamo li ljude?
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Zmaj » 19 jan 2019 19:04

"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Zmaj » 19 jan 2019 19:13

bosnaprkosna je napisao/la: 18 jan 2019 23:59 Selam.Novi sam,iako pratim forum duze vrijeme.Ne znam samo da li ste citali na forumu klixa temu bha vojna industrija i naoruzanje,pojavila se slika oklopnjaka.
pa samo da proslijedim :)
Sastanak ministra privrede USK i direktora TRZ Hadžići oko pokretanja proizvodnje u USK. Oklopno vozilo. Na stolu se vidi dokumentacija.

slika
Alejkumuselam i dobro dosao na forum!

Da nije mozda ovo?
http://www.unisgroup.ba/brdm-2-armoured ... scout-car/
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
V Corps
Član
Postovi: 47
Pridružen/a: 17 maj 2018 14:35

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la V Corps » 19 jan 2019 19:57

Kao prvo, fotografiju iznad sam ja postavio na ovaj forum nekoliko dana prije nego su s onog anamo foruma istu pokupili uz objašnjenje šta je na fotografiji i otkud, dakle C/P.

Na fotografiji se nalazi novo oklopno vozilo iz TRZ-a. Fino zvuči, zar ne!? :zastava: Jedino što je moguće zaključiti iz ovih tankih podataka jeste da se radi o vozilu višem od 2.5m (ako usporedimo s osobom koja se nalazi pored vozila na slici) i pogonom 6x6. Dakle, živi bili pa vidjeli :rat:

Odgovorite