☑ Pravila foruma i savjeti

Bosnjacki Bar

Moderator/ica: Drina

Avatar
Superb713
Član
Postovi: 22
Pridružen/a: 17 feb 2013 05:32

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Superb713 » 20 apr 2013 09:18

phantomm1976 je napisao/la:Stari Bar je historiski bio bosnjacki(muslimanski).Ono sto je bitno za pocetak je da nema mesovitih brakova osim sa albancima,gdje u vecini slucajeva jezik:bosanski igra glavnu ulogu
Idemo dalje :D
Zivis li ti u Baru ili ovo napamet pricas?

Ako se osjecaju kao Bosnjaci zbog cega se izjasnjavaju kao "Muslimani" u tolikom broju?

Ja se najvise tih "Muslimana" bojim u Crnoj Gori... strah me da ce se vecinom izjasniti kao Crnogorci u buducnosti.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 20 apr 2013 11:23

Jedan manji dio, ja bih rekao 10-20% Je zbog straha ili tako.Sto ne znaju bolje.No, rekao bih da vecina njih itekako zna, i ne zele da se izjasne Bosnjacima.Sad ne pitajte me koliko je takvih, jer ne znam

Albanci su u Barskom kraju stariji.Zive u par svojih izolovanih katuna na podrucju Krajine(Skadarsko jezero) i ono malo Albanaca sto sidje u Barsko Polje(Celuga, Rena, Bar,Burtaisi,Polje).Bit ce stvarno podlozno asimilaciji, ali svasta se moze tu desiti, cak i nagla Crnogorska opcija i rast te iste

Inace, slabo se nesto asimiliraju Albanci u Bosnjake.Vidi Rozaje, Plav.I popise po opcinama u zadnjih 100 godina

Iako imam optimisticnu procjenu za naselje Plunci kraj Rozaja

82 Bosnjaka i 82 Albanca.69 Albanski i 85 Bosanski, kao maternji jezik.Znaci ekstra 3 se u selu mogu izjasniti Bosnjacima.I to je pomak

Ovo ostalo je malo.Asimilacije nece biti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 19 jun 2013 06:36

phantomm1976 je napisao/la:Stari Bar je historiski bio bosnjacki(muslimanski).Ono sto je bitno za pocetak je da nema mesovitih brakova osim sa albancima,gdje u vecini slucajeva jezik:bosanski igra glavnu ulogu
Idemo dalje :D
Da,veoma dobro.Sve je slabija opcija Muslimanska u Cg, a i u Baru ne prihvaca se Crnogorstvo kao nekad

Muslimani rastu iako je broj Albanaca pao s 3000 na 2500 izmedju popisa,tj 2003-2011.

Postoji Islamska knjizara u Novom Baru.Naselja okolo imaju velik broj Muslimana.Nije lose
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Vugrinec
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 01 nov 2013 14:34
Lokacija: Hrvatska

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Vugrinec » 01 nov 2013 15:13

Jack je napisao/la:@ Razum
Protesti bi bili retrogradni za nas, u bilo kojem pogledu.Na podrucju Bara se pravi najveci Islamski centar na Balkanu i taj Islamski centar ce biti centar za sve Muslimane s primorskog dijela Crne Gore, mislim na Bar i Ulcinj, ali i Budva i taj kraj

Proslog popisa bilo nas je ispod 1000 na popisu 2003.Sad imas preko 2000 Bosnjaka.Mi raspolazemo s potencijalnih 10 000 Bosnjaka u Baru, od tog broja imas najvise Crnogoraca.Ti ljudi nikad nisu imali cas Bosanskog jezika, veoma malo ljudi i propagira historiju, kulturu ili bilo sta dole, okruzeni su Crnogorcima.Tamo gdje mi imamo jacu homogenu strukturu Petnjica, Plav, Rozaje i donekle Bijelo Polje, imamo bolji polozaj.Najbolje je da se novi Svjetski Bosnjacki kongres ukljuci da se sto vise pojacava nacionalna svijest medju tim ljudima, i da tamo rastemo.Ostalo ce biti.Mi imamo mnogo bolji natalitet od pravoslavnih, tako.
Treba biti svjestan da je Sandžak 1878.-1912. bio dio Turske, a Bar je od 1878. u Crnoj Gori. To se odrazilo i na političku svijest.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 01 nov 2013 15:51

Netacno.Barsko stanovnistvo Starog Pristana je i dalje bilo Bosnjacko sve do 1912 godine

Dovoljno je citati prve spise Srba nakon 1912 i posebno nakon 1918.Oni svugdje nalaze Bosnjake od Bara do Plava ali kazu da su to Bosnjaci,podgrupa Srba

Stari Pristan je malo seoce bilo.Gdje je kasnije niklo ono sto se zove Novi Bar.Stari Bar je uvijek bio haj da kazemo Bosnjacki.Sad manje

Nakon raspustanja Podgoricke skupstine i ukidanja Crne Gore kao drzave 1918.Pocinje sistematsko Posrbljavanje i odrodjavanje Bosnjaka da se izjasne nekako drugacije od Bosnjaka

Dok u Sandzaku je to teze islo.Kakva-takva homogena struktura i jaka veza s Bosnom.Cestovna.U Baru su Bosnjaci bili zaboravljeni od svih i brzo asimilirani
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la JuzniDoboj » 28 nov 2016 18:23

3MY"FJ9tscv^6S<%VDVTXGhld_)QjY^2sBC2*o&"Nw)^_zkBnY
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 07 maj 2020 00:11, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 30 nov 2016 08:09

Napisao sam par demografskih analiza bas za Barsku opcinu

http://bosanskehistorije.com/geografija ... istvo-bara

http://bosanskehistorije.com/geografija ... 011-godine

http://bosanskehistorije.com/geografija ... lja-u-baru

Jos sam prije popisa znao sta ce se desiti

Muslimane mozes u Baru da podjelis na:

Krajinu::Regija uz Skadarsko jezero 100% naseljena Albancima koji su vecinski Muslimani.Ima nesto katolika,ali sitno.Njih je vise u Ulcinju.Imaju par katolickih naselja Albanskih

Mrkojevici.Regija od cirka 90 km2 povrsinski,od kojih je 77 km2 u Barskoj opcini

Imamo onda Stari Bar i taj dio gdje su lokalci.Najvecu dzamiju Crne Gore:Islamski centar u Baru,nalazi se u naselju Celuge

Po meni tesko je promjeniti stanje ljudi u naseljima manjim tipa Gorana.Ali uz jace angazovanje moglo bi se promjeniti nesto nabolje.Rast Bosnjaka je najveci u Dobroj Vodi i Pecuricama procentualno

Imao sam prije demografsku mapu Bara,ali dzaba.Za takvo sta treba mi detaljna topografska karta Barskog podrucja da mozemo neku mapu napraviti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la JuzniDoboj » 30 nov 2016 10:23

3MY"FJ9tscv^6S<%VDVTXGhld_)QjY^2sBC2*o&"Nw)^_zkBnY
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 07 maj 2020 00:05, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la atif » 30 nov 2016 11:25

Kako izgleda situacija sa vladom? Jesmo li dobro prosli ili nismo?
BS mi se cini da je ispala opet marioneta.

http://www.vijesti.me/vijesti/crna-gora ... adu-913808

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 30 nov 2016 11:28

Od 13 ministara.Njih 3 su Muslimani ili cirka 20%.Nisu neke pozicije ali sam zadovoljan
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 30 nov 2016 12:45

JuzniDoboj je napisao/la:Mislim da je dobro da je broj Muslimana povećan u odnosu na popis 2003. godine, i broj "Crnogoraca" smanjen, ali nam ostaje problem da, npr, imas u Starom Baru moguć broj 1100 Bosnjaka, od kojih se samo 148 pisu Bosnjacima.

Ne pomaže to da tkzv. "intelektualci" kao sto su Avdul Kurpojevic izjave kako su 'Muslimani' i da Bosnjaci ne postoje u Crnoj Gori. :vomit:
Avdul je konj,s tim da i ta plemenita zivotinja je daleko pametnija od Milovog dupelisca Avdula.Pozitivno je da sto vise mladje populacije,znaci ispod 30 godina smatraju se Bosnjacima
Vlada Crne Gore zadnjeg popisa je uradila sve da podijeli Bosnjake.Pogledaj popis Kosova gdje si imao samo izbor Bosnjak i Bosanski.Albanac i Turcin te Musliman.

99% naseg naroda na Kosovu je reklo da su Bosnjaci.Ovo je namjerno

Vrijedi podrzati cetnike ako budu htjeli da formiraju opcinu Sutomore
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la JuzniDoboj » 30 nov 2016 12:48

3MY"FJ9tscv^6S<%VDVTXGhld_)QjY^2sBC2*o&"Nw)^_zkBnY
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 07 maj 2020 00:05, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 30 nov 2016 12:53

http://www.lib.utexas.edu/maps/topo/for ... i-2001.pdf



Ako budem ziv sredine 2018 reci cu ti moja ocekivanja

Tu imas dobru topografsku kartu Bara
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.


Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 01 dec 2016 07:00

C.gora ce biti sve vise drzava jednog grada.To ce popis 2021 reci
Pogledajmo samo opcinu Mojkovac
Popisa 2003 imala je 10 000 stanovnika.Popisa 2011 tacno 8622 stanovnika,ili cirka 1400 tinjak manje.Popisa 2021 ovim tempom na podrucju opcine Mojkovac zivjet ce izmedju 7000-7300 stanovnika.Nek je 7000 stanovnika da zaokruzimo.To znaci u periodu 2003-2021 u 100% pravoslavnoj opcini Mojkovac.Stanovnistvo je palo s 10 000 na 7000 ili opcina je izgubila 30% stanovnistva u jednoj demografskoj generaciji.Sto manje pravoslavnog stanovnistva na sjeveru Crne Gore je velik problem za Srbiju i njihove planove.Zapamti da najvazniji projekt Srbije je bila pruga Beograd-Bar

Prije 15 tak godina najvise je bilo Srba u selu Donji Stoj.Onda su poceli da dolaze nasi ljudi iz Sandzaka i ''Vojvodjansku' i Beogradsku ulicu promjenili u Sandzacku.To je period isto 20 godina.Na popisu 2021 godine naselje Donji Stoj ce imati Muslimansku vecinu.Sto manje pravoslavnog stanovnistva.A njih je istina sve manje na sjeveru

viewtopic.php?f=8&t=10&start=660

To znaci da ce najvise stanovnika dobiti Podgorica+Jadranske opcine,znaci Primorje.Pa sem Rozaja koji jos uvijek ima fanatican natalitet.Pogledaj ostale sredine.Posebno Pljevlja.Ova opcina bi mogla da padne na cirka 25 000 stanovnika popisa 2021 od tog cirka 20 000 ce zivjeti u gradu.Ista je prica i u Cetinju gdje skoro svi zive u gradicu


Nama je najbolje da iskoristimo demografski potencijal starosjedioca Mrkojevica kao i da novodoseljeni Bosnjaci Sandzaka a oni ce dolaziti u Ulcinj i Bar.Da malo krenu s angazovanjem.Matica ''Muslimanska'' kao i zavod za statistiku Crne Gore imali su od samog pocetka plan da podjele Bosnjake,sto im je dobrim dijelom i uspjelo u nekim sredinama,vidi pod Bar.

Svasta se moze promjeniti u 2021 godini,ako krenemo angazovati se oko nacionalne afirmacije tih ljudi dole
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Zmaj » 01 dec 2016 16:56

Poznajem jednog sandzakliju, njegovi su iz Bihora al je nedavno kupio stan u Sutomore.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la JuzniDoboj » 02 dec 2016 02:57

:7s12^|Z):KQRc~2ecJH!r7ILK9Etfx49y>
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 06 maj 2020 17:59, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
truho
Član
Postovi: 470
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:59

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la truho » 19 maj 2019 12:53

slika

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 19 maj 2019 12:57

Napravi vjersku mapu .Zelim da vidim koja su naselja Muslimanska,koja katolicka i koja pravoslavna ovdje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Zmaj » 19 maj 2019 14:04

Boje za "700+" su previse slicne. Inace super mapa!
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite