☑ Pravila foruma i savjeti

Demografske mape Bosne

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 23 aug 2016 07:29

Mislim da je suvisno.Objasnit cu vam neki plan polovinom Septembra.Ako bog da.Kakvu mapu planiram.Malo je komplikovana,ali eto Burovic je rekao da ce pomoci,pa mozete zajedno.Prilicno je jednostavna za objasniti.

Tako odmarajte se malo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosona
Član
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 maj 2014 21:23

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Bosona » 24 aug 2016 19:38

Prema ovoj mapi Bošnjaka u općini Osmaci nema ni 30%, a popisalo se skoro 50% :tutu: Sviđa mi se što je Tuzla "obložena" nizom bošnjačkih naselja sa svih strana osim Majevice(Lopare).

Bosnjak na kvadrat
Član
Postovi: 450
Pridružen/a: 20 maj 2015 08:24

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Bosnjak na kvadrat » 24 aug 2016 20:32

Imamo li neku mapu gdje možemo uporediti šta smo u međuvremenu preuzeli od opština?
Ili, da li postoji makar negdje tačna mapa sa procentima Bošnjaka na popisu 1991.
Jako bih volio ovu usporedbu predočiti jednom važnom krugu ljudi.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 24 aug 2016 22:24

Najvece su razlike u Srednjoj Bosni mislim
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Zmaj » 25 aug 2016 00:15

Jack je napisao/la:
hamza je napisao/la:Super je karta. Odlicno Zmaj. Mozes li recimo malo uskladiti neke duze nazive da se lakse
mogu procitai. Recimo "Doboj I." umjesto "Doboj Istok".
Zar nema Bosnasko Grahovo 1% Bosnjaka kao i drvar?
Nema.Popis je rekao da u Bos Grahovu zivi manje od 10 Bosnjaka.U Drvaru zive 2 nase porodice u gradu.Nema nas 1% ovdje

Sve ispod 1% racunao sam i ovo na 0,8% stavio sam u 0%.Radi lakseg pregleda

Maglaj 88?Mislim da je Maglaj 90
Tesanj 95
Mostar 43-44

Posebno onaj gore spic.Bosanski Novi.Dubica i Prijedor.To je moj znaci kraj i znam napamet kakvo je stanje gore.Tako.Mozda ovo treba prepraviti.Ali ostatak je tacan
Hoces li da popravim kartu s tim novim procentima?
Jack je napisao/la:Mislim da je suvisno.Objasnit cu vam neki plan polovinom Septembra.Ako bog da.Kakvu mapu planiram.Malo je komplikovana,ali eto Burovic je rekao da ce pomoci,pa mozete zajedno.Prilicno je jednostavna za objasniti.

Tako odmarajte se malo
Mapa s svih naselja jelde?
Bosnjak na kvadrat je napisao/la:Imamo li neku mapu gdje možemo uporediti šta smo u međuvremenu preuzeli od opština?
Ili, da li postoji makar negdje tačna mapa sa procentima Bošnjaka na popisu 1991.
Jako bih volio ovu usporedbu predočiti jednom važnom krugu ljudi.
S granicama opstina '91 ili danasnje?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 25 aug 2016 00:37

Hoces li da popravim kartu s tim novim procentima?
Da,dodaj to sto sam rekao




Mapa s svih naselja jelde?
Da.Najvjerovatnije do kraja iduceg mjeseca
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosnjak na kvadrat
Član
Postovi: 450
Pridružen/a: 20 maj 2015 08:24

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Bosnjak na kvadrat » 25 aug 2016 01:07

Zmaj je napisao/la:
Bosnjak na kvadrat je napisao/la:Imamo li neku mapu gdje možemo uporediti šta smo u međuvremenu preuzeli od opština?
Ili, da li postoji makar negdje tačna mapa sa procentima Bošnjaka na popisu 1991.
Jako bih volio ovu usporedbu predočiti jednom važnom krugu ljudi.
S granicama opstina '91 ili danasnje?
Pa postavio si trenutno stanje brate već, nego mislio sam nešto poput ove karte, ali da je preciznije, sa procentima:
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/sa ... nistva-bih

slika

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Zmaj » 25 aug 2016 02:15

Jack je napisao/la:
Hoces li da popravim kartu s tim novim procentima?
Da,dodaj to sto sam rekao




Mapa s svih naselja jelde?
Da.Najvjerovatnije do kraja iduceg mjeseca
Dobro uradit cu to sutra.

Ok, samo ce nam trebat dobra karta za podlogu.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Zmaj » 25 aug 2016 02:18

Bosnjak na kvadrat je napisao/la:
Zmaj je napisao/la:
Bosnjak na kvadrat je napisao/la:Imamo li neku mapu gdje možemo uporediti šta smo u međuvremenu preuzeli od opština?
Ili, da li postoji makar negdje tačna mapa sa procentima Bošnjaka na popisu 1991.
Jako bih volio ovu usporedbu predočiti jednom važnom krugu ljudi.
S granicama opstina '91 ili danasnje?
Pa postavio si trenutno stanje brate već, nego mislio sam nešto poput ove karte, ali da je preciznije, sa procentima:
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/sa ... nistva-bih

slika
Htjeo sam rec hoces li kartu s danasnjim granicama opstina al brojevi od popisa '91 ili ondasnje granice opstina?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 25 aug 2016 03:37

Sto se tice Hrvata.Oni ne drze nijedan veci grad s preko 10 000 stanovnika,sem Mostara.Mostar je podijeljen pa nisam racunao ovo.Kao i da su gradske izborne jedinice veoma vazne po starom sistemu,toliko da bivsa opcina Mostar Jug trazi referendum

Gledajuci malo zivorodjene ali i ucenike osnovnih skola.Mi imamo daleko bolju sliku u naprimjer jednom Odzaku nego Stocu.Nema dileme
No to su male sredine.Nisu to neki gradovi.Odzak kao grad je nas i imat ce nadmocnu Bosnjacku vecinu.Oko 2/3.Mislim da ce biti cirka 75% govornika Bosanskog jezika

Najvise vdim razliku bas u Srednjoj Bosni.Hrvati iako su maksimalno napumpali brojke.Nisu mogli da ovladaju Jajcem i Novim Travnikom.Novi Travnik samaranje je ogromno,pogledati prednost Bosanskog jezika u odnosu na Hrvatski.+1200 tinjak.Dok u Busovaci je to +100.Ali i ovo su namjestili maksimalno



Imam ja pripremljenu mapu za naseljena mjesta.Pa cemo raditi na tome.Nadam se iduceg mjeseca.Osmaci su zeznuti.Bosnjaci cine 23% ucenika osnovnih skola,ali sao sam veci procent jer cijela Mahala ide u osnovnu skolu Federacije.Ovdje je moguc veci pomak u nasu korist.Nasa djeca se radjaju u Federaciji,dobrim dijelom idu u osnovnu skolu Federacija pa su mi Osmaci tesko za procjeniti

Naravno treba cekati sad dolazak stranaca prvo.Da se popis validira.Pocetkom Septembra/Nadam se
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosnjak na kvadrat
Član
Postovi: 450
Pridružen/a: 20 maj 2015 08:24

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Bosnjak na kvadrat » 25 aug 2016 09:45

Zmaj je napisao/la:
Bosnjak na kvadrat je napisao/la:
Zmaj je napisao/la: S granicama opstina '91 ili danasnje?
Pa postavio si trenutno stanje brate već, nego mislio sam nešto poput ove karte, ali da je preciznije, sa procentima:
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/sa ... nistva-bih
Htjeo sam rec hoces li kartu s danasnjim granicama opstina al brojevi od popisa '91 ili ondasnje granice opstina?

Šta je lakše uraditi - možda bi bilo bolje uraditi sa današnjim granicama opština, ali svejedno, za početak je dobro imati okvirnu orijentaciju brate.

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la atif » 25 aug 2016 16:09

Sve karte trebaju da imaju jos i cjelokupni procenat za drzavu nacija-jezik-vjera prikazano u diagramu ili samo kao procenat.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 25 aug 2016 22:03

Šta je lakše uraditi - možda bi bilo bolje uraditi sa današnjim granicama opština, ali svejedno, za početak je dobro imati okvirnu orijentaciju brate.
Najvaznije je da popis bude priznat.Nadam se pocetkom iduceg mjeseca,ili do kraja iduceg mjeseca.Prije su neke mape pravljene

Ovo je neka moja mapa.Prognoza za 2016 godinu.I Nema nikakve veze s popisom iz 2013 godine.Vjerujem da su drasticni pomaci napravljeni u Srednjoj Bosni
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 25 aug 2016 23:12

Ok, samo ce nam trebat dobra karta za podlogu.
Dostavit cu ti je.Samo trebas povecavati kartu.Da se povecati.Neke mape kad povecas.Rezolucija se izgubi,slika izblijedi i nemoguce je raditi onda s mapama.Ali ova ne izblijedi,tako vjerujem da ce se moci nesto uraditi

Da.Kako su mi pocetkom Jula rekli.Krajem Septembra bi trebala da se izbaci ta knjiga s podatcima za nacionalnost,vjeru i jezik prema naseljenim mjestima.Rekli su mi znaci to vec pocetkom Jula.Ako me nisu slagali a ne vidim razlog.Znaci ta mapa ce krenuti za mjesec dana.Manje-vise otprilike
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abdurrahman
Član
Postovi: 664
Pridružen/a: 27 okt 2012 07:06
Lokacija: Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Abdurrahman » 28 aug 2016 09:34

Bosona je napisao/la:Prema ovoj mapi Bošnjaka u općini Osmaci nema ni 30%, a popisalo se skoro 50% :tutu: Sviđa mi se što je Tuzla "obložena" nizom bošnjačkih naselja sa svih strana osim Majevice(Lopare).
Lopare nisu Majevica vec samo jedan djelic Majevice. Vecina Majevice pripada Tuzli, Srebreniku i Kalesiji, tj. Majevica je vecinski u vecem bh. entitetu.
You prepare for a journey according to the amount of time that you are going to be on that journey. So what do you say about the Hereafter?

Avatar
Abdurrahman
Član
Postovi: 664
Pridružen/a: 27 okt 2012 07:06
Lokacija: Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Abdurrahman » 28 aug 2016 09:36

Ja ovdje nista ne kontam. Navodi se procenat Bosnjaka u Osmacima 28%, a popis kaze 48%, U Brckom 42% a ovdje se navodi 45%, u Zvorniku 33,4% po popisu, a ovdje 20-tak %. Je li ovo mapa po misljenju koliko stvarno ima Bosnjaka na terenu ili?

Jer ako je to slucaj, onda se odmah moram ne sloziti oko Osmaka. Bio sam u Osmacima prije sedam dana ponovo. Znam da nas je tamo koliko i Srba. Pola-Pola i ovo nije nikakvo patriotsko navijanje.
You prepare for a journey according to the amount of time that you are going to be on that journey. So what do you say about the Hereafter?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 28 aug 2016 19:39

Ovo je demografska mapa 2016 godine.Neke moje procjene za danasnje stanje a ne stanje sto je popis rekao
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Zmaj » 28 aug 2016 23:48

hamza je napisao/la:Sve karte trebaju da imaju jos i cjelokupni procenat za drzavu nacija-jezik-vjera prikazano u diagramu ili samo kao procenat.
Pokusao sam da ovo napravim al nazalost nisam uspio.
Abdurrahman je napisao/la:Ja ovdje nista ne kontam. Navodi se procenat Bosnjaka u Osmacima 28%, a popis kaze 48%, U Brckom 42% a ovdje se navodi 45%, u Zvorniku 33,4% po popisu, a ovdje 20-tak %. Je li ovo mapa po misljenju koliko stvarno ima Bosnjaka na terenu ili?

Jer ako je to slucaj, onda se odmah moram ne sloziti oko Osmaka. Bio sam u Osmacima prije sedam dana ponovo. Znam da nas je tamo koliko i Srba. Pola-Pola i ovo nije nikakvo patriotsko navijanje.
To je Jack-ova procjena za rezidentno stanovnistvo u 2016.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Zmaj » 28 aug 2016 23:49

slika

:zastava:

slika
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Demografske mape Bosne

Post Postao/la Jack » 29 aug 2016 06:36

To je Jack-ova procjena za rezidentno stanovnistvo u 2016.
Tacno tako.Rekao sam da se ne slazem s Osmacima najvise.I mozda 2-3 opcine.Vise sam paznje dao na Srednju Bosnu.To je mapa koju sam ja jos prije 3 sedmice zapoceo.Tako nikakav problem ovdje

Iako imam plan da sad jednu drugu mapu napravim.Mozda iduceg mjeseca
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite