☑ Pravila foruma i savjeti

Porijeklo stanovnistva u Bosni

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Porijeklo stanovnistva u Bosni

Post Postao/la The Destroyer » 26 jan 2016 20:31

Čitam ovu zanimljivu knjigu našeg vrlog akademika Envera Imamovića, pa da raširimo lijepe informacije :D

http://www.scribd.com/doc/51323711/Enve ... BiH#scribd

Inače, ovdje imate podatke za ubijanje vlaha (i u manjoj mjeri škutora) u mozak. Konkretno, od 32. do 49. strane, razvrstano po regijama. Piše fino, gdje su Osmanlije naseljavali pravoslavne vlahe kao kmetove, koje godine, odakle su došli u koji grad/selo u Bosni, čak imaju i mnoga prezimena. Pa kad sretnete u životu nekad likove sa ovim prezimenima, možete ih spustiti na zemlju vrlo kratko :)

Nabrojite im samo godinu selidbe iz Srbije/Crne Gore u Bosnu, i mjesto odakle su došli. Po mogućnosti, ime Bošnjačkog bega kojem su bili kmetovi, i dati ćete im teški slučaj depresije i krizu identiteta :D

Knjigu također preporučujem svim ludacima koji tvrde da je u Bosni bilo pravoslavlja prije Turaka.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41168
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Porijeklo stanovnistva u Bosni

Post Postao/la Jack » 31 jan 2016 02:27

Prisutne su 3 fizionomije

1)Crnomasti,pomaleni i nadasve ruzni ljudi cudna prezimena.Obicnog Turskog.Najvise medju njima su vlasi

2)Fizicki krupnije osobe s preko 180 cm,jakih misica,s visokim i nizim celom.Imas poznate ''cetvrtaste'' glave koje je dobrim dijelom odlika vlaha.I poneke osobe poput mene duga cela,bez obrva.Nestale od stresa.I uskog lica.Mjesavina s Gotima i Slavenima.,ali uz djelic vlaskog melosa.Moj pretak je bio prije dolaska Turaka plemic.I imamo djelim Gotske korijene.

3) su cisti Slaveni.Ostatci Gota(Njemaca)
Imaju manje misice,duge noge,svijetlu plavu ili crvenu kosu.Neki ih zovu ''Svedjanima''
Bio sam kraj Cazina u jednom takvom selu gdje su svi muskarci bili ili plavi ili svijetloplavi.I svi su bili moje visine ili visi od mene.A ja nisam Scepo Radoncic.Jack je 185 cm visok.S dugim nogama.Zene su im bile krace ali jos svijetlije puti

Fakat dodji u to selo, dodji u tipicno vlasko selo kraj Kalinovika.I ti reci onim Svedjanima da si ti potomak Srba.Pa to je uvreda protiv genetike,protiv prirode

Iz mojih istrazivanja ja sam dosao do neke svoje cifre

10-15% Bosnjaka su potomci ''Svedjana.Gotskih ostataka ovdje.
Oko 5-10% su mjesavina Gota i Slavena
Oko 10-20% su mjesavina Gota i Slavena i Ilira.Obicno smedja kosa,obicno duze lice,zadrzali karakteristike Ilira.Misicna masa
Oko 20% vlasi.Vlaski melos,vlaski obicaj i vlaska faca
Oko 60-70% starosjedioci





Primjer Ilirsko-Gotskog mjesanja:Rahmetli dr Irfan Ljubljankic
Primjer mjesanja Slavena s Ilirima je saban i seljak onaj kosarkas Nurkic iz Zivinica

Imas ciste Svedjane.Ali oni iz Cazina nisu jaki u politici
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Porijeklo stanovnistva u Bosni

Post Postao/la The Destroyer » 31 jan 2016 04:04

Jack je napisao/la:Prisutne su 3 fizionomije

1)Crnomasti,pomaleni i nadasve ruzni ljudi cudna prezimena.Obicnog Turskog.Najvise medju njima su vlasi

2)Fizicki krupnije osobe s preko 180 cm,jakih misica,s visokim i nizim celom.Imas poznate ''cetvrtaste'' glave koje je dobrim dijelom odlika vlaha.I poneke osobe poput mene duga cela,bez obrva.Nestale od stresa.I uskog lica.Mjesavina s Gotima i Slavenima.,ali uz djelic vlaskog melosa.Moj pretak je bio prije dolaska Turaka plemic.I imamo djelim Gotske korijene.

3) su cisti Slaveni.Ostatci Gota(Njemaca)
Imaju manje misice,duge noge,svijetlu plavu ili crvenu kosu.Neki ih zovu ''Svedjanima''
Bio sam kraj Cazina u jednom takvom selu gdje su svi muskarci bili ili plavi ili svijetloplavi.I svi su bili moje visine ili visi od mene.A ja nisam Scepo Radoncic.Jack je 185 cm visok.S dugim nogama.Zene su im bile krace ali jos svijetlije puti

Fakat dodji u to selo, dodji u tipicno vlasko selo kraj Kalinovika.I ti reci onim Svedjanima da si ti potomak Srba.Pa to je uvreda protiv genetike,protiv prirode

Iz mojih istrazivanja ja sam dosao do neke svoje cifre

10-15% Bosnjaka su potomci ''Svedjana.Gotskih ostataka ovdje.
Oko 5-10% su mjesavina Gota i Slavena
Oko 10-20% su mjesavina Gota i Slavena i Ilira.Obicno smedja kosa,obicno duze lice,zadrzali karakteristike Ilira.Misicna masa
Oko 20% vlasi.Vlaski melos,vlaski obicaj i vlaska faca
Oko 60-70% starosjedioci





Primjer Ilirsko-Gotskog mjesanja:Rahmetli dr Irfan Ljubljankic
Primjer mjesanja Slavena s Ilirima je saban i seljak onaj kosarkas Nurkic iz Zivinica

Imas ciste Svedjane.Ali oni iz Cazina nisu jaki u politici

Opisao si sve tačnije nego što misliš. S tim što pogrešno vezuješ mišićnu masu i krupnost za drugi tip. Poznajem mnogo visokih Bošnjaka i većinom su oni najviši poprilično mršavi i "žgoljavi". Ukratko ću objasniti po haplogrupama:

I2 - Ilirska. Ona je "kriva" za izrazitu visinu, starosjedilačka. Uglavnom malo tamniji ljudi, ali ne jako tamni. To je ta druga što si je opisao, samo bez te nabijenosti. Ovo su većinom mršavci. 54% kod Bošnjaka, 71% kod katolika, 31% kod pravoslavnih.

R1a - Slavenska. Srednje visine, svijetle boje kose i očiju. 15-tak % kod Bošnjaka i katolika, 10% kod pravoslavnih.

Eb1b1 - Vlaška. Niski i tamnoputi ljudi, uglavnom buckasti i debeli. To je taj prvi tip što si opisao. Kod Bošnjaka i kod katolika oko 10%. Kod pravoslavnih oko 25%.

I1 - Prava Germanska, rijetka. Fizičke osobine vrlo slične onima kod Slavena. 4% kod Bošnjaka, 2% kod katolika. Kod pravoslavnih nepostojeća.

R1b - Keltska, neobična. Niski ljudi sa svijetlom, vrlo često crvenom kosom. 3% kod Bošnjaka, 2% kod katolika, 6% kod pravoslavnih.

J2 - Turska, slična vlaškoj, samo još niže i još tamnije osobe. 3% kod Bošnjaka, 1% kod katolika i 9% kod pravoslavnih. Kod Bošnjaka su to pravi doseljeni Anadolci. Kod pravoslavnih, rezultat Osmanskog silovanja Vlahinja :D

T - Afrička. Crnci po izgledu, s tim što su miješanjem sa bijelcima malo izmijenili izgled, pa nije više tako očito. 2% kod pravoslavnih, kod Bošnjaka i katolika ne postoji. Rezultat Osmanskog silovanja Vlahinja (Afrikanci iz Osmanske vojske) :D

Q i N - dvije mongolsko-turkijske grupe. Slične J2 po izgledu. 1% kod Bošnjaka, 4% kod pravoslavnih. Rezultat Osmanskog silovanja Vlahinja :D

Podaci su od Eupedia-e, jedne od najboljih stranica za genetsko istraživanje.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41168
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Porijeklo stanovnistva u Bosni

Post Postao/la Jack » 31 jan 2016 04:32

slika
I onda poredi to s Anesom Kajtazovic.Iz Kladuse porijeklom.

http://6.firepic.org/6/images/2014-08/2 ... 873kwc.jpg

I2.Ja sam testirao se prije par godina.Pa negdje prije nego sto ce mi stari umrijeti.Rezultati su mi rekli I2a

Moras dati uzorak pljuvacke.I onda ti oni sve kazu

Ps:

Udio katolika medju svijetlim putem je rezultat neceg drugog.Neceg sto datira prije dolaska Turaka ovdje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41168
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Porijeklo stanovnistva u Bosni

Post Postao/la Jack » 31 jan 2016 05:20

Turci su izvrsili najdetaljniji popis u Bosni izmedju 1600-1604 godine.Knjiga opsirni popis Bosanskog Sandzaka 1604.U 4 je knjige i ima cirka 2500 tinjak stranica

Sta je interesantno?
Turci su popisivali VLAHE.Bez obzira na RELIGIJU


http://bosanskehistorije.com/index.php? ... &Itemid=66

Od 44 000 Muslimanskih domacinstava u tada Bosanskom Sandzaku 1604 godine

Njih 3700 domacinstava su Vlaskog porijekla ili izmedju 8-9%

Kako tad nisu pisane zene nego samo glava familije

Nahija Bobolj .Ukupno 166 Domacinstava.Bez Muslimana.Vlasi
Nahija Trebna.Ukupno 164 Domacinstava.11 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Moravica.Ukupno 308 Domacinstava.9 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Barce.Ukupno 479 Domacinstava.37 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Banja.Ukupno 799 Domacinstava.89 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Birce.Ukupno 1077 Domacinstava.208 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Dobrun.Ukupno 420 Domacinstava.294 Muslimanska domacinstva.Nisu Vlasi
Nahija Visegrad .Ukupno 1578 Domacinstava.1182 Muslimanska domacinstva.Nisu Vlasi
Nahija Hrtar.Ukupno 754 Domacinstva.698 Muslimanskih domacinstava.Nisu Vlasi
Nahija Brodar.Ukupno 868 Domacinstava.852 Muslimanska domacinstva.Nisu Vlasi
Nahija Vratar.Ukupno 1373 Domacinstva.1363 Muslimanska domacinstva.Nisu Vlasi
Nahija Osat.Ukupno 1401 Domacinstvo.776 Muslimanskih domacinstava.Pretezno Nevlasko stanovnistvo.Kod Muslimana veoma malo Vlaha, kod Krscana broj Vlaha je daleko veci



Nahija Borac.Ukupno 4563 domacinstva.4544 Muslimanskih domacinstava.Nisu vlasi
Nahija Studena.Ukupno 293 domacinstva.293 Muslimanska domacinstva.Nisu vlasi
Nahija Olovo.Ukupno 2861 domacinstva.2673 Muslimanskih domacinstava.Nisu vlasi
Nahija Trebetin.Ukupno 106 domacinstava.57 Muslimanskih domacinstava.Pretezno vlasi
Nahija Tesanj.Ukupno 1479 domacinstava.904 Muslimanska domacinstva.Krscansko stanovnistvo Vlasko.Veoma malo vlaskog stanovnistva kod Muslimana
Nahija Kotor.Ukupno 580 domacinstava.222 Muslimanska domacinstva.Svi vlasi
Nahija Banja Luka.Ukupno 1349 domacinstava..1113 Muslimanskih domacinstava.Krscani vecinom vlasi, kao i seosko stanovnistvo nahije.Urbano stanovnistvo Banjaluke Nevlasko kod Muslimana
Nahija Vrhovine.Ukupno 377 domacinstava.101 Muslimansko domacinstvo.Krscansko stanovnistvo vlasko kao i dobar dio Muslimanskog
Nahija Kobas.Ukupno 1938 domacinstava.Muslimanskih 859.Krscansko stanovnistvo vlasko.Muslimansko stanovnistvo podijeljeno izmedju Vlaha i starosjedioca
Nahija Lijevce.Ukupno 1163 domacinstva.Muslimanskih 557 .Krscansko stanovnistvo vlasko.Muslimansko stanovnistvo uglavnom nevlasko, veoma malo Vlaha




Nahija Arzane.Ukupno 129 domacinstava.12 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Zvecan.Ukupno 1105 domacinstava.238 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Jelec.Ukupno 1509 domacinstva.109 Muslimanskih domacinstava.Vecinom nisu vlasi
Nahija Ras.Ukupno 2124 domacinstva.902 Muslimanska domacinstva.Krscansko stanovnistvo vlasko, kao i dobar dio Muslimanskog
Nahija Vrace.Ukupno 1062 domacinstva.231 Muslimansko domacinstvo.Krscansko stanovnistvo vlasko.Vise od pola Muslimana vlasi
Nahija Sjenica.Ukupno 752 Domacinstva.Muslimanskih 102.Krscansko stanovnistvo vlasko, kao i dobar dio Muslimana
Nahija Ostatija.Ukupno 105 domacinstava.Muslimanskih 3.Vlasi



Nahija Bihac.Ukupno 338 domacinstava.Muslimanskih 68 domacinstava.Vlasi
Nahija Cazin.Ukupno 2 domacinstva.Napusteno
Nahija Buzin.Ukupno 4 domacinstva.4 Muslimanska domacinstva.Nisu vlasi
Nahija Gvozdanski.Ukupno 2 domacinstva.2 Muslimanska domacinstva.Nisu vlasi
Nahija Krupa.Ukupno 45 domacinstava.6 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Ostrozac.Ukupno 16 domacinstava.16 Muslimanskih domacinstva.Vecina Muslimana nisu vlasi
Nahija Kostajnica.Ukupno 261 domacinstvo.220 Muslimanskih domacinstava.oko 90 od 220 Muslimanskih domacinstava nisu vlasi
Nahija Sana.Ukupno 462 domacinstva.78 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Novi.Ukupno 413 domacinstava.71 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Vrbaski.Ukupno 65 domacinstva.10 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Dubica.Ukupno 85 domacinstava.10 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Ozren.Ukupno 338 domacinstava.48 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Usora.Ukupno 243 domacinstava.29 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Trebava.Ukupno 197 domacinstava.95 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Vincac.Bez Muslimana
Nahija Zmijanje.Ukupno 546 domacinstava.19 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Dobor.Ukupno 1026 domacinstava.495 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
nahija Dubica.Ukupno 34 domacinstva.19 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Vrbaski.Ukupno 298 domacinstava.37 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Kamengrad.Ukupno 753 domacinstva.340 Muslimanskih domacinstava.Vecinom vlasi.Dobar dio Muslimana Vlasi
Nahija Jajce.Ukupno 1009 domacinstava.890 Muslimanskih domacinstava.Vecinom nisu vlasi.Muslimani
Nahija Brod(Zenica) Ukupno 4257 domacinstava.Muslimanskih domacinstava 4037.Nisu vlasi
Nahija Lasva.Ukupno 3003 domacinstva.Muslimanskih domacinstava 2869.Nisu vlasi
Nahija Bobovac.Ukupno 768 domacinstava.Muslimanskih domacinstava 546.Nisu vlasi
Nahija Visoko.Ukupno 5774 domacinstava.Muslimanskih domacinstava 5198.Nisu vlasi
Nahija Dubrovnik.Ukupno 1870 domacinstava.1835 Muslimanskih domacinstava.Nisu vlasi
Nahija Kladanj.Ukupno 882 domacinstva.822 Muslimanska domacinstva.Nisu vlasi
Nahija Sarajevo.Ukupno 10 871 domacinstvo.10 674 Muslimanska domacinstva.Nisu vlasi




Zakljucak.Nakon zbrajanja vlaskog stanovnistva medju Bosnjacima, kroz sve nabrojane nahije.Dodje se do priblizne slike novonastanjenog, uglavnom iz Vlaske pokrajine Vlaha,koji su primili i prihvatili Islam, i starosjedioca, koji preovladavaju u svim zupama Bosne Srednjovjekovne, sem Usore, Ozrena i nekih dijelova danasnje Bosanske Krajine, poput Novog i Dubice, gdje je svo stanovnistvo vlasko.Posebno se vidi iz nahije Kostajnica, gdje su svi seoski Muslimani vlaskog porijekla, dok u samoj Kostajnici medju Muslimanima, vecina nisu vlasi.Naravno, posljedica doseljavanja pravih Turaka medju Bosnjacima nije za zanemariti, posebno u nekim dijelovima tada novonastale Otomanske drzave, posebno u regiji Bosanske Krajine.No, cak i urbano vecinski stanovnistvo Bosne je bilo i ostalo starosjedickog karaktera.Naravno, da je ovdje i bilo doseljenih Turaka, koji su iskoristili sansu ili dobili berate ili mezre(Posjede) na opustjelim zemljama, ili dobili velka bogatstva u novim gradovima.Dok ruralno vlasko stanovnistvo kod Muslimana uglavnom preovladava u nekim nahijama.Posebno je vazno pogledati razliku izmedju Nahije Tesanj gdje vecina Muslimana nisu vlaskog porijekla, s Muslimanima nahije Ozren, gdje su svi Muslimani Vlaskog porijekla.U Ovim svim nahijama, gdje vlasko stanovnistvo kod Muslimana najbrojnije, mora se spomenuti nahija Dobor s oko 500 Muslimanskih vlaskih domacinstava, kao i jos neke zupe
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41168
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Porijeklo stanovnistva u Bosni

Post Postao/la Jack » 31 jan 2016 05:45

Milorad Dodik je vlah,ali pretci su mu bile vojvode
Vlaske vojvode i njihovi potomci obicno izgledaju kao MANEKENI.Ako se poredi s ostatkom korpusa

Prezimena Dodik i Dodig.Vlaskog su porijekla.Kao i brojna druga prezimena


Dovoljno je gledati popis iz 1600-1604 godine

Romanija cijela tad nije imala 1 Pravoslavnog uha
Kalinovik danasnji gdje Vlasi dolaze tek sredinom 18 stoljeca iz Crne Gore

Vidis da najvise Vlaha kod Muslimana je u nekim dijelovima koje su potpale pod Otomansku vlast kasnije,primjer Usore.Dok cijela domacinstva nisu vlaska


Ovo su cisto vlaske nahije.Ili skoro sve vlaske

Nahija Arzane.Ukupno 129 domacinstava.12 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Zvecan.Ukupno 1105 domacinstava.238 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Ras.Ukupno 2124 domacinstva.902 Muslimanska domacinstva.Krscansko stanovnistvo vlasko, kao i dobar dio Muslimanskog
Nahija Vrace.Ukupno 1062 domacinstva.231 Muslimansko domacinstvo.Krscansko stanovnistvo vlasko.Vise od pola Muslimana vlasi
Nahija Kostajnica.Ukupno 261 domacinstvo.220 Muslimanskih domacinstava.oko 90 od 220 Muslimanskih domacinstava nisu vlasi
Nahija Sana.Ukupno 462 domacinstva.78 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Novi.Ukupno 413 domacinstava.71 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Vrbaski.Ukupno 65 domacinstva.10 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Dubica.Ukupno 85 domacinstava.10 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Ozren.Ukupno 338 domacinstava.48 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Usora.Ukupno 243 domacinstava.29 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Trebava.Ukupno 197 domacinstava.95 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Vincac.Bez Muslimana
Nahija Zmijanje.Ukupno 546 domacinstava.19 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Dobor.Ukupno 1026 domacinstava.495 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
nahija Dubica.Ukupno 34 domacinstva.19 Muslimanskih domacinstava.Vlasi
Nahija Vrbaski.Ukupno 298 domacinstava.37 Muslimanskih domacinstava.Vlasi



Poredite ovo s nahijama:


Nahija Borac.Ukupno 4563 domacinstva.4544 Muslimanskih domacinstava.Nisu vlasi
Nahija Studena.Ukupno 293 domacinstva.293 Muslimanska domacinstva.Nisu vlasi
Nahija Olovo.Ukupno 2861 domacinstva.2673 Muslimanskih domacinstava.Nisu vlasi



To je najdetaljniji popis koji su Otomani izvrsili u Bosni do tad.Radili su ga punih 4 godine.Od 1600-1604
I kako bas nalaze Vlahe tamo gdje je vecinsko stanovnistvo ''Srpsko''

Ovi novi kolaci iz Kalinovika i Foce nisu ni zivjeli tad.Znaci pravoslavlje 1600 godine nesto oko Banja Luke i to je to.Ozren i ta regija
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite