☑ Pravila foruma i savjeti

Moje bosnjacko porijeklo

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 27 jan 2013 22:39

Pa, nema na cemu.Volio bih da sam vise mogao pomoci, ali kako cu?

Zmaj.

Idi na stranicu

www.ancestry.com

www.igenea.com

I tamo rade genetska testiranja
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Bosni » 31 jan 2015 03:00

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=54741
Tko Smo I Što Smo

Bosanac, ili, odnosno, Hrvat iz Bosne - to su bili najčešći pridjevi kojim se je mene opisivalo. To je bilo u Rijeci, od 1956. godine, kad su roditelje izbacili iz Bosne i Hercegovine, pa do 1975. kad sam se odselio u Sloveniju.

Tamo su me opisivali kao Hrvata i Ustašu, sve dok se nisam odselio u Kanadu.


Ovdje su me opisivali kao hrvatskog, a kasnije i bosanskog, a sad i nekog ne-definiranog hrvatsko-bosansko-muslimanskog protivdržavnog elementa.

Prošao sam, zbog toga, kroz brojne zahtjevne situacije i to sve još uvijek traje. Odlučio sam se imat malo zabave sa onima koji nemaju pametnija posla nego opravdavati svoje visoke i previsoke plaće u uništavanju onih koji nikome nisu zla učinili, osim što nisu htjeli ljubit njihove anuse.

Otac mi je, mnogo puta, govorio kako smo mi, Milićevići, došli iz Irana. Naglašavao je da je naše prezime Milićević izvedeno iz korijena Milić. Ali nakon toga nije znao nastavak naših korijena.

Djed, Ivan Aziz, je vjenčao Anu Smoljan. To je četvrtina druge generacije krvi prije mene u meni. Smoljani su iz Ukrajine. Imam listinu životnog stabla korijena Smoljana, koja ide unatrag do 1750. godine u Međugorju, gdje je jedan Ivan Smoljan, nazvan „Kralj“, vjenčao jednu Ivu Budimlić, i iz toga su se izrađale generacije Smoljana koje su se onda „ukrižile“ s Milićevićima malo prije mog rođenja.

Ukrajinci pravoslavci, Iranci muslimani, Hrvati rimo-katolici. A svi i sve iz Bosne, unatrag nekoliko stoljeća.

U jednom dijelu Irana živi jedna vrsta ptica koja nigjde drugdje ne postoji. Nju, u perzijskom jeziku, zovu - i izgovaraju to ime - „Milić“.

Moj otac nije znao za tu pticu, meni je bilo dano da doznam za to.

Njegov rođak, amidžić, je bio gradonačelnik Mostara kad se je tutnjalo u genocidu Bošnjaka i Bosne i Hercegovine. Vlado, kojeg sam poštivao, je pobjegao iz Mostara kad je trebalo ostati i branit rodnu grudu - možda to nije bila rodna gruda njegovih predaka?

Jednom sam naletio na neku njegovu liriku koju je onda objavio na internetu i koja je bila o nekim zelenim zmijama na kamenjaku Hercegovine. To me je jako pogodilo jer sam u njemu ja vidio čovjeka - bivšeg pomoćnika Sekretara S.R. Bosne i Hercegovine za odnose s vjerama - kao jednog od najvećih intelektualaca u mom životu.

On jest bio intelektualac i dao je doprinos i Bosni i Hercegovini, i Hercegovini, i ekstremnim Hrvatima Bosne i Hercegovine.


Nema ga više među nama.

Nek mu je rahla zemlja.

On je, po mom gledanju, bio u krivom.

Nek me Bog sudi za moje gledanje.

Baka Smoljanka, njegova tetka, je bila ljuta Hercegovka ali isto tako i Bošnjakinja. To ja znam iz prve ruke. To meni nitko ne može izbrisati.

Tko sam ja, i što sam ja?

Odgovor je jednostavan: Bošnjak, i to generacijama, bez busanja u prsa.

Stoljećima se je jahalo kroz Bosnu i Hercegovinu. To je svakako ostavilo traga i ja sam jedan od tih tragova.

Ali, nakon sveg tog jahanja, ja sam živ i ja sam Bošnjak.

Ivana2
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 31 maj 2019 12:23

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Ivana2 » 31 maj 2019 12:40

Izvinite na upadu ali zna li itko išta o obitelji Andačić oko 1830 su otišli iz Hamzića,a mene zanima prije toga

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 31 maj 2019 12:45

Kripave stari naziv .Spominju se prvi put 1743 godine u Citluku..Kasnije neki preselili u Ljubuski.Pretpostavka dosli iz Dalmacije u Hercegovinu izmedju 1690-1743 godine.Kako Turski popisi nisu davali popise zene i djece,nego ciflucke posjede.Savjetujem ti da pogledas popise Turske izmedju 1690-1740 godine

Takodjer isto prezime doseljeno iz Citluka u Ljuti Dolac 1780 godina.Tako 2 generacije nakon dolaska u Citluk jedan tvoj pretak je preselio u Ljuti Dolac.

Manje-vise 40 godina
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 31 maj 2019 12:57

https://www.scribd.com/document/2737801 ... 1585-I-Dio

Sto ne mora znaciti jer su to PRETPOSTAVKE.Prvi put se prezime spominje 1743.Ali vecina prezimena datira iz 18 stoljeca medju prezimena katolika Hercegovine kao i Bosnjaka Hercegovine.

Malo je prezimena koja datiraju iz 15 ili 16 stoljeca

Vidi tu sta ima.Ovo je popis iz 1585 pa vidi sta ima jel selo Muslimansko ili katolicko ako postoji tu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite