☑ Pravila foruma i savjeti

Bosnjacki Bar

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 22 nov 2012 18:06

Mapu.Bosnjackog Bara sam zagubio na starom forumu.Jedna od par dragocjenih mapa

Popis 1991:24,6% Muslimana
Popis 2003:27,5% Muslimana
Popis 2011:30,2% Muslimana

1991-2011:+5,6% Muslimana, porast

Analizirao sam i Barski kraj na portalu

http://bosanskehistorije.com/geografija ... 011-godine

Mrkojevici 2003:

Bosnjaka 142
Muslimana 954
Crnogoraca 1675
Srba 264


Mrkojevici 2011:

Srba 184
Crnogoraca 884
Muslimana 1557
Bosnjaka 288

Bosnjaka je duplo vise zadnjeg popisa u Mrkojevicima.Vidi se da sve vise Muslimani na tom podrucju ne izjasnjavaju se kao Crnogorci, pogledajte popis 2003.I usporedite s popisom 2011.Za manje od 8 godina

http://bosanskehistorije.com/geografija ... istvo-bara

Napisao sam ovdje za cijelu opcinu


Popis 2003:

Bosnjaka 919
Albanaca 3046
Muslimana 2575

Popis 2011:

Bosnjaka 2153
Albanaca 2515
Muslimana 3236

Interesantno je da svi Muslimani Albanci su u totalnom padu.I da nije bilo padova kod Albanskog stanovnistva.Broj Muslimana bi bio znatno veci.Vec sad imamo preko 35% stanovnistva Muslimana od 0-4 godine u udijelu.I to znaci da je nase stanovnistvo mnogo mladje

Bar je bez Spica(Sutomora) par godina prije Crnogorskog uzimanja.Imao oko 80% Muslimana,Od tog broja.Njih vise od 60% Su cinili BOSNJACI.Koji su se tako izjasnili

Vise od 120 godina Crnogorske asimilacije i svega ostalog.Uradilo je dosta i na tom podrucju Bara.Sve manje se ljudi izjasnjava Bosnjacima, nego gledajuci popis naprimjer u Sandzaku, poput Rozaja.Ali, opet.Optimistican sam da ce ideja Bosnjackog Bara.Zazivjeti, prije nego kasnije.Pravi se najveci Islamski centar na Balkanu u Baru.Najveca dzamija na Jadranu takodjer, i centar tog kraja koji podrazumijeva i Ulcinj, ali i Podgoricu.Tako, nasi kupuju dole nekretnine i doseljavaju se.Siguran sam da ce nas broj biti samo jos veci u Baru
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Bosni » 22 nov 2012 19:58

Jack je napisao/la:Interesantno je da svi Muslimani Albanci su u totalnom padu.I da nije bilo padova kod Albanskog stanovnistva.Broj Muslimana bi bio znatno veci.Vec sad imamo preko 35% stanovnistva Muslimana od 0-4 godine u udijelu.I to znaci da je nase stanovnistvo mnogo mladje
Kako objasnjavas ovaj podatak?

Ja sam uvijek mislio da su Albanci premalena zajednica i da su rasporedjeni po nebitnim mjestima Crne Gore da bi igrali ikakvu vazniju ulogu u buducnost Crne Gore. Zbog utjecaja slavenskog jezika kroz medija, drustva, itd. i slabe ekonomije u ruralnim mjestima, Albancima se postavlja izbor izmedu selidbe (vanjske emigracije) ili asimilacije (unutrasnje selidbe prema Podgorici, Bar-u, itd. gdje je ekonomija bolja). Kod Albanaca katolika ta odluka je ocito selidba, i ti si postavljo prija demografske podatke i clanke koji potvrduju ovu tezu da je sve manje Albanaca katolika u Crnoj Gori. Ja ne mislim da bi se Albanac katolik koji zivi u Podgorici i prica uglavnom bosanski (oni bi tvrdili da je to crnogroski) ikad izjasnjavao kao Bosnjak ili Crnogorac. Kod Albanaca muslimana to je malo drugacije, jer kad oni budu asimilovani kroz jezik, ja mislim da bi se oni ipak vise izjasnjavali kao Bosnjaci zbog veze sa Islamom koju dijele sa Bosnjacima, i tu je potencijal za Bosnjake da podebljaju svoj broj u Crnoj Gori.

Jeli taj pad u broju Albanaca muslimana radi asimilacije u Bosnjake ili zbog selidbe?

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la ZV Keli » 22 nov 2012 22:38

Bosni je napisao/la:
Jack je napisao/la:Interesantno je da svi Muslimani Albanci su u totalnom padu.I da nije bilo padova kod Albanskog stanovnistva.Broj Muslimana bi bio znatno veci.Vec sad imamo preko 35% stanovnistva Muslimana od 0-4 godine u udijelu.I to znaci da je nase stanovnistvo mnogo mladje
Kako objasnjavas ovaj podatak?

Ja sam uvijek mislio da su Albanci premalena zajednica i da su rasporedjeni po nebitnim mjestima Crne Gore da bi igrali ikakvu vazniju ulogu u buducnost Crne Gore. Zbog utjecaja slavenskog jezika kroz medija, drustva, itd. i slabe ekonomije u ruralnim mjestima, Albancima se postavlja izbor izmedu selidbe (vanjske emigracije) ili asimilacije (unutrasnje selidbe prema Podgorici, Bar-u, itd. gdje je ekonomija bolja). Kod Albanaca katolika ta odluka je ocito selidba, i ti si postavljo prija demografske podatke i clanke koji potvrduju ovu tezu da je sve manje Albanaca katolika u Crnoj Gori. Ja ne mislim da bi se Albanac katolik koji zivi u Podgorici i prica uglavnom bosanski (oni bi tvrdili da je to crnogroski) ikad izjasnjavao kao Bosnjak ili Crnogorac. Kod Albanaca muslimana to je malo drugacije, jer kad oni budu asimilovani kroz jezik, ja mislim da bi se oni ipak vise izjasnjavali kao Bosnjaci zbog veze sa Islamom koju dijele sa Bosnjacima, i tu je potencijal za Bosnjake da podebljaju svoj broj u Crnoj Gori.

Jeli taj pad u broju Albanaca muslimana radi asimilacije u Bosnjake ili zbog selidbe?
katolicki Albanci su svakako premalena zajednica pogotovo u CG,imam porodice u Baru,sjecam se kada smo isli od 98.tamo na more uvijek sve srpske zastave,srbovalo se pred referendum opasno a sada ? Sada sve vise Bosnjaka plus sve vise mladjih se tako izjasnjava a Srba sve vise u Herceg Novi-Podgoricu ili BG ide mada najvise u BG

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 23 nov 2012 00:25

Jeli taj pad u broju Albanaca muslimana radi asimilacije u Bosnjake ili zbog selidbe?
Selidbe.Albanci se sad rijetko kad asimiliraju.Dovoljno je spomenuti 2 Albanska sela u Rozajama.Bandzov i Dacici.Iako su 100% Muslimanska.Tamo nema Bosnjaka, niti se ko asimilira.U Baru.Albanska sela su na podrucju Krajine.Regija uz Skadarsko jezero.Tamo nema Bosnjaka.Tako, pad je uglavnom ovdje zbog SELIDBE.Najvise prema zapadu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Bosni » 23 nov 2012 02:11

Jack je napisao/la:
Jeli taj pad u broju Albanaca muslimana radi asimilacije u Bosnjake ili zbog selidbe?
Selidbe.Albanci se sad rijetko kad asimiliraju.Dovoljno je spomenuti 2 Albanska sela u Rozajama.Bandzov i Dacici.Iako su 100% Muslimanska.Tamo nema Bosnjaka, niti se ko asimilira.U Baru.Albanska sela su na podrucju Krajine.Regija uz Skadarsko jezero.Tamo nema Bosnjaka.Tako, pad je uglavnom ovdje zbog SELIDBE.Najvise prema zapadu
Zao mi je onda, jer tu gubimo potencialnog saveznika i bazu za asimilaciju. Ali svakako, ako Bosnjaci nadoknaduju njihov odlazak svojim natalitetom onda nije ni problem.

Jel imas koju mapu Bar-a da vidimo Bosnjacka naselja?

Jel Bosnjaci preuzimaju ikakva mjesta tamo ili se koncentrisu u tim Mrkojevicima?

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Crnogorska mjesta sa najvećim brojem muslimana (po vjeri)

Post Postao/la Razum » 24 nov 2012 03:08

Na slici dolje su mjesta sa najvećim brojem muslimana (po vjeroispovijesti) u Crnoj Gori 2011.
Mjesta sa manje od 100 muslimana su izuzeta radi boljeg pregleda.

slika

Izvor: Zavod za statistiku Crne Gore

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 24 nov 2012 06:42

Rozaje:

20 naselja Bosnjacko
2 Albansko
3 Srpsko
1 Mjesovito

Albanska naselja 100%:Dacici i Bandzov
Mjesovito naselje Plunci 82 Bosnjaka i 82 Albanca.Iako 85 osoba prica Bosanskim a 69 Crnogorskim.Tako vrijeme ce raditi za nas ovdje u buducnosti :respekt:

Bijelo Polje

137 Naselja

60 Muslimanskih
77 Pravoslavnih

Od 60 Muslimanskih.Njih 51 ima Bosnjacku vecinu.Ostalo Muslimansku vecinu.Nema nijedno Albansko selo


Bar

Albanska naselja 100% su

Veliki Ostros
Arbnez
Martici
Boboviste
Mali Ostros
Kostanjica

U Podgorici:

Donji Miljes ima cirka 10% Bosnjaka
Tuzi imaju oko 20% Bosnjaka

Iako.Nas broj i procent ce rasti u Tuzima, zbog asimilacije

U Plavu imas par mjesanih naselja gdje su zahvaljujuci podjeli.Bosnjaci izgubili neka naselja

Najbolji primjer je Duricka Rijeka

100 Albanaca, 93 Bosnjaka i 17 Muslimana, popis 2011.Ovo je najveca tragedija nase podjele

Krusevo 335:179 Bosnjaka i 144 Albanaca popis 2011.Ovdje su pak Bosnjaci bili malo pametniji, pa se nisu podjelili, jer da jesu.I ovo naselje bi bilo Albansko


I jos jedan zalostan primjer podjele

Dolja 128:53 Albanaca,27 Bosnjaka, 24 Muslimana i 22 Crnogorca, ali cudo nema Srba.

Naselje Bar je imalo 3% Muslimana prije 20 godina.Sad nas je 11% s tendencijom rasta.Citaj doseljavanje+ natalitet


Celuga i Tomba su vec sad nasa naselja.Natalitet je kod nas jaci

:zastava:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 24 nov 2012 23:27

Jel imas koju mapu Bar-a da vidimo Bosnjacka naselja?
Ne, nemam nista.Imao sam, ali sam zagubio.Nemam nikakvu kartu Bara kvalitetnu

Jel Bosnjaci preuzimaju ikakva mjesta tamo ili se koncentrisu u tim Mrkojevicima?
Mrkojevici su regija od oko 80-90 km2.I nalaze se na samom jugu Barske opcine, prema Ulcinju

Muslimani su u oko 49 naselja prisutni od oko 77 u Baru.Manje ili vise.Muslimanskih sela je ne znam.Izmedju 30-40

Bosnjaka ima procentualno najvise u

Pecuricama 21%
Dobroj Vodi 10%+
Sustasu 10%+

I jos par naselja.Nije lose.Ima nas u jos par sela.Posebno je dobro.Evo, ti primjer

Mala Gorana.Zabaceno malo brdsko selo s 131 stanovnikom.Nije imalo Bosnjaka prije zadnjeg popisa 2003.A, sad ima 9 Bosnjaka.Sad, ce neko reci.Pa, sta je tih 9 Bosnjaka? ;)

Ali, to je znak da se neki ljudi sve vise u selu izjasnjavaju kao Bosnjacima.Selo je maleno, da se zna, i nije to selo od 2000 stanovnika, da je tih 9 nevazno.Tih 9 nek sutra, makar 1/3 od tih 9 angazuje se i malo po selu prica

Inace.Nema nikakvog Bkz centra, nema i slabo se prica o Bosnjacima.Mnogi misle da je Muslimanan =Bosnjak i ne shvacaju vise.I mnogi su izlozeni propagandi Crnogoraca na tom pravcu.No,opet nas broj raste
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jakub » 24 nov 2012 23:52

I ti Muslimani odnosno Crnogorci su Jackovi zemljaci Bosnjaci iz Herceg Novog i okoline.To su mnogi zaboravili odakle su im korijeni!

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Zaiskali ste...

Post Postao/la Razum » 01 dec 2012 03:30

Jack je napisao/la:Razum
Ako mozes da napravis nesto ovako slicno i za Srbistan
http://popis2011.stat.rs/?lang=cir
Podatci ce biti dostupni na ovoj stranici.29 Novembra, tako da znas, ili da svi znate.
slika

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 11 dec 2012 23:57

Nemam nikakvu podlogu, podrucja opcine Bar

Pa, da se sredi mapa po vjeri.Tacno sva naselja, granica opcine Bar, a ja cu naci nekog, da nacrta dole to s popisa.Da, se vidi gdje Muslimani zive na podrucju Bara

Htio sam vjersku mapu Bara da se to obradi i uradi
Meni je samo podloga bitna, kasnije je lahko to bojati
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Bar: Javni funkcioneri koje imenuje vlada CG

Post Postao/la Razum » 28 dec 2012 22:22

slika
slika

JAVNI FUNKCIONERI U BARU KOJE JE POSTAVILA VLADA CRNE GORE:

Bošnjaci/Muslimani (4/21=19%):
- Damir Rašketić, sekretar ministarstva finansija (i odbornik SO Bar i predjsenik UO „Investiciono razvojni fond“)
- Bećir Berjašević, direktor JU OŠ Ostros (i odbornik SO Bar i član odbora direktora JZU Opšta bolnica Bar – sl. list 14/12)
- Ramiza Kalamperović, direktor JU Srednja ekonomsko ugostiteljska škola Bar
- Eldija Džanković Ibrišimović, direktor JU OŠ „Meksiko“ Bar

Crnogorci/Srbi/ostali (17/21=81%):
- Predrag Poček, izvršni direktor Investiciono razvojnog fonda CG (i član odbora direktora AD „Barska plovidba“ Bar)
- Savo Barović, član UO Fond PIO
- Lidija Raković, direktor JU OŠ „Jugoslavija“ Bar (i član Savjeta Radio Bar)
- Stanka Vukčević, direktor JU OŠ „Anto Đedović“ Bar
- Spasoje Mirjačić, direktor JU OŠ „Bratstvo jedinstvo“ Bar
- Miodrag Šćepanović, direktor JU OŠ „Jovan Tomašević“ Bar
- Marko Milošević, direktor JU Gimnazija „Nikola Rolović“ Bar
- Svetlana Macanović, direktor JU OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ Bar
- Aleksandar Milić, direktor JU OŠ „Dušan Marović“ Bar
- Milomirka Mijatović, direktor JU OŠ „Vladimir Rolović“ Bar
- Aleksandra Vojvodić Jovović, direktor ŠOMO „Petar II Petrović Njegoš“ Bar
- Branislav Knežević, direktor JU Srednja poljoprivredna škola Bar
- Gordana Mijović, direktor JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“ Bar
- Zorica Kovačević, direktor JZU Dom zdravlja Danilovgrad (i odbornik SO Danilovgrad i član odbora direktora JZU Opšta bolnica Bar)
- Slobodan Đonović, direktor JU Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj (i predsjednik UO „Sportsko rekreativni centar“ Bar)
- Borislav Lalević, direktor JZU Dom zdravlja Bar
- Radojica Lazarević, glavni inspektor za sigurnost plovidbe – Lučka kapetanija Bar

Izvor: Komisija za sprječavanje sukoba interesa (Crna Gora)

Zaključak:
Bošnjaci i Muslimani nisu dovoljno zastupljeni u rukovodećim funkcijama javnih ustanova u Baru.
Umjesto sa 33% participiraju samo sa 19%.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Zmaj » 28 dec 2012 22:36

Komisija za diskriminaciju :( :)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 28 dec 2012 23:12

-
Bećir Berjašević, direktor JU OŠ Ostros (i odbornik SO Bar i član odbora direktora JZU Opšta bolnica Bar – sl. list 14/12)
Albanac

- Ramiza Kalamperović, direktor JU Srednja ekonomsko ugostiteljska škola Bar
Crnogorkinja

Imas tu samo 1 Bosnjaka na listi.1 Muslimana.1 Albanca.I 1 Crnogorkinju

Sva Albanska prezimena su Slavizirana na podrucju Bara, znam da se Razum ne razumije toliko, ali eto da sad makar zna vise
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Razum » 28 dec 2012 23:58

Pa neka Bošnjaci izađu na proteste u Baru. Tek kad pokažeš zube postaješ faktor.
Imaju li oni autentičnu političku organizaciju?

don kacunko

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la don kacunko » 29 dec 2012 00:29

Razum je napisao/la:Pa neka Bošnjaci izađu na proteste u Baru. Tek kad pokažeš zube postaješ faktor.
Imaju li oni autentičnu političku organizaciju?
Imas Bosnjacku stranku. Ali Rifat je da prostite prodao guzu za ministarsko mjesto u vladi.

Ja sam duboko razocaran na postizbornim potezima te stranke pogotovo kada se sjetimo retorike prije izbora ali i cinjenice kakvu jaku poziciju Bosnjaci imaju u CG.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 29 dec 2012 14:16

@ Razum
Protesti bi bili retrogradni za nas, u bilo kojem pogledu.Na podrucju Bara se pravi najveci Islamski centar na Balkanu i taj Islamski centar ce biti centar za sve Muslimane s primorskog dijela Crne Gore, mislim na Bar i Ulcinj, ali i Budva i taj kraj

Proslog popisa bilo nas je ispod 1000 na popisu 2003.Sad imas preko 2000 Bosnjaka.Mi raspolazemo s potencijalnih 10 000 Bosnjaka u Baru, od tog broja imas najvise Crnogoraca.Ti ljudi nikad nisu imali cas Bosanskog jezika, veoma malo ljudi i propagira historiju, kulturu ili bilo sta dole, okruzeni su Crnogorcima.Tamo gdje mi imamo jacu homogenu strukturu Petnjica, Plav, Rozaje i donekle Bijelo Polje, imamo bolji polozaj.Najbolje je da se novi Svjetski Bosnjacki kongres ukljuci da se sto vise pojacava nacionalna svijest medju tim ljudima, i da tamo rastemo.Ostalo ce biti.Mi imamo mnogo bolji natalitet od pravoslavnih, tako.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Razum » 29 dec 2012 16:56

Jack, hvala za pojašnjenje.

Nadam se da ti svjesni Bošnjaci i Bošnjačka stranka u Baru imaju jasnu viziju šta i kako.
Nadam se također da su svjesni da nisu zastupljeni u općinskoj javnoj upravi, a da trebaju biti.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la Jack » 30 dec 2012 15:57

Bosnjaci ne cine trecinu stanovnistva.Imas i 2500 Albanaca, koji su svi Muslimani

Imas znaci 12 600 Muslimana u Baru, mozda malo vise.Kakav je natalitet+ doseljavanje.Sad preko 13 000.Sigurno.Znaci imas masu od 10 000 potencijalnih Bosnjaka.Ta, masa je samo u procentu od oko 10% rekla da su Bosnjaci na popisu 2003.Da bi sad malo bili bolji, i rekli da je tako u 20%.Nek dodjemo ima i par cigana i ostalih.To je opet manje od 1/4 Bosnjaka

Sto se tice prava.Apsolutno je tacno.Ako se ne budes zalio i borio za svoja prava.Ispast ces jos veca manjina
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

phantomm1976
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 14 apr 2013 05:31

Re: Bosnjacki Bar

Post Postao/la phantomm1976 » 20 apr 2013 03:40

Stari Bar je historiski bio bosnjacki(muslimanski).Ono sto je bitno za pocetak je da nema mesovitih brakova osim sa albancima,gdje u vecini slucajeva jezik:bosanski igra glavnu ulogu
Idemo dalje :D

Odgovorite