☑ Pravila foruma i savjeti

Ratne mape

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ratne mape

Post Postao/la Jack » 27 dec 2012 05:50

Super, ne moras zuriti, kad god uradis to za Kalesiju.Mislim na Zmaja
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Ratne mape

Post Postao/la Abidaga » 29 mar 2016 23:10

slika

Avatar
Boss2013
Član
Postovi: 63
Pridružen/a: 10 okt 2013 18:55

Re: Ratne mape

Post Postao/la Boss2013 » 10 apr 2016 16:22

za aburovića: imaš li ove karte koje si postavio u nekoj boljoj rezoluciji, neke su ok, ali ima ih koje su jako u maloj rezoluciji, a i potamnjene su, pa se ne vide.
unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Kvalitetna organizacija, obrazovanje, ekonomija, povratak, natalitet.

Avatar
aburovic
Član
Postovi: 113
Pridružen/a: 21 okt 2012 21:57
Lokacija: Makedonija

Re: Ratne mape

Post Postao/la aburovic » 10 apr 2016 22:06

Boss2013 je napisao/la:za aburovića: imaš li ove karte koje si postavio u nekoj boljoj rezoluciji, neke su ok, ali ima ih koje su jako u maloj rezoluciji, a i potamnjene su, pa se ne vide.
unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Nemam u boljoj rezoluciji i kod mene su neke mape slabijeg kvaliteta.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ratne mape

Post Postao/la Jack » 16 apr 2016 18:46

Steta ja znam da sam imao detaljne topografske mape Mostara.Linija prema Podvelezju s cetnicima.Kao i prema ustashama.Svaki zaseok,extra.Ima par godina.I onda sam izgubio je

Steta.To bih volio da nadjem
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Boss2013
Član
Postovi: 63
Pridružen/a: 10 okt 2013 18:55

Re: Ratne mape

Post Postao/la Boss2013 » 16 apr 2016 22:42

Jack je napisao/la:Steta ja znam da sam imao detaljne topografske mape Mostara.Linija prema Podvelezju s cetnicima.Kao i prema ustashama.Svaki zaseok,extra.Ima par godina.I onda sam izgubio je

Steta.To bih volio da nadjem
svi dokumenti sa diskova, ako se obrišu, mogu se vratiti, ima program za to, EaseUS Data Recovery Wizard 6.0

zakon.
Kvalitetna organizacija, obrazovanje, ekonomija, povratak, natalitet.

Avatar
kosarkas
Član
Postovi: 1205
Pridružen/a: 26 dec 2012 10:59

Re: Ratne mape

Post Postao/la kosarkas » 10 nov 2016 15:07

Susret članova Hrvatskog generalskog zbora s najvišim ratnim zapovjednicima HVO-a svih zbornih područja u Bosni i Hercegovini, koji je u utorak održan u Zagrebu, a na kojem su zapovjednici referirali o položaju hrvatskog naroda u BiH i o položaju branitelja HVO-a, zasjenio je sukob zastupnika u Hrvatskom saboru Željka Glasnovića i Vladimira Šeksa.

Kako su za Jutarnji list ispričali neki od sudionika sastanka, Glasnović je u jednom trenutku konstatirao kako hrvatski narod u BiH u miru gubi teritorij koji je osvojio u ratu. U tom kontekstu spomenuo je područje Jajca, srednje Bosne, Posavinu.

Za to je optužio hrvatsku politiku, ali i HDZ. Te konstatacije iznervirale su Vladimira Šeksa koji je Glasnoviću rekao da laže. Glasnoviću je to bio okidač za žestoki pa i, tvrde svjedoci, prostački napad na Šeksa.

"Glasnović je planuo i žestoko izvrijeđao Šeksa. Nakon što je rekao svoje, napustio je sastanak. Šteta što se to dogodilo jer sastanak je sazvan kako bi se pokušalo naći načina pomoći Hrvatima u BiH koji su u gotovo katastrofalnom stanju. Umjesto toga, mi se ponovno svađamo i dijelimo", rekao je jedan od sudionika sastanka.

Na kraju sastanka ipak je usvojeno nekoliko zaključaka. Među ostalim, Vladi Hrvatske predlažu da pronađe način financiranja obrane i pomoći obiteljima progonjenih pripadnika HVO-a, da se otvori istraga o nezakonitom korištenju i manipuliranju dokumentima, a Saboru predlažu tematsku sjednicu o položaju hrvatskog naroda u BiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ratne mape

Post Postao/la ABen » 11 nov 2016 09:33

kosarkas je napisao/la:Susret članova Hrvatskog generalskog zbora s najvišim ratnim zapovjednicima HVO-a svih zbornih područja u Bosni i Hercegovini, koji je u utorak održan u Zagrebu, a na kojem su zapovjednici referirali o položaju hrvatskog naroda u BiH i o položaju branitelja HVO-a, zasjenio je sukob zastupnika u Hrvatskom saboru Željka Glasnovića i Vladimira Šeksa.

Kako su za Jutarnji list ispričali neki od sudionika sastanka, Glasnović je u jednom trenutku konstatirao kako hrvatski narod u BiH u miru gubi teritorij koji je osvojio u ratu. U tom kontekstu spomenuo je područje Jajca, srednje Bosne, Posavinu.

Za to je optužio hrvatsku politiku, ali i HDZ. Te konstatacije iznervirale su Vladimira Šeksa koji je Glasnoviću rekao da laže. Glasnoviću je to bio okidač za žestoki pa i, tvrde svjedoci, prostački napad na Šeksa.

"Glasnović je planuo i žestoko izvrijeđao Šeksa. Nakon što je rekao svoje, napustio je sastanak. Šteta što se to dogodilo jer sastanak je sazvan kako bi se pokušalo naći načina pomoći Hrvatima u BiH koji su u gotovo katastrofalnom stanju. Umjesto toga, mi se ponovno svađamo i dijelimo", rekao je jedan od sudionika sastanka.

Na kraju sastanka ipak je usvojeno nekoliko zaključaka. Među ostalim, Vladi Hrvatske predlažu da pronađe način financiranja obrane i pomoći obiteljima progonjenih pripadnika HVO-a, da se otvori istraga o nezakonitom korištenju i manipuliranju dokumentima, a Saboru predlažu tematsku sjednicu o položaju hrvatskog naroda u BiH.
Link?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Bosnjak na kvadrat
Član
Postovi: 450
Pridružen/a: 20 maj 2015 08:24

Re: Ratne mape

Post Postao/la Bosnjak na kvadrat » 11 nov 2016 10:38

ABen je napisao/la:
kosarkas je napisao/la:Susret članova Hrvatskog generalskog zbora s najvišim ratnim zapovjednicima HVO-a svih zbornih područja u Bosni i Hercegovini, koji je u utorak održan u Zagrebu, a na kojem su zapovjednici referirali o položaju hrvatskog naroda u BiH i o položaju branitelja HVO-a, zasjenio je sukob zastupnika u Hrvatskom saboru Željka Glasnovića i Vladimira Šeksa..
Link?
Samo zaguglaš prvu rečenicu teksta i eto ti..
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... a/5244791/

Avatar
kosarkas
Član
Postovi: 1205
Pridružen/a: 26 dec 2012 10:59

Re: Ratne mape

Post Postao/la kosarkas » 11 nov 2016 12:02

Bosnjak na kvadrat je napisao/la:
ABen je napisao/la:
kosarkas je napisao/la:Susret članova Hrvatskog generalskog zbora s najvišim ratnim zapovjednicima HVO-a svih zbornih područja u Bosni i Hercegovini, koji je u utorak održan u Zagrebu, a na kojem su zapovjednici referirali o položaju hrvatskog naroda u BiH i o položaju branitelja HVO-a, zasjenio je sukob zastupnika u Hrvatskom saboru Željka Glasnovića i Vladimira Šeksa..
Link?
Samo zaguglaš prvu rečenicu teksta i eto ti..
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... a/5244791/
Ja sam ovdje pročito:
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/404 ... i_hdz.html

Avatar
bosnaponosna
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 10 jan 2019 20:12
Lokacija: Republika Bosna i Hercegovina

Re: Ratne mape

Post Postao/la bosnaponosna » 23 jan 2022 16:15

slika

Evo jedan moj mali doprinos za ovaj forum. Došao sam na ideju da uradim jednu ovakvu mapu, jer me zanimalo koliko su koje regije i gradovi u Bosni dali odlikovanih boraca (zlatnih ljiljana) u prošloj agresiji u odnosu na broj stanovništva koje je tu živjelo.
Zanimljivo je da po tom nekom koeficijentu, čak prvih 16 općina su u jednom trenutku rata bile okupirane (prvih 12 je i danas u manjem entitetu), ali su se njihovi borci istakli na ratištima u drugim gradovima.

S druge strane, postoji 8 općina gdje je živjelo bar 1000 Bošnjaka, ali nemaju nijednog zlatnog ljiljana (Bileća, Glamoč, Čelinac, Prnjavor, Bosanski Šamac, Bosanski Brod, Odžak i Orašje).

Najveći koeficijent ima Nevesinje (7 zlatnih ljiljana na 1000 Bošnjaka), što znači da je svaki 70-ti nevesinjski Bošnjak postao zlatni ljiljan. Zatim slijedi Trnovo, Rudo, Kalinovik, Foča...

Zanimljivo je i da je Foča druga općina u BiH po broju zlatnih ljiljana, (zapravo prva, jer se ovdje Sarajevo broji kao jedna cjelina) i da je svaki 25-ti zlatni ljiljan ARBiH rođen upravo u Foči.
Velikim Bogom se kunemo da robovi biti nećemo! :zastava:

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ratne mape

Post Postao/la Gorcin » 24 jan 2022 10:53

bosnaponosna je napisao/la: 23 jan 2022 16:15
Najveći koeficijent ima Nevesinje (7 zlatnih ljiljana na 1000 Bošnjaka), što znači da je svaki 70-ti nevesinjski Bošnjak postao zlatni ljiljan. Zatim slijedi Trnovo, Rudo, Kalinovik, Foča...
Misliš svaki otprilike 140-ti nevesinjski Bošnjak :roll:

Btw. ja imam nekakve podatke, ne kažem da su tačni, da Nevesinje (po mjestu rođenja) ima 18 zlatnih ljiljana, 2 nosica medalje za hrabrost, 1 srebrni štit i 5 nosilaca zlatne policijske značke.
To u konačnici ispada 26 najviših ratnih odlikovanja ili oko 8 na 1000. Što se tiče samo ljiljana, po ovoj mojoj evidenciji ispada 6 na 1000.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
bosnaponosna
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 10 jan 2019 20:12
Lokacija: Republika Bosna i Hercegovina

Re: Ratne mape

Post Postao/la bosnaponosna » 24 jan 2022 11:51

Gorcin je napisao/la: 24 jan 2022 10:53
bosnaponosna je napisao/la: 23 jan 2022 16:15
Najveći koeficijent ima Nevesinje (7 zlatnih ljiljana na 1000 Bošnjaka), što znači da je svaki 70-ti nevesinjski Bošnjak postao zlatni ljiljan. Zatim slijedi Trnovo, Rudo, Kalinovik, Foča...
Misliš svaki otprilike 140-ti nevesinjski Bošnjak :roll:

Btw. ja imam nekakve podatke, ne kažem da su tačni, da Nevesinje (po mjestu rođenja) ima 18 zlatnih ljiljana, 2 nosica medalje za hrabrost, 1 srebrni štit i 5 nosilaca zlatne policijske značke.
To u konačnici ispada 26 najviših ratnih odlikovanja ili oko 8 na 1000. Što se tiče samo ljiljana, po ovoj mojoj evidenciji ispada 6 na 1000.
Nisam računao Bošnjakinje u komentaru, tako da ispadne da je svaki 70-ti nevesinjski bošnjački muškarac zlatni ljiljan. :D

A ovo za cifre, podaci su iz monografije zlatnih ljiljana i drugih odlikovanih pripadnika ARBiH. Dobitnici zlatnih policijskih znački nisu uračunati, a ovi ostali daju zbir 18+2+1 = 21
Jedan pripadnik (Smail Šikalo) je dobitnik dva priznanja, tako da sam ga računao samo jednom. U tom slučaju ovaj broj iznosi 20, pa se dobije koeficijent 7,05 odlikovanih pripadnika na 1000 bošnjačkih stanovnika.
Velikim Bogom se kunemo da robovi biti nećemo! :zastava:

zenickipatriota
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 08 aug 2021 20:53

Re: Ratne mape

Post Postao/la zenickipatriota » 16 jul 2022 21:28

Pozdrav. Prvi put pisem na forumu i ne znam gdje da smjestim tacnije pod koju temu da smjestim ovu mapu, bez da otvaram novu. Naime, gledajuci novi film Avde Huseinovica - Ovamo daleko: Atentat na Bosnu i Hercegovinu, dosao sam do dijela o mjestu Zaseok i Nezuk i odlucio da potrazim na google mapama taj teren. Sokiralo me kada sam vidio da se na mapama Nezuk i Sapna nalaze u RSu, a koliko znam (iako nisam s tog podrucja), da su to mjesta u FBiH. Ako moze neko da mi odgovori da li je ovo greska googlea ili ja grijesim. Hvala unaprijed. https://prnt.sc/etUW9Kojk-yF

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ratne mape

Post Postao/la Jack » 16 jul 2022 22:08

Google greska
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ratne mape

Post Postao/la Drina » 17 jul 2022 19:40

bosnaponosna je napisao/la: 23 jan 2022 16:15 slika

Evo jedan moj mali doprinos za ovaj forum. Došao sam na ideju da uradim jednu ovakvu mapu, jer me zanimalo koliko su koje regije i gradovi u Bosni dali odlikovanih boraca (zlatnih ljiljana) u prošloj agresiji u odnosu na broj stanovništva koje je tu živjelo.
Zanimljivo je da po tom nekom koeficijentu, čak prvih 16 općina su u jednom trenutku rata bile okupirane (prvih 12 je i danas u manjem entitetu), ali su se njihovi borci istakli na ratištima u drugim gradovima.

S druge strane, postoji 8 općina gdje je živjelo bar 1000 Bošnjaka, ali nemaju nijednog zlatnog ljiljana (Bileća, Glamoč, Čelinac, Prnjavor, Bosanski Šamac, Bosanski Brod, Odžak i Orašje).

Najveći koeficijent ima Nevesinje (7 zlatnih ljiljana na 1000 Bošnjaka), što znači da je svaki 70-ti nevesinjski Bošnjak postao zlatni ljiljan. Zatim slijedi Trnovo, Rudo, Kalinovik, Foča...

Zanimljivo je i da je Foča druga općina u BiH po broju zlatnih ljiljana, (zapravo prva, jer se ovdje Sarajevo broji kao jedna cjelina) i da je svaki 25-ti zlatni ljiljan ARBiH rođen upravo u Foči.
Nemam tu knjigu
Jesu li ti podaci na osnovi mjesta rodenja?
Mozes li prepisati broj zlatnih ljiljana po opcini?
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
bosnaponosna
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 10 jan 2019 20:12
Lokacija: Republika Bosna i Hercegovina

Re: Ratne mape

Post Postao/la bosnaponosna » 18 jul 2022 18:27

Drina je napisao/la: 17 jul 2022 19:40 Nemam tu knjigu
Jesu li ti podaci na osnovi mjesta rodenja?
Mozes li prepisati broj zlatnih ljiljana po opcini?
Radi se o monografiji "Zlatni ljiljani i odlikovani pripadnici Armije RBiH 1992-1995." Može se naći na internetu, npr. jedan od linkova:
http://mekteba.com/knjige/monografija-z ... 1992-1995/

Da, podaci su na osnovu mjesta rođenja, pa tako mogu postojati neke varijacije između mjesta rođenja i prebivališta...

Nevesinje 20
Trnovo 30
Rudo 12
Kalinovik 5
Skender Vakuf 4
Han Pijesak 9
Foča 68
Ljubinje 1
Čajniče 12
Sokolac 14
Bužim 45
Rogatica 34
Gacko 9
Ilijaš 23
Vareš 14
Višegrad 27
Kreševo 3
Goražde 49
Pale 8
Ugljevik 18
Olovo 21
Čapljina 13
Konjic 40
Jablanica 13
Mostar 63
Bihać 65
Fojnica 11
Gornji Vakuf 19
Hadžići 20
Bosanska Krupa 32
Gradačac 39
Stolac 9
Prozor 8
Srebrenica 30
Busovača 9
Tešanj 36
Šipovo 3
Kladanj 12
Zavidovići 33
Jajce 18
Zvornik 47
Novi Travnik 11
Travnik 30
Cazin 58
Kiseljak 9
Breza 12
Kalesija 30
Živinice 38
Doboj 35
Maglaj 16
Zenica 65
Vogošća 10
Brčko 30
Žepče 9
Čelić 9
Donji Vakuf 10
Kakanj 22
Visoko 24
Vitez 8
Bugojno 13
Sarajevo 139
Duvno 2
Kotor Varoš 7
Ljubuški 1
Ključ 11
Teslić 8
Tuzla 36
Lukavac 17
Gračanica 16
Bratunac 8
Trebinje 2
Livno 2
Vlasenica 6
Sanski Most 9
Mrkonjić Grad 1
Bosanski Petrovac 1
Derventa 2
Banovići 5
Bosanski Novi 3
Prijedor 12
Banja Luka 6
Bijeljina 6
Srebrenik 6
Modriča 2
Bosanska Dubica 1
Velika Kladuša 6
Lopare 1
Bosanska Gradiška 1
Velikim Bogom se kunemo da robovi biti nećemo! :zastava:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ratne mape

Post Postao/la Drina » 19 jul 2022 21:45

Hvala puno
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ratne mape

Post Postao/la Drina » 20 jul 2022 09:28

Po ovome ispada da Trnovo ima najveci broj odlikovanih sa zlatnim ljiljanom po glavi stanovnika
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ratne mape

Post Postao/la Gorcin » 20 jul 2022 11:48

Drina je napisao/la: 20 jul 2022 09:28 Po ovome ispada da Trnovo ima najveci broj odlikovanih sa zlatnim ljiljanom po glavi stanovnika
Mislim da su Trnovo i Nevesinje "tu neđe", tako sam negdje nekad čitao.
Uostalom, da se provjeriti.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Odgovorite