☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la Bosni » 30 jul 2013 07:22

http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=58
Nakon 72 godine dženaza žrtvama: Jama Čavkarice - zločin o kojem se nije smjelo govoriti

Jedina je preživjela tada 20-godišnja Hadžera Ćatović-Bijedić iz sela Đeče, koja je sa 144 rođaka bačena u jamu.

Nakon 72 godine od strašnog zločina kada su takozvani ''ustanici'' u avgustu 1941. godine u jamu Čavkarica duboku nekoliko stotina metara u hercegovačkom kršu, nedaleko od Bileće, bacili više stotina Bošnjaka, mahom djece, 11. avgusta u Planoj kod Bileće bit će po prvi put obavljena dženaza-namaz nevinim žrtvama, izvještava novinar agencije Anadolija (AA).

Znaju se imena 468 ubijenih i bačenih u Čavkaricu, ali se osnovano vjeruje da je i broj znatno veći. Za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice bile iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kreće do 700, a prema nekim podacima i preko hiljadu osoba.

Jedina je preživjela tada 20-godišnja Hadžera Ćatović-Bijedić iz sela Đeče, koja je sa 144 rođaka bačena u jamu. Ostala je živa i poslije 63 dana je izvučena iz jame, ali se godinama suočavala s prijetnjama pojedinaca iz tajne jugoslavenske policije kako ne bi govorila o tim zločinima.

Prema istraživačima, za ovaj zločin smatraju se odgovornim četničke jedinice, ali su mnogi od umiješanih u zločine kasnije prišli partizanima te su poslije Drugog svjetskog rata obavljali visoke funkcije u istočnoj Hercegovini. Neki su dobili i status narodnih heroja i ulice, što je uglavnom bio razlog da se ovaj zločin zataškavao i svi koji su o njemu govorili i pisali bili su pod udarom jugoslavenske tajne policije. Ljeto 1941. godine je, inače, bilo vrijeme bliske saradnje četničkih i partizanskih jedinica, što je bio dodatni motiv da se poslije Drugog svjetskog rata insistira na skrivanju povijesnih istina.

''Željeli smo da na neki način obilježimo stradanje Bošnjaka istočne Hercegovine, od perioda Kraljevine Jugoslavije, preko Drugog svjetskog rata do posljednje agresije. Budući će 11. avgusta biti otvorena obnovljena džamija u Planoj, smatrali smo da se ta manifestacija ne može održati bez sjećanja na Čavkaricu i užasne zločine o kojima se u vrijeme SFR Jugoslavije nije smjelo govoriti, a jama Čavkarica je čak bila betonirana. Zato ćemo sada prvi put poslije 72 godine i šest dana obilježiti stradanje žrtava u istočnoj Hercegovini. Bošnjaci nisu samo tu stradali. Stradali su diljem istočne Hercegovine i Bosne, u Podrinju, ali takvi zločini nikada nisu obilježavani. Odgajani smo na zaboravu, negiranju svoje nacije i kulture, a sve da bi nam se moglo desiti ono što se desilo 90-tih. Dok smo mi vjerovali u slom fašizma, drugi su oštrili kame za nove zločine. To se ne smije ponoviti'', kazao je za agenciju Anadolija mostarski muftija Seid ef. Smajkić.

Dodaje kako je sjećanje na Čavkaricu ''dug naše generacije'', te da se ''svoje tužne i krvave historije itekako moramo sjećati''.

Trebinjski imam Husein ef. Hodžić, jedan od inicijatora sjećanja na Čavkaricu, kazao je za AA da Bošnjacima zločini u istočnoj Hercegovini trebaju biti pouka i da ih se moraju sjećati.

''Nažalost, ni naši mnogi uglednici nikada nisu čuli za ovaj zločin. Moramo čuvati sjećanje na ove događaje'', rekao je on.

Dan prije klanjanja dženaze nevinim žrtvama u Mostaru će biti održan i okrugli stol na kojem će se govoriti o temi jame Čavkarice uz učešće eminentnih stručnjaka.

Inače, 11. avgusta ove godine u Planoj kod Bileće će biti otvorena i Avdića džamija koja će u buduće nositi ime imama Ćamila ef. Avdića. Avdića džamija je sagrađena 1617 godine, a srušena tokom tokom agresije 1992. godine. To je poslije džamije u gradu, druga džamija u Bileći koja će biti obnovljena.

U Bileći je do agresije na BiH živjelo 1.947 Bošnjaka, a prema neslužbenim podacima sada ih ima svega nekoliko desetina.
Zadnja izmjena: Bosni, dana/u 01 dec 2014 17:32, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la ABen » 14 jan 2014 09:44

Svjedočenje Hadžere Bijedić bačene u jamu Čavkaricu, septembar 1941.

„Kada su nas četnici uhvatili, to jest naše komšije Srbi, rekli su nam da nas vode u Stolac. Na pitanje je li vas koliko bilo, ona mi je odgovorila da ih je bilo oko 600, što žena, što djece i staraca, a među nama se nalazio i pokoji mladić koga su uhvatili nakon što je nestao i posljednji metak.

Poveli su nas prema Nevesinju, te nas opet odatle povratiše govoreći da će nas povratiti kućama, dok su oni u stvari tražili jamu u koju će nas moći baciti. Najzad im je pošlo za rukom i našli su jamu koja im je bila po volji.

Nas su malo dalje od jame zadržali, dok su nas trojica sa puškama čuvali da im ne bi pobjegli, a jama je od nas bila udaljena kojih 50 metara i iza jednog malog brežuljka tako da mi koji smo ovamo ostali nismo mogli vidjeti kako ih bacaju. Jedan od njih je dolazio u razmaku od 10 do 15 minuta i odvodio nas po petero. Najzad dođe red i na mene.

Povedoše me sa jednom ženom, jednim starcem i dvoje nejake djece. Od ove partije mene su bacili prvu.

Čim sam prišla jami i vidjela šta me čeka ja sam se od straha onesvijestila. Kad sam pala u jamu potres me je osvijestio.

Dno jame je bilo malo šire od otvora. Ja sam se odmah pomakla u stranu da me ne bi udarali oni što će doći iza mene, što su ih bacili. Osjećala sam pored straha i velike bolove u lopatici, jer sam prilikom pada izglavila ruku u lopatici. Osim mene bila je još živa i jedna žena, isto Čatuša, koja je bila noseća. Ona je mnogi jaukala i previjala se od bolova zadobivenih prilikom pada. Ona je umrla drugi dan.

Ja sam i dalje živjela, hranila sam se hljebom kojeg sam ponijela sa sobom kad sam pošla, jer sam se nadala da će mi trebati usput. To isto su učinili mnogi od nas.

Dosta sam našla hljeba u džepovima mrtve djece, te sam se i s time hranila. Dva puta su mi čobani bacali po malo hljeba. Ispočetka me je bilo mnogo strah, ali sam poslije navikla. U samoj jami nije zaudaralo i tu sam proboravila 81 dan. Nakon toga su me izvadili seljaci iz Nevesinja.

Kad sam izašla, nije na meni bilo više od 30 kg, dok sada imam blizu 70.“

Izvor: Fond arhiv Hazi Husref-begove biblioteke u Sarajevu, A 3769, stranice 20-21)
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la ABen » 14 jan 2014 09:47

slika
Hadžera Ćatović Bijedić je preživjela masovno ubijanje Bošnjaka u Jami Čavkari tijekom Genocida nad Bošnjacima u Septembru 1941 godine.

slika
Jama Čavkara

http://bosniakandjewishfriendship.wordp ... e-bijedic/
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la ABen » 14 jan 2014 09:51

Ko zeli moze procitati i sledece knjige

TAHIR PERVAN "NAD JAMOM" SAFE HOUSE, Sarajevo, 2010.
http://www.bosnjaci.net/pdfs/Tahir_Pervan-Nad_jamom.pdf
Knjiga napisana u vezi zlocina koji pocinnjen nad Bosnjacima 1941 u Jami Čavkari
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la ABen » 14 jan 2014 14:32

I ako znam da niko nece procitati ovo, ipak sam prepisao da ima. Ako slucajno nekog zanima knjiga u kojoj napisani zlocini iz cijele Bosne moze da se javi.
Dogadaji poslednjih dana i muslimanske zrtve u Ljubinju, polovinom Juna 1941. Godine

U Ljubinju i ljubinskom kotaru zivjelo je preko tri tisuce muslimana i to odprilike jedna trecina u gradu, a ostale dvije trecine po selima: Zabici, Krusevici, Grablju, Vlahovicima, Miljanovicima, Glodevcima, Potrnju, Kotezima i Kaparicima.
Muslimanski zivalj u tim mjestima zivio je lijepim odnosima sa pravoslavnim elementom. To je potrajalo i mijesec i po dana nakon osnivalja Nezavisne Drzave Hrvatske. Tada su dosli ustase katolici (i to u fesovima sto dobro znadu i tamosnji pravoslavni) i poceli su najprijetraziti vojnu odjecu i slicno. Iza toga na nepoznat nacin poginuo je ustasa Kurtovic. Povodom toga slucaja pocela su ubijanja nekih pravoslavnih u okolini Ljubinja i oko Popova polja.
Iza toga su dosli Talijani i preuzeli vlast. Ispocetka su lijepo postupali, ali pravoslvni su odmah poceli denuncirati muslimane, podmicivati i sluziti se svim mogucim prestavljajuci muslimane sumnjivim i tako dalje. U tome su donekle i uspjeli. Do nekoliko vremena Talijaninapustaju Ljubinje, a dolaze hrvatske vlasti. Prije njihova dolaska gotovo sav pravoslavni elemenat pobjegao je u sumu. Ostalo je bilo u Ljubinju samo oko 100 muskaraca, vecinom staraca. Opet dolaze Talijani. Srbi se vracaju i niko oruzja ne predaje. Pocinju muslimanima prijetiti. Talijani im daju municiju i oruzje. Svi muslimanski seljaci morali su izbjeci u Ljubinje, a kada su vidjeli kako se sve dogadaji odigravaju, poceli su izbjegavati i ici vecinom u Stolac. Poslije toga izbjegavanja ostalo je u Ljubinju samo 281 muslimanske celjade. Iza toga je nastalo opsadno stanje i hrana nije mogla dolaziti. Talijanima je napokon doslo pojacanje i stvoran je prolaz iz Ljubinja, te je gotovo sav ostatak Muslimana izbjegao. Ostalo je bilo samo 35 osoba.
10 lipnja o.g. Talijani su prepustili cetnicima upravu. Cim su cetnici primili upravu, poceli su ostatak muslimana pljackati i zadnji im zalogaj otimati. To su cinili sve pravoslavni komsije iz Ljubinja.
15. lipnja 1941. Pozvali su cetnici sve muslimane tri muskih, 32 zenskeu 11 prije podne na saslusanje. Saslusavanje su vrsili sve pravoslavni iz Ljubinja: Peric Ilija, Bijelic Vasilija, Corovic Danilo, Turanjin Dordo i Sandic Sena.
Na tom saslusanju potjerali su po podne u 2 i po sata vecinu zenskinja sa dijecom prema Stocu. Prije negó sto su ih protjerali rekli su im da ponesu sto je najvrednije, jer da ce ih odvesti u Stolac. Iduci putem prema Stocu, doveli su ih do jedne velike jame, duboke oko 180 metara i tu su u jamu bacili 28 njih nakon sto su ih mnogo zlostavljali i divljacki izudarali. Tako su pobacane i poubijeane:
Serdarevic Hatidza,
Serdarevic Hajrija,
Viden Dzevahira,
Gubelic Ajkuna
Gubelic Mejra
Gubelic Ajisa (sa dvoje male djece zenske)
Grozdanic Pemba
Baksic Izeta
Baksic Fatima
Baksic Sacira sa dvoje dijese Fadilom i Fatimom
Baksic Pasana
Baksic Munevera
Baksic Esma
Baksic Fata
Berbic Abida
Besic Emina (sa dvoje muske i troje zenske djece)
Bog je htio pa su se Begana Baksic zena Asimova i Fatima Baksic, kci Jusufova, zaustavili na jednoj stijeni na pocetku jame. Jednoj od njih uhvatilo se za dimije malo dijete Emina Baksica i tako su se kasnije spasili, pobjegavsi preko planina, isa sto muka u Stolac.

Sto se tice muskaraca to su njih trojicu: Envera Baksica, Sulejmana Baksica i Asima Baksica potjerali u 11 sati u noci. Asima Baksica su iduci tukli. Sve su mu zube bili izbili. Doveli su ih do jame, to su prvu dvojicu natjerali da sami skoce, a Asima su patili, mosnj emu stukli, napokon polili ga gasom i zapalili i tako zapaljena bacili u jamu. Zatim su u jamu poceli bacati kamenje, koje je izubijalo i izranilo onu dvojicu prvih. Ova jama bila je mnogo manja o done u koju su bacali zene. Zbog toga su spomenuta dvojica koji su ostali u zivotu uspijeli naci na drugoj strani mali izlaz i prokopati ga se te izvuci. Prva vrata jame bila su zatrpana kamenjem. Kada su se ova dvojica spasili s teskom mukom su dosli u Stolac i to javili talijanskim vlastima.
Bacanje zena i muskinja u jamu vrsili su ovi pravoslavni: Rado Servalica, kostic Dusan, Kostic Miroslav, (svi iz Ljubinja), Sorajic Bogdan iz Dubocice, Svjeto Toholj iz Krajpolja, Kozic Gojko iz Krajpolja, Slijepcevic Vladov Ivica i dvojica Bakica iz Krtnja, kota Bileca. Svi su cetnici i slobodno nose oruzje. Kod bacanja muskinja osim spomenutih sudjelovao je Turanjanin Vlado iz Ljubinja.
Ostale su bile jos samo 4 zene, koje su ostavili da im najprije uzmu novac i ostalo sto su mislili da su sakrilie.
Kada su zene, koje su se spasile i dva muskarca, koji su izasli iz jame, stigli u Stolac i javili ovaj divljacki slucaj, Talijani su spasili one cetri zen esto su ostale u Ljubinjju.
Zene, koje su se spasile i zaustavile u jami pri vrhu, cule su kako se cetnici nad jamom svadaju oko podjele opljackanog plijene i kako se tuku.
Do tri dana Talijani su obrazovali komisiju i povadili iz jame mrtvace. Jos su zenu emina Besica. Na zahtjev muslimana iz Stoca ove su nevine zrtve pokopane u Ljubinju. Istraga se je vodila i sve do sada niko jos nije kaznjen.
Razbojnici- cetnici uvjerovali su Talijane da to oni nisu pocinili, negó da su to pocinili partizani i da su i izmedu njih ubili trojicu ljudi.
Sve okolnosti pored tacnih izjava spasenih, koji znadu svakog u glavu, svkog pojedinca izmedu zlikovaca, jasno i otvoreno govore pravu istinu.

(Fond Archiva Gazi Husrev-begove biblioteke, Sarajevo, A 3770, str.63-6)
Prepisano iz knjige: Vladimir Dedijer Antun Miletic Genocid nad muslimanima 1941 do 1945
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la ABen » 14 jan 2014 15:12

Pismo Esrefa Baksica
Stradanje muslimana u Ljubinju

Nakon povlacenja Talijana iz Ljubinja1942 godine u pravcu Stoca u jamu su baceni: Baksic Sulekman 37. godina, Baksic Enver 30. god. , Baksic Asim 57 god. Sulejman i enver ostali su zivi, izasli iz jame i prebacili se u Sarajevo i Zenicu. Kad je oslobodeno Sarajevo, ti isti ljudi koji su ih bacili u jamu, pobrinuli su se i pronasli Sulejmana, odveli ga u nepoznatom pravcu, preobuceni u partizanske uniforme, i vjerovatno ubili, jer se za njegov trag nikad nije doznalo.
Zene, dijeca i citave porodice, kako se vidi iz ovog spiska, baceni su u jamu, a oni koji su ostali zivi i izasli iz jame, ubrzo su svi pomrli osim Baksic Beganekoja je dozivjela duboku starost i umrla 4. Decemra 1984.
Tragovi rusevina- kuca mogu se i danas vidjeti u dijelu Ljubinja Serdarevic mahala. U interesu istine i historije saljem vamovaj spisak osoba koje su bacene u jamu:
1. Baksic Fatima um. Jusufa (stara 23. god. izasla iz jame)
2. Baksic Sulejman Hamzin (star 37 god. Izasao iz jame)
3. Baksic Sacira zena Sulejmana (stara 30 godina)
4. Baksic Fatima kcerka (stara 14 mijeseci)
5. Baksic Fadil sin (star 3 mijeseca)
6. Baksic Hata (stara 26 godina)
7. Baksic Enver (star 30 godina izasao iz jame)
8. Baksic Munevera-Elvija (stara 22 godine)
9. Baksic Esma (stara 22 godine)
10. Baksic Pasana (Hamzaginica) (stara 60 godina)
11. Baksic Asima (star 57 godina)
12. Baksic Begana (stara 48 godina izasla iz jame)
13. Baksic Izeta (stara 13 godina)
14. Baksic Fatima (stara 11 godina)
15. Berberovic Ziba Ademova (stara 38 godina)
16. Berberovic Husena (stara 13 godina)
17. Berberovic Semzija (stara 70 godina)
18. Viden Dzeha (stara 70 godina)
19. Serdarevic Hajra (stara 55 godina)
20. Ljubovic Hatidza (stara 58 godina)
21. Gubelic Ajkuna (stara 70 godina)
22. Gatackic Mejra (stara 50 godina)
23. Grozdanic Pemba (stara 60 godina)
24. Gubelic Saila (stara 75 godina)
25. Gubelic Hamida (stara 33 godine)
26. Gubelic Elvija (stara 2 godine)
27. Zustra Munta (stara 38 godina izvadena ziva iz jame)
28. Fatima (stara 12 godina)
29. Zustra Emina (stara 8 godina)
30. Zustra Avdo (star 10 godina)
31. Zustra Hadzera (stara 6 godina)

Sarajevo, 1989
Prepisano iz knjige: Vladimir Dedijer Antun Miletic Genocid nad muslimanima 1941 do 1945
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la Bosni » 16 jan 2014 19:19

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... -cavkarice
U Danskoj umrla Hadžera Ćatović-Bijedić, mučenica jame Čavkarice

Danas je u regionalnoj bolnici Rendersu u Danskoj umrla Hadžera Ćatović-Bijedić, mučenica jame Čavkarice, simbol zločina počinjenih nad Bošnjacima za koje nikada niko krivično nije odgovarao.

Hadžera Ćatović Bijedić će biti sahranjena u Grančarevu kod Trebinja. Datum i vrijeme dženaze biće objavljeni putem internet stranice Medžlisa IZ Trebinje, rekao je za Anadoliju Husein ef. Hodžić glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Trebinje.

Hadžera Ćatović Bijedić je više od dva mjeseca, od 3. septembra do 21. novembra 1941. godine, među pet stotina ubijenih Bošnjaka proživjela u jami Čavkarici. Njihova tijela se još uvijek nalaze u toj zloglasnoj jami iz Drugog svjetskog rata.

Dženaza namaz nedužno ubijenim u toj jami klanjana je 11. avusta 2013. ispred džamije u Planoj. Zajedničku dženazu namaz predvodio je mostarski muftija Seid ef. Smajkić.

U kratkom podsjećanju na ovaj zločin muftija je kazao kako se radilo o sistematskom, planskom zločinu i protjerivanju, potiskivanju Bošnjaka s ovih prostora.

„Nad muslimanima Bileće je 1941. izvršen masakr. Svi su pobijeni osim onih koji su uspjeli pobjeći. Nad Bošnjacima Gacka je masakr izvršen 1914, nad Bošnjacima Nevesinja 1992. Sve je to rađeno s ciljem stvaranja tzv. velike Srbije, a istočna Hercegovina služila je kao eksperiment te politike. Danas na ovom prostoru nemamo više od 300 Bošnjaka. Naš je imperativ prekinuti kontinuitet stradanja", poručio je tom prilikom muftija Smajkić.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la Jack » 16 jan 2014 21:52

Prvi put sam saznao za tu zenu kad sam procitao knjigu genocid nad Muslimanima 1941-1945

Prije Srebrenice i Prijedora desio se genocid u Ljubinju i Bilecoj a niko nije znao
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la Dezidijat » 19 jan 2014 20:16

moj pradido i pranena (rahmet im dusi) su iz Bilece i Trebinja, doselili su u Zenicu, volim krajolik istocne hercegovine a prica Bosnjak te regije je jedna tuzna prica, koja nam treba da sluzi kao pouka

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la BH-HZ » 19 jan 2014 21:11

Dezidijat je napisao/la:moj pradido i pranena (rahmet im dusi) su iz Bilece i Trebinja, doselili su u Zenicu, volim krajolik istocne hercegovine a prica Bosnjak te regije je jedna tuzna prica, koja nam treba da sluzi kao pouka
Moj pradjed je takodje Hercegovac,on je kao djecak sa roditeljima nakon aneksije iz Trebinja doselio u Krajinu.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la Jack » 19 jan 2014 23:07

Sto nas ima, zato smo tako zivcani 8-) 8-)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Bosnjaci u Istocnoj Hercegovini

Post Postao/la ZV Keli » 18 mar 2014 14:51

Kad se hvalimo krajiskim genima, da napomenem da je porodica moje nane iz Krajine preselila u Crnu Goru :mrgreen:

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la Bosni » 06 jan 2015 23:31

http://bosnjaci.agency/partizanski-prilog-genocidu/
PARTIZANSKI PRILOG GENOCIDU

Sjećanje Hasana Tanovića
Zabilježio Ibrahim Kajan

Rodom sam iz Nevesinja, u Hercegovini, u lijepom, malom gradu, kasabi, koja je u mom najranijem djetinjstvu bila nastanjena gotovo isključivo Bošnjaci, s više od 75 posto i možda oko 5 posto Hrvata. Ostalo su bili Srbi.

Nevesinje je imalo tri džamije, sahat kuru, s nizom lijepih trgovina koje su većinom vodili Bošnjaci, s poljoprivrednim dobrima i stočarstvom gore u planinama…

Eto, 1941. je došla i počeo je rat. Ja sam tada bio dječak. Bila su tri brata – jedan je bio moj otac Hajdar Derviš, drugi je bio Suljo Sulejman, treći je bio Ahmet.

Jednoga dana 41. godine, na putu za Mostar, Ahmed je išao s jednim prijateljem, sinom mesara, Trbonjom… i na putu za Mostar, u Bišini, u prolazu koji je poput kanjona, njih su dvojicu Srbi uzeli, odveli ih na Udržnje, eto bili su prve nevesinjske žrtve. Žive su ih spalili. Naopačke ih okrenuli i pod njima naložili vatru. Ni jedan ni drugi nisu mrava zgazili. Nikome ni krivi ni dužni, nikada nikome nikakva zla nisu učinili.

Rat je bio nesreća. Došle su i ustaše u naše mjesto. Svi su se Bošnjaci u Nevesinju stavili u obranu srpskoga naroda. Moj babo Hajdar i Suljo neke su puščetine stare austrougarske izvadili. Nisu pustili blizu nikoga da odvede djecu Gaša Pejovića. Svi su ostali živi. I tako su se svi Bošnjaci u Nevesinju zauzeli za Srbe, kao pravi susjedi, komšije. I u gradu, u mahali, ni jedna dlaka nije ni jednom Srbinu falila. Niti Kovačeviću, niti Pejoviću… I tako je rat počeo, pa se tako i nastavilo.

Godine 1943. godine, da i to uvedem, partizani su nas spasili od četničkog pokolja.

I tako rat teče, teče, dolazi 45., godina. 14. II. 1945. godine partizani navodno oslobađaju Nevesinje. I narod, ionako su ga spasili da ga četnici ne pokolju, izlazi pred njih. Ali majka moja, imala je neku intuiciju, zakukala Gašu Pejoviću: „Gašo, vračaj dug u krvi, ako ikako znaš.“ Neka intuicija. Eto i mene. Gašo mene i baba mi skloni na svoj tavan. A u grad dolaze partizani. Ljudi ko ljudi izašli pred njih da ih pozdrave. Izišao je i Kadrija Konjalija, sekretar Komiteta KP u Nevesinju.

Ja ono što sam vidio svojim očima, to je bilo strašno. Tavanski je prozorčić gledao na zgradu Općine. To je bilo jedno dvorište. I mi promatramo, babo i ja šta se dešava. Partizani pokupili i sve Bošnjake i Hrvate, što je bilo, stavili ih u red a pred red postavili mitraljez šarac. Stavili su i hodžu. Bilo je 30, 40 ljudi, toliko sam vidio. Prozor je bio otvoren i pogled je pucao baš na njega. Onaj partizan sjede za mitraljez… a pred njim ljudi koji su došli da pozdrave, da dočekaju (oslobodioce). Dvojica među njima, ljudi pametni, vidjeli što će biti. Bio je Sejdo Saračić i bio je beg Bašagić. Bacili su se dole prije nego što je horoz okin'o mitraljezom i pokosio sve te ljude. Piljar Enver Ljubović, koji je imao negdje oko 28, 27 godina, gledam ga zapanjenim dječjim očima, naglo je izletio te bježi iz toga reda! A za njim neki oficir s pištoljem, jedanput, dvaput, triput, četiri puta – obara ga i ubija.

Onda pogleda jeli neko daje znakove života. Jednog su dokusurili metkom u glavu.
Beg Bašagić i Sejdo Saračić podvečer dolaze, krišom kroz jedan prolaz, u našu kuću…

Velika ie kuća Tanovića tamo, a unutra je ova kuća Gašova tamo, malo povućena. Evo ti dakle Bašagića, evo ti Seida Saračića ko iz mrtvih se vraćaju i pričaju kako je sve to bilo kako su se bacili u onaj momenat kad je optonac potegao.

Da se vratim… Drugi dan mi smo nekako sišli, počela je civilna vlast da funkcionira, i moglo se po gradu ići. Ja idem na onaj most prema Pahlevini, gore gdje je Bjelica imao vakuf. Vidim Kadriju Konjaliju ubijenoga, s prosutim mozgom.

Ubijeno je taj dan 189 Bošnjaka, od deset, 12, … do 60 godina. Ko se sakrio sakrio, ko nije nije. I Hrvata što je bilo. Jesu ubijene i tri ženske Kolakove, ali to je ubila ona Kljakička, dala nalog, najviše iz ljubomore, jer su cure hodale s oficirima…

Eto tako je 45. godine sve pobijeno. Na Dan oslobođenja grada Nevesinja, 14. 11. 1945. godine. Tada nas je sve to zavilo u crno, sve su obezglavili, pobili. I svi naši ubijeni ljudi bili su civili.

Zanatlije, trgovci, ljudi koji nisu sudjelovali ni u jednoj vojsci. Ono što je bilo u vojsci, ranjenika, smještenih u našoj velikoj kući, to su sve pobili, metak u čelo, sve su ranjenike pobili.

E sada, kad ovo gledamo danas, uspoređuješ i analiziraš što je bilo 45. godine, vidiš da je to nastavak 1918. da je to nastavak formiranja velike Srbije, nastavak čišćenja, zapravo ni jednoga dana nisu prestali misliti kako da nas očiste. U Nevesinju, od onolikog postotka BošnjakA, djelimično i Hrvata, 1945. godine nije ostalo ni 18 posto.

O ljudima koji su tih dana pobijeni, o njima nikada niko nije davao izjave, vjerojatno ljudi nisu smjeli ni zucnuti, vjerojatno je to tako bilo.

Dan nakon događaja koji sam opisao, moj babo i Salko Korkut, sa Hamzom Kazazićem pokupili su sve naše poubijane ljude na ona stočna kola, iskopali su veliku jamu na haremu, zajedničku grobnicu, i tu su ih sve zajedno sahranili…

Sad, što se dešava s tom zajedničkom grobnicom?

Gledajte, Nevesinje gradi nekakvu tvornicu trikotaže. Ima polja koliko hoćeš. Ali, vlast odsijeca “dio harema i na njemu gradi tvornicu, na kostima, da se kosti ne bi premetale valjda sada kada su ljudi počeli otvarati jame, jer bi se, bit će, neko sjetio i ove i tražio da se otvori. I tačno je na kostima napravljena ta nevesinjska tvornica.

Harem su odsjekli na pola, i da bude još gore, po haremu je pasla stoka, ogradu su porušili… Mi smo to poslije ogradili, koliko se dalo.

Dvije džamije koje su bile pretvorene su u skladišta. To su bile Dugalića džamija i Trebovića džamija. Mi smo održavali Carevu džamiju, ona je služila svrsi, a one su dvije pretvorili u magacine, pa su ostale skladišta do dana današnjega (ako su još uzgor, u što sumnjam).

U Varaždinu, studenog 1992.

Izvor: BEHAR (Zagreb), br. 3, studeni-prosinac 1992., str. 10

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la ABen » 07 jan 2015 11:51

Bosni je napisao/la:http://bosnjaci.agency/partizanski-prilog-genocidu/
PARTIZANSKI PRILOG GENOCIDU


E sada, kad ovo gledamo danas, uspoređuješ i analiziraš što je bilo 45. godine, vidiš da je to nastavak 1918. da je to nastavak formiranja velike Srbije, nastavak čišćenja, zapravo ni jednoga dana nisu prestali misliti kako da nas očiste. U Nevesinju, od onolikog postotka BošnjakA, djelimično i Hrvata, 1945. godine nije ostalo ni 18 posto.
'92 je nastavak '45 i 1918. godine. Samo budala moze cekati nastavak '92 da svoje dijete ne odgoji da taj dan doceka spremno!
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la Gorcin » 24 aug 2016 09:17

Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Zustra
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 22 jan 2018 21:56

Re: Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la Zustra » 23 jan 2018 03:44

Žustra Munta je prezivila pad u jamu kao i njena kcerka Hadzera Zustra. Muntu su iz jame izvadili partizani a njenu kcerku Hadzeru ( 6 god) su pod stijenu jame uvukle neke dvije zene sa koima je ostala sve dok je nisu predale familiji u Trebinje. Kada je pronasla majku u Trebinjskoj bolnici Hadzera je sa njom otisla za Tuzlu gdje su se i nastanile. Munta je umrla 1885 a Hadzera 1995. Muntu su u jamu bacili dvije kcerke i sina od 10 mjeseci koji joj je ispao iz narucja u toku pada. Moj komentar je zasnivan na osnovu svjedocenja moje nene Hadzere Zustre i pranene Munte.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la kliker » 23 jan 2018 09:11

Zustra je napisao/la:Žustra Munta je prezivila pad u jamu kao i njena kcerka Hadzera Zustra. Muntu su iz jame izvadili partizani a njenu kcerku Hadzeru ( 6 god) su pod stijenu jame uvukle neke dvije zene sa koima je ostala sve dok je nisu predale familiji u Trebinje. Kada je pronasla majku u Trebinjskoj bolnici Hadzera je sa njom otisla za Tuzlu gdje su se i nastanile. Munta je umrla 1885 a Hadzera 1995. Muntu su u jamu bacili dvije kcerke i sina od 10 mjeseci koji joj je ispao iz narucja u toku pada. Moj komentar je zasnivan na osnovu svjedocenja moje nene Hadzere Zustre i pranene Munte.
U koju su jamu Baceni? Jel Cavkarica isto?

Zustra
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 22 jan 2018 21:56

Re: Bošnjaci u Istočnoj Hercegovini

Post Postao/la Zustra » 16 nov 2019 23:57

“Tragovi rusevina- kuca mogu se i danas vidjeti u dijelu Ljubinja Serdarevic mahala. U interesu istine i historije saljem vamovaj spisak osoba koje su bacene u jamu:
1. Baksic Fatima um. Jusufa (stara 23. god. izasla iz jame)
2. Baksic Sulejman Hamzin (star 37 god. Izasao iz jame)
3. Baksic Sacira zena Sulejmana (stara 30 godina)
4. Baksic Fatima kcerka (stara 14 mijeseci)
5. Baksic Fadil sin (star 3 mijeseca)
6. Baksic Hata (stara 26 godina)
7. Baksic Enver (star 30 godina izasao iz jame)
8. Baksic Munevera-Elvija (stara 22 godine)
9. Baksic Esma (stara 22 godine)
10. Baksic Pasana (Hamzaginica) (stara 60 godina)
11. Baksic Asima (star 57 godina)
12. Baksic Begana (stara 48 godina izasla iz jame)
13. Baksic Izeta (stara 13 godina)
14. Baksic Fatima (stara 11 godina)
15. Berberovic Ziba Ademova (stara 38 godina)
16. Berberovic Husena (stara 13 godina)
17. Berberovic Semzija (stara 70 godina)
18. Viden Dzeha (stara 70 godina)
19. Serdarevic Hajra (stara 55 godina)
20. Ljubovic Hatidza (stara 58 godina)
21. Gubelic Ajkuna (stara 70 godina)
22. Gatackic Mejra (stara 50 godina)
23. Grozdanic Pemba (stara 60 godina)
24. Gubelic Saila (stara 75 godina)
25. Gubelic Hamida (stara 33 godine)
26. Gubelic Elvija (stara 2 godine)
27. Zustra Munta (stara 38 godina izvadena ziva iz jame)
28. Fatima (stara 12 godina)
29. Zustra Emina (stara 8 godina)
30. Zustra Avdo (star 10 godina)
31. Zustra Hadzera (stara 6 godina)

Sarajevo, 1989” To je ta jama ne znam kako se zvala. Pogledajte post iznad.

Odgovorite