☑ Pravila foruma i savjeti

Mehmed Meša Selimović

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Mehmed Meša Selimović

Post Postao/la Bosni » 03 dec 2015 07:45

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=57482
MEŠA SELIMOVIĆ JE IME VELIKOSRPSKOG PROJEKTA

U prepunoj sali Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu u utorak (24.11.2015.) naveče je Sead
Zubanovć promovisao svoju novu knjigu pod naslovom „Ko je bio Meša Selimović“.
O knjizi je, pored autora, govorio mr. Fatmir Alispahić, recenzent te putem video poruke Avdo Huseinović u ime izdavača. Narator je bila Naida Kurdija dok je promciju moderirala Nedžada Bisić. U muzičkom dijelu promocije učestvovali su Eldin Huseinbegović i Faruk Baljaj sa kompozicijama čije je stihove napisao Sead Zubanović.

U ovoj knjizi autor razotkriva najveću velikosrpsku podvalu Bošnjacima ko je stvarni autor romana „Derviš i smrt“ te zašto su Bošnjaci ovaj anti-muslimanski roman prihvatili kao knjigu svog identiteta. Naravno, knjiga daje i odgovore na niz dugih pitanja koji će, zasigurno, u vremenu pred nama izazvati niz polemika jer će mnoge biti teško razuvjeriti da je sve ono u šta su vjerovali decenijama bila laž.

Ovo što radi Sead Zubanovć, prvi pisac bošnjačke alternativne povijesti uistinu je važno jer nas upozorava na to da ono što živi kao zvanična povijest nije nešto što su pisali Bošnjaci i bosanskohercegovačke patriote, rekao je, između ostalog, u svom obraćanju Fatmir Alispahić.

To je ono što je pisala velikosrpska i dijelom velikohrvatsksa historiografija sa namjerom da nametne svoju verziju svega onog kroz šta smo prolazili. Tako se može, između ostalog, desiti da se decenijama u Sarajevu 6. april veliča kao Dan oslobođenja ovog grada a mnogo je stvarnih činjenica koje govore o tome da ga je dan ranije oslobodila 16. Muslimanska brigada, da zaboravljamo Muslimanske rezolucije kojima smo se prvi u Evropi usprotivili fašizmu i slično. Zubanovć se hrabro upustio u koštac sa nekoliko tema kao što je naprijemjer Despića kuća te nam dramaturški pokazao kako smo vjerovali u laži i podvale a ne u ono što je starna istina.

Ova knjiga nama nije važna zbog Meše Selimovića već zbog toga da bi lakše razumjeli jedan kompletan mehanizam, ideološki i propagndni, koji je nad nama upostavljen i koji još uvijek traje, najviše našim zaslugama i našoj nemoći, kukavičlukom da se suočimo sa tim činjnicma, kao da se bojimo tereta časne istine. Istine da su Bošnjaci prvi antifašistički narod Evrope. Ni jedan narod u Evropi nije kao Bošnjaci, iako nenaoružani, iako slabi davao Rezolucije protiv fašističkih okupatora i štitio svoje pravoslavne i jevrejske komšije. Meša Selimović i velikosrpski projekat koji nosi njegovo ime, zanimljiv nam je iz razloga što lakše možemo razumjeti mehanizme po kojima laž ili samoobmana funkcionira i po kojima mi gubimo važne uporišne tačke koje bi treble da grade i izgrađuju naše reflekse za samoodržanjem. U Odlukama ZAVNOBiH-a bili su, pored Srba i Hrvata, definisani i Muslimani. Njih poslije nigdje nije bilo. Negirani su kao narod, bili su tlačeni i ponižavani, pohapšena im je, ili ostala bez ljudskih prava, sva književna inteligencija... Decenijama su Bošnjaci ubjeđivni da odustanu od svog identiteta. Fabrikovni su im prvaci, među kojima je bio Meša Selimović, koji će „ponosno“ izjavljivati da su srpskog porijekla i kojima je od režima data sva slava. Sead Zubanovć je sjano poredao činjenice koje, tek kad ih danas čitate, usmjeravaju da drugačije gledate na „lik i djelo“ Meše Selimovića i na njegovo stvaralaštvo. Otkrivamo nešto što do sada nismo vidjeli. Otkrivamo kako je on blatio Bošnjake, nipodaštavao ih… Romani „Derviš smrt“ i „Tvrđava“, koje smo smatrali kao svoje, kao da nisu stvarani rukom potpisanog autora. Dosta je u njima Andrićevog stila jer nevjerovano zvuči da neko ko je u 40 godini objavio prvu i to lošu knjigu, te deset godina kasnije još jednu lošiju, napiše ovako velika djela a i sam u svojm sjećanjima izjavljuje kako su ga recenzenti ismijavali, omalovažavali...

-Analizirajući stanje u kojem se Bošnjaci nalaze nije teško zaključiti da je naš najveći problem taj što nemamo svoju historiju, rekao je, između ostalog, Sead Zubanović. Naša historija je sakrivana od nas, falisifkovna. Sve ono sa čime se možemo ponositi od Vrbavske bitke, Srednjeg vijeka... jeste Bosna za koju Miroslav Krleža kaže da je svijetlo u evropskoj tami. Sve to nama je decenijama frizrano. Kljukali su nas mitomanskom književnošću u kojoj su Bošnjaci odslikavani kao glupi ljudi, prljavi, lijepili nam etikete od kojih su nam se krivla leđa te i danas teško možemo dizati glave. Meša Selimović je samo jedan od alata koji mi je pomogao da prođem kroz to vrijme koje su Bošnjaci proživljavali i kojem su, između ostalog, i Mešu Selimovića smatrali svojim piscem ne sluteći koliko ih on blati, omaložava, kolik im ruši dostojanstvo, briše historiju… Mitomanska književnost u Srbji i biografiju „svog pisca“ Meše Selimovića svake godine piše i toliko je falisificira da je u njoj jedino ostalo isinito godna njegovog rođenja i godina njegove smrti. Moja knjiga će u vremenu koje dolazi biti, velika prepreka onima koji nas nastoje porobiti mentalno da bi zatim učinili sve što mogu i na fizičkom nestanku Bošnjaka. Ogromnu i bolnu cijenu svojoj naivnosti, odnosno neznanju smo, tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992,-1995. godine, ponovo, skupo platili. Krajnje je vrijeme da bošnjački narod, iščitavanjem sadržaja poput ovog nauči da prepoznaje i eliminiše agresorsko zlo u njegovom korijenu.

XOqikwBYxbk
Zadnja izmjena: Bosni, dana/u 04 dec 2015 19:00, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Mehmedalija Meša Selimović

Post Postao/la kliker » 04 dec 2015 14:15

Koji je Zubanovic ekspert govori cinjenica sto Mehmeda Mesu Selimovica oslovljava sa Mehmedalija.... Za mene dosta.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Mehmedalija Meša Selimović

Post Postao/la Bosni » 04 dec 2015 19:03

kliker je napisao/la:Koji je Zubanovic ekspert govori cinjenica sto Mehmeda Mesu Selimovica oslovljava sa Mehmedalija.... Za mene dosta.
To je moja greška, ja sam napisao naslov. Kasno je bilo i nisam pazio šta pišem. Promjenio sam naslov.

Šta ti smeta oko Zubanovćeve knjige?

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Mehmedalija Meša Selimović

Post Postao/la kliker » 04 dec 2015 20:17

Bosni je napisao/la:
kliker je napisao/la:Koji je Zubanovic ekspert govori cinjenica sto Mehmeda Mesu Selimovica oslovljava sa Mehmedalija.... Za mene dosta.
To je moja greška, ja sam napisao naslov. Kasno je bilo i nisam pazio šta pišem. Promjenio sam naslov.

Šta ti smeta oko Zubanovćeve knjige?
Nisi samo ti Care. Pisao je on pogrijesno vec nekoliko puta a onoveceri sam gledao intervju gdje ga takodjer oslovljava Mehmedalija. Za mene je to dovoljno. Licno smatram da su Selimoviceva djela jako dobra i da je on najveci bosnjacki pisac. A ko je Zubanovic ja stvarno ne znam... Citao sam mu ove tekstove i smatram da su isforsirane i iskonstruisane. Zasto, pojma nemam...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mehmed Meša Selimović

Post Postao/la amkos » 05 dec 2015 01:24

Tesko je reci pravu istinu o Meši, ali sam baš maloprije pročitao jedan Mešin citat. Kako ga god ljudi oslovljavali on je bio genijalan pisac. Pa to danas da se sastane 15 ljudi i 15 mozgova nebi moglo napisati. Dubokoumni su mu citati. :gut:

Danas se "Veliki brat" i "Farma" nameće i servira. :oci: :bad:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Odgovorite