☑ Pravila foruma i savjeti

Sevdalinke

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Sevdalinke

Post Postao/la Bosni » 12 aug 2015 00:55

http://sandzakpress.net/omer-talovic-mu ... sevdalinke
Omer Talović muzičar iz Priboja otklonio dilemu o nastanku čuvene sevdalinke

Priboj – Nakon višedecenijskih dilema i polemika o tome kako je i gdje nastala najpoznatija pjesma sevdalinka „Kafu mi draga ispeci“ neobičnu priču o ovoj pjesmi, čija popularnost traje preko 12 decenija, ispričao nam je muzičar Omer Talović (67) iz Priboja.

Talović dokumentuje da pjesma „Kafu mi draga ispeci“ ima čak pet svojih verzija, a da je on izvornu „pljevaljsku“ verziju ove pjesme čuo prvi put od svoje majke Nure Talović, koja je rođena davne 1903.- godine. Inače, Talović je čuvenu sevdalinku „Tamburalo u tamburu momče“ prvi javno otpjevao 1980. godine, zapanjio muzičke stručnjake i sa njome na takmičenju RTS osvojio „Prvi glas Srbije“, a nakon što je za ovu pjesmu potom snimilo više poznatih pjevača, uradio i notni zapis i aranžman koji se i danas koriste.

Pjesma „Kafu mi draga ispeci“ ima svojih čak pet verzija. Pjesmu sa izvornim nazivom „Kahvu mi draga ispeci“ prvi je snimio Edo Ljubić, poznat kao kralj jugoslovenskog swing sevdaha, za jednu stranu produkcijsku kuću. Ljubić je veći dio života proveo u Santa Barbari u SAD, on je ovu pjesmu snimio u istoj melodijskoj varijanti kao i Cune Gojković, istina u nešto sporijem tempu.

Poslje njega, ovu pjesmu je snimio i Zaim Imamović, njegova verzija je napribližnija notnom zapisu Ludviga Kube, a „Pljevaljski tamburaši“ su takođe snimili pjesmu „Kahvu mi draga ispeci“, kao i Imamović, približno Kubinom notnom zapisu. Tu verziju je doslovce na isti način pjevala i moja majka Nura Talović, naravno uz male nijansirane razlike, što je ipak četvrta verzija ove pjesme.

Naravno, pjesmu je javnosti možda na najbolji način plasirao Predrag Cune Gojković, koji je petu verziju pjesme „Kafu mi draga ispeci“ snimio u februaru 1962. godine u aranžmanu Branka Belobrka. Cune ovu pesmu peva kao i Ljubić u sporijem tempu, priča Talović, koji nedvosmisleno tvrdi i dokazuje da je riječ o – narodnoj pesmi. Talović kaže da je ipak, ponajviše zahvaljujući sjajnom pevaču Cunetu Gojkoviću, pjesma „Kafu mi draga ispeci“, postala pjesma za sva vremena i za nezaborav! Istina, šezdesetih godina prošlog vijeka ovu pjesmu snimio je i Pribojac Zehbo Pekušić, tvrdeći da je on autor pjesme „Kafu mi draga ispeci“, Omer Talović nedvosmisleno negira, jer je riječ o – narodnoj pjesmi koja ima čak pet svojih verzija.

Prije nešto više od godinu dana u domu Omera Talovića obrela se grupa studenata beogradskog Fakulteta muzičke akademije, Odsek etnomuzikologa, na čelu sa poznatim profesorom Sanjom Radinović, dr etnomuzikologije. Oni su boravili u Prijepolju u okviru „Ljetnje umjetničke škole“, a o Omeru Taloviću im je ispričao njihov domaćin Slavoljub Pušica, direktor Muzeja u Prijepolju.

Bili su fascinirani Omerovim znanjem preko tri hiljade narodnih izvornih pjesama, ali i literarurom etnomuzikologije koju on posjeduje, a nema je čak ni ovaj fakultet niti druge institucije u Srbiji. Omer je održao toliko nadahnuto i sjajno predavanje o izvornoj narodnoj muzici da ovih dana Katarina Milosavljević, koja se kao student obrela na Omerovom predavanju o etno muzici, radi magistarski rad pod nazivom – „Pjevanje Omera Talovića“.