☑ Pravila foruma i savjeti

Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

KozarcaninBosna
Član
Postovi: 20
Pridružen/a: 29 mar 2013 16:15

Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la KozarcaninBosna » 22 jun 2013 13:20

Dali neko ima podatke o snacenju imena gradova/mjesta u Bosni? Naprimjer kao sto je: Krupa, Foca, Zenica, Manjaca predpostavljam da mozda mnoga ova imena potjecu iz ilirskog doba, pa me s tim interesuju znacenja tih imena ako neko zna vise o tome, unaprijed hvala.

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la e-din » 22 jun 2013 13:29

po meni je ovo veoma interesantna prica.

poceecu sa dva primjera a mislim da treba sto vise informacija na jedno mjesto skupiti.. pocevsi od velikih gradova pa do sve i jednog manjeg naselja..

tuzla: mislim da ovo ime potice iz turske vladavine. kad sam sa prijateljom turcinom iso da gledam utakmicu turska bosna u zenici vidio je on tabblu "Tuzla" i rekao je li u ovom gradu ima soli??? zato sto rijec "tuz" na turskom znaci "sol".. a svi znamo da je tuzla po soli poznata..

martin brod: nema nista sa martinom (musko) nego sa djevojkom koja se zvala "Marta".. ona je preko rijeke une prelazila na mjestu gdje je rijeka malo plica (to se zove "brod") ako se ne varam da bi svog dragog vidjala sa druge strane rijeke i tako se jednom i utopila..

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Dezidijat » 22 jun 2013 20:00

"555 godina Zenice"-Salih Jalimam, "Robija šutnje"-Fuad Džidić i "Zenica i njena okolina"-Kemal Hrelja. ( U Perhu,West Australia,15.juli 1996.g. )

Ime Zenica u vrijeme srednjeg vijeka se rijetko spominje. Preovladava ime Bored ili Brod sa lokalitetom Bolino poilo (danasnje Bilino polje). Spominje se u povelji Madžarskog kralja Bele IV od 20 jula 1244.god, te u aktu abjuracije 8.aprila 1203.god. koji je potpisao Kulin Ban "Mjesto gdje je obavljen ovaj čin naznačen je kao....(actum apud Bosnam iuxte doco qui vocatur Bolino Poili...)". Inače, postanak imena Zenica je prilično nejasan. Prema nekim mišljenjima izvedeno je od riječi bazenica, bazga, zova.
Postoji i niz predanja da je prilikom odlaska posljednje bosanske kraljice Katarine Kosača - Kotromanić dotična rekla "Osta zenica oka moga....". Današnje ime Zenica prvi put se spominje u Dubrovačkom arhivu, a odnosi se na turskog vojvodu Baraka. Tursko-osmanlijska vojska osvojila je zenički kraj 1463. i uključila ga u sastav vilajeta i kadiluka Brod.

Prof Salih Jalimam u svojoj knjizi 555 godina Zenice iznosi jedan dogadjaj koji se zbio u Brodi(danasnja Zenica) Naime familija Obralije koji su kao direktni potomci Kotromanica primili Islam, dobili su pravo da uzmu koliko zele zemljista u centralnoj Bosni, nakon sto su prisvojili kompletno podrucje danasnjeg Kaknja i Zgosce namjerili su da u svoje vlasnistvo uzmu i kompletnu Brodu. Ali su od Sultana Fatiha zatrazili da im aminuje uzimanje Brode (Boreda) kao svoga zemljista.Mehmed pasa je iskoristio priliku dok se konjanik ne vrati sa zvanicnim odgovorom iz Istanbula on je organizovao tefer zenickog kraja u kojem je Brodu ogranicio na istoimeno naselje koje i danas egzistira a kompletnu dolinu je nazvao Zenica ..kad je konjanik stigao sa odobrenjem da Obralije preuzmu kompletnu Brodu,Mehmed pasa im je odobrio samo selo Brodu ali dolinu Zenicu im nije dao jer Zenicu nisu trazili vec samo Brodu ..i to su i dobili..Hamdija Kresevljakovic opisuje ovaj dogadjaj u knjizi o turskim tefterima u nahiji Broda.

KozarcaninBosna
Član
Postovi: 20
Pridružen/a: 29 mar 2013 16:15

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la KozarcaninBosna » 23 jun 2013 12:53

Veoma interesantno, cuo sam negdje da se Banja Luka za vrijeme rimljana zvala Kastrum ili Kastra?! Povijest bosne je veoma duboka.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la ABen » 23 jun 2013 19:06

Mostar je dobio po starom mostu a Sanski Most po mostu na Sani.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Jack » 23 jun 2013 19:24

:gut: Ti si pravi Serlok Holms.Pa, rasturas.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la ABen » 23 jun 2013 19:56

sto sta fali malo sale? :stareci: :stareci:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Jack » 23 jun 2013 20:34

Netacno

No, da vam dadnem prvo neke pojmove

Otoka, zato sto je izgradjena na mjestu otockog rukavca Une
Kljuc, jer je bio kljuc tog dijela Bosne, i jer je izgradjen tad na brdu koje je dominiralo tim krajem
Mostar, po mostarima.Nekad se je tamo carina djumruk naplacivao.A, ne po Mostu kako mnogi kazu.Postojao je tada stari drveni most koji je bio nestabilan.Kasnije je napravljen stari Most

Foca se je nekad zvala Hvoca.Ima dosta materijala oko tog
Bijeljina se je nekad zvala cetvtkoviste, u zupi Nenaviste, koje je danas sinonim za Gradacac i taj dio Posavine ali je bio siri pojam u srednjem vijeku.Mnogi od vas ne znaju da termin Semberija je Iz Turske rijeci Tsemberi koji Semberi koji su bili Strijelci Otomanske vojske.Bijeljina je bila prazan prostor s puno.Bilo je dosta bijelog i bez sume.I grad je nazvan Bjelina.Kasnije je standardizacijom tog postalo Bijeljina\


Prijedor je osnovan kao rukavac na otoku Bereku oko 1710 godine s par trosnih kuca.Zvao se je Pridor.A, ne Prijedor.I

Gacko se je zvalo Metohija crkveni posjed
Jajce je dobilo ime po brdascu oblika manjeg Jajeta, gdje gradic formiran.

Manjaca se je prvobitno zvala MAHNACA.Kasnije su naseljeni vlasi u te krajeve koje su slabo znali rijec H.Pa su je prozvali Manjacom.Legenda kaze po Mahovini da je dobilo ime

Zmijanje jer je bilo dosta zmija u toj planini
Crna Gora kraj Kljuca, jer planina se crni po danu a kamoli ponoci.I otud naziv Crna Gora
Dimtor, jer naseljeni vlasi iz tog kraja.Nazvali su planinu po Durmitoru, odakle su naseljeni

Gradacac po starom gradu
Srebreniik, jer je tu bilo nekad nalaziste Srebra
Breza po Brezama
Capljina je formirana krajem 18 stoljeca na mjestu gdje bila bara.I kako su prvi mjestani sela bile Caplje.Prozvana je Capljina

Kamicak po manjem kamenu koji je postojao tada u Bosni.Kamicak
Kamengrad jer je grad formiran od kamena u Srednjovjekovnoj Bosni
Novosel danasnji Bos Petrovac je formiran na mjestu gdje nekad bila Petrova Crkva
Kulen Vakuf.Zaduzbina begova Kulenovica.Zvao se je nekad Kulenovica Vakuf, kasnije Kulen Vakuf
Gornji Vakuf.Izgradjen na selu Cista.Koje je kasnije Uvakufljeno i nazvan Gornji Vakuf.Jer je postojao Donji Vakuf prije.Termin Uskoplje ili Usko Polje je izmisljotina jer na podrucju danasnjeg Gornjeg Vakufa nije nikad postojalo to mjesto


Turbe kraj Travnika, formirano na mjestu gdje je poginuo jedan Islamski junak kraj Turbeta, otud ime
Jablanica po Jablanima kojih je nekad bilo vise na tom mjestu
Dubica formirano po Dubu vrsta drveta

Kiseljak po nalazistima Kisele vode.Kiseljak
Kresevo, po Kresu.Zvao se je kresevo.Rudarski materijal u izgradnji maceva, i opreme
Hadzici po hadziji
Fojnica po Hvojnici. Utemeljen kao vojni grad.Kasnije je imenovan u Fojnica.Vojnicima koji su tu bili.Hvojni je nekad bio izraz za vojnika.

Idemo dalje

Sekovici po Sehovicima porodici Muslimana koji su osnovali taj grad, kasnije su vlasi naselili se i nabili ime Sekovici
Maglaj jer je utemeljen na mjestu gdje bilo dosta Magle
Gorazde je dobilo ime po staroslavenskoj rijeci Gorazdu.Zaboravih sta znaci sad ta rijec
Velez je dobio ime po bogu Velesu, prvom Slavenskom bogu
Cvrsnica je dobila ime jer je planinna jaka i cvrsta
Vranica je nekad bila bila puna Vrana.Isto kao i Vran
Bjelasnica jer je bijela
Treskavica jer je Treskava.Ljudi su nazvali planinom Treskavica jer su treskali kad su se penjali po njoj

Danasnji Srbac se je zvao Bosanski svinjar
Celinac se je nekad zvao Pcelinac.Jer bilo je dosta Pcelara na tom podrucju.Mahom vlaha
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Jack » 23 jun 2013 20:41

Prijedor je formiran zvanicno kao grad oko 1750 godine, ali 1710 je pocela izgradnja tog dijela
Kozarac po planini Kozari iznad
Blagaj po mjestu gdje Herceg Stjepan drzao Blago.Otud Blagaj


Moguce Ilirske rijeci u toponima

Prenj?

Siroki Brijeg formiran 1848 godine na mjestu Muslimanskog sela Cemer.Formiran je na Sirokom Brijegu, otud naziv

Dosta za danas.Sutra ili kasnije cu nastaviti o ovome
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Jack » 24 jun 2013 06:25

Svinjarina, stari naziv za Podvelez.Dobio ime po tome, sto su sluge Herceg Stjepana drzale svinje u tom kraju
Grude.Doseljeni katolicki Albanci iz plemena Gruda.Nazvali su to ime Grude.Najveci dio Zapadno Hercegovackih katoljika od stoljece sedmog je dosao iz Skadra.Popularni Skutori.Cijeli taj kraj je opustosen za vrijeme Beckih ratova, i otud dolazi doseljavanje skutora

Idemo dalje

Visegrad formiran je vise starog grada.Popularno mjesto Slavena za gradove.Visehrad ima u Ceskoj, Slovackoj, imas i Poljskoj, ali i u Madjarskoj

Kotor Varos.Po Kotor.Stari naziv je Kotor.Sta znaci Kotor?Ne znam bas tacno
Mrkonjic Grad, prvobitno Jenidze Jajce, kasnije Varcar Vakuf.Jenidze Jajce je Novo Jajce
Todorovo.Po Todoru kraj Kladuse
Vrnograc.Vranograc.Po babi Vrani koja je imala posjede velike.Neki Vranu spominju kao Hrvatsku feudalku
Bosanska Bojna.Bila je jednom bojna tad izmedju nas i Austrije, pa su ljudi vikali;.U Bojnu, u bojnu.Kasnije ostalo mjesto Bosanska Bojna.Ima i Bojna, ali u Hrvatskoj

Krupa.Znao sam svega mi sta znas rijec Krupa, ali zaboravio sam
Konjoder.Mjesto gdje su se konji ubijali kod Buzima
Mrazovac.Po jakoj zimi/Mrazu kraj Buzima
Kruhari.Naselili ga Pekari vlaski.Prozvali selo tako.U Krajini se vise koristi naziv Kruh, nego hljeb
Sasina, po srednjovjekovnim rudarima Sasika.Kod Palanke
Bosnjaci po narodu Bosnjaka kod Lusci Palanke.
Hambarine.Cuvalo se sijeno, hambari na tom dijelu
Hodidid.Mjesto koje je Did, poglavar Bosanske crkve pohodio kraj Sarajeva
Ustikolina, usce rijeke u Kolinu
Ustipraca, usce rijeke u Pracu
Glamoc zvao se Dlamoc.Znacenje?Ne znam?
Ilidza banja na Turskom.Imas i Ilidzu kod Sanskog Mosta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Jack » 24 jun 2013 06:32

http://www.bosanskehistorije.com/etimol ... a-po-bosni

Postavio sam ovo i na web stranicu, kad sam se raspisao :D

Ako neko zna vise.Bujrum.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Krokodil Behko » 12 aug 2013 00:04

KozarcaninBosna je napisao/la:Dali neko ima podatke o snacenju imena gradova/mjesta u Bosni? Naprimjer kao sto je: Krupa, Foca, Zenica, Manjaca predpostavljam da mozda mnoga ova imena potjecu iz ilirskog doba, pa me s tim interesuju znacenja tih imena ako neko zna vise o tome, unaprijed hvala.
Valjda se Foča u srednjem vijeku zvala Hoča?

Za Banja Luku neki tvrde da je ime dobila po tome što je Vrbas nekada imao znatno visočiji vodostaj i na tom mjestu je ban Usore imao svoje brodice pa po tome je grad i dobio ime. Nije baš najprovjereniji podatak ali mislim da bi mogao biti tačan. Sam naziv Usora potiče iz latinske riječi Oseria što znači zemlja Oserijata.

Da li ima tema o samom nazivu "Bosna"? Da li se diskutovalo? Još uvijek tražim čvrste dokaze za bilo koju teoriju i odmah da kažem, ne vjerujem Imamoviću kad kaže da je to po nekom manjem plemenu koje se zvalo Poseni. Nekako mi je to bzvz.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41104
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Jack » 13 aug 2013 09:31

Postoji Rimska opcija ali i Ilirska tipa Poseni.Moguce je.Ipak,ako skopcas dobijes Delmate, Histre.Pa, zasto ne i Poseni.Moguce je

Manjaca je prvobitno bila Mahnjaca.Planina puna Mahovina.Kasnije vlasi pravoslavni koji nisu znali razliku izmedju H i C, poznata palataizacija su je prebacili u Manjacu

Pcelinac je postao Celinac
Mahnjaca je postala Manjaca
Sehovici su postali Sekovici

Isti primjer s selom Hudutsko.Lokalni vlasi ga zovu Udutsko, iako je selo s H.Postoje mnogi problemi koji su zacementirali vlasko porijeklo Srba i Hrvata, citaj vecinsku, a to je njihova losija gramatika

Behko

Na mjestu danasnje Banja Luke bila je rijecna Luka, a oblize je bila i Banja ljekovita.Turci su znali za to, i kasnije su dali ime gradu Banja Luka.Banja Luka postoji kao Vrbaski grad, ali kasnije je promjenila ime

Interesantna teorija o Bosni opet.Iako ovo bi moglo pod historija gradova, ali eto.Prebacit cu ovu temu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Krokodil Behko » 13 aug 2013 12:13

Dobro, hvala i za taj podatak o BL a ja ću se potruditi da se sjetim u kojoj sam literaturi pročitao ovo u vezi Bana pa ću još malo analizirati. Kad smo već kod ovih stvari, Ilijaš se zvao Ilijas a mjesto pored njega Lješevo, pravi mu je naziv Ališejhovo kao i Čekrčići pored Visokog kojima je pravi naziv Čekreklije. Zapravo, mislim da su sada opet Čekreklije - zvanično.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la Dezidijat » 13 aug 2013 14:51

u istrazivanja od prof.Pasica u Knjizi Predslavensko porijeklo Bosnjaka on navodi da je rijec : Kotor ili Tor - ilir.rijec porijekla i u prevodu znaci odbranbeni zid ili utvrda

Interesantan mi je naziv Gradova Maglaj - u madzarskom Magilay znaci madzarska tvrdzava ili madzar.grad

Avatar
toma sojer
Novi kolač
Postovi: 8
Pridružen/a: 30 sep 2013 01:10

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la toma sojer » 07 okt 2013 13:02

Brčko se pod tim imenom prvi put spominje u turskim defterima kao selo 1548.g. Stari naziv iz vremena rimske vlasti je Saldae ali ništa detaljnije se ne može znati. Doduše ove prostore oko Brčkog nekada je naseljavalo i ilirsko pleme Breuci e sad imali to ikakve veze sa današnjim imenom Brčkog ko će ga znat...

327
Član
Postovi: 123
Pridružen/a: 08 mar 2015 16:52

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la 327 » 17 mar 2015 12:11

Dezidijat je napisao/la:u istrazivanja od prof.Pasica u Knjizi Predslavensko porijeklo Bosnjaka on navodi da je rijec : Kotor ili Tor - ilir.rijec porijekla i u prevodu znaci odbranbeni zid ili utvrda

Interesantan mi je naziv Gradova Maglaj - u madzarskom Magilay znaci madzarska tvrdzava ili madzar.grad
Moze biti jer sami prvi spomen Maglaja pod tim nazivom daje ugarski kralj Sigismund u povelji pod nazivom SUB CASTRO NOSTRO MAGLAY (pod nasom tvrdjavom Maglaj) 1408.godine, pretpostavlja se da je ranije u bosanskim izvorima grad nosio naziv Straža ili Stražba.
Zanimljiv je i podatak koji Adin Ljuca iznosi u svojoj knjizi Maglaj na tragovima proslosti, gdje iznosi mogucnost o ceskom porijeklu naziva grada (pretpostavlja se u svim tim bitkama kroz srednji vijek oko Maglaja da su ucestovali i ceski vitezovi,vjerovatno pod Madjarima, te da je jednom prilikom ih mnogo izginulo te sam naziv veze za cesku rijec starije upotrebe maglayz=haos,katastrofa, propast), sad da li je izraz dao naziv gradu ili izraz izveden na osnovu naziva grada i katastrofe koja je zadesila Cehe, tesko cemo saznati, uglavnom nema veze sa maglom najvjerovatnije :geek:

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Znacenja imena Bosanski gradova/mjesta?

Post Postao/la ljiljan89 » 25 nov 2016 18:56

Zna li se znacenje imena Kakanj?
Bog Bosna i Bošnjaci

Odgovorite