☑ Pravila foruma i savjeti

Mostar

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41376
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 24 okt 2018 07:54

Dobro takozvana Srpska lista bi sigurno upala u census da nije bilo podjela kod Srba u samom gradu gdje jedan dio rekao Sdp a drugi ljevicarske stranke.Tamo je tzv Srpska lista najbolje prosla

Ako pogledas biracko mjesto Zeljusa 443 redovna biraca:137 Bosnjaka,izbori 2010.492 redovna biraca i 179 Bosnjaka

Vidis +49 redovnih biraca u odnosu na 2010 godinu od tog Bosnjaci +42.Srbi+7.Bosnjaci su skocili s 31% na 36,% ovdje u ovom selu.Iako na popisu 2013 bilo je 40% Bosnjaka tamo

Srbi su fakticki najbolje isli prema Mostaru i tamo su realno imali neke sanse da udju u parlament kantona sto bi bila neka vrsta tragedije.Ovako njihovi su samo mandati u Livanjskom kantonu nisu ni u Usk kantonu uspjeli da postignu nesto vise
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41376
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 30 okt 2018 12:04

Gledao sam malo i projekt hotela Razvitak gdje bi do 2022 godine trebao da bude izgradjen hotel Razvitak umjesto porusene robne kuce sada .Sto se tice ovog.Ne znam jel hotel Bristol aktivan tj da li radi.Ali izgradnjom Hotela Neretva+Marriot+ ako bude ovo za Razvitak tacno.To bi bila izgradnja jos 3 nova hotela do 2022 godine i ne cudi me da su ustashe pomalo nervozne oko svega toga
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 30 okt 2018 18:03

Pravi razlozi nervoze Ustasa u Mostaru se mogu u ekonomskom oporavku istocnog Mostara kao i u iseljavanju ustasa sto se vidi na posljednjim izborima.
Sada je od prilike zavrseno brojanje i glasova iz dijaspore i iz BiH pa se moze vidjeti finalni rezultat.
U Mostaru su Hrvati dali 100% od sebe da ih bude sto vise na izborima, i rezultati su sljedeci:

Šifra ......................Kandidat ...........................................................Broj glasova.......... %
00027 ČOVIĆ DRAGAN - HDZ BIH-HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA BOSNE I HERCEGOVINE 19.211 40,05
01698 KOMŠIĆ ŽELJKO - DEMOKRATSKA FRONTA 9.405 19,61
00090 DŽAFEROVIĆ ŠEFIK - SDA - STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE 7.706 16,07
00008 BEĆIROVIĆ DENIS - SDP - SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BOSNE I HERCEGOVINE 3.133 6,53
00769 ZELENIKA DIANA - HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA 1990 - HDZ 1990 2.890 6,03
01182 RADONČIĆ FAHRUDIN - SBB-FAHRUDIN RADONČIĆ 2.256 4,70
02320 HADŽIKADIĆ MIRSAD - MIRSAD HADŽIKADIĆ-PLATFORMA ZA PROGRES 1.471 3,07
00877 FALATAR BORIŠA - NAŠA STRANKA 977 2,04
02314 ŠEPIĆ SENAD - NEZAVISNI BLOK 472 0,98
00004 JERLAGIĆ AMER - STRANKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU 259 0,54
00502 IVANKOVIĆ-LIJANOVIĆ JERKO - NARODNA STRANKA RADOM ZA BOLJITAK 182 0,38

http://www.izbori.ba/rezultati_izbora?r ... /1/199/0/0


To znaci da je u Mostaru:
Pro-BiH kandidati (Komsic, Dzaferovic, Becirovic, Radoncic, Hadzikadic, Sepic, Jerlagic) = 51.5%
Pro-Ustaski kandidati (Covic, Zelenika, Falatar, Ivankovic) 48.5%.

Plus sto nije fer staviti Ivankovic-Lijanovica medju ove 3 ustase jer on to nije.
Kad bi Lijanovica stavili na pro-BiH stranu, dobili bi pro-BiH 51.9%, a pro-U 48.1%.


Ovo je realno i pravo stanje u Mostaru i zato su Ustase nervozne.
Dodaj na to da Bosnjaci sve vise zaradjuju od turista, da se napokon zivnulo malo.

Plus, dodaj na to i podrska SADa, Britanije i EU cjelovitoj i nezavisnoj BiH, kao i stalno kritikovanje ovih drzava i njihovih ambasada Covica i HDZa, te cinjenice da su SAD, Britanija i EU namirisale da su Covic i HDZ igraci Putina i Rusije i Ustase imaju dosta razloga za brigu, ali prvi razlog im je to sto im odlaze ljudi sve vise a oni to hoce da sakriju.
Samo BiH.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Mostar

Post Postao/la kliker » 30 okt 2018 19:03

Po čemu je Falatar ustaša? A tek njegovi glasači?

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 30 okt 2018 21:50

kliker je napisao/la:Po čemu je Falatar ustaša? A tek njegovi glasači?
Po ovom.

https://vijesti.ba/clanak/406586/falata ... -heliodrom

Ovaj ustasa koji ovdje sjedi i smije se sa Falatarom je direktni naredbodavac ubijanja, torture, silovanja, izgladnjivanja, klanja, i svih ostalih vrsta tlacenja nad Bosnjacima zatvorenim u koncentracionom logoru Heliodrom kod Mostara 1992-94 godine.
Samo BiH.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Mostar

Post Postao/la kliker » 30 okt 2018 22:32

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
kliker je napisao/la:Po čemu je Falatar ustaša? A tek njegovi glasači?
Po ovom.

https://vijesti.ba/clanak/406586/falata ... -heliodrom

Ovaj ustasa koji ovdje sjedi i smije se sa Falatarom je direktni naredbodavac ubijanja, torture, silovanja, izgladnjivanja, klanja, i svih ostalih vrsta tlacenja nad Bosnjacima zatvorenim u koncentracionom logoru Heliodrom kod Mostara 1992-94 godine.
Dobro slikao se sa nekim ustašom al lik živi u Sarajevu oženjen srpkinjom a mislim da mu je majka Bošnjakinja... kandidovao se ispred naše stranke koja je ono multi kulti ultra liberalna gradzanska partija... Kontam da mu je većina glasača iz gradskog miljea dakle opet Bošnjaci iliti Bosanci..

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar

Post Postao/la Gorcin » 30 okt 2018 23:56

NS nit je liberalna nit bilo šta od tih epiteta. NS je u suštini srpskohrvatski projekat za razvlačenje pameti Bošnjacima.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 31 okt 2018 02:08

Gorcin je napisao/la:NS nit je liberalna nit bilo šta od tih epiteta. NS je u suštini srpskohrvatski projekat za razvlačenje pameti Bošnjacima.
Tačno.
DF i SDP su ljevičari.
NS je zaista ništa. Osim ovo što je Gorčin naveo.
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 31 okt 2018 02:48

kliker je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:
kliker je napisao/la:Po čemu je Falatar ustaša? A tek njegovi glasači?
Po ovom.

https://vijesti.ba/clanak/406586/falata ... -heliodrom

Ovaj ustasa koji ovdje sjedi i smije se sa Falatarom je direktni naredbodavac ubijanja, torture, silovanja, izgladnjivanja, klanja, i svih ostalih vrsta tlacenja nad Bosnjacima zatvorenim u koncentracionom logoru Heliodrom kod Mostara 1992-94 godine.
Dobro slikao se sa nekim ustašom al lik živi u Sarajevu oženjen srpkinjom a mislim da mu je majka Bošnjakinja... kandidovao se ispred naše stranke koja je ono multi kulti ultra liberalna gradzanska partija... Kontam da mu je većina glasača iz gradskog miljea dakle opet Bošnjaci iliti Bosanci..
Hmmmmmm, kažeš da je “dobro” to što se kandidat za predsjedništvo BiH slikao sa “nekim ustašom” koji je eto slučajno vodio konc logor Heliodrom u Mostaru, koji je najveći logor Bošnjaka u Hercegovini, zato jer mu je “majka Bošnjakinja” a žena Srpkinja? WTF? Šokiraš me majke mi. Ne znam ni šta da kažem na ovo.
Samo BiH.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar

Post Postao/la Gorcin » 31 okt 2018 09:34

SDP se još nije riješio natruha komunizma. Niti će u dogledno vrijeme s kadrovima tipa Damir Mašić & co. Oni imaju socijaldemokratski prefiks i vrlo malo od socijaldemokratskog ponašanja, opet čast pojedincima za koje ne znam otkud su zalutali u tu suštinski antibošnjačku jazbinu. Dok je god to tako, oni su u suštini desnica. Za mene su komunizam i fašizam dva kraja iste sohe.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41376
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 31 okt 2018 12:12

Mostar upija manja okolna sela.Tako naprimjer u Rotimlji si imao 9 prvacica Hrvata prije 5 godina.Danas ih je tamo ostalo 4-5.Znaci solidan pad u ovoj zupi s sve manje mladica.Ovdje imaju 46 osnovaca.Sto se tice Mostara to je grad s vecim selima+ predgradjima Cim,Ilici,Vihovici.Rodoc.Pa me ne cudi ovakvo stanje jos ima i ekonomija dobra.Tamo gdje katolici nemaju veca sela naprimjer Prozor.Vidis da brojka pada pa cijeli taj kraj nema ni 9000 katolika

Oni sad prvi put moraju da bacaju Skutoriju za demografski oporavak.Prije su mahom dolazili katolici iz Bosne ali njihov broj je danas isuvise mali da mogu da naprave bilo kakvu promjenu.Ne bi me cudilo da bude otezanja oko Sjevernog Logora u godinama koje dolaze.Inace u samom centru Stoca imas 10 puta vise sahara nego u Jajcu.Pa toliko nema ni u po Splita zastava

Ako su tako ''nalijepili'' Stolac koji je malo vece selo i daleko od nekog grada.Kako mislis da ce boriti za Mostar.Ne vjerujem da ce padati ali imaju oni problema jer zaledje je sve slabije.Sto jeste imaju i dalje vitalan Citluk,oko Posusja i Siroki ali sve vise imamo raspadnuti Stolac kod njih i Capljinu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Mostar

Post Postao/la kliker » 31 okt 2018 22:04

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
kliker je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:
Po ovom.

https://vijesti.ba/clanak/406586/falata ... -heliodrom

Ovaj ustasa koji ovdje sjedi i smije se sa Falatarom je direktni naredbodavac ubijanja, torture, silovanja, izgladnjivanja, klanja, i svih ostalih vrsta tlacenja nad Bosnjacima zatvorenim u koncentracionom logoru Heliodrom kod Mostara 1992-94 godine.
Dobro slikao se sa nekim ustašom al lik živi u Sarajevu oženjen srpkinjom a mislim da mu je majka Bošnjakinja... kandidovao se ispred naše stranke koja je ono multi kulti ultra liberalna gradzanska partija... Kontam da mu je većina glasača iz gradskog miljea dakle opet Bošnjaci iliti Bosanci..
Hmmmmmm, kažeš da je “dobro” to što se kandidat za predsjedništvo BiH slikao sa “nekim ustašom” koji je eto slučajno vodio konc logor Heliodrom u Mostaru, koji je najveći logor Bošnjaka u Hercegovini, zato jer mu je “majka Bošnjakinja” a žena Srpkinja? WTF? Šokiraš me majke mi. Ne znam ni šta da kažem na ovo.
O Boze.. pa nisam rekao da je to dobro... moja poenta je bila da su mu glasačka baza Bošnjaci ili Bosanci.. Zar misliš da su hardcore ustaše glasale za Falatara?
Moja poenta je da i njegove glasače treba stavit u probosanski zbir... A to se lahko da provjerit pogledaj ko je uglavnom glasao za njega.. slabo glasova iz Gruda i Širokog...

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 31 okt 2018 22:36

Kakve veze to što su Bošnjaci glasali za njega kad će on raditi po Dodik/Čović principu a ne po pro-BiH. Bitno je šta će on uraditi s tim glasovima a ne ko je glasao za njega.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 31 okt 2018 22:39

Gorcin je napisao/la:NS nit je liberalna nit bilo šta od tih epiteta. NS je u suštini srpskohrvatski projekat za razvlačenje pameti Bošnjacima.
:gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Mostar

Post Postao/la kliker » 31 okt 2018 23:07

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Kakve veze to što su Bošnjaci glasali za njega kad će on raditi po Dodik/Čović principu a ne po pro-BiH. Bitno je šta će on uraditi s tim glasovima a ne ko je glasao za njega.
Pa bolan ne bio ti si sabirao probosanske glasove i na osnovu toga pravio neke zaključke koliko je koga u Mostaru... Ako su Bošnjaci glasali za njega onda treba te glasove gledat u sklopu probosanskih stranaka..

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Mostar

Post Postao/la Zmaj » 31 okt 2018 23:29

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Kakve veze to što su Bošnjaci glasali za njega kad će on raditi po Dodik/Čović principu a ne po pro-BiH. Bitno je šta će on uraditi s tim glasovima a ne ko je glasao za njega.
Jel pricamo o broju glasaca ili o politikama? Upravu je kliker.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 01 nov 2018 02:22

Zmaj je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:Kakve veze to što su Bošnjaci glasali za njega kad će on raditi po Dodik/Čović principu a ne po pro-BiH. Bitno je šta će on uraditi s tim glasovima a ne ko je glasao za njega.
Jel pricamo o broju glasaca ili o politikama? Upravu je kliker.
Mimoilazimo se.
Ja sam Falatara zbrajao u ustaške glasove jer ga smatram jednim od njih. Komšića smatram BH patriotom i stoga jednim od nas, to što je on Hrvat ili Katolik meni ne igra ulogu - objasniću zašto ispod. Kliker kaže da glasači za Falatara nisu ustaše i da su to naši koji su glasali za njega. Ja kažem da su oni ustaše jer je nebitno kako se zovu, bitno je samo da glasaju za ustaše.

Možda je kliker pomislio da ja govorim o broju Bošnjaka i Hrvata. Ne. Ne znam da li sam se ja sad nejasno ili pogrešno izrazio - moguće - ali ja govorim o broju pro-BiH ljudi u Mostaru i broju ustaša u Mostaru. Nebitno je kako se ko zove, bitno je na koju stranu ti ljudi stanu. U Mostaru je 1993će bilo balija u HVOu i ubijali su Bošnjačke civile a bilo je Katolika i Pravoslavaca koji su bili u ARBiH i koji su sa našim ljudima dijelili svo to zlo. Josip Musa, pokojni gradonačelnik, je bio Hrvat, Katolik, a radi kritike ustaša tokom rata su mu došli u kuću i bio je toliko pretučen da se nikad nije oporavio od tog degeneka. I umro je radi toga. On je naš - ne njihov. Kao i Komšić. A Falatar je obratno - ne mogu dokazati ali takvog ga vidim.

Moj zbir je bio između pro-BiH i ustaša a ako neko s Bošnjačkim imenom dadne glas Falataru koga ja smatram ustašom, onda ga zbrajam kao jednog od njih. To je tako dok me neko ne uvjeri da je Falatar BH patriota, a u to sumnjam.

Po meni, ovi izbori govore da je njihovih bilo 48.5% a naših 51.5%. Čak šta više smatram Lijanovića manjim ustašom od Falatara.
Samo BiH.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Mostar

Post Postao/la Zmaj » 26 nov 2018 18:43

Veselin Gatalo: Da bi Srbin bio uspješan u Federaciji mora biti dva puta bolji od najboljeg

slika

Veselin Gatalo, Mostarac i Srbin, književnik je koji svojim pisanjem, ali i društvenim stavom nikog ne ostavlja ravnodušnim. U intervjuu za portal Klix.ba u svom je stilu govorio o svom Mostaru, državi i državama, nacionalnim i brojnim drugim odnosima.
Veseline, kako se danas živi u Mostaru? Kako se živi na relaciji Mostar – Banja Luka? Možeš li da uporediš ta dva grada i osjećaje koje imaš prema njima i u njima?

Ja ne živim ni na kakvoj relaciji, živim u Mostaru. U Banja Luku odem, odradim posao i vratim se. Gradovi se ne mogu upoređivati. Banja Luka je uređen grad sa sjajnom infrastrukturom, policija profesionalno radi svoj posao, odiše sigurnošću. Mostar spašava to što je po prirodi stvari grad i što je neuništvi. Ovdje se morao desiti grad i zbog ovih pet rijeka koje teku, Neretva, Radobolja, Buna, Bunica, Posrt.

Neneromalno bi bilo da se ovdje ne nalazi grad i bez obzira ko bi gradonačelnik, Mostar je neuništiv. Zbog toga on opstaje još uvijek. Svi su gradovi različiti, ali nažalost ljudi su isti. Jedino s jakom policijom, s određenim sankcijama nešto se može postići. To Mostaru nedostaje. Banja Luka s većim pravom pretenduje na prijestolnicu kulture, nego Mostar. Između ostalog i što se ovdje ne smije proslaviti stogodišnjica oslobođenja Mostara od Austrougarske u Narodnom pozorištu. Mada je čitav Mostar u to vrijeme to doživio kao oslobođenje o čemu postoje brojni dokazi.

Scena druga, pravi se odbor za kandidaturu Mostara za prijestolnicu kulture. Niko se nije sjetio pjesnikinje Sonje Jurić ili mene. Pozvani su ljudi koji sebe zovu kulturnim radnicima, a iza sebe nemaju kulturni background. Onda je neko napao Elvedina Nezirovića što nije dovoljno Musliman, kakva je to kvalifikacija za članstvo u odboru?!

Za tebe se može reći da si uspio. Imaš talk show na televiziji, u rodnom gradu Narodno pozorište igra tvoje predstave, pišeš za brojne medije... Jesi li zadovoljan postignutim?

Nije uopće važno da li sam ja zadovoljan postignutim, bitno je da li su zadovljni ljudi koji to čitaju, ljudi koji gledaju. Samim time sam i ja zadovoljan. Doduše imam dosta prevoda na strane jezike i ljudi koji su vani čitaju moje knjige i oni su zadovoljni. Šta drugo jedan pisac može da poželi nego da ga cijene po onom što radi.

Kako kao Srbin i intelektualac doživljavaš današnji Mostar? Kako generalno Srbi danas doživljavaju Mostar, grad u kojem se druga dva naroda nadmudruju, posebno kroz prizmu te ustavne diskriminacije?

Da bi Srbin bio uspješan u Federaciji mora biti dva puta bolji od najboljeg. Mada je to i jedan motivacioni element. Srpska djeca u Mostaru su i najbolji učenici i postižu najbolje rezultate. Srbi moraju doživljavati Mostar kao svoj grad. Da nema niti jednog Srbina u Mostaru srpski korijeni su toliko duboki, počevši od onih 19 pravoslavnih porodica koje su živjele ovdje prije izgradnje mosta i tog jednog neoženjenog, kojeg pominju turski zapisi. Pa Blagaja kao glavnog grada Hercegovine koji je bio u sastavu Nemanjićkog carstva. Naravno da je Mostar srpski grad, kao što pripada i Bošnjacima i Hrvatima. Da neko isčupa srpske korijene, Mostara kao kulturnog mjesta ne bi bilo.

Do Srbije i Hrvatske dolaze poluinformacije uglavnom iz Sarajeva. Priča se o podjeljenom gradu, mada ni ti ni ja ne razmišljamo o tome u kojem ćemo dijelu grada raditi ovaj intervju. Niti jedan od nas dvojice ne vidi taj zid. Ali u Sarajevu, Zagrebu ili Beogradu, taj zid je ko Kineski. Jeste da su institucije podijeljene, ali na isti način su institucije podijeljene i u Sarajevu, između klanova SDA, SDP-a, SBB-a...

Ko danas može biti sretan u ovoj i ovakvoj državi? Kako napraviti državu gdje neće biti bitno ko je gdje većina, a ko manjina?

Zašto bi neko bio zadovoljan državom, to je nešto kao zgrada, dom kulture. Četiri državne zajednice su se promijenile ovdje u Mostaru. Niko više nije emotivno vezan za državu, osim onih koji žive od nje, državni zaposlenici, ljudi u gradskoj upravi. Većinu ljudi država ne tangira.

S obzirom da su narodi nosioci suvereniteta, narod koji izabere svog predstavnika i ima predstavnika. Hrvatima su predstavnika izabrali Bošnjaci, znači imamo dva bošnjačka člana Predsjedništva i jednog srpskog. To je već viđeno. Da je ovo građanska država, ali nije, to bi bilo sasvim ok. Ne želim da se mješam u stanja drugih naroda. Srećom nisam ni Hrvat, ni Bošnjak, ne znam što bi me se to i ticalo.
U svakom slučaju ako jedan narod nije zadovoljan to nije dobro. Što se mene tiče ovo može biti Hrvatska i Hercegovina ili Srbija i Hercegovina, isto kao Bosna i Hercegovina. Vijek države je ovdje trideset, pedeset ili sedamdeset godina... Na kraju ćemo mi ostati jedni drugima bez obzira kako se država zvala.

Jesu li Dodik, Izetbegović i Čović najbolje što ovi narodni imaju i zaslužuju da budu prvaci ili pak postoji neka tiha elita koje ne može da se izbori za sebe?

Teorija o tihoj eliti je slična teorijama zavjere. Ne postoji tiha elita. Činjenica je da su preko devedeset posto ljudi u ovoj zemlji religiozni, da preko devedeset posto glasaju za nacionalne stranke. Tu računam naravno i SDP, SBB, Našu stranku... Kako predsjednik SDP-a nikad nije Srbin ili Hrvat?!

Zapravo se na nivou Bosne i Hercegovine desilo ono što se dešava Srbima u Federaciji, da im Hrvati ili Bošnjaci biraju predstavnike. Sad se to desilo Hrvatima na državnom nivou. Može se slobodno reći da bi svi u ovoj zemlji iskoristili tu priliku. U genocidnoj je bolja situacija, Ramiza Salkića su izabrali Bošnjaci i on govori u ime Bošnjaka. Milan Dunović zastupa bošnjačke interese, a predstavlja se kao Srbin. Možda postoje Srbi kao Dunović, ali ja ne znam niti jednog.

Koje je prirodno mjesto intelektualca u ovoj zemlji, bez obzira na nacionalnu pripadnost? Desno, lijevo ili centar?

Mjesto intelektulca u ovoj zemlji je zavisno od njegovih prioriteta. Recimo, mjesto Abdulaha Sidrana je uz onog koji ima para. Emira Hadžihafizbegovića također. A mjesto čovjeka koji zna svoj posao i dobro to radi je u kafani u koju izlaze obični ljudi i ne dozvoljava drugima da mu plate piće, jer ne želi da ga neko drugi ucijeni. Ne snima reklame za telekome, pića, posebno ne za kredite. Mjesto mu je u njegovim knjigama, riječima, u onom što radi. Recimo čovjek u ovoj zemlji može biti ministar kulture i u isto vrijeme snimati reklame u susjednoj zemlji. Praviti budalu i od sebe i od zemlje kojoj je ministar.

Kako komentarišeš stanje u filmu, književnosti, znamo da uvijek imaš stav oko tih tema?

Politika je ovdje uništila i film i književnost. Filmske nagrade se u ovoj zemlji udjeljuju, ne dodjeljuju. Isto je i s književnim nagradama. Ako se napravi nešto loše i sljedeće što se napravi biće loše. Kad je Danisu Tanoviću udjeljena nagrada, pored Amelie koji je deset puta bolji film od Ničije zemlje, dobili smo čitavu seriju žbaniranih filmova. Tipa Na putu, Grbavicu, koja je mogla biti jako dobra priča, ali loše urađena... Ono što se u početku čini kao dobro, da Bosna i Hercegovina dobije nagradu za film zapravo je loše. Ako hvalite dijete zbog nečega što je uprskalo, loše uradilo ili razbilo, možete očekivati da će to uraditi i naredni put. Mislim da se previše političkih grešaka uradilo da bi se pasta mogla vratiti u tubu.

Šta pišeš zadnjih dana, šta možemo najaviti čitateljima?

Počeo sam pisati romansiranu monografiju Mostara i mislim da sam zagrizao prevelik zalogaj. Teško da će se to moći brzo i lako uraditi. Pogotovo pored onih stvari koje moram raditi jer ne snimam reklame za telekome, banke... Imam u vidu roman koji će se zvati Stradanje Mate Paradžika. Čovjek ne postoji pod tim imenom, ali nije fiktivan jer će se mnogi ljudi u njemu prepoznati i dešava se ovdje u Hercegovini.
https://www.klix.ba/magazin/kultura/ves ... /181121086


Gdje u Mostaru zivi ovaj djikan?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

kenan
Član
Postovi: 246
Pridružen/a: 25 okt 2013 18:46

Re: Mostar

Post Postao/la kenan » 26 nov 2018 20:22

Zivi na Tekiji

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 28 nov 2018 21:18

kenan je napisao/la:Zivi na Tekiji
Ovdje prica o sebi kao Srbinu i da mu ne smeta RS ni Srbija, i da mu smeta Bosnjacki nacionalizam u Mostaru.
Takodjer kaze da ne voli nacionalizam ali ako vec mora prihvatiti neciji nacionalizam, prihvatice svoj.
og3dedUZ6XU

Ovdje prica da je bio mobilisan u ARBiH tokom rata - sto je istina. On je veteran ARBiHa.
j3da_w2m5bo
Samo BiH.

Odgovorite