☑ Pravila foruma i savjeti

Prezimena

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Prezimena

Post Postao/la Jack » 19 feb 2013 20:17

Pa, vidih sad u Februaru, da jos nije bila ova tema

Ok, samo da vam napomenem

Prezimena su prilicno komplikovana, tako da znate
Korkuz, Dervoz, Cengic, a neki kazu i za Kapidzice su Turskog porijekla
Kusturice su pehlivani i sviraci.Romskog su porijekla.Mjesali su se sa Maurovlasima.Jukic pogresno kaze da rijec Morovlah je koncept da su vlasi dosli sa mora.Moro je crn.Mavros je crn na Grckom.Maurovlah je koncept za Crnog Vlaha

Prezimena

Jedan dio prezimena Bosnjaka su bogumilskog porijekla, jedan dio Katolickog, jedan mali dio pravoslavnog.
Koncept potura i poturizacije i nije toliko postojao u Hrvatskoj,kao i Srbiji, ali i nekoj vecoj Islamizaciji doticnog stanovnistva.Orijentalistkinja Olga Zirojevic veoma malo ih nalazi, ali i popisi Smederevskog sandzaka, koji je bio sastavni dio danasnje Srbe..Ako Celebija spominje 765 gradova koji su Bosnjaci iz Bosne naselili izmedju 1463-1700 tih godina, zapravo do 1660 kada je on pisao i Seyathamu, tj putopis

Prezimena su uglavnom derivazija raznih plemickih titutal,zivotinjskih vrsta, raznih patronima..Naprimjer Begic, Begovic, Alic, Cehajic,Pasic, Pasalic, Pasovic, Hadzic oznaka za covjeka koji je isao na Hadz, u to doba rijetko.Srna, Vuk, Gavran, Medjedovic.Ili imena Smailovic, Smailagic, Smajic, Elezovic.Tu su i titule, tipa Dervisevic,Dervis..


Neka prezimena su uglavnom skoncentrisana na tom doticnom podrucju, naprimjer Jajacko podrucje ima autenticna prezimena koja se uglavnom mogu naci u tim selima 1-2 ili gradu Sarajevu, sto je posljedica mgracija

Zapamti.Hadzica i Hodzica.Mehica i Muhica.I Alagica ima dosta.Prezimena ne mora da ima isto porijeklo, da se zna.Kad me pitas za prezime
Saznaj tri stvari za to prezime

1)Sve oralne price familije provjeri, ako znas ista
2)Istrazi koncept prezimena i znacenje tog istog.Kao i svu papirologiju mogucu oko tog prezimena
3) Tek onda pitaj

Ljudi, vasa prezimena su koncept i plod uglavnom 17,18 i 19 stoljeca.Vecina prezimena kod Bosnjaka datira od 17 i 18 stoljeca,ali neka cak i u 19.Veoma malo prezimena su ''stara'' prezimena, starija od naprimjer 16 stoljeca.Oni postoje i ima ih.

Tako ako si Alagic.Potices od Alage.Ko je Alaga bio?
Isluzeni Turski vojnik?Sumnjam?Sta vidis na kraju, koji prefiks.Aga.Znaci, da je bio aga.Gdje je bio aga?Gdje se spominju Age?Provjeri popise Like .Pogledaj i daljne popise Sandzaka.Pogledaj Sidzile i Deftere.Vidi gdje se spominju Alagici.I onda pitaj.Ne pitaj za prezime, jer znas i sam da bih ti ja volio pomoci, ali to je mnogo teze
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Prezimena

Post Postao/la Dezidijat » 19 feb 2013 23:01

Ja sam primjetio jednu interesantan fenomen kad je rijec o bosnjackim prezimenima npr>

- prezimena koja zavrsavaju na - ic Hatic,Hasic i sl vecinom su porijekla iz centralne Bosne (dodatak - ic , na prezime je nasa Gotska ostavstina )
- prezimena koja zavrsavaju na - evic npr Caldarevic, Dervisevic , Omercevic su vecinom istocne Bosne
- Prezimena na ovic (kojih je nekako i najvise ) su ravnomjerno zastupljena svuda
- prezimena na - an, - um -us - al - ija i sl vecinom su iz starih gradskih urbanih zona tipa tipa Sarajevo, Travnik, Gorazde, Foca , Mostar, Stolac dakle gradova koji su i za vrijeme Osmanske Bosne bili multi kulti gradovi i bukvalno talionice raznih kultura i mijesanja tako da mozemo reci da tu takva prezimena dosla sa strane ili poticu od pripadnika razlicitih etno zajednica i plemena koja su se tokom stljeca asimilirala u Bosnjacki korpus ./.
- najveci fenomen za mene su ona prezimena koja zavrsavaju na O npr. Leto,Zujo, Heco, Peo , Durmo i sl...

Citajuci radove prof.Pasica primjetio sam da on elaborira jednu temu koja pojasnjava da su odredjena prezimena u BH zapravo Ilirskog porijekla npr. Boric (za kojeg Pasic tvrdi da se u najjranijim spisima i poveljama pisalo kao Borech ) zapravo Karadziceva politika - citaj kako pises ili pisi kako citas je doprinjela tome da mnoga prezimena budu jezicki izgovorena i zapisivana tako da bi vise postala ovdasnja..

Medjutim evo jos jedna interesantna stvar : Prezime Mandra (popularno u srednjoj Bosni) Prof.Pasic tvrdi da ima dokaze da je to prezime nastalo od Ilirske rijeci "Mandrah' koja opisuje zemljoradnika
Prezime Maguda (takodjer iz srednje Bosne ) je ilirska rijec koja opisuje konjanika ili onog koji je pravio koplje takodjer Ilirska rijec i sl..

Nasao sam jos jedan interesantan podatak naime prezime Mandzukic je otomanski naziv za muslimane ne slavenskog porijekla sa podrucja onog sto je danas centralna Srbija i Beograd ..

Medjutim,predlazem da pozovemo administratora facebook grupe : Bosansko kraljevstvo jer sam primjetio da oni imaju jako dobru arhivu srednjovjekovnih bosanskih prezimena.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 23 feb 2013 03:51

Najvise takvih prezimena koje ne zavrsavaju na Ic, nalaze se na podrucju Hercegovine, posebno Konjica.To su uglavnom Bogumili s doline Neretvice koji su presli na Islam, ali i katolici.Naime, zna se da je Bosna u 100 godina prije dolaska Turske bila 90% Bogumilska, da bi u godinama nakon smrti Tvrtka Tvrtkovica II.I nakon vlade Stjepana Tomasa i Tomasevica, vise od 200 000 njih preslo na katolicanstvo, ako ne i vise.Zna se da je strahovito bilo u zadnjim godinama dole

Sto se tice prezimena.Vecina prezimena datiraju izmedju 17-18 stoljeca, veoma malo ima prezimena poslije 18 stoljeca, iako neka prezimena u Dreznickom kraju datiraju od 19 stoljeca, tu je zabiljezena i zadnja pojava Islamizacije 1838 godine u Bosni

A, sto se tice Prezimena.Turci su nekad davali prezimena tim ljudima.Sjetim se prezimena JARAMAZ.To je uglavnom rasprostranjeno kod pravoslavnih.Ocigledno da doticni seljak i nije znao sta to znaci, pa je uzeo to prezime.A, ima takvih.Mandzukica ima po Sandzaku, ali ima veoma malo katolika.Ali, kad spominjes Mandzukica sjetih se Mario Mandzukica.Mislim da Mandzuka znaci nesto na Turskom, ali ne znam tacno sta


Prezimena na Ic su starinska prezimena.Moje prezime datira od 15 stoljeca, i medju prvim su presli na Islam oko 1522 godine.Mnogi danas kazu da je Islamizacija bila u par dana 1463 kad su Turci dosli, ali nije tako.Dosta naroda i vecina je pocela tek krajem 16 stoljeca da prelazi na Islam, a poslije je islo brze.Nije to islo preko dana, tako da znate

Inace, ima tih raznih predanja, ali dobro kazem.Naprimjer Alija je bio beg.I on odluci da se nazove.Alibegovic.Imas tih ljudi koji su davali sebi prezimena po titulama.Causevic ti je najbolji primjer.Beg

Neka su i dvojna.GAVRAN-KAPETAN-OVIC.Pa, ima jos takvih prezimena.Sto je veoma vazno.Imas naprimjer prezime Krak.Javlja se samo u par sela Centralne Bosne, najvise ih je u Barevu, nema ih dalje izvan Bareva.Neka ta prezimena i ljudi su ostali na svome, ja bih rekao prije Turske

Takodjer imas i neka prezimena tipa Kovacevic, Obradovic, Ivanovic.Po plemicima i vlasteli koja je dobila vece posjede.Najbolji primjer ti je prezime Obradovic.Oni iz Stoca su mahom Muslimani, u Neumu su svi Katolici.Dzajici su svi Muslimani u Konjicu, a izvan Konjica imas i Katolika i Pravoslavnih

I jos tih prezimena.Sjecam se kako sam bio prvi put uzbudjen kad sam prepisao iz Arhiva Hercegovine izdanje iz 1972 godine.Sefika Pasica o prezimenima i to Hercegovackim.Tu sam sve i svasta nasao
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Prezimena

Post Postao/la Dezidijat » 23 feb 2013 10:37

Dobro ako vidimo povelje i pisma sa stecaka pa i arhivu bosanskih plemicnik grboca vidi se jasno mnoga prezimena koja i dana spostoje bila su spominjana i u srednjovjekovnoj Bosni ..Zdralovic, Tvrtkovic,Grbesic, Alaupovic i sl..

Sto se tice teorije oko toga da je najmanje prezimena koja nemaju ic na kraju upravo hercegovini slazem se s time izvan hercegovine najvise takvih prezimena je u Travniku i Sarajevu..

Sto se tice prezimena "mandzuka ' to je fakat bio turski naziv za muslimane ne slavenskom porijekla sa prostora danasnje centralne srbije a Mario Mandzukic je dijelom Bosnjak, njegov otac ili je djed nisam siguran je musliman rodom iz Tesnja,

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Prezimena

Post Postao/la Jakub » 23 feb 2013 14:05

Kao dijete sam slušao"Dajem...(nešto skupo,vrijedno) za IC ".
Na žalost,zaboravio sam ,a ovi stariji su davno pomrli.
Uglavnom bilo je prestižno prezivati se na IC nekada davno.

I onda sam došao do otkrića da je to u stvari istina jer svi bosanski srednjovjekovni plemici su se prezivili na IC!
Nema ni jednog da mu se prezime završava na "ov "ili "ev" ili "nin".Ili da ima prosto prezime kao npr.bez uvrede Humo,Svrzo,Pozderac,Firdus,Tiro...
Namjerno sam naveo ova poznata samozvana "begovska" prezimena,jer ovo su bi bogati trgovci koji su sami sebi dali titulu "aga" kad su imali jedan dućan,a sa dva i vise dućana su se sami proglasavali begovima.
Kao primjer imamo izuzetno bogatu sarajevsku porodicu Sabanovic koji su sa nagomilanim bogatstvom promijenili prezime u Hadzisabanovic.
Tako je isto prezime Chajich (Chaich) preslo u Bashagich,pa na kraju u Redzep(p)ashich,nije ti sala!
Potomci običnog vodje basibozuka kroz tri-četiri generacije su (uglavnom pljackom sto je tada bila grana ekonomije) mijenjali prezimena u "-begovic" gđa sakriju svoje prosto porijeklo.

Pravih plemickih i begovskih porodica je maksimalno par desetina u cijeloj BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 23 feb 2013 14:35

Bas tako, a oni se i ne prezivaju Begic,Begovic ili Pasalic, ili sta vec

:)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Prezimena

Post Postao/la Dezidijat » 24 feb 2013 13:42

Jakub je napisao/la:Kao dijete sam slušao"Dajem...(nešto skupo,vrijedno) za IC ".
Na žalost,zaboravio sam ,a ovi stariji su davno pomrli.
Uglavnom bilo je prestižno prezivati se na IC nekada davno.

I onda sam došao do otkrića da je to u stvari istina jer svi bosanski srednjovjekovni plemici su se prezivili na IC!
Nema ni jednog da mu se prezime završava na "ov "ili "ev" ili "nin".Ili da ima prosto prezime kao npr.bez uvrede Humo,Svrzo,Pozderac,Firdus,Tiro...
Namjerno sam naveo ova poznata samozvana "begovska" prezimena,jer ovo su bi bogati trgovci koji su sami sebi dali titulu "aga" kad su imali jedan dućan,a sa dva i vise dućana su se sami proglasavali begovima.
Kao primjer imamo izuzetno bogatu sarajevsku porodicu Sabanovic koji su sa nagomilanim bogatstvom promijenili prezime u Hadzisabanovic.
Tako je isto prezime Chajich (Chaich) preslo u Bashagich,pa na kraju u Redzep(p)ashich,nije ti sala!
Potomci običnog vodje basibozuka kroz tri-četiri generacije su (uglavnom pljackom sto je tada bila grana ekonomije) mijenjali prezimena u "-begovic" gđa sakriju svoje prosto porijeklo.

Pravih plemickih i begovskih porodica je maksimalno par desetina u cijeloj BiH.
Bilo je par jakih plemickih familija za vrijeme srednjovjekovne Bosne, npr.Sandalj , Kosaca,Hrelja, Hegan kasnije za vrijeme osmanske vlasti bilo je nekoliko jakih familija eto tipa Firdus , Opucak i sl koji su inace osmanskog porijekla pa nisu mijenjali svoja prezimena,inace Firdusi su jaki bili ko zemlja, procitaj Kameno Hlivno vidices..

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Prezimena

Post Postao/la Jakub » 24 feb 2013 19:06

Prezime Sandalj ne postoji .To je muško ime.
Kosace su u stvari Vukcici,a ima ih i da nose prezime Hranic ,a ovo Kosaca je po selu odakle vode porijeklo.
Za ove druge nisam čuo.
Za Firduse se pretpostavlja da su bosanski plemici,a ne Turci ,i da vode porijeklo od Rajkovica(Rajkica), bosanske plemickih loze.Firdus=Dzenet=Raj

Tako se isto priča da su posavski Zaimovici(Zajmovic) od Alaupovica,stolacki Opijaci od Miloradovica...

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Prezimena

Post Postao/la ljiljan89 » 20 apr 2013 22:51

Zna li ko odakle prezime Cimirotić?

Ja sam iz Bosanske Gradiške i tu nas ima najvise koliko sam upoznat, naselje dubrave i rovine. nasao sam neko selo preko google eartha malo zapadnije od gradiske koje se zove cimiroti, ima oko 200 stanovnika cini mi se i svi su pravoslavci. takodjer znam da ima dosta cimirotiča (ne ć nego č) u sloveniji. u zenici ima par familija ali to su doseljenici iz gradiske.
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 21 apr 2013 01:24

Sumnjam jer nijedan pravoslavni u Gradiski se ne preziva ni Cimirot, ni Cimirotic.Imas Cimese u Gradiski, mozda su to neki rodjaci onih Cimesa iz Petrovackog Polja vlaha?Ko zna?

Istina, svi Cimirotici su Muslimani.Imas 4 Cimiratica, i 69 Cimirotica redovnih biraca Gradiske za 2010 godinu.Napomena imam ja i dosta opcina s biraca 2012, ali nemam Gradisku.Sem 2-3 pravoslavno-katolkinje nisam vidio nijednog muskarca pravoslavnog ili katolika s tim prezimenom, sto mi daje pretpostavku da su te zene udane za nase ljude

Meni su prezimena bila nekako haj da kazemo.Interesantna


Imas Cimirote u Velicanima(Popovo Polje) Trebinje pravoslavne.Starinom su Bozici iz Grmljana a daljim porijeklom iz Kuca u Crnoj Gori.U Popovu Polju se slave vec 1690 godine.Ovo je iz knjige Hercegovacka prezimena:Riste Milicevica,imas je i na portalu ovdje

http://bosanskehistorije.com/e-bibliote ... icevic-pdf
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Prezimena

Post Postao/la ljiljan89 » 21 apr 2013 11:55

Jack je napisao/la:Sumnjam jer nijedan pravoslavni u Gradiski se ne preziva ni Cimirot, ni Cimirotic.Imas Cimese u Gradiski, mozda su to neki rodjaci onih Cimesa iz Petrovackog Polja vlaha?Ko zna?

Istina, svi Cimirotici su Muslimani.Imas 4 Cimiratica, i 69 Cimirotica redovnih biraca Gradiske za 2010 godinu.Napomena imam ja i dosta opcina s biraca 2012, ali nemam Gradisku.Sem 2-3 pravoslavno-katolkinje nisam vidio nijednog muskarca pravoslavnog ili katolika s tim prezimenom, sto mi daje pretpostavku da su te zene udane za nase ljude

Meni su prezimena bila nekako haj da kazemo.Interesantna


Imas Cimirote u Velicanima(Popovo Polje) Trebinje pravoslavne.Starinom su Bozici iz Grmljana a daljim porijeklom iz Kuca u Crnoj Gori.U Popovu Polju se slave vec 1690 godine.Ovo je iz knjige Hercegovacka prezimena:Riste Milicevica,imas je i na portalu ovdje

http://bosanskehistorije.com/e-bibliote ... icevic-pdf
nisam ni ja naletio na nemuslimana cimirotica osim pojedinacnih slucaja u srbiji i hrvatskoj ali pretpostavljam da je to asimilacija odradila svoje jer je najveca "skupina" cimirotica u gradisci osim u sloveniji. tamo ih ima podosta i svi su slovenci katolici mada se pise sa č jer oni nemaju ć. iduci logikom vica "sta radi slovenac u bosni? trazi babu :D" pretpostavljam da su nekad isli cimirotici iz bosne trbuhom za kruhom u sloveniju i tamo se asimilirali ili je moguce obratno??

bas nigdje da nadjem neki dalji korjen prezimena :(
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 21 apr 2013 12:02

Muslimanska sela oko Gradiske su mladjeg doba.Orahovac, Liskovac, Dubrave.Nije tamo bilo Muslimana do 1800, ili veoma malo.Znaci da je to doslo s strane.Mozda ovo porijeklo Kuca, ima znacaj.Za razliku od naprimjer nekih sela tipa Blagaj Japra koje je staro Muslimansko selo, ili Pridor, Kozarac, i ti krajevi.Orahova je naseljena izbjeglim Muslimanima Srbije inace

Ne znam sta da ti kazem.Imas Cimirote u Popovom Polju pravoslavne, tako mozda i ima kakav zaseok u Gradisci, ali nema tog prezimena
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Prezimena

Post Postao/la ljiljan89 » 21 apr 2013 13:21

Jack je napisao/la:Muslimanska sela oko Gradiske su mladjeg doba.Orahovac, Liskovac, Dubrave.Nije tamo bilo Muslimana do 1800, ili veoma malo.Znaci da je to doslo s strane.Mozda ovo porijeklo Kuca, ima znacaj.Za razliku od naprimjer nekih sela tipa Blagaj Japra koje je staro Muslimansko selo, ili Pridor, Kozarac, i ti krajevi.Orahova je naseljena izbjeglim Muslimanima Srbije inace

Ne znam sta da ti kazem.Imas Cimirote u Popovom Polju pravoslavne, tako mozda i ima kakav zaseok u Gradisci, ali nema tog prezimena
moracu se bolje potruditi onda mada vec par godina niko ne moze da mi pruzi konkretniji odgovor.

gdje dodje to selo kuce/a?
mada sumnjam da smo cimirotići i cimiroti iz hercegovine toliko srodni. sigurno ne u zadnjih 200-300 godina. ali opet sve su ovo nagadjanja

edit: evo gdje su cimiroti u okolici gradiske. a evo i sastav stanovnistva 1991 godine tog sela

slika

slika
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 31 aug 2013 22:53

Kuci su pleme Ilirizovano.Albansko.Koje je za Skenderbega preslo u danasnji dio onog sto se zove Crna Gora.Nema mjesta Kuci.Tu imas i ostatak ilirske kulture, grad Medun.Po nekima prezime Medunjanin datira bas iz tog drevnog Ilirskog grada kraj Podgorice

Medju najvecim Srbima imas one iz Crne Gore.To je regija Zle Rijeke.Zla Rijeka je imenovana od prvih Slaviziranih katolickih Albanaca 1600 tih godina, kada su dosle u te krajeve.Iz plemena Vaso-Keci.Vaso im je bio plemenski poglavar.Turci spominju pleme Vasojevica kao Arbanasko, koji ne znaju ni rijec Slavenskog oko 1626 godine.Citati Peceviju, Hamera i Muvekita za malo tematika, cak i Rovinjski ih se dotice.Danas, imas neke silne Vasojevicke Srbe iz Andrijevice, imas tamo neko Srpstvo, gdje nikad nije postojalo.Ovo vrijedi i za nekadasnju Srpsku Krajinu gdje se je pravoslavna vlaska masa asimilirala u Srpski korpus, ali dobrim dijelom i u Hrvatski

Kod Bosnjaka je bilo i mjesanja s pravim Vlasima, ali i s Ilirizovanim plemenima Sjeverne Albanije.Brotnjim je Albanska rije.Danasnja regija Citluka(Brotnjo).Grude.U Jajackom kraju nasao sam na selo KLIMENTA.KLimente su Albanci katolici iz Sjeverne Albanije.Jos uvijek postoji pleme.Sto mi ukazuje na to da je u Otomanskom periodu bila jedna fina velika masa Neslavenskih katolika koji su se postepeno asimilirali u Hrvate, kako u Jajcu, ali najvise i u Zapadnoj Hercegovini gdje imas najvise tih prezimena

Jednom, jad sam bio mali, imao sam 5-6 godina.Nena mi je rekla.Mali.Ako zaboravljas proslost, sve ces zaboraviti i u buducnosti ces nestati.Ona je umrla mozda godinu poslije tog.Istina je velika da danas imas takvu stigmu da se ne gleda ni u porodicno porijeklo, jer svak se boji mozda nekog famoznog rezultata iz onog filma ''Noz''

Cak sta vise.Ja cu otici kod onog isprdka Aleksandra Berceka, dati mu svoje porijeklo unazad do Darvinova Majmuna, a on nek mi kaze ime pradide koji je iz Slovacke zapalio i doselio se u Vojvodinu.Hoces malo morgen

Bas zbot te neugodne po nekima cinjenice niko ne radi na detaljnijim istrazivanjim tog porijekla.I najveci istrazioci kako usmene, tako i pisane heraldike ako postoji, ili bilo koje oratorne pricice su bas Bosnjaci iz Hercegovine

Taj kraj Stolac-Mostar-Trebinje, i dijelom Gorazde, je najvise Bosnjaka zatekao da su aktivnije pisali o historiji rodova,porodicama.Jedino se to cijeni dosta medju Bosnjacima Rozajskog kraja koji su mjesano Albansko-Slavenskog porijekla i Plavskog kraja.Oni to cijene, zato se i bore,i veoma su ostri po tom pitanju

Prosjecan Bosanski Musliman je mahom pragmatik.Daj sta das po pitanju nacije, i dan-danas imas ljude kojim je tesko objasniit sta je Bosnjak, ko je Bosnjak, kako se treba nacionalno izjasniti i sve to
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

BosniaUser
Član
Postovi: 884
Pridružen/a: 23 okt 2012 21:48

Re: Prezimena

Post Postao/la BosniaUser » 07 okt 2013 21:43

:respekt:
Zadnja izmjena: BosniaUser, dana/u 22 feb 2016 18:45, ukupno mijenjano 1 put.

Vugrinec
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 01 nov 2013 14:34
Lokacija: Hrvatska

Re: Prezimena

Post Postao/la Vugrinec » 01 nov 2013 15:08

Jack je napisao/la:Najvise takvih prezimena koje ne zavrsavaju na Ic, nalaze se na podrucju Hercegovine, posebno Konjica.To su uglavnom Bogumili s doline Neretvice koji su presli na Islam, ali i katolici.Naime, zna se da je Bosna u 100 godina prije dolaska Turske bila 90% Bogumilska, da bi u godinama nakon smrti Tvrtka Tvrtkovica II.I nakon vlade Stjepana Tomasa i Tomasevica, vise od 200 000 njih preslo na katolicanstvo, ako ne i vise.Zna se da je strahovito bilo u zadnjim godinama dole

Ali, kad spominjes Mandzukica sjetih se Mario Mandzukica.Mislim da Mandzuka znaci nesto na Turskom, ali ne znam tacno sta
Krstjani Crkve bosanske nisu bili koncentrirani u dolini Neretvice koja je desni pritok rijeke Neretve, zato jer je ta dolina bila dio župe bosanske Neretve i kao njezin dio pripadala "Kraljevoj zemlji" (Contrata del re u dubrovačkim izvorima), nego u župi humskoj Neretvi na lijevoj obali rijeke koja je prije Turaka pripadala Kosačama.

Mandžuka dolazi od izraza "Gog i Magog" (turski: Yecüc ve Mecüc).

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 01 nov 2013 15:40

Krstjani su bili koncentrisani svugdje.No u zadnjih 30 godina.Posebno pocev od 15 stoljeca.Pocela je i nasilna katolizacija nakon smrti Tvrtka Tvrtkovica 2 koji je tolerisao Bosanske krstjane

Stjepan Tomas i Stjepan Tomasevic su najmanje 500 000 Bogumila obratili u zadnjih 20 godina pod katolicanstvo s tim da prvi popisi o broju katolika ne odrazavaju pravo stanje .Najvise ljudi prelazi na Islam su izbjegli Kripto-krstjani.Nesto slicno se je desilo u Spaniji poslije 1492 kada su svi Muslimani nominalno presli na Islam pod Elizabetom i Ferdinandom,ali sve do 1609 i progona Moriskosa.Pretpostavljalo se da cirka 20% Spanije je bilo Islamom.Posebno su panicni spisi Spanskih vladara nakon 1580 da ce Spanija ponovo biti Maurska i da ce uskoro doci do invazije iz Magreba.U Nikad slabijem Atlasu i Berberima koji su vecinom bili podanici Otomana

Inace kad pricas o lokalitetu Krstjana.On se je zbog nasilne katolizacije promjenio kao i sustina iste ali su oni cak i nakon prvih ulaska Turaka zabiljezeni
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Vugrinec
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 01 nov 2013 14:34
Lokacija: Hrvatska

Re: Prezimena

Post Postao/la Vugrinec » 01 nov 2013 15:51

Jack je napisao/la:Krstjani su bili koncentrisani svugdje.No u zadnjih 30 godina.Posebno pocev od 15 stoljeca.Pocela je i nasilna katolizacija nakon smrti Tvrtka Tvrtkovica 2 koji je tolerisao Bosanske krstjane

Inace kad pricas o lokalitetu Krstjana.On se je zbog nasilne katolizacije promjenio kao i sustina iste ali su oni cak i nakon prvih ulaska Turaka zabiljezeni
Pa o tome i govorim. Zabilježeni su uglavnom na lijevoj obali Neretve, a ne u dolini Neretvice.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 01 nov 2013 16:06

Dolina Neretvice ima sijaset krstjanskih sela.To se najbolje moze vidjeti u sumarnom popisu Bosne 1469 godine.A kasnije i Hercegovackog sandzaka 1477 godine

O tome je i Pasic pisao 1972 godine jos u Oslobodjenju
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prezimena

Post Postao/la ABen » 22 okt 2014 19:43

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... a#COMMENTS

Jedina barijera
Lipovača, uz sve svoje nedostatke, bio bi osvježenje na čelu SDP-a BiH. On je iz loze Pozderaca, Mustaj-beg Lički je od Lipovača, a Hamdija je moderan i fleksibilan, godinama pomjera granice kako ljudi doživljavaju SDP i spreman je na kompromise.
Prvi je esdepeovac koji je išao u džamije po glasove, bajramsku čestitku šalje čineći sedždu, polijevao se vodom u ice bucket challegu, a kada bi bio predsjednik SDP-a BiH gledali bi ga i na čelu gej parade u rozoj haljinici, u masonskim ložama i na hodočašćima svih religija. Lipovača nema barijera.
Jedina barijera je ta što nikad osoba iz Krajine nije bila predsjednik stranke u Sarajevu, niti će se, po mišljenju Krajišnika, to ikada i desiti. No, dok je god šanse, Lipovača će kopati do svog cilja.
kog azanima porijeklo prezimena Lipovaca. :sofa:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite