☑ Pravila foruma i savjeti

Mostar demografska mapa

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 10 apr 2017 08:58

Bosnjak na kvadrat je napisao/la:Koliko reče da naši drže površine Mostara?
http://www.bosanskehistorije.com/geogra ... cine-danas

Evo ti pa citaj ovo

585 km2 povrsina s popisa 1991 bez Zulji i Rabina.I onda megalomanija Srba i njihovog katastra

Pogledaj povrsinu njihovih naselja i ''Srpskog'' Prenja

Ravni 70,82 km2
Gornji Jasenjani 37,24 km2
Malo Polje 9,37 km2
Vrapcici 12,9 km2
Prigradjani 16,72 km2

Cirka +146 km2 od Srba

Potoci 9,3 km2
Kosor 3,08 km2
Kutilivac 25,53 km2
Donji Jasenjani 15,88 km2
Kremenac 38,30 km2

Cirka +91 km2 od Hrvata

Cirka +237 km2 Od Srba-Hrvata

585+237=822 Km2.Odbij Mostar grad 22 km2.Imas 800 km2.Dodas 15 km2 exta sela Rabina i Zulja

Imas cirka 815 km2 Bosnjaci
11,75 km2 Srbi
362 km2 Hrvati

S tim da treba stvarno skopcati da etnicka vecina u gradu Mostaru nema veze jer grad je prilicno slozen termin ovdje.Druge izborne jedinice,drugacije stanje.Kao i u Potocima ciji jedan dio Potoka se nalazi u drugoj izbornoj jedinici

Ja bih radije dao ustashama 1/5 sela Potoci sto su drzali.I vratio vise od pola povrsine grada Mostara sto je drzala Armija
Znaci dao bih -2 km2 a uzeo +14 km2 grada Mostara
Iako i tu najvise teritorije otpada na brda.Ali dobro
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 14 apr 2017 23:46

Ma,imamo preko 900+ km2 ako racunamo Istocni Mostar

http://www.bosanskehistorije.com/geogra ... cine-danas

Bosnjacka sela prema popisu 1991:

Banjdol 12,16 km2
Blagaj 12,72 km2
Dobrc 7,63 km2
DonjaDrežnica 119 km2
Dračevice 7,75 km2
Gornja Drežnica 94,6 km2
Gornje Gnojnice 22,18 km2
Gubavica 10,49 km2
Humilisani 49,40 km2
Kamena 13,75 km2 -10,8 km2 u cetnitetu
Kokorina 53,14 km2 -24 km2 u cetnitetu
Kruzanj 26,30 km2
Pijesci 9,51 km2
Podgorani 44,36 km2
Podvelez 34,05 km2
Strizevo 31,90 km2
Vranjevici 20,74 km2
Gnojnice 16,50 km2


=586,18 km2

586,18-34,8 km2=551,38 km2
+42 km2 Zijemlja Federalni dio=593,4 km2

E sad dolazi poklapanje

Kosor 3,08 km2
Potoci 9,3 km2
Kutilivac 25,53 km2
Donji Jasenjani 15,88 km2
Kremenac 38,30 km2

Od ustasha:92,08 Km2 poklapanje

S novopecenim Bosnjackim selima preuzimanje od ustasha,bez cetnika 593,4 km2+ 92 km2=685,4 km2


Dodaj i bivsa cetnicka sela,sad Bosnjacka
Gornji jasenjani 37,24 km2
Prigradani 16,72 km2
Ravni 70,82 km2
Vrapcici 12,9 km2
Malo polje 9,37 km2
=147,05 Km2

=832,04+ 15 Km2 Rabine i Zulje

847 km2 Bosnjaci,bez ijednog centimetra grada Mostara

Hrvatska sela 329,02 km2

Ako racunamo sad sela koja su Hrvati poklopili od Srba.Od nas nisu nista uzeli :lolcina:

Rastani 12 km2
Laksevine 1,44 km2
Ortijes 1,43 km2
Zitomislic 7,58 km2
Bacevici 3,32 km2

=354,79 km2

Bez grada Mostara

Bosnjaci 847 km2
Hrvati 354,8 km2
Srbi 11,75 km2


Kad bi dodali svu povrsinu grada Mostara,zadnjeg naselja ustashama,iako tamo nemaju ni apsolutnu vecinu.To je 22,28 km2

Imamo
Bosnjaci 847 km2
Hrvati 377 km2
Srbi 11,75 km2

SrboHrvati zajedno 388,75 km2
Bosnjaci 847

Ukupno 1235,75 km2

Procentualno
Bosnjaci 68,5%
Srbi 1%
Hrvati 30,5%


Ratna linija razdvajanja

-2 km2 Potoka Hrvatima
+ 14 Km2 grada Mostara Bosnjacima

Bosnjaci 859 km2
Hrvati 379 km2
Srbi 11,75 km2


Ili dodaj nama extra 1% ovdje

Svejedno izmedju 68,5-69,5%

Kad poklopimo Zeljusu.Imat cemo ravnih 70%

:mashallah:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la amkos » 15 apr 2017 01:08

Kako je dobar posao uradjen u Mostaru, mi toga čini mi se nismo ni svjesni. Poklapanje klasično. Skoro k'o Donji Vakuf. :gut: :mashallah:

Imam osjećaj da ljudi u Mostaru šute a rade. Dobra strategija. Nema šta. Mozda uskoro poklopimo i Željusu. Ako smo mogli Prigradjane, sto ne bi mogli i to manje naselje. :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 15 apr 2017 01:17

Imam osjećaj da ljudi u Mostaru šute a rade. Dobra strategija. Nema šta. Mozda uskoro poklopimo i Željusu. Ako smo mogli Prigradjane, sto ne bi mogli i to manje naselje. :zastava:
Voda problem.,Jedini kraj gdje nema vodovod

Prigradjani su zavrsena prica.Vrapcici pogotovo

Ali sto im nisu pomogli Bosnjaci Potoka da dovedu vodu.Tamo nas ima haman 1100 ovog popisa.Daleko vise od Zeljuse
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 15 apr 2017 01:29

Ustashe su idioti
Ne znaju ni da poklapaju.Imaju vecinu u selu s ispod 2000 stanovnika Glamocu i hvale se.

Mostar 21 795/29 475

Fakticki imas 8700 vise Hrvata u gradu.Pa ja im se smijem na pisljivih +8000.Cetnici su povecali udio u gradu Bijeljini za +25 000

Sad skopcaj da su ustashe nestale iz Bijelog Polja.Da su sela tipa ''Vrdi,Raska Gora i Goranci propali.Da broj katolika za par godina ce pasti na ispod 1000 u Konjicu.Da su izgubili 40+ sela u Srednjoj Bosni

Realno.Budimo ozbiljni sada.Ako nisu mogli da stuku nas u pojam,da nas ubiju u pojam ovdje kad su fakticki nestali iz Bosanske Posavine,Srednje Bosne,Konjica i dobrog dijela Mostara

Smijem im se na Hrvatski Mostar

Banja Luka+52 000 Srba
Bijeljina+25 000 Srba


Pa,jedan propali Prijedor je dobio vise Srba u gradu nego broj u Mostaru

Van grada Mostara,znaci sela

Katolici 21 741
Bosnjaci 20 964

Na 1200 km2 Mostarske opcine.Imas samo 800 vise Hrvata od na selima.

Pa to je katastrofa za njih.Njihova sela bi trebala da imaju 2:1 omjer ako zele poklapanja



Jer najvise asimilacije ce biti u gradovima.Konjic,Tuzla.Sarajevo,Zenica
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 15 apr 2017 02:16

Pa,ako gledas broj katolika i sve gdje su oni locirani.Vidis pad u vecini katolickih naselja koja su njihova bila na popisu 1991

Primjer 1991/2013 broj katolika

Sovici 17/4
Seliste 228/172
Slipcici 167/205
Raska Gora 138/35
Vrdi 371/102
Sretnice 312/300
Polog 945/785
Podgorje 236/180
Miljkovici 186/215
Krivodol 322/277
Jasenica 1498/1367
Ilici 2684/2497
Goranci 472/175
Cule 322/387
Cim 3054/3013
Buna 684/1120
Bogodol 161/148
Rodoc 2745/2898

I ako gledas veca njihova sela.Pod veca na preko 2000

Cim i Ilici biljeze pad katolika
Rodoc rast od 5%



Najvece selo Mostara su Gnojnice
Gnojnice su MEGALOPOPIS.Najvece selo Mostara,najvece selo Hercegovine haman.Vece i od Rodoca i od Cima,a homogeno haman kao Cim.Jos 5-10 godina dok oni stariji katolici crknu.To ce biti 100% nase kao Kljuc danas


Koje je zaledje Mostara?

Zapadna Hercegovina?Zoves zaledje Mostara s komadom ledine gdje zivi 90 000 katolika.I to zoves zaledje

Pih.

Na noge pred Bosnjake.Mogu nam stopala da lizu

Ulazimo u Siroki za 20 godina.Zivi bili pa vidjeli,zapamti sta sam vam rekao
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 19 apr 2017 05:05

slika

Savjetujem Srbima iz Zeljuse da se lagano kupe jer fakticki kvare ovu dominaciju zelene boje

Ne samo da su sva naselja Bosnjacka.Nego su apsolutno Bosnjacka.Znaci puna boja

Malo Polje
Donji Jasenjani
Kremenac
Gornji Jasenjani
Ravni
Prigradjani
Kosor
Potoci
Kutilivac
Vrapcici

Izgubljen grad Mostara s relativnom vecinom ustasha.Umjesto ovog Zelenog kruga,stavis crveni ali krug.Zamisli kako bi mocno izgledalo da su ustashe apsolutna vecina u Mostaru,kako bi ovaj krug bio pun

Uzimanjem Hodbine imamo homogenu vezu demografsku od Dreznice do Stoca centra haman.Hodbina je strateski veoma vazno selo za nas sada.Jer nam kvari da se povezemo s nasim naseljima Pijesci i Gubavica
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la bilbo » 19 apr 2017 08:57

Jack je napisao/la:Pa,ako gledas broj katolika i sve gdje su oni locirani.Vidis pad u vecini katolickih naselja koja su njihova bila na popisu 1991

Primjer 1991/2013 broj katolika

Sovici 17/4
Raska Gora 138/35
Vrdi 371/102
Goranci 472/175
Bogodol 161/148

I ako gledas veca njihova sela.Pod veca na preko 2000
Jack, skratio sam ti post i ostavio navedena sela koja se nalaze na sjeveru Mostara, nama bitnoj lokaciji.

Imaš li podatke za sjeverna naselja Potoci, Vojno i Raštani?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 19 apr 2017 17:37

Imaš li podatke za sjeverna naselja Potoci, Vojno i Raštani?
Vojno 508:474 Hrvata,8 Bosnjaka i 21 Hrvat
Rastani 1442:1004 Hrvata,255 Bosnjaka i 173 Srba
Potoci 2183:1160 Bosnjaka,759 Hrvata i 226 Srba

Na podrucju Vojna broj Hrvata je ostao isti
Na podrucju Rastana broj Hrvata je skocio s 326 na 1004.Ovdje su naseljene izbjeglice iz Srednje Bosne
Na podrucju Potoka broj Hrvata je pao s 1097 na 759 ili cirka 350 tak manje Hrvata,tacnije 348

Vidi se totalni kolaps katolicke opcije na ljevoj obali Neretve

Ovo za Rastane me ne iznenadjuje jer selo se naslanja na Mostar s desne strane.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la amkos » 19 apr 2017 17:48

tacnije 348
338. Ali helenejse.

Dobro smo stajali u Rastanima. Da Hrvati nisu naselili izbjeglice iz Centralne Bosne mogli smo se sa njima ganjati k'o sa Srbima za Hodbinu. Steta.

Da li su Hrvati digli sidro u Potocima ? Za 338 ih je manje. To je bas dobra cifra. I dalje kace one sahovnice u Potocima, ali očito da tu gube tlo pod nogama ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 19 apr 2017 17:55

Pa i taj dio Potoka im je prodao.predao Safa.Oni su drzali stotinjak kuca Potoka uz most prema Vojnu ali nista prema magistrali

Mislim da oni nemaju zaledja sad dole juznije.Vrapcici,Prigradjani,cijeli taj kraj je Bosnjacki.Ali,da imaju fin pad.Imaju.Cirka 30% pad su imali u ovom selu od zadnjeg popisa

Morat cu odsad digitron pri ruci,da ne racunam ovako i sramotim se dzaba
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Ake-A

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Ake-A » 19 jul 2017 23:08

Selam svima.

Citao sam odavno sve sto se pise na forumu ali evo i meni je vrijeme doslo da malo pisem.

Volio bih znati kako mi ( bosnjaci ) stojimo u hercegovini.. sta kazu nove cifre?? Imali investicije kod nas u Mostaru?
Par puta sam prosao kroz par gradova u hercegovini i vidiosam kako se hrvatuje sa zastavama. Ove godine sam boravio u Mostaru, Stocu, Pocitelju i prosao kroz jos par mjesta i ono sto sam ja vidio je da vise ima bosanskih zastava nego hrvatskih u mnogim mjestima. Jel iko od vas ovo primjetio ili sam jag mojim ocima samo trazio nase ?

Ja sam inace rodzeni sarajlija ali nesto mi je puno vazno da Hercegovina postane bosnjacka.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jul 2017 23:32

Ake-A je napisao/la:Selam svima.

Citao sam odavno sve sto se pise na forumu ali evo i meni je vrijeme doslo da malo pisem.

Volio bih znati kako mi ( bosnjaci ) stojimo u hercegovini.. sta kazu nove cifre?? Imali investicije kod nas u Mostaru?
Par puta sam prosao kroz par gradova u hercegovini i vidiosam kako se hrvatuje sa zastavama. Ove godine sam boravio u Mostaru, Stocu, Pocitelju i prosao kroz jos par mjesta i ono sto sam ja vidio je da vise ima bosanskih zastava nego hrvatskih u mnogim mjestima. Jel iko od vas ovo primjetio ili sam jag mojim ocima samo trazio nase ?

Ja sam inace rodzeni sarajlija ali nesto mi je puno vazno da Hercegovina postane bosnjacka.
Selam,

U Mostaru se Bosnjacki identitet i te kako vise osjeti u zadnjih 5-7 godina.
To bolje vide dijasporci nego ljudi u Mostaru jer je bitno doci nazad i primjetiti razliku.
Ljiljani su cesce postavljeni, a i dzamije su punije - i to pretezno omladinom. Mislim da je prosjek godina u dzamiji na dzumi u Mostaru, mozda 25-30, sto me jako raduje.

Sto se tice toga sto ti je "nesto puno vazno" da je Hercegovina Bosnjacka, ne treba ti biti samo "nesto vazno" nego ti treba biti od vitalnog znacaja da su Bosnjaci vecina u Mostaru i Brckom - jer se u Mostaru brani cjelovitost BiH protiv treceg entiteta, dok se u Brckom brani cjelovitost BiH protiv Genocidnog entiteta - a oboje brane buducnost Sarajeva (koje bi bez jakih uporista Bosnjaka po ostatku BiH, vrlo lagano opet zavrsio u poluokruzenju ili gore). Znaci super je to (i pohvalno) da se interesujes - ali potrudi se da aktiviras u svom drustvu i okruzenju sto vise ljudi da se interesuju za stanje Bosnjaka po ostatku BiH.

Ako sam ista naucio na ovom forumu, razmatrajuci demografsku statistiku i razvoj raznih dijelova BiH, onda sam naucio to da grad bez aktivnih uporista u okolini ne mozde da opstane.
Jack je napisao dosta primjera gdje jedan narod u gradu koji nema jakih sela u zaledju obicno nestane iz tog grada, dok cak i mnogo manja mjesta sa jakim selima okolo se odrze i opstanu.
Ista je stvar i sa Sarajevom naspram ostalih mjesta po BiH.

Poz i dobrodosao.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la amkos » 20 jul 2017 00:18

Selam Ake-A. Dobrodošao na forum.

Mozes na forumu procitati sve i svasta o ovoj temi i pitanju koje si naveo. Ima svega, samo se treba udubiti i pažljivo čitati. ;)

No, nekidan se vracam iz Mostara i vidim po noći na onom skretanju za Dreznicu na brdascu svijetle grbovi BiH. Onaj sa ljiljanima i ovaj sa zvijezdama. Svijetle po noći u mraku i okreću se na brdascu. To prije nisam primjetio. Neka me @Gorčin ispravi ako je to baš davno postavljeno.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Ake-A

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Ake-A » 20 jul 2017 00:28

Hvala na odgovoru BosnjackaHercegovina.

Meni je od vitalnog znacaja da cijela BiH bude u nasim rukama.
Upravu si kad kazes da dijasporci vide promjene malo vise nego ljudi sto zive u BiH. Ja sam ako se moze reci polu dijasporac jer radim vani 6 mjeseci a u Sarajevu sam 6 mjeseci.

Bio sam i u Tuzli i u Brckom i vido sam puno naseg. Narod se je osvjestijo i u Tuzli gdje je uvjek bilo puno komunjara. Konta se vise na BiH i sto mi je puno drago da nas narod kupuje domace proizvode i tako proizvodi nova radna mjesta nasoj djeci.

Ake-A

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Ake-A » 20 jul 2017 00:32

Hvala Amkos,

Citam forum od dugo ali profuli se uvjek nesto.

Bas fino sa nasim ljiljanima, nek se vidi od daleka :zastava:

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1616
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Gorcin » 20 jul 2017 08:13

amkos je napisao/la: No, nekidan se vracam iz Mostara i vidim po noći na onom skretanju za Dreznicu na brdascu svijetle grbovi BiH. Onaj sa ljiljanima i ovaj sa zvijezdama. Svijetle po noći u mraku i okreću se na brdascu. To prije nisam primjetio. Neka me @Gorčin ispravi ako je to baš davno postavljeno.
Nisam uopšte primijetio to znakovlje tako da ti ništa ne mogu ni reći ni ne reći.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Jack » 20 jul 2017 08:15

Ponekad zivce gubim i previse.Nije jednostavno da budes Jack.Mislio sam da odgovorim prije par sati,ali previse su me misici bolili
Ja sam inace rodzeni sarajlija ali nesto mi je puno vazno da Hercegovina postane bosnjacka.
U Globalnom Geopolitickom svijetu.Sarajevo je jedno obicno selo.Ne kopcam kako neki zele da kazu i napisu ..Oh ja sam ''rodjeni'' Sarajlija.Mislim.Bez uvrede momak ali Londonski aerodrom je veci od cijelog grada Sarajeva.Nju Jork u 2 mahale ima vise stanovnika od Zagreba i Sarajeva zajedno.Sarajevo nema niti 1 milion putnika godisnje.Split ima skoro 3 miliona,Mislim na avionski saobracaj.Tako smanjite dozivljaje s ja sam ''rodjeni'' Sarajlija.Iako jedan ''rodjeni'' Sarajlija mi duguje 800 km,kune se Allahom zadnjih par godina da ce vratiti mi pare.Veliki 'vjernik'' u prvom safu,klanja 5 puta na dan,ali dzaba.Dzaba ti sva vjera ako si smrad od covjeka.

Jack je napisao dosta primjera gdje jedan narod u gradu koji nema jakih sela u zaledju obicno nestane iz tog grada, dok cak i mnogo manja mjesta sa jakim selima okolo se odrze i opstanu.
Jednostavno to se je desilo s gradicom Ljubuski.Nekad je taj gradic bio 100% Muslimanski do dolaska Austrije,imao 5 dzamija.Danas imas 2 dzamije.Zaledja nemas.Nekad je cijeli potez od Nevesinja do Fazlagica Kule do kraja 18 stoljeca imao vezu znaci s Mostarom,gdje su Bosnjaci bili vecina.Do dolaska Austrije bilo je vec pravoslavnih.Do 2 svjetskog rata Nevesinje je postala cetnicka zabit.To je tako.To je opet nasa greska.Naprimjer eto Kosor i Zeljusa su bili posjedi Mostarskih begova.Zeljusu su drzali Alajbegovici poznati po kucerini najvecoj Otomanskoj u samom Mostaru.Kosor drugi.i oni nisu gledali naprimjer NACIONALNI Identitet.Nego su dovlacili na imanja pravoslavne ili jos gore.Srecom,danas su skoro sva sela povracena koja su bila Bosnjacka u proslosti na podrucju Mostara.Zeljusa ce biti nasa prije nego kasnije.Pod tu glupost mislim na ljetnikovac Ali Age Rizvanbegovica u Buni.Ili planski pokolj i unistavanje naprimjer Muslimana u Raskoj Gori i Gorancima prije 300 godina

Stanje je daleko bolje za Bosnjake tamo,jer realno imamo 20+ nasih sela,zapravo u Mostaru to je blize 30 Bosnjackih naselja,gdje postoji jedna kompaktna i homogena teritorija danas.Posebno ako gledamo eto Bijelopoljski kraj,gdje imas dzamije u Vrapcicima i Prigradjima,i s vec postojecim u Potocima,Kutima,Livcu,Podgoranima.Jednostavno vidis da je taj kraj uglavnom nas.Sem malih sitnica u Potocima i Zeljusi.Iako je drugacije kad imas u selu naprimjer 2% Bosnjaka.Ili 40%.To je vec druga stvar
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1616
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Gorcin » 20 jul 2017 08:31

Pošto je Jack ljut i nije mogao da se sjeti 'drugih' koji su bili vlasnici Kosora samo da dodam da su to bili Puzići. U Kosoru je postojala i džamija, vakuf nekog Puzića, koja je nekad, niko ne zna kad, napuštena i urušila se. Obnovljena je tek prije 10ak godina.

Kad smo vec kod dzamija, ljubuski ima 3-4 a ne dvije: Zabljak, Gozulj, Prilaz, Krehica plus dvije na selima: Gradska i Vitina al' sve je to sića kad opstina nema ni 1000 Bosnjaka.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Ake-A

Re: Mostar demografska mapa

Post Postao/la Ake-A » 20 jul 2017 16:37

Ja Jack tebe neznam ali kako citam vidim da nisi sav svoj kad si " ljut " kao sto pise momak ispod.
Sta mene briga sto je tebi neko duzan para i sto je on sarajlija. Ako je on takav jel moram ja biti isti samo sto sam iz Sarajeva?? Ja znam da ima PUNO vecih gradova od Sarajeva ( iso sam u skolu i putujem po svijetu) ali meni je moj grad MOJ GRAD I RODNI JE. kontas??
Sta fali sto sam ja napio da sam rodeni sarajlija? Iz sarajeva sam i tu sam se rodijo. Sta da sam se rodijo u Gorazdu a preselio sa familijom u SA poslje 2 mjeseca mog zivota e onda nebi mi bio SA rodni ali bi ipak bio sarajlija jer bi tu od malenih zivio? KONTAS SAD??

Odgovorite