☑ Pravila foruma i savjeti

Prezimena

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 10 dec 2015 00:50

Imas knjigu Hercegovacka prezimena

https://www.scribd.com/doc/286664652/He ... icevic-pdf

Tu cete dosta tog pronaci sto vas zanima oko vaseg prezimena ako ste porijeklom iz Hercegovine
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Prezimena

Post Postao/la Zitko » 01 maj 2017 16:17

Naletih ovdje na ovu GLUPOST pa je red da je komentarišem:
Tako je isto prezime Chajich (Chaich) preslo u Bashagich,pa na kraju u Redzep(p)ashich,nije ti sala!
Potomci običnog vodje basibozuka kroz tri-četiri generacije su (uglavnom pljackom sto je tada bila grana ekonomije) mijenjali prezimena u "-begovic" gđa sakriju svoje prosto porijeklo.
Bašagići potiću od Bašage Redžepašića čuvenog hercevgovačkog ajana. Bašagu Redžepašića je na Bašinoj vodi zajedno sa ubili 20tak bošnjačkih plemića među kojima Osman kapetanom Mušovićem i Hasan begom Resulbegovićem na prevaru ubio Njegoš. U ljeto 1843. Njegoš je na pregovore u Ostrog zvao nikšićke i hercegovačke age i begove i dao im je vjeru da im se ništa neće desiti. Kad su oni došli u Ostrog, Njegoš nije htio da ih primi, već je naredio svojim perjancima da ih pobiju kad se budu vraćali.

Bašagići zajedno sa familijama Ajaspašići, Alajbegovići, Atlagići, Ajanovići, Alibegovići, Alajbegovići, Begovići, Besirevići, Bajezidagići, Begovići, Bogojevići - Dautpašići, Boljanići, Borovinići, Cerći, Čauševići, Gavrankapetanovići, Gradaščevići Dugalći Malkoči, Džinići, Džonlagići, Firdusi, Fadilpašići, Ibrahimpašići, Isakovići, Isabegovići, Jahjapašići, Lipovace, Hurakalović, Hrasnice, Juriševići, Kopčići, Kulenovići, Kapetanovići, Pašići, Ljubovići, Okupovići, Puzderci, Lipovaće, Resulbegovići, Rizvanbegovići, Teskeredžći, Zaimovići, Tuzlći, Sijerćići, Mulabegovići,Sulejmanpašići, Šaćirbegovići, Svrze, Salihbegovići,. Karabegovići, Kurbegovići, Bušatlći, Šahinpašići, Zulfikarpašići, Hercegovići, Lakišići, Ljubovići itd SPADAJU MEĐU NAJVEČE VELEPOSJEDNIKE U BOSNI

Bašagići su u Nevesinju imali 206 kmetovskih sela a u Stocu 115 Ukupan povrsina zemlje u nihovom vlasnisvu je bila 18.748,35 dunuma.

Sjedište familije Redžepašića uključujući i njihov čardak bio je Zalom pored Nevesinja. Safet beg Bašagić je bio praunuk Smajlage Čengića po majci. Begovske familije su se ženile iskljućivo međusobno i nema šanse da bi se kčerka nekog Čengića udala za nekog baliju (neplemiča).

Ukupna površina begluka porodice Čengić iznosila je 47.996,111 dunuma a 1338 kmetovskih sela bilo je u vlasnistvu porodice Čengić. Samo jedan Čengić Osman-Mazhar paša unuk Smajlage Čengića imao je u vlasnistvu 191 kmetovsko selo u opcini Gacko a 345 kmetovskih sela u fočanskom kotaru bilo je u njegovom vlasnistvu. 1880 godine Čengiće je sluzilo najmanje 30.000 kmetova

BOŠNJAČI NAROD JE IMAO NAJVEČI PROCENAT PLEMIČA U EVROPI I TO JE ČINJENICA KOJOM ON TREBA DA BUDE PONOSAN.

Da je tu rijeć o pravom plemstvu vidi se i po tome na kakva plemenita djela su ovi ljudi trošili svoj novac. Preko hiljadu bogomolja bošnjački plemići i drugi imućni ljudi su naravili svojim privatnim novcem. Stotine nižih i srednjih škola mekteba i medresa u kojima se dobijalo besplatno školstvo. Imareti gdje se djelila besplatna hrana. Sarajevski samuni danas su uspomena na vremena kada se specijalni besplatni kruh djelio ispred Gazi Husrefbegova imareta. Dućani su djeljeni mladim parovima besplatno ili za nisku rentu kojom su se kasnije plačali učitelji, imami, muvekiti (astreolozi) kao i hrana u imaretima. U hamamima izgrađenim novcem dobrotvora, sirotinja se mogla besplatno kupati. Vodovodi, mostovi, sahat kule, šedrvani, fontane. Sve je to izgrađeno i održavano privatnim BEGOVSKIM novcem.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Prezimena

Post Postao/la Zitko » 04 maj 2017 21:57

Šta reće ovaj gore Bašagići od nekog Čaje

REDŽEPAŠIĆI POTIĆU OD REDŽEP PAŠE SINA DERVIŠEVOG UNUKA ABDULAHOVOG KOJI JE SUZBIO AUSTRUGARSKE PROVALE U BOSNU (1967-1690) te je za zasluge imenovan beglerbegom. Sagradio je i popravio tvrdžave i džamije u Nikšiću, Počitelju,Blagaju itd

Poginuo je u Dobrnjacima 1703 godine ubijen je iz potaje na mučki u kuli kneza Malovića, dok je klanjao ikindiju. Iza nega je ostao malodoban sin Derviš Mehmed beg Ovoga su sinovi Mustafa paša i Osman beg. Ovoga Mustafe paše su potomci nevesinjski PAŠIĆI. Njegov brat Osman beg čiji su sinovi Imšir paša od koga potiću IMŠIRPAŠIĆI iz (U)Skoplja. Imšir pašin brat Daut imao je sina Bašagu od koga su Bašagići.

Ućite nešto o sebi samima i svojoj povjesti i prestanite ponižavati velikane

TU ZALOMKA BISTRA ŠUMI
I KROZ BEZDAN ISČEZAVA
A ONDJE SE LUG VIJUGA
I PRAM SUNCU OGLEDAVA

TAMO STOJE OMEĐINE
OD TVRĐAVA I GRADOVA
VIJENČACA I ZALOMA
GNJEZDA SIVIH SOKOLOVA

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 07 maj 2017 23:22

Samo jedan Čengić Osman-Mazhar paša unuk Smajlage Čengića imao je u vlasnistvu 191 kmetovsko selo u opcini Gacko a 345 kmetovskih sela u fočanskom kotaru bilo je u njegovom vlasnistvu
Nema ni tolko sela u Gacku. Mozda domacinstava moglo biti...
Da li znas gdje dobiti popis kmetova i kome pripadaju.

Na primjer oglasi u Sarajevski List: http://www.infobiro.ba/article/947464.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Prezimena

Post Postao/la Zitko » 08 maj 2017 16:01

Napraviti popis begova i njihovih kmetova bilo bi veoma veseo projekat. Vezan je za arhive (mozda nesto ima i u Sarajevu) a ja im nemam pristupa. Ja samo knjige citam. Ovaj podatak o Gacku je iz knjige Mustafe Imamovića, Kemala Hrelje i Atifa Purivatre "Ekonomski genocid nad Bosanskim Muslimanima". Tu pise kmetovska selista. E sad je li to selo ili zaselak ne znam. Gatacka oblast je prije bila puno naseljenija

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 08 maj 2017 21:46

Zitko je napisao/la:Napraviti popis begova i njihovih kmetova bilo bi veoma veseo projekat. Vezan je za arhive (mozda nesto ima i u Sarajevu) a ja im nemam pristupa. Ja samo knjige citam. Ovaj podatak o Gacku je iz knjige Mustafe Imamovića, Kemala Hrelje i Atifa Purivatre "Ekonomski genocid nad Bosanskim Muslimanima". Tu pise kmetovska selista. E sad je li to selo ili zaselak ne znam. Gatacka oblast je prije bila puno naseljenija
Hvala :D

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Prezimena

Post Postao/la Zitko » 09 maj 2017 01:35

Dosta se može pročitati i ovdje iako se kamberovič onako tipilno sitno šičarđiski bavi njihovim imanjima a ne njihovim djelima

http://www.academia.edu/3516146/Begovsk ... 18._godine

Kao što vidite nisu Begovići niti Pašići izmislili svoja prezimena ko što su govorili oni koji su htjeli sravniti bošnjački narod.

Alija172MS
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 21 aug 2017 17:42

Šehanovići

Post Postao/la Alija172MS » 25 aug 2017 14:20

Nedavno sam se uključio na forum za ovu temu.Već tri godine istražujem porjeklo porodice Šehanović iz Tuzle i radim na izradi porodičnog stabla ove porodice.Do sada sam prikupio podatke za oko 800 članova.Najstariji je Sulejman Šehanović rođen 1849.godine.Porjeklo prezimena vjerovatno potiče od imena Šehan ili od titule Šeh, ali ovo mi nije toliko bitno, koliko je što ne mogu da nađem niti jedan podatak odakle su Šehanovići po porjeklu.Pročitao sam sve knjige mnogih autora o migracijama muslimana, gdje se spominju razna prezimena i spiskovi, ali njih ne nađoh nigdje.Siguran sam da nisu autohtoni stanovnici Tuzle, jer Tuzla od 1400-1500 g je bila kasaba sa 57 kuća od kojih 50 krščanskih, 7 muslimanskih rajinskih kuća.Tek dolaskom turaka oko 1477 godine Tuzla postaje kasaba na graničnom području prema Ugarskoj i tad se počinju doseljavati uglavnom vojne postrojbe.Tek porazom Ugarske na Mohaču 1526 godine, Tuzla počinje značajno da se razvija i naseljava, jer nije više pogranočna kasaba.Od ovih godina u tuzlanskim arhivima ne postoje nikakvi podaci. Ako bi mi neko mogao pomoći da samo utvrdim odakle je porjeklo ove porodice bio bih mu zahvalan.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 07 dec 2017 05:58


Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 24 dec 2017 02:20

Istrazivanje porijekla je mukotrpan posao.Koji moze da traje godinama i decenijama.Naravno
Svak zeli da zna malo vise,pa i ovaj novi kolac sto je napisao 1 poruku.I onda lijepo otisao.Istrazivanje porijekla moze ti pomoci stranica rodoslov.ba
Ali i oni nemaju bas nekih vecih uspjeha.Najvise znaju porijeklo ljudi iz Hercegovine i tih krajeva.Neki su pravi experti za Hercegovacka prezimena poput naseg Gorcina s foruma.Ali realno za neka daljna istrazivanja porijekla.Moras sam da trazis i ganjas po knjigama
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 07 okt 2018 08:52

Niksic
http://bosnjackidnk.com/niksic/
slika

slika

Bošnjačka sela etnički očišćena 1877.
slika

Poliglot
Član
Postovi: 40
Pridružen/a: 01 feb 2018 11:13

Re: Prezimena

Post Postao/la Poliglot » 08 okt 2018 03:20

Hvala ti na informacijama.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 13 okt 2018 04:49

Poliglot je napisao/la:Hvala ti na informacijama.
:gut:
Fina mapa. Treba i za druga mjesta

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 28 feb 2019 15:23

Imate li neki izvor za ta sela Niksica koja su etnicki ociscena
Moja familija je iz Boke Kotorske danasnje

Gledam onog debila Niksica.Koji komad budale je to.I on se busa u prsa da je Sarajlija i da su mu komsije tzv Srbi i Hrvati vazniji od tamo nekih Tuzlaka a preziva se Niksic.Debilizam
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Prezimena

Post Postao/la krhan » 01 mar 2019 12:18

Jack je napisao/la: 28 feb 2019 15:23 Imate li neki izvor za ta sela Niksica koja su etnicki ociscena
Moja familija je iz Boke Kotorske danasnje

Gledam onog debila Niksica.Koji komad budale je to.I on se busa u prsa da je Sarajlija i da su mu komsije tzv Srbi i Hrvati vazniji od tamo nekih Tuzlaka a preziva se Niksic.Debilizam


Punokrvni Sarajlija, zemljo otvorise rodjen na selu a vrijedja ga. :joojj:
Damir Nikšić (rođen 6. decembra 1970. godine Brezovo Polje kod Brčkog) je bosanskohercegovački konceptualni umjetnik.

Nisi ti balija niko i nista. :vomit:
Eh ovo je damire tvoja pjesma, jelde
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 01 jun 2019 21:41

Nedim Zahirovic - OSMANSKI POPISI STANOVNIŠTVA KAO IZVORI ZA GENEALOŠKA ISTRAŽIVANJA NA PRIMJERU POPISA SELA DONJI LJENOBUD I GORNJI LJENOBUD IZ 1850/51. GODINE
https://anali-ghb.com/index.php/aghb/ar ... w/554/1077

Ovo je vrlo interesantno

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prezimena

Post Postao/la Jack » 18 sep 2019 11:14

Mnogi ne znaju da vecina Begovskih porodica iz 15-18 stoljeca nisu imala prefiks Beg ili Begovic u njima.Begovic je samo sin od bega.I veoma malo tih nazovi Begova ili Begovica bi se u pravom smislu moglo nazvati Begovima.Vise agama ili nekim sitnim posjednicima

U Krajini danasnjoj bilo je mozda 5-7 Begovskih porodica a jedno od najpoznatijih nije imalo prefiks Beg ili Begovic a radi se o begovima Kulenovicima
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Prezimena

Post Postao/la Gost1 » 20 aug 2020 16:57

Kakanjski imami i muhtari 1850
slika

slika
slika
slika

Popis Kaknja 1850

slika
slika
slika
slika
slika

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Prezimena

Post Postao/la Zmaj » 09 okt 2021 18:18

Muftija o promjeni prezimena Bošnjaka
Isječak sa tribine "Bošnjačko nacionalno vijeće - uloga i značaj", održane 21.8.2014. godine.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

CatakEdin2005
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 11 apr 2023 10:16

Re: Prezimena

Post Postao/la CatakEdin2005 » 11 apr 2023 17:42

Postovanje,
Posto vidim da imate veliko znanje o prezimenima, zelio bi vas pitati dali znate nesto o prijeklu prezimenu čatak. Ja licno znam da su mnogi iz Dubrava kod Bos. Gradiske. Znam da ima "isto" prezime na turskom Çatak (značenje viljuška) a i distrikt u tursko koji se tako zove. I mislim da je prezime tursko porijekla (jer mi familija lici na turke) ali ne znam sa sigurnošću. Vidio sam da je u familiji sa prezimenom Ališić. Imam informaciju da su muslimani doselili u Dubrave iz Travnika (ali ne znam dali je to tacna informacija).

Hvala unaprijed.

Odgovorite