☑ Pravila foruma i savjeti

Fosili prahistorijskih životinja iz Bosne

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Fosili prahistorijskih životinja iz Bosne

Post Postao/la ABen » 22 feb 2016 13:35

Sve o fosilima nadjenim u Bosni
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Fosili prahistorijskih životinja iz Bosne

Post Postao/la ABen » 22 feb 2016 13:46

Slucajno listam po ovoj auktionerskoj kuci i nadjem ovo. Nalaziste rudnik uglja kod Gornjeg Vakufa

5. Molar von Proboscidea - Prodeinotherium bavaricum - 54 mm
http://auktion.catawiki.de/kavels/45129 ... icum-54-mm

slika
slika
slika

29. Molar der Rüsseltiere - Levius Dinotherium - 63 mm
http://auktion.catawiki.de/kavels/45164 ... vius-63-mm

slika
slika
slika
slika

40. Molar (M2) von Gomphotherium Angustidens - 11 Bij 8 cm
http://auktion.catawiki.de/kavels/45131 ... 1-bij-8-cm

slika
slika
slika
slika
http://sinammonite.deviantart.com/art/G ... -210608422

Znaci prije 15-20 miliona godina imali smo slonove u Bosni, tacnije u Gornjem Vakufu. :mrgreen:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Fosili prahistorijskih životinja iz Bosne

Post Postao/la ABen » 06 mar 2016 07:28

Središnja Bosna krije praslonove, nosoroge i žirafe
OBJAVA: Četvrtak, 23. listopada 2014. 13:17
http://www.bljesak.info/rubrika/kultura ... rafe/99082
IZVOR: Bljesak.info
AUTOR: A.J.
slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Fosili prahistorijskih životinja iz Bosne

Post Postao/la ABen » 06 mar 2016 07:32

U Zemaljskom muzeju čuva se zub dinosaurusa pronađen u Bugojnu
http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-zemalj ... /140320022

NAP 20.3.2014. u 09:47
Enver Imamović, bosanskohercegovački arheolog i historičar, na društvenim mrežama objavio je fotografije nekih od vrijednih eksponata iz Zemaljskog muzeja u Sarajevu za koje šira javnost u Bosni i Hercegovini ne zna ni da postoje. Tako je Imamović u izjavi za novinsku agenciju Patria kazao da je Bugojnu prije šest godina pronađen zub dinosaurusa.

slika

"Do ovog otkrića došli smo sasvim slučajno. Naime, jedan čovjek je kopao i naišao na veći skelet kostiju te je odstranio zub i dao sinu koji je studirao historiju. Moj student je donio to vrijedno otkriće i od tada ga imamo u Zemaljskom muzeju. Nažalost, naša šira javnost malo zna o tome šta BiH i Zemaljski muzej posjeduju od svjetskih dragocjenosti", kazao je Imamović.

On je dodao da su ostaci dinosaurusa pronađeni i negdje u okolini Duvna u jednom kamenolomu. Imamović za NAP kaže da Zemaljski muzej, koji je zatvoren od 2012. godine, posjeduje izuzetno vrijedne eksponate.

"Mi imamo u muzeju ostataka fosila životinja i bića koje su živjele prije stotinu miliona godina. To je primjer fosila zmije koja je kao takva najstarija na svijetu živjela je prije 200 miliona godina. Imamo i zub morskog psa koji je pronađen u blizini Bosanske Gradiške i imamo također ostatak morskoga kita", napomenuo je Imamović.

Profesor pojašnjava da su to sve fosili iz vremena kada je čitav prostor Balkana bio pod morem i kojem je nauka dala ime Panonsko more.

"U Zemaljskom muzeju postoje mnogi eksponati za koje šira javnost ne zna, pa tako tamo ima i oko pet posto ukupnih svjetskih meteorita koji su pali na zemlju. I to najveće količine koje se čuvaju u Zemaljskom muzeju", dodao je Imamović.

Također, Imamović otkriva da se Zemaljski muzej može pohvaliti i sa fosilima riba koje su pronađene na području sarajevskog naselja Ciglane i to u vrijeme Austro-Ugarske vladavine.

"Kada je za vrijeme vladavine Austrije počeo Braun graditi osamsto i neke i kad su počeli kopati i tražiti glinu za ciglu naišli su na fosile riba. Oni su jako lijepo očuvani i nalaze se u Zemaljskom muzeju", dodao je Imamović.

S obzirom da Zemaljski muzej ne radi već određeno vrijeme Imamović tvrdi da su u muzeju ugroženi mokri preparati kao što su zmije, miševi i kukci koji se čuvaju u tekućini u parafinu da se ne raspadnu.

"S vremena na vrijeme tu tekućinu treba mijenjati jer ona isparava i onda čim onaj dio ostane bez tekućine raspada se. Također i koža i tekstil su ugroženi, jer im treba određena temepretaura jer se od vlage raspaaju. To je jedina opasnost", pojasnio je Imamović.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Fosili prahistorijskih životinja iz Bosne

Post Postao/la ABen » 05 jun 2016 18:23

Dubnica kod Kalesije: Avdulah Karić pronašao fosile stare nekoliko miliona godina
http://www.klix.ba/vijesti/bih/dubnica- ... /160605055

Trisedesetsedmogodišnji Avdulah Karić iz Kalesije ima jedan neobičan hobi, a riječ je o pronalasku i sakupljanju fosila školjki i morskih puževa.

U razgovoru za Klix.ba kaže da ljubav prema ovoj vrsti hobija gaji već duži vremenski period, a pronalascima se posebno posvetio prije nekoliko godina, nakon što se iz mjesta Tojšići preselio u Dubnicu nadomak Kalesije.

"Vrijeme volim provoditi u prirodi i baviti se raznim istraživanjima. Na nadmorskoj visini od blizu 500 metara prvenstveno sam uspio pronaći morske puževe. Na osnovu njih zainteresiralo me šta se dublje nalazi te sam nastavio kopati", priča nam Karić.

Do sada je pronašao ostatke kosti, okamenjenog lišća i novčiće iz raznih perioda, ali i fosile morskih puževa i školjki koji svjedoče postojanju nekadašnjeg Panonskog mora.

"Nekoliko upita sam poslao stručnjacima iz ove oblasti u Bosni i Hercegovini, ali i šire. Do sada sam dobio odgovor jedino iz Srbije, u kojem je navedeno da morski puževi datiraju iz perioda Panonskog mora i da su stari nekoliko miliona godina. Prilikom iskopavanja također sam pronašao i kovanice iz austrougarskog perioda, paletu iz vremena Kraljevine Jugoslavije, ali i određene kosti. Za njih još uvijek nije utvrđeno da li su u pitanju ljudske ili životinjske", nastavlja Karić.

Posebno se nada da će ova otkrića zainteresirati nekog od stručnjaka iz naše zemlje.

"Do sada mi se niko nije javio i ovom prilikom pozivam sve zainteresirane stručnjake da me kontaktiraju. Vrlo rado ću im pokazati nalazište u Dubnici, na kojem ima još mnogo toga skrivenog od očiju javnosti", ističe naš sagovornik.

Poručuje i da neće prestati sa istraživanjem ovog nalazišta u Dubnici kod Kalesije.

"Iskopavanja ću nastaviti i u narednom periodu. Također, smatram da bi ovi fosili trebali probuditi interesovanje i kod običnih ljudi, jer je riječ o jednom vrlo važnom dijelu historije na koji mnogi, nažalost, trenutno ne obraćaju
pažnju. S druge strane, postavkom pronađenih eksponata u nekom od muzeja općina Kalesija bi se na jedan vrlo lijep način mogla promovisati", kaže Karić na kraju razgovora za Klix.ba.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite